مراقبت بعد از عمل جراحی تومور مغزی

ده نکته مهم در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز که باید به آنها توجه نمود آورده شده است؛ رعایت این موارد میتواند در روند بهبودی شما کمک شایانی نماید.


دوره نقاهت پس از عمل جراحی تومور مغز

دوره نقاهت پس از جراحی بیماران با تومورهای مغزی از جهت نوع تومور ،اندازه تومور، جنس تومور، سن بیمار، جنس بیمار وهمراهی با سایر بیماریها و دهها مورد دیگر مثل تبحر جراح و امکانات بیمارستان با یکدیگر متفاوتند لذا جراحی بیماران با تومور مغزی با چالشهای زیادی مواجه است.

اکثر بیماران پس از جراحی موفق میتوانند ظرف چند روز به زندگی روزانه خود باز گردند.غذا میل کنند ،راه بروند و صحبت کنند. در مورد تومورهای سطحی و تومورهای هیپوفیز دوره نقاهت کوتاه تر است ولی در مورد تومورهای بدخیم و یا تومورهای عمقی یا مخچه ممکن است دوره نقاهت به هفته نیز بکشد.

در هنگامی که عوارض ناخواسته پیش آید ممکن است برای درمان عوارض زمان بیشتر از هفته نیز مورد نیاز باشد. برخی از تومورهای مغزی خصوصا انواع بدخیم پس از جراحی نیاز به درمانهای تکمیلی ،رادیوتراپی،کموتراپی دارند که این درمان حدود یک تا دو ماه به طول می انجامد.
در مورد برخی از تومورها جراحی های تکمیلی ممکن است مورد نیاز باشد.

ورم سر پس از جراحی تومور مغزی

پس از جراحی تومورهای مغزی تورم در بافتهای متعددی ممکن است اتفاق بیافتد. تورم پوستی و حتی تغییر رنگ بعلت جابجایی و کشش پوست حین جراحیست و پس از چند روز افزایش از روز پنجم کم میشود و ظرف دو هفته پوست کاملا سالم به نظر می آید.

ولی در مواردی بعلت عفونت و یا تجمع مایع مغزی نخاعی زیر پوست تورم کاهش نیافته و پزشک و بیمار نیاز به اقداماتی دیگر دارند.
اما این تورم در بافت مغزی نیز رخ میدهد.

در این صورت اگر تورم ناشی از اقدامات جراحی طبیعی باشد کاهش ان بزودی محتمل است ولی اگر بعلت بزرگ بودن تومور و یا شدت بدخیمی بالا و حتی ایسکیمی مغزی و عفونت رخ دهد بسیار خطرناک است و ممکن است اشکالاتی را برای بیمار بوجود آورد.

تغذیه پس از جراحی تومور مغزی

از انجا که جراحی های تومور مغزی با درجاتی از کاهش هوشیاری گاها همراهی دارد بیماران تا ۲۴ ساعت اول پس از جراحی نبایستی بجز برخی انواع مایعات از غذای جامد استفاده نمایند. پس از هوشیار شدن کامل بیمار و کنترل قدرت بلع توسط جراح بتدریج غذای نرم و سوپ شروع میگردد و ظرف دو تا سه روز غذای کم نمک تر را به بیمار توصیه میکنیم.

در مواردی که هوشیاری کامل نباشد با استفاده از سرم و یا لوله معده مواد غذایی به بیمار رسانده میشود. برای بیماران که در کما هستند و یا قدرت بلع ندارند به هیچ عنوان نبایستی بزور غذایی خورانده شود.

طول عمر بیماران تومور مغزی

در مورد تومورهای خوش خیم مغزی معمولا طول عمر طبیعی متصور است مگر ضایعه در محل نامناسب مثل زوایه پلی مخچه ای قرار داشته باشد. هرچند همیشه احتمال هر عارضه ای وجود دارد.

در مورد تومورهای بدخیم طول عمر بستگی به شدت بدخیمی یا گرید ان ،محل ضایعه ،اندازه تومور،سن بیمار ،بیماریهای همراه مثل دیابت ،و پاسخ درمانی بدن بیمار دارد .لذا طول عمر در بدترین حالت چند هفته تا بهترین حالت عمر طبیعی متغیر است.

1- مصرف مرتب داروها بخصوص آنتی بیوتیک ها وداروهای ضدتشنج بعد از عمل جراحی مغز ضروری است.

2- در تومورهای خوش‌خیم ، بعد از اثبات خوش‌خیم بودن ضایعه و خروج کامل آن از مغز، درمان اضافی لازم نخواهد بود ولی در بیماری‌هایی که با درجاتی از بدخیمی توام باشد، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز انجام می‌شود.بنابر این به توصیه های پزشک خود بعد از مشخص شدن نوع تومور توجه فرمایید.

3- بعد از عمل جراحی مغز ضایعات عروقی مغز،در اغلب چند هفته بعد از عمل موارد انجام سی تی آنژیو یا آنزیوگرافی ضروری است. بنابر این به توصیه های پزشک خود در مراقبت بعد از عمل جراحی مغز توجه کنید.

4- در صورت تورم شدیدیا قرمزی  در محل عمل یا ترشح زیاد از زخم به پزشک خود مراجعه کنید

5- در جراحی های قاعده جمجمه ( جراحی تومور هیپوفیز ) در صورت خروج مایه شفاف از بینی ،باید با شک به نشت مایع مغزی نخاعی سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

6- بهتر است در طی یک هفته بعد از عمل جراحی مغز ،برای اولین ویزیت  به پزشک خود مراجعه کند.

7- بعد از بسیاری از عمل های جراحی اعصاب ،انجام فیزیوتراپی ضروری است. به توصیه های پزشک خود بعد از جراحی در این باره توجه فرمایید.

8- بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته اند تا مدتی نیاز به حمایت برای انجام فعالیت های روزانه دارند. ضمن توصیه به شروع هر چه زودتر فعالیت های معمول از جمله قدم زدن، بهتر است حداقل به مدت یک هفته بیمار فقط کارهای ضروری خود را با حمایت یکی از همراهان انجام دهد. بازگشتن به فعالیت های طبیعی ممکن است تا بیش از یک ماه به تاخیر بیفتد.

9- تعویض پانسمان به مدت یک هفته بعد از عمل ضروری است.بعد از ان تمیز وخشک نگه داشتن زخم کافی است

10- دربخیه های جذبی نیاز به کشیدن نیست فقط انتها وابتدای بخیه ها را تمیز نگه دارید 10تا12 روزبعداز عمل قسمتهای بیرون زده را بچینید.

مطلب مرتبط: وظایف جراح تومور مغزی

11- بخیه های غیر قابل جذب را 10تا12 روز  بعداز عمل بکشید

12- حداقل به مدت 5روز بعد از عمل از تماس آب با محل عمل پرهیز کنید.

13- از انجام پانسمان های بسیار محکم در محل عمل مگر توسط پزشک جراح مغز و اعصاب ، پرهیز کنید.

منابع:

www.aftabir.com › مقالات › بهداشت و درمان › توصیه های پزشکی

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرالهه چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من الان دو هفته ست که عمل تونور مغز مننژیوما داشتم قسمت چپ مغز بود که تخلیه شد ولی حس بویایی رو کاملا از دست دادم ایا امکان بازگشت حس بویاییم هست؟اگه هست چقد زمان نیازه؟ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنسترن پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما به خیر ، ۴۷ ساله هستم ، درد در ناحیه گردن و شانه دارم ، در قسمت راست بیشتر بیشتر احساس میشه ، و بعضی اوقات پشت سر هم درد میگیره ، با توجه به MRI شما نظرتان چیست ، لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالا عمل لازم نیست
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالا عمل لازم نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرهستی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تشنج ها وسرگیجه های شدید داشتم عمل شدم بعد سه روز مرخص شدم بعد 4روز به کارتم با گرفتن آب نخاع متوجه شدن سرم داخل اتاق عمل عفونت کرده بعد 5روز بهوش اومدم الان با گذشت دوماه از عمل سرم من قدرت راه رفتن بدون واکر ندارم چشم چپم دیدش تار سمت گیجگاهم متورم شده الان یک ماه سنم 36سال دیروز که میگن بیهوش میشم دندانم قفل میشه مشکل چیه دکتر بخاطر کرونا نمیبینتم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   به جراحتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرقاسمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من اول اسفند به دلیل خونریزی دوطرفه سر جراحی شدن قبل عمل کاملا هوشیار بودن و راه میرفتم و صحبت میکردن بعد از عمل هم کاملا هوشیار بودن پزشک از عمل راضی بودن و 18 روز بعد عمل اسکن کردن و خیلی خوب بود و دوباره 28 روز بعد عمل اسکن کردن و خداروشکر خوب بود و مشکلی نداشت و تا به امروز 40 روز از عمل میگذره فقط گاهی شب ها سرگیجه خفیف میگیرن و رد میشه و صبح ها دو دست و گاهی پا کمی بی حس میشه و رفع میشه. داروی مصرفی هم فنی تویین هست که اوایل روزی سه تا میخوردن ولی پزشک گفتن دیگه روزی دوتا بخورن . البته دیابتی هم هستن. ممنون میشم علت این سرگیجه های کوتاه رو بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   طبیعیست و موقتی
 • تصویر کاربرFmkh شنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پدر من تومور مغزی داشتن که بدخیم بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفتن و دکتر جراح فقط تونستن قسمتی از تومور رو از مغز خارج کنن قسمتیش موند و ۳۰ جلسه پرتو درمانی کردن الان هم دارو میخورن و سنشون هم ۶۳ هست بعد از عمل هم نیمه چپ بدنش فلج شد و تومور در قسمت راست مغزش بوده ،بعد از عمل هم حدود ۲۱ کیلو کاهش وزن داشتن
  من خیلی تغییر توی خلق و خوی ایشون احساس میکنم خیلی آدم افسرده ای شدن و گاهی اوقات پرخاشگر و بسیار بداخلاق اصلا تحمل چیزی برخلاف میلشون رو ندارن
  دکتر ایا امیدی هست که تومورش کاملا از بین بره و خوب شه ؟یا امیدی نیست؟😞 ما باید چه چیزایی و رعایت کنیم که به نفعش باشه؟
  پدرم در بیمارستان ساسان توسط دکتر صوفیانی عمل شدن نیازی هست که پیش دکتر دیگه ای ببریمش من خیلی نگرانشم گاهی اوقات هم سرش رو میگیره درد میگیره سرش
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   نه
   پزشک خوبی دارند تحت نظرشون باشید
 • تصویر کاربرالهه چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  علت تهوع و استفراغ بیمار بعد لز جراحی تومور مغزی چیست؟ آیا خطرناک میباشد و مساله حدی است؟ لطفا در اسرع وقت راهنماییم کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   بستگی به زمان جراحی دارد
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   اگر جدید جراحی شده گذراست ولی اگر قدیمیست بررسی شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربربخشی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،ببخشید پدر من ۶ ماه قبل با علائمی شبیه سکته مغزی بردیم بیمارستانی در بابل که فهمیدیم تومور بدخیم داشتن که عملش کردیم بعد دوسه ماه شرایطش بهبود پیداکرد که متاسفانه با مراجعه به پزشکی در تهران متوجه شدیم که۴۰ درصد تومور هنوز باقیمانده و دکتر اولش هم تایید کرد که نمیتونست بقیه رو تخلیه کنه با مشورت ایشون ،دوباره پدر رو در تاریخ ۲۷ بهمن در بیمارستان شهدای تجریش عمل کردیم منتها بعداز ۸ روز در آی سیو موندن و یه روز توبخش موندن بخاطر ویروس کرونا خواستن بیمارستان روتخلیه کنن پدر رو مرخص کردن ولی بعد دوروز دست و پای سمت چپش لمس شد با دکتر تماس گرفتیم گفتن بیارینش تهران ،تا بردیم گفتن باید حداقل ۵ روز دیگه بستری بشه ولی بازم بعد ۲۴ ساعت مرخص کردن چون وضعیت بیمارستان خیلی وخیم و پرشده بود از بیماران کرونایی،مشکل اصلی اینجاست الان بخیه رو باید بکشیم منتها قسمت بیرونی جای بخیه ورم زیادی داره پرستار که دید گفت باید یه دکتر ببینه تا من بکشم چون مسئولیتش رو قبول نمیکنم،متاسفانه دکتر اولش در بابل بخاطر قرنطینه مطبش بستست و میگه نیستم ۱۵ فروردین به بعد،دکتر عمل دومش هم فقط عملش کرد و تو آیسیو و بخش دکتر کشیک پدر رو معاینه میکرد بخاطر ترس ویروس کردنا هم از در خونه نمیشه بیرون رفت،خواهش میکنم کمکم کنید آیا میشه با ورم جای بخیه ،بخیه رو کشید یا احتمال خدای نرده عفونت و ترشح وجود داره،الان چکارکنم،هم باید بخیه کشیده بشه هم کسی نیست پدر رو چک کنه،ما شمال هستیم و مازندران کاملا قرنطینه ست،خواهش میکنم راهنماییم کنید،فقط یه نکته اینکه عمل دوم رو دقیقا روی بخیه عمل اول برش دادن و بخیه کردن.مرسی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   خیر
   عجله ای برای کشیدن بخیه نیست
   ممکنه زیرش اب باشه و برای شما مشکل ایجاد کنه
   بزارین دو سه هفته دیگه ولی بخیه را پزشکش بکشه
   در ضمن بد نیست با چند تا گاز و باند بصورت نسبتا محکم نه خیلی محکم که پوست را نکروز کنه روش رو پانسمان کنیدو
 • تصویر کاربرامین یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم به خاطر تصادفی که داشتن ولخته خونی که در مغزشون وجود داشت عمل جراحی کردن یک هفته ای ازعملشون میگذره از دیروز احساس میکنیم یه مقدار خون از محل جراحی میاڐ بیرون .و پانسمان خونی میشه ولی این خونریزی قطع میشه وبعد از اون ورم سرش خیلی خوابیده دکتر این عادیه یا نه ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   حتما به جراحتون مراجعه کنید
   عفونت اتفاق نیفته
 • تصویر کاربرFateme یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید میشه از سایتتون ب عنوان ی منبع برای کار تحقیقاتی اموزشی استفاده کنم والا منبعی برا مراقبت های بعد عمل نوروسرجری پیدا نکردم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   رفرانس را بایستی ذکر کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرکیمیا سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من از یکسال پیش دکتر قربانی تشخیصgbm دادن ودرطی این دوسال دوبارتحت جراحی بودن که اخرین جراحی یکسال پیش بود درحال حاظر شیمی میشن بعدازجلسه سوم شیمی شون یکدفعه اختلال حرکت پیداکردن و دیگه نمیتونه دست وپاشو حرکت بده بعد ازعمل هم دردشدید درناحیه پشت گردن دارن که واقعا شدیده بادکترشون که صحبت کردیم نگفتن دلیل درد شدیدشون چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   حتما به پزشک جراحتون مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر