تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

ورزشها و نرمشهایی وجود دارد که میتواند درد کمر را بهبود ببخشد. دانستن چند نکته قبل از شروع ورزشهای مناسب برای بهبود درد کمر ضروری است.

1- نکته مهم در تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن ،انجام مرتب ، صحیح وطولانی مدت آنها است.اگر ورزش ها طبق برنامه منظم انجام نشود یا به شیوه صحیح صورت نگیرد یا دوره کامل آن طی نشود ،تاثیری نخواهند داشت وحتی ممکن است باعث آسیب شوند.

2- اصل مهم در مورد انجام تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات گردن این است که تمرینات باید از انواع ساده و با دفعات کم و مدت زمان کم شروع وبه تدریج اضافه شوند.

3- در طی انجام تمرینات ورزشی چنانچه با مشکل خاصی از جمله تشدید درد گردن یا دست ها مواجه شدید ورزش را قطع وموضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

4- درمورد شروع تمرینات ورزشی ،با پزشک خود مشورت کنید.انجام بعضی از حرکات،در صورت وجود بعضی از مشکلات ستون فقرات محدودیت دارد.

5- ورزش جزیی از درمان های مربوط به درد کمر است وجای سایر درمان ها از جمله دارودرمانی وجراحی وفیزیوتراپی را نمی گیرد.

تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

الف) تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

1- کف دستان خود را روی پیشانی خود بگذارید و سر و دستان خود را به سمت یکدیگر فشار دهید. این حالت را 5 ثانیه نگه دارید و سپس عضلات خود را شل کنید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.

2- دستان خود را در پشت سرتان قلاب کنید ؛ سعی کنید سرتان را به سمت عقب خم کنید و به طور همزمان با دستان خود در برابر این حرکت مقاومت کنید و در جهت مخالف نیرو وارد کنید. این حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و هنگامی‌که 5 ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی‌ شل کنید

3- برای حرکت بعدی، دست خود را یک طرف سر خود بگذارید و فشار دهید، با عضلات گردن خود در جهت مقابل فشار دست، نیرو وارد کنید و در مقابل فشار دست مقاومت کنید. این حرکت را بر سمت دیگر نیز انجام دهید. هر حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و هنگامی‌که 5 ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی ‌شل کنید.

4- شانه‌ های خود را تا نزدیک گوش‌ها تا آنجا که می‌توانید بالا بکشید ؛ شما باید در شانه‌ها و گردن خود احساس تنش کنید. شانه‌های خود را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه بالا نگه دارید و سپس آنها را پایین بیاورید. این حرکت را سه مرتبه تکرار کنید. اگر این حرکت را در زمانی که گردن درد شما شروع شد انجام دهید از وخیم‌تر شدن درد جلوگیری می‌شود.

ب) تمرینات ورزشی حرکات سر

در حالی که گردن خود را صاف گرفته‌ اید به جلو نگاه کنید. سپس به آهستگی گردن خود را به سمت چپ کج کرده و این حالت را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه حفظ کنید. با این کار به کاهش تنش عضلات سمت راست گردن کمک می‌کند. سپس گردن را به سمت دیگر به طور مشابه و به همان مدت کج کنید. این حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید و سپس سر خود را به سمت جلو و عقب کج کنید تا در قسمت‌های دیگر گردن کشش ر احساس کنید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپریناز جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چهارده سالمه چهار ماهه که عمل اسکولیوز انجام دادم تو همون موقع اتاق عمل دکتر قبلش گفت که یک دیسک خراب هم در پایین کمرم دارم اما به اون دست نمی زنیم و پلاتین هارو بالاتر میزاریم میشه بگید که دیسک خراب چجوری میشه و چرا تو سن من بوجود اومده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   بستگی به سن ندارد
   متون سایت رو مطالعه کنید
 • تصویر کاربرحمید شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  با علایم بی حسی و بالا نیامدن قسمت جلوی پا به دکتر مراجعه نمودم بعد از انجام ام آی ار و نوار عصب ،با تشخیص بیرون زدگی دیسک و فشار عصب ،عمل جراحی دسیک دکتر گفت باید انجام بدم خواستم نظر شما رو بدونم ،آیا میشه جراحی نکنم ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضائی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب .
  مورخ ۲ تیر ۹۸ مادرم توسط دکتر عبدالحسین پور عمل کمر میکروسکوپی شدند ، و ۱۰ تیر مراجعه به مطب داشتیم ، الان ۲ روزه روی پا ، به سمت مچ ، متورم و دردناک شده ، لطفا راهنمایی بفرمایید خطری نباشه .
  دیروز به تلفن همراه پیام زدم ولی پاسخگویی نبوده.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   تودم مچ پا مربوط به کمر نیست
   مراجعه به متخصص مچ پا دکتر نادری بسود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر