روش های تشخیص و درمان آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک بیماری است که به تورم رگ های خونی داخل مغز مربوط میشود. در مقاله ی قبل در ارتباط با علت و علائم ایجاد بیماری آنوریسم مغزی صحبت شد. در این مقاله سعی شده است در ارتباط با تشخیص و درمان آنوریسم مغزی صحبت شود. 

برای شناخت آنوریسم مغزی میتوانید به مقاله ی آنوریسم مغزی مراجعه کنید.


راه های تشخیص آنوریسم مغزی

تشخيص عارضه آنوريسم ممكن است بسيار دشوار باشد، مگر اين كه آنوريسم پاره شود.

پزشکان می توانند از آزمایش های خاص برای تشخیص آنوریسم در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به آنوریسم، علائم خطر (ريسک فاكتورها)، آنوريسم موروثی، و ديگر مشكلات مربوط به سلامت مرتبط با آنوریسم دارند، استفاده کنند.

سى تى اسكن و ام آر آى از بافت ها و شراين مغزی تصوير بردارى مى كند. در سى تى اسكن با استفاده از چندين اشعه ايكس، يک تصوير سه بعدی از مغز بيمار بر روى كامپيوتر ارائه مى شود. در MRI با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی، تصاويرى از مغز به دست مى آيد.

تصاوير سى تى اسكن در نشان دادن خونريزی كه ممکن است در حال حاضر وجود داشته باشد، بهتر هستند. با استفاده از مايع نخاعی كه پزشك از ستون فقرات بيمار تهيه مى كند، می توان خونريزی مغزی را مورد بررسی قرار داد.

همچنين مى توان با استفاده از آنژیوگرافی هاى مغزى، خونریزی مغزی و يا هر گونه ناهنجاری شراین مغزی را مورد بررسی قرار داد.

چگونه یک آنوریسم مغزی درمان می شود؟

گزینه های درمان برای آنوریسم مغزی به چند مورد بستگی دارد.  این موارد عبارتند از سن، اندازه و موقعیت آنوریسم، ديگر عوامل خطر (ريسک فاكتورها) و سلامت کلی بیمار.

اگر شما آنوریسمس با ریسک پایین پارگی دارید؛ شما و پزشک ممکن است ترجيح دهيد كه به جای انجام عمل جراحی، با وضعیت فعلی تحت نظر پزشک به زندگى خود ادامه دهيد. همچنين ممكن است به دليل پر خطر بودن عمل جراحى، از انجام آن خوددارى كنيد.

پزشک شما ممکن است روش هایی برای نگهداری شریان های خونی شما به سالم ترين روش ممكن پيشنها كند.  اين روش ها مى توانند مدیریت فشار خون بالا و ترك كردن سيگار باشد.

اگر آنوریسم شما بزرگ است، درد دارد و یا علائم دیگرى از خود نشان مى دهد، و یا در گذشته دچار پارگی آنوریسم مغزی شده ايد، ممکن است پزشک عمل جراحی را به شما پيشنهاد کند.

روش هاى ذكر شده در زير هم برای درمان آنوریسم مغزی پاره شده و هم برای آنوريسم مغزی پاره نشده مورد استفاده قرار می گیرند.

تشخیص آنوریسم مغزی

روش های درمان آنوریسم مغزی پاره شده

درمان آنوريسم ها مى تواند بر اساس اندازه، محل و شدت آنوریسم و ​​همچنین اینكه آیا آنوريسم دچاره پارگی شده و یا نشت كرده است، متفاوت باشد.

داروهای ضد درد می توانند سردرد و درد چشم را تسکین دهند. اگر آنوریسم در دسترس باشد، به كمك جراحی می توان جریان خون را به آنوريسم ترمیم یا قطع كرد. این عمل می تواند از رشد بیشتر یا پارگی در آينده جلوگيرى كند.

1- آمبوليزاسيون آندوواسكولار

در این روش یک لوله کوچک به شریان آسیب دیده وارد می شود و نزدیک آنوریسم قرار می گیرد. در آمبولیزاسیون کویل، کویل های فلزی نرم از طریق لوله به آنوریسم منتقل می شوند، آنوریسم را پر می کنند و احتمال پارگى آنها به اين صورت كاهش مى يابد.

در آمبولیزاسیون مِش، مش در آنوریسم قرار می گیرد، جریان خون را به آنوریسم کاهش می دهد و باعث می شود احتمال پارگى آنوريسم كاهش يابد.

اين روش ها به نسبت عمل جراحی، غير تهاجمی هستند. با اين حال انجام دادن آن ها همچنان پر خطر است و احتمال پارگى آنوريسم طی اين كارها وجود دارد.

آنوریسم مغزی

2- جراحی كليپينگ ( بستن شريان با گيره)

در این جراحی یک گيره فلزی کوچک در اطراف پایه آنوریسم قرار داده مى شود تا آن را از گردش خون طبيعی جدا کند. این كار فشار درون آنوریسم را کاهش می دهد و از پاره شدن آنوريسم جلوگيرى مى كند. اجرايى بودن اين عمل جراحی بستگی به محل آنوریسم، اندازه آن و سلامت عمومی شما دارد.

هر دو روش باید در بیمارستانى انجام شوند که روش هاى بسیاری مانند اين روش ها در آن انجام می شود. تورم برخى از آنوریسم ها به گونه ای است که آنوریسم باید برداشته شود و انتهای رگ های خونی بايد به هم بخيه زده شود؛ اما پديد آمدن اين گونه آنوريسم ها بسیار نادر است.

گاهى اوقات طول شريان براى اين كار كافى نيست، و مى بايست از بخشى از يك شريان ديگر براى بخيه زدن استفاده كرد. آنوريسم هایی كه دچار خونريزی شده اند، بسيار خطرناک هستند. در اكثر موارد خونريزی آنوريسم باعث مرگ و يا بروز ناتوانی در بيمار مى شود.

مديريت خونريزی آنوريسم شامل بستری شدن در بيمارستان، مراقبت های شدید برای کاهش فشار مغز، ثابت نگه داشتن تنفس و علائم حیاتی (مانند فشار خون) و درمان برای جلوگیری از خونريزی مجدد، است.

3- دارودرمانی آنوریسم پاره شده

روش های درمانی آنوریسم های مغزی پاره شده بر رهایش علائم و مدیریت عوارض تمرکز دارند. دارو های مسدود کننده کانال کلسیمی از ورود کلسیم به سلول های دیواره عروق خونی جلوگیری می کنند. این دارو ها تنگی های نامنظم عروق خونی (وازو اسپاسم) را کاهش می دهند.

این تنگی ها می توانند از جمله عوارض پارگی یک آنوریسم باشند. مطالعات نشان داده که یکی از این دارو ها به نام نیمودیپین (نیمالایز، نیموتوپ) خطر آسیب های تاخیری مغز را کاهش می دهد.

چنین آسیب هایی در اثر ناکافی بودن جریان خون پس از پارگی آنوریسم و خونریزی زیر عنکبوتیه بروز می دهند. مداخلاتی که برای پیشگیری از سکته مغزی ناشی از جریان خون ناکافی صورت می گیرند شامل تزریق درون وریدی داروی وازوپرسور می شوند. وازوپرسور فشار خون را بالا برده تا جریان خون بر مقاومت تنگی عروق چیره شود.

یک مداخله جایگزین برای پیشگیری از سکته مغزی آنژیوپلاستی است. در این فرایند، جراح با استفاده از یک کاتتر، بالونی کوچک را در محل تنگی عروق خونی مغز باد کرده و تنگی را رفع می کند. دارویی به نام وازودیلاتور نیز می تواند برای گشاد کردن عروق ناحیه مبتلا استفاده شود.

درمان دارویی آنوریسم مغزی

درمان آنوریسم های مغزی پاره نشده

روش های کلیپس کردن، قرار دادن کویل درون عروقی و استفاده از یک منحرف کننده جریان خون می توانند برای انسداد یک آنوریسم مغزی پاره نشده و همچنین پیشگیری از پارگی احتمالی در آینده به کار روند. با این حال، در برخی آنوریسم های پاره نشده امکان دارد خطرات جراحی بیش از مزایای آن باشند.

پزشک متخصص مغز و اعصاب می تواند با همکاری جراح مغز و اعصاب یا نورورادیولوژیست مداخله ای مناسب بودن روش های درمانی را برای بیمار تعیین کند. عواملی که در پیشنهاد دادن یک روش درمانی در نظر گرفته می شوند به شرح زیر هستند:

 • اندازه، محل و ظاهر کلی آنوریسم
 • سن و سلامت عمومی فرد
 • سابقه خانوادگی پارگی آنوریسم
 • بیماری های مادرزادی که خطر پارگی آنوریسم را افزایش می دهند

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، باید درباره دارو های کنترل کننده این بیماری با پزشک خود مشورت کرد. در صورت ابتلا به آنوریسم مغزی، کنترل مناسب فشار خون می تواند خطر پارگی آنوریسم را کاهش دهد. علاوه بر آن، افراد در صورت مصرف سیگار، باید جهت ترک آن با پزشک خود مشورت کنند. مصرف سیگار یکی از عوامل خطر تشکیل، رشد و پارگی آنوریسم است.

روش های جدید درمان آنوریسم های مغزی

درمان های جدید آنوریسم مغزی شامل به کار گیری منحرف کننده های جریان خون می شوند. این موارد لوله هایی استنت مانند هستند که جریان خون را منحرف و از کیسه آنوریسم دور می کنند.

این لوله ها با جلوگیری از رفتن جریان خون به داخل آنوریسم بدن را نسبت به التیام این ناحیه آسیب دیده و همچنین بازسازی شریان مادر تحریک می کنند.

استنت های منحرف کننده جریان خون مخصوصا در درمان آنوریسم هایی مفید هستند که اندازه بزرگی داشته و درمان آن ها با روش های دیگر ایمن نیست.

جراح مغز و اعصاب یا نورورادیولوژیست مداخله ای با همکاری با پزشک متخصص مغز و اعصاب بسته به میزان تحمل فرد برای انجام روش های درمانی، خصوصیات آنوریسم همچون اندازه، محل و ظاهر کلی و همچنین موارد دیگر درمان مناسبی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسعادتی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر وقتتون بخیر عکس زیر جواب ام ار ای مادرم هست آیا براش جراحی لازم هست یا با دارو برطرف میشه لطفا جواب بدین🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرحانیه دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان ادنوم هیپوفیز خود چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرابو سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  من دو ماه پیش به علت سر درد و درد های شانه و گردن به جنابعالی مراجعه کردم که بعد از معاینه توصیه به جراحی دیسک گردن کردید که بلافاصله دیسک c6-c7وc5-c6 توسط شما جراحی شد .اینک پس از گذشت دو ماه تمام دردهای شانه و گردن ازبین رفته لیکن در هنگام مطالعه و کار با کامپیوتر همچنان سرم به شدت درد می کند .
  من که کارم با کتاب و کامپیوتر است نمی دانم چه بکنم . چقدر طول میکشد تا از درد سر رهایی پیدا کنم؟ علت اصلی مراجعه من به شما سردرد من بود؟ ایا خوب نخواهد شد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   کار با کامپیوتر نکنید طرز مطالعه را تغییر دهید ورزش گردن
 • تصویر کاربرحیدر شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام.اندازه دوسر بچه ما حدود2-3سانت بیشتر و48میباشد ودر10ماهگی میباشد.دکتر نوزاد به هیدروسفالی مشکوک هستش.میشه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   بایستی دیده شوند
 • تصویر کاربروزیری چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  پدرم دچار هیدور سفالی شده و در شهرستان مراجعه کرده گفته اند که 200 سی سی از مایع مغزی نخاعی را باید از کمر توسط یک متخخص بیهوشی کشیده شود نظرتان چیست آیا تایید می کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرزمانه پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من خانمی هستم ۲۳ ساله متاهل بدون فرزند هستم. میکرو ادنوم هستم.سوالم این هست که پریود منظم دارم و در اقدام به بارداری هستم و همیشه قبل از قاعدگی من از بینی سمت چپ دچار خونریزی میشوم.بیشتر اوقات خونریزی از بینی چپم پیش میاد حتی شده چند قطره
  اقای دکتر با تشکر از پاسخگوییتون لطفا راهنماییم کنید🌹
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   به دکتر ملک ابتدای ظفر مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  من 41 سالمه و از بیست روز قبل به هنگام ورزش و نیز رابطه جنسی درد بسیار شدیدی در پشت چشم و پیشانیم شروع شده که قبلا سابقه نداشته. ام ار آی گرفتم و دکتر متخصص مغز گفت بسیار نرماله و هیچ عارضه ای نشان داده نشده . با توجه به اینکه چند روزیه در پای سمت راستم یک مقدار جزئی احساس کرختی دارم چقدر احتمال وجود انوریسم پاره نشده وجود داره و چه اقداماتی باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   استراحت کنید
 • تصویر کاربرfarshid پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  عذرخواهی میکنم خانومم الان چندساله که بیماری هیدروسفالی دارندوکامل نابیناشدندالان۱۳سال نمیبینه توراخداراه حلی اگه هست راهنماییم کنیدهرکجای دنیاوهرچقدرهزینش باشه مهم نیست فقط دوباره خوب بشه نمی تونم زجرکشیدنش وببینم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   اگر نابینایی کامل شده
   بر نمیگرده با هیچ جراحی
 • تصویر کاربرسبحان پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 11 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب آقای دکتر برادرم ۱۶ سالشه و بدلیل ضربه ای که با دوچرخه خورد یکماه بعد از ضربه سردرد بسیار شدید و بستری شدن بعد از اینکه یکبار مایع رو کشیدن و بار دوم لخته های خون رو از بین بردن هنوز ترشح شدید داره از بین بخیه هاش چون میگن مایع جذب نمیشه بعد از عمل هم ۱۰ روز صبر کردن و میگن باید شانت مغزی گذاشته بشه . نظر شما چیست ...؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 11 ماه پیش)
   بهتره به پزشکتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرهانیه پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  ببینید عاقایه دکتر وقتی یکی بد میخوابه کمرش درد میکنه و دکتر بهش میگ ی چی تو کمرت دیده شده مصلا غده شاید باشه یعنی چی و راه حل صد درصدی داره ک بایدم داشته باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر