کیفوپلاستی چیست؟

کیفوپلاستی در 1990 بر روی مهره هایی که به شدت کوبیده شده بودند، به منظور بازگرداندن ساختار و ارتفاع اولیه تنه مهره گسترش یافت و Limberman در سال 2001، اولین گزارش از استفاده از روش کیفوپلاستی را داد.

کیفوپلاستی یک تکنیک کم تهاجمی پیشرفته با مزایای بیش از ورتبروپلاستی نظیر خطرات کمتر ناشی از سیمان، اکستراوزیشن ترمیم بهتر ارتفاع ستون مهره ها و بیومکانیک نخاع است که شامل ایجاد یک حفره در مرکز تنه مهره ای بوسیله Bone tamp یا بالون قابل اتساع است که از طریق سوزن وارد مهره شده تا ارتفاع مهره را افزایش دهد و با متسع کردن بالون به صورت نظری ارتفاع تنه مهره ای را بازگردانده

سپس سیمان به درون آن تزریق می گردد البته با فشار کنترل شده و بسیار کمتر نسبت به ورتبروپلاستی انجام می گردد. این روش فیکس کردن شکستگی می تواند ارتفاع از دست رفته و طول Sagital را جبران کند به طوری که بتواند انتقال وزن از یک مهره به مهره دیگر را انجام دهد. PMMA مورد استفاده در کیفوپلاستی نسبت به ورتبروپلاستی می تواند از ویسکوزیته بالاتری برخوردار باشد زیرا سیمان بداخل حفره تشکیل شده هدایت می گردد.

ستون فقرات

انواع کیفوپلاستی 

 • Bipedicular
 • Unipedicular

طبق اطلاعات آماری از کمپانی Kyphon در سال 2014، مجموعی از 700 هزار بیمار به دلیل شکستگی های ستون فقرات تحت عمل کیفوپلاستی قرار گرفتند و بیش از 14 هزار دکتر به طور خاص در تربیت کردن تکنیک جراحی کیفوپلاستی دخالت دارند.

اندیکاسیون ها

کیفوپلاستی برای درمان درد ناشی از شکستگی های Compression که به علت استئوپروز بوجود آمده اند، به کار می رود. بعد از یائسگی، معمولا استخوانهای خانمها تحلیل می رود. بیشتر از ¼ خانمهای بالای 65 سال، مستعد شکستگی مهره در اثر استئوپروز هستند. افراد مسن تر که از شکستگی Compression رنج می برند تحرکشان کمتر می شود و کاهش تحرک باعث شتاب بیشتر تحلیل استخوان می گردد. دوز بالای مسکن، مخصوصا داروهای نارکوتیک باعث کاهش توانایی تحرک می گردد.

کیفوپلاستی در بیمارانی که آنقدر پیر و ناتوان هستند که نمی توانند عمل جراحی باز مهره را تحمل کنندیا کسانی که استخوان هایشان برای جراحیهای ترمیمی مهره ها بسیار ضعیف است، بکار می رود. گاهی برای بیمارانی که در اثر تومور بدخیم دچار تخرب مهره شده اند عمل کیفوپلاستی مفید است. در موارد ی این عمل می تواند در بیماران جوانتر که در اثر استفاده طولانی مدت استروئیدها دچار استئوپروز شده اند یا در کسانی که به علت اختلالات متابولیکی دچار این عارضه شده اند، به کار می رود.

به طور کلی کیفوپلاستی بعد از اینکه درمانهای ساده تر دیگر مثل استراحت در رختخواب، بستن Brace یا استفاده از مسکن ها به مدت 6-4 هفته بی اثر بوده است، یا حتی در مواردی که داروها باعث بروز مشکلات دیگری از قبیل زخم معده شده است، بکار می رود. کیفوپلاستی می تواند در بیمارانی که به علت درد شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند، یا در شرایطی که بیماران به استراحت و دارو محدود می شوند، به کار برده شود.

کنتراندیکاسیون ها

1) نداشتن درد

2) وجود عفونت پوستی لوکال

3) ابتلا به عفونت های ستون فقرات از جمله استئومیلیت، دیسکیت و آبسه اپیدورال

4) بیماران با تب یا عفونت های سیستمیک قبل از عمل باید ارزیابی و درمان شوند.

5) ترومبوسیتوپنی و کوآگولوپاتی پیش از عمل باید اصلاح شود.

پروسه

یک سوزن توخالی از استخوان مهره عبور داده می شود و مخلوطی از یک سیمان، پودر باریوم و یک حلال است تزریق می شود. این سیمان شبیه خمیردندان یا epoxy است. انجام پروسه توسط فلوروسکوپی در مانیتور دیده خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که مخلوط سیمان وارد کانال مهره نمی شود.

داروهای آرامبخش به صورت وریدی برای بیمار تزریق خواهد شد. ممکن است یک سوند فولی نیز برای بیمار کارگذاشته شود. همچنین برای کنترل فشارخون و ضربان قلب در تمام طول پروسه بیمار به دستگاه مانیتور وصل خواهد بود.

کیفوپلاستی از لحاظ چگونگی ورود سوزن به داخل تنه مهره ( ورود از داخل پدیکل یا ورود از خارج پدیکل) 2 رویکرد دارد:

1) ترانس پدیکولار

2) پاراپدیکولار

انجام کیفوپلاستی

عملکرد پروسه

کیفوپلاستی عملی بسیار موثر است زیرا پس از آنکه استخوان ها در اثر استئوپروز شکننده و پوک شدند، سیمان مخصوص تمام فضاها و منفذهای بوجود آمده در استخوان را پر می کند و باعث استحکام استخوان می گردد و از آن پس احتمال اینکه استخوان مجددا دچار شکستگی شوند بسیار کم می شود.

بعد از کیفوپلاستی، سیمان شکستگی را ثابت و محکم نگه می دارد که این خود باعث کاهش درد می شود. بیماران بعد از 24 ساعت می توانند شروع به حرکت نمایند و همچنین می توانند مسکن ها را کاهش یا حتی قطع نمایند. برای جلوگیری از عفونت ممکن است آنتی بیوتیک وریدی نیز تجویز شود.

از میان یک شکاف کوچک و به کمک فلوروسکوپی، یک سوزن توخالی از میان عضلات عبور داده می شود تا جایی که نوک سوزن دقیقا به محل شکستگی برسد. سپس جراح آزمایشی به نام intraosseous venography (ونوگرافی بین استخوانی) انجام می دهد تا مطمئن شود که سوزن در مکان مناسبی در شکستگی قرار گرفته است. به محض اینکه سوزن در مکان مناسب قرار گرفت، سیمان ارتوپدی تزریق می شود.

این سیمان خیلی سریع در مدت زمان 20-10 دقیق سفت می شود. در پایان پروسه، یک CT scan برای چک کردن موقعیت و توزیع مناسب سیمان انجام می شود. طولانی ترین قسمت کیفوپلاستی قرار دادن سوزن در بهترین مکان مهره کلاپس شده می باشد. معمولا کیفوپلاستی کمتر از 2 ساعت به طول می انجامد.(اگر هر 2 طرف مهره به درمان نیاز داشته باشد زمان طولانی تر می گردد.

اگرچه بیمار اجازه رانندگی بلافاصله بعد از انجام پروسه را ندارد، ولی اگر مسافت کوتاه باشد می تواند با یک فرد بزرگسال به خانه برگردد. بستری شدن در بیمارستان فقط در صورتی که بیمار بسیار ناتوان باشد یا کسی را در منزل برای کمک نداشته باشد یا به مراقبتهای بیشتر بعد از پروسه نیازمند باشد، انجام می شود.

فواید کیفوپلاستی

1) به دلیل اینکه درد ناشی از شکستگی Compression به کمک کیفوپلاستی به طور چشمگیری کاهش می یابد بیمار احساس آسودگی زیاد خواهد نمود. در اکثر بیماران در طی چند هفته، علائم و ناراحتی ها کاملا از بین می رود.

2) حدود 75% از بیماران قادرند فعالیت ها و حرکاتی را که قبل از انجام پروسه قادر به انجام آن نبودند بعد از پروسه دوباره از سربگیرند، که این فعالیت ها فاکتوری هستند برعلیه استئوپروز. بعد از کیفوپلاستی آن دسته از بیمارانی که قادر به حرکت نبودند می توانند از رختخواب برخیزند که خود ریسک آمبولی ریه را در آنها کاهش می دهد.

عوارض کیفوپلاستی

عمل کیفوپلاستی مانند هر جراحی دیگری می تواند با عوارض احتمالی همراه باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • نشت سیمان استخوانی به بافت های اطراف
 • ادامه درد یا افزایش LBP
 • مشکلات ناشی از بیهوشی
 • عفونت
 • DVT
 • آمبولی سیمان
 • نیاز به جراحی باز
 • نقص عصبی

سیمان مورد استفاده در کیفوپلاستی، فاکتور کلیدی برای stable نگه داشتن جسم مهره است.

سیمان استخوانی

سیمان استخوانی (PMMA) اولین بار توسط Reily و Wang طراحی شد و سال 1998 توسط FDA، جهت استفاده کلینیکی Approach شد. PMMA سالها برای فیکس کردن عناصر پلاستیکی و فلزی مفاصل مصنوعی به کار می رفت، اما به تدریج برای پایدارسازی و یا فیکس کردن شکستگی های پاتولوژیک ناشی از تومور نیز مورد استفاده قرار گرفت. با وجود اینکه تا قبل از آوریل 2004، PMMA مورد تایید FDA نبود. اما رایج ترین ماده در پروسه های درمان شکستگی های پاتولوژیک ستون مهره ها بوسیله تکنیک کیفوپلاستی به کار می رفت، تایید کرد. در مطالعات Follow-up طولانی مدت بسیار خنثی و زیست سازگار مشاهده شد.

مزایای عبارتند از: نزدیکی در جراحیهای ارتوپدی، کاربدی آسان، خواص بیومکانیک خوب و هزینه اندک است.

برخی عیوب PMMA عبارتند از: عدم پتانسیل بیولوژیک تجدید شدن و عدم رشد بافت اطراف بر روی آن، عدم قابلیت جهت دهی به استخوان، سختی غیرقابل تفکیک فوق العاده، دمای بالای پلیمریزاسیون، سمی بودن مونومر مربوطه.

سیمان Active os

به دلیل برخی عیوب PMMA از جمله عدم رشد بافت اطراف، عدم قابلیت جهت دهی به استخوان، سیمان دیگری با نام تجاری Active os که از مخلوط PMMA و Hydroxyapatite)HA) ایجاد شد. HA از لحاظ شیمیایی و ساختاری شبیه به جز معدنی استخوان است که دارای سابقه ی طولانی از استفاده از آن در ایمپلنت های دندانی و ارتوپدی است. Active os دارای ویژگی های رفتاری فوق العاده است که بسیار بافت رادیواکتیو و زمان کار مطلوبی برای پزشکان برای تکمیل روش کیفوپلاستی با بالون است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرM. چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من همانژیوم مهره ای دارم ۳۰سالمه خیلی درد پشت دارم خیلی دکتر رفتم و میگن چون عصب و نخاع رو درگیر کرده نمیشه جراحی کرد و تنها راهش تزریق سیمان به نظرتون راه دیگه نداره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمحی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیماری ۴۲ساله هستم که در اثر ضربه مهره ۱۲من که ام ار ای گرفتم نشون داده که شکسته ولی مشکل پا و سایر مشکلات رو ندارم فقط موقعی که میخام بلند بشم البته الان تحت استراحتم به مدت یکماه که دکتر گفتن با کمربند فقط موقع پا شدن باید رو پهلو بلند بشم که اونموقع کمرم درد میکنه امروز یه هفته گذشته ممنون میشم بفرمایید من باید حتما صاف دراز بکشم این مدت استراحت رو و این درد عادیه ؟؟ممنونم از اینکه وقتتنو به من دادین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی ویزیت شوید ممکنه کیفوپلاستی لازم باشد
 • تصویر کاربرناصر چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم پوکی استخوان داره و بعد از عمل جراحی برداشتن رحم شیمی درمانی شده و بدلیل سر خوردن مشکلی در کمرش ایجاد شده که پس از چندین مراجعه به دکتر بدلیل پوکی استخوان مهره چهارمش تخریب شده
  ایا امکان تزریق سیمان و بهبودی بعد از ان صلاح است؟
  و به تشخیص دکتر متاشتازی مشاهده نشده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   بله مراجعه کنید
 • تصویر کاربرکامبیز سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده در یک تصادف دچار کاهش ارتفاع در مهره l4 و l2 شدم دکتر برام بریس تجویز کرده و ۴ ماه استراحت مطلق آیا امکان برگشت ارتفاع مهره وجود داره ؟ و از سر گیری فعالیت های قبلی مانند ورزش ؟ بسیار سپاس گذار از محبتتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   خیر با این روش درمان موافق نیستیم بهتر است به مطب مراجعه کتید شاید کایفوپلاستی قابل انحام باشد
 • تصویر کاربرعلیزاده یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مریض ما دریچه قلب مصنوعی داره و از وارفارین استفاده میکنه ودو تا از مهره های کمرش شکسته میخوام بدونم با عمل تزریق مشکلی براش پیش نمیاد و حالش خوب میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  این جواب MRI منه
  The lordosis of cervical spine reduced: There is small hemangioma in the C5 body
  : There is degenerative changes in C5 , c6 and disc bulging of c5/ c6 that have impression on the nerve roots and thecal sacred.
  ایا همانزیومم به جراحی نیاز داره ؟ خطرناکه ؟؟دیسکم اسیب دیده گیش شدیده ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرخلیلی دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲۲ سالم هست و در مهره T8 دچار ضایعه استئولیتیک شدم که باعث شکستگی مهره T8 ام شده و دکترم قرص تجویز کردن ولی با مصرف قرصام دردم بیشتر شده و همچنین معدم درد میکنه و دکترم عمل کیفوپلاستی را پیشنهاد دادن ایا من با انجام این عمل کامل خوب میشم؟
  ممنون میشم جواب من رو بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   بله انشالله
 • تصویر کاربرطالبی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترشوهر من چند سالی میشه که گردنش درد میکنه دکتر میره یه مدت خوب میشه ولی بازم شروع میکنه. الان حدود یک سال که اصلا خواب نداره گردنش به خصوص شبا درد میکنه ام ار ای که داد دیسک گردن نشون داد و دکتر چند سری دارو داد ولی بهتر نشد به نظر شما چیکار کنیم.ایا بایدعمل بشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آفای دکتر بنده در اثر مصرف کورتن فکر میکنم دچار پوکی استخوان شدم والان در اثر بلند کردن جسمی نه چندان سنگین دچار شکستگی مهره در ستون فقراتم شدم دکتر برام کمر بند ساده 4فنر تجویز کردن زیرا ناراحتی شدید ریوی دارم‌واز کمر بند‌مخصوص نمیتوانم‌استفاده‌کنم با وجود بستن کمربند طبی به‌علت‌سرفه های شدیدی که‌در اثر ناراحتی ریه میکنم درد کمرم‌شدیدتر شده وکمربند عملا کاری برام انجام‌نمیده آیا میتونم عمل کیفو پلاستی انجام بدم‌؟
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسروناز پنجشنبه ۲۱ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود پنج ساله که درد در قسمت دنبالچه دارم و در واقع دنبالچه م متورم شده به خاطر نشستن زیاد . با استفاده ی بالشتک های مخصوص هم هیچ بهبودی پیش نیومد. هیچ زمین خوردگی و آسیب جدی نداشتم . یه سری از پزشکها عمل برداشتن دنبالچه رو پیشنهاد میدن و یه سری دیگه نه . می خواستم ببینم این عمل خیلی جدی و سخته ؟ و احتمال بدتر شدن و یا تداوم این وضعیت بعد از عمل هم وجود داره ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۱ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   نیاز به جراحی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر