آیا علت درد عصبی پا در ستون فقرات است؟

تقریبا هر فردی تاکنون درد عصبی در ناحیه پا را در زندگی خود تجربه کرده است؛ این درد ممکن است در اثر پوشیدن کفش های نامناسب و یا نوراما ( وجود تومور یا بافت سرطانی در انگشتان پا) باشد.

درد عصبی پا در داخل پا معمولا به خاطر مشکلات همین ناحیه از بدن ایجاد می شود، اما در برخی موارد ممکن است وضعیت فرد به مشکلات ستون فقرات کمری مرتبط باشد. در این مقاله در ارتباط با علت درد عصبی پا بیشتر صحبت شده است.


علت پا درد عصبی

ایجاد پا درد عصبی می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد که این دلایل عبارتند از:

1- درد عصبی ناشی از مشکل نخاعی

شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند.

این نوع درد پا زمانی رخ می دهد که مشکلی خاص در ستون فقرات، علائم سیاتیک را در رگ عصبی بزرگ پا به وجود آورد. از طرف دیگر، این علائم دردناک ممکن است از طریق اعصاب به ناحیه پایین پا (انگشتان پا و کف پا) منتقل شوند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی ستون فقرات که عصب سیاتیک را می سازند تحت فشار قرار گیرند. از جمله علل رایج سیاتیک که به ستون فقرات مرتبط می شوند عبارتند از:

 • دیسک بیرون زده کمر
 • بیماری از کار افتادگی دیسک کمر
 • سرخوردگی مهره کمر یا همان اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلولیستزیس استمیک
 • تنگی ستون فقرات کمری

2- علل محلی درد عصبی پا

با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کفش های تنگ – و احتمالا کفش های پاشنه بلند – می توانند منجر به پیچیدگی رشته های عصبی شده و یک حس سوزش شبیه به الکتریسیته را به وجود آورند.

علاوه بر این، امکان سخت و ضخیم شدن لایه زیر پوست انگشتان پا (اپیدرم) نیز وجود دارد. این مشکل با گذر زمان و در اثر اصطکاک زیاد به وجود می آید. در نتیجه به رشته های عصبی اطراف فشار وارد شده و علائم خاصی به وجود خواهند آمد.

یکی دیگر از علل احتمالی درد های عصبی پا، مورتون نوروما (درد کف پا) است. این مشکل در اثر ضخیم شدن بافت های اطراف یک رشته عصبی در پا رخ می دهد.

تاثیر کفش پاشنه بلند بر روی درد پا

3- نوروپاتی (آسیب عصبی) محیطی

نوروپاتی محیطی یک اصطلاح جامع برای بیان بی حسی، گز گز و سوزش در دست، پا، انگشتان و یا ترکیبی از آن هاست. امکان دارد علائم این بیماری در شب تشدید شوند. نوروپاتی محیطی می تواند سبب بروز علائم غیر اختصاصی شده و حرکت کردن یا انجام فعالیت های ساده را برای فرد دشوار کند.

محققان تا به امروز از علت دقیق ابتلای افراد به نوروپاتی محیطی آگاهی ندارند. با این حال، این افراد دریافته اند که برخی بیماری ها می توانند احتمال ابتلا به نوروپاتی محیطی را افزایش دهند. این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت ها
 • کمبود یک ماده مغذی همچون ویتامین B12
 • سو مصرف الکل
 • دیابت
 • برخی بیماری های ژنتیکی همچون بیماری توت ماری شارکوت که سبب از دست رفتن بافت عضلانی می شود.
 • سندرم گلن باره که سبب ضعف سریع عضلات می شود.

4- نوروپاتی دیابتی

انواع 1 و 2 دیابت می توانند سبب بروز درد عصبی در پا و انگشتان آن شوند. نوروپاتی دیابتی بیش از 90 درصد افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی، درد عصبی ابتدا انگشتان و نواحی اطراف را مبتلا کرده و سپس به تمام مچ و نواحی بالا تر پا سرایت می کند. علائم نوروپاتی دیابتی شامل موارد زیر می شوند:

 • گز گز، سوزش، درد تیز یا تیر کشنده در پا یا انگشتان آن
 • احساس شوک الکتریکی در برخی نواحی
 • درد که معمولا در هنگام شب تشدید و سبب بروز برخی اختلالات خواب می شود.
 • درد در هنگام لمس پوست

محققان از علت دقیق این عارضه مطمئن نیستند. برخی فرضیه ها بیان دارند که تغییرات در عروق خونی، سوخت و ساز، سیستم ایمنی یا کانال های کلسیمی و سدیمی بدن سبب بروز این درد ها می شوند. چندین عامل سبب افزایش احتمال ابتلای افراد دیابتی به نوروپاتی می شوند که در پایین به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • افزایش سن
 • ابتلا به دیابت به مدت طولانی
 • مصرف الکل
 • مصرف محصولات تنباکو

شکستگی مهره ی T12

تشخیص دلیل اصلی درد پا عصبی

با توجه به این که درد عصبی در انگشتان و کف پا می تواند علل مختلفی داشته باشد، چگونه می توان فهمید که این درد به مشکلات ستون فقرات برمی گردد یا خیر؟

داشتن درد در ناحیه کف پا و انگشتان و همچنین تجربه درد در زانو و ساق ها مهمترین نشانه در این زمینه به حساب می آید. از جمله دیگر علائم می توان به دو مورد زیر اشاره داشت:

 • سختی در بالا آوردن پا یا راه رفتن بر روی انگشتان پا
 • احساس سنگینی یا ضعف در پا که به آن افتادگی پا (Foot Drop) نیز می گویند

علاوه بر این یکی از موارد رایج دیگر در مورد درد پای مرتبط با ستون فقرات کمری این است که درد مربوطه تنها در یک سمت از بدن ظاهر می شود.

در صورتی که هر دو پای فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشند، احتمال وجود مشکل سیاتیک کم است. با این حال مشکلات مرتبط با ستون فقرات نظیر تنگی نخاع کمری یا اسپوندیلولیستزیس ممکن است در هر دو پا علائم خود را بروز دهند.

این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد.

همچنین درمان مربوط به علل متعدد بروز درد در پا یکسان نیست و تفاوت زیادی بین روش های درمانی مختلف وجود دارد.

خبر خوب اینجاست که بیشتر مشکلات مربوط به سیاتیک تا 6 الی 12 هفته حل می شوند. بنابراین اگر درد پای شما در اثر سیاتیک به وجود آمده است، علائم مربوط به آن به شکل طولانی مدت در بدن شما باقی نخواهند ماند.

درمان پا درد عصبی

درمان پا درد عصبی

روش های زیر می توانند به تسکین درد عصبی در پا کمک کنند:

 • استفاده از بسته های سرد و گرم
 • استراحت
 • مصرف دارو های مسکن بدون نسخه همچون ایبوپروفن (آدویل)
 • ماساژ دادن پا
 • بستن آتل برای حمایت از پا
 • اجتناب از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی

برخی افراد در می یابند که پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه، بند دار، پهن و دارای کف نرم به کاهش فشار بر روی پا ها و اعصاب کمک می کند. در برخی افراد مبتلا به درد عصبی، امکان دارد پوشیدن کفش های دارای کف سفت بهتر از پوشیدن انواع دارای کف نرم باشد.

درمان های پزشکی

بهترین درمان بسته به علت درد عصبی تعیین می شود. پزشکان جهت درمان آسیب های عصبی محیطی یا ناشی از دیابت می توانند موارد زیر را تجویز کنند:

 • مصرف دارو های مسکن
 • مصرف دارو های ضد افسردگی
 • مصرف دارو های ضد تشنج

در برخی شرایط مخصوصا ابتلا به درد سیاتیک، پزشک می تواند ماساژ بافت های عمقی و تزریق دارو های کورتیکوستروئید را جهت کمک به مدیریت علائم تجویز کند.

در صورتی که درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک، آبسه یا تومور باشد پزشک معمولا انجام جراحی را به فرد پیشنهاد می دهد. از آنجایی که کشش و تقویت پا می تواند به مدیریت علائم از جمله درد کمک کند، انجام فیزیوتراپی نیز به بیماران توصیه می شود.

در صورتی که درد عصبی عاملی غیر از سیاتیک داشته باشد، گزینه جراحی باز هم می تواند برای افراد مفید به شمار آید. برای مثال، در افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال به کمک جراحی می توان عصب درگیر را آزاد کرد. میزان موفقیت این جراحی 96 درصد است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر ،خانم من درتاریخ ۱۶ اذر ۹۹ توسط جنابعالی جراحی شده است وبعد از ترخیص که حدود دوروزه هنوز هم حالت تهوع و سرگیجه دارندو بیحال هستن وبا توجه به اینکه پنجشنبه هستش ما نتونستیم از طریق مطب به حضور برسیم بی زحمت ما را راهنمایی بفرمایید.لازم به توضیح است زخم جراحی خوبه و هیچگونه مشکلی ندارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل دارند تماس بگیرید
 • تصویر کاربرجلیل سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده خانومم تقریبایک سالی میشه که خوب نمیتونن راه بروندفقط یک پاشون اینجوریه پای راستشون اینجوریه یعنی اززانوبه پایین تقریبا بی حس هست یکم راه میرن امابعدازدوالی سه قدم نمیتونن پاشونو تکان بدن پاشون لمس میشه سنشونم ۳۵سالشونه میخواستم درخواست کنم یک راه حلی به من بگیدهرکاری باشه انجام میدم تاخوب بشه
  ممنون دست شماهم دردنکنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرز سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۶ ماهه ک پادرد و ب میزان کم کمر درد دارم همون ۶ ماهه پیش ب دکتر مراجعه کردم گفتن ک دردای عصبی دارم ام ار ای از کمر و سر هم گرفتن ک سالم بود .پادرد بیشتر وقتا دارم هر دوتا پا و از ران گرفته تا مچ .چند روز پیش هم از ساعد دست راستم حس میکردم نبضم میزنه ک باعث میشد انگشت وسطم ب طور غیر ارادی بپره. و درد پاهم احساس خستگی تو پا هستش .میخاسم بدونم میتونه درد عصبی باشه ?
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   بله ممکنه
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکترچندساله که مشکل دیسک کمردارم که به پای چپم میزنه هرسال چندروزه بادرمان دارووورزش وفیزیوتراپی خوب میشدم ولی امسال 3ماهه که دردشدیدپای چپ دارم که طبق mirمیگویندپارگی وبیرون زدگی دیسک دارم بیشتر جراحان توصیه به عمل جراحی وتعدادکمی ازآنهامشکل اینجانب رامشکل عصبی پاوآرتروزمیدانندموندم چکارکنم خواهشا"راهنماییم کنید. ببخشیدبیشتردوعکس سیستم قبول نکردنتیجه mirسال قبل وجدیدبحضورارسال میگردد.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و ضمن تشکر بابت وجود امکان ارسال سوال

  مرد 23 ساله هستم وزن 101 (طی ماه گذشته 6 کیلوگرم کم کردم)، قد 189
  آذر پارسال کمردرد داشتم که فیزیوتراپی کردم و خوب شد (بدون گرفتن ام‌آرآی)
  امسال مجددا برگشت که ام‌آر‌آی گرفتم (پیوست شده). صرفا کمردرد داشتم و به پاهام نمیزد.
  متخصص ارتوپد برام گاباپنتین و و سلکوکسیب و فیزیوتراپی تجویز کردند. 5 جلسه فیزیو رو رفتم و دردم کمتره. تمرینات ورزشی که فیزیوتراپ معرفی کردن (مکنزی) رو دارم انجام میدم.
  منتها بخاطر وجود کلمات اکستروژن و سیکوئستریشن توی گزارش ام‌آر‌آی کمی می‌ترسم و حس می‌کنم شاید جراحی لازم داشته باشم و این وضعیت صرفا داره جراحی رو به تعویق میندازه.

  ممنون میشم نظرتونو بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   احتمالا جراحی لازم نیست
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرماریا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام مدتی است که پای چپم ورم میکند ودردبسیار بدی دارد به حدیکه تکان دادنش دشواراست چندبار تزریق انجام شده وگچ گرفته اند ولی هیچ فایده ای ندارد وتشخیص نمی دهند که چیست آزمایش وعکس وام ؟آر آی و اسکن هسته ای زیادی انجام شده ولی تشخیص نداده اند باتوجه به اینکه شاغلم مشکلات عدیده ای را برایم بوجود آورده چون هربار مجبورم مرخصی بگیرم ودرخانه بمانم خواهشم اینه اگه امکانش هست بررسی بفرمایید شاید مشکلم روبتونید حل کنید هزینه ای هم اگه داره بروی چشم چون از شهرستان هستم وباوجود بیماری کرونا نمونه ای از اسکن وجوابهای قبلی روخدمتتون ارائه میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   به ارتوپد مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربرماریا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی هست که پای چپم ورم میکند ودردشدیدی دارد به حدی که تحملش برایم سخت می شود بارها به ارتوپد مراجعه کرده ام عکس وام ار آی واسکن هسته ای هیچکدام چیزی را نشان نداده اند چند بار تزریق انجام داده اند وپاراجهت بی حرکت کردن گچ گرفته اند امام تاثیری ندارد ومراهفته به هفته از کار بازمیدارد با توجه به اینکه شاغلم خیلی اذیت می شوم ودچار افسردگی شده ام چون هیچ تشخیصی داده نمی شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسیدعلی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان درد بازم که اول متن سوال گفتم مربوط به قبل عمل بود کلمه قبل از جمله جا افتاده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربردادرس سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر نمونه ورزش ها ى بعد از عمل ديسك كمر توى كانال نيست
  از كجا بايد ببينيم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   فقط پیاده روی اب درمانی
 • تصویر کاربرعیسی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من ۶ماه پیش به علت سردرد ال پی شدم،از آن وقت ب بعد مشکلات شدید گزگز کف دست و پا دارم،پاهام بی قرار میشه،کف پاهام ب شدت دردناک میشه،دکتر ک رفتم بعد از گرفتن نوار عضله ۴اندام گفت هیچ مشکلی نداره..لطفا کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   ربطی به ال پی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر