آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

سوال بسیاری این است که آیا با استراحت و درمان غیر از جراحی، پارگی دیسک بهبود می یابد یا نه. در این مقاله به این موضوع اشاره شده است.

دیسک های کمر بالشتک هایی در بین مهره های ستون فقرات هستند که شوک و ضربه ها را به خود جذب می کنند. مهره ها استخوان های بزرگ ستون فقرات اند. در صورتی که دیسک در اثر آسیب دیدن ستون فقرات به بیرون راه یابد، می تواند بر روی اعصاب نخاعی اطراف خود فشار وارد کند. 

به این وضعیت پارگی، فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر گفته می شود. پارگی دیسک سبب ایجاد درد شدید در ناحیه پایینی کمر و گاهی درد تیر کشنده تا به پشت پا ها می شود. 

این درد، درد سیاتیک نام دارد. علائم پارگی دیسک اغلب با گذشت چند هفته تا یک ماه برطرف می شوند. در صورتی که مشکل برای چندین ماه پایدار بوده و مزمن شود، امکان دارد افراد در نهایت درمان جراحی را مد نظر قرار دهند.

نکته: ما در این مقاله راجع به نکات مهم به علت و علائم ایجاد پارگی ستون فقرات نمی پردازیم. برای خواندن این مطالب روی گزینه ی زیر بزنید. 

تشخیص بیماری دیسک کمر

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را بر اساس علائم مخصوصا درد سیاتیک تشخیص دهند؛ زیرا فشردگی اعصاب نزدیک دیسک نواحی مختلفی از باسن، پا ها و نواحی زیر مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد. 

پزشک می تواند جهت بررسی دیسک آسیب دیده انجام آزمایش های تصویر برداری CT اسکن یا MRI را تجویز کند. با این حال، در بسیاری از موارد، انجام یک معاینه کامل، برای پاسخگویی دقیق به سوالات مرتبط با علائم و تاریخچه مشکل و در نتیجه دستیابی به یک تشخیص معتبر، کافی است. 

با رسیدن به میانسالی، دیسک ها در آزمایش تصویر برداری MRI اغلب ظاهری غیر طبیعی دارند اما سبب بروز درد یا مشکلات دیگر نمی شوند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با چگونگی تشخیص دیسک کمر به مقاله ذیل مراجعه کنید.

راه های بهبود و درمان بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درد کمر ناشی از دیسک و درد سیاتیک اغلب ظرف چند هفته به صورت خود به خود رفع می شوند. البته در برخی موارد، این درد ها ماندگاری بیشتری خواهند داشت. دستورالعمل های درمانی در حال حاضر توصیه می کنند که جهت رفع درد دیسک جدید یا عود شونده بهتر است اقدامات خود مراقبتی انجام داده و تا هنگام التیام ستون فقرات صبر کرد.

مراقبت های محافظه کارانه در این زمینه شامل موارد زیر می شوند:

1- گرما و سرما

اعمال بسته های سرد بر روی نواحی دردناک در ابتدای احساس درد می تواند به بی حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی کمک کند.

پد های گرم کننده و حمام داغ می توانند سفتی و گرفتگی عضلات ناحیه پایینی کمر را کاهش داده تا فرد بتواند آزادانه تر حرکت بکند.

2- دارو های مسکن

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. از نمونه این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) همچون ایبوپروفن (آدویل، موترین)
 • ناپروکسن (آلیو)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • آسپرین

بیماران باید دارو ها را به مقدار توصیه شده مصرف کنند. مصرف زیاد یا طولانی مدت دارو مخصوصا NSAID ها می تواند سبب آسیب به معده و خونریزی شود. در صورتی که دارو های مسکن بدون نسخه و دیگر درمان های خانگی پاسخگو نباشند، پزشک می تواند شل کننده های عضلانی را تجویز کند.

استفاده از دارو برای بهبود درد پارگی دیسک کمر

3- داشتن فعالیت

با اینکه استراحت چند ساعته در روز مطلوب است اما استراحت طولانی مدت در تخت برای درد کمر توصیه نمی شود. همچنین، می توان اندکی در روز پیاده روی کرده و تا حد امکان حتی در صورت تحمل اندکی درد به فعالیت های معمول روزانه خود پرداخت.

4- انجام ورزش

پس از فروکش شدن درد، تمرینات کششی و ورزش ملایم می تواند به بازگشت به فعالیت های طبیعی از جمله کار کمک کند. بیماران باید نحوه صحیح و ایمن انجام تمرینات و کشش های درمانی درد کمر را از پزشک یا فیزیوتراپ خود سوال کنند.

5- مراقبت تکمیلی

درمان های دستی (کایروپراکتیک)، ماساژ و طب سوزنی می توانند سبب رفع درد و ناراحتی در هنگام التیام یافتن کمر شوند. افراد باید اطمینان یابند که فرد ارائه دهنده این خدمات فردی ماهر و  معتبر است. باید پارگی دیسک خود را به این افراد اطلاع داد تا بتوانند به درستی بیماری را درمان کنند.

استفاده از استراحت برای درمان بدون جراحی دیسک کمر

چه زمانی باید انجام جراحی را در نظر گرفت؟

در صورتی که درد کمر به مدت 3 ماه یا بیشتر دوام داشته باشد، مزمن به شمار رفته و به سطوح بالاتری از مراقبت نیاز دارد و به تنهایی و با استراحت بهبود نمی یابد. بسیاری از افراد در این مرحله، به انجام جراحی فکر می کنند. 

تزریق استروئید های ضد التهاب به نواحی اطراف اعصاب ملتهب و پارگی دیسک با اینکه می تواند جراحی را به تعویق اندازد اما راه حلی بلند مدت نیست. تزریق دارو سبب تسکین درد به مدت چندین ماه شده اما پس از این مدت درد باز خواهد گشت. 

تعداد دفعاتی که می توان در یک سال به ستون فقرات دارو تزریق کرد محدود است. انجام جراحی یک تصمیم شخصی است. متخصص ستون فقرات تمامی مزایا و معیاب این فرایند را برای بیمار توضیح می دهد تا او بتواند تصمیم خود را بر اساس آگاهی و سبک زندگی خود بگیرد. 

رایج ترین جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک های جراحی متفاوت هستند اما در دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده برداشته می شود تا دیگر بر روی ریشه اعصب ستون فقرات فشار وارد نکند. 

در بسیاری از موارد، این جراحی را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. جراحی دیسک تضمینی نبوده و امکان بدتر شدن درد وجود دارد. همچنین، ممکن است دیسک در آینده دوباره دچار پارگی شده یا دیسکی دیگر به پارگی مبتلا شود.

متخصص ستون فقرات

دستور العمل های مناسب برای بهبودی

اغلب درد های ناشی از دیسک کمر ظرف یک ماه نسبتا بهبود می یابند. افراد می توانند یک بهبود نسبی را پس از گذشت دوره حاد اولیه انتظار داشته باشند. 

ورزش کردن می تواند به پیشگیری از درد ناشی از دیسک کمر کمک کند. تمرینات سنتی همچون یوگا و تای چی در تقویت عضلات میانه بدن موثر هستند. عضلات میانه بدن از ستون فقرات حمایت می کنند. 

باید در ذهن داشت که انجام بیش از حد یک نوع تمرین خود می تواند سبب بروز یک درد جدید شود. تحلیل روی دیسک ها با گذشت زمان بیشتر می شود. به همین دلیل، بیماران باید خود را برای بازگشت گاه به گاه این درد و بیماری آماده کنند.

مطلب مرتبط: روش های موثر برای تسکین درد دیسک

بهترین اقدام محافظت از سلامت کمر است. افراد می توانند این کار را با پیروی از توصیه های زیر انجام دهند:

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزارع جمعه ۱ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، یک خانم 38ساله هستم، که بعداز ام آر آی، 3ماه قبل متوجه شدم پارگی دیسک در مهره 5و6.6و7گردن، و بین مهره 7و8توراسیک پارکی وفطق بزرگ که تنگی نخاع دارم ومهره 12توراسیک ومهره یک ودوکمری پارگی دیسک دارم، هیچ بیماری زمینه ای هم ندارم،خیلی نگران هستم، خداراشکر علاعم بالینیم خوبه، فقط یکی دوماه هست کمردرد وکتف درد و سوزن سوزن شدن اندام ها را دارم، که با استراحت کم میشه علاعم، اما نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضوان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 6 روز پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام.من نزدیک یک سال هستش که کمر درد دارم.سری اول که به پزشک مراجعه کردم گفت به دلیل کمبود ویتامین ب هستش با مصرف دارو مشکل برطرف نشد سری دوم هم مراجعه کردم باتشخیص دکتر گفتن که دیسک کمر دارم قرص وآمپول تجویز کردن ولی درد کمرم خوب نشد.الان باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 6 روز پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسهیل سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 6 روز پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام من۲۴سالمه و دیروز ام ار ای رو پیش دکتر بردم گفت پارگی دیسک داری و باید عمل بشی من متاهلم و میترسم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 6 روز پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرپارسا دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  برادر من ۳۷ ساله و مجردد. ۴ماهه دچار درد کمر و درد شدن با گرفتن ام آر آی دکتر پوستی در قزوین تشخیص پارگی دیسک کمر رو اعلام کردن . بدن ایشان یکطرفه یا کج شده . مثل اینکه ی پا از اون یکی کوتاه تر شده باشه . به هیچ عنوان زیر بار عمل جراحی نمیرن. تو رو خدا چه باید بکنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمرجان شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت.من سه ماهه زایمان طبیعی کردم.۲۰ روز بعد از زایمان پای چپم درد عجیبی گرفت وروز به روز بدتر شد با مراجعه به پزشک وام ار ای فهمیدن دیسک کمرم پاره شده وفقط بهم گفتن استراحت کن.من الان دوماهه که استراحتم ولی بخاطر بچه شیر نمیتونم استراحت مطلق داشته باشم.الان یکروز بهترم و گاهی روزا گزگز شدید پای چپ ودرد باسن ونقطه بالای باسن چپ دارم.لطفا منو راهنمایی کنید.چه ورزشی انجام بدم وتا چه اندازه فعالیت بکنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمه شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام مادر من تومور ستون فقرات داره دوبارعمل شده الان میگن باید شیمی درمانی بشه آیاجواب میده انجام بدیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال سن دارم و حدود دو ماه قبل درد از ناحیه پایین کمرم شروع شده ولی زیاد بهش اهمیت ندادم وبه فعالیتم ادامه دادم تا این که دو هفته قبل رفتم ام ار ای و فهمیدیم از سه مهره دیسک کمر هستم و دکتر گفته باید استراحت بکنی و نیازی به عمل جراحی نیست میخواستم بدونم چه مدتی باید استراحت کرد و بعد استراحت کاملا رفع میشه و میتونم مثل قبل باشم یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من 85سال سن دارن حدود دو ماه است که درد کمر و پا دارن و نمی توانند راه بروند از ایشان ام آر آی گرفتیم دکتر معالج گفته پارگی دیسک دارن باید اورژانسی عمل کنند درد شدید دارن نظر شما چیه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرهاد یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام بنده درد خیلی شدید در قسمت کمر و پای راستم احساس میکنم مقداری بی حسی هم دارم الان تقریبا ۸ رزه که نمیتونم سرکار برم و به راحتی بشینم با راه برم پیش دکتر هم که رفتم گفتن حتما باید عمل شم با توجه به عکسهای mri بنده نظر شما هم هست که حتما بایستی عمل شم یا ممکنه با فیزیوتراپی یا کایرو و ماساژ درمانی و استراحت بهبود پیدا کنم؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسهیلا یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام پارگی دیسک ومهره 4 و5 کمرم مشکل داره وگفتن قسمتی ازنخاع سیاه شده. دوتاامپول توکمرم تزریق شده ایاراهی هست که جراجی نکنم دکترم گفته جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنیدممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر