آلزایمر چیست؟

آلزایمر بیماری تخریب کننده سلول های بافت خاکستری مغز است علت بروز این بیماری پیشرونده رسوب ماده ای به نام آمیلویید یا تنگل است که موجب از بین رفتن سلول های خاکستری مغز میشود.

علائم بیماری

بیماری آلزایمر دارای علائمی است که اکثرا آنها را در اطرافیانمان دیده ایم.

از یاد بردن مکان، اشیاء، فراموش کردن اشخاص و اسم انها، گم کردن کلمات و پرسیدن سؤالات مکرر که به تدریج به صورت ایراد در قضاوت، استدلال نمودن، اشکال در شمارش دیده می شود. با پیشروی تخریب آلزایمر به سمت عقب مغز بیمار حتی خاطرات ارزشمندش را از یاد برده و به مرور بیماری حرکت و تنفس را درگیر نموده و قلب را از کار می اندازد.

سیر آلزایمر حدودا بین 8 تا 10 سال میباشد. از افرادی که بالای دهه 60 هستند از هر 10 نفر یک نفر مبتلا به این بیماری میشوند.

راه های تشخیص این بیماری شرح حال و بسیاری ازتست های ارزیابی شناختی و مصاحبه بالینی، ام ار ای و Brain spect است. معمولا بیماران آلزایمری در خطر عفونت، سوء تغذیه، صدمات بدنی میباشند.

راه حل های مؤثر برای رفتار با این بیماران

1. به جای توجه به رفتار نا مطلوب این بیمار به احساسات بیمار که باعث این رفتار میشود توجه کنید.

2. رفتار تکراری بیمار را به فعالیت مبدل کنید

3. صبور باشید و به آرامی با وی رفتار کنید.

4. پاسخ بیمار را بدهید.

5. بیمار را به کاری مشغول کنید.

در ابتدای بیماری از تقویت کننده های حافظه برای بیمار استفاده کنید برای مثال اگر سوالی را تکرار میکند ،تاریخ و روز و عکس هایی را برای بیمار همراه پاسخ به سوالش یاد آوری کنید. اگر رفتار پرخاشگرانه دارد ببینید چه حادثه ای رخ داده که باعث این رفتار شده.

به علت کاهش حافظه و سردرگمی ممکن است بیمار نسبت به اطرافیان احساس بد بینی کند و یا به آنها تهمت دزدی بزند، بیمار چیز هایی را که میبیند و میشنود به طور دیگری تفسیر میکند اما شما نباید در مقابل بیمار به حالت دفاعی برخورد کنید و تلاش نکنید بیمار را متقاعد کنید. حواس او را به کار دیگری متوجه کنید.و بیمار را آرام کنید.

اضطراب و بی قراری بیمارممکن است آرام و قرار را از او بگیرد لذا شما سعی کنید به او اطمینان و آرامش بدهید و به او بفهمانید شما برای آرامش او آنجا هستید. برای بیماران مبتلا به آلزایمر حوصله کنید و انعطاف داشته باشید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررستمیان شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر،همسر من یک ماه پیش جراحی تومور مغزی داشتند پس از دو هفته بعد فلپ سرش آزاد شد ومایع مغزی باعث ورم شد که پزشک معالج در دو نوبت مایع را با سرنگ بیرون کشید و خوب شددکتر گفت که سه هفته باید بانداژ باشه ولی بعلت باز شدن پانسمان الان دوباره فلپ آزاد شده و جای عمل کمی ورم کرده،الان متاسفانه جراحش خارج از کشوره،خواستم بپرسم که احتیاج هست دوباره مایع رو تخلیه کرد یا با همان بانداژ مشکل حل میشه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   نیاز به جراحی دارند
   به پزشکتون مراجعه کنید
   انشالله درمان میشوید
 • تصویر کاربرمرتضی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام بیماری داریم ۴۷ ساله که عمل جراحی کیست مادرزادی مغز نموده است بعد از ۳ هفته از عمل دچار سردرد ، تورم در محل عمل که از طریق سرنگ کشیده شد ولی برای علت یابی سردرد بررسی همه جانبه از قبیل ام آر آی سیتی اسکن LP و مشاوره نرولژی انجام شد متاسفانه سردرد هنوز ادامه دارد لازم به توضیح است سردرد در ناحیه محل عمل نیست محل سردرد پیشانی بیمار می باشد لطفا راهنمایی فرمایید که علت سردرد سردرد چی ممکن است باشد و پیشآگاهی آن چگونه خواهد بود با تشکر عزیزی از کرمانشاه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   به پزشکتون مراجعه کنید
   انشالله درمان میشوید
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود ۶ ماه پیش عمل تومور زیر قاعده جمجمه انجام دادم ولی ده درصدان هنوزدرمغزم باقیست،نصف صورتم فلج است آیالیزرفیزیوتراپی پرتوان برایم مضراست یااشکالی ندارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   اشکالی ندارد

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر