چگونگی ایجاد تومور هیپوفیز ، علائم و تشخیص

دکتر عبدالحسین پور

غده هیپوفیز یک بافت کوچک اما بسیار مهم است که در ناحیه زیرین مغز شما قرار دارد و هورمون های خاصی را به داخل جریان خون ترشح می کند تا کارکرد های ضروری و خاص بدن را کنترل کند.

از جمله آن ها می توان به تولید مثل، رشد در دوران کودکی و کارکرد غده تیروئید اشاره کرد. بدون شک هیپوفیز مهمترین غده در بدن افراد به حساب می آید چرا که در هر لحظه کارهای مهمی در بدن انجام می دهد.


غده ی هیپوفیز کدام هورمون ها را ترشح می کند؟

غده هیپوفیز در بدن افراد شش هورمون مختلف را تولید و پخش می کند. در ادامه مروری بر این هورمون ها و کارکردشان خواهیم داشت:

 • هورمون محرک تیروئید (TSH): کارکرد مربوط به غده تیروئید را در بدن افراد کنترل می کند.
 • هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH): این هورمون غده های آدرنال را جهت تولید آدرنالین تحریک می کند.
 • هورمون تحریک پیاز مو (FSH): این هورمون نقش ویژه ای در دوره بلوغ و همچنین تولید مثل افراد ایفا می کند.
 • هورمون لوستینیزه کننده (LH): این هورمون به کنترل تولید مثل و همچنین رشد جنسی افراد کمک می کند.
 • هورمون رشد (GH): در کنترل رشد بدن در حین کودکی و بلوغ تاثیر ویژه ای دارد.
 • پرولاکتین (PRL): این هورمون در بانوان تولید شیر در سینه ها را در حین بارداری کنترل می کند.

اکثر غده های موجود در بدن انسان فقط یک هورمون را تولید می کنند، با این حال غده هیپوفیز به دو دلیل پیچیدگی کارکرد خود و موقعیتی که در مغز و دقیقا پشت بینی قرار دارد؛ بسیار اهمیت ویژه ای دارد.

نه تنها این غده ویژه می تواند شش هورمون مختلف را تولید و در بدن پخش کند، بلکه برخی از این هورمون ها در کنترل هورمون های دیگر نظیر تیروئید نقش دارند.

بنابراین ایجاد تغییرات در کارکرد غده هیپوفیز می تواند تاثیر ویژه و قابل توجهی در سلامت و حالت کلی افراد داشته باشد. حوزه غدد درون ریزی یا همان endocrinology وظیفه بررسی وضعیت تولید و پخش هورمون توسط غده هیپوفیز و دیگر غدد بدن را تحت پوشش قرار می دهد.

اندوکرینولوژی یک تخصص پزشکی خاص است که بافت های هورمونی از قبیل مشکلات هیپوفیز و دیگر موارد نظیر دیابت را تحت درمان قرار می دهد.

عمل جراحی تومور هیپوفیز

تومور هیپوفیز چه زمانی شکل می گیرد؟

رایج ترین نوع تومور های غده هیپوفیز، آدنوم یا همان ورم هیپوفیز است؛ یک تومور غیر سرطانی که بر روی غده مذکور شکل می گیرد.

انواع دیگری از تومور ها نیز وجود دارند که ممکن است شکل بگیرند، اما آدنوم یکی از شایع ترین انواع آن ها به حساب می آید.

آدنوم های غده هیپوفیز در حالت های مختلفی دسته بندی می شوند. آن ها ممکن است خوش خیم (غیر سرطانی)، تهاجمی و یا سرطانی هستند.

این تومور ها ممکن است ترشحی باشند (secretory tumors) به این معنا که هورمون های خاصی را تولید می کنند یا شاید هم تولید نکنند.

اگر آن ها در اندازه یک سانتی متر یا بیشتر باشند، به آن ها ماکروآدنوم می گویند. اما اگر کوچک تر از یک سانتی متر باشند به آن ها میکرو آدنوم می گویند.

انواع دیگری از تومور ها نیز ممکن است در این ناحیه شکل بگیرند اما اکثر آن ها نادر هستند و عمل جراحی ای که روی آن ها انجام می شود شبیه به آدنوم های معمولی غده هیپوفیز می باشد.

راه های تشخیص تومور در غده هیپوفیز

تومور هیپوفیز معمولا در حین انجام آزمایشات و درمان مشکلات غیر مرتبط و معمولا در ناحیه مغز و سر تشخیص داده می شوند.

به عنوان مثال یک دختر جوان که تاکنون کودکی به دنیا نیاورده است؛ شاید ناگهان شروع به تولید شیر در سینه کند و آزمایش های مختلف نشان دهند که مشکل وی مربوط به غده هیپوفیز می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع باید بگوییم که بسیاری از تومور های غده هیپوفیز زمانی که به خاطر علائم و یا مشکلات شناسایی نشده باشند؛ به عنوان اینسیدنتالوما شناخته می شوند و در حین بررسی و آزمایش برای یک مشکل سلامتی دیگر تشخیص داده می شوند.

در این شرایط، ممکن است تومور هیپوفیز در نتایج سی تی اسکن از مغز دیده شود؛ آن هم به این خاطر که بیمار به دلیل مشکل سکته احتمالی به اورژانس رفته باشد.

در این صورت، هیچ مشکل و علائمی مرتبط با آدنوم هیپوفیز وجود نداشته است و اگر به خاطر آن نبود اصلا تشخیص داده نمیشد!

عکس غده هیپوفیز

علائم ایجاد تومور هیپوفیز چیست؟

در لیست زیر علائمی را آورده ایم که ممکن است در صورت داشتن تومور غده هیپوفیز آن ها را تجربه کنید:

 • سر درد هایی که مزمن هستند و ممکن است با گذر زمان تشدید شوند.
 • آکرومگالی، مشکلی که بر اثر رشد بیش از حد هورمون پس از توقف رشد افراد اتفاق می افتد و دست و پای افراد بسیار بزرگ می شود. همچنین در صورت عدم درمان آن مشکل درشت شدن عناصر صورت نیز گریبان گیر فرد خواهد شد. وقتی که هورمون رشد زیادی در دوره بلوغ تولید شود، احتمال بروز مشکل ژیگانتیسم – قد خیلی بلند – نیز وجود دارد.
 • هیپوپیتویتاریسم که در آن رشد در کودک متوقف می گردد.
 • سندروم کوشینگ که بر اثر تولید بیش از حد هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک از هیپوفیز بروز می کند که معمولا منجر به گرد شدن صورت و ایجاد یک برآمدگی بین شانه ها می گردد.
 • بیماری ادیسون که بر اثر میزان خیلی کم هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک ایجاد می شود.
 • بروز تغییرات در بینایی
 • شیر سینه در زنی که تاکنون بچه دار نشده باشد.
 • عادت های ماهانه فرد از بین رفته و یا نا منظم می شوند.
 • نوسانات خلقی
 • ناباروری
 • مشکل عدم نعوظ
 • تغییرات در وزن
 • حس شدید خستگی
 • بالا رفتن و یا پایین بودن سطح هرمون های تیروئید

مطلب مرتبط: مراقبت بعد از جراحی هیپوفیز

چه زمانی عمل جراحی هیپوفیز ضروری می شود؟

آدنوم های غده هیپوفیز بسیار رایج هستند و از هر 6 فرد حدود یک نفر در طول زندگی خود یک آدنوم بر روی غده هیپوفیز خود خواهد داشت.

خوشبختانه یک آدنوم که مشکلات سلامتی برای فرد ایجاد کند به ندرت در افراد اتفاق می افتد و طبق آمار های منتشر شده از هر هزار آدنوم فقط یک مورد می تواند منجر به بروز علائم گردد.

بسیاری از بیماران که مشکل آدنوم غده هیپوفیز و یا دیگر تومور های خوش خیم را دارند می توانند از انجام عمل جراحی اجتناب کنند.

در واقع برای بیماری که آدنوم هیپوفیز هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و دارویی نیاز ندارد، انجام عمل جراحی یک درمان غیر ضروری حساب می شود. دیگر بیماران می توانند با مصرف داروهایی که تغییرات هورمونی مربوط به تومور هیپوفیز را مدیریت می کنند از انجام عمل جراحی اجتناب کنند.

معمولا تنها کسانی کاندیدای انجام عمل جراحی هستند که بدنشان پاسخ خوبی به درمان دارویی نمی دهد و یا به دلیل بروز تومور مشکلات جدی را تجربه می کنند. از جمله این مشکلات می توان به ایجاد تغییرات و یا از دست رفتن بینایی، سردردهای شدید و یا دیگر مشکلات مربوط به عدم تعادل هورمونی اشاره کرد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربروفا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام ، من خانم ۳۲ ساله هستم که پرولاکتین بالا داشتم و داروی کابرگولین مصرف کردم بعد چند ماه مصرف ام آر آی دادم و میکرو ادنوما ۴ میل داشتم ، دو یال بعد بعد از قطع و شروع مجدد داروها ، همزمان با مصرف کابرگولین من جرقه در گوشه چشم چپ احساس میکردم که ترسیدم و دارو رو قطع کردم ، از اسفند تا حالا که کرونا هست نتونستم دکتر برم ولی این جرقه همچنان باقی مونده و هر روز احساسش میکنم در دو چشم ، من خیلی میترسم تو رو خدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرسعیده دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. بنده دختری26ساله هستم که اخیرا دچار پریودی های نامنظم و بی خوابی و سردرد های پیاپی و بی مورد دارم. البته نامنظمی هراز گاهی اتفاق افتاده و تقریبا 4سال هست در حال نوسانه از منظم به بی نظمی قاعدگی. از پستان سمت راست هم یه بار با فشار شیر خارج شد. متاسفانه شهرستان دکتر رفتم هم غدد هم زنان ولی بی فایده بوده. چیزی که آزاردهنده هست اینه که سردرد و بی خوابی های زیادی درگیر میشم و فکر میکنم بی ربط نباشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرعباس دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام پسری دارم چهار ماهگی شنت گذاشتم هفت سالگی خراب شد وخیلی تشنج کرد العان ۱۳سالشه خیلی اذیت میکنه دپاکین هم بهش میدم چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرآیدا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام
  میشه توضیح بفرمایید چرا روی هیپوفیز تومور میزنه و چه عواملی باعث ایجاد این تومور میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمهتاب دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آیا خندیدن بیمار در روز ۶ بعد از عمل خطرناک است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرسینا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دوبار ازتون سوآل کردم. متن جواب ام آر آیَم رو براتون فرستادم. ولی جوابی از شما دریافت نکردم. ممنون میشم اگر جواب من رو هم بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 6 ماه پیش)
   جواب ام ار ای کافی نیست بایستی معاینه بشوید
 • تصویر کاربررحیم چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام در ام ار ای میکرو ادنوم با اندازه 3*4 میلیمتر تشخیص داده شد.آزمایش هورمونی دادم همشون در رنج نورمال هستن ACTH=31 ولی با این وجود مقدار کورتیزول 29 میباشد.خواستم دلیل رو بپرسم ازتون؟ نا گفته نماند 4 ماه پیش کرونا خفیف گرفتم و از اون موقع علایم مثلی گیجی وخمیازه زیاد و بد خوابی و آهسته شدن دید و سرد شدن پا در بعضی ساعات رو دارم و همین موضوع باعث MRI و فهمیدن میکرو آدنوم شد-اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید که دلیل بالا بودن کورتیزول چیه و همین موضوع میتونه دلیل علایم بالا باشه یا خیر؟نتیجه آزمایش و MRI پیوست میباشد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   دکتر مجتبی ملک فوق غدد مراجعه کنین
 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده یک هفته قبل عمل غده هیپوفیز در بیمارستان مهراد انجام داده و بعداز سه روز از بیمارستان مرخص شده و الان در خانه شب ها دچار بی خوابی و بی قراری و حرف زدن توهم مانند هستند و بجاش روزها معمولا می خوابند، آیا مشکل خاصی این وضعیت می باشد یا خیر و در ضمن هر دو چشمش بینایی نداره آیا با توکل به خداوند متعال بینایی چشماش برمی‌گرده و چقدر زمان می بره. با تشکر از توجه و پاسخ جنابعالی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   بله انشالله
 • تصویر کاربرندا سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  خانم ۳۷ساله هستم.دوقلو ۸ساله دارم.به دلیل پرولاکتین بالا و سردرد و خستگی و دردهای استخوانی به مغز و اعصاب مراجعه کردم.باازمایش و ام ار ای وجود غده حدود ۷میلیمتر مشاهده شد.ایا با دارو درمانی بهبود حاصل می شود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر 22 ساله و مجرد هستم از 17 سالگی متوحه میکروآدنوم شدم و طبق دستور پزشک داستینکس و بعد از اون کابرگولین مصرف کردم پارسال بعد از آزمایشات متعدد هز دوماه پزشکم گفتند دارو رو قطع کنم اما بعد از 7 ماه دوباره پرولاکتین بالا رفت الان چند ماهی هست دوباره کابرگولین میخورم اما سردرد های عجیبی دارم که تا بحال تجربه نکردم نقطه خاصی در پشت سرم سمت راست درد میکند با تغییر وضعیتم درد تغییر میکند و بیشتر صبح ها درد میکند و برعکس سایر سردرد ها در شب دردی ندارم . بنظر شما علت سردرد همان هیپوفیز است؟یا نیاز به اسکن و ام آر آی هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر