جراحی تومور های قاعده جمجمه

از دیرباز جراحی تومور های قاعده ی جمجمه یکی از مشکلات بزرگ در حیطه ی جراحی مغز و اعصاب بوده است. مهمترین مشکلی که سر راه جراحان همیشه قرار داشته است؛ رسیدن به تومور و جراحی کردن آن بدون آسیب دیدن به سایر نواحی مغز و نواحی حیاتی مغز بوده است. 


تومور های قاعده ی جمجمه به کدام دسته از تومور ها اطلاق میشود؟

در طی سال های دراز جراحان مغز و اعصاب روش های مختلفی را برای درمان بیمارانی که با تومور های قاعده ی جمجمه به آنها مراجعه کرده اند؛ آزموده اند. اما تومور های قاعده ی جمجمه به کدام دسته از تومورها اطلاق می شود؟

تومور های که در نواحی:

 • نواحی سینوس های اتموئید در اطراف بینی
 • قسمتی از نواحی چشم و حفره ی اوربیت
 • ناحیه ی هیپوفیز و سینوس اسفنوئید
 • ناحیه ی خلفی جمجمه مثل نواحی استخوان اکسیپیتال یا پس سری

انواع تومور های قاعده ی جمجمه

این تومور ها می توانند با انواع آسیب شناسی یا پاتولوژی های متعدد بوجود آید؛ اما به طور کلی برای عموم می توان گفت این تومور ها می توانند به انواع خوش خیم و بدخیم تقسیم شوند.

عمده تومور های بدخیم این نواحی، تومور های متاستاتیک یا تومور هایی هستند که از نواحی مختلف مثل نواحی سینوس های پرانازال یا بینی به قاعده ی جمجمه دست اندازی می کنند و روش های درمان آن فقط برداشت بیوپسی در اکثر مواقع و انجام رادیوتراپی است.

اما مشکل عمده ی این نواحی تومور های خوش خیم هستند. تومور هایی مثل تومور های حفره ی چشم، تومور های ناحیه هیپوفیز و تومور های ناحیه ی سی پی انگل یا ناحیه ی مغزی مخچه ای مثل نورینوم آکوستیک. این تومور ها خوش خیم هستند و بیماران در صورت برداشت این تومور ها توسط جراح می توانند سال های زیادی زندگی کنند.

راه دسترسی به تومور ها چگونه است؟

با روش های متعددی توسط آندوسکوپ و میکروسکوپ می توان به قاعده ی جمجمه ی بیماران دسترسی پیدا کرد. بسیاری از اعمال جراحی های سخت امروزه امکان پذیر شده است. به عنوان مثال برای تومور هیپوفیز با استفاده از روش اندوسکوپی از راه سینوس های پارانازال و از راه داخل بینی دسترسی به تومور ورزکسیون آن به سادگی امکان پذیر شده است.

مطلب مرتبط: جراحی تومور هیپوفیز

بسیاری از تومور های دیگر قاعده ی جمجمه مثل مننژیومایی که در قاعده ی جمجمه رشد می کند با روش های میکروسکوپی و حتی روش مینیمال انوازیو، از برش های کوچک قابل دسترسی است و بسیاری از این بیماران با این اعمال جراحی به بهبودی کامل می رسند.

امروزه با انواع روش کرانیوتومی یا برداشتن جمجمه و دسترسی به قاعده ی جمجمه و همینطور برداشتن تومور از ناحیه ی کف جمجمه بوسیله ی آندوسکوپ، به بسیاری از این تومور ها دسترسی امکان پذیر شده است.

در تیم جراحی مجرب ما که در بیمارستان مهراد و لاله اداره می شود، انواع متخصصین قاعده ی جمجمه و جراحان متخصص گوش و خلق و بینی و یا فوق تخصص های قاعده ی جمجمه؛ و همینطور جراحان مغزی که در تیم جراحی دکتر عبدالحسین پور کار می کنند؛ توانایی انجام انواع جراحی های قاعده ی جمجمه را  دارند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند روز پیش احساس کردم موقع خوابیدن حشره ای وارد بینی من شده ایا میتونه وارد مغز بشه و به اون اسیب بزنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تبریک خالصانه عید نوروز.. من ۲۸ ساله و تومور استروسیتومای آناپلاستیک (گرید3) دارم؛ طی جراحی ۷۰ درصد تومور برداشته شد و الان توموتراپی میکنم و تمودار مصرف میکنم، شکر خدا الان حال عمومیم خوبه.. ولی باز راضیم به رضای خدا... خواستم بپرسم میزان بقا درمن چقدر خواهد بود و آیا احتمال داره کامل درمان بشم؟ در اینصورت بهترین اقدامات چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   قابل پیش بینی نیست
   بیماری دارم که ۱۵ سال قبل جراحی شده
   دفعه اول پروفسور سمیعی و بار دوم من
   الان بدون عود زندگی میکنه
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۷سال پیش دیسک گردن عمل باز کردم و مهره های ۳و۴و۵ برام غضروف گذاشتند، بعداز عمل تتا یکماه دچار بی حرکتی شدم بعد با فیزیوتراپی کمی بهتر شدم اما تا الان پای راستم دچار بی حسی شد و حالت سوزش دارد در ضمن از همان موقع بدن درد دارم و خوب نمیتوونم راه بروم در کل از نظر فیزیکی و حرکتی مشکل پیدا کردم و حتما باید مسکن بخورم تا درد بدن نداشته باشم
  مثل قرص دیکلوفناک
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش)
   نیاز به ام ار ای جدید و بررسی دارید
 • تصویر کاربرمانیک یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من ۸ساله است ومادر زادی یک چشمش بیرون زدگی کمی دارد به پزشک مراجعه کردیم از روی سی تی اسکن و ام آر آی گفتن قسمتی از استخوان جمجمه در پشت چشم تشکیل نشده ‌و از آن قسمت کمی از مغز خارج شده وبه پشت چشم فشار آورده است و در ضعیف شدن چشم هم اثر داشته میخواستم نظر شما را بدانم و اینکه چه زمانی برای عمل مناسب است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   بیمار دیگری مثل شما داشته ام

   مراجعه کنید
 • تصویر کاربررام شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تومور مغزی در ناحیه گیجگاه سمت راست خوش خیم و بدخیم بودنش چگونه مشخص می شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   نیاز به تخصص دارد
 • تصویر کاربرمیلاد چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من درد مزمن کمری دارم و سی تی اسکن و ام آر آی و رادیولوژی گرفتم میش هراهنماییم کنید یه دکتری گفت اسپوندولیزیس و نقص استخوانی دارید تو سی تی اسکن چه کار کنم دارو هم استفاده کردم ولی یه درد قابل تحملی دارم هنگام شب آیا استفاده از بریس و کمربند خوبه کلا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   بهتر است ویزیت شوید
 • تصویر کاربرنجاتگر یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد روزتون بخیر
  من ۳۲ ساله دچار پارگی دیسک بین مهره ۴ و ۵ شدم و پای چپم درگیر شده، الان ۵ ماه از آسیبم میگذره و سعی کردم با استراحت به بهبودی برم که البته دردم خیلی کمتر شده اما زمانبر بودن این پروسه و البته گاها فسار های ناگهانی باعث میشه که به شدت در پای چپم احساس درد کنم و گاهی پیش آمده سرمای بیشتری در پای چپم داشتم، آب درمانی و انجام حرکات فیزیوتراپی رو همیشه دارم اما با گذشت ۵ ماه فشار زیادی بخاطر عدم تحرک داره بهم وارد میشه از شما خواهش میکنم راهنمایی کنید که باچه نوع درمانی میتوانم سریعتر به بهبودی برسم.
  متشکرم استاد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سوالات شما کلی است
   فکر نمیکنید نیاز به معاینه دقیق دارید
   ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر