انواع شکستگی مهره های ستون فقرات

علائم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود نداشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درمان برای گونه های متفاوت شکستگی ها ممکن است متفاوت باشد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی از روش های درمانی می باشد. در این مقاله همچنین در رابطه خطر قوز کمر و دلایل دیگر نیز صحبت شده است.


به طور کلی شکستگیها به دو نوع پاتولوژیک و غیر پاتولوژیک تقسیم می شوند.

شکستگی مهره پاتولوژیک

شکستگی پاتولوژیک شکستگی است که دراستخوانی به وجود می آید که به علل مختلف ضعیف شده باشد.تومورها کیست های استخوانی استئومیلیت استئوژنز امپرفکتا میلوم متعدد از عواملی هستند که باعث ضعف استخوان می شوند.آین نوع شکستگی در اثر ضربه جزئی به وجود می آید.

شکستگی غیر پاتولوژیک (تروماتیک)

این نوع شکستگی در استخوان سالم که پاتولوژیک نمی باشد رخ می دهد.این نوع شکستگی مهره که بدنبال تروما ایجاد می شوند.عبارتند از:

1- Compression Fracture

دراین نوع شکستگی مهره قسمت قدامی دچار شکستگی شده وممکن است خرد شده و ارتفاع آن کم شود ولی قسمت خلف مهره سالم است. این شکستگی پایدار بوده و بدون Neurologic Deficit می باشد.

2- Burst Fracture 

در این شکستگی هم در قدام وهم در خلف مهره می باشد و به علت سقوط از ارتفاع وبرخورد به زمین با پاشنه پا می باشد.

شکستگی ستون فقرات

3- Flexion-distraction 

به این نوع شکستگی Seat belt Fracture نیز می گویند به علت اینکه این شکستگی اغلب در تصادف هایی که سرنشین اتوموبیل کمربند ایمنی بسته ایجاد می شود.در این نوع شکستگی مهرهها ازهم جدا میشوند بطوریکه قسمت فوقانی ستون مهره به جلو حرکت کرده ولی قسمت تحتانی آن به علت بسته بودن کمربند ایمنی در جایش ثابت مانده است.

4- Fracture-Dislocation

این نوع شکستگی مهره همراه با دررفتگی و جابجایی مهره ها می باشد.این شکستگی ناپایدار بوده و معمولا با آسیب نخاعی همراه بوده است.

اندیکاسیون های جراحی باز برای شکستگی های تروماتیک ستون فقرات :

الف) شکستگی مهره های سینه ای 

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات تا 50 درصد بدون ابتلا به نقص عصبی

3) دفورمیتی کیفوتیک بیشتر از 30 درجه

4) وجود نقص عصبی

ب) شکستگی مهره های کمری

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات از 50درصد به بالا

3) درگیری ایزوله ستون قدامی نخاع که منجر به کیفوز پیشرونده گردد.

4) نقص عصبی نسبی حاد در نتیجه یک کمپرشن نورولوژیک

5) نقص عصبی پیشرونده

و بطور کلی: ابتلا به Dislocation-Fracture ویا (Distraction- Flexion درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی باشد.)وهمچنین ابتلا به Unstable Burst Fracture با یا بدون نقص عصبی.

علائم و نشانه های شكستگی مهره

علایم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده می شود.

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند. از آنجائیكه درد كمر و پشت یك شكایت شایع در بین مردم می باشد و شكستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسك باشد.

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یك نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (درد سیاتیک).

برای تشخیص این نوع بیماری های باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد.

کمردرد

شکستگی مهره T12

شکستگیهای ستون فقرات در زمینه پوکی استخوان و یا متاستازهای سرطانی بسیار شایع است چراکه با نیروی کمتری مهره ها دچار شکستگی می شوند. داشتن بیماریهای دیگر مثل قوز و یا کجی ستون فقرات مصرف سیگار و الکل و یا سرطانهای دیگر شانس شکستگی را بیشتر می کند. بسیاری مواقع این بیماران با درد شدید به دنبال حرکت ناگهانی، ضربه خفیف و خم و راست شدن ناگهانی ایجاد می گردد و بیمار از ایجاد شکستگی کمری یا پشتی خود بی اطلاع است.

به همین دلیل است که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه می کنند و بسیاری از پزشکان با این نوع شکستگی ها و درمان آن اشنا نیستند. اکثر شکستگی ها در محدوده T12 و اطراف ان ایجاد میگردد. این مشکل گاها باعث قوز و یا کجی ستون فقرات می شوند و یا به علت بی توجهی شکستگی ها وارد کانال نخاعی شده و عوارض را افزایش میدهد.

مطلب مرتبط: شکستگی مهره t12

 

تشخیص شکستگی ستون مهره

تشخیص این نوع شکستگیها با عکس ساده ممکن است میسر نباشد؛ لذا از ام ار ای استفاده بسیار می توان کرد. اکثر بیماران با بریس یا روشهای ورتبروپلاستی ، کیفوپلاستی ،و یا جراحی باز psf درمان میشوند.

شکستگی مهره ی کمر بر اثر ضربه

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد.

سایر اثرات شكستگی مهره

شكستگی های ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود. این كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد.

این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی تواند این كار را بكند. كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز می باشد. این تغییر در شكل ستون فقرات باعث می شود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود.

این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند. در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده می شود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

بعلاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود. وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد می شود. تغییر در شكل بدن و پیامدهای آن باعث می گردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد.

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند.بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها می شود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

آیا قوز کمر باعث شکستگی می شود؟

افزایش قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد.

روش های درمانی شکستگی های پاتولوژیک

شکستگی مهره را باید بدون توجه به علت آن درمان نمود.گاه لازم است علاوه بر وسایل لازم واز جمله ثابت کردن شکستگی با اسکرو و انجام فیوژن از سیمان استخوانی نیز برای ثابت کردن شکستگی استفاده نمود. به طوری که در سالهای اخیر استفاده از پرکوتانئوس ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی در درمان شکستگیهای پاتولوژیک و دردهای ستون فقرات ناشی از میلوم متعدد با موفقیت وافر همراه بوده است.چ

 

 

روش های درمانی شکستگی های غیر پاتولوژیک

1- رویکرد درمانی در Compression Fracture

تحت نظر و پیگیری قرار دادن دادن بیمار یا بی حرکت ساختن عضو مبتلا به مدت 12 هفته به وسیله Brace.درموارد درد مزمن ناشی از شکستگی compression ومقاوم به درمانهای محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اندیکاسیون اصلی می باشند.

کیفوپلاستی

2- رویکرد درمانی در Burst Fracture

الف) Stable 

1-بی حرکت کردن عضو مبتلا با گچ یا اورتزهای سفارشی (Custom-fitted orthosis) به مدت 12 هفته و در صورت کیفوز بیشتر از 15 درجه استفاده از Hyperextension cast توصیه می گردد.

ب) Unstable

2- رویکرد جراحی جهت Decompression و ثابت کردن عضو مبتلا مورد بحث است. Posterior Short- Segment Decompression اورژانس وفیوژن به کمک اورتوز توراکولومبوساکرال بمدت 12 هفته یکی ازرویکردهای درمانی است.

در صورتبکه بیما ردچار Residual Cord Compression درزمینه یک Neurological Deficit شده باشد Delayed Anterior Decompressionوفیوژن رویکرد درمانی خواهد بود.

3-رویکرد درمانی در Flexion-distraction 

درصورت نبود Neurologic Deficitیا عدم آسیب شکمی ((Chance Injury استفاده از Hyperextention Cast روبکرد درمانی می باشد.

درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی می باشد Posterior short-segment stabilization وفیوژن رویکرد درمانی میباشد.

4-رویکرد درمانی در Fracture-Dislocation

دراین نوع شکستگی مهره تثبیت  به روش Posterior Long Segment وثابت نگهداشتن پدیکل به کمک پیچ وپلاک در 2 تا 3 مهره بالا و پایین مهره اسیب دیده وفیوژن به روشLocal Bone Graft رویکرد درمانی می باشد.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرMahdieh چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  مادرم یک ماه پیش از ارتفاع افتادن و مهره ی 5 شکستگی دارن،دکتر خودشون میگن که عمل میکنم پلاتین میزارم یا سیمان استخوانی باید تزریق بشه،به نظر شما کدام راه بهتره و زود خوب میشن؟؟
  ممنون میشم جواب بدید🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   بستگی به سن و میزان شکستگی و پوکی استخوان دارد
   و البته کیفوپلاستی را همه همکاران انجام نمیدهند
   لذا معاینه و ویزیت لازم است
 • تصویر کاربرBahador چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.میخواستم بپرسم جناب دکتر ویزیت انلاین و غیر حضوری بر دیسک گردن هم انجام میدهند و به چه طریقی. متشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیر
   به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمجید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده در حین خدمت دچار حادثه وافتادن شدم و کمرم درد شدیدی پیدا کرد که پس از معاینه برام ام ار ای و عکس نوشتن لطفا کامل مشکلات و آسیب های وارده رو تشریح فرمایید،
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   مراجعه به پزشکتان صورت گیرذ
 • تصویر کاربرشهرام چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . مهر t12 کمرم در تصادف شکست. و t9 آسیب دید . دکتر مغز عصاب منو ویضیت کرد .در شیراز . کمرمو گج گرفتن . ۵ سال پیش . الان نزدیک ۳ سال وقتی میشینم رو زمین بعد از ۵ دقه احساس بی حسی در کمرم میکنم . دچار مشکلات فشار خون بالا تپش قلب هم شده ام . میخواستم بدونم ممکنه همه اینها به مهم مربوط باشه . چون پیش بهترینهای متخصص رفتم . همچی بدنم نرماله آزمایشها خوبه . ولی قرص فشار بهم دادن و قرص تپش قلب .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرداریوش چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من ورزش بدنسازی انجام میدم
  چند ماه پیش بخاطر کمر درد رفتم MRI انجام دادم بهم گفتن ک دیسک مهره پنج پاره شده باید جراحی کنی
  آیا بعد از جراحی میتونم به ورزشم ادامه بدم؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   احتمالا
   ورزش سبک تر
 • تصویر کاربرمحبوبه یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌ مادر بنده ۷۰ سالشونه سال ۹۳ تنگی کانال نخاعی و دیسک کمرشونو عمل فیوژن کردن و پلاتین و پیچ و مهره
  متاسفانه روی موکت زمین خوردن و درد شدید و اورژانسی به یک متخصص مغز و اعصاب در محل سکونت مراجعه کردیم، گفتن مهره t12 شکسته نتیجه mri رو هم به پیوست ارسال کردم لطفا راهنمایی فرمائید که همین مسیر پیشنهادی دکتر مربوطه رو ادامه بدهیم یا نه
  برای ایشان کمربند brace و قرص ولتارن اس آر ۷۵ و شربت استئوجویس یورو ویتال و آرامبخش تجویز کردن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   بهتره کنترل یکماهه بشوند ممکنه اقدامی لازم باشد

 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ,یکی از بستگان ما از ارتفاع سقوط کرده و مهره 12 کمرش اسیب دیده. پیشنهاد شما برای درمانش چیست. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   بایستی معاینه شوند.

 • تصویر کاربرL چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روز بخیر
  جناب آقای دکتر
  ۴۰ روز پیش بر اثر سقوط از ارتفاع مهره های t3,t4,t5 کمرم شکسته و بعد از یک هفته با ام آر آی متوجه شدم. دکترم بریس تجویز کردند و از هفته سوم گفتند باید راه بروم،ولیکن تا کنون از درد کمرم کاسته نشده و حتی در مواقعی بیشتر هم شده است،ضمنا با بستن بریس کمرم زخم شده و بیش از چندین ساعت در شبانه روز امکان بستنش نیست، مواقع خواب نیز باز میکنم و به صورت طاق باز یا بر روی یک پهلو میخوابم که گاهی از شدت درد در خواب بیدار میشوم. ضمنا بیش از چند دقیقه راه رفتن باعث درد شدید و گاهی همراه با سوزش در قسمتی از کمرم میشود. آیا راه رفتن با این شرایط درست است؟ و نبستن بریس در نحوه و زمان جوش خوردن مهره ها تاثیر دارد؟ و افزایش درد طبیعی است؟
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   لطفا با پزشک درمانگر که در جریان دقیق کار شما هستند مشورت کنید

 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پدرم ۲هفته پیش زمین خوردن سنشون ۶۴.وزنشونم بالا هست.۲ماه پیشم یه یکته مغزی داشتن.از وقتی زمین خوردن به مدت ۱هفته می توانستند راه برند.ولی بهد یک هفته از درد حتی نمی توانند بشینند.عکس در منزل امدند گرفتن یکی از مهرهاشون ۱/۴ ارتفاعش کم شده.نمی توانند کمربند ببندند.قلبشون میگیره.ام ار ای هم نمی توانند بیرند.الانم وضعیت درد کمرشون به نحویه که حتی نمیشه ببریمشون واسه سیتی اسکن.حلا مخی خواستم ببینم آقای دکتر چه دسوری میفرمایید با این شرایط که پدر م توان انتقال وخرکت ندارند.در ضمن خدمت آقای دکتر بگم.میتوانند پا تکون بدند.وهیچگونه بی حسی ندارند
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   احتمالا با بی حسی موضعی قابل کیفوپلاستی هستند
   مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمیلاد شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدتیه که متوجه شدم قسمت زائده عرضی مهره (S1L5) کمر از هر دو ناحیه شکسته و به اصطلاح دچار لیز خوردگی مهره دچار شده و طبق گفته های متخصصی که بهش مراجعه کردم به اندازه حدود ۱ سانتی متر از هم فاصله گرفتن. می خواستم بدونم که راه های درمانی این مشکل چی هستن و آیا امکان جوش خوردن این شکستگی وجود داره یا نه. اگر راه درمانی عملی وجود دارد روش های نوین درمان چی هستن و در کل آیا درمان بدون جراحی امکان پذیر هست یا نه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   اگر درد دارید جراحی بایستی بشوید
   با متد جدید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر