مراقبت بعد از عمل جراحی تومور مغزی

ده نکته مهم در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز که باید به آنها توجه نمود آورده شده است؛ رعایت این موارد میتواند در روند بهبودی شما کمک شایانی نماید.


دوره نقاهت پس از عمل جراحی تومور مغز

دوره نقاهت پس از جراحی بیماران با تومورهای مغزی از جهت نوع تومور ،اندازه تومور، جنس تومور، سن بیمار، جنس بیمار وهمراهی با سایر بیماریها و دهها مورد دیگر مثل تبحر جراح و امکانات بیمارستان با یکدیگر متفاوتند لذا جراحی بیماران با تومور مغزی با چالشهای زیادی مواجه است.

اکثر بیماران پس از جراحی موفق میتوانند ظرف چند روز به زندگی روزانه خود باز گردند.غذا میل کنند ،راه بروند و صحبت کنند. در مورد تومورهای سطحی و تومورهای هیپوفیز دوره نقاهت کوتاه تر است ولی در مورد تومورهای بدخیم و یا تومورهای عمقی یا مخچه ممکن است دوره نقاهت به هفته نیز بکشد.

در هنگامی که عوارض ناخواسته پیش آید ممکن است برای درمان عوارض زمان بیشتر از هفته نیز مورد نیاز باشد. برخی از تومورهای مغزی خصوصا انواع بدخیم پس از جراحی نیاز به درمانهای تکمیلی ،رادیوتراپی،کموتراپی دارند که این درمان حدود یک تا دو ماه به طول می انجامد.
در مورد برخی از تومورها جراحی های تکمیلی ممکن است مورد نیاز باشد.

ورم سر پس از جراحی تومور مغزی

پس از جراحی تومورهای مغزی تورم در بافتهای متعددی ممکن است اتفاق بیافتد. تورم پوستی و حتی تغییر رنگ بعلت جابجایی و کشش پوست حین جراحیست و پس از چند روز افزایش از روز پنجم کم میشود و ظرف دو هفته پوست کاملا سالم به نظر می آید.

ولی در مواردی بعلت عفونت و یا تجمع مایع مغزی نخاعی زیر پوست تورم کاهش نیافته و پزشک و بیمار نیاز به اقداماتی دیگر دارند.
اما این تورم در بافت مغزی نیز رخ میدهد.

در این صورت اگر تورم ناشی از اقدامات جراحی طبیعی باشد کاهش ان بزودی محتمل است ولی اگر بعلت بزرگ بودن تومور و یا شدت بدخیمی بالا و حتی ایسکیمی مغزی و عفونت رخ دهد بسیار خطرناک است و ممکن است اشکالاتی را برای بیمار بوجود آورد.

تغذیه پس از جراحی تومور مغزی

از انجا که جراحی های تومور مغزی با درجاتی از کاهش هوشیاری گاها همراهی دارد بیماران تا ۲۴ ساعت اول پس از جراحی نبایستی بجز برخی انواع مایعات از غذای جامد استفاده نمایند. پس از هوشیار شدن کامل بیمار و کنترل قدرت بلع توسط جراح بتدریج غذای نرم و سوپ شروع میگردد و ظرف دو تا سه روز غذای کم نمک تر را به بیمار توصیه میکنیم.

در مواردی که هوشیاری کامل نباشد با استفاده از سرم و یا لوله معده مواد غذایی به بیمار رسانده میشود. برای بیماران که در کما هستند و یا قدرت بلع ندارند به هیچ عنوان نبایستی بزور غذایی خورانده شود.

طول عمر بیماران تومور مغزی

در مورد تومورهای خوش خیم مغزی معمولا طول عمر طبیعی متصور است مگر ضایعه در محل نامناسب مثل زوایه پلی مخچه ای قرار داشته باشد. هرچند همیشه احتمال هر عارضه ای وجود دارد.

در مورد تومورهای بدخیم طول عمر بستگی به شدت بدخیمی یا گرید ان ،محل ضایعه ،اندازه تومور،سن بیمار ،بیماریهای همراه مثل دیابت ،و پاسخ درمانی بدن بیمار دارد .لذا طول عمر در بدترین حالت چند هفته تا بهترین حالت عمر طبیعی متغیر است.

1- مصرف مرتب داروها بخصوص آنتی بیوتیک ها وداروهای ضدتشنج بعد از عمل جراحی مغز ضروری است.

2- در تومورهای خوش‌خیم ، بعد از اثبات خوش‌خیم بودن ضایعه و خروج کامل آن از مغز، درمان اضافی لازم نخواهد بود ولی در بیماری‌هایی که با درجاتی از بدخیمی توام باشد، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز انجام می‌شود.بنابر این به توصیه های پزشک خود بعد از مشخص شدن نوع تومور توجه فرمایید.

3- بعد از عمل جراحی مغز ضایعات عروقی مغز،در اغلب چند هفته بعد از عمل موارد انجام سی تی آنژیو یا آنزیوگرافی ضروری است. بنابر این به توصیه های پزشک خود در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز توجه کنید.

4- در صورت تورم شدیدیا قرمزی  در محل عمل یا ترشح زیاد از زخم به پزشک خود مراجعه کنید

5- در جراحی های قاعده جمجمه ( جراحی تومور هیپوفیز ) در صورت خروج مایه شفاف از بینی ،باید با شک به نشت مایع مغزی نخاعی سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

6- بهتر است در طی یک هفته بعد از عمل جراحی مغز ،برای اولین ویزیت  به پزشک خود مراجعه کند.

7- بعد از بسیاری از عمل های جراحی اعصاب ،انجام فیزیوتراپی ضروری است. به توصیه های پزشک خود بعد از جراحی در این باره توجه فرمایید.

8- بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته اند تا مدتی نیاز به حمایت برای انجام فعالیت های روزانه دارند. ضمن توصیه به شروع هر چه زودتر فعالیت های معمول از جمله قدم زدن، بهتر است حداقل به مدت یک هفته بیمار فقط کارهای ضروری خود را با حمایت یکی از همراهان انجام دهد. بازگشتن به فعالیت های طبیعی ممکن است تا بیش از یک ماه به تاخیر بیفتد.

9- تعویض پانسمان به مدت یک هفته بعد از عمل ضروری است.بعد از ان تمیز وخشک نگه داشتن زخم کافی است

10- دربخیه های جذبی نیاز به کشیدن نیست فقط انتها وابتدای بخیه ها را تمیز نگه دارید 10تا12 روزبعداز عمل قسمتهای بیرون زده را بچینید.

مطلب مرتبط: وظایف جراح تومور مغزی

11- بخیه های غیر قابل جذب را 10تا12 روز  بعداز عمل بکشید

12- حداقل به مدت 5روز بعد از عمل از تماس آب با محل عمل پرهیز کنید.

13- از انجام پانسمان های بسیار محکم در محل عمل مگر توسط پزشک جراح مغز و اعصاب ، پرهیز کنید.

منابع:

www.aftabir.com › مقالات › بهداشت و درمان › توصیه های پزشکی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراسلی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  بخشید اقای دکتر احتمال کما رفتن بعد از عمل تومور مغزی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   بله
 • تصویر کاربرامید سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  خانم 50ساله 20 روز پیش عمل مغز داشتند برای کریبس رگ ، ولی الان پس از 20 روز متاسفانه به هوش نمیاد و در آی سی یو هستش . پزشک میگه زمان هوشیاری تشنج کرده به همین دلیل دوباره بیهوش کردند . این فرایند تا چه زمانی ممکنه ادامه داشته باشه؟ پیش از عمل گفته بودن عمل سنگین نیست و نهایتا دو روز آی سیو نیاز داره. عمل موفق بوده .خونریزی هم نداره .فقط زمانی که علایم هوشیاری میاد تشنج دارن و این ادامه داره تا امروز ..بیمارستان پیامبراکرم هستش
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرFateme سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادر من ۶۷ سالشون هست دوماه پیش بعلت سرگیجه وعدم تعادل مراجعه کردند پیش پزشک متخصص تشخیص آستروسیتوما دادند ایشون بیوپسی مغز شدند وسی جلسه پرتو درمانی گذراندند الان عوارض بیحسی نیمه چپ وگاهی اختلال حواس دارند میخوام بدونم پس از این دوران احتمال عود مجدد هست وروند درمانشون در ادامه به چه شکل خواهد بود!؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرFatemeh چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 6 روز پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خانم ۳۵ ساله هستم سردردهایی در کف سرم دارم .نوارمغز وام ار ای انجام دادم .در جواب مشکوک به دو حالت میگرن و دمیلون هستم . داروهای دکترم بهم نمیسازه.جدیدا درد پاهام هنگام خواب شدیدتر شده .کمکم میکنید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربرگروسب پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام. برادر من تو سرشون تومور داشتن چراحی کردن. امروز ترخیص شدن ولی خیلی خیلی درد دارن . چه کار کنیم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحسین چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  یکی از آشناهامون تومور مغذی داشت و بنظر از نوع بدخیم بود. دکتر عملش کرد و الان درجه هوشیاری خیلی ضعیفی داره و کسی را نمیشناسه. دکترش گفت ممکنه هیچ وقت دیگه هوشیاریش بدست نیاره.
  آیا ممکنه هوشیاری دیگه برنگرده؟
  آیا ممکنه دیگه نتونه راه بره؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمیرجلال سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام امکان رشددوباره توموروجودداردوچرادومرحله بایدعمل جراحی بشود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرسمانه سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من پدرم دو روزه عمل تومور مغزی خوش خیم انجام داده امروز یهو حالش بد شد و دستش حالت بی حسی گرفت و بعد چند دقیقه خوب شد این حالت عادیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسید شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام پدر من 4 ماه هست دچار سردرد هست دکتر مغز واعصاب هم بردیم اسکن مغزی دادیم متاسفانه دکترش تشخیص ندادند بعد از دو ماه همان اسکن قبلی رو پیش پزشکدیگری بردیم کهترومای مغزیتشخیص دادند ولکه های خونی در دوطرف سربود که جراح تشخیص داد باید عمل شوند سن ایشون 78 سال هست لطفا بفرمائید نحوهعمل ایشان چگونه هست؟لیزری هست یا باید استخوان سر سوراخ بشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   بله بابستی استخوان جمجمه سوراخ شود
 • تصویر کاربرمعراج شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسرم تومور مغزی بدخیم داره که خیلی پیشرفت کرده و متخصصی رفتیم پیشش هم گفته هیچ درمانی نمیشه انجام داد به جز جراحی که خیلی پر ریسکه و چون فشار به عصب بینایی میاره ممکنه بعد از عمل بینایی از دست بره
  اقای دکتر به نظرتون همچین چیزی ممکنه؟و اینکه برگشت پذیر هست؟
  یا فقط تاری دید بوجود میاد و بینایی بعد از یه مدت به حالت اولیه برمیگرده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر