چگونگی ایجاد تومور هیپوفیز ، علائم و تشخیص

دکتر عبدالحسین پور

غده هیپوفیز یک بافت کوچک اما بسیار مهم است که در ناحیه زیرین مغز شما قرار دارد و هورمون های خاصی را به داخل جریان خون ترشح می کند تا کارکرد های ضروری و خاص بدن را کنترل کند.

از جمله آن ها می توان به تولید مثل، رشد در دوران کودکی و کارکرد غده تیروئید اشاره کرد. بدون شک هیپوفیز مهمترین غده در بدن افراد به حساب می آید چرا که در هر لحظه کارهای مهمی در بدن انجام می دهد.


غده ی هیپوفیز کدام هورمون ها را ترشح می کند؟

غده هیپوفیز در بدن افراد شش هورمون مختلف را تولید و پخش می کند. در ادامه مروری بر این هورمون ها و کارکردشان خواهیم داشت:

 • هورمون محرک تیروئید (TSH): کارکرد مربوط به غده تیروئید را در بدن افراد کنترل می کند.
 • هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH): این هورمون غده های آدرنال را جهت تولید آدرنالین تحریک می کند.
 • هورمون تحریک پیاز مو (FSH): این هورمون نقش ویژه ای در دوره بلوغ و همچنین تولید مثل افراد ایفا می کند.
 • هورمون لوستینیزه کننده (LH): این هورمون به کنترل تولید مثل و همچنین رشد جنسی افراد کمک می کند.
 • هورمون رشد (GH): در کنترل رشد بدن در حین کودکی و بلوغ تاثیر ویژه ای دارد.
 • پرولاکتین (PRL): این هورمون در بانوان تولید شیر در سینه ها را در حین بارداری کنترل می کند.

اکثر غده های موجود در بدن انسان فقط یک هورمون را تولید می کنند، با این حال غده هیپوفیز به دو دلیل پیچیدگی کارکرد خود و موقعیتی که در مغز و دقیقا پشت بینی قرار دارد؛ بسیار اهمیت ویژه ای دارد.

نه تنها این غده ویژه می تواند شش هورمون مختلف را تولید و در بدن پخش کند، بلکه برخی از این هورمون ها در کنترل هورمون های دیگر نظیر تیروئید نقش دارند.

بنابراین ایجاد تغییرات در کارکرد غده هیپوفیز می تواند تاثیر ویژه و قابل توجهی در سلامت و حالت کلی افراد داشته باشد. حوزه غدد درون ریزی یا همان endocrinology وظیفه بررسی وضعیت تولید و پخش هورمون توسط غده هیپوفیز و دیگر غدد بدن را تحت پوشش قرار می دهد.

اندوکرینولوژی یک تخصص پزشکی خاص است که بافت های هورمونی از قبیل مشکلات هیپوفیز و دیگر موارد نظیر دیابت را تحت درمان قرار می دهد.

عمل جراحی تومور هیپوفیز

تومور هیپوفیز چه زمانی شکل می گیرد؟

رایج ترین نوع تومور های غده هیپوفیز، آدنوم یا همان ورم هیپوفیز است؛ یک تومور غیر سرطانی که بر روی غده مذکور شکل می گیرد.

انواع دیگری از تومور ها نیز وجود دارند که ممکن است شکل بگیرند، اما آدنوم یکی از شایع ترین انواع آن ها به حساب می آید.

آدنوم های غده هیپوفیز در حالت های مختلفی دسته بندی می شوند. آن ها ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی)، تهاجمی و یا سرطانی هستند.

این تومور ها ممکن است ترشحی باشند (secretory tumors) به این معنا که هورمون های خاصی را تولید می کنند یا شاید هم تولید نکنند.

اگر آن ها در اندازه یک سانتی متر یا بیشتر باشند، به آن ها ماکروآدنوم می گویند. اما اگر کوچک تر از یک سانتی متر باشند به آن ها میکرو آدنوم می گویند.

انواع دیگری از تومور ها نیز ممکن است در این ناحیه شکل بگیرند اما اکثر آن ها نادر هستند و عمل جراحی ای که روی آن ها انجام می شود شبیه به آدنوم های معمولی غده هیپوفیز می باشد.

راه های تشخیص تومور در غده هیپوفیز

تومور هیپوفیز معمولا در حین انجام آزمایشات و درمان مشکلات غیر مرتبط و معمولا در ناحیه مغز و سر تشخیص داده می شوند.

به عنوان مثال یک دختر جوان که تاکنون کودکی به دنیا نیاورده است؛ شاید ناگهان شروع به تولید شیر در سینه کند و آزمایش های مختلف نشان دهند که مشکل وی مربوط به غده هیپوفیز می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع باید بگوییم که بسیاری از تومور های غده هیپوفیز زمانی که به خاطر علائم و یا مشکلات شناسایی نشده باشند؛ به عنوان اینسیدنتالوما شناخته می شوند و در حین بررسی و آزمایش برای یک مشکل سلامتی دیگر تشخیص داده می شوند.

در این شرایط، ممکن است تومور هیپوفیز در نتایج سی تی اسکن از مغز دیده شود؛ آن هم به این خاطر که بیمار به دلیل مشکل سکته احتمالی به اورژانس رفته باشد.

در این صورت، هیچ مشکل و علائمی مرتبط با آدنوم هیپوفیز وجود نداشته است و اگر به خاطر آن نبود اصلا تشخیص داده نمیشد!

عکس غده هیپوفیز

علائم ایجاد تومور هیپوفیز چیست؟

در لیست زیر علائمی را آورده ایم که ممکن است در صورت داشتن تومور غده هیپوفیز آن ها را تجربه کنید:

 • سر درد هایی که مزمن هستند و ممکن است با گذر زمان تشدید شوند.
 • آکرومگالی، مشکلی که بر اثر رشد بیش از حد هورمون پس از توقف رشد افراد اتفاق می افتد و دست و پای افراد بسیار بزرگ می شود. همچنین در صورت عدم درمان آن مشکل درشت شدن عناصر صورت نیز گریبان گیر فرد خواهد شد. وقتی که هورمون رشد زیادی در دوره بلوغ تولید شود، احتمال بروز مشکل ژیگانتیسم – قد خیلی بلند – نیز وجود دارد.
 • هیپوپیتویتاریسم که در آن رشد در کودک متوقف می گردد.
 • سندروم کوشینگ که بر اثر تولید بیش از حد هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک از هیپوفیز بروز می کند که معمولا منجر به گرد شدن صورت و ایجاد یک برآمدگی بین شانه ها می گردد.
 • بیماری ادیسون که بر اثر میزان خیلی کم هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک ایجاد می شود.
 • بروز تغییرات در بینایی
 • شیر سینه در زنی که تاکنون بچه دار نشده باشد.
 • عادت های ماهانه فرد از بین رفته و یا نا منظم می شوند.
 • نوسانات خلقی
 • ناباروری
 • مشکل عدم نعوظ
 • تغییرات در وزن
 • حس شدید خستگی
 • بالا رفتن و یا پایین بودن سطح هرمون های تیروئید

مطلب مرتبط: مراقبت بعد از جراحی هیپوفیز

چه زمانی عمل جراحی هیپوفیز ضروری می شود؟

آدنوم های غده هیپوفیز بسیار رایج هستند و از هر 6 فرد حدود یک نفر در طول زندگی خود یک آدنوم بر روی غده هیپوفیز خود خواهد داشت.

خوشبختانه یک آدنوم که مشکلات سلامتی برای فرد ایجاد کند به ندرت در افراد اتفاق می افتد و طبق آمار های منتشر شده از هر هزار آدنوم فقط یک مورد می تواند منجر به بروز علائم گردد.

بسیاری از بیماران که مشکل آدنوم غده هیپوفیز و یا دیگر تومور های خوش خیم را دارند می توانند از انجام عمل جراحی اجتناب کنند.

در واقع برای بیماری که آدنوم هیپوفیز هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و دارویی نیاز ندارد، انجام عمل جراحی یک درمان غیر ضروری حساب می شود. دیگر بیماران می توانند با مصرف داروهایی که تغییرات هورمونی مربوط به تومور هیپوفیز را مدیریت می کنند از انجام عمل جراحی اجتناب کنند.

معمولا تنها کسانی کاندیدای انجام عمل جراحی هستند که بدنشان پاسخ خوبی به درمان دارویی نمی دهد و یا به دلیل بروز تومور مشکلات جدی را تجربه می کنند. از جمله این مشکلات می توان به ایجاد تغییرات و یا از دست رفتن بینایی، سردردهای شدید و یا دیگر مشکلات مربوط به عدم تعادل هورمونی اشاره کرد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام . ارادت . میکروادنوما دارم . کابرلین میخورم . مشکل خاصی ندارم فقط بعضی وقت ها دچار حالت بی حالی . ضعف . گیجی . حالت تهوع و بیهوشی میشم . ایا این ها هم بخاطر میکروادنوماست ؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پرو لاکتین ش۵۹۹ هست وپریودم با قرص کابرگولین خیلی خوب بود ولی قرص کابر که میخوردم فردای قبله قرصم صبح که بیدارمیشدم همه جارو پنجره پنجره سیاه میدیدم ب مدت دوثانیه به مدت دوماه قرصو خوردم الان قطع کردم وهنوز پریود نشدم بنظرتون پرو لاکتینم بالاست ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   متخصص غدد مراجعه شود
 • تصویر کاربرهستی سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید پدر من ۴ سال پیش به خاطر عمل ادنوم هیپوفیز عمل شد الان هم با اماره دوباره مشخص شد که عودت کرده و یک تومور یک سانت و نیم دوباره دیده شده است ایا خطر ناک است باید حتما عمل شود یا با دارو حل میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام پسر من الان ۳/۳ است که از روز اول علایم خنده وگرنه داشت ما هم فکر می کردیم مربوط به اعصاب باشد ولی بین خنده آن بعضی وقتها به حالت پشت سر می‌رفت ومی افتاد ما به فکر افتادیم وآن را دكتری در اراک بردیم وآن برای ما ام آره ای گرفت و بعد از آن متوجه شدیم که توده پشت چشم دارد و فعلا دوباره ام آره ای با تزریق دارد تا معلوم شود نوع آن خواهشمندم راهنمای کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمیترا جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام پرولاکتین خون من 45 هست چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر مجتبی ملک ابتدای ظفر
 • تصویر کاربرMaryam جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر گرامی، مادر من ۶۲ سالشون هست و گاهی اوقات دچار لرزش دست میشوند، چند ثانیه هست و قطع میشه ، ایا مربوط به سن و روند پیری هست یا نشانه و شروع بیماری خاصی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرپری دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴۳ سالمه وسردردهای شدید اختلال دردید افزایش وزن داشتم ازمایش دادم پرولاکتینم بالا بود ام ارای هم دادم مشخص شد تومور ۲میلی دارم میدان دیدم هم اندازه گرفتم چشم چپم یه مقدار درگیرشده دکتر گفت ۶ ماه دیگه دوباره باید همه ابنها انجام بشه وفقط قرص آمی تریپتیلین وپروپرانول تجویز کرده میخواستم ببینم ایا الان نیازی به عمل نیست یا دید چشمم ممکنه بدتر بشه ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیر درمان دارووی
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت جنابعالی بخیر و نیکی
  دخترم ۱۸ سال سن دارد و پرولاکتینش ۱۴۷ است پزشکش مشکوک به میکروآدنوم هیپوفیز است. لطف بفرمایید نوع ام آر آی که باید انجام دهیم بصورتی که در نسخه می نویسید همراه با کد ملی این نوع ام آر آی برای نسخه نویسی الکترونیکی را برایمان بنویسید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرسارا شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر. من ۳۶ سالمه و مجرد هستم. از سن هجده یا نوزده سالگی پریودم نامنظم بود، و یکبار برای شش ماه پریود نشدم. دکتر غدد مراجعه کردم آزمایش پرولاکتین برام نوشتن که البته بنده راجع به شرایط قبل از آزمایش اطلاعاتی نداشتم و جوابش پرولاکتین بالا رو نشون میداد ولی ترشح شیر نداشتم از سینه. برای بار دوم باز هم بدون اطلاع از شرایط پیش از آزمایش، آزمایش دادم و نتیجه بازم همون بود، آم آر آی انجام دادم و دکتر گفتن ممکنه میکرو آدنوم باشه و برام داستینکس تجویز کردن که دو سال خوردم خوب بودم، اما بعد از قطع دارو مجددا پریودم نامنظم شد، دکتر زنان مراجعه کردم گفتن تنبلی تخمدانه و همیشه باید دارو بخورم. الان شاید ده سال باشه که سیپروترون کامپاند میخورم، اخیرا خونریزیم خیلی کم شده بود که مجدد سونو دادم ولی هنوز پیش دکتر نرفتم چون آزمایش پرولاکتین هم برام نوشته بودن که بخاطر کرونا نشد برم انجام بدم. البته الان مشکلی توی پریود شدن ندارم. ولی سونو ظاهرا تنبلی تخمدان رو نشون نمیده و من نمیدونم این همه سال سیپروترون مصرف کردم چه لطمه ای زدم به خودم. چون هم درگیر افزایش وزن شدم، هم افسردگی و ... همیشه نگران عوارض این دارو بودم مخصوصا احتمال ایجاد لخته ی خون و سکته و ... نتیجه سونو رو میذارم، اگر تنبلی تخمدان نیست این همه سال مصرف سیپروترون بیخود بوده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفردین پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه پسر عمو داشتم که دچار دوبینی شد بیمارستان امیراعلم بستریش کردیم متوجه شدیم یه قده از جنس کوردوم روی عروق چشمش رشد کرده دکتر هادی صمیمی با اندوسکپ فقط تونست یه نمونه ازش برداره منطقلش کردیم به بیمارستان دی تهران طی عمل باز که صورت گرفت براش توسط دکتر هادی صمیمی و پرفسور صمدیان تومور رو برداشتن ولی بعد عمل وقتی که به هوش اومد دچار خونریزی شد و رفت کما بعد از چند روز فوت کرد پسر عموم یا خیلی رگ رو نازک کردن که بعد از عمل فشار رو تحمل نکرده و پاره شده یا زود به هوش اوردن خلاصه مراقبت بعد از عمل روش به خوبی انجام نگرفت حالا پدرم هم بعضی وقتا سرش تز میگیره و وسط سرش احساس داغی میکنه ام ار ای گرفتیم متوجه شدیم تو اسفنوید پدرم هم یه کیست کوچک رشد کرده بنظرتون چکار کنیم ما نظرتون رو لطفا به اشتراک بزارید ممنون.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)
   بایستی دیده شوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر