گلیوبلاستوما شایعترین تومور گرید 4

گلیوبلاستوما یکی از شایعترین تومور گرید 4  میباشد که در این مقاله سعی شده است در این باره صحبت شود.


تومور گرید 4 چیست؟

گلیوبلاستوما ها تومور های بدخیم و دارای گرید (سطح) 4 هستند. بخش بزرگی از سلول های این تومور ها به صورت مداوم در حال تکثیر و تقسیم هستند. این سلول های سرطانی به وسیله عروق خونی فراوان و غیر طبیعی تغذیه می شوند.

با اینکه تومور اغلب از سلول های آستروسیت تشکیل شده اما شامل ترکیبی از انواع سلول های مختلف (از جمله عروق خونی) و نواحی دارای سلول های مرده (نکروز) نیز می شود.

تومور های گلیوبلاستوما انتشار یافته و به نواحی نزدیک به مغز حمله می کنند. گاهی اوقات این موارد می توانند از طریق فیبر های ارتباطی (جسم پینه ای) به سمت دیگر مغز انتشار یابند. انتشار تومور های گلیوبلاستوما به خارج از مغز بسیار نادر است.

گلیوبلاستوما می تواند از ابتدا به صورت تومور گرید 4 بروز داده و نشانه ای از وجود تومور های سطح پایین تر وجود نداشته باشد. این تومور ها رایج ترین نوع گلیوبلاستوما بوده، اغلب بیماران مسن تر را مبتلا کرده و نسبت به دیگر تومور ها تهاجمی تر هستند.

از سوی دیگر، گلیوبلاستوما های ثانویه به صورت تومور های سطح پایین (2 یا 3) بروز داده و با گذشت زمان به سطح 4 می رسند. به طور کلی، گلیوبلاستوما ها در ابتدا رشدی آرام داشته و به تدریج تهاجمی می شوند.

این تومور ها معمولا به عنوان IDH جهش یافته یا IDH تهاجمی تشخیص داده می شوند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH تهاجمی جای می گیرند معمولا سطح تهاجم بالا تری داشته و در مقایسه با نوع دیگر امید به بهبود در آن ها کم تر است.

محل ایجاد تومور گرید 4 کجاست؟

با اینکه گلیوبلاستوما معمولا در نیمکره های مغز بروز می دهند؛ اما می توان آن ها را در هر بخشی از مغز یافت کرد. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته هستند، معمولا در بخش جلویی مغز رشد می کنند.

علائم گلیوبلاستوما

علائم تومور گرید 4 ( گلیوبلاستوما )

بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما به سرعت علائم بیماری را بروز می دهند، که علت آن می تواند ناشی از تاثیر شدید تومور یا مایع اطراف آن باشد. مایع اطراف تومور سبب بروز تورم بیشتر در مغز می شود. علائم تشخیصی رایج این بیماری ناشی از بالا رفتن فشار در مغز بوده و از جمله آن ها می توان به حالت تهوع، استفراغ و سر دردی اشاره کرد که در هنگام صبح تشدید می شود.

علاوه بر این، بیماران می توانند علائم عصبی مرتبط با محل تومور را از خود نشان دهند. از جمله این علائم می توان به مشکل در تعادل، حافظه، ادراک و یا ضعف و تغییرات حسی در صورت، دست و پا اشاره کرد. حملات تشنجی نیز از دیگر تظاهرات رایج این بیماران هستند.

روش درمان تومور گرید 4

درمان گلیوبلاستوما ها به دلیل مقاومت برخی سلول ها نسبت به درمان می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، برنامه درمانی گلیوبلاستوما ممکن است شامل چندین راهبرد درمانی باشد.

اولین قدم در درمان گلیوبلاستوما فرایند جراحی تشخیصی است تا فشار مغز کاهش یافته و تا حد امکان از تومور برداشته شود. این تومور ها حالت انتشار یافته داشته و دارای ریشه هایی هستند که به درون مغز نفوذ می کنند. به همین دلیل، برداشت کامل گلیوبلاستوما بسیار دشوار است.

این برداشت هنگامی دشوار تر می شود که تومور در نزدیکی بخش های مهم و کنترل کننده فعالیت هایی از جمله تکلم، حرکت و هماهنگی باشد.

پرتو درمانی و شیمی درمانی برای کاهش سرعت تکثیر سلول های باقی مانده از جراحی و تومور هایی به کار گرفته می شوند که امکان جراحی آن ها وجود ندارد. فیلد درمانی نیز می تواند همراه با شیمی درمانی به کار گرفته شود.

استاندارد درمان برای افرادی که به تازگی مبتلا تشخیص داده شده اند به عوامل مختلفی از جمله بیو مارکر های مولکولی و سن بستگی دارد. گلیوبلاستوما های عود کننده بر اساس پاسخ اولیه بیمار به درمان و ارزیابی روند پیشرفت بیماری درمان می شوند.

درمان گلیوبلاستوما

طول عمر بیماران تومور مغزی گرید 4

با انجام درمان های استاندارد مدت زمان زندگی افراد بالغ مبتلا به گلیوبلاستوما (نوع IDH تهاجمی) بین 11 تا 15 ماه است. عوامل دیگری نیز می توانند در بهبود پیش آگهی بیماری نقش داشته باشند که از جمله آن ها می توان به سن کمتر بیمار در هنگام تشخیص (کمتر از 50 سال) و برداشت تقریبا کامل تومور در جراحی اشاره کرد.

پس از نمونه برداری یا جراحی، مارکر های مولکولی مهم تعیین می شوند که اطلاعاتی را درباره تشخیص و پیش آگهی ارائه می دهند. پیش آگهی گلیوبلاستومای IDH جهش یافته در مقایسه با نوع دیگر به طرز قابل توجهی بهتر بوده و مدت زندگی افراد مبتلا به آن بین 27 تا 31 ماه است.

افراد در چه سنی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟

سن میانگین تشخیص ابتلا به گلیوبلاستوما 64 سالگی است که با افزایش سن خطر ابتلا نیز بیشتر می شود. گلیوبلاستوما های IDH جهش یافته، بیمارانی را مبتلا می کنند که میانگین سنی آن ها بسیار پایین تر و در حدود 48 سال است. بروز این تومور ها در کودکان نادر است.

گلیوبلاستوما ها در حدود 15 درصد تومور های مغزی اولیه را تشکیل داده و در مردان اندکی شایع تر هستند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته قرار می گیرند؛ نزدیک به 10 درصد تمام گلیوبلاستوما ها را تشکیل می دهند.

آیا ژنتیک باعث ابتلا میشود؟

درصد بسیار کمی از گلیوبلاستوما ها به عنوان بخشی از سندرم های دیگر به ارث می رسند. از جمله این سندرم ها می توان به سندرم تورکوت، لی فرامنی و نورو فیبروماتوز نوع 1 اشاره کرد.

اکثریت غالب گلیوبلاستوما ها به صورت اتفاقی و بدون ارتباط با عوامل ژنتیکی بروز می دهند. تنها عامل خطر تایید شده قرار گرفتن سر و ناحیه گردن در معرض پرتو های یونیزه کننده می باشد. مطالعات تاکنون ارتباطی بین عوامل ژنتیکی و محیطی با گلیوبلاستوما یافت نکرده اند. با این حال، به نظر می رسد افراد دارای سابقه حساسیت کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد.بچه ما غدده روی ساقه مغزاش هست پیش چندتا دکتر بردیم از جمله گیوشریفی و چند تا دکتر دیگه هیچ کدام نتونستن کاری انجام بدن .الان بچه هم روز به روز حالش بدتر میشه سمت چپ بچه لمس شده
  به نظر شما باید چکار کنیم عاجزانه خواهش میکنم ما رو راهنمایی کنید ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)
   مدارک رو بیارید مطب
 • تصویر کاربرمیثم یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم ۱سال عمل کرده جلسه پرتو پرمانی و شیمی درمانی گذروندن تموزلاید استیونت گذروندن ولی الان دست پاش سست شدن درست نمیتونه راه بره گوشاش مشکل پیدا کرده باید چیکار کنیم اقای دکتر ممنون میشم بگید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)
   بیمارشما بهتر است سریعتر به پزشک معالج مراجعه کند
 • تصویر کاربرمیثم یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم ۱سال عمل کرده جلسه پرتو پرمانی و شیمی درمانی گذروندن تموزلاید استیونت گذروندن ولی الان دست پاش سست شدن درست نمیتونه راه بره گوشاش مشکل پیدا کرده باید چیکار کنیم اقای دکتر ممنون میشم بگید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)
   بیمارشما بهتر است سریعتر به پزشک معالج مراجعه کند
 • تصویر کاربررضایی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من گلیوبلاستوما گرید ۴ دارن دوسال قبل جراحی شدند و ۲۰ جلسه پرتو درمانی و مصرف قرص تموزلاید و الان ۱۸ جلسهدشیمی درمانی داروی استیونت . ولی حدود یک ماه هست دچار فراموشی لحظه ای میشن و تو راه رفتن دچار مشکل میشن ‌ خیلی نگرانیم میشه ما رو راهنمایی کنید چه کار کنیم ‌
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سیر طبیعیست
 • تصویر کاربرمرتضی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پدرم چند روز میشه جراحی تومور مغزی بدخیم داشته،الان بعد عمل زیاد بی‌قراره حواس نداره تشخیص خوبی در گفتار و رفتار هم نداره و بیناییش هم یکم کمتر شده جناب دکتر می‌خوام بپرسم آیا این عوارض از بین میرن آیا طبیعی هستن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسالار شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر.همسرم۲۹سالشه برج۹ سردرد شدید و حالت تحوه داشت سریع بردیم دکتر و ام ای ار دکتر تشخص داد باید عمل بشه سریع عمل شد و توده رو سریع خارج کردن بعد ده روز جواب پاتولژی با گرید ۴ تشخیص داده شد و مجدد به یه ازمایشگاه پاتولژی بردیم و فعلا دو هفته بعد عمل هیچ کاری نکردیم ایا اشتباه پاتولژی اول امکان دارد ایا این دوهفته ی که بیمار منزل هستش و روز به روز بهتر میشه خدارو شکر همون منتظر جواب پاتولژی دووم باشیم و شیمی درمانی و پرتو درمانیش بعد پاتولژی دووم انجام بگیره چیکار کنیم به نظر شما خیلی ممنون. دکتر عمل جناب آقای کیهانی ، از شما هم تشکر میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   رادیوتراپی شروع شود
 • تصویر کاربرمجید جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر ، طبق این متن پدر من که این بیماری داره یکسال نهایتا زنده میمونه؟ الان داره پرتو درمانی و شیمی درمانی میشه حالش بد نیست خواهشا جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممکنه طول عمر بیشتر یا کمتر باشد به هرصورت نیاز به معاینه دارند
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  ده سال پیش تومور مخچه عمل کردم شهریور ۹۹ دوباره اود کرد ولی کوچکتر پرتو درمانی و شیمی درمانی کردم دو ناه بعد از این کارها ام ار ای گرفتند تومور قبل خوب شده تومور جدیدی در ناحیه ساقه مغز ۹در ۱۱ میلیمتر بوجود امده. نیاز به رهنمایی و مشورت دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرSara دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر شما عمل جراحی میگرن هم انجام میدید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرفرشته دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برادر ۱۹ ساله من از خرداد درگیر توده مخچه و ساقه مغز شده اوایل مهر ماه جراحی شد دکتر بران جراحش بودن.جواب پاتولوژی نوع تومور رو گرید۴ تشخیص زده.بعد عمل حالش خوب بود فقط از قبل عمل هم بینایی و تعادلش تقریبا مشکل داشت بعد عمل کم کم باکمک بلند میشد قدرت تکلم و قدرت بدنیش روز به روز بهتر میشد و هیچ دردی نداشت. الان تقریبا یک هفته هست که شدیدا دچار بی حوصلگی و گاها درد شدید شقیقه هاش و انحراف قرینه چشمی و سکسکه و گاهی حالت تهوع و عرق سرد ردی صورتش تنگی نفس و بی خوابی و بی حالی شده.بنظرتون این توده رشد کرده و تکثیر شده یا بخاطر چیز دیگه ای هست این عوارض که یهو که خوب بود درست دو ناه بعد جراحی بروز داده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله ممکنه
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر