بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

۱- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

۲- آرتروز کمر

۳- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

۱- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 ۲- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

۳- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

۲- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

۳- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده محمد هستم 20 سالمه برای درد خیلی خفیف هنگام کار ( پس از ایستادن مداوم چند ساعته کمردرد خفیف میگرفتم ) به پزشک ارتوپد مراجعه کردم عکس ام ار ای انداختم پاسخ عکس : تنگی کانال نخاع دیسک بالجینگ و ...... میخواستم بنده رو راهنمایی کنید که الان چه کاری انجام بدم بهتره عمل جراحی استراحت مطلق یا ....
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   بستگی به میزان علایم و میزان تنگی دارد لذا حتما به جراح اعصاب توانا مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمجتبی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما .آقایی هستم سی ساله حدود یک سال است درگیر کمر درد شده ام اوایل با داروهای مسکن و امپول های عضلانی درد بر طرف میشد ولی حدود سه ماه است که این درد دایمی شده و داروها اثری ندارند ام ار ای هم انجام داده ام و دکتر تشخیص ضعف عضلات کمر را داده و مشکلی در مهره ها دیده نشده .قابل ذکر است که شغل سنگینی دارم و مجبور به بلند کردن اجسام سنگین هستم خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   حتما شغلتون رو عوض کنید
   از ورزشهای سایتمون بهره ببرید

 • تصویر کاربرعبدالرحمان چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمم سال ۹۱ تبریز بعلت دیسک ۴و ۵ در تبریز عمل شدند اما متاسفانه حدود یکسال هست طرف راستش هم درگیر شد طوری که توان حرکت ندارد ویا به سختی می‌تواند راه برود به علت درد پای راست ام ار ی گرفتیم دیسک شدید واگنی کانال نخاع دارد متخصص ارتوپدی در شهرستان( ارومیه) گفتن نیاز به عمل کانال نخاع دارد و باید فوق تخصص ستون فقرات در تهران باید عمل کند ، منم خودم دبیر بازنشسته هستم و بیمه تکمیلی دارم میخوام بدونم اگر خدمت برسیم و جنابعالی هم به این نتیجه برسید حدود هزینه آش چقدر می‌باشد ؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بحث هزینه ها مربوط به بیمارستان است
   اگر جراحی بدون وسیله لازم باشد تا جراحی وسیع با وسایل نرخهای بیمارستان متفاوت است پرداخت اما با تعرفه نظام پزشکی است و بیمه تکمیلی پس از جراحی همه هزینه را پرداخت میکنند
    
    
    
    
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بردکتر عزیز من شکرچیان هستم بیماری که در تیرماه بعلت آسیبا دیدگی دیسک 3و 4 تحت عمل تخصصی شما قرار گرفتم لذا در برخورد با موضوع آسیب دیده گی دوستان ونزدیکان آزمایشات مرتبط را ارسال میکنم تا در صورت تائید معاینه حضوری خدمت شما بیایند..باسپاس
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام و ارادت
   تشریف بیاورند

 • تصویر کاربرمحسن چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید، دکتر من ۲۵ سالمه حدود ۷۰ کمر درد دارم چند تا متخصص رفتم یکی میگه دیسکه یکی میگه لغزش ستون فقرات،حدود ۴۰ روزه استراحت میکنم و سر کار نمیرم ولی دردم تغییری نکرد و پاهام گز گز میشن و بی حالن
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   در عکسهاتون ضایعه ای ندیدم
   معاینه دقیق لازم است.
   احتمال سایر بیماریها وجود دارد

 • تصویر کاربرافسون دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من مشکل دیسک کمر دارم چند ساله و قبلا ورزش زیاد میکردم. الان چند ساله ورزش نکردم و ورنم اضافه شده . ورزش هوازی میخوام انجام بدم برای کاهش وزن. مثل ایروبیک . اگر مراقب باشم و حرکات چرخشی رو کمترانجام بدم میتونم ایروبیک کار کنم ؟ همینطوز اینکه شنیدم بعضی شناها مثل قورباغه برای دیسک کمر بده. درسته؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   همه این مسایل نسبی است
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید

 • تصویر کاربرنعمت دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلا درد دیسک کمر داشتم ولی با استراحت دیگه دردی احساس نکردم ولی الان مدت یک ماهی هست که درد کمرم واقعا زیاد شده که حتی نمیتونم جوراب هم بپوشم
  1. تصویر کاربردوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   بله اگر نیاز به جراحی داشته باشید امکانش هست
   دوره درمان کوتاه است‌شانس بهبودی زیاد‌

 • تصویر کاربرپونه دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٥،٦ماه كمردرد دارم تو ناحيه سمت چپ پايين كمرم،٢٠جلسه فيزيوتراپى هم رفتم تا ١ماه خوب شدم اما درد گرفت،مشكلم اينك مهره اخرم بطور كامل شكل نگرفته و يه مشك مادرزادىِ.راه درمانم چيشه؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   بهتره فعلا از استخر بهره ببرید ولی در فرصتهای بعدی مراجعه کنید به مطب.

 • تصویر کاربرصالح دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۲۵سالمه سن دارم اما از ناحیه کمر خیلی درد میکشم وقتی ک زیاد میشینم بعدش قولنج میگیره تا نگیرم قولنج کمرم دردش خوب نمیشه علت چیست
  1. تصویر کاربردوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)

   دوست عزیز شما از ورزشهای داخل سایت و همینطور شنای کرال پشت سود میبرید
   امتحان کنید.
   https://drabdolhoseinpour.com/340/

 • تصویر کاربروحید پنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک 5ساله درد کمر دارم و ام آر آی گرفتم که پزشک ها میگن بیرون زدگی و فتق دیسک دارم تو این چند سال کایروپراکتیک رفتم فیزیوتراپی و آب درمانی رفتم و یکسال خوب بودم که شروع به ورزش بدنسازی کرذم که الان دو ماهه که همش درد دارم و نمیتونم زیاد بنشینم در ضمن کارمند بانک ام و کار ام خیلی اذیتم میکنه.الانم دارم استخز و فیزیوتراپی میرم. در ضمن من چند سال پیش نوک شصت پام بی حس بود ولی الان انکشت شصت پای راست ام و نوک انکشت های پای راست ام بی حسه.بنظرتون چکار کنم عمل یا درمان های دیگر
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بستگی به معاینه و ام ار ای تون داره
   ممکنه نیاز به جراحی با لیزر یا میکرو‌دیسکتومی داشته باشین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر