مراقبت بعد از عمل جراحی تومور مغزی

ده نکته مهم در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز که باید به آنها توجه نمود آورده شده است؛ رعایت این موارد میتواند در روند بهبودی شما کمک شایانی نماید.


دوره نقاهت پس از عمل جراحی تومور مغز

دوره نقاهت پس از جراحی بیماران با تومورهای مغزی از جهت نوع تومور ،اندازه تومور، جنس تومور، سن بیمار، جنس بیمار وهمراهی با سایر بیماریها و دهها مورد دیگر مثل تبحر جراح و امکانات بیمارستان با یکدیگر متفاوتند لذا جراحی بیماران با تومور مغزی با چالشهای زیادی مواجه است.

اکثر بیماران پس از جراحی موفق میتوانند ظرف چند روز به زندگی روزانه خود باز گردند.غذا میل کنند ،راه بروند و صحبت کنند. در مورد تومورهای سطحی و تومورهای هیپوفیز دوره نقاهت کوتاه تر است ولی در مورد تومورهای بدخیم و یا تومورهای عمقی یا مخچه ممکن است دوره نقاهت به هفته نیز بکشد.

در هنگامی که عوارض ناخواسته پیش آید ممکن است برای درمان عوارض زمان بیشتر از هفته نیز مورد نیاز باشد. برخی از تومورهای مغزی خصوصا انواع بدخیم پس از جراحی نیاز به درمانهای تکمیلی ،رادیوتراپی،کموتراپی دارند که این درمان حدود یک تا دو ماه به طول می انجامد.
در مورد برخی از تومورها جراحی های تکمیلی ممکن است مورد نیاز باشد.

ورم سر پس از جراحی تومور مغزی

پس از جراحی تومورهای مغزی تورم در بافتهای متعددی ممکن است اتفاق بیافتد. تورم پوستی و حتی تغییر رنگ بعلت جابجایی و کشش پوست حین جراحیست و پس از چند روز افزایش از روز پنجم کم میشود و ظرف دو هفته پوست کاملا سالم به نظر می آید.

ولی در مواردی بعلت عفونت و یا تجمع مایع مغزی نخاعی زیر پوست تورم کاهش نیافته و پزشک و بیمار نیاز به اقداماتی دیگر دارند.
اما این تورم در بافت مغزی نیز رخ میدهد.

در این صورت اگر تورم ناشی از اقدامات جراحی طبیعی باشد کاهش ان بزودی محتمل است ولی اگر بعلت بزرگ بودن تومور و یا شدت بدخیمی بالا و حتی ایسکیمی مغزی و عفونت رخ دهد بسیار خطرناک است و ممکن است اشکالاتی را برای بیمار بوجود آورد.

تغذیه پس از جراحی تومور مغزی

از انجا که جراحی های تومور مغزی با درجاتی از کاهش هوشیاری گاها همراهی دارد بیماران تا ۲۴ ساعت اول پس از جراحی نبایستی بجز برخی انواع مایعات از غذای جامد استفاده نمایند. پس از هوشیار شدن کامل بیمار و کنترل قدرت بلع توسط جراح بتدریج غذای نرم و سوپ شروع میگردد و ظرف دو تا سه روز غذای کم نمک تر را به بیمار توصیه میکنیم.

در مواردی که هوشیاری کامل نباشد با استفاده از سرم و یا لوله معده مواد غذایی به بیمار رسانده میشود. برای بیماران که در کما هستند و یا قدرت بلع ندارند به هیچ عنوان نبایستی بزور غذایی خورانده شود.

طول عمر بیماران تومور مغزی

در مورد تومورهای خوش خیم مغزی معمولا طول عمر طبیعی متصور است مگر ضایعه در محل نامناسب مثل زوایه پلی مخچه ای قرار داشته باشد. هرچند همیشه احتمال هر عارضه ای وجود دارد.

در مورد تومورهای بدخیم طول عمر بستگی به شدت بدخیمی یا گرید ان ،محل ضایعه ،اندازه تومور،سن بیمار ،بیماریهای همراه مثل دیابت ،و پاسخ درمانی بدن بیمار دارد .لذا طول عمر در بدترین حالت چند هفته تا بهترین حالت عمر طبیعی متغیر است.

1- مصرف مرتب داروها بخصوص آنتی بیوتیک ها وداروهای ضدتشنج بعد از عمل جراحی مغز ضروری است.

2- در تومورهای خوش‌خیم ، بعد از اثبات خوش‌خیم بودن ضایعه و خروج کامل آن از مغز، درمان اضافی لازم نخواهد بود ولی در بیماری‌هایی که با درجاتی از بدخیمی توام باشد، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز انجام می‌شود.بنابر این به توصیه های پزشک خود بعد از مشخص شدن نوع تومور توجه فرمایید.

3- بعد از عمل جراحی مغز ضایعات عروقی مغز،در اغلب چند هفته بعد از عمل موارد انجام سی تی آنژیو یا آنزیوگرافی ضروری است. بنابر این به توصیه های پزشک خود در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز توجه کنید.

4- در صورت تورم شدیدیا قرمزی  در محل عمل یا ترشح زیاد از زخم به پزشک خود مراجعه کنید

5- در جراحی های قاعده جمجمه ( جراحی تومور هیپوفیز ) در صورت خروج مایه شفاف از بینی ،باید با شک به نشت مایع مغزی نخاعی سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

6- بهتر است در طی یک هفته بعد از عمل جراحی مغز ،برای اولین ویزیت  به پزشک خود مراجعه کند.

7- بعد از بسیاری از عمل های جراحی اعصاب ،انجام فیزیوتراپی ضروری است. به توصیه های پزشک خود بعد از جراحی در این باره توجه فرمایید.

8- بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته اند تا مدتی نیاز به حمایت برای انجام فعالیت های روزانه دارند. ضمن توصیه به شروع هر چه زودتر فعالیت های معمول از جمله قدم زدن، بهتر است حداقل به مدت یک هفته بیمار فقط کارهای ضروری خود را با حمایت یکی از همراهان انجام دهد. بازگشتن به فعالیت های طبیعی ممکن است تا بیش از یک ماه به تاخیر بیفتد.

9- تعویض پانسمان به مدت یک هفته بعد از عمل ضروری است.بعد از ان تمیز وخشک نگه داشتن زخم کافی است

10- دربخیه های جذبی نیاز به کشیدن نیست فقط انتها وابتدای بخیه ها را تمیز نگه دارید 10تا12 روزبعداز عمل قسمتهای بیرون زده را بچینید.

مطلب مرتبط: وظایف جراح تومور مغزی

11- بخیه های غیر قابل جذب را 10تا12 روز  بعداز عمل بکشید

12- حداقل به مدت 5روز بعد از عمل از تماس آب با محل عمل پرهیز کنید.

13- از انجام پانسمان های بسیار محکم در محل عمل مگر توسط پزشک جراح مغز و اعصاب ، پرهیز کنید.

منابع:

www.aftabir.com › مقالات › بهداشت و درمان › توصیه های پزشکی

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 75 ساله است و جراحی آدنوم هیپوفیز انجام داده و دچار کم شنوایی شدید شده. امکان داره این موضوع بخاطر مصرف ونکومایسین باشه و در نهایت چه کاری میتونیم براش انجام بدیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله ممکن است
   به پزشک گوش مراجعه کنید
 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم تومور داشتند چهارشنبه هفته گذشته ۹۸/۹/۶ عمل کردند یکشنبه مرخص شدند الان خیلی عدم تعادل دارن و شکمشون کار نمیکنه خیلی اذیتن پهلوهاشونم درد میکنه فکر کنم تو ریکاوری پهلوشون سرما خورده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با پرشکتون تماس بگیرین
 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مریضی داشتیم جراحی آنوریسم انجام دادند ولی یک چشم به طور کامل بسته شده و توان باز کردن ندارند، ان یکی چشم هم دیدش تار است. ایا طبیعی است بعد از عمل جراحی؟ یک ماهی است هنوز نمیتوانند چشمشان را بازکنند.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله ممکن است
 • تصویر کاربرمژگان دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم ببینم اینکه نمیدونه درد داره یا نه عادیه؟ 5 روز از عمل گذشته
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   بله عادیست
 • تصویر کاربرمونا پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم 5 روز پیش یه تصادف شدید داشتن و به کما رفتن، بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گرفتن و 15 تا رگ آسیب دیده بود که از پا گرفتن، هنوز پدرم تنفسش با دستگاه هست و هنوز هم تو کما، یک سکته ی مغزی هم دیروز داشتن، الان چکار میشه براش کرد؟ هنوز خونریزی مغزی هم خفیف دارن...
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   تحت نظر پزشکشون باشید
 • تصویر کاربرعباسی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر.سوالی داشتم از محضر شما اینکه من داداشم ۲هفته قبل بر اثر فشار خون بالا دچار خونریزی و سکته شدن و مورد عمل جراحی قرار گرفتن و بعداز گذشت ۲۰روز مراقبت در بیمارستان با تشخیص پزشکشون بخیه هاشون رو کشیدن و ۲روز بعدترخیص شدن.تو دوروز اول دچار تب میشدن ولی از شب دوم خداروشکر تبشون قطع شد ولی تورم ناحیه ای که جراحی شدن(سمت چپ)مشهوده کاملا و این مارو نگران کرده.گفتم اگر امکانش هست چون وزنشون زیاده و حمل و نقلش برامون مقداری سخت و همراه با ترسه برای بردن به بیمارستان ، برادری بکنین و راهنمایی و اطلاعات لازم رو دراختیارمون قرار بدید که آیا طبیعیه خوب میشه یا لازمه واقعا ببریمش؟
  خداخیرتون بده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   حتما ویزیت پزشک
 • تصویر کاربرReza شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.ببخشید من ۵۵سالمه و دیسک گردن دارم و در دست چپم احساس ضعف و بی حسی دارم.آیا بدون جراحی امکان بهبود وجود داره؟و اینکه اگر نیاز به جراحی هست با توجه به اینکه دیابت و فشار خون و مشکلات کبدی دارم مشکلی برای جراحی ایجاد میکنه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   خیر نگران نباشید
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده سال ۹۱ جراحی تومور منینژیومای اتیپیک داشتم ،تومور بصورت کامل و با حاشیه ۲ ساتیمتر برداشته شد به دستور جراح بعد از جراحی گامانایف در یک جلسه انجام دادم.
  بصورت سالیانه و اخرین بار اذر ۸۷ ام ار آی با تزریق انجام دادم که خوشبختانه اثری از عود نبوده است.
  با توجه به تغییر محل پزشک معالج و عدم دسترسی به ایشان راهنمایی بفرمایید که پیگیری نیاز هست یا خیر۰۰۰البته یکی از جراحان گفت تا ۵ سال پیگیری نیاز است و در صورت عدم عود در دوره پنجساله نیازی به پیگیری نمی باشد۰
  جهت رفع نگرانی و استرس تسریع در پاسخ موجب امتنان خواهد بود۰۰۰در ضمن بنده اقا و در حال حاضر ۵۱ سال دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   بله لازمه

 • تصویر کاربرحسین پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر برادرم ۵ روز پیش عمل تومور مغزی شده وبعد از ترخیص و آوردن به خانه مدام میخوابه واشتها به خوردن غذا نداره چیکار باید بکنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   به پزشکش مراجعه کنید.

 • تصویر کاربرMah سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی حدود هشتاد سال دارای شکستگی مهره کمر به کلینکی مراجعه و تشخیص شکستگی مهره داده شد و درمانی خاصی صورت نگرفته و فقط استراحت مطلق تجویز کردند
  پیگیری بیشتر برای درمان لازم است و اینکه باسد به چه متخضصی رجوع شود جراح مغز و اعصاب یا ارتوپد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر