آیا علت درد عصبی پا مشکلی در ستون فقرات است؟

تقریبا هر فردی تاکنون درد عصبی در ناحیه پا را در زندگی خود تجربه کرده است؛ این درد ممکن است در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و یا نوراما ( وجود تومور یا بافت سرطانی در انگشتان پا) باشد.

درد عصبی پا در داخل پا معمولا به خاطر مشکلات همین ناحیه از بدن ایجاد می شود، اما در برخی موارد ممکن است وضعیت فرد به مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط باشد. در این مقاله در ارتباط با علت درد عصبی پا بیشتر صحبت شده است.


درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی

شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند.

این نوع درد پا زمانی رخ می دهد که مشکلی خاص در ستون فقرات، علائم سیاتیک را در رگ عصبی بزرگ پا به وجود آورد. از طرف دیگر، این علائم دردناک ممکن است از طریق اعصاب به ناحیه پایین پا (انگشتان پا و کف پا) منتقل شوند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی ستون فقرات که عصب سیاتیک را می سازند تحت فشار قرار گیرند. از جمله علل رایج سیاتیک که به ستون فقرات مرتبط می شوند عبارتند از:

 • دیسک بیرون زده کمر
 • بیماری از کار افتادگی دیسک کمر
 • لغزش مهره یا همان اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلولیستزیس استمیک
 • تنگی ستون فقرات کمری

علل محلی درد عصبی پا

با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کفش های تنگ – و احتمالا کفش های پاشنه بلند – می توانند منجر به پیچیدگی رشته های عصبی شده و یک حس سوزش شبیه به الکتریسیته را به وجود آورند.

علاوه بر این، امکان سخت و ضخیم شدن لایه زیر پوست انگشتان پا (اپیدرم) نیز وجود دارد. این مشکل با گذر زمان و در اثر اصطکاک زیاد به وجود می آید. در نتیجه به رشته های عصبی اطراف فشار وارد شده و علائم خاصی به وجود خواهند آمد.

یکی دیگر از علل احتمالی درد های عصبی پا، مورتون نوروما (درد کف پا) است. این مشکل در اثر ضخیم شدن بافت های اطراف یک رشته عصبی در پا رخ می دهد.

شکستگی مهره ی T12

تشخیص دلیل اصلی درد پا

با توجه به این که درد عصبی در انگشتان و کف پا می تواند علل مختلفی داشته باشد، چگونه می توان فهمید که این درد به مشکلات ستون فقرات برمی گردد یا خیر؟

داشتن درد در ناحیه کف پا و انگشتان و همچنین تجربه درد در زانو و ساق ها مهمترین نشانه در این زمینه به حساب می آید. از جمله دیگر علائم می توان به دو مورد زیر اشاره داشت:

 • سختی در بالا آوردن پا یا راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • احساس سنگینی یا ضعف در پا که به آن افتادگی پا (Foot Drop) نیز می گویند

علاوه بر این یکی از موارد رایج دیگر در مورد درد پای مرتبط با ستون فقرات کمری این است که درد مربوطه تنها در یک سمت از بدن ظاهر می شود.

در صورتی که هر دو پای فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشند، احتمال وجود مشکل سیاتیک کم است. با این حال مشکلات مرتبط با ستون فقرات نظیر تنگی نخاع کمری یا اسپوندیلولیستزیس ممکن است در هر دو پا علائم خود را بروز دهند.

این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد.

همچنین درمان مربوط به علل متعدد بروز درد در پا یکسان نیست و تفاوت زیادی بین روش های درمانی مختلف وجود دارد.

خبر خوب اینجاست که بیشتر مشکلات مربوط به سیاتیک تا 6 الی 12 هفته حل می شوند. بنابراین اگر درد پای شما در اثر سیاتیک به وجود آمده است، علائم مربوط به آن به شکل طولانی مدت در بدن شما باقی نخواهند ماند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلیلا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من در ناحیه c6 و c7 دچار دیسک بیرون زده هستم مدتی پیش به مطب شما مراجعه کردم فرمودین نیاز به عمل ندارم و ورزش و فیزبوتراپی تجویز کردین من مدت دو ساله درد شبانه روزی و شدید دارم تقریبا زندگی عادی ندارم و بیشتر ساعات من به درد می گذرد و فعالیت های زندگی من مختل شده علی رغم ورزش و فیزیوتراپی اصلا بهتر نشدم آقای دکتر می فرمایید چه کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرحناز یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانمی ۴۲ ساله هستم که از حضورتان پرسیدم ۸ماه پیش بر اثر تصادف مهره تی۵ و تی ۱۲ و ال۳ آسیب دیدند و دو مهره تی ۵و۱۲ پلاتین و مهره ال۳ سیمان استخوان شدند مدتی است که پس از اندکی کار سبک بازوی دست چپم درد میگیره و براحتی نمیتونم دستم رو بالا سرم ببرم البته بعد از استخر رفتن خیلی بهبود پیدا میکنه میخواستم بپرسم ربطی به عمل ستون فقراتم دارد البته من شاغل و حسابدار هستم .شما فرمودید بله ممکن است آیا درد بازوی چپم طبیعی است و میتوانم منتظر بهبودش باشم و یا باید اقدامی انجام دهم خیلی ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   بررسی شانه و گردن ضروریست
 • تصویر کاربررضازماني دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقاي دکترمن درmri o,nطبق گزارش دکتريک توده نخاعي مشاهده شده است وميخواستم خواهش کنم ازخدمتتان که آياباجراحي آندوسکوپيک قابل درمان است ياجراحي کم عوارض ديگرممنون ازبزرگواريتان خيلي نگرانيم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیر جراحی میکروسکوپیک مناسب تر ایت
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر