بستن کمربند بعد از جراحی دیسک

سوال بسیاری از مردم این است که آیا بستن کمربند طبی بعد از جراحی و یا به خاطر مشکلات ستون فقرات مفید است یا خیر. در این مقاله پاسخ داده شده است.

متخصص ستون فقرات ممکن است کمربند طبی را برای شرایط مختلفی تجویز کند. برای مثال، پزشک ممکن است کمربند طبی را برای درمان اسکولیوز که انحنای جانبی ستون فقرات می باشد، توصیه کند. 

همچنین آنها ممکن است بستن کمربند کمربند طبی را برای کمک به بهبود بیمار پس از جراحی دیسک تجویز کنند. همچنین ممکن است خود شما یک کمربند طبی بخرید تا در هنگام بلندکردن جعبه های سنگین در محل کار، از مفصل لومبوساکرال (دیسک بین مهره‌ای S1-L5) پشتیبانی و مراقبت کنید.

در هر مورد، بستن کمربند طبی به معنای بهبود سلامت ستون فقرات و کاهش کمر درد و مشکلاتی در آینده است. برای بسیاری از بیماران، یک کمربند طبی، یک راه حل غیرتهاجمی برای درمان کمر درد می باشد.

اگر متخصص ستون فقرات یک کمربند طبی، که ارتز نیز نامیده می شود، برای شما تجویز کرده است، احتمالاً از تأثیر آن در زندگی خود شگفت زده خواهید شد. 

ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا به پوشیدن کمربند طبی عادت کنید، اما پیش از آنکه متوجه شوید، تبدیل به بخشی از زندگی روزانه ی شما می شود. 

پوشیدن کمربند طبی، همچنین به حفظ نگرش مثبت شما کمک می کند و باعث می شود به یاد داشته باشید که بستن کمربند طبی به معنای کمک به شما برای لذت بردن از سلامتی در طولانی مدت است. پزشک شما می تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و در طول فرایند از شما پشتیبانی کند.

پوشیدن صحیح کمربند طبی، شما را از عملکرد مطلوب آن مطمئن خواهد کرد. به طور مشابه، مراقبت از کمربند طبی، آن را در شرایطی عالی حفظ خواهد کرد و اثر بخشی آن را تا حد امکان افزایش خواهد داد. 

در این مقاله ما به شما نکاتی را در مورد پوشیدن کمربند طبی و مراقبت از آن ارائه خواهیم داد تا از نتیجه موفقیت آمیز آن لذت ببرید.

بستن کمربند طبی برای فشار کمتر به کمر

در چه مواردی بستن کمربند تجویز می شود.

غیر از موارد بالا، دیگر شرایطی که بستن کمربند طبی برای آنها مفید است عبارتند از:

کمردرد و بستن کمربند طبی

نکات لازم برای پوشیدن یک کمربند طبی

پزشک شما در مورد نحوه ی بستن کمربند طبی به شما آموزش خواهد داد. بسیار مهم است که کمربند خود را به طور صحیح بپوشید تا مؤثر واقع شود. 

برخی از کمربندها، مانند مواردی برای شکستگی، ممکن است نیاز باشد که 24 ساعت روز پوشیده شوند. گرچه، اغلب درآوردن کمربند برای مدت زمان کوتاهی جهت حمام کردن یا نفس کشیدن پوست، مانعی ندارد.

اکثر افراد با کمربند طبی خود مشکلی ندارند، اما ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی داشته باشند. پزشک شما ممکن است تا زمانی که به کمربند خود عادت کنید، برنامه ی روزانه ای را برای استفاده از آن به شما توصیه کند. 

برای مثال، کودکی که مبتلا به اسکولیوز می باشد، ممکن است در روز اول، به مدت دو ساعت از کمربند طبی استفاده کند و در انتهای هفته، ممکن است، در تمام مدت تجویز شده آن را بپوشد.

1- از دیگران کمک بخواهید

پوشیدن یا درآوردن برخی از کمربندهای طبی، مخصوصا اگر مشکل کمر درد دارید، بدون کمک بسیار دشوار است. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در صورت امکان به شما کمک کنند.

نحوه ی بستن کمربند طبی

اگر کسی در اطراف شما نیست که به شما کمک کند، شما می توانید بستن کمربند طبی را با استفاده از یک صندلی، بدون فشار آوردن به کمر خود انجام دهید.

کمربند را با بالهای باز روی صندلی قرار دهید و سپس روی صندلی بنشینید به طوری که بالها در اطراف شما قرار بگیرند. سپس، در حالیکه بالها را گرفته اید و آنها را می بندید بلند شوید، با این روش دیگر نیازی نیست که دست خود را برای رسیدن به پشت سر خود بکشید.

اگر شما از کمربندهایی که از جلو باز می شوند استفاده می کنید؛ می توانید خود به تنهایی آن را بپوشید گرچه در ابتدا ممکن است نیاز به کمک پیدا کنید. 

برای انجام این کار، با کمربند باز شده از جلو که به صورت آزادانه در اطراف شما قرار گرفته، روی تخت بنشینید. سپس دراز بکشید و به طور صحیح بدن خود را در کمربند قرار دهید. 

نوارها را از طریق سگک ها بکشید و آن را قفل کنید، این کار را از پایین شروع کنید. هنگامی که بدانید که کمربند به طور صحیح در جای خود قرار گرفته، می توانید لباس بپوشید. کمربند را تا جایی که امکان دارد محکم ببندید، چرا که یک کمربند شل می تواند موجب ناراحتی و ساییدگی پوست شود.

کمک از دیگران برای بستن کمربند طبی

2- یک لباس، زیر کمربندطبی بپوشید.

پوشیدن یک لباس زیر کمربند طبی، از تحریک شدن پوست جلوگیری می کند. لباسی را انتخاب کنید که:

3- پوست خود را تمیز نگه دارید.

یک کمربند طبی طوری طراحی شده است که محکم بسته شود، بنابراین طبیعی است که متوجه نقطه های قرمزی در جایی که کمربند فشار وارد می کند، شوید. با این حال، مطمئن شوید که پوست تمیز از به وجود آمدن تاول یا تحریک شدن پوست در زیر کمربند جلوگیری می کند.

هر روز پوست زیر کمربند را بشویید تا از تجمع آلودگی خلاص شوید. پس از فعالیت یا در ادامه روز خود، از دستمال مرطوب کودک برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید. 

اگر متوجه شدید که پوست شما، بیش از نیم ساعت است که تبدیل به رنگ صورتی شده است، ممکن است نیاز باشد که پزشک شما کمربند را تنظیم کند.

4- از الکل تمیز کننده استفاده کنید.

پوست شما در جایی که کمربند بیشترین فشار را وارد می کند، سفت می شود. مالیدن الکل می تواند به سفتی پوست کمک کرده و از شکسته شدن و یا تحریک شدید پوست جلوگیری کند. 

تمام کاری که نیاز است انجام دهید، زدن الکل به بخشی از پوست است که با کمربند تماس پیدا می کند. تنها در زمانی که پوست سفت می شود، نیاز است از الکل استفاده کنید، که این اتفاق معمولا دو تا سه هفته بعد از شروع پوشیدن کمربند رخ می دهد.

خود داری از زدن لوسیون زیر کمر

5- از استفاده از لوسیون زیر کمربند خودداری کنید.

بسیار مهم است که تا حد امکان، پوست زیر کمربند طبی را خشک نگه دارید. رطوبت بیش از حد می تواند موجب تحریک پوست شما و ایجاد زخم شود. به همین دلیل، از استعمال کرم ها، لوسیون ها و پودر ها روی پوست زیر کمربند خودداری کنید. 

شما می توانید، در صورتی که به الکل حساسیت دارید، از نشاسته ذرت روی پوست خود استفاده کنید.

6- همیشه طبق تجویز کمربند طبی پوشید.

بسته به شرایط و نوع کمربند طبی تجویز شده، پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی و چگونه کمربند طبی را بپوشید و بسیار مهم است که دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا کمربند طبی شما مؤثر باشد. پزشک شما به شما خواهد گفت:

7- روی کمربند طبی، لباس های آزاد بپوشید.

بسیاری از کمربندها را می توان به راحتی زیر لباس ها پنهان کرد. شما هنوز می توانید استایل خود را با وجود کمربند حفظ کنید، گرچه، پوشیدن یک لباس آزاد، به طور معمول راحت تر است.

8- در هوای خنک بمانید.

برخی از بیماران ادعا می کنند که ماندن در هوای مطبوع، بستن کمربند طبی را راحت تر می کند. سعی کنید وقتی که هوای بیرون بسیار گرم است، هوای داخل خانه را تا حد ممکن خنک نگه دارید.

دلیل بستن کمربند طبی

9- مثبت فکر کنید.

اگر احساس می کنید که تضعیف روحیه شده اید، به خاطر داشته باشید که کمربند به معنای بهبود سلامت و زندگی شما می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که حمایت زیادی برای شما وجود دارد تا در این مسیر به شما کمک کند. وقتی که صحبت از مشکلات کمر می شود، شما تنها نیستید.

پوشیدن یک کمربند طبی، تغییری در شخصیت شما ایجاد نمی کند، اما بر روی اینکه چه کسی خواهید شد، تأثیر خواهد گذاشت.

در این موارد با پزشک خود تماس بگیرید

کمربند طبی باید اندازه ی شما باشد، اما به اندازه ای تنگ نباشد که موجب درد، کبودی یا مسائل دیگر شود. اگر هر یک از شرایط زیر را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید ممکن است نیاز به تنظیم کمربند خود داشته باشید.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح دیسک کمر در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآوا یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  60سالمه.به علت شکستگی مهره کمر کیفوپلاستی انجام دادم. موقع راه رفتن و ایستادن درد دارم. خواستم ببینم علتش چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمستانه چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من سه ماه پیش دیسکم را جراحی کردم و تا حالا بجز حالت درازکش کمربند بسته ام این کار را تا کی ادامه بدهم و آیا هنگام رانندگی کمربند طبی لازم است؟ تا چه مدت؟ با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  ۱۵روز است که عمل دیسک انجام دادم .ده روز است اب زلال بی بو از جای بخیه ها بیرون میاد به حدی که لباسم خیس میشود.چرا
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   بیمارشما بهتر است سریعتر به پزشک معالج مراجعه کند
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   بسیار سریع
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرهاشمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام. از حدود یکماه پیش مادر بنده در سن 72 سالگی، بدون ضربه و افتادن به تشخیص پزشکان رشت با ام آر آی دچار شکستگی مهره T 12 و فشردگی 50 درصد شده. کنسر، سل استخوانی، نارسایی کبد و کلیه بررسی شد و هیچکدام وجود نداشت، و تشخیص بر شکستگی به دلیل پوکی استخوان و فعالیت سنگین گذاشته شد. بیمار یک هفته برس بسته و روزانه قرص گاباپنتین 300 و اکسی کدون صبح و شب هر بار یک عدد مصرف میکنه اما کما کان از درد زیاد شکایت میکنه. سوال: پزشک ما در رشت شما رو برای جراحی ورتبروپلاستی معرفی کردن، آیا این عمل بصلاح هست؟ و آیا برای ویزیت اول بیمار همراه ما باشه یا با مدارک خدمت برسیم کافی است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرزلیخا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آ قای دکتر خانم ۳۸ساله هستم دیسک آخر پاره شده بود سه ماه عمل کردم بازم کمرم درد میکنه مثل قبل درد نمیکنه فقط خود کمرم درد میکنه راهنمایی کنید لطفن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرجواد سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام من بیرون زدگی دیسک پنچ یک دارم که به پای چپم بعضی اوقات میزنه و ورزش تمرینای سنگین کیک بوکس و بدنسازی انجام میدم آیا باید عمل شم یا با درمان درمان دارویی امکان پذیره و اگه عمل بشم آیا میتونم دوباره ورزشمو ادامه بدم حرفه ای یا نه و چند وقت بعد از عمل باید استراحت کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکن است
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتره معاینه بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر