کیست آراکنوئید چیست؟

کیست آراکنوئید یک کیسه ی پر از مایع است که در ناحیه ی مغز وجود دارد. در این مقاله سعی شده است در رابطه با علائم و نشانه ها و همچنین تشحیص کیست آراکنوئید صحبت شود.


کیست آراکنوئید چیست؟

کیست های آراکنوئید از جمله رایج ترین انواع کیست ها در مغز به حساب می آیند. این کیست ها معمولا به شکل مادرزادی از بدو تولد در بدن افراد وجود دارند ( کیست آراکنوئید اولیه ).

آسیب رسیدن به سر و ضربه نیز از جمله علل شکل گیری کیست آراکنوئید ثانوی در افراد هستند. این کیست ها در واقع کیسه هایی پر از مایع بوده و تومور به حساب نمی آیند.

علت شکل گیری این کیست ها می تواند جدا شدن غشای آراکنوئید، یکی از سه لایه بافتی که مغز و ستون فقرات را احاطه می کند باشد.

مواردی که در مورد این کیست باید بدانید

 • کیست های آراکنوئید در یکی از سه لایه بافت هایی که در اطراف مغز و ستون فقرات هستند به وجود می آیند.
 • بسیاری از کیست های آراکنوئید پایدار هستند و نیازی به درمان ندارند.
 • این دسته از کیست ها در پسر ها چهار برابر بیشتر از دختران شایع هستند.
 • تشخیص کیست های آراکنوئید به کمک سی تی اسکن یا ام آر آی امکان پذیر است.
 • درمان ، در صورتی که به آن نیازی باشد ، شامل تخلیه کردن کیست ها از مایع به کمک عمل جراحی یا شانتینگ اتفاق می افتد.

کیست آراکنوئید چیست؟

علائم و نشانه های کیست آراکنوئید

برخی از کیست های آراکنوئید هیچ مشکلی در بدن افراد به وجود نمی آورند؛ اما برخی دیگر شاید علائمی را با تحت فشار قرار دادن مغز انسان به وجود آورند. بسته به اندازه و محل قرار گیری کیست آراکنوئید، علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • بی حالی، از جمله خستگی بیش از حد یا کمبود انرژی
 • تشنج
 • توده یا برآمدگی قابل مشاهده از سر یا ستون فقرات
 • تاخیر در رشد
 • هیدروسفالی به دلیل انسداد گردش خون طبیعی مایعات مغزی
 • مشکلات مربوط به غدد درون ریز (مربوط به هورمون) مانند شروع زودرس بلوغ
 • حرکت و تغییر حالت غیر ارادی سر
 • مشکلات بینایی

مطلب مرتبط: درمان هیدروسفالی

تشخیص کیست آراکنوئید

سی تی اسکن و ام آر آی به پزشک جراح در مشخص کردن محل کیست و ویژگی های آن کمک می کنند. در نهایت بهترین روش درمانی برای کودک بر اساس نتایج آزمایشات مشخص می شود.

روش های درمان

بیشتر کیست های آراکنوئید به شکل اتفاقی تشخیص داده می شوند و اندازه آن ها تغییری نمی کند. به همین دلیل بیشتر پزشکان همیشه درمان معمولی و متعادل را پیشنهاد می کنند.

زمانی که خبری از علائم نباشد نیازی به درمان نیست و افراد هر چند وقت یک بار تحت نظر قرار گرفته می شوند. اگر علائم خاصی پدیدار شوند، وضعیت کیست در آن ها دوباره ارزیابی می شود.

زمانی که به درمان نیاز باشد، پروسه درمانی مورد نظر بر اساس حاضر بودن علائم، اندازه کیست و محل دقیق آن در جمجمه مشخص می شود.

در مواردی که درمان شدن کیست به بیماران پیشنهاد می شود، درمان می تواند یکی از دو مورد فوق باشد:

 1. فنس کرانیوتومی باز ( روزنه گذاری بر روی کیست ها)
 2. عمل جراحی شنتینگ بطن

درمان کیست آراکنوئید

در روش درمانی اول بخشی از استخوان جمجمه فرد خارج می شود تا پزشک جراح به ناحیه مربوط به کیست دسترسی پیدا کند. سپس بر روی دیواره کیست چندین سوراخ ایجاد می شود و بدین ترتیب مایع درون آن تخلیه خواهد شد. در نهایت این مایع به شکل خودکار توسط بافت های اطراف مغز جذب خواهد شد.

به شکل جایگزین می توان در برخی از موارد، عمل جراحی را با وارد کردن دستگاه شانت به داخل کیست و تخلیه مایع آن به داخل سیستم بطنی یا حفره شکمی مغز دنبال کرد. بدین ترتیب مایع درون کیست تخلیه می شود و مسیر مناسب جهت به گردش درآمدن آن فراهم خواهد شد.

مطلب مرتبط: شانت مغزی

اخیرا، پیشرفت های صورت گرفته در عمل جراحی مغز و جمجمه با تهاجم کم توانسته است روش های سنتی و تهاجمی را کنار بزند و حالا می توان از روش های کاملا مبتنی بر اندوسکوپی استفاده کرد.

این روش ها مدت زمان کمتری را برای جراحی نیاز دارند، عوارض جانبی آن ها کمتر است، خروجی های عالی داشته و مدت زمان بهبود پس از آن ها کوتاه است. به کمک این روش های جدید و کمتر تهاجمی، وضعیت کلی بیمار پس از درمان به نسبت روش های سنتی و تهاجمی بهتر خواهد بود.

با این که روش درمان با توجه به اندازه و محل کیست های آراکنوئید متغیر است، روش های جراحی کاملا اندوسکوپیک به پزشکان جراح دسترسی بسیار خوبی برای انجام کارهای مورد نظرشان می دهند و تخلیه مایع کیست های درون مغز به شکل دقیق و سریعی انجام می شود.

در این روش ها عوارض جانبی و ریسک های سنتی کاهش یافته اند و امکان واکنش نشان دادن مغز و خروجی های خطرناک پایین است.

تنها برخی از مراکز درمانی می توانند اندوسکوپی با تهاجم پایین را جهت روزنه گذاری بر روی کیست ها و شانتینگ ارائه کنند. برخی از این مراکز نیز از روش های کاملا مبتنی بر اندوسکوپی استفاده می کنند تا به درمان کیست های آراکنوئید بپردازند.

کیست های فقراتی آراکنوئید را می توان به کمک عمل جراحی و برداشتن کامل آن ها درمان کرد. البته در شرایطی که این کار امکان پذیر باشد. انجام عمل جراحی عموما منجر به ایجاد علائم خاصی می شود.

در برخی از موارد، عمل جراحی و برداشتن کامل کیست های آراکنوئید امکان پذیر نیست. در این شرایط، روزنه گذاری کیست یا شانتینگ آن نیاز خواهد بود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربیات جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  دیروز پسرم رو بردم دکتر جواب ام آر ای رو به دکتر نشون دادم گفت کیست داره و نگفت کجای سرشه از دیروز تا حالا دنیا روی سرم خرابه .چون پسرم همراهم بود گفتم میترسه خیلی سوال نپرسیدم پسرم ۱۹ سالشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدر من مدت یک ماه درگیر حواس پرتی و‌ شل‌شدن سمت راست بدن شده و حدود ده سال پیش هم دچار خون‌ریزی مغزی شده بود که بعد از عمل خوب شد اما الان بعد از مراجعه به متخصص گفتن که کیست دارن لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنیکوروش جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام، دختر من 7 ساله هست، اسپاسم شدید داره، وتشنج میکنه، کیست مغزی هم داره اکثریت پزشکان جراح گفتن نمیشه جراحی کرد ممکنه ازعمل بیرون نیاد، خواستم بدونم واقعا راه درمانی نداره،،، دختر من هیچ نوع قرصی نمیخوره میگن بدنش مقاوم شده در برابر دارو حتی موقع سیتی اسکن هم بیهوش نمیشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرامین سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر داخل جواب ام ار ای من یه کیست ارکونویید هست میخواستم بدونم نیاز به درمان هست؟
  MRI $ Solgiló plig plG 1399/09/10 23 MRI مغز کیست حلزونی 20 * 44 میلی متری در لوب گیجگاهی راست دیده می شود. مرکز بین کره ای در خط میانی متمرکز است. مخچه و مخچه سولکاتاسیون قشر طبیعی را نشان می دهد. بطن های مغزی اندازه طبیعی و متقارن با گردش طبیعی CSF هستند. هیچ نشانه ای از افزایش فشار داخل جمجمه وجود ندارد. قشر سیگنال نرمال را نشان می دهد. ماده سفید رشد طبیعی و شدت سیگنال طبیعی را نشان می دهد ، خصوصاً در ماده سفید دور بطنی. هیچگونه ناهنجاری در گانگلیون پایه ، کپسول داخلی ، جسم پینه ای یا تالاموس دیده نمی شود. ساقه مغز و مخچه هیچ تغییر غیرطبیعی در ویژگی های سیگنال نشان نمی دهد. سل و هیپوفیز طبیعی است و ساختارهای پارازلار قابل توجه نیستند. منطقه زاویه مخچه در هر طرف طبیعی به نظر می رسد. گوشت داخلی صوتی دارای عرض طبیعی است. پارانازال رشد طبیعی و ذات الریه را نشان می دهد. سلولهای هوای ماستوئید طبیعی نشان می دهند. محتوای مداری قابل توجه نیست. دکتر خواجه حسنی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   با اصل ام ار ای مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سردرد شدید دارم وقتی بلند میشم جلو چشمام تار میشه تا چن ثانیه سرم گیج میره حالت تهوع دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحسام دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  جناب بنده از سال ۹۴ هر از چند گاهی قلبم ی تیر میکشید و بعدش ب مدت ۱۰ ثانیه من یجوری میشه حالتم ک نمیتونم صحبت کنم ،فضا سنگین میشه، احساس میکنم وارد یه دنیای دیگه میشم ، فضا عوض میشه .بنظر خودم میرم تو حالت اغما ،یسری صداهای عجیب و غریب میشنوم و بعدش رنگم میپره و نزدیکان میگن دندونامو میکشم
  تا اینکه ۲ شب پیش من‌ برای اولین بار تشنج کردم و چشم باز کردم دیدم بیمارستانم
  خلاصه دکتر برام mri و نواز مغزی و نوار قلب و سیتی اسکن نوشت برام، انجام دادم بردم پیش دکتر سخایی .ایشون گفتن اون حالات قبلی باعث این تشنج شده و منو ۲ سال از رانندگی محروم‌کردن و قرص دپاکین تجویز کردن. واقعیتش ترسیدم نمیدونم چ اتفاقی قراره رخ بده میشه راهنماییم کنید❤
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام یک صایعه گرد با گره در لوب گیجگاهی پسرم که ۲۶ ساله هست دیده شده که با ابعاد ۲۸ در ۲۰ میباشد . لازم به دکر است که حدود ۱۸ سال پیش با تشخیص ام ار ای به نام توده کیست astrocytoma صایعه دیده شده است لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرکابلی جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادر شوهر من عمل تومور مغزی کردن یه هفته از عملش گذشته حال عمومیش خوب ولی اصلا شبانه روز نمیتونن بخوابن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرSlr دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود یک سال هست که در ناحیه سمت چپ سرم دچار سوزش و درد هستم و در بعضی مواقع خواب رفتگی خفیف.علت چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرساعدی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیددکتر.پسرمن ۴ساله هست کاش میتونستم عکس بفرستم بهتون .من امروزفهمیدم توسرپسرمن کیست هست دکترگفت حادنیس ولی تشنج کرده بود.من چیکارکنم واسه کیست براش شربت تجویزکردن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر