روش های تشخیص و درمان آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک بیماری است که به تورم رگ های خونی داخل مغز مربوط میشود. در مقاله ی قبل در ارتباط با علت و علائم ایجاد بیماری آنوریسم مغزی صحبت شد. در این مقاله سعی شده است در ارتباط با تشخیص و درمان آنوریسم مغزی صحبت شود. 

برای شناخت آنوریسم مغزی میتوانید به مقاله ی آنوریسم مغزی مراجعه کنید.


راه های تشخیص آنوریسم مغزی

تشخيص عارضه آنوريسم ممكن است بسيار دشوار باشد، مگر اين كه آنوريسم پاره شود.

پزشکان می توانند از آزمایش های خاص برای تشخیص آنوریسم در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به آنوریسم، علائم خطر (ريسک فاكتورها)، آنوريسم موروثی، و ديگر مشكلات مربوط به سلامت مرتبط با آنوریسم دارند، استفاده کنند.

سى تى اسكن و ام آر آى از بافت ها و شراين مغزی تصوير بردارى مى كند. در سى تى اسكن با استفاده از چندين اشعه ايكس، يک تصوير سه بعدی از مغز بيمار بر روى كامپيوتر ارائه مى شود. در MRI با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی، تصاويرى از مغز به دست مى آيد.

تصاوير سى تى اسكن در نشان دادن خونريزی كه ممکن است در حال حاضر وجود داشته باشد، بهتر هستند. با استفاده از مايع نخاعی كه پزشك از ستون فقرات بيمار تهيه مى كند، می توان خونريزی مغزی را مورد بررسی قرار داد.

همچنين مى توان با استفاده از آنژیوگرافی هاى مغزى، خونریزی مغزی و يا هر گونه ناهنجاری شراین مغزی را مورد بررسی قرار داد.

چگونه یک آنوریسم مغزی درمان می شود؟

گزینه های درمان برای آنوریسم مغزی به چند مورد بستگی دارد.  این موارد عبارتند از سن، اندازه و موقعیت آنوریسم، ديگر عوامل خطر (ريسک فاكتورها) و سلامت کلی بیمار.

اگر شما آنوریسمس با ریسک پایین پارگی دارید؛ شما و پزشک ممکن است ترجيح دهيد كه به جای انجام عمل جراحی، با وضعیت فعلی تحت نظر پزشک به زندگى خود ادامه دهيد. همچنين ممكن است به دليل پر خطر بودن عمل جراحى، از انجام آن خوددارى كنيد.

پزشک شما ممکن است روش هایی برای نگهداری شریان های خونی شما به سالم ترين روش ممكن پيشنها كند.  اين روش ها مى توانند مدیریت فشار خون بالا و ترك كردن سيگار باشد.

اگر آنوریسم شما بزرگ است، درد دارد و یا علائم دیگرى از خود نشان مى دهد، و یا در گذشته دچار پارگی آنوریسم مغزی شده ايد، ممکن است پزشک عمل جراحی را به شما پيشنهاد کند.

روش هاى ذكر شده در زير هم برای درمان آنوریسم مغزی پاره شده و هم برای آنوريسم مغزی پاره نشده مورد استفاده قرار می گیرند.

تشخیص آنوریسم مغزی

روش های درمان آنوریسم مغزی پاره شده

درمان آنوريسم ها مى تواند بر اساس اندازه، محل و شدت آنوریسم و ​​همچنین اینكه آیا آنوريسم دچاره پارگی شده و یا نشت كرده است، متفاوت باشد.

داروهای ضد درد می توانند سردرد و درد چشم را تسکین دهند. اگر آنوریسم در دسترس باشد، به كمك جراحی می توان جریان خون را به آنوريسم ترمیم یا قطع كرد. این عمل می تواند از رشد بیشتر یا پارگی در آينده جلوگيرى كند.

1- آمبوليزاسيون آندوواسكولار

در این روش یک لوله کوچک به شریان آسیب دیده وارد می شود و نزدیک آنوریسم قرار می گیرد. در آمبولیزاسیون کویل، کویل های فلزی نرم از طریق لوله به آنوریسم منتقل می شوند، آنوریسم را پر می کنند و احتمال پارگى آنها به اين صورت كاهش مى يابد.

در آمبولیزاسیون مِش، مش در آنوریسم قرار می گیرد، جریان خون را به آنوریسم کاهش می دهد و باعث می شود احتمال پارگى آنوريسم كاهش يابد.

اين روش ها به نسبت عمل جراحی، غير تهاجمی هستند. با اين حال انجام دادن آن ها همچنان پر خطر است و احتمال پارگى آنوريسم طی اين كارها وجود دارد.

آنوریسم مغزی

2- جراحی كليپينگ ( بستن شريان با گيره)

در این جراحی یک گيره فلزی کوچک در اطراف پایه آنوریسم قرار داده مى شود تا آن را از گردش خون طبيعی جدا کند. این كار فشار درون آنوریسم را کاهش می دهد و از پاره شدن آنوريسم جلوگيرى مى كند. اجرايى بودن اين عمل جراحی بستگی به محل آنوریسم، اندازه آن و سلامت عمومی شما دارد.

هر دو روش باید در بیمارستانى انجام شوند که روش هاى بسیاری مانند اين روش ها در آن انجام می شود. تورم برخى از آنوریسم ها به گونه ای است که آنوریسم باید برداشته شود و انتهای رگ های خونی بايد به هم بخيه زده شود؛ اما پديد آمدن اين گونه آنوريسم ها بسیار نادر است.

گاهى اوقات طول شريان براى اين كار كافى نيست، و مى بايست از بخشى از يك شريان ديگر براى بخيه زدن استفاده كرد. آنوريسم هایی كه دچار خونريزی شده اند، بسيار خطرناک هستند. در اكثر موارد خونريزی آنوريسم باعث مرگ و يا بروز ناتوانی در بيمار مى شود.

مديريت خونريزی آنوريسم شامل بستری شدن در بيمارستان، مراقبت های شدید برای کاهش فشار مغز، ثابت نگه داشتن تنفس و علائم حیاتی (مانند فشار خون) و درمان برای جلوگیری از خونريزی مجدد، است.

3- دارودرمانی آنوریسم پاره شده

روش های درمانی آنوریسم های مغزی پاره شده بر رهایش علائم و مدیریت عوارض تمرکز دارند. دارو های مسدود کننده کانال کلسیمی از ورود کلسیم به سلول های دیواره عروق خونی جلوگیری می کنند. این دارو ها تنگی های نامنظم عروق خونی (وازو اسپاسم) را کاهش می دهند.

این تنگی ها می توانند از جمله عوارض پارگی یک آنوریسم باشند. مطالعات نشان داده که یکی از این دارو ها به نام نیمودیپین (نیمالایز، نیموتوپ) خطر آسیب های تاخیری مغز را کاهش می دهد.

چنین آسیب هایی در اثر ناکافی بودن جریان خون پس از پارگی آنوریسم و خونریزی زیر عنکبوتیه بروز می دهند. مداخلاتی که برای پیشگیری از سکته مغزی ناشی از جریان خون ناکافی صورت می گیرند شامل تزریق درون وریدی داروی وازوپرسور می شوند. وازوپرسور فشار خون را بالا برده تا جریان خون بر مقاومت تنگی عروق چیره شود.

یک مداخله جایگزین برای پیشگیری از سکته مغزی آنژیوپلاستی است. در این فرایند، جراح با استفاده از یک کاتتر، بالونی کوچک را در محل تنگی عروق خونی مغز باد کرده و تنگی را رفع می کند. دارویی به نام وازودیلاتور نیز می تواند برای گشاد کردن عروق ناحیه مبتلا استفاده شود.

درمان دارویی آنوریسم مغزی

درمان آنوریسم های مغزی پاره نشده

روش های کلیپس کردن، قرار دادن کویل درون عروقی و استفاده از یک منحرف کننده جریان خون می توانند برای انسداد یک آنوریسم مغزی پاره نشده و همچنین پیشگیری از پارگی احتمالی در آینده به کار روند. با این حال، در برخی آنوریسم های پاره نشده امکان دارد خطرات جراحی بیش از مزایای آن باشند.

پزشک متخصص مغز و اعصاب می تواند با همکاری جراح مغز و اعصاب یا نورورادیولوژیست مداخله ای مناسب بودن روش های درمانی را برای بیمار تعیین کند. عواملی که در پیشنهاد دادن یک روش درمانی در نظر گرفته می شوند به شرح زیر هستند:

 • اندازه، محل و ظاهر کلی آنوریسم
 • سن و سلامت عمومی فرد
 • سابقه خانوادگی پارگی آنوریسم
 • بیماری های مادرزادی که خطر پارگی آنوریسم را افزایش می دهند

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، باید درباره دارو های کنترل کننده این بیماری با پزشک خود مشورت کرد. در صورت ابتلا به آنوریسم مغزی، کنترل مناسب فشار خون می تواند خطر پارگی آنوریسم را کاهش دهد. علاوه بر آن، افراد در صورت مصرف سیگار، باید جهت ترک آن با پزشک خود مشورت کنند. مصرف سیگار یکی از عوامل خطر تشکیل، رشد و پارگی آنوریسم است.

روش های جدید درمان آنوریسم های مغزی

درمان های جدید آنوریسم مغزی شامل به کار گیری منحرف کننده های جریان خون می شوند. این موارد لوله هایی استنت مانند هستند که جریان خون را منحرف و از کیسه آنوریسم دور می کنند.

این لوله ها با جلوگیری از رفتن جریان خون به داخل آنوریسم بدن را نسبت به التیام این ناحیه آسیب دیده و همچنین بازسازی شریان مادر تحریک می کنند.

استنت های منحرف کننده جریان خون مخصوصا در درمان آنوریسم هایی مفید هستند که اندازه بزرگی داشته و درمان آن ها با روش های دیگر ایمن نیست.

جراح مغز و اعصاب یا نورورادیولوژیست مداخله ای با همکاری با پزشک متخصص مغز و اعصاب بسته به میزان تحمل فرد برای انجام روش های درمانی، خصوصیات آنوریسم همچون اندازه، محل و ظاهر کلی و همچنین موارد دیگر درمان مناسبی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  پدرم من 30 آذر از ارتفاع افتاد و مشکل نخاعی پیدا کرد. و 19 اسفند با مشورت پزشک و درخواست خودش عمل کرد. دکتر گفته بود بهشون که بیست روزه بلند میشه. ولی هنوز حس در دستو گاهایش نیست و نتونسته بلند بشه. خواهش میکنم توصیح بدید که چطور هست؟ کی میتونه بلند بشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعرشیا شنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دیشب یه عطسه شدید کردم و سمت راست سرم حس کردم یه چیزی پاره شده و همون لحظه یه درد بدی همون قسمت داشت تا اینکه رفع شد، نیازی هست که برای اطمینان بیشتر دکتر برم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرلاوین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من نزدیک دو سال است که سردرد دارم سردردم همیشگی هست و مدت دو سال یک روز هم بهتر نشده روز به روز داره بدتر میشه بیش از سه بار MRI وMRA و MRV دادم ازمایش کامل دادم و سونو گرافی دادم میگن چیزی نیست ولی روز به روز سردردم بدتر میشه و بیشتر دردم مربوط به شقیقه و کف سرم و چشمام هست ممنون میشم راهنمایی کنید ایا امکان آنوریسم مغزی یا قلبی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربررزا جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من در یک هفته اخیر ۲ بار سمت راست سرم یردردای بدی حس میکنم و خوابم به خیلی زیاد شده و مفصلام خیلی درد میکنه پرخاشگری هم دارم بنظر شما عادیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحسن جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  عمل جراحی کمر برای کسی که عمل قلب باز انجام داده امکان پذیر است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرعبداللهی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر مادر بنده ۶۳ سال سن داره و مدتی هست دچار سردرد شده و چندسالی هست فشار خونش بالاست والان با قرص کنترل شده ازش ام آر آی گرفتیم مشخص شده که تومور مناژنیوم دارند و ابعادش هم توی جواب ام آر آی هست میشه لطفا با توجه به جوابی ضمیمه کردم بفرمایید که آیا عمل لازم داره یا با قرص و درمان های دیگه مشکلش برطرف میشه. درضمن مادرم اصلا تشنج ندارند وفقط گاهی پای راستشون خواب میره و مور مور میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالا عمل لازمه
 • تصویر کاربراسماعیل سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین..زنی48ساله تو تبریز به جهت انوریسم مغری بستری هستند وپزشک معالجشان گفتند که flow diverter تهیه شود. وما نتونستیم تهیه کنیم لطفا ما را راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به دکتر محمد قربانی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرReza دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام آیا برای تشخیص آنوریسم مغزی میتوان از ام آر آی استفاده کرد و سوال دوم آیا درد شدید و سوزنی چند ثانیه ای در گیجگاه سمت راست می تواند در فرد مبتلا به فشار خون از علائم آنوریسم باشد با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله ام ار ای
 • تصویر کاربرارین یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اخا ی دکتر بدرم 7سال این درد اعصاب تحمل میکنه هر جا رفتیم گفتن با کیسون دیسک کمر دارن الان میگن درد رگ اعصاب محض رضای انسانیت راهنمای کنید خسته شدیم از بس دکتر عوض کردیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرJafari دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین چند وقتی هست ک سرگیجه و سردرد دارم تهوع دارم تعادلم رو از دست دادم و گاهی تار میبینم میخواستم ببینم نیاز ب مراجعه هست البته حدودا سه ماه زایمان کردم ممکنه بخاطر زایمان باشه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله ممکنه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر