بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

۱- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

۲- آرتروز کمر

۳- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

۱- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 ۲- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

۳- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

۲- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

۳- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تنگی کانال نخاع

آیا تنگی کانال راه حل آندوسکوپیک دارد؟بیمارخانم ۷۰ ساله با درجاتی از پوکی استخوان است مشاهده پاسخ دکتر
2
درد گردن

بنده ۵ماه قبل تصادف کردم و مختصری درد گرون داشتم که خوب شد.۲.۵ماه قبل عطسه کردم که ناگهان گردندرد گرفتم به دکتر مراجعه کرد و شل کننده عضلامی و قرص کلسیم داد و برای ۱ماه خوب بودم اماالان ۱.۵ماه است مجدد گردن درد دارم و اصلا نمیدانم دلیلش چیست؟به چه متخصصی بابد مراجعه کنم؟علت چه میتواند باشد نگرانم.با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
3
مشاوره تعیین وقت عمل

باسلام .منیر میزان پور قبلا توسط جنابعالی مورد عمل سیمان استخوانی قرار گرفته است .دیشب زمین خورده و عکس گرفتیم استخوان تر کخورده .مو برداشته .قبلا هم که ام آر ای کرده بودیم شما فرمودید تنگی نخاع دارد شما چه دستوری میفرماید .بیمار در حال حاضر به شدت درد دارد مشاهده پاسخ دکتر
4
ديسك و كانال نخاعي گردن

سلام اقاي دكتر من چهارسال دچار ديسك گردن و تنگي كانال هستم ٣٢ سالمه و برام زجراور شده بيشتر اوقات دوتا دستام بي حسن و جون ندارن
به هردكتري كه ميرم جراحي رو پيشنهاد ميدن يكي ميگه يك مهره نياز به جراحي چندتا از همكارانتون گفتن سه تا چهارتا مهره و نوع جراحي ها فرق دارن من واقعا نميتونم بفهمم كدوم درستتره تا زودتر بهبود پيدا كنم
چطور ميتونم براي مشاوره پيش شما هم بيام ممنونم
موفق باشين
مشاهده پاسخ دکتر
5
پارگی دیسک کمر

سلام . 2 سال قبل دچار درد کمر شدم ک وقتی بدکتر مراجعه کردم بعد از انجام ازمایش به من گفت دیسکت پاره شده وباید عمل بشه اما من عمل نکردم. همون سال بعد از یکماه درد تموم شد الانم دردی ندارم تو حالت عادی اما موقع کار سنگین وورزش باز احساس درد داره .. بنظرتون پارگی دیسک درمانی غیر از عمل داره؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
همانژیوم ستون فقرات

سلام آقای دکتر خسته نباشید
برادرم 37 سال سن داره و متاسفانه سه تا از مهره های کمرش دچار همانژیوم شده اند علاوه بر این دیسکهای همون ناحیه هم درگیر شدند خیلی دکتر رفته اما اونها انگار میترسن بهش دست بزنن
نظر شما چیه میشه کاری کرد؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
بی حسی پا

با سلام و خسته نباشید.
آقای دکتر من ۳ ماه پیش خدمتتون عمل دیسککتومیl5s1 انجام دادم و بعد از عمل مشکل درد و بیحسی پا نداشتم یا خیلی کم بود.ولی چند روز هست که کمی فعالیت های کششی و رانندگی رو شروع کردم ; کف پای چپم احساس گاهی اوقات بی حسی و بعد از مقدار زیاد پیاده روی درد میگیره آیا این طبیعی هست؟درد سیاتیکی و بی حسی تا چه زمانی بعد از عمل طبیعی هست؟
آیا من به ورزش پل زدن و تمرینات کششی دامه بدم؟یا طبیعی نیست و مراجعه کنم به مطب
مشاهده پاسخ دکتر
8
عمل دیسککتومی

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر..
من حدود ۳ ماه از عملم میگزره به تازگی یکی دو روزه که در کف پا و ران درد حالت سیاتیک دوباره احساس میکنم که بعد از عمل کلا نداشتم و بعد از انجام اعمال ورزشی و حرکت پل این حالت بیشتر میشه به نظر شما شروع دوباره این درد الان بعد از ۳ ماهطبیعی هست یا به مطب مراجعه کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل دیسککتومی

با عرض سلام و تبریک سال نو.
آقای دکتر من ۲ ماه پیش خدمت شما عمل میکرو دیسککتومی به دلیل پارگی دیسک انجام دادم.ولی گاهی همچنان موقع بلند شدن و نشستن و حتی زمان استراحت درد دارم میخاستم بپرسم این طبیعیه یه نظر شما و اینکه تا چه مدت این درد ها ممکنه وجود داشته باشن؟
مشاهده پاسخ دکتر