تفاوت فیبرومیالژیا و ام اس چیست؟

یکی از بیماری هایی که امروزه باعث نگرانی و افسردگی بسیاری شده است ام اس میباشد. این مقاله را دنبال کنید.

بیماری ام اس نوعی بیماری التهابی مزمن، ناتوان کننده و اغلب پیشرونده در سیستم اعصاب مرکزی است که منجر به از بین رفتن پوشش میلین تارهای عصبی می شود و به تدریج می تواند باعث اختلال در انتقال پیام های عصبی بین مغز و سایر قسمتهای بدن شود. نهایتاً چنین شرایطی منجر به تحلیل غیرقابل برگشت اعصاب می گردند.

طیف گسترده ای از علائم بیماری ام اس وجود دارند که به شدت آسیب و نوع عصب آسیب دیده دارد بستگی دارد. تشخیص زودهنگام بیماری ام اس مشکل است چراکه دارای دوره های فعال و غیرفعال است، گاهی اوقات علائم برای مدت چندین ماه از بین می روند. اگرچه احتمال ابتلا به این بیماری در هر سنی وجود دارد ولیکن اوج آن در سنین 40-20 سال است و در زنان بیشتر از مردان دیده میشود.

بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس

بیماری ام اس دارای علائمی است که به طور تیتروار در این قسمت بیان میکنیم.

 • بی حسی و ضعف در یکی از دستها و پاها و یا هردوی آنها، که معمولاً در یک طرف بدن و یا پایین تنه اتفاق می افتد.
 • کاهش دید و یا از دست دهی کامل بینایی، معمولاً در یکی از چشمها که غالباً با درد درهنگام حرکت چشم همراه است (التهاب عصب چشمی).
 • دوبینی و یا تاری دید
 • سوزش و درد در قسمتهایی از بدن
 • احساس شوک الکتریکی که با برخی حرکات سر به فرد دست می دهد
 • لرزه، عدم هماهنگی و یا راه رفتن لرزان
 • خستگی
 • سرگیجه

راه های تشخیص

با توجه به تکنیک های پیشرفته امروزی مثل ام ار ای این بیماری توسط بررسی مایع نخاعی و در مواردی در صورتی که پزشک صلاح بداند، می توان به بررسی پتانسیل حسی بینایی نیز پرداخت. با این حال تشخیص دقیق بیماری ام اس توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب امکان پذیر است.

پزشک متخصص مغز و اعصاب

زندگی با بیماری ام اس

با داشتن یک حس خوب نسبت به خودتان میتوانید یک زندگی طبیعی همراه با کار و فعالیت روزانه داشته باشید. وقتی متوجه بیماری خود میشوید ممکن است دچار افسردگی، اندوه، و آشفتگی شدید بشوید اما با داشتن نگرشی مثبت به زندگی و تغییر جهت فکری و قبول بیماری اسایش و آرامش رو برای زندگی خود فراهم کنید. شما میتوانید در برنامه روزانه البته با مشورت پزشک خودبه ورزشهایی مثل یوگا ، شنا و ورزشهایی که باعث خستگی شما نشود را داشته باشید.

افرا بسیاری هستند که با داشتن این بیماری در زمینه های مختلف اجتماع مشغول کارو موفقیت هستند. کار به شما شخصیت مقاومت و رضایت شخصی میدهد، و منبع در آمد هم هست اما در صورتیکه ایجاد اضطراب یا فشار کند باید تغییراتی درآن به وجود بیاورید.

نکات مهم در مواجهه با بیماری  ام اس

 • از قرار گرفتن در محیط هایی که دمای بالا مانند سونا، حمام بسیار گرم، اجتناب کنید زیرا سبب تشدید علائم بیماری می شود.
 • از کشیدن سیگار پرهیز نمایید.
 • استرس نداشته باشید چون استرس باعث تشدید بیماری می شود.

درمان ام اس

ام اس و بارداری

برای تصمیم به بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید. مطالعات نشان داده که بارداری و بچه دار شدن برای فرد مبتلا به بیماری ام اس ممنوعیتی ندارد و خطر ابتلا فرزند شما به ام اس بسیار کم است. تعداد حملات در دوران بارداری کاهش می یابد که ممکن است علت آن تغییرات هورمونی و سیستم ایمنی باشد. احتمال حملات در سه ماه اول پس از بارداری افزایش خواهد یافت که پزشک خود را باید در جریان این موضوع قرار دهید.

وراثت

ریسک بیماری ام اس در افراد دارای سابقه خانوداگی این بیماری بیشتر است. به عنوان مثال چنانچه یکی از والدین یا خواهر و برادرهای شما مبتلا به ام.اس باشد، احتمال ابتلا به این بیماری در شما 3-1 درصد است. به یاد داشته باشید که سلامت جسمانی شما مستقیماً بر سلامت روحی تان تاثیر می گذارد. مشاورها و درمانگرها میتوانند به شما کمک کننده تا اوضاع را تحت کنترل در آورید؛ همچنین مهارتهای لازم برای حریف شدن با این بیماری و یا تکنیک های آرامش بخش را به شما آموزش می دهند آموزش هایی که کمک کننده خواهند بود.

تفاوت بیماری فیبرو و MS

در حالی که فیبرو و MS یک سری علائم مشترک دارند، اما دو بیماری کاملاً متفاوت، با دلایل و درمان های جداگانه می باشند. هر دوی این بیماری های مزمن، لاعلاج هستند. هر دو بیماری فیبرومیالژیا و MS، دارای علائمی مشابه و مراحل تشخیص طولانی مدت هستند. همچنین، شیوع هر دو بیماری، در زنان، بیشتر است. در ادامه به تفاوت های فیبرومیالژیا (فیبرو) و MS خواهیم پرداخت.

فیبرو و MS دارای علائم مبهم و مشابهی مثل مشکل در تمرکز، خستگی و افسردگی هستند. اگر شما علت این علائم را در اینترنت پیگیری کنید، احتمالاً با هر دو بیماری مواجه می شوید. اما به گفته ی پزشکان در بیشتر موارد، علائم این دو بیماری کاملاً قابل تفکیک است.

علت و درمان اسپاسم صورت (همی فاسیال)

زمانی که شما به پزشک مراجعه کرده و مراحل تشخیص بیماری را طی کنید، این امر واضح تر می شود. مراحل تشخیص و کنترل بیماری فیبرو، معمولاً توسط پزشک روماتولوژی (نوعی تخصص داخلی که مربوط به مفاصل و ساختار استخوانی بدن می شود) انجام می شود. اما MS، توسط پزشک نورولوژی (مغز و اعصاب)، این مراحل را طی می کند.

مبانی فیبرو

در حالی که دلیل فیبرو همچنان ناشناخته است، علائم آن شامل درد مزمن فراگیر و حساس به لمس می شود. در ادامه به سایر علائم آن اشاره می کنیم. شناخت کاملی از فیبرو، وجود ندارد، اما بسیاری بر این باورند که نوعی ناهنجاری در عصب های مربوط به درد، شاید بر اثر مشکلات مغزی باشد. برخلاف MS، فیبرو یک بیماری مربوط به سیستم دفاعی بدن -که در آن سیستم دفاعی به خود فرد حمله می کند-  نیست. همپنین، فیبرو به التهاب، مفاصل، یا مشکلات عضلانی مربوط به آسیب های فیزیکی ربطی ندارد.

زنان، افراد میانسال، افراد مبتلا به بعضی از بیماری ها مثل آرتروز، یا افراد دارای سابقه ی خانوادگی فیبرو، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. فیبرو می تواند سطح کیفی زندگی را پایین بیاورد، اما آسیبی به بافت ها و اندام های شما وارد نکرده و منجر به بیماری های قلبی یا سرطان نمی شود. به طور خلاصه، خطر جانی وجود ندارد.

علائم رایج فیبرو

درد

در میان علائم فراوان فیبرو، هیچکدام به بزرگی و آزار دهندگی درد نیست. درد فیبرو، فراگیر بوده و دارای نقاط حساسی به نام “نقاط سست” می باشد. این نواحی با لمس کردن بخش هایی از گردن، تنه و نقاط انتهایی بدن، دچار دردهایی عمیق شده، که می توانند جا به جا شوند، یا ناپدید شده و ماندگار باشند.

علائم رایج فیبرو

خستگی (ضعف)

90% مبتلایان به فیبرو، خستگی برطرف نشدنی را تجربه می کنند. همچنین، مشکلات خواب در این بیماری، مثل بیدار شدن های پیاپی و خواب سبک، این مشکل را تشدید می کند. اما درمان این خستگی تنها با داشتن خواب کامل اتفاق نمی افتد.

مشکلات شناختی

مشکل در تمرکز، توجه و حافظه، که معمولاً با نام “مه فیبرو” شناخته می شوند.

دیگر علائم

سردرد و مشکلات روده از دیگر مشکلات فیبرو است. این علائم به طور محدود تر، در MS هم دیده می شود.

مبانی MS

به طور دقیق، MS به سطح پوشش دهنده فیبرهای عصبی در سراسر بدن حمله می کند. این امر سبب بروز علائم مختلفی (بسته به اعصاب مربوطه)، می شود. در دراز مدت، MS می تواند آسیب دائمی به مغز و ستون فقرات وارد کند.

دلیل MS هم هنوز مشخص نیست، اما گمان می رود که مربوط به برخی از ژن ها و عوامل محیطی باشد. زنان، سفیدپوستان، افراد بین 50-20 سال و افرادی که دور از خط استوا زندگی می کنند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به MS قرار دارند.

4 نوع مختلف MS وجود دارد که علائم و روند بیماری، با توجه به آنها متفاوت است. درحالی که بسیاری از افراد مبتلا به MS، می توانند مشکلات خفیفی داشته باشند (مخصوصاً با درمان های جدید، که از پیشرفت MS جلوگیری می کنند)، اما در موارد حاد، فرد می تواند در کنار سایر علائم آزار دهنده، توان حرکتی و تکلم خود را از دست بدهد.

اثرات ms

علائم رایج MS

در رایج ترین نوع MS که 85% موارد این بیماری را تشکیل می دهد، و شامل عود کردن تهاجمی دسته ای از علائم و دوره های آرامش می شود، مشکلات زیر رایج است:

مشکلات عضلانی

اسپاسم عضلانی، بی حسی، و گز گز در اندام ها. معمولاً فرد دچار احساس برق گرفتگی در زمان حرکت های خاص گردن می شود (لرمیت).

مشکلات حرکتی

ضعف و سرگیجه، می تواند باعث مشکل در تعادل شود. مبتلایان، معمولاً دچار سستی، تلو تلو خوردن و افتادن های ناگهانی می شوند.

مشکلات بینایی

اگر MS روی سیستم عصبی چشم تأثیر گذاشته باشد: تاری، دوبینی، نابینایی، درد و حرکات ناخواسته و ناگهانی چشم، همچنین کور رنگی در برخی از طیف ها در بیماران مشاهده می شود.

مشکلات روده و ادرار

بی اختیاری در ادرار یا سایر مشکلات مربوط به روده.

علائم مشترک فیبرو و MS

درد

درد، در مبتلایان به فیبرو، مشترک بوده، و اصلی ترین علامت بیماری است، اما در MS، درد می تواند با توجه به نقاط تحت تأثیر قرار گرفته اعصاب، در چشم، یا سایر نقاط بدن، با شدت های مختلف خود را نشان دهد.

خستگی شدید

خستگی

خستگی، در هر دو بیماری، به طور فراگیر حس می شود. بیشتر افراد مبتلا به این دو بیماری، به علت خستگی شدید، قادر به داشتن زندگی عادی در خانه، مدرسه یا محل کار نیستند.

مشکلات شناختی

“مه فیبرو”، یکی از علائم رایج این بیماری است. نیمی از مبتلایان به MS هم مشکلات شناختی مشابهی دارند. باید توجه داشت که مبتلایان به MS، دچار علائم خاصی مثل مشکلات حرکتی و تکلم هستند. همچنین گاهی برخی از علائم مشابه، در اثر سایر مشکلات به وجود می آید. پس باید در زمان تشخیص، به طور کامل تمام زوایا را در نظر گرفت.

تشخیص فیبرو و MS

آنها با بررسی علائم و سابقه بیماری های شما، پزشک متخصص مناسب را به شما معرفی می کنند.

تشخیص هر دو بیماری کار دشواری است. تنها با یک آزمایش، نمی توان در مورد آن مطمئن شوید. پزشک باید در ابتدا، بیماری هایی که علائم مشابه دارند را در نظر بگیرد

تشخیص فیبرو

تشخیص این بیماری با رد کردن احتمال بیماری های مشابه مثل آرتروز، مشکلات تیروئید، لوپوس و سایر بیماری های استخوانی، با کمک معاینه جسمی، تست های آزمایشگاهی و سابقه بیمار و در نظر گرفتن 3 مورد زیر، انجام می شود:

 • بیش از 3 ماه، درد عضلانی-استخوانی
 • علائمی مثل خستگی، کم خوابی و مشکلات شناختی
 • نقاطی که طی 7 روز گذشته دچار درد شده اند
سرگیجه

تشخیص MS

در کنار بررسی علائم، برای تشخیص MS می توان از برخی آزمایش ها کمک گرفت. اما مراحل تشخیص این دو بیماری با هم متفاوت است. برای مثال، MRI از مغز، اعصاب آسیب دیده را در MS، به پزشک نشان می دهد. سایر تست ها، شامل توموگرافی انسجام نوری، آزمایشات نخاعی و تست های ضربه، می شود.

 • یافتن دو یا چند نقطه ی آسیب دیده از سیستم اعصاب مرکزی
 • اینکه آسیب در زمان های مختلف اتفاق افتاده باشد
 • رد کردن احتمال سایر بیماری ها

درمان فیبرو و MS

 از آنجایی که در مبتلایان به MS، مصرف دارو می تواند کمک بزرگی در مقابل پیشرفت بیماری کند، استفاده از داروهای مناسب در این بیماران بسیار حیاتی است.

فیبرو: داروهای ضد افسردگی -مثل دولوکستین و میلناسیپران- می توانند درد و خستگی را در این بیماران کاهش دهند. داروهای ضد سرگیجه (که به افراد دچار تشنج داده می شود) مثل پریگابالین، هم برای کاهش درد تجویز می شود.

MS: در سال های اخیر، پیشرفت بسیاری در این زمینه اتفاق افتاده است، و داروهای جدید، روند پیشرفت آسیب های عصبی و عود کردن های مجدد را به شدت کم می کنند. این داروها به صورت خوراکی، تزریقی و ترکیبی موجود اند.

مبتلایان به MS، همچنین از داروهای دیگری – مثل کورتیکو استروئید ها – برای درمان حمله ها، همچنین از برخی از داروها برای بر طرف شدن علائم دیگر مثل مشکلات ادرار، مشکلات جنسی و اسپاسم عضلانی استفاده می کنند.

تغییر در سبک زندگی می تواند به مبتلایان به این دو بیماری کمک کند:

درمان فیبرو و MS

داشتن برنامه ی روزانه ی منظم در کنار داشتن یک حامی عاطفی، به مبتلایان این دو بیماری پیشنهاد می شود. در صورت احساس افسردگی و اضطراب، به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید.

در نهایت، با وجود برخی از شباهت ها، MS و فیبرو دو بیماری متفاوت، با علائم، درمان ها و تشخیص های جداگانه بوده، که به همین دلیل بهتر است برای بهبودی، هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.


دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسینا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  آقای دکتر این جواب mri داداشمه مرخصی نمیدن ببریم دکتر به پای راستش میزنه و بی حس میشه پای راستش خیلی نگرانیم ۱۹ سالشه
  all disks are at least partially hydrated .
  Disk bulge is seen at L5-S1 level with thecal sac impression which is more prominent at right disk.
  Disk bulge ,developmentally canal narrowing is seen at L3-L4,,L4 -L5 levels
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دكتر ،، خواهر بنده و مادرم شهريور پارسال. كرونا ( فقط درد عضلاني و بدون علائم ديگري ) گرفتن كه بعد از رعايت قرنطينه و گذشت چند ماه خوب نشدن بعد از مراجعه به متخصيص مختلف و نهايتا متخصص درد مامانم خوب شد ولي خواهر بعد از گذشت يكسال هنوز درد داره ،، درد كف پاها و خستگي زياد ،، در مواقعي كه فعاليت داره و مشغول هستش هيچ نوع دردي ندارد و فقط مواقع بيكاري و علي الخصوص شب ها درد داره ،، بي حوصله و عصبي هستش و هيچ قرص مسكن روش تاثير نداره. ، نوار عصب و نوار اعصاب و تمام آزمايشات سالم هستش ، ام ار آي هم گرفتيم كه پلاك داره اما دكترا ميگن بخاطر ام اس نيست و طبيعي ،، به نظرتون مشكلش چيه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسارا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدت دو ماهه که دست چپم مدام بی حس میشه و درد شدیدی داره، برای پام هم یه وقتایی بی حسی اتفاق میفته، از لحاظ بدنی احساس خستگی زیادی دارم
  در ضمن
  از لحاظ شناختی هم بعضی وقتا حتی تو رانندگی حالتی بهم دست میده که موقعیتم رو فراموش می کنم
  ممکنه مبتلا به ام اس باشم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرالهام جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من زن 28ساله هستم چشم چپم تومور عصبی خوش خیم داره که باعث شده دیدم صفر بشه دو ساله با این قضیه درگیرم خیلی دکتر رفتم نظر یکیشون این بود نمونه برداری انجام بدم تا تشخیص بدن گلیوم هست یا مننژیوم ولی یه دکتر دیگه ام ار ای و سیتی آنژیوگرافی گرفتن و گفتن مننژیوم هست و نیازی به نمونه برداری نیست و گفتن اگه تومور بزرگ تر شه باید عصب چشمت رو قطع کنیم آقای دکتر نظر شما چی هست من باید چکار کنم اصفهان هیچ دکتری قبول نکرد نمونه برداری انجام بده و تهران هم کارشون خصوصی بود و پر هزینه که از پس هزینش بر نمیومدم من باید چکار کنم لطفاً شما هم نظرتون رو بگین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر مرتضوی بیمارستان سینا مراجعه کنید
 • تصویر کاربربروغنی جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  جنسیت : مرد
  سن:40 سال
  مدت زمان بیماری:4سال (بیشتر در سرما وزمستان درد میگیره ولی امسال درد از اسفند شروع شده وهنوز ادامه دارد)
  شرح بیماری: درد شدید در ناحیه فک وصورت از زیر گوش شروع میشه وتا دندونای اسیا ادامه دارد.
  نوع درد: متفاوت یا به صورت سوزن سوزن شدنه یا یکباره یک درد شدید در این ناحیه بوجود میاد وقت درد میگه گرمای شدید تو این ناحیه ایجاد میشه
  زمانش: سال اول ودوم موقع غذا خوردن وحرف زدن سال سوم همیشه به جز ء خواب.. امسال خواب وبیدار فرقی نداره همیشه درد میکنه
  نام داروها: تگرتول 200(یک عدد صبح یکی شب) پرگابالین150(صبح 1عدد وشب اعدد)
  وقتی دارو مصرف میکنه مشکلی نداره ولی با قطع دارو دوباره شروع میشه
  وازاونجا که فقط به تگرتول خارجی جواب میده و دیگه پیدا نمیشه دچار مشکل شدیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیر یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام لطفا کمکم کنید خدا خیرتون بده انشاالله .دخترم دو سال و چهار ماهشه. تقریبا از دو سه ماهگی چنگ به پشت سرش (یعنی پشت گوش هاش سه ، چهار سانت اونورتر) میزنه و رگ قرمز به شکل مارپیچ داخل چشمش پیدا شد.که جدیدا چشم دیگش هم یه رگ پر رنگ مثل اون یکی چشمش پیدا شده . و رگهای داخل هر دو چشمش بیشتر هم شده اما باریک تر هستن ، انتهای بعضی از اونها لکه طوسی رنگ داره . و البته لکه طوسی تنها و بدون رگ هم داره.
  واسه دندون در اوردن خیلی اذیت میشد و به شددددت کلافه و عصبی میشد و چنگ به سرش میزد که گاهی با مسکن هم آروم نمیشد و حتی خوابش هم نمیبرد . و از چهار ماهگی تند تند و بدون وقفه دندون در میاورد و الان کاملن دندونهاش. یعنی توی دو سالگی ۲۰ تا دندونهاش کامل شدن.
  چیزی که نگرانمون کرده و چندین دکتر جواب قانع کننده و راه حلی کار ساز ندادن اینه که ؛ وقتی یکی از دندونهاش دیگه وقت جوونه زدنش بود ، یه مایع کرم رنگ و شبیه چرک یا عفونت خارج میشد از محل سفیدی دندان که زیر لثه دیده میشدو فکر میکردم دندونشه که دیگه وقت در اومدنشه اما یه مایع چرک مانند بود و بعدش دندون پیدا میشد .و یه تکه زائده گوشت مانند شبیه بافت لثه هم خارج میکردم براش.واسه همه دندونهاش این فرآیند بود . یک پزشک گفت لثه ش التهاب داره و با دارو دادن باز هم تاثیری نداشت و یک پزشک دیگه گفت طبیعیه و کیست رویشی هست. و یکی هم گفت گوش هاش میخارن و حساسیت داره( آخه لکه های صورتی روی پوستش دیده میشه گاهی مخصوصا با خوردن کیوی و ذکر کردم که چنگ به پشت گوشهاش و تقریبا پشت سرش، و خود گوشهاش میزنه) همش هم چشمها و بینیش رو میخاروند که الان کمتر این کارو میکنه.
  جدیدا هم خیلللللی دست به دو طرف پیشانی(یعنی مابین ابرو و موهای سرش میزنه) و توی خواب یکم بیقراره و خوابش سبک شده و چنگ به پشت سرش میزنه توی خواب .و دست به لپ هاش هم میزنه و میگه درد.ولی دندون هاش سالمن فقط یکم لکه قهوه ای وسط دندون های آسیاب ش دیدم.
  لطفا بگید طبیعیه این مدل دندون در اوردن و رگ داخل چشم هاش و دست زدن به پشت گوش و پیشانیش؟و باید چیکار کنم؟
  مرسی .تصویر چشمهاش رو توی خواب گرفتم.دکتر لطفا کمک کنید. آیا طبیعیه اینا ؟ چه متخصصی ببرم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفا به دکتر تیموری بیمارستان بوعلی مراجعه کنید
 • تصویر کاربرAlireza_Akh یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می بخشید چند وقتیه که زانوهام دچار عدم تقارن شدند و استخوان زانو در کنار پای راستم بزرگ تر و حجیم تر از استخوان زانو چپ هست چیکار کنم؟؟؟ خیلی اعصابم خورده. پاهام همچنین فرم پرانتزی پیدا کرده. بنده ۱۹ سالمه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیع پور بیمارستان مهراد
 • تصویر کاربرسبحان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپسری ااساله دارن که وکتر براش قرص رهاکین ۲۰۰ واورپ ۱وپرپرانولول۱۰وبی پریدین ۲تجدیز کردن الان سوال من اینه که رهاکین روگفتن نصف کن ایا اشکال نداره؟وباوجود این قرصهاتیک گردنش وپرخاشگریش خوب میشه ؟توروخداراهنماییم کنیدخیلی استرس گرفتم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرShimmer شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  من همیشه در هر ساعت روز خسته هستم و مدت زیادی میشه ک اصلا یک ساعت در طول روز رو هم س حال نبودم
  حتی با تغییر تایم خابم هم چیزی ب اون صورت عوض نشد
  همینطور تقریبا همه ی روزو سرگیجه دارم و همینطور هم حافظه هم خیلی بد شده
  الان حتا به سختی معنی کلمات توی ذهنم میمونه!
  و حتا جدیدن ک بیشتر میخوابم با حالت تهوع و سردرد سرگیجه ببشتر بیدار میشم و این حالت تقریبا تا شب همراهمه
  بس حس شدن دست و پا رو هم دارم
  واقعا نمیدونم باید چیکار کن..
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراحعه کنید
 • تصویر کاربروحید سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  بنده از چهار سال پیش اول زانوهام درد میکرد و پیچ میخورد و کم کم کمر و گردنم هم درگیر شد و متاسفانه الان بیماری خیلی پیشرفت کرده و زانوهام ساییده شده و دیسک کمر و گردن دارم و خیلی اذیتم میکنه پیش دکترهای زیادی رفتم مشکوک به روماتیسم شدن ولی تمام فاکتورهای روماتیسم منفی بود و آخرین بار حدود یه سال پیش رفتم تهران نداره شب و عضله و نوار مغز و کلی آزمایش دادم بهم گفتن که فیبرومیالژی دارم خیلی استرس و اضطراب دارم دارم فلج میشم توروخدا راهنماییم کنید چکار کنم درضمن سنم ۲۸ سال هست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   به دکتر روماتولوژیست مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات