انواع اختلالات خواب و روش درمان اختصاصی هر کدام

اختلالات خواب، نوعی بیماری هستند که روی کیفیت و مدت زمان خواب شما تأثیر گذاشته، و کیفیت زندگی، عملکرد بدن و سلامتی شما را تحت تأثیر قرار می دهند. اختلالات خواب انواع مختلفی دارند، که آگاهی از علائم هر یک از آنها می تواند به شما و پزشکتان برای حل این مشکل کمک کند.

بیش از 100 نوع اختلال خواب توسط جامعه پزشکی تعریف شده است، که چهار نوع اصلی آن عبارتند از:

اختلالات خواب

برخی از شایع ترین اختلالات خواب شامل این موارد هستند:

 • بی خوابی
 • خر و پف و آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب)
 • پاراسومنیا (خواب پریشی)
 • فلج خواب (بختک)
 • سندروم پای بی قرار
 • اختلال دوره ای حرکت اندام
 • اختلالات چرخه ی خواب
 • نارکولپسی (حمله خواب)

سایر شرایطی که به علت اختلالات خواب به وجود می آیند:

اختلالات خواب دلایل زیادی دارد، مانند:

 1. ژنتیک
 2. سبک زندگی (مانند شیفت کاری یا برنامه خواب نا منظم)
 3. رژیم غذایی نا مناسب (شامل الکل و کافئین زیاد)
 4. اضافه وزن
 5. برخی از بیماری ها (مثل درد، افسردگی، بیماری قلبی)
 6. برخی از دارو ها
 7. بالا رفتن سن
علت اختلالات خواب

بی خوابی

بی خوابی، شایع ترین اختلال خواب بوده، و 10% بزرگسالان –و به طور کلی 40-30% افراد- با این مشکل مواجه هستند. این اختلال باعث می شود که شما نتوانید به اندازه ی کافی بخوابید و در تمام روز احساس خستگی داشته باشید.

بی خوابی، شکل های مختلفی دارد. در این اختلال، بعضی از افراد به سختی، به خواب می روند (20 تا 30 دقیقه در رختخواب بیدار می مانید)، برخی دیگر به صورت پیاپی از خواب بیدار می شوند و در برخی موارد، افراد زود از خواب بیدار شده و دیگر نمی توانند بخوابند. در برخی از افراد هم ترکیبی از همه ی این ها دیده می شود.

نوعی بی خوابی نادر به نام “بی خوابی خانوادگی کشنده” وجود دارد، که در برخی از خانواده ها دیده می شود. در این بیماری، فرد توانایی خوابیدن را از دست داده و پس از چند ماه نیمه هوشیاری، جان خود را از دست می‌ دهد.

درمان ها

درمان های مؤثر برای انواع بسیاری از بی خوابی عبارتند از:

خروپف و آپنه خواب

در هنگام خروپف، گلوی شما در زمان خواب، بسته می شود. اگر این وقفه ی تنفسی برای چند ثانیه ادامه یابد، دچار مشکل جدی تری به نام آپنه خواب خواهید شد.

در اختلال آپنه خواب، شما ممکن است 10 ثانیه یا بیشتر در طول یک ساعت، نتوانید نفس بکشید. این امر موجب پایین آمدن سطح اکسیژن خون شده و بدن برای مقابله با این مشکل، از خواب عمیق خارج می شود.

وقفه های تنفسی یا آپنه خواب می تواند به علت موارد زیر باشد:

❇️ انسداد مجاری تنفسی فوقانی (آپنه انسدادی خواب (OSA)).

❇️ مغز نمی تواند به طور مداوم عمل تنفس را انجام دهد (آپنه خواب مرکزی (CSA))

❇️ برخی از افراد هر دو مورد را دارند. CSA اغلب توسط یک بیماری دیگر ایجاد می شود.

طرز خوابیدن صحیح بیماران دیسک کمر به چه صورت است؟

درمان ها

آپنه خواب معمولاً با تست چندگانه ی خواب (پلی سومنوگرافی) تشخیص داده می شود. همچنین، درمان های مؤثری برای این بیماری وجود دارد. درمان CSA به کمک درمان بیماری زمینه ای، که موجب این اختلال شده است، انجام شده و برای درمان OSA از دستگاه سی پپ (فشار پیوندی مثبت پیوسته) استفاده می شود.

سایر درمان ها:

پاراسومنیا

پاراسومنیا که در لاتین به معنی “در حوالی خواب” است، نوعی رفتار های عجیب و غیر معمول در خواب بوده، که در مراحل خاصی از خواب رخ می دهد:

 • وحشت شبانه
 • راه رفتن در خواب
 • خوردن در خواب
 • سکس در خواب
 • اختلال رفتاری حرکت سریع چشم (REM)
 • سایر موارد…

درمان ها

علت اصلی پاراسومنیا ممکن است یکی دیگر از اختلالات خواب –مثل آپنه خواب- باشد. در این صورت، با درمان این بیماری زمینه ای، پاراسومنیا نیز درمان می شود. سایر درمان ها:

درمان پاراسومنیا

فلج خواب (بختک)

در این اختلال شما در حین بیداری قادر به حرکت نیستید. این اتفاق می تواند در خواب و بیداری یا در هنگام تلاش برای بیدار شدن اتفاق بیفتد. در برخی از افراد، این اختلال جزئی است، و در برخی دیگر توهماتی ایجاد می شود که می تواند ترسناک باشد. مثلاً ممکن است فکر کنید غریبه ای بالای سر شما ایستاده است و می خواهد به شما آسیب برساند.

فلج خواب معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد. زیرا مغز شما به طور طبیعی یا بیدار می شود، یا دوباره به خواب فرو می رود. اما دانستن علت این امر باعث می شود شما کمتر بترسید.

 علت دقیق فلج خواب مشخص نیست، اما گاهی اوقات این امر می تواند به علت یکی از علائم نارکولپسی یا یک مشکل سلامت روانی مثل اختلال دوقطبی، عوارض جانبی برخی از داروها، یا کمبود خواب باشد.

درمان ها

در اکثر اوقات، فلج خواب و توهمات آن -با وجود ترسناک بودن- بر زندگی و خواب شما تأثیر زیادی نمی گذارد. اگر فلج خواب، به طور مکرر برایتان اتفاق می افتد، می توانید گزینه های درمانی زیر را امتحان کنید:

◀️ بیشتر بخوابید.

◀️ درمان رفتاری شناختی برای بهبود کیفیت و مدت زمان خواب، یا مواجهه با ترس و توهم

◀️ درمان بیماری زمینه ای

◀️ اگر مبتلا به نارکولپسی هستید از داروهای ضد افسردگی یا Xyrem (سدیم اکسیبات) استفاده کنید.

سندرم پای بی قرار

معمولاً علائم سندروم پای بی قرار، بیشتر در هنگام خواب، استراحت یا تلاش برای خوابین خود را نشان داده و می توانند خواب را برایتان سخت کنند یا باعث بیدار شدن شما شوند.  

علت RLS می تواند کمبود آهن، بارداری، اضافه وزن، عوارض جانبی برخی از داروها و استفاده از الکل، نیکوتین و کافئین باشد.

علت RLS

درمان ها

✔️ افزایش مصرف آهن از طریق مکمل ها یا رژیم غذایی

✔️ کاهش وزن

✔️ درمان های دارویی مثل: پرامیپکسول، روپینیرول، داروهای ضد تشنج مثل پرگابالین

✔️ در برخی موارد، حرکت دادن پاها، کشش، راه رفتن، ماساژ پاها

اختلال دوره ای حرکت اندام

اختلال دوره ای حرکت اندام (PLMS)، غالباً با RLS همراه است و شامل حرکات ناگهانی و مکرر پاها یا بازوها و خواب بوده، که معمولاً در فاصله ی 20 تا 40 ثانیه، در طی چند ساعت، اتفاق می افتند. بسیاری از افراد مبتلا به PLMS تا زمانی که فرد دیگری به آنها نگوید، از داشتن این بیماری آگاه نیستند.

در بیشتر موارد، علت این بیماری ناشناخته است، اما محققان حدس می زنند که دلیل این اختلال، مشکل در سیستم عصبی باشد.

اختلال دوره ای حرکت اندام، در بعضی موارد می تواند به علت آپنه خواب یا استفاده از داروهای ضد افسردگی، اتفاق بیفتد، و به طور معمول با پلی سومنوگرافی تشخیص داده می شود.

درمان ها

اگر PLMS برای خواب شما مشکلی ایجاد نمی کند، نیازی به درمان نیست. در صورت خواب آلودگی بیش از حد در طول روز -بدون وجود دلیل دیگر- درمان های زیر پیشنهاد می شود:

 • داروهایی مثل: لیریکا، ریکوئیپ، میراپکس، بنزودیازپین هایی مثل کلونوپین (کلونوزپام) و مسکن های مورفینی مثل ویکودین (هیدروکدون-استامینوفن)
 • اگر مشکوک به OSA هستید، آن را درمان کنید.
 • قطع مصرف کافئین
 • در صورت استفاده از داروهای ضد افسردگی با پزشک خود مشورت کنید.
Consult a doctor

اختلالات چرخه ی خواب

علت این اختلال می تواند عدم هماهنگی ساعت بیولوژیکی بدن شما، با محیط (مثل چرخه ی طبیعی تاریکی و روشنایی) باشد، که می تواند منجر به بی خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد در یک زمان نامناسب شود. در اینجا به برخی از علل این نا هماهنگی اشاره می کنیم:

درمان ها

 • در زمان های مناسب، در معرض نور قرار بگیرید.
 • برای خوابیدن در زمان مناسب، از ملاتونین استفاده کنید.
 • یک برنامه ی منظم خواب و بیداری داشته باشید.

شاید اینطور فکر کنید که خواب وضعیتی ساده در بدن انسان می باشد ولی خود دارای مراحلی میباشد. این مقاله را دنبال کنید.

خواب دارای دو فاز یا مرحله میباشد:

مرحله حرکات سریع چشم (Rapid Eye Movement) و مرحله بدون حرکات سریع چشم (Non REM). خواب در مرحله REM یا خواب همراه با رؤیا (Dream Sleep)، آن مرحله از خواب است که در آن مغز فعال است؛ NREM مرحله آرام یا پر آسایش خواب است. مراحل خواب از NREM به REM به‌طور پیوسته تکرار می‌شوند. هر چرخه خواب حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۴ تا ۶ بار در طول یک خواب ۷ یا ۸ ساعته تکرار می‌شود.

بنابر نظرسنجی انجام شده نشان داده شد میزان شیوع اختلال خواب در افراد زیاد می باشد. از آنجائیکه به این مسائل در کشور ما پرداخته نمی شود و آگاهی عمومی افراد در این زمینه محدود می باشد بسیاری از علل مرگ و میرها به علت اختلال خواب می باشد. همچنین علل بسیاری از سوانح رانندگی این اختلال می باشد.

اختلال خواب رایج با الگوی خواب غیرطبیعی را بدون توجه به عامل ایجاد کننده می‌توان به این شکل تقسیم‌بندی کرد:

1-عدم توانایی در خوابیدن (بی‌خوابی Insomnia)

فرد در شروع خواب و به خواب رفتن، دچار مشکل می شود. از زمان به رختخواب رفتن تا به خواب رفتن فرد، زمانی بیش از نیم ساعت به طول می انجامد. بی خوابی در حفظ خواب، در صورتی است که فرد کمتر از 20 دقیقه به خواب می رود، ولی بین شب تا صبح چندین بار بیدار می شود و نمی تواند خواب خود را حفظ کند.

عدم توانایی در خوابیدن

2-اختلال خواب در چرخۀ خواب و بیداری

برخی از افراد ممکن است خواب کافی را داشته باشند (به طور عادی برای سن 25 ساله 7 تا 8 ساعت خواب در طول شبانه روز کافی می باشد ) اما در زمان نامناسب به خواب نمی روند. این افراد در هنگام شب بیدار می مانند و به فعالیتهایی مانند تماشای تلویزیون یا حضور در شبکه های اجتماعی می پردازند و از صبح تا ظهر به خواب می روند که این نیز نوعی اختلال خواب می باشد.

اختلال خواب ممکن است علت بسیاری از مشکلات مانندکاهش قد یا چاقی باشد . همچنین افرادی که خیلی زود خوابیده و خیلی زود بیدار می شوند ( بیشتر در سالمندان شایع می باشد و معمولا 8 شب به خواب رفته و ساعت2 بامداد از خواب بیدار می شوند. ) نیز دچار اختلال خواب می باشند.

3-خواب آلودگی مفرط

افرادی که پرخوابی دارند ساعتها می خوابند، با وجود اینکه خواب کافی دارند، ولی در طول روز چرت می زنند، این ها افرادی هستند که باید اختلال خوابشان بررسی شود. اختلالی به نام نارکولپسی وجود دارد که در کودکان و بخصوص نوجوانان بروز می کند، و ممکن است تا سالهای بعد تشخیص داده نشود. اینها کسانی هستند که در طول روز حمله های خواب دارند.

مثلا فرد در حالت ایستاده زمین خورده و به خواب می رود یا درحالتی که نشسته است، ناگهان سرش روی میز افتاده و به خواب می رود و بعد از 20 دقیقه بیدار می شود. این اختلال سندرم کاتاپلکسی نام دارد . افراد ممکن است بختک یا فلج خواب داشته باشند، که زمانی که از خواب بیدار می شوند قادر به حرکت دادن بدنشان نیستند و احساس ناراحتی و اضطراب دارند.

همچنین از دیگر علائم این سندرم که در صد در صد بیماران مشاهده می شود، پرخوابی روزانه می باشد.

4- اختلالات تنفسی در خواب که شایعترین آن وقفه تنفسی درخواب است

شایع ترین گروه اختلال خواب، وقفه های تنفسی حین خواب می باشد. افرادی که خر خر می کنند، افرادی که در طول شب بارها بیدار می شوند، حتما باید به پزشک فوق تخصص خواب مراجعه کنند تا برای تشخیص و درمان تست خواب گرفته شود.

اختلالات تنفسی در خواب

5-سندرم پای بی قرار در خواب (RLS)

این اختلال یا حرکات پریودیک اندام ها، حین خواب می باشد. مترادف این اختلال در بیداری اختلال سندرم پای بیقرار نام دارد. علامت این اختلال در اینگونه افراد این می باشد که فرد در زمان بعداز ظهر یا شب، احساس های عجیبی دارد مانند اینکه فرد احساس می کند جانوری روی پاهای او حرکت می کند یا احساس داغ شدن یا سرد شدن، مور مور شدن، احساس نیاز به فشار دادن به پا، احساس درد یا تمایل به ایستادن فردی روی پا دارد.

اینگونه احساس ناراحتی ممکن است در دستها نیز ایجاد شود. این اختلال با استراحت و بی حرکت ماندن پا بیشتر می شود و با حرکت دادن و فعالیت کردن این احساس کاهش می یابد.

فرد در این مواقع از خواب می پرد و دیگر نمی تواند به خواب رود، با این فکر که ممکن است تکرار شود. در برخی کودکان نیز این اختلال به صورت دیگر وجود دارد . کودک قبل از به خواب رفتن، سر خود را به دیواره تخت می کوبد یا بدن خود را تکان می دهد. و خیلی وقتها این اختلال با تشنج کودکان اشتباه گرفته می شود.

بسیاری از والدین در مراجعه به پزشک، درباره اینکه فرزند آنها شبها موقع خواب حرکات غیرطبیعی دارد، صحبت می کنند. بعضی از پزشکان انواعی از تشنج ها را به این کودکان نسبت می دهند. در حالیکه صرفا اختلال حرکتی خواب می باشد و درمان آن با درمان تشنج ها متفاوت می باشد و گاهی درمان این گونه اختلالات ساده می باشد.

چگونه یک خواب خوب و راحت داشته باشیم؟

1. رعایت اصول بهداشت خواب، در تمامی افرادی که اختلال خواب را دارند، یکی از این اصول شرایط مناسب اتاق خواب می باشد. خنک بودن دمای اتاق خواب، حتی در زمستان از جمله مواردی می باشد که باید به آن توجه داشت که بهترین دما ، 60 تا 80 درجه فارنهایت (پایین تر از 20 درجه) است. اتاق خواب باید تاریک باشد مثلا مواردی که باعث روشن شدن اتاق می شود، از جمله تابیدن نور چراغ بیرون، به اتاق می باشد که باعث ترغیب شخص به بیداری شده و مانع از خواب راحت می شود.

2. کمبود میکروالمنت هایی در خون مانند مس، کلسیم، آهن و روی می توانند، عامل بی خوابی شوند. افرادی که مشکل خواب دارند بهتر است از برنامه غذایی مانند مولتی ویتامین استفاده کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  آقای دکتر گفتین خود ارضایی هیچ تاثیری رو دیک کمر ندارد یه سوال دیگم اینه که من الان 31 سالمه آیا اگه رعایت کنم دیسک پاره من خوب میشه یعنی ترمیم میشه و این دیسک شدیدم تبدیل به دیسک خیلی خفیف میشه؟؟ یا اینکه دیسک کلا دیگه درمان نمیشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کمرم درد میکنه حتی بعضی وقتها یه مهره جلو قفسه سینم حس میکنم و گردن درد خیلی دارم کمرم قفل میکنه اگه میشه عکسامو میفرستم ببینید و نظرتون بدین ک ایا با عمل خوب میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام
  من مشکل میکروآدنوم هیپوفیز به اندازه 1.5 میلیمتر دارم، و یکسال و نیم است تحت درمان هستم و قرص داستینکس مصرف میکنم.
  در این یکسال و نیم مرتبا سردرد و سرگیجه داشتم، دکتر غدد گفتن باید پیش دکتر مغز و اعصاب برم، بخاطر اضطراب زیادی که ریشه در کودکی داشت همیشه داشتم نزد روانپزشک رفتم و البته مشکل وسواس فکری بصورت خفیف هم دارم.
  روانپزشک ابتدا قرص پاروکستین نصف صبح و نصف ظهر تجویز کردند، ولی حرارت بدنم را بسیار بالا برد و بسیار خواب آلوده میشدم که با دکتر مشورت کردم انرا به شب منتقل کرد. یه نصفه شب میخوردم سرگیجه های شدید میگرفتم. دکتر آنرا قطع کرد
  بجای آن بهم پروپانونول یکی صبح و یکی ظهر دادن، اثر بخشی نداشت، بعد از یک هفته به آن کلومیپرامین اضافه کردن، کار به جایی رسید که فشارم اومد روی هشت و دکتر اورژانس گفت احتمال سکته قلبی وجود داشت. آنها را هم قطع کردند و گفتند فقط کلرودیازپوکساید 5 نصف صبح و نصف شب بخورم، از زماینکه شروع به خوردن کردم سردردها با شدت بیشتری شروع شد و روی سرم بصورت دورانی شروع به گز گز کرد و یه شال اندازه سه کیلو روی سرم سنگینی میکرد.
  یه مسئله دیگر اینکه در آزمایش اخیرم در فروردین ماه، نشان میداد تیروئیدم کم کار شده ولی دکترم اسکن کردن گفتن هیچ مشکل ظاهری ندارد. کمی دچار بهم ریختگی هورمونی شده ام.

  دکتر روانپزشک میگن بد دوا شده ام و علتش بهم ریختگی هورمونی بدلیل آدنوم است.
  حال میخواهم بدانم که ایا دارو درمانی را موکول کنم به پایان دوره مصرف داستینکس و حل شدن مشکل آدنوم.

  با تشکر
  حسنخانی
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک متخصص غدد مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر ط شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۹سالشه یک ماه سرش درد میکنه تب بعضی وقتها داره سردردهش ناگهانی به چشمش میزنه وچسم قرمز میکنه آقای دکتر از چی نگرانم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر باران یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من وقتی میخوام بخوابم انگار تو سرم یه چیزی مثل مار حرکت میکنه بعد نمیتونم کامل به خوب برم،انگار تو یه حالت خواب و بیداری گیرمیکنم علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده دچار بی خوابی های مکرر و طولانی و خواب های کوتاه و منقطع هستم. آیاباید به متخصص مغزواعصاب مراجعه کنم؟

  این نکته راهم عرض کنم که بخاطر ابتلا به کانسر، طی پنج سال اخیر درقسمت شکم یازده بار جراحی شدم . آیا بیهوشی های مکرر هم برروی خواب اثر می گذارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراحعه کنید
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  ضمن سلام و خسته نباشین به شما جناب دکتر عزیز که باعث افتخار ایران و ایرانی هستین و همیشه از کار ها و خوبی های شما زبان زد تمام محفل دکترا و همجا شده ایشالا که تو این دوره بد کرونا شما دکتر عزیز و خانواده محترمتان از این نوع ویروس ها بدور باشین و تنتون سالم و لبتون خندون باشه که کمک رسان مردمین اقای دکتر بنده با همسرم و دختر 5سالم کرمانشاه زندگی میکنم حقیقتا اینجا اصلا چه بیمارستانهاش چه دکتراش واقعا نه علمشو دارن نه درک و فهم دور از جون شما و پزشکای خوب ایران من همسرم به قول تمام پزشکای متخصصی ک رفتیم گفتن که میگرن شدید عصبی داره و هر کدوم یه نوع دارو براش مینوشتن حتی یکی از پزشکا یه داروهای افسردگی مثل کلوموپرامین و آمی تریپتیرین و... داروهای ضد افسردگی برای میگرن ش نوشته بود که حتی یه مدت مصرف میکرد از لحاظ روحی خیلی بد شده بود اصلا داشتیم جدا میشدیم همین ک داروهارو قطع کردیم خوب شد دباره اما سر دردهاش برگشت براش عکس و اینا نوشتن انجام دادیم هی میگن هیچی نیس میگرنه الان تازگی سر درداش شدید شده دیگه هیچ دارویی هم مصرف نمیکنه بعد تو سرش هم تقریبا پشت یکی نزدیک به گوش یکی وسط پشت سر حالت تورم کم داره مثل چیزی هست با ضربه میخوره تو سر جاش باد میکنه اما خیلی کم ها کوچیک یکمم دست میکشه روش درد میکنن بردمش پیش متخصص ازمایش کلی نوشت براش این اخری که دیگه خیلی تعریفشو میکردن و اینا ازمایش رو دید گفت این میگرن در اثر یه نوع فقر اهن هستش و باید به مرور رفع بشه یه امپولی نوشت که دانه ایی300تومنه هر 15روز باید بزنه تا حالا چندتا هم زده اما جواب نداده اصلا بنظرم بی فایده اومد دیگه.... من با خانوادم زیاد ارتباط ندارم اما مجبور شدم باهاشون تماس بگیرم چون پدرم یه دوست داره که پزشک معروفیه گفتم بریم پیش اون اسمش دکتر جلال شاکری هستش ريس بیمارستان فارابی کرمانشاه هست و اشنای پدرمه اون شمارو به ما معرفی کرد و وبسایت و شماره و اینارو بهمون داد گفت اول باهاش صحبت کنین ببینین چه میگه بعد صلاح دونست برین پیشش اقای دکتر من همسرمو خیلی دوست دارم اصلا دوس ندارم ببینم اینجور عذاب بکشه الان چند وقته خودم شبا از فکر و خیال خوابم نمیبره که خدایی نکرده نکنه چیزی باشه که... واقعا میترسم منتظر جوابتون هستم که بگین چیکار کنم و چه چیزایی میخواین براتون بفرستم از عکسها یا اسم داروهای مصرفیش کلا تو واتس اپم دارمتون هروقت دستور بدین سریع هرچی بگین انجام میدم ترو خدا این بزرگواری و در حقم کنین بخدا تنها امید دیگه فقط شما هستین ناامیدم نکنین منتظرم مرسی خدا شما نخبه هارو از ما نگیره کاش همه پزشکا مثل شما باشن ببخشین وقتتونم گرفتم شرمندم منتظر جوابتونم خدا نگهدار شما و خانوادتون باشه همیشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مشکل مهمی ندارند مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Dina سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من، مریضم علائم تومور مغزیو داره،یهو با چشم بسته به خواب کوتاه مدت میره،خستگی داره، سردرد داره چند روزه پشت سرهم.6روزه این علائم رو داره همش.
  ایشالا میتونه بیماری دیگه ای باشه تومور مغزی نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Taha پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  جواب ام آر آی
  Clinical information: Headache Findings: A SOL (10x6.5mm) in the pineal gland, could be suggestive of pineal cyst, MRI with contrast injection is recommended for further evaluation. There is prominent peri-vascular (Virchow-Robin) spaces located in the perforating medullary arteries of cortical gray matter. Otherwise cerebral parenchyma including, basal ganglia, internal capsule, corpus callosum, or thalamus show normal configuration and signal intensity. The brainstem and cerebellum show normal shape and signal characteristics. Vascular system show normal flow voids, without obvious atheroma, occlusion or dissection. The visualized portion of sella, pituitary gland and parasellar structures are unremarkable. Paranasal sinuses and mastoid air cells are clear. Calvarium and skull base show normal shape and signal characteristics. The visualized orbital contents are unremarkable. Impression: Positive finding as mentioned above
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام من 15 سالمه و چند روزی هست که گوشم سوت می‌کشه ولی نه سر درد دارم نه بی تعادلی و حالت و تهوع فقط و فقط گوشم کمی سوت می‌کشه به پزشک مراجعه کردم گفتن مشکلی نداری و شربت زد استرس دادن آیا امکان داره که تومور باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات