آیا علت درد عصبی پا در ستون فقرات است؟

تقریبا هر فردی تاکنون درد عصبی در ناحیه پا را در زندگی خود تجربه کرده است؛ این درد ممکن است در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و یا نوراما ( وجود تومور یا بافت سرطانی در انگشتان پا) باشد.

درد عصبی پا در داخل پا معمولا به خاطر مشکلات همین ناحیه از بدن ایجاد می شود، اما در برخی موارد ممکن است وضعیت فرد به مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط باشد. در این مقاله در ارتباط با علت درد عصبی پا بیشتر صحبت شده است.


علت پا درد عصبی

ایجاد پا درد عصبی می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد که این دلایل عبارتند از:

1- درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی

شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند.

این نوع درد پا زمانی رخ می دهد که مشکلی خاص در ستون فقرات، علائم سیاتیک را در رگ عصبی بزرگ پا به وجود آورد. از طرف دیگر، این علائم دردناک ممکن است از طریق اعصاب به ناحیه پایین پا (انگشتان پا و کف پا) منتقل شوند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی ستون فقرات که عصب سیاتیک را می سازند تحت فشار قرار گیرند. از جمله علل رایج سیاتیک که به ستون فقرات مرتبط می شوند عبارتند از:

 • دیسک بیرون زده کمر
 • بیماری از کار افتادگی دیسک کمر
 • سرخوردگی مهره کمر یا همان اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلولیستزیس استمیک
 • تنگی ستون فقرات کمری

2- علل محلی درد عصبی پا

با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کفش های تنگ – و احتمالا کفش های پاشنه بلند – می توانند منجر به پیچیدگی رشته های عصبی شده و یک حس سوزش شبیه به الکتریسیته را به وجود آورند.

علاوه بر این، امکان سخت و ضخیم شدن لایه زیر پوست انگشتان پا (اپیدرم) نیز وجود دارد. این مشکل با گذر زمان و در اثر اصطکاک زیاد به وجود می آید. در نتیجه به رشته های عصبی اطراف فشار وارد شده و علائم خاصی به وجود خواهند آمد.

یکی دیگر از علل احتمالی درد های عصبی پا، مورتون نوروما (درد کف پا) است. این مشکل در اثر ضخیم شدن بافت های اطراف یک رشته عصبی در پا رخ می دهد.

تاثیر کفش پاشنه بلند بر روی درد پا

3- نوروپاتی (آسیب عصبی) محیطی

نوروپاتی محیطی یک اصطلاح جامع برای بیان بی حسی، گز گز و سوزش در دست، پا، انگشتان و یا ترکیبی از آن هاست. امکان دارد علائم این بیماری در شب تشدید شوند. نوروپاتی محیطی می تواند سبب بروز علائم غیر اختصاصی شده و حرکت کردن یا انجام فعالیت های ساده را برای فرد دشوار کند.

محققان تا به امروز از علت دقیق ابتلای افراد به نوروپاتی محیطی آگاهی ندارند. با این حال، این افراد دریافته اند که برخی بیماری ها می توانند احتمال ابتلا به نوروپاتی محیطی را افزایش دهند. این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت ها
 • کمبود یک ماده مغذی همچون ویتامین B12
 • سو مصرف الکل
 • دیابت
 • برخی بیماری های ژنتیکی همچون بیماری توت ماری شارکوت که سبب از دست رفتن بافت عضلانی می شود.
 • سندرم گلن باره که سبب ضعف سریع عضلات می شود.

4- نوروپاتی دیابتی

انواع 1 و 2 دیابت می توانند سبب بروز درد عصبی در پا و انگشتان آن شوند. نوروپاتی دیابتی بیش از 90 درصد افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی، درد عصبی ابتدا انگشتان و نواحی اطراف را مبتلا کرده و سپس به تمام مچ و نواحی بالا تر پا سرایت می کند. علائم نوروپاتی دیابتی شامل موارد زیر می شوند:

 • گز گز، سوزش، درد تیز یا تیر کشنده در پا یا انگشتان آن
 • احساس شوک الکتریکی در برخی نواحی
 • درد که معمولا در هنگام شب تشدید و سبب بروز برخی اختلالات خواب می شود.
 • درد در هنگام لمس پوست

محققان از علت دقیق این عارضه مطمئن نیستند. برخی فرضیه ها بیان دارند که تغییرات در عروق خونی، سوخت و ساز، سیستم ایمنی یا کانال های کلسیمی و سدیمی بدن سبب بروز این درد ها می شوند. چندین عامل سبب افزایش احتمال ابتلای افراد دیابتی به نوروپاتی می شوند که در پایین به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • افزایش سن
 • ابتلا به دیابت به مدت طولانی
 • مصرف الکل
 • مصرف محصولات تنباکو

شکستگی مهره ی T12

تشخیص دلیل اصلی درد پا عصبی

با توجه به این که درد عصبی در انگشتان و کف پا می تواند علل مختلفی داشته باشد، چگونه می توان فهمید که این درد به مشکلات ستون فقرات برمی گردد یا خیر؟

داشتن درد در ناحیه کف پا و انگشتان و همچنین تجربه درد در زانو و ساق ها مهمترین نشانه در این زمینه به حساب می آید. از جمله دیگر علائم می توان به دو مورد زیر اشاره داشت:

 • سختی در بالا آوردن پا یا راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • احساس سنگینی یا ضعف در پا که به آن افتادگی پا (Foot Drop) نیز می گویند

علاوه بر این یکی از موارد رایج دیگر در مورد درد پای مرتبط با ستون فقرات کمری این است که درد مربوطه تنها در یک سمت از بدن ظاهر می شود.

در صورتی که هر دو پای فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشند، احتمال وجود مشکل سیاتیک کم است. با این حال مشکلات مرتبط با ستون فقرات نظیر تنگی نخاع کمری یا اسپوندیلولیستزیس ممکن است در هر دو پا علائم خود را بروز دهند.

این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد.

همچنین درمان مربوط به علل متعدد بروز درد در پا یکسان نیست و تفاوت زیادی بین روش های درمانی مختلف وجود دارد.

خبر خوب اینجاست که بیشتر مشکلات مربوط به سیاتیک تا 6 الی 12 هفته حل می شوند. بنابراین اگر درد پای شما در اثر سیاتیک به وجود آمده است، علائم مربوط به آن به شکل طولانی مدت در بدن شما باقی نخواهند ماند.

درمان پا درد عصبی

درمان پا درد عصبی

روش های زیر می توانند به تسکین درد عصبی در پا کمک کنند:

 • استفاده از بسته های سرد و گرم
 • استراحت
 • مصرف دارو های مسکن بدون نسخه همچون ایبوپروفن (آدویل)
 • ماساژ دادن پا
 • بستن آتل برای حمایت از پا
 • اجتناب از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی

برخی افراد در می یابند که پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه، بند دار، پهن و دارای کف نرم به کاهش فشار بر روی پا ها و اعصاب کمک می کند. در برخی افراد مبتلا به درد عصبی، امکان دارد پوشیدن کفش های دارای کف سفت بهتر از پوشیدن انواع دارای کف نرم باشد.

درمان های پزشکی

بهترین درمان بسته به علت درد عصبی تعیین می شود. پزشکان جهت درمان آسیب های عصبی محیطی یا ناشی از دیابت می توانند موارد زیر را تجویز کنند:

 • مصرف دارو های مسکن
 • مصرف دارو های ضد افسردگی
 • مصرف دارو های ضد تشنج

در برخی شرایط مخصوصا ابتلا به درد سیاتیک، پزشک می تواند ماساژ بافت های عمقی و تزریق دارو های کورتیکوستروئید را جهت کمک به مدیریت علائم تجویز کند.

در صورتی که درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک، آبسه یا تومور باشد پزشک معمولا انجام جراحی را به فرد پیشنهاد می دهد. از آنجایی که کشش و تقویت پا می تواند به مدیریت علائم از جمله درد کمک کند، انجام فیزیوتراپی نیز به بیماران توصیه می شود.

در صورتی که درد عصبی عاملی غیر از سیاتیک داشته باشد، گزینه جراحی باز هم می تواند برای افراد مفید به شمار آید. برای مثال، در افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال به کمک جراحی می توان عصب درگیر را آزاد کرد. میزان موفقیت این جراحی 96 درصد است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۴سالمه حدود یه ساله که هرزگاهی پای چپم درد میکنه بامصرف قرص ناپروکسن خوب میشد ولی دیگه دوماهه که هم شدید شده دردش هم قرص اثر ننیکنه هم پای چپم بیشتر از ده دقیقه که راه میرم یا سرپا میمونم بی حس میشه رفتم دکتر داروو امپول نوشته ام ار ای هم نوشته هنوز نوبتم نشده برم .امکانش هست بدون عمل جراحی خوب بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
 • تصویر کاربر عبدی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب پای سمت راست مادر من مدت سه ماه است درد دارد البته درد استخوانی ندارند بافت وعضلات پا درد میکنه حتی در صورت لمس هم احساس درد میکنن
  الان سه روز است که ضایعات پوستی نیز ایجاد شده
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   احتمال زونا
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دختری ۳۰ ساله هستم که حدود ۱ ماه است که در اثر یک شوک عصبی توانایی بالا آوردن پای راست را از پشت ندارم و سنگین است چه مشکلی برای پام ایجاد شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Arezoo یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من مادرم هنگام راه رفتن وقتی بیشتر از ۳۰ یا ۵۰ قدم بر میدارن پاشون میگیره هر بار از یه قسمتی ثابت نیستش و نمیزاره به حرکت ادامه بدن،و درد شدیدی چند روزه الان روی رون پا و بغل زانو از داخل دارن ،مشکلشون از چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر ببخشید من چندساله انگشت پاهام مخصوصا شصت پام درد یا سوزش میگیره یا کف پامدرد میگیره ۶ سال پیش توانگشتانم آمپول زدم یه مدت خوب بود ولی باز دردناک شده علتش چیست وچکار باید بکنم .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الماسی شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب اقای دکتر.من چند سالی هست که از درد کمر رنج میبرم و حالا شدیدتر شده به طوری که درد به کل پای چپم و انگشتان پام میزنه و بی حس شدن پام اذیت میکنه ام ار آی گرفتم بیرون زدگی دیسک شماره l4 ;l5 هست.فیزیوتراپی و ورزش هم انجام میدم بدتر شده .آقای دکتر میشه بفرمایید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مختار پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام من 40سالمه مدت سه سال سوزش همراه با درد هر دو پا دارم و هر دکتری گفتن رفتم و نتیجه نگرفتم و مهمترین سعالم این است که هر موقع که نزدیکی میکنم و تخلیه میشوم تا دو روز دردم بسیار زیاد میشود که بی تحمل میشوم ممنون میشوم که راهنمایی بفرماید البته خیلی مشکلات دیگری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب اقای دکتر حدود چهارساله درد بدی ب پاهام و کمرم میاد ک راه رفتن سختمه الانم حدود یک ماهه ک کلا نمیتونم راه برم ام ار ای هم گرفتم گفتن مشکل از ستون فقراته گاهی بغلای پاهام بیحث میشه با عصا بزور بلند میشم زمان راست شدن پاهام لگنم دوطرف کلی تق تق میکنه و پای راستم بالای ران از بغل گودی پیدا کرده لطفا کمکم کنید باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رستا۴۸ سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهرم چند وقته در پای چپ چار درد شدید شده یعنی یه ساعت درد نداره باز درد میگیره رفته عکس ام آرای گرفته گفتن دیسک خفیف داره نوار عصبم گرفته گفتن رگای پات درگیره وپات ضعیف شده برای تسکین دردش شما چی تجویز میکنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  مهره ال ۵ کمرم از نوع گرید۱ هست و کمی بیرون زدگی داره وارد هم ندارم.
  سوالم اینه که آیا بافیزیوتراپی وبدون جراحی مهره کمر به سرجایش برمیگرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   خیر
درحال دریافت اطلاعات