علائم دیسک کمر پیشرفته + درمان

بیماری دیسک کمر یکی از بیماری های شایع مردم می باشد که ممکن است به آن دچار شوند. بعضی از اوقات هم فرد به بیماری دیسک کمر پیشرفته مبتلا می شود.

همانطوری که می دانید ستون فقرات از مهره های متعددی تشکیل شده است تعداد این مهره ها در ناحیه گردن 5 عدد، در ناحیه پشت 12 عدد و در ناحیه کمر هم 5 عدد می باشد.

مابین مهره ها قطعاتی به نام دیسک وجود دارد و این دیسک از مواد و متریالی ساخته شده که ضمن اینکه حرکت بین مهره ها را ممکن می سازد اجازه می دهد که فشارها هم دفع شود یا به قولی یک شک ابزورور باشد.

علت ابتلا به بیماری دیسک چیست؟

هرچه فشار بیشتری روی ستون فقرات بیاید ستون فقرات کمری به تدریج دچار مشکل و بیماری می شوند. بیماری دیسک کمری ناشی از علل متفاوتی است که باعث ایجاد فشار روی ستوت فقرات شده است. 

یعنی اینکه به جز مسائل ژنتیکی، مسائل نژادی، شغل فرد، ضربه هایی که در طول زندگی به ستون فقرات فرد وارد می شود، مسائل دیگری مثل وزن، مثل جنس، مصرف سیگار و بیماری های متعدد ممکن است که همه شان باعث شوند که ستون فقرات دچار بیماری دیسک بین مهره ای شود.

علت ابتلا به بیماری دیسک

چه زمانی فرد به دیسک کمر پیشرفته مبتلا می شود؟

بعضی مواقع این دیسک بین مهره ای بیرون زدگی پیدا می کند یا به قولی بیماری پیدا می کند، ولی این بیماری خفیف است و علایم کمی دارد اما در برخی اوقات بیماری دیسک کمری یک بیماری پیشرفته می شود. این حالت چه موقعی ایجاد می شود؟

ابتلا به بیماری دیسک کمر پیشرفته زمانی ایجاد می شود که دیسک کمری چندین مهره دیگر نیز بیرون زدگی پیدا کنند. موقعی که یک دیسک کمری پاره می شود و از جای خودش بیرون زده می شود؛ باعث صدمه به نخاع و ریشه های اطرافش می شود و این اتفاق نه تنها باعث ایجاد درد می شود، بلکه فرد را هم از نظر حرکتی دچار مشکل می کند. 

این عبارت برای مواقع دیگر هم به کار می رود؛ در بعضی مواقع زمانی است که بیماری دیسک کمری در یک فرد موجب می شود که عمل جراحی برای فرد تجویز شود و بعضی وقت ها پس از جراحی، عود کردن دیسک کمری مزدی بر علت می شود؛ که در این موارد هم می گویند فرد دچار دیسک کمر پیشرفته شده است.

پس بیماری دیسک کمری پیشرفته همان بیماری دیسک کمری است که باعث علایم عصبی در فرد می شود و یا اینکه تعداد زیادی از دیسک ها درگیر می شود و معمولا این دیسک ها نیاز به جراحی دارند و خیلی وقت ها مجبور می کند جراح را که اعمال جراحی بزرگتری را برایشان انجام دهند.

چگونه می شود جلو دیسک کمری پیشرفته ایستاد و چگونه می شود که یک فرد به آن دچار نشود؟

علائم دیسک کمر پیشرفته

آسیب دیسک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا درد آنقدر شدید باشد که فرد نتواند به فعالیتهای روزانه خود ادامه دهد. این بیماری با آسیب به ستون فقرات شروع می شود، اما با گذشت زمان، علائم می تواند سایر قسمت های بدن را درگیر کند. معمولا هم علائم با افزایش سن بدتر می شوند.
ناراحتی می تواند از خفیف تا شدید و ناتوان کننده باشد و منجر به آرتروز، همراه با درد و سفتی در پشت شود. شایع ترین علامت اولیه معمولاً درد و ضعف در ناحیه کمر است که به ناحیه دیگری سرایت می کند.

تشخیص بیماری دیسک کمر پیشرفته

علائم دقیق شما بستگی به محل ضعف دیسک و سایر تغییرات ایجاد شده دارد که علائم دیسک کمر پیشرفته عبارتند از:

✳️ دردی که هنگام نشستن شدیدتر است. هنگام نشستن، دیسک های قسمت پایینی کمر سه برابر بیشتر از حالت ایستاده روی آنها فشار می آورند.

✳️ دردی که هنگام خم شدن، بلند کردن یا چرخاندن بدن بدتر می شود.

✳️ هنگام راه رفتن یا حتی دویدن احساس بهتری نسبت به نشستن یا ایستادن طولانی مدت دارید.

✳️ با تغییر موقعیت یا دراز کشیدن بهتر می شود.

✳️ دوره های درد شدید که می آیند و می روند. اینها از چند روز تا چند ماه قبل از بهبودی طول می کشد. آنها می توانند از درد آزاردهنده تا ناتوان کننده درد متغیر باشند. بسته به محل قرار گرفتن دیسک آسیب دیده، درد می تواند کمر، باسن و ران یا گردن را تحت تأثیر قرار دهد، که به بازوها و دستها منتقل می شود.

✳️ بی حسی و سوزن سوزن شدن در اندام ها.

✳️ ضعف در عضلات ساق پا یا افتادگی پا، نشانه احتمالی آسیب به ریشه عصب است.

درمان بیماری دیسک کمر پیشرفته

در اکثریت مواقع با اعمال پیشرفته میکروسکوپی که در دنیا انجام می شود این احتمال که آن دیسک از محل خارج شود و دیگر فشاری به نخاع، ریشه های عصبی و اطراف آن نیاید را تقویت می کند.

در بعضی مواقع هم که چندین دیسک ممکن است درگیر باشند از روش هایی که اینسترومنت و پروتز کار گزاری می شود، استفاده می شود و بیماران می توانند به زندگی عادی شان برگردند. 

به هر صورت بیماری دیسک کمری انقدر وحشتناک نیست که از آن بترسیم و یک چیزی است که خیلی از انسان ها در طول زندگی شان به آن مبتلا می شوند و در بیشتر مواقع بیمار  پس از عمل با بهترین متخصص جراحی دیسک به زندگی خوب و مناسب بر می گردد. 

اما اگر یک فرد با دیسک کمر پیشرفته به موقع تحت جراحی قرار نگیرد و درمان های نابه جا برایش انجام شود، آن چیزی که ما در طول زندگی روزمره ممکن است ببینیم، آن گلدن تایم یا زمان طلایی را بیمار برای جراحی از دست دهد ممکن است هیچ وقت به آن نتیجه مطلوب که از عمل جراحی بتوان رسید، نرسید.

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر پیشرفته

ورزش هایی که در سایت مان گذاشتیم، کاهش وزن، جلوگیری از تدخین و سیگار کشیدن، ضربه نزدن به ستون فقرات و رعایت بهداشت ستون فقرات باعث می شود که این مشکل دیسک کمر پیشرفته، برای فرد وجود نیاید.


دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جوادعیدانی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام حدود دو سال نیم در سن ۳۶ سالگی عمل فتق دیسک کردم خیلی خوب شدم الان نزدیک به یک هفته دارم احساس درد تو کمر و کشاله ران و سوزس تو کشاله ران هستم به دکترم مرجعه کردم گفت برام سونا کشاله ران نوشت با دارو که تجویز کرد سونا دادم مشکلی نداره دارو خوردم ولی هنوزدرد دارم گفت بیا امارای بگیر اگه اوت کرده باشه امکان مداوا هست خوهش میکنم به سوالام پاسخ دهید امکان هست از کلیه درد باسه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   خیر مربوط به هیپ و کمر است
 • تصویر کاربر ازاد چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  خانمی هستم ۶۰ ساله انحراف ستون فقرات(اسکلولیز)دارم جدیدا درد کمرم زیاد شده وکشیده شده توی رانم وباعت کم شدن دامنه حرکتم شده لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مراجعه بفرمایید بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک سالی میشه کتف هام شدید درد می‌کنه و گودی کمرم وقتی وسایل سنگین برمیدارند خیلی اذیت میشم گودی کمرم خیلی درد می‌کنه وقتی سرکار هم هستم درحال انجام کار کتف هام میسوزه درد شدیدی دارع میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شیما یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت مهره هفت من نخاع من رو درگیر کرده و پادرد شدید دارم، توصیه شما عمل هستش یا اینکه با راهکارهای دیگه قابل درمان هستش. و اینکه هزینه عمل رو حدودا میخواستم بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ز یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  شکستگی فشاری یکی از مهره ها در اثر پوکی شدید وضربه به خاطر سرعت گیر در خیابان سن ۶۲سال وقبلا هم تعویض مفصل شده است تاکنون حدود ۳ ماه گذشته از شکستگی آیا اگر مردادماه جهت تزریق خدمتتون مراجعه شود این تاخیر مشکلی که ایجاد نمیکند ضمنا بیمار از عوارض عمل نیز بسیار میترسد و مهارت پزشک قطعا این استرس را کم خواهد کرد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   فوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  چن ماهی متوجه شدم پنچ تاازمهرهام دیسک داره تادوماه بزور مسکن خوب بودم ولی الان درد کف پام کشید جوری ک ی دیقه هم نمیتونم سرپاباستم یا پیاده روی بکنم درد تا انتهای کمرم کشیده درد امونم بریده کارای روزمره بزور یا روزانو راه میرم نشسته هم نمیتونم خیلی تو نشستن اذیت دردهمراه باسوزن سوزن شدن
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیراقای دکتر مهره اخر کمرم یاهمون سرسه بند کمرم به شدت دردمیگره ودرد به پاهام میزنه وحالت بی حسی داره خصوصا پای چپم ولی وقتی که کمرم رو چرب میکنم وداغ میشه خوب میشه وحالت بیحسی از کمر به پایین بهم دست میده ممنون میشم راهنماییم کنید شغلمم تراشکارم روزی ۱۰ساعت سر پاهستم همراه با بارگیری سنگین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر گل جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب

  جناب دکتر من مادرزادی ستون فقرات به صورت sهست ولی متاسفانه حدود ۶ساله کمردرد شدید دارم که حدود ۵ماهه درد ازاخری مهره کمرم شروع می شه به لگن وپای راستم زده طوری که پای راستم کامل بی حس شده ومتاسفانه امروز نتونستم ادراررانگه دارم طوری که کنترل ندارم ودرد پایین کمرم وحشتناک شده ونمی تونم روی پا بایستم خواستم منوراهنمایی کنید

  ۴۸ساله خانم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  بنده حدود یه هفته ای هست که در قسمت سمت چپ پهلو دردی دارم پیش دکترا رفتم به قسمت ستون فقرات ضربه ام زدن ولی درد نداشتم ولی سمت چپ پهلو درد دارم وقتی بلند این درد را احساس میکنم یا وقتی راه میرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کمند سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقت بخیر
  راستش من گودی کمرم خیلی افتضاح درد میکنه به طوری که دوس دارم دسمتو مشت کنم زیر گودی کمرم بزارم دراز بکشم تا یکم اروم باشه و قسمت وسط کمر هم درد میکنه اگه بدون تحرک بیستر از نیم سااعت سر پا باشم کمر درد میگیرم زیاد هم نمیتونم روی صندلی بشینم همش تو خونه دراز میکشم لازم به جراحی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات