آیا علت درد عصبی پا مشکلی در ستون فقرات است؟

تقریبا هر فردی تاکنون درد عصبی در ناحیه پا را در زندگی خود تجربه کرده است؛ این درد ممکن است در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و یا نوراما ( وجود تومور یا بافت سرطانی در انگشتان پا) باشد.

درد عصبی پا در داخل پا معمولا به خاطر مشکلات همین ناحیه از بدن ایجاد می شود، اما در برخی موارد ممکن است وضعیت فرد به مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط باشد. در این مقاله در ارتباط با علت درد عصبی پا بیشتر صحبت شده است.


درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی

شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند.

این نوع درد پا زمانی رخ می دهد که مشکلی خاص در ستون فقرات، علائم سیاتیک را در رگ عصبی بزرگ پا به وجود آورد. از طرف دیگر، این علائم دردناک ممکن است از طریق اعصاب به ناحیه پایین پا (انگشتان پا و کف پا) منتقل شوند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی ستون فقرات که عصب سیاتیک را می سازند تحت فشار قرار گیرند. از جمله علل رایج سیاتیک که به ستون فقرات مرتبط می شوند عبارتند از:

 • دیسک بیرون زده کمر
 • بیماری از کار افتادگی دیسک کمر
 • لغزش مهره یا همان اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلولیستزیس استمیک
 • تنگی ستون فقرات کمری

علل محلی درد عصبی پا

با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کفش های تنگ – و احتمالا کفش های پاشنه بلند – می توانند منجر به پیچیدگی رشته های عصبی شده و یک حس سوزش شبیه به الکتریسیته را به وجود آورند.

علاوه بر این، امکان سخت و ضخیم شدن لایه زیر پوست انگشتان پا (اپیدرم) نیز وجود دارد. این مشکل با گذر زمان و در اثر اصطکاک زیاد به وجود می آید. در نتیجه به رشته های عصبی اطراف فشار وارد شده و علائم خاصی به وجود خواهند آمد.

یکی دیگر از علل احتمالی درد های عصبی پا، مورتون نوروما (درد کف پا) است. این مشکل در اثر ضخیم شدن بافت های اطراف یک رشته عصبی در پا رخ می دهد.

شکستگی مهره ی T12

تشخیص دلیل اصلی درد پا

با توجه به این که درد عصبی در انگشتان و کف پا می تواند علل مختلفی داشته باشد، چگونه می توان فهمید که این درد به مشکلات ستون فقرات برمی گردد یا خیر؟

داشتن درد در ناحیه کف پا و انگشتان و همچنین تجربه درد در زانو و ساق ها مهمترین نشانه در این زمینه به حساب می آید. از جمله دیگر علائم می توان به دو مورد زیر اشاره داشت:

 • سختی در بالا آوردن پا یا راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • احساس سنگینی یا ضعف در پا که به آن افتادگی پا (Foot Drop) نیز می گویند

علاوه بر این یکی از موارد رایج دیگر در مورد درد پای مرتبط با ستون فقرات کمری این است که درد مربوطه تنها در یک سمت از بدن ظاهر می شود.

در صورتی که هر دو پای فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشند، احتمال وجود مشکل سیاتیک کم است. با این حال مشکلات مرتبط با ستون فقرات نظیر تنگی نخاع کمری یا اسپوندیلولیستزیس ممکن است در هر دو پا علائم خود را بروز دهند.

این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد.

همچنین درمان مربوط به علل متعدد بروز درد در پا یکسان نیست و تفاوت زیادی بین روش های درمانی مختلف وجود دارد.

خبر خوب اینجاست که بیشتر مشکلات مربوط به سیاتیک تا 6 الی 12 هفته حل می شوند. بنابراین اگر درد پای شما در اثر سیاتیک به وجود آمده است، علائم مربوط به آن به شکل طولانی مدت در بدن شما باقی نخواهند ماند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ضمن تشکر بابت وجود امکان ارسال سوال

  مرد 23 ساله هستم وزن 101 (طی ماه گذشته 6 کیلوگرم کم کردم)، قد 189
  آذر پارسال کمردرد داشتم که فیزیوتراپی کردم و خوب شد (بدون گرفتن ام‌آرآی)
  امسال مجددا برگشت که ام‌آر‌آی گرفتم (پیوست شده). صرفا کمردرد داشتم و به پاهام نمیزد.
  متخصص ارتوپد برام گاباپنتین و و سلکوکسیب و فیزیوتراپی تجویز کردند. 5 جلسه فیزیو رو رفتم و دردم کمتره. تمرینات ورزشی که فیزیوتراپ معرفی کردن (مکنزی) رو دارم انجام میدم.
  منتها بخاطر وجود کلمات اکستروژن و سیکوئستریشن توی گزارش ام‌آر‌آی کمی می‌ترسم و حس می‌کنم شاید جراحی لازم داشته باشم و این وضعیت صرفا داره جراحی رو به تعویق میندازه.

  ممنون میشم نظرتونو بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   احتمالا جراحی لازم نیست
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرماریا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مدتی است که پای چپم ورم میکند ودردبسیار بدی دارد به حدیکه تکان دادنش دشواراست چندبار تزریق انجام شده وگچ گرفته اند ولی هیچ فایده ای ندارد وتشخیص نمی دهند که چیست آزمایش وعکس وام ؟آر آی و اسکن هسته ای زیادی انجام شده ولی تشخیص نداده اند باتوجه به اینکه شاغلم مشکلات عدیده ای را برایم بوجود آورده چون هربار مجبورم مرخصی بگیرم ودرخانه بمانم خواهشم اینه اگه امکانش هست بررسی بفرمایید شاید مشکلم روبتونید حل کنید هزینه ای هم اگه داره بروی چشم چون از شهرستان هستم وباوجود بیماری کرونا نمونه ای از اسکن وجوابهای قبلی روخدمتتون ارائه میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   به ارتوپد مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربرماریا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدتی هست که پای چپم ورم میکند ودردشدیدی دارد به حدی که تحملش برایم سخت می شود بارها به ارتوپد مراجعه کرده ام عکس وام ار آی واسکن هسته ای هیچکدام چیزی را نشان نداده اند چند بار تزریق انجام داده اند وپاراجهت بی حرکت کردن گچ گرفته اند امام تاثیری ندارد ومراهفته به هفته از کار بازمیدارد با توجه به اینکه شاغلم خیلی اذیت می شوم ودچار افسردگی شده ام چون هیچ تشخیصی داده نمی شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسیدعلی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان درد بازم که اول متن سوال گفتم مربوط به قبل عمل بود کلمه قبل از جمله جا افتاده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربردادرس سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر نمونه ورزش ها ى بعد از عمل ديسك كمر توى كانال نيست
  از كجا بايد ببينيم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   فقط پیاده روی اب درمانی
 • تصویر کاربرعیسی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من ۶ماه پیش به علت سردرد ال پی شدم،از آن وقت ب بعد مشکلات شدید گزگز کف دست و پا دارم،پاهام بی قرار میشه،کف پاهام ب شدت دردناک میشه،دکتر ک رفتم بعد از گرفتن نوار عضله ۴اندام گفت هیچ مشکلی نداره..لطفا کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   ربطی به ال پی ندارد
 • تصویر کاربرMh پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم بیرون زدگی مهره کمر داره که باعث درد در ناحیه پا شده، خیلی زیاد شنیدم که عمل دیسک انجام دلدن و بدتر شدن . میخاستم ببینم نتیجه عمل چقدر قطعی خوب میشه ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   انشالله خوب میشوند
 • تصویر کاربرندا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدوده یک هفته است دردی درکمر وپااحساس میکردم ولی الان دورزه دردم خیلی شدید شده که نمی توانم سرپا بایستم وایندرد به زیردلم هم زده میشه راهنمایی کنید من به متخصصی بروم ومشکلم چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   دوشنبه ۱۱ صبح کلینیک مهراد
 • تصویر کاربرالهه شنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مشکل آژنری ساکروم دارم از بچگی اما میتونم راه برم اما دو سال پیش یک ضربه به کمرم وارد شد که نزدیک ۲ هفته قسمت پایین کمرم درد میکرد موقع بلند شدن و نشستن ولی هر چند وقت یکبار وقتی یچیز سنگین رو بلند میکردم باز دردش شروع میشد و بعد از چند روز خوب میشد . الان نزدیک چند روزه خود به خود کمرم درد گرفته و این درد میریزه تو کمرم و پایه چپم میخواستم ببینم باید چیکار کنم ؟خطری نداره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   ام ار ای لازمه
 • تصویر کاربراحسان جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام من تصادف کردم مهره عرضی کمرم شکست بین مهره ۴ ۵ پس از دوماه عصری پس از خاب درد ب کف پا ریخت پس ازمدتی دردی ب دو پا منتقل و دستام ساق پام ی جا میگیره چند لحظه بعدش ول میکنه جا دیگر پام میگیره سابقه نقرس برادرم داره ولی ازمایش اوره ۳ بار گرفتم هر ۳ بار اورم ثابت ۷.۴ بود میشود راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   معاینه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر