درمان شکستگی‌ های ستون فقرات با سمنتوپلاستی

یکی از این شیوه‌های نوین برای درمان شکستگی‌ های ستون فقرات تزریق انواع سیمان‌های طبی یا همان «سمنتوپلاستی» است.

خیلی سخت است که پدر یا مادری سالمند یا عزیزی مبتلا به سرطان داشته باشید که از کمردرد رنج می‌برد، اما امکان جراحی باز برایش وجود نداشته باشد. این ‌که شاهد درد کشیدن آنها باشید و کاری از دستتان برنیاید کار را سخت‌تر می‌کند ، اما محققان بیکار ننشسته‌اند و هر روز روش‌های جدیدی برای خاتمه دادن به این قبیل دردها ابداع می‌کنند.

سمنتوپلاستی تزریقی  است که در آن جراح مغز و اعصاب با فداکاری، خود و پرسنلش را در معرض اشعه ایکس قرار می‌دهد تا والدین و نزدیکان ما را از درد برهاند. با دکتر حسام عبدالحسین‌پور، متخصص جراحی مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات که تاکنون بیش از هزار مورد سمنتوپلاستی موفق انجام داده است، گفت‌وگو کرده‌ایم.

✅ تزریق سیمان طبی از چه زمانی ابداع شده است ؟

از حدود 20 سال پیش، دانشمندان سعی کرده‌اند روشی برای درمان شکستگی‌های پاتولوژیک ستون فقرات سالمندان پیدا کنند. به طور کلی شکستگی‌های پاتولوژیک شکستگی‌هایی است که در زمینه یک بیماری دیگر مثل پوکی استخوان و سرطان‌های متاستاتیک یا همانژیوم‌های مهره‌ای که استخوان‌ها به قدری ضعیف هستند که در اثر نیرویی کم دچار شکستگی می‌شوند.

در واقع امکان دارد در افراد مسن که پوکی استخوان دارند با وارد آمدن کوچک‌ترین ضربه به دلیل زمین خوردن، خم و راست شدن و حتی سرفه یا عطسه، مهره‌های ستون فقرات کمری، پشتی یا گردنی دچار شکستگی شود. در بیماران سرطانی نیز ممکن است ستون فقرات که درگیر متاستاز شده است با کوچک‌ترین ضربه یا حتی بدون ضربه‌ای دچار شکستگی شود.

این نوع شکستگی‌ها باعث ایجاد درد شدید برای بیمار و سلب توان حرکتی می‌شود. متاسفانه اگر فرد سالمندی دچار این شکستگی‌ها و بی‌تحرکی ناشی از آن بشود به مرور زمان در معرض عوارض دیگری از قبیل بیماری‌های تنفسی، زخم بستر، عفونت‌های ادراری، ترومبوز‌های عروقی و در نهایت آمبولی یا سکته‌های مغزی و قلبی نیز قرار می‌گیرد.

بنابراین دانشمندان همیشه به دنبال راهی برای درمان این بیماران بوده‌اند، زیرا جراحی و بیهوشی برای یک فرد 80 ساله یا بیماران سرطانی خیلی خطرناک است. تلاش محققان برای پایان بخشیدن به درد این بیماران باعث ابداع روشی نوین در کشور فرانسه شد.

در این روش نوین سیمان طبی را به وسیله سوزن و زیر اشعه ایکس به داخل مهره تزریق می‌کردند. البته به دلیل چالش‌هایی که به وجود آمد این کار برای مدتی متوقف شد تا این‌ که از 15 سال پیش محققان آمریکایی دوباره این روش را که سمنتوپلاستی، ورتبروپلاستی یا کایفوپلاستی نامیده می‌شود ازسرگرفتند.

امروزه ورتبروپلاستی یکی از روش‌های شناخته شده برای درمان این قبیل شکستگی‌هاست که در آن سوزنی وارد مهره شده و سیمان استخوانی به مقدار لازم به داخل مهره تزریق می‌شود.

تزیرق سیمان داخل ستون فقرات

در روش کایفوپلاستی علاوه بر این کار، بالنی به داخل مهره فرستاده می‌شود تا مهره را باز کند و سپس جراح سیمان را داخل حفره‌ای که ایجاد شده تزرق می‌کند. تمام این کارها زیر اشعه ایکس انجام می‌شود و امکان بهبودی درد
خیلی بالاست.

✅ جنس این سیمان از چیست؟

در روش سمنتوپلاستی نوعی از سیمان که از جنس متیل متیکریلات است به داخل مهره تزریق می‌شود، البته امروزه روش‌های نوین دیگری مثل جایگذاری استنت داخل مهره هم ابداع شده است. پیشرفت‌ها به قدری بوده که در برخی موارد برای بیماران جوانی که دچار شکستگی‌های ستون فقرات می‌شوند مواد کلسیم‌داری مثل کلسیم فسفات و کربنات کلسیم تزریق می‌شود که با فیکس کردن مهره، بیمار بدون نیاز به جراحی باز از درد رها شده و به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

✅ آیا انجام ورتبروپلاستی برای بیماران پارکینسونی هم مفید است؟

این روش برای تمام سالمندان با هر نوع بیماری که دچار شکستگی مهره می‌شوند قابل انجام است. بیماران پارکینسونی شرایط ویژه‌ای دارند. این افراد در زمینه پوکی استخوان دچار قوز یا کیفوز هم هستند و مشکلات داخلی زیادی دارند که استفاده از ارتوزها را در آنها محدود می‌کند.

مراقبت بعد از عمل جراحی مغز

با توجه به این ‌که خطرات بیهوشی برای بیماران مبتلا به پارکینسون زیاد است، انجام بموقع ورتبروپلاستی تاثیر زیادی روی بهبود آنها خواهد داشت.

✅ این روش در ایران از چه سالی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

این روش نوین در ایران از حدود سال ٨١ در دانشگاه سمنان و روی دو بیمار انجام شد. بعدها این کار ادامه پیدا کرد تا امروز که بیش از هزار مورد تزریق با درصد بهبود بالا توسط تیم ما انجام شده است. متاسفانه بسیاری از بیمارانی که از انجام این روش در زمان مناسب سر باز زدند بعدها دچار عوارض و مشکلات زیادی شده‌اند. هرچند استفاده از روش‌های دیگری مثل بریس، بستن کمربند، استراحت و دارودرمانی هم می‌تواند به درمان بیماران کمک کند ولی با توجه به محدودیتی که بریس برای بیمار ایجاد می‌کند روش ورتبروپلاستی کارایی بالایی دارد. بهترین زمان برای انجام این عمل بین حداکثر سه تا شش ماه بعد از ضربه و شکستگی است. در نتیجه توصیه می‌شود سالمندان یا بیماران سرطانی، بعد از هر گونه ضربه یا شکستگی به پزشک متخصص مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.

✅ آماده‌سازی بیمار قبل از عمل سمنتوپلاستی چگونه است؟

بیماران برای انجام این عمل معمولا صبح روز عمل یا حداکثر یک روز قبل از عمل برای انجام آزمایشات و اقدامات لازم (عکس، ام‌آر‌آی و…) در بیمارستان بستری می‌شوند.

صبح روز عمل بیمار به صورت ناشتا وارد اتاق عمل می‌شود و زیر وسیله‌ای به نام سی‌آرم یا اسکوپی تزریق انجام می‌گیرد. این عمل حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

✅ آ‌یا درروش سمنتوپلاستی ،بیمار بیهوش می‌شود؟

در بیشتر مواقع بیمار بیهوش نمی‌شود. پوست بیمار به اندازه یک سوزن باز شده و تزریق برای یک یا چندین مهره انجام می‌شود. بیمار می‌تواند دو ساعت بعد از تزریق راه برود و از بیمارستان مرخص شود. خوشبختانه درد بیمار تا بیش از 80 درصد بهبود پیدا می‌کند.

✅ بعد از انجام عمل سمنتوپلاستی به مراقبت‌های خاصی هم نیاز است؟

بعد از انجام این تزریق نیاز به هیچ اقدام دیگری جز درمان طبی پوکی استخوان یا انجام پرتودرمانی یا شیمی درمانی در بیماران سرطانی نیست. در واقع لازم است بیماری ایجادکننده شکستگی درمان شود و بیشتر بیماران نیازی به استفاده از کمربند ندارند.

✅ این روش جراحی باید توسط چه متخصصانی انجام شود؟

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب تهران

این روش توسط بسیاری از پزشکان که در زمینه ستون فقرات فعالیت دارند قابل انجام است، اما باید توسط پزشک متخصص و متبحر صورت بگیرد. نکته مهم این ‌که تزریق سیمان باید حتما در اتاق عمل و در شرایط استریل انجام شود.

پزشکی که اقدام به سمنتوپلاستی می‌کند باید توانایی انجام عمل جراحی را هم داشته باشد تا اگر عارضه‌ای مثل نشت سیمان اتفاق بیفتد، بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. در واقع پزشکی می‌تواند این کار را انجام دهد که تبحر و تجربه لازم برای انجام این عمل را دارا بوده و هر هفته حداقل سه مورد سمنتوپلاستی انجام دهد.

✅ عوارض احتمالی تزریق سیمان به روش سمنتوپلاستی چیست؟

میزان عوارض این روش یک درصد اعمال جراحی باز در سنین بالاست. البته مثل هر عمل جراحی دیگری امکان عفونت برای بیمار وجود دارد، اما احتمال آن اندک است.

در مواردی که عمل توسط پزشکان غیرمتبحر انجام می‌گیرد عوارضی از قبیل ورود سیمان به داخل کانال، عوارض حسی و حرکتی، شکستگی در مهره‌های مجاور و گاهی آمبولی سیمان به داخل ریه وجود دارد ولی در صورتی که توسط تیم‌های مجرب انجام شود بسیار کم‌عارضه است.

این روش نه‌تنها درد بیمار را کاهش می‌دهد، بلکه با تصحیح قوز إیجاد شده در ستون فقرات شرایط زندگی را برای سالمندان مناسب‌تر می‌کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۳سالمه سمت چپم از لگن تاساق پادردمیکنه ام ارای دادم ودکترگفت دیسکت پاره شده روی نخایعنی مهره اخری کمرم بعدفیزیوتراپی برام ۱۰ جلسه نوشته بنظرتون بااستراحت وفیزیوتراپی خوب میشم که نیازی به جراحی نداشته باشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   بله ممکنه ویزیت لازمه
 • تصویر کاربرسارا چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدود سه ماهه که کمردرد دارم اولش خیلی شدید بود طوری که چهار دستو پا مونده بودم بعد از سه هفته بهتر شد ولی خوب نشد کاملا و من هنوز درد دارم مخصوصا صبحا که به دو تا ساق پام هم کشیده میشه فیزیوتراپی هم رفتم که بدتر شد تو ام لر ایم پرو تروشن بین ال پنجو اس یک بود ولی دو تا پزشک رفتم گفتن شدید نیست نیاز به عمل ندا ه با توجه به این که نمره ی معاینه ی عصب و عضله شمت ۵ از پنجه ولی لین درد منو از کارو زندگی انداخته تقریبا نصفه بیشتر روز خمیدم مخصوصا وقتی از جام بلند میشم که راه برم فیزیوتراپم گفت که امکان نداره این همه درد به خاطره یه دیسک باشه اونم مهره ال پنج که کانال نخاعی اونجا خیلی پهنه اقای دکتر من سی سالمه و قبلا هم سابقه کمردرد داشتم که زود خوب شده بود ممکنه نظره شمارم بدونم اصلا ممکنه مشکل چیز دیگه باشه مثل بیماریهایی مثل اسپوندلیت نکروزان یا دیسک درجه دوی یک مهرم ممکنه این علایمو ایجاد کنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشهروز پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من کمردرد داشتم رفتم دکتر ام از ای گرفتم فتق دیسک دارم وتنگی کانال نخاع درد در پا و بی حسی در انگشتان در در ماهیچه پای راست دارم اوزن تراپی انجام دادم شش ماه خوب بود بعد دوباره درد شروع شد رفتم عمل لیزر انجام دادم دوماه درد خوب شده دوهفته است موقع راه رفتن وایستادن درد در مچ پا و ماهیچه دارم موقع نشستن درد از بین میرود راهنماییم کنید و راه رفتن برایم مشکل شده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربررقیه دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام و خداقوت مادرم 85 سالش و دچار آسم می باشد بخاطر شرایط عمومی نتوانستندشکستگی مهره ها را انجام دهند دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شده و قادر به راه رفتن نمی باشد و همه این مسائل ظرف 10 روز اتفاق افتاده قبلش همه کارهاش خودش انجام می داد الان چکار می توانیم بکنیم که بتونه راه بره و دستشویی بره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرفایز دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  مادر من ۷۳ سال دارد ناراحتی قلبی و باطری دارد ونمیتواند بیهوش شود .. اخیرا بدلیل زمین خوردگی . سی تی براش گرفتیم ... گفتن مهره t8 دوچار فشردگی و شکستگی شده . حالا باید چکار کنیم .. شما بیمارستان تحت پوشش بیمه نفت هم درمان میکنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمجيد دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام بنده ٦سال پيش عمل ديسك كمر كردم در حال حاضر دوباره علائم قبلى برگشته و ويزيت شدم گفتن دوباره بايد عمل كنى
  آيا راه ديگه اى هست كه عمل نكنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرسها سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  وقتی به پزشک مراجعه شد ایشون فرمودن طبیعی است!
  من نظر شما بزرگوار را خواهانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   انشالله طبیعیه
 • تصویر کاربربهار سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخير
  جناب دکتر،مادر من بعد از زمين خوردن،دچار شکستگي دو مهره کنر شد،که بنا به تجويز پزشک،سيمان درماني انجام دادن،تا دو هفته بعد از عمل،همه چي خوب و عالي پيش رفت،بعد از دو هفته،درد شديد کمر داشتن و ام ار آي جديد انجام دادن،گفتن ديسک بيرون زده وکانال نخاعي رو تنگ کرده.بعد از چند روز،پاي چپشون بي حس شد،طب سوزني و طب فيزيکي و فيزيوتراپي انجام دادن،که بي حسي پا رفع شد و محدوديت حرکتيشون رفع شد.اما الان کمر درد شديد ،ادامه داره.متخصصهاي زيادي ويزيتشون کردن و هيچکدوم،عمل رو پيشنهاد ندادن.در حال حاضر،مستاصليم و نميدونيم بايد چي کار کنيم.عفونت هم بررسي شد و وجود نداشت،تزريق سيمان هم چک شد و درست انجام شده بود.خواهش ميکنم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمعدن پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با عرض ادب خدمت دکتر .
  اقای دکتر پدرم 73 ساله با سابقه عمل باز قلب ،سال 96 براثرعفونت ریه که اسیب به نخاعشون زده و بیحرکت شدند توسط دکتر خدیوی و تیمشون در بیمارستان شریعتی جراحی شده و رفته رفته نه مثل اول اما شروع به حرکت یومیه خود کردند همزمان قبل از این عمل تنگی کانال داشتند که مقدمات جراحی در بیمارستان میلاد توسط دکتر حسن رضا محمدی انجام داده بودن متاسفانه با اون اتفاق به تعویق افتاد و شش ماه بعد از عمل سال 96 که عرض کردم جراحی تنگی کانال شدند که بهتر نشد بدتر شد همچنان درد در ناحیه پای چپ طوری که همیشه احساس سرما همراه با سوزش دارن و گاهی اوقات تعادل در راه رفتن ندارن یا خسته میشن یا در حین راه رفتن ریپ میزنند ضمناً گاهی اوقات متوجه میشم پوست ناحیه پاشون قرمز یا نسبتاً کبود میشه که زود هم برطرف اما اکثر مواقع در خواب از شدت درد فریاد میکشند حتی مسکن هم اثر نمیکنه . اخیراً متخصص نورولوژی مراجعه کردم MRI تجویز کرد و تشخیص داد باید جراحی شود.دکتر محمدی مراجعه کردم البته خودشان نبودن رزیدنتشون گفتند دو سه مهره در اثر فشرده شدن تخریب شده تزریق سیمان استخوان میبایست انچام شود.خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی استرس دارم خیلی در اینترنت سرچ کردم این عمل عوارض زیاد داره.از طرفی شاهد درد زیادش هستم از طرفی این عوارض .چکارکنم ؟؟؟؟بی نهایت ازتون متشکرم خیلی خوشحالم میکیند از این بلاتکلیفی نجاتم بدید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   خیر این عمل عوارض بسیار کم دارد
 • تصویر کاربرGha جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم من یه پبش عمل مهره ۵ دیسک کمر و تنگی کانال داشتن در ضمن رماتیسم مفصلی و پوکی استخوان دارن .بعد عمل بیمارستان با کمک راه میرفت الان دستشویی هم به خاطر درد پای چپ نمیتونه بره همش رو تخته نظر شما چیه؟ هفته بعد فیزیوتراپی نوشته بعد عید MRI و در نهایت پلاتین گذاری .نظر شما در این رابطه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   حتما به پزشک معالج مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر