گلیوبلاستوما شایعترین تومور گرید 4

گلیوبلاستوما یکی از شایعترین تومور گرید 4  میباشد که در این مقاله سعی شده است در این باره صحبت شود.


تومور گرید 4 چیست؟

گلیوبلاستوما ها تومور های بدخیم و دارای گرید (سطح) 4 هستند. بخش بزرگی از سلول های این تومور ها به صورت مداوم در حال تکثیر و تقسیم هستند. این سلول های سرطانی به وسیله عروق خونی فراوان و غیر طبیعی تغذیه می شوند.

با اینکه تومور اغلب از سلول های آستروسیت تشکیل شده اما شامل ترکیبی از انواع سلول های مختلف (از جمله عروق خونی) و نواحی دارای سلول های مرده (نکروز) نیز می شود.

تومور های گلیوبلاستوما انتشار یافته و به نواحی نزدیک به مغز حمله می کنند. گاهی اوقات این موارد می توانند از طریق فیبر های ارتباطی (جسم پینه ای) به سمت دیگر مغز انتشار یابند. انتشار تومور های گلیوبلاستوما به خارج از مغز بسیار نادر است.

گلیوبلاستوما می تواند از ابتدا به صورت تومور گرید 4 بروز داده و نشانه ای از وجود تومور های سطح پایین تر وجود نداشته باشد. این تومور ها رایج ترین نوع گلیوبلاستوما بوده، اغلب بیماران مسن تر را مبتلا کرده و نسبت به دیگر تومور ها تهاجمی تر هستند.

از سوی دیگر، گلیوبلاستوما های ثانویه به صورت تومور های سطح پایین (2 یا 3) بروز داده و با گذشت زمان به سطح 4 می رسند. به طور کلی، گلیوبلاستوما ها در ابتدا رشدی آرام داشته و به تدریج تهاجمی می شوند.

این تومور ها معمولا به عنوان IDH جهش یافته یا IDH تهاجمی تشخیص داده می شوند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH تهاجمی جای می گیرند معمولا سطح تهاجم بالا تری داشته و در مقایسه با نوع دیگر امید به بهبود در آن ها کم تر است.

محل ایجاد تومور گرید 4 کجاست؟

با اینکه گلیوبلاستوما معمولا در نیمکره های مغز بروز می دهند؛ اما می توان آن ها را در هر بخشی از مغز یافت کرد. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته هستند، معمولا در بخش جلویی مغز رشد می کنند.

علائم گلیوبلاستوما

علائم تومور گرید 4 ( گلیوبلاستوما )

بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما به سرعت علائم بیماری را بروز می دهند، که علت آن می تواند ناشی از تاثیر شدید تومور یا مایع اطراف آن باشد. مایع اطراف تومور سبب بروز تورم بیشتر در مغز می شود. علائم تشخیصی رایج این بیماری ناشی از بالا رفتن فشار در مغز بوده و از جمله آن ها می توان به حالت تهوع، استفراغ و سر دردی اشاره کرد که در هنگام صبح تشدید می شود.

علاوه بر این، بیماران می توانند علائم عصبی مرتبط با محل تومور را از خود نشان دهند. از جمله این علائم می توان به مشکل در تعادل، حافظه، ادراک و یا ضعف و تغییرات حسی در صورت، دست و پا اشاره کرد. حملات تشنجی نیز از دیگر تظاهرات رایج این بیماران هستند.

روش درمان تومور گرید 4

درمان گلیوبلاستوما ها به دلیل مقاومت برخی سلول ها نسبت به درمان می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، برنامه درمانی گلیوبلاستوما ممکن است شامل چندین راهبرد درمانی باشد.

اولین قدم در درمان گلیوبلاستوما فرایند جراحی تشخیصی است تا فشار مغز کاهش یافته و تا حد امکان از تومور برداشته شود. این تومور ها حالت انتشار یافته داشته و دارای ریشه هایی هستند که به درون مغز نفوذ می کنند. به همین دلیل، برداشت کامل گلیوبلاستوما بسیار دشوار است.

این برداشت هنگامی دشوار تر می شود که تومور در نزدیکی بخش های مهم و کنترل کننده فعالیت هایی از جمله تکلم، حرکت و هماهنگی باشد.

پرتو درمانی و شیمی درمانی برای کاهش سرعت تکثیر سلول های باقی مانده از جراحی و تومور هایی به کار گرفته می شوند که امکان جراحی آن ها وجود ندارد. فیلد درمانی نیز می تواند همراه با شیمی درمانی به کار گرفته شود.

استاندارد درمان برای افرادی که به تازگی مبتلا تشخیص داده شده اند به عوامل مختلفی از جمله بیو مارکر های مولکولی و سن بستگی دارد. گلیوبلاستوما های عود کننده بر اساس پاسخ اولیه بیمار به درمان و ارزیابی روند پیشرفت بیماری درمان می شوند.

درمان گلیوبلاستوما

طول عمر بیماران تومور مغزی گرید 4

با انجام درمان های استاندارد مدت زمان زندگی افراد بالغ مبتلا به گلیوبلاستوما (نوع IDH تهاجمی) بین 11 تا 15 ماه است. عوامل دیگری نیز می توانند در بهبود پیش آگهی بیماری نقش داشته باشند که از جمله آن ها می توان به سن کمتر بیمار در هنگام تشخیص (کمتر از 50 سال) و برداشت تقریبا کامل تومور در جراحی اشاره کرد.

پس از نمونه برداری یا جراحی، مارکر های مولکولی مهم تعیین می شوند که اطلاعاتی را درباره تشخیص و پیش آگهی ارائه می دهند. پیش آگهی گلیوبلاستومای IDH جهش یافته در مقایسه با نوع دیگر به طرز قابل توجهی بهتر بوده و مدت زندگی افراد مبتلا به آن بین 27 تا 31 ماه است.

افراد در چه سنی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟

سن میانگین تشخیص ابتلا به گلیوبلاستوما 64 سالگی است که با افزایش سن خطر ابتلا نیز بیشتر می شود. گلیوبلاستوما های IDH جهش یافته، بیمارانی را مبتلا می کنند که میانگین سنی آن ها بسیار پایین تر و در حدود 48 سال است. بروز این تومور ها در کودکان نادر است.

گلیوبلاستوما ها در حدود 15 درصد تومور های مغزی اولیه را تشکیل داده و در مردان اندکی شایع تر هستند. گلیوبلاستوما هایی که در دسته IDH جهش یافته قرار می گیرند؛ نزدیک به 10 درصد تمام گلیوبلاستوما ها را تشکیل می دهند.

آیا ژنتیک باعث ابتلا میشود؟

درصد بسیار کمی از گلیوبلاستوما ها به عنوان بخشی از سندرم های دیگر به ارث می رسند. از جمله این سندرم ها می توان به سندرم تورکوت، لی فرامنی و نورو فیبروماتوز نوع 1 اشاره کرد.

اکثریت غالب گلیوبلاستوما ها به صورت اتفاقی و بدون ارتباط با عوامل ژنتیکی بروز می دهند. تنها عامل خطر تایید شده قرار گرفتن سر و ناحیه گردن در معرض پرتو های یونیزه کننده می باشد. مطالعات تاکنون ارتباطی بین عوامل ژنتیکی و محیطی با گلیوبلاستوما یافت نکرده اند. با این حال، به نظر می رسد افراد دارای سابقه حساسیت کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلاوین جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من موقعی که ورزش می کنم سرم از پشت درد شدیدی میگیره و ناتوانایی در دست ها و پاهام و حالت تهوع هم دارم آیا این نشانه ی تومور مغزی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرخلفانی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  علت درد سینوسی در سر#لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک جوان ۱۷ ساله هستم والا من در یک مسابقه فوتبال از ناحیه بالاتر از لگن و سمت چپم ضربه خوردم بعد از این ضربه کمر من شروع کرد به درد های مکرر و خیلی ضعیف این ضربه بر میگرده به ۷ ماه پیشش درد زیادی نداشتم تا همین دوماه پیش اصلا فشار زیادی هم به کمرم نیاوردم والا رفتم کلینیک تخصصی گفتن برو mri بگیر رفتم گرفتم و نشون دادم گفتن هیچ علائمی نداره و گفتن رگ به رگ والا اصلا به رگ به رگ نمیخوره یعنی ۷ ماه من از یک ناحیه رگ به رگ شدم
  بعد اون دکتر به من گفتن برات ۱۰ جلسه فیزیوتراپی مینویسم و نوشتن و من رفتم ولی درد کمرم کمتر شده اما هنوز درد دارم به نظر شما باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربریاسین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  اقا دکتر خواهرزادم دوسال میشه عمل تومر مغزی انجام دادن تهران دکتر گلچین گفتن بدخیم دوسال خوب بود دوماه میشه دیگه افتاده داخل خونه نمیتونه راه بره نمیتونه حرف بزنه دوباره تومر عود کرده دوجای سرشو گرفته دکتر گف عمل نمیکنم فلج میشه سن خواهرزادم ۲۴ سالشه .سیده بخاطر جدش یه کمکی بما کنید راهنمایی کنید چکار کنیم .انشالله همیشه سالم باشین خدمت کنین به خلق خدا
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربریاسین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  اقا دکتر خواهرزادم دوسال میشه عمل تومر مغزی انجام دادن تهران دکتر گلچین گفتن بدخیم دوسال خوب بود دوماه میشه دیگه افتاده داخل خونه نمیتونه راه بره نمیتونه حرف بزنه دوباره تومر عود کرده دوجای سرشو گرفته دکتر گف عمل نمیکنم فلج میشه سن خواهرزادم ۲۴ سالشه .سیده بخاطر جدش یه کمکی بما کنید راهنمایی کنید چکار کنیم .انشالله همیشه سالم باشین خدمت کنین به خلق خدا
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربربهار سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من سه چهار روزه سردرد وسرگیجه های شدید دارم طوری که مخصوصأ وقتی بلند میشم همه اطرافم دور سرم مثل چرخ و فلک میچرخن حالت تهوع واستفراغ دارم ضعفم دارم ولی نمیتونم غذا بخورم چشام سیاهی میرن خوب نمی‌بینم اطرافم رو بد اخلاق شدم تو جای شلوغ نمیتونم بشینم موقع حرف زدن هم حتی سردرد دارم اصلأ دلم نمی‌خواهد کسی باهام حرف بزنه خسته شدم دیگه حالم اصلأ خوب نیست به نظر شما من چه مشکلی دارم ؟😓😓😓😓😣😩
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلیان سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من 20 سالمه و از سیزده سالگیم دچار افسردگی خفیفی شدم که رفته رفته شدید تر شد تا اینکه دوسال پیش رفتم به روانپزشک و روانشناس مراجعه کردم و دارو مصرف کردم با اینکه چنتا دکتر عوض کردم و داروهای مختلف برای افسردگی گرفتم ولی هیچکدوم جواب ندادن و همشون اثر عکس داشتن و حال من خیلی بدتر شد اون موقع تشخیص دادن ک من دچار اختلال دو قطبی هستم اما هیچکدوم از دارو ها اثر مثبتی نداشتن احساس نا امیدی شدید لذت نبردن از هیچی تغیر حالت رفتاری شدید بطوری ک در دقیقه حالت رفتاری من عوض میشه میل شدید به مرگ و خودکشی و حتی خود زنی داشتم عدم تمرکز کم شدن حافظه احساس سنگینی شدید تو قفسه سینه اساس سرما تو هر فصلی ولی بدنم یهو شروع میکنه به عرق کردن و گرم شدن ولی بعد دوباره سردم میشه خستگی زیاد و عدم اراده برای انجام دادن هرکاری اخیرا تو دست و پام احساس درد و کبودی دارم از نظر رفتاری بسیار حساس با کوک ترین حرفی به هم میریزم و بد گمانی شدید بی اشتهایی شدید طوری ک در یک ماه نزدیک هشت کیلو کم کردم من محصلم وقتی میخوام درس بخونم یا هر فعالیت دیگه ایی ب شدت خوابم میگیره فشار خونم و ضربان قلبم همش بالا پایین میشه من ازمایش خون دادم همه چی خوب بود غیر از ویتامین دی ک پایین بود ولی الان خیلی وقته ک من ویتامین دی طبق دستور دکتر مصرف میکنم اما تغییری نداشتم اصلا چن ماه پیش دوبار غش کردم و بعد دوساع بیدار شدم قاعدگیم میشه گفت تقریبا منظمه خیلی وقتا وقتی میخوام از جام بلند شم سرگیجه شدید میگرم اما بعد چن ثانیه خوب میشه تا الان چنبار پیش اومده که ی لحظه تعادلمو از دست بدم و تلو تلو بخورم اما بعد چن دقیقه خودش درست میشه طبق ازمایش خون کم خونی نداشتم ی مدت همش کابوس میدیدم و صدا میشنیدم خوابم خیلی نامنظمه من شبا به سختی میخوابم و همش کلافه ام وقتی حال روحیم خیلی بد میشه توانایی گریه کردنمو از دست میدم حال روحی من خیلی سریع عوض میشه و اصلا متعادل نیست احساس شادی و غم من خیلی شدید هستن همه اینایی ک ذکر شد علایم من هستن من داروهای مختلفی مثل آسنترا ارپیپریزوال و لاموتریژین رو با دوز های مختلف برای اختلالم مصرف کردم اما همه شون اثر عکس داشتن و حال من خوب نشد اگر بیماری خاصی رو احتمال میدید لطفا بهم بگید من نمیدونم به چه بهونه ای دوباره برم پیش دکتر مراجعه کنم من از درمانم ناامید شدم راستش ..ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   شما به متخصص روانپزشکی نیاز دارید
 • تصویر کاربرسحر سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲ روز پیش روزه گرفتم و در اواسط روز دچار حالت تهوع و سردرد شدم سردرد هم معمولا جلوی پیشانی و پشت سر هستش
  از ۲ روز پیش بهتر شدم اما همچنان کمی سردرد دارم
  سابقه اختلال اضطراب هم دارم و دارو های اعصاب روان مصرف میکنم
  ممکنه مشکل جدی داشته باشم!؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنگین یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  من ۱۴ سالمه سرگیجه دارم به طوری که چشمام سیاهی میره سرم سنگین میشه میفتم اون لحظه بدن سرد میشه یهو نرمال میشم شبا موقع خواب سردرد میگیرم به طوری که نمی تونم بخوابم حالت افسردگی دارم خیلی هواسم زود پرت میشه موقع سردرد هم گیجگاهم درد میگیره میرسه به چشمام
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعبدالبصیر جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوانی ۳۲ساله هستم چند مدتی بود تعادلم رو از دست داده، بودم بعد از چند مدت خوب شدم ولی الان چشمهایم حالت اینکه نور یک لامپ کم وزیاد بشه همچین حالتی داره می خواستم بدونم مشکلم چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات