جراحی تومور های قاعده جمجمه

از دیرباز جراحی تومور های قاعده ی جمجمه یکی از مشکلات بزرگ در حیطه ی جراحی مغز و اعصاب بوده است. مهمترین مشکلی که سر راه جراحان همیشه قرار داشته است؛ رسیدن به تومور و جراحی کردن آن بدون آسیب دیدن به سایر نواحی مغز و نواحی حیاتی مغز بوده است. 


تومور های قاعده ی جمجمه به کدام دسته از تومور ها اطلاق میشود؟

در طی سال های دراز جراحان مغز و اعصاب روش های مختلفی را برای درمان بیمارانی که با تومور های قاعده ی جمجمه به آنها مراجعه کرده اند؛ آزموده اند. اما تومور های قاعده ی جمجمه به کدام دسته از تومورها اطلاق می شود؟

تومور های که در نواحی:

 • نواحی سینوس های اتموئید در اطراف بینی
 • قسمتی از نواحی چشم و حفره ی اوربیت
 • ناحیه ی هیپوفیز و سینوس اسفنوئید
 • ناحیه ی خلفی جمجمه مثل نواحی استخوان اکسیپیتال یا پس سری

انواع تومور های قاعده ی جمجمه

این تومور ها می توانند با انواع آسیب شناسی یا پاتولوژی های متعدد بوجود آید؛ اما به طور کلی برای عموم می توان گفت این تومور ها می توانند به انواع خوش خیم و بدخیم تقسیم شوند.

عمده تومور های بدخیم این نواحی، تومور های متاستاتیک یا تومور هایی هستند که از نواحی مختلف مثل نواحی سینوس های پرانازال یا بینی به قاعده ی جمجمه دست اندازی می کنند و روش های درمان آن فقط برداشت بیوپسی در اکثر مواقع و انجام رادیوتراپی است.

اما مشکل عمده ی این نواحی تومور های خوش خیم هستند. تومور هایی مثل تومور های حفره ی چشم، تومور های ناحیه هیپوفیز و تومور های ناحیه ی سی پی انگل یا ناحیه ی مغزی مخچه ای مثل نورینوم آکوستیک. این تومور ها خوش خیم هستند و بیماران در صورت برداشت این تومور ها توسط جراح می توانند سال های زیادی زندگی کنند.

راه دسترسی به تومور ها چگونه است؟

با روش های متعددی توسط آندوسکوپ و میکروسکوپ می توان به قاعده ی جمجمه ی بیماران دسترسی پیدا کرد. بسیاری از اعمال جراحی های سخت امروزه امکان پذیر شده است. به عنوان مثال برای تومور هیپوفیز با استفاده از روش اندوسکوپی از راه سینوس های پارانازال و از راه داخل بینی دسترسی به تومور ورزکسیون آن به سادگی امکان پذیر شده است.

مطلب مرتبط: جراحی تومور هیپوفیز

بسیاری از تومور های دیگر قاعده ی جمجمه مثل مننژیومایی که در قاعده ی جمجمه رشد می کند با روش های میکروسکوپی و حتی روش مینیمال انوازیو، از برش های کوچک قابل دسترسی است و بسیاری از این بیماران با این اعمال جراحی به بهبودی کامل می رسند.

امروزه با انواع روش کرانیوتومی یا برداشتن جمجمه و دسترسی به قاعده ی جمجمه و همینطور برداشتن تومور از ناحیه ی کف جمجمه بوسیله ی آندوسکوپ، به بسیاری از این تومور ها دسترسی امکان پذیر شده است.

در تیم جراحی مجرب ما که در بیمارستان مهراد و لاله اداره می شود، انواع متخصصین قاعده ی جمجمه و جراحان متخصص گوش و خلق و بینی و یا فوق تخصص های قاعده ی جمجمه؛ و همینطور جراحان مغزی که در تیم جراحی دکتر عبدالحسین پور کار می کنند؛ توانایی انجام انواع جراحی های قاعده ی جمجمه را  دارند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرطوبی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من دختری 32 ساله و خانه‌دار هستم. چند وقته حدود 5_6 ماه وقتی که خانواده میخوان از خواب بیدارم کنن به شدت میپرم طوری که اوناهم از پریدن من به قول خودشون تا مرز سکته میرن... اون لحظه در حال خواب دیدن نیستم و اگر هم باشم پرشم بخاطر خوابی که میبینم نیست... گاهی به قدری حالت پرش و سکته بهم دست میده که 3_4 دقیقه طول میکشه آروم بشم جدیدا حتی موقع پریدن فک و گاهی دستام هم شروع به لرزش شدید میکنه که مامانم تند تند ماساژم میده تا آروم بشم... جوری شده که خانواده دیگه میترسن بیدارم کنن چون فقط وقتی صدام میزنن اینطوری میشم و خودبه خود از خواب نمیپرم.. ممنون میشم پاسخ بدین.. در ضمن من وقتی خیلی عصبی بشم دچار حمله عصبی میشم جفت مچ دستام به صورت بسته قفل میکنه و بخاطر انقباض درد شدیدی پیدا میکنم و پاهام از زانو به پایین تقریبا بی حس میشه و دست و پام بشدت میلرزه و نفسم خیلی سخت میشه و صورت و فک هم تقریبا بی حس میشه که نمیتونم آب بخورم ولی فقط وقتی خیلی عصبی بشم الان شاید آخرین بار 5ماه پیش اینطور شدم ولی این نحوه بیدار شدنه خیلی داره اذیتم میکنه. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 4 روز پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  چند بار ازتون سوال کردم ولی بخاطر اینکه پیش اطبا دیگه عمل کردم بهم پاسخ نمیدید ازتون خواهش میکنم سوالاتم رو بی جواب نگذارید برام خیلی مهم
  سلام وقت بخیر بنده دو ماه پیش جراحی تومور هیپوفیز کردم و به همراه تومور غده هیپوفیزمم خارج شد و تراشه کوچکی از هیپوفیزم رو گذاشتند تا شاید هورمونها را تنظیم کند .
  درحال حاضر بعد از گذشت دوماه متاسفانه مشکلاتی رو دارم که حسابی ذهنم رو درگیر کرده .
  اولین موضوع بعد از عمل تکرر ادرار زیاد داشته که تا الان رفع نشده با قرص مینیرین و اسپری ادرار رو کنترل میکنم
  دوم از قبل عمل میل جنسیم بسیار پایین بوده که تا الان اصلا میل جنسی ندارم
  از شما تقاضا راهنمایی و کمک دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   عزیز من پاسخ سئوالات بیماران پس از حراحی منحصرا از نظر قانون با پزشک جراح میباشد
 • تصویر کاربرFarshad جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .۲۰سالمه.جمجمه من از سمت راست از کوچیکی ورم داشته .ممکنه تومور باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ممکن است مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوساله عمل باز کردم فتق دیسک ولی هنوز وقتی پله بالاوپایین میرم کمرم کمی دردمیگیره ایا همینجور میمونه یابعداز چندسال ازبین میره چقددر طول میکشه کاملا خوب بشم ممنون ومتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرخانم جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من ۲۸ سالمه نزدیک سه هفته که وقتی از خواب بیدار میشم روی پیشونی و یکم بالاتر روی سرم یه توده یا یه چیز مثل قوز بالا میاد بعد یکی دو ساعت محو میشه دوباره روز بعد یه جای دیگه روی پیشونی ایجاد میشه دردی هم ندارم تمام علام بالا فقط گاه گداری بی حسی پا رو دارم البته زمانی که بهش فکر میکنم و دچار استرس بشم میتونه علام تومور باشه یا نه ممنون میشم پاسخگو باشید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربراریاس جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  یک نوزاد 62 روزه گردنش کج شده مردمکه چشم‌ روبه بالا سونو نوشته هیدروک سوفالی رویت نگردیده چکار براش انجام دادم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرasal سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  ماه پیش برادر من که ۳۳ سالشه با مشکله تکلم به دکتر رفت ام ار ای شد و (فرانتال لب) سمت راست تومور دیده شد ۲*۲.۵ سانتی متر از اون مدت سر دارد داره که میره میاد یه ذره عدم تعادل داشت که دیگه نداره اما چشم راستش شدید قرمز می‌شه دکتر چشم دید گفت اعصابش سالمه حتی ورمم نکرده مایه نخایی ازش گرفتن که همه چی اوکی بوده فقط انگزایتی شدید داره دکتر گفت نمونه برداری کنه از تومور ببینن چه مدلیه که هنوز نکردیم یه شب تو باسنش درد شدید گرفت و سپس مثانه و همه بدن شروع کرد به لرزیدن که تو وان آبه داغ نشست و مسکن خورد خوب شد بده چند دقیقه احساس سفت شدن تو پیشونی و تیغ بینی داره الان جدیدا تو خواب میگه نمیدونم چی می‌شه فقط با داد از خواب پا می‌شه و چن روز پیش این حالت جوری رخ داده که نمیدونه چرا بل لشتش پاره شده وقتی از خواب پا شد زبونش لکنت داشته نفسش یه کم گرفته و تا چشش باز کرده همه چی متوقف شده و کل روز حالش خوب نبود اما سوال اینه که همه این علایمو که به دکتر میگیم میگه ربطی به تومور نداره نه چشمش نه حس سفت شدن در پیشونیش نه تشنجش .شما می‌شه بگین از نظر شما این علایم به تومور ربط داره یا نه؟ اگه نمونه برداری کنه بعدش چن در صد احتمال داره تشنج کنه تا آخر عمر یا عوارض بد مثل فلج شدن داشته باشه؟ ایران نیستیم دکترش اصلا خوب نیستن لطفا یه نذاری بدین حتی سطحی که بدونم چی کار کنم دو بار ام اری کرده تومور رشدی نداشته
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  خواهرم سکته کرده الان کیست مخچه داره حال خوشی نداره مریض دکتر حاتم شیراز هست همش خسته هست می خوابه روحیه وتعادل نداره چکارکنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بیمارشما بهتر است سریعتر به پزشک معالج مراجعه کند
 • تصویر کاربرحميدرضا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام من سردردهاي خيلي بدي دارم كه حتي بوتاكس و تزريق در گردن هم تجربه كردم الان بيشتر و دردش خيلي بدتر شده از شما راهنمايي خواستارم با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربرداود پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.ببخشید خواهر زادمو عمل کردن بعد از گذشت ۵۰ روز هنوز به هوش نیومده علت شو میشه بگید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر