جراح مغز و اعصاب و شناخت حیطه ی وظایف آن

شاید شما هم جزو افرادی باشید که نیازمند به جراحی مغز و اعصاب هستید. شناخت افرادی که میتوانند این جراحی را انجام دهند و درمان این بیماری در حیطه ی فعالیت آن هاست( جراح مغز و اعصاب )می تواند به شما در بهبود روند درمان بیماریتان کمک کند. در این مقاله سعی شده است در رابطه با این بیماری ها و علل شایع آن صحبت شود.


جراحی های مغز و اعصاب

جراحی مغز و اعصاب یک فوق تخصص از جراحی است که جراح مغز و اعصاب این جراحی را عموما بر روی نخاع، مغز و ساقه ی مغز انجام می دهد. جراحی مغز و اعصاب یک کلمه ی کلی برای بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب است؛ زیرا قسمت مغز و اعصاب دجار بیماری های مختلفی می شوند که هر کدام از آنها دارای نام مخصوص خود می باشند.

جراحی مغز و اعصاب به عنوان یک روش درمان بعد از تشخیص بیماری است؛ در ادامه با بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب بیشتر آشنا می شویم.

جراح مغز و اعصاب

تفاوت نورولوژیست با جراح مغز و اعصاب

نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب در زمینه بیماری های عصبی دارای تخصص است. وی در جلسات ابتدایی، نوع بیماری که فرد مراجعه کننده به آن دچار شده است را به وسیله معاینات بالینی و عصبی تشخیص می دهد. حال اگر برای بهبود بیماری، عمل جراحی در اولویت قرار گرفت این بیمار در کنار متخصص مغز و اعصاب به یک جراح مغز و اعصاب نیز ارجاع داده می شود. اکثرا این اتفاق در مواردی که فرد دچار صدمه به مغز و یا ستون فقرات در اثر تصادف و همچنین زمانی که فرد دارای تومور مغزی باشد؛ اتفاق می افتد.

بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب

مهمترین بیماری هایی که ممکن است در زمینه ی مغز و اعصاب بیماران به آن دچار شوند عبارتند از:

 • سکته مغزی، خونریزی مغزی و تنگی عروق مغز
 • انواع سردردها مانند میگرن، سردرد تنشی، نورالژی، کلاستر، تریژمینال و …
 • تشنج و صرع
 • انواع اختلال حافظه مانند آلزایمر، دمانس عروقی، دمانس فرونتوتمپورال، و …
 • بیماریهای ستون فقرات شامل درد گردن و کمر ناشی از فشار دیسک روی نخاع یا اسپاسم عضلات
 • بیماریهای درگیر کننده عصب مثل ام اس (MS)
 • تومور های مغزی

بیماری های دیگری هم در این زمینه وجود دارد ولی سعی شد که به اختصار مهمترین های آن ها در این موارد آورده شود.

جراحی مغز و اعصاب

تومور های مغزی، یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب

رشد غیر طبیعی توده ای در مغز را تومور مغزی می گویند. این تومور دارای انواع مختلفی می باشد که برخی تومورهای مغزی خوش خیم می باشند و برخی تومورهای مغزی، سرطانی و بدخیم هستند.

انواع تومورهای مغزی

1- تومورهای اولیه مغز

پیدایش و رشد این تومورها از مغز شروع می شود.

2- تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز:

محل تولید این تومورها در مغز نیست بلکه در مکانی خارج از مغز می باشد که به وسیله ی تکثیر یافتن، مغز را هم آلوده کرده است.

سرعت رشد تومور مغزی می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل آن تعیین کننده این است که چگونه عملکرد سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. همین امر و همچنین اندازه ی تومور باعث می شود گزینه های درمان تومور مغزی که یکی از وظایف جراح مغز و اعصاب می باشد؛ تغییر کند.

مطلب مرتبط: متاستاز مغز

مطلب مرتبط: انواع تومور مغزی

راه های تشخیص بیماری های مغز و اعصاب چیست؟

به طور کلی متخصص و یا جراح مغز و اعصاب آزمایش های مختلفی را برای تشخیص بیماری های مغز و اعصاب به کار می برد. هر کدام از این آزمایش ها اطلاعات متفاوتی را در مورد بیماری مربوطه در اختیار جراح مغز و اعصاب قرار می دهد. در زیر چند نمونه از این آزمایش ها آورده شده است.

 • آنالیز مایع مغزی ـ نخاعی (نمونه برداری از مایع مغزی ـ نخاعی)
 • نوار مغزی
 • مطالعات خواب
 • سی تی اسکن مغز(پرتونگاری مقطعی رایانه‌ای)
 • ام آر آی
 • توموگرافی
 • آنژیوگرافی مغز

ct اسکن مغز

مراقبت بعد از جراحی های مغزی

زمانی که جراحی بیماری به پایان می رسد و وارد آی سی یو می شود؛ چنذین لوله به سر آن وصل می شود که دو نوع هستند. یکی از آن ها مایعات مغزی-نخاعی و دیگری ترشحات خونی را تخلیه می کند. پس از جراحی و طبق دستور جراج مغز و اعصاب داروهای از قبیل مسکن ها، ضد تشنج ها، آنتی بیوتیک ها و…. تجویز می شود.

در ابتدا تغدیه از راه لوله ای که درون بینی بیمار گذاشته میشود انجام می شود اما زمانی که به بخش منتقل می شود بنابر صلاح دید پزشک از تغذیه دهانی استفاده می شود.راه رفتن بیمار در بخش باید به کمک یک همراه باشد تا از افتادن و آسیب جدی دیگر خودداری شود.

زمانی بیمار ترخیص می شود که هوشیاری کامل، بلع غذا و اجابت مزاج را بدست آورد. بعد از ترخیص بیمار برای زمان هایی که عمل انجام شده بر روی یک غده ی خوشخیم بوده است نیازی به مراجعه به جراح مغز و اعصاب خود ندارد. اما زمانی که عمل انجام شده بر روی غده ی بدخیم بوده باشد نیاز دارد که بعد از جراحی حتی تا چندین سال به جراح مغز و اعصاب خود مراجعه کند.

در کل اگر به بیماری های مغز و اعصاب دچار شده اید آرزو می کنم با مراجعه به یک پزشک و جراح مغز و اعصاب مناسب بهترین روش درمان در اختیار شما قرار گیرد.

جراحی مغز

جراحی ستون فقرات

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

بهترین جراح مغز و اعصاب در تهران کیست؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمتین جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خواهرم برا اولین بار از حال رفت و با جراحات بستری کردیم بعد ام ار ای و سیتی و جواب ازمایشات کامل تشخیص دکتر تومور مغزی و در بیمارستان نیکان بستری کردن شش ماه بود که فراموشی و علایم خستگی و ....داشت میگن باید جراحی بشه و تومور تخلیه بشه متولد ۷۰ هست خواهرم این عمل سختی بنظر میرسه ما اجازه عمل بدیم یا بیشتر تحقیق کنیم ؟؟جای امیدواری هست ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   تومور مغزی نیاز به جراحی دارد
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام، پدر بنده 9 ماه پیش عمل کرانیتومی شد جهت sdh.
  بعد حدود دو ماه آمبولی کرد که با مراجعه به بیمارستان در اثر تکان‌های آمبولانس متوجه شدیم نزدیک محل عمل ی مقدار مایع جمع شده، تشخیص این بود که آبه و خون نیست، کاری نشد. ولی الان که دوباره بستری شدن و بیشتر میخوابن تورم بیشتر شده و مایع هم بیشتر شده و توی این چند ماه همیشه احساس داغی داشتند روی سرشون و کلاه خیس میذاشتن رو سرشون، دکتر جان شب ها که می‌خوابند تورم بیشتر میشه و روزها کمتر. میشه راهنمایی کنید چه باید کرد در این خصوص.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
  2. تصویر کاربراحمدیکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   موضوع ورم سر ایشون و‌مایع جمع شده نیاز به پیگیری فوری دارد ؟ بحث کمک به یک هم نوع هست دکتر جان
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد از نظر قانونی فقط پزشک معالج تصمیم گیرنده است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرجهانی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام بنده قبلا دوبار دیسک کمر 4و5عمل کردم 25سال پیش و11سال پیش الان هم عود کردن بایک تنگی کانل جدید نوبت گرفتم برای عمل سوم که باید پلاتین بزارند لطفامراراهنمایی کنید ایا انجام بدم یانه بنده شاغل میباشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  جناب دکتر با سلام و احترام،،من تهران یک عمل جراحی برای درست کردن جای فیوژن انجام دادم متاسفانه به دلیل آسیب ریشه عصب در S1
  الان دچار عدم تعادل ولرزش پا شدم و به دکتر معالجم مراجعه کردم گفت آسیب ناچیز است و پیشرفت نمی‌کند ولی هنوز سوزش در محل پلاتین که آسیب زده هست نمیدانم چه بکنم به دکتر های دیگر مراجعه کردم گفتند کاری نمیشه کرد لطفاً راهنمایی کنید چه بکنم واقعا خسته شدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرالهه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  آقای دکتر ممنون از پاسخگوییتون . دکتر عمومی گفته بودن حمله پانیک هست . بنظرتون درسته ؟ یا حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم ؟ تپش قلب یهویی و لرز و بی حالی و بعضا گز گز انگشتان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمیلاد پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  آقای دکتر علت لرزش دست بعد عمل تنگی کانال نخاعی گردن چیست؟
  چه کارهایی و چه مدت زمان لازم است تا لرزش از بین برود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با عرض ادب و احترام،،جناب دکتر من در یکی از معروفترین بیمارستان ها تحت عمل جراحی قرار گرفتم برای اینکه فیوژن کمرم را اصلاح کنم ولی در محل S1 دچار آسیب ریشه عصب شدم بصورت جزیی البته مسیر کوتاه را راه می روم ولی محل آسیب درد میکند آیا راه علاجی هست یا کارم تمام شده البته عدم تعادل در ایستادن دارم و ترسم از پیشرفت عارضه هست لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر ضایعه ایجاد شده خیر
 • تصویر کاربردانیال چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پسرم دانیال به علت مصرف متادون به صورت سهوی بعد از ۱۰ساعت در حالت بی هوش به بیمارستان منتقل شد کی الحمدالله به هوش امده.ودر ابتدا اعلام کردند کی کلیه وکبدش خیلی داغون شده ودعا کنید کی دوباره برگردند که بعد از ۱۲روز در icu بهتر شدند و مرخصش کردند اما از ناحیه پای چپ مخصوصا کفپا درد فراوان وشدید ازجمله سینه کف پا وپاشنه وکنار چپ کف پا تیر میکشه انگار کی سوزن کاری میکن وخیلی بی تاپش کردم پیش دکتر مغز اعصاب واردپد رفتییم قرص ویتامین e400 .وb1وb6 وکپسول گاباپنتین۱۰۰براش نسخه کردند ولی پادردش کرم نشده حال درمان خانگی علمی برای تسکین دردش ودرمان برای خوب راه رفتنش چکار باید کرم چون الان خوب راه نمی رود ودرد زیاد دار ممنونم اگر راهنمایی کنید ایا راه رفتن و ماساژ دادن وفشار اوردن به اعصاب پاش مضر است ودر ضمن پایش لاغر شده. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرماهان پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر‌محترم...پسرم هفت سالشه‌از موقع دنیا اومدنش‌توی بیمارستان‌عصب هفت صورتش‌کارنمیکرد چهل جلسه فیزیوتراپی‌بردیم تقریبا بهتر شد‌ولی باز باخنده‌وگریه‌درصورتش‌کاملامشخصه‌ مشکلش...به نظر شما چه کارکنم‌ توروخدا راهنمایی کنین‌خیلی ناراحتم‌ ..هرجابردم‌گفتن خوب میشه ولی تغیری‌دیگه ندیدم‌جدیدا‌هم گاهی اوقات‌لکنت‌زبان‌داره توحرفاش...عمل جراحی یافیزیوتراپی کدومش به نظرشما..ام ا ای‌ نوارمغزی هم گرفتن سالم بود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بجز فیزیوتراپی کاری لازم نیست
 • تصویر کاربراحمدیان سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب .۳ماه پیش باباسن زمین خوزدم وپس از سی تی اسکن معلوم شد مهره L1 ترک برداشته است .مدت ۳ماه استراحت کردم که در پایان ماه سوم پزشک معالج پس از دیدن عکس کفتند متاسفانه شکستگی فاصله پیدا کرده و باید عمل کنم .وتجویز پروتز دادند .سوالم این است ایا به نظ شما هم باید عمل کنم .و ایا عمل پروتز مهره کمر دارای ریسک بالا وعوارض است .و اگر عمل نکنم چه اتفاقی میافتد .مدت زمان جراحی وبستری شدن در بیمارستان چقدر است و کلا عمل خطر ناکی است .ممنون اگر راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر