علائم دیسک کمر پیشرفته + درمان

بیماری دیسک یکی از بیماری های شایع مردم می باشد که ممکن است به آن دچار شوند. بعضی از اوقات هم فرد به بیماری دیسک کمر پیشرفته مبتلا می شود.

همانطوری که می دانید ستون فقرات از مهره های متعددی تشکیل شده است تعداد این مهره ها در ناحیه گردن 5 عدد، در ناحیه پشت 12 عدد و در ناحیه کمر هم 5 عدد می باشد.

مابین مهره ها قطعاتی به نام دیسک وجود دارد و این دیسک از مواد و متریالی ساخته شده که ضمن اینکه حرکت بین مهره ها را ممکن می سازد اجازه می دهد که فشارها هم دفع شود یا به قولی یک شک ابزورور باشد.

علت ابتلا به بیماری دیسک چیست؟

هرچه فشار بیشتری روی ستون فقرات بیاید ستون فقرات کمری به تدریج دچار مشکل و بیماری می شوند. بیماری دیسک کمری ناشی از علل متفاوتی است که باعث ایجاد فشار روی ستوت فقرات شده است. 

یعنی اینکه به جز مسائل ژنتیکی، مسائل نژادی، شغل فرد، ضربه هایی که در طول زندگی به ستون فقرات فرد وارد می شود، مسائل دیگری مثل وزن، مثل جنس، مصرف سیگار و بیماری های متعدد ممکن است که همه شان باعث شوند که ستون فقرات دچار بیماری دیسک بین مهره ای شود.

علت ابتلا به بیماری دیسک

چه زمانی فرد به دیسک کمر پیشرفته مبتلا می شود؟

بعضی مواقع این دیسک بین مهره ای بیرون زدگی پیدا می کند یا به قولی بیماری پیدا می کند، ولی این بیماری خفیف است و علایم کمی دارد اما در برخی اوقات بیماری دیسک کمری یک بیماری پیشرفته می شود. این حالت چه موقعی ایجاد می شود؟

ابتلا به بیماری دیسک کمر پیشرفته زمانی ایجاد می شود که دیسک کمری چندین مهره دیگر نیز بیرون زدگی پیدا کنند. موقعی که یک دیسک کمری پاره می شود و از جای خودش بیرون زده می شود؛ باعث صدمه به نخاع و ریشه های اطرافش می شود و این اتفاق نه تنها باعث ایجاد درد می شود، بلکه فرد را هم از نظر حرکتی دچار مشکل می کند. 

این عبارت برای مواقع دیگر هم به کار می رود؛ در بعضی مواقع زمانی است که بیماری دیسک کمری در یک فرد موجب می شود که عمل جراحی برای فرد تجویز شود و بعضی وقت ها پس از جراحی، عود کردن دیسک کمری مزدی بر علت می شود؛ که در این موارد هم می گویند فرد دچار دیسک کمر پیشرفته شده است.

پس بیماری دیسک کمری پیشرفته همان بیماری دیسک کمری است که باعث علایم عصبی در فرد می شود و یا اینکه تعداد زیادی از دیسک ها درگیر می شود و معمولا این دیسک ها نیاز به جراحی دارند و خیلی وقت ها مجبور می کند جراح را که اعمال جراحی بزرگتری را برایشان انجام دهند.

چگونه می شود جلو دیسک کمری پیشرفته ایستاد و چگونه می شود که یک فرد به آن دچار نشود؟

تشخیص بیماری دیسک کمر پیشرفته

درمان بیماری دیسک کمر پیشرفته

در اکثریت مواقع با اعمال پیشرفته میکروسکوپی که در دنیا انجام می شود این احتمال که آن دیسک از محل خارج شود و دیگر فشاری به نخاع، ریشه های عصبی و اطراف آن نیاید را تقویت می کند.

در بعضی مواقع هم که چندین دیسک ممکن است درگیر باشند از روش هایی که اینسترومنت و پروتز کار گزاری می شود، استفاده می شود و بیماران می توانند به زندگی عادی شان برگردند. 

به هرصورت بیماری دیسک کمری انقدر وحشتناک نیست که از آن بترسیم و یک چیزی است که خیلی از انسان ها در طول زندگی شان به آن مبتلا می شوند و در بیشتر مواقع بیمار  پس از جراحی به زندگی خوب و مناسب بر می گردد. 

اما اگر یک دیسک کمری پیشرفته به موقع تحت جراحی قرار نگیرد و درمان های نابه جا برایش انجام شود، آن چیزی که ما در طول زندگی روزمره ممکن است ببینیم، آن گلدن تایم یا زمان طلایی را بیمار برای جراحی از دست دهد ممکن است هیچ وقت به آن نتیجه مطلوب که از عمل جراحی بتوان رسید، نرسید.

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر پیشرفته

ورزش هایی که در سایت مان گذاشتیم، کاهش وزن، جلوگیری از تدخین و سیگار کشیدن، ضربه نزدن به ستون فقرات و رعایت بهداشت ستون فقرات باعث می شود که این مشکلات برای فرد وجود نیاید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکمند سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقت بخیر
  راستش من گودی کمرم خیلی افتضاح درد میکنه به طوری که دوس دارم دسمتو مشت کنم زیر گودی کمرم بزارم دراز بکشم تا یکم اروم باشه و قسمت وسط کمر هم درد میکنه اگه بدون تحرک بیستر از نیم سااعت سر پا باشم کمر درد میگیرم زیاد هم نمیتونم روی صندلی بشینم همش تو خونه دراز میکشم لازم به جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرسیما جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود سه ماه و ده روزه که جراحی دیسک4 و 5 انجام دادم و الان در حال انجام فیزیوتراپی هستم.هنوز سری پا را دارم،ولی چند شب پیش انگار جریانی از برق توی پام ایجاد بشه و هر چند ثانیه انگار قطع و وصل میشد ،میخوام بدونم که این نشانه ی خوبی هست ؟؟طبیعیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرهاشمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من ۴۱ سالمه و۶ سال پیش جراحی کمر شدم فتق دیسک پیش استاد زالی الان مشکلی ندارم شکرخدا ودایم ورزش میکنم . الان باردارشدم هفته ۵ بارداری ایا برام مشکلی پیش نمیاد؟ وپلاتین دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمسعودی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  وقت بخیر , سه ماه قبل درد و کشیدگی پشت رانها داشتم چون کم بود مسکن استفاده میکردم . یک ماه قبل عید زه حدی درد زیاد شد که با دست از پله بالا می اومدم رفتم متخصص ارتوپد ام ار ای هم زانو هم کمر نوشتن که جواب رو بردم فرمودن باید جراحی بشم هم زانو هم کمر . گفتن اولین فرصت بعد تعطیلات برم پیش جراح مغزواعصاب
  میخوام اگه ممکنه نظر شما رو بدونم
  ممنونتون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنرگس یکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوماه پیش با علایمی مثل ضعف دست چپ وپا چپ وتکررادراربه پزشک مغز واعصاب مراجعه کردم که ام ارای انجام دادم نشون داددیسک خفیف مهره ۵و۶ دارم وازسرگفت مشکلی مغزنداره ولی اقای دکتراضطراب شدید چندسال دارم تحت نظردکتربودم پنج سال واحساس کردم خوب شدم داروهاراقط کردم وفقط دوکسپین ۲۵ وظهرها بخاطرحملات پانیک نصف کلونازپام میخورم وچشمام قبلا تاربودن الان چشم چپم یه کم دردمیکن ونقطه اضاف شده نوارعصب دادم گفت خوب فقط سوزش شدیددست وپا کمتردارم همه ازمایشا کامل انجام دادم خوب بودن لطفا راهنماییم کنید چکارکنم خسته شدم نمیدونم چم کمکم کنیدحداقل دردما بدونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشاهرخی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  حدود 5روز است با گرفتن ام آر ای توسط جراح مغز واعصاب متوجه دیسک کمرشدم وازناحیه ران ولگن و گاهی تازانو دچار گزگزو درد هستم درحال حاصر فیزیوتراپی لیزری وکششی انجام میدم ولی با راه رفتن وایستادن 2 یا3 دقیقه خسته ودرد شدید دارم چه گیشنهادی دارید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزینب پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۰ روز عمل کردم وکف پای چپم بی حسه تقریبا تاپشت پازیر زانو این طبیعی یا نه وچقد طول میکشه از بین بره خیلی نگرانم ۳۷ سالمه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   نرماله
 • تصویر کاربرمعصومه جمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من چندین ساله دچار سردرد شدم اوایل درسال دو بار من سردرد شدید به همراه حالت تهوع میشدم و این دردها سال به سال بیشتر شد و الان با گذشت ۸ سال من در ماه دو بار دچار سردرد شدید به همراه حالت تهوع میشم. و یه اتفاقی هم که برای من افتاده حافظه کوتاه مدتم بعضی وقتها خیلی ضعیف میشه اسم یه حیون و یا اینکه اسم یه ادم و یا طریقه صحیح املا یه کلمه ساده رو نمیتونم به یاد بیارم. ممکنه اینا علائم تومور مغز باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمیثم سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام 24سالمه شاید پنج تا 6سالع رانندگی میگم بیشتر تو جاده هستم ولی امسال کلا تو خونه بودم ولی کارهای سختی از جمله بیشتر سرپا بودن و یا اشیا سنگین برداشتن چند جا دکتر رفتم هنوز مشکلم حل نشده کمر درد خیلی زیادی دارم بیشتر حرکات موقع خواب هم امتحان کردم نتیجه نگرفتم ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر