گلیوبلاستوما شایعترین تومور گرید 4

گلیوبلاستوما یکی از شایعترین تومور گرید 4  میباشد که در این مقاله سعی شده است در این باره صحبت شود.


تومور گرید 4 چیست؟

گلیوبلاستوما ها تومور های بدخیم و دارای گرید (سطح) 4 هستند. بخش بزرگی از سلول های این تومور ها به صورت مداوم در حال تکثیر و تقسیم هستند. این سلول های سرطانی به وسیله عروق خونی فراوان و غیر طبیعی تغذیه می شوند.

با اینکه تومور اغلب از سلول های آستروسیت تشکیل شده اما شامل ترکیبی از انواع سلول های مختلف (از جمله عروق خونی) و نواحی دارای سلول های مرده (نکروز) نیز می شود.

تومور های گلیوبلاستوما انتشار یافته و به نواحی نزدیک به مغز حمله می کنند. گاهی اوقات این موارد می توانند از طریق فیبر های ارتباطی (جسم پینه ای) به سمت دیگر مغز انتشار یابند. انتشار تومور های گلیوبلاستوما به خارج از مغز بسیار نادر است.

گلیوبلاستوما می تواند از ابتدا به صورت تومور گرید 4 بروز داده و نشانه ای از وجود تومور های سطح پایین تر وجود نداشته باشد. این تومور ها رایج ترین نوع گلیوبلاستوما بوده، اغلب بیماران مسن تر را مبتلا کرده و نسبت به دیگر تومور ها تهاجمی تر هستند.

از سوی دیگر، گلیوبلاستوما های ثانویه به صورت تومور های سطح پایین (2 یا 3) بروز داده و با گذشت زمان به سطح 4 می رسند. به طور کلی، گلیوبلاستوما ها در ابتدا رشدی آرام داشته و به تدریج تهاجمی می شوند.

این تومور ها معمولا به عنوان IDH جهش یافته یا IDH تهاجمی تشخیص داده می شوند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH تهاجمی جای می گیرند معمولا سطح تهاجم بالا تری داشته و در مقایسه با نوع دیگر امید به بهبود در آن ها کم تر است.

محل ایجاد تومور گرید 4 کجاست؟

با اینکه گلیوبلاستوما معمولا در نیمکره های مغز بروز می دهند؛ اما می توان آن ها را در هر بخشی از مغز یافت کرد. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته هستند، معمولا در بخش جلویی مغز رشد می کنند.

علائم گلیوبلاستوما

علائم تومور گرید 4 ( گلیوبلاستوما )

بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما به سرعت علائم بیماری را بروز می دهند، که علت آن می تواند ناشی از تاثیر شدید تومور یا مایع اطراف آن باشد. مایع اطراف تومور سبب بروز تورم بیشتر در مغز می شود. علائم تشخیصی رایج این بیماری ناشی از بالا رفتن فشار در مغز بوده و از جمله آن ها می توان به حالت تهوع، استفراغ و سر دردی اشاره کرد که در هنگام صبح تشدید می شود.

علاوه بر این، بیماران می توانند علائم عصبی مرتبط با محل تومور را از خود نشان دهند. از جمله این علائم می توان به مشکل در تعادل، حافظه، ادراک و یا ضعف و تغییرات حسی در صورت، دست و پا اشاره کرد. حملات تشنجی نیز از دیگر تظاهرات رایج این بیماران هستند.

روش درمان تومور گرید 4

درمان گلیوبلاستوما ها به دلیل مقاومت برخی سلول ها نسبت به درمان می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، برنامه درمانی گلیوبلاستوما ممکن است شامل چندین راهبرد درمانی باشد.

اولین قدم در درمان گلیوبلاستوما فرایند جراحی تشخیصی است تا فشار مغز کاهش یافته و تا حد امکان از تومور برداشته شود. این تومور ها حالت انتشار یافته داشته و دارای ریشه هایی هستند که به درون مغز نفوذ می کنند. به همین دلیل، برداشت کامل گلیوبلاستوما بسیار دشوار است.

این برداشت هنگامی دشوار تر می شود که تومور در نزدیکی بخش های مهم و کنترل کننده فعالیت هایی از جمله تکلم، حرکت و هماهنگی باشد.

پرتو درمانی و شیمی درمانی برای کاهش سرعت تکثیر سلول های باقی مانده از جراحی و تومور هایی به کار گرفته می شوند که امکان جراحی آن ها وجود ندارد. فیلد درمانی نیز می تواند همراه با شیمی درمانی به کار گرفته شود.

استاندارد درمان برای افرادی که به تازگی مبتلا تشخیص داده شده اند به عوامل مختلفی از جمله بیو مارکر های مولکولی و سن بستگی دارد. گلیوبلاستوما های عود کننده بر اساس پاسخ اولیه بیمار به درمان و ارزیابی روند پیشرفت بیماری درمان می شوند.

درمان گلیوبلاستوما

طول عمر بیماران تومور مغزی گرید 4

با انجام درمان های استاندارد مدت زمان زندگی افراد بالغ مبتلا به گلیوبلاستوما (نوع IDH تهاجمی) بین 11 تا 15 ماه است. عوامل دیگری نیز می توانند در بهبود پیش آگهی بیماری نقش داشته باشند که از جمله آن ها می توان به سن کمتر بیمار در هنگام تشخیص (کمتر از 50 سال) و برداشت تقریبا کامل تومور در جراحی اشاره کرد.

پس از نمونه برداری یا جراحی، مارکر های مولکولی مهم تعیین می شوند که اطلاعاتی را درباره تشخیص و پیش آگهی ارائه می دهند. پیش آگهی گلیوبلاستومای IDH جهش یافته در مقایسه با نوع دیگر به طرز قابل توجهی بهتر بوده و مدت زندگی افراد مبتلا به آن بین 27 تا 31 ماه است.

افراد در چه سنی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟

سن میانگین تشخیص ابتلا به گلیوبلاستوما 64 سالگی است که با افزایش سن خطر ابتلا نیز بیشتر می شود. گلیوبلاستوما های IDH جهش یافته، بیمارانی را مبتلا می کنند که میانگین سنی آن ها بسیار پایین تر و در حدود 48 سال است. بروز این تومور ها در کودکان نادر است.

گلیوبلاستوما ها در حدود 15 درصد تومور های مغزی اولیه را تشکیل داده و در مردان اندکی شایع تر هستند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته قرار می گیرند؛ نزدیک به 10 درصد تمام گلیوبلاستوما ها را تشکیل می دهند.

آیا ژنتیک باعث ابتلا میشود؟

درصد بسیار کمی از گلیوبلاستوما ها به عنوان بخشی از سندرم های دیگر به ارث می رسند. از جمله این سندرم ها می توان به سندرم تورکوت، لی فرامنی و نورو فیبروماتوز نوع 1 اشاره کرد.

اکثریت غالب گلیوبلاستوما ها به صورت اتفاقی و بدون ارتباط با عوامل ژنتیکی بروز می دهند. تنها عامل خطر تایید شده قرار گرفتن سر و ناحیه گردن در معرض پرتو های یونیزه کننده می باشد. مطالعات تاکنون ارتباطی بین عوامل ژنتیکی و محیطی با گلیوبلاستوما یافت نکرده اند. با این حال، به نظر می رسد افراد دارای سابقه حساسیت کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرالناز شنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر....آیا این نوع تومور بدخیمه...امکان داره بخاطر عصبانیت در طول دوماه پیش بوجود اومده باشه....یه طرف بدن کم تحرک شده..دید چشم راست.درس نشنیدن گوش راست ....بی حسی دست و پای راست ....حافظه ی ضعیف سنشون ۷۲....دلیل وجودش بخاطر چی میتونه باش.قبلا مشکلی نداشتن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)
   خیر ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربرپروا جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  متوجه شدیم پدربزرگم که در سن ۸۹ سالگی هستن تومور دارن که بشدت و با سرعت پیشرفت کرده. حرکت بدنشون از بین رفته. دو‌طرف جمجمه فرو رفته داخل. قدرت بلع کم‌شده. ولی هوشیاری و قدرت توجه نسبتا خوبه. تمام عضلات ضعیف شدن ، موقع سرفه کردن دست چپشون از کتف به رعشه در میاد. مشکل پروستات هم دارن. دارویی هست که درد رو کمتر کنه ؟ جلوی پیشرفت رو بگیره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   معمولا خیر
 • تصویر کاربرسلام یکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  High grade glioma danaplastic versus gbmh جواب پاتولوژی دست بیمار لمس شده و صورتش دکتر سجاد شریفی میفرمایند عمل نشود چون برداشت تومور باعث فلج شدن میشود نظر شما چیست اینجور بیماری ها چقدر زنده می مانند و خوب میشوند و طول عمرشان چقدر است تشکر اقای دکتر و پرتو درمانی قرار است شروع شود لطفا در کشور ترکیه راهی برای درمان قطعی وجود دارد شنیدم بعضی ها میبرن ترکیه درمان میکنن با گاما و پرتو مستقیم به تومور کمک کنید و راهنمایی تشکر شما رو به خدا
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   با نظر همکار مان موافقم بیوپسی و رادیوتراپی
 • تصویر کاربرمومن شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی من یه برادر زاده دارم به اسم فاطمه ۱۳ ساله که تومور داره میخواستم ببینم آیا قابل درمان است و طول عمر این بیماران چقدر است آخه دکترش خیلی نا امیدمون کرد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرقادر جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  آیا تومور مغزی گرید ۴ که بدخیم بوده و یه تومور دیگه در مغز ایجاد شده که باعث تشنج بیش از حد شده و برای جلوگیری بیمار ۷۰ساله را به کمای مصنوعی انتقال دادن ایا این تشنج قابل برطرف و هوشیاری بیمار قابل برگشت هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربررها جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام. همسر من 10 ماه پیش جراحی تومور گغز گرید4 انجام دادن،تمام مراحل درمان براشون انجام شده وتو آخرین ام آر ای گفتن که ایشون کاملا خوب شدن ودیگه نیاز به ادامه شیمی درمانی نیست،آیا ممکنه این تومور دوباره عود کنه یا جای دیگه از بدن رو درگیر کنه، ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربررها جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  37 سال سن دارم
  دوچار دیسک کمر هستم
  طبق ام ار ای دکتر تشخیص دادن نیاز به عمل جراحی نیست
  ولی یکی از پاها م احساس ضعف دارم امکان داره بدتر بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمجید جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام ایا امکانش هست تومور gbmبعد دوماه نیم بعد از عمل مجدد عود کرده باشد و اندازه حدودا ۱۰۰ میلیمتری داشته باشد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحوریه سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  راه درمان تومور خوشیم رو میخواستم بدونم که یک طرف صورت گز گز میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   ؟؟
 • تصویر کاربربهار دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام
  ایا مصرف قرصهای ضد افسردگی در بیماران مبتلا به تومر مغزی گلویم باعث رشد بیشتر تومور میشود.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   خیر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر