آیا علت درد عصبی پا مشکلی در ستون فقرات است؟

تقریبا هر فردی تاکنون درد عصبی در ناحیه پا را در زندگی خود تجربه کرده است؛ این درد ممکن است در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و یا نوراما ( وجود تومور یا بافت سرطانی در انگشتان پا) باشد.

درد عصبی پا در داخل پا معمولا به خاطر مشکلات همین ناحیه از بدن ایجاد می شود، اما در برخی موارد ممکن است وضعیت فرد به مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط باشد. در این مقاله در ارتباط با علت درد عصبی پا بیشتر صحبت شده است.


درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی

شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند.

این نوع درد پا زمانی رخ می دهد که مشکلی خاص در ستون فقرات، علائم سیاتیک را در رگ عصبی بزرگ پا به وجود آورد. از طرف دیگر، این علائم دردناک ممکن است از طریق اعصاب به ناحیه پایین پا (انگشتان پا و کف پا) منتقل شوند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی ستون فقرات که عصب سیاتیک را می سازند تحت فشار قرار گیرند. از جمله علل رایج سیاتیک که به ستون فقرات مرتبط می شوند عبارتند از:

 • دیسک بیرون زده کمر
 • بیماری از کار افتادگی دیسک کمر
 • لغزش مهره یا همان اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلولیستزیس استمیک
 • تنگی ستون فقرات کمری

علل محلی درد عصبی پا

با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کفش های تنگ – و احتمالا کفش های پاشنه بلند – می توانند منجر به پیچیدگی رشته های عصبی شده و یک حس سوزش شبیه به الکتریسیته را به وجود آورند.

علاوه بر این، امکان سخت و ضخیم شدن لایه زیر پوست انگشتان پا (اپیدرم) نیز وجود دارد. این مشکل با گذر زمان و در اثر اصطکاک زیاد به وجود می آید. در نتیجه به رشته های عصبی اطراف فشار وارد شده و علائم خاصی به وجود خواهند آمد.

یکی دیگر از علل احتمالی درد های عصبی پا، مورتون نوروما (درد کف پا) است. این مشکل در اثر ضخیم شدن بافت های اطراف یک رشته عصبی در پا رخ می دهد.

شکستگی مهره ی T12

تشخیص دلیل اصلی درد پا

با توجه به این که درد عصبی در انگشتان و کف پا می تواند علل مختلفی داشته باشد، چگونه می توان فهمید که این درد به مشکلات ستون فقرات برمی گردد یا خیر؟

داشتن درد در ناحیه کف پا و انگشتان و همچنین تجربه درد در زانو و ساق ها مهمترین نشانه در این زمینه به حساب می آید. از جمله دیگر علائم می توان به دو مورد زیر اشاره داشت:

 • سختی در بالا آوردن پا یا راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • احساس سنگینی یا ضعف در پا که به آن افتادگی پا (Foot Drop) نیز می گویند

علاوه بر این یکی از موارد رایج دیگر در مورد درد پای مرتبط با ستون فقرات کمری این است که درد مربوطه تنها در یک سمت از بدن ظاهر می شود.

در صورتی که هر دو پای فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشند، احتمال وجود مشکل سیاتیک کم است. با این حال مشکلات مرتبط با ستون فقرات نظیر تنگی نخاع کمری یا اسپوندیلولیستزیس ممکن است در هر دو پا علائم خود را بروز دهند.

این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد.

همچنین درمان مربوط به علل متعدد بروز درد در پا یکسان نیست و تفاوت زیادی بین روش های درمانی مختلف وجود دارد.

خبر خوب اینجاست که بیشتر مشکلات مربوط به سیاتیک تا 6 الی 12 هفته حل می شوند. بنابراین اگر درد پای شما در اثر سیاتیک به وجود آمده است، علائم مربوط به آن به شکل طولانی مدت در بدن شما باقی نخواهند ماند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعیسی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من ۶ماه پیش به علت سردرد ال پی شدم،از آن وقت ب بعد مشکلات شدید گزگز کف دست و پا دارم،پاهام بی قرار میشه،کف پاهام ب شدت دردناک میشه،دکتر ک رفتم بعد از گرفتن نوار عضله ۴اندام گفت هیچ مشکلی نداره..لطفا کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ربطی به ال پی ندارد
 • تصویر کاربرMh پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم بیرون زدگی مهره کمر داره که باعث درد در ناحیه پا شده، خیلی زیاد شنیدم که عمل دیسک انجام دلدن و بدتر شدن . میخاستم ببینم نتیجه عمل چقدر قطعی خوب میشه ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   انشالله خوب میشوند
 • تصویر کاربرندا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدوده یک هفته است دردی درکمر وپااحساس میکردم ولی الان دورزه دردم خیلی شدید شده که نمی توانم سرپا بایستم وایندرد به زیردلم هم زده میشه راهنمایی کنید من به متخصصی بروم ومشکلم چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   دوشنبه ۱۱ صبح کلینیک مهراد
 • تصویر کاربرالهه شنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مشکل آژنری ساکروم دارم از بچگی اما میتونم راه برم اما دو سال پیش یک ضربه به کمرم وارد شد که نزدیک ۲ هفته قسمت پایین کمرم درد میکرد موقع بلند شدن و نشستن ولی هر چند وقت یکبار وقتی یچیز سنگین رو بلند میکردم باز دردش شروع میشد و بعد از چند روز خوب میشد . الان نزدیک چند روزه خود به خود کمرم درد گرفته و این درد میریزه تو کمرم و پایه چپم میخواستم ببینم باید چیکار کنم ؟خطری نداره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   ام ار ای لازمه
 • تصویر کاربراحسان جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام من تصادف کردم مهره عرضی کمرم شکست بین مهره ۴ ۵ پس از دوماه عصری پس از خاب درد ب کف پا ریخت پس ازمدتی دردی ب دو پا منتقل و دستام ساق پام ی جا میگیره چند لحظه بعدش ول میکنه جا دیگر پام میگیره سابقه نقرس برادرم داره ولی ازمایش اوره ۳ بار گرفتم هر ۳ بار اورم ثابت ۷.۴ بود میشود راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   معاینه
 • تصویر کاربراحسان جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام من تصادف کردم مهره عرضی کمرم شکست بین مهره ۴ ۵ پس از دوماه عصری پس از خاب درد ب کف پا ریخت پس ازمدتی دردی ب دو پا منتقل و دستام ساق پام ی جا میگیره چند لحظه بعدش ول میکنه جا دیگر پام میگیره سابقه نقرس برادرم داره ولی ازمایش اوره ۳ بار گرفتم هر ۳ بار اورم ثابت ۷.۴ بود میشود راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   بایستی معاینه بشوید
 • تصویر کاربرلیلا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من در ناحیه c6 و c7 دچار دیسک بیرون زده هستم مدتی پیش به مطب شما مراجعه کردم فرمودین نیاز به عمل ندارم و ورزش و فیزبوتراپی تجویز کردین من مدت دو ساله درد شبانه روزی و شدید دارم تقریبا زندگی عادی ندارم و بیشتر ساعات من به درد می گذرد و فعالیت های زندگی من مختل شده علی رغم ورزش و فیزیوتراپی اصلا بهتر نشدم آقای دکتر می فرمایید چه کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرحناز یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانمی ۴۲ ساله هستم که از حضورتان پرسیدم ۸ماه پیش بر اثر تصادف مهره تی۵ و تی ۱۲ و ال۳ آسیب دیدند و دو مهره تی ۵و۱۲ پلاتین و مهره ال۳ سیمان استخوان شدند مدتی است که پس از اندکی کار سبک بازوی دست چپم درد میگیره و براحتی نمیتونم دستم رو بالا سرم ببرم البته بعد از استخر رفتن خیلی بهبود پیدا میکنه میخواستم بپرسم ربطی به عمل ستون فقراتم دارد البته من شاغل و حسابدار هستم .شما فرمودید بله ممکن است آیا درد بازوی چپم طبیعی است و میتوانم منتظر بهبودش باشم و یا باید اقدامی انجام دهم خیلی ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
   بررسی شانه و گردن ضروریست
 • تصویر کاربررضازماني دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقاي دکترمن درmri o,nطبق گزارش دکتريک توده نخاعي مشاهده شده است وميخواستم خواهش کنم ازخدمتتان که آياباجراحي آندوسکوپيک قابل درمان است ياجراحي کم عوارض ديگرممنون ازبزرگواريتان خيلي نگرانيم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
   خیر جراحی میکروسکوپیک مناسب تر ایت
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر