مراقبت های پس از جراحی فتق دیسک کمر

جراحی فتق دیسک کمر مانند همه ی جراحی ها نیازمند مراقبت هایی پس از آن است که به افزایش میزان تاثیر گذاری آن کمک می کند. در این مقاله به مراحل ریکاوری و مراقبت های بعد از آن پرداخنه می شود.


جراحی فتق دیسک کمر در هر شکل معمولا براى حذف قسمتى یا تمام دیسک بین مهره اى پاره شده در گردن يا پشت برای از بین بردن فشار بر روى نخاع یا ریشه عصب انجام مى شود. از آنجا که جراحی فتق دیسک کمر بر روی ستون فقرات سیستم پیچیده از بافت عصبی، استخوان ها، دیسک ها، عضلات، رباط ها و تاندون ها که از سیستم عصبی محافظت می کنند و به شما کمک می کنند تا ثابت بمانید و حرکات مختلفی را انجام دهید- انجام مى شود ، ريكاورى موفقیت آمیز براى بهبود کیفیت زندگی شما ضرورى است .

مراحل ابتدایی ريكاورى بعد از جراحی فتق دیسک کمر

در مراحل اولیه بعد از هر عمل جراحی فتق دیسک کمر، پزشک ممکن است درمان های بسيارى را برای کمک به شما در فرآیند ريكاورى توصیه کند. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

مزاقبت های بعد از جراحی فتق دیسک کمر

1- استراحت

اگر عمل جراحی باز ستون فقرات انجام داده ايد، یک روش بسیار تهاجمی که نیازمند برش های بزرگ و اختلال عضلانی است، احتمالا چند روز اول پس از جراحی فتق دیسک کمر در بیمارستان بسترى خواهيد ماند. اگر روش كم تر تهاجمی را تجربه کرده باشيد، پس از آن نيازى به بسترى ماندن در بیمارستان نداريد، اما از شما خواسته می شود كه در خانه استراحت كنيد.

2- مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی

اين دارو ها احتمالا بخش بزرگی از بهبودی شما هستند زیرا ممکن است به کاهش التهاب در ناحیه آسیب گردن یا پشت و کاهش درد کمک کنند.

3- اجتناب از فعالیت هایی شامل بلند کردن، چرخاندن یا خم شدن

محدود کردن این فعالیت ها می تواند به کاهش فشار در ناحیه آسیب دیده ستون فقرات و تسريع بهبودی كمك كنز.

4- تمرینات آرام و یا شركت در جلسات فیزیوتراپی

هنگامی که قادر باشید، ممکن است از شما خواسته شود چندین بار در طول روز پیاده روی کنید و در طول زمان به شدت میزان تمرینات خود افزایش دهید. در صورت لزوم، ممکن است از شما خواسته شود که با یک متخصص فیزیوتراپی کار کنید، که می تواند با انجام تمرینات خاص به شما در بهبود مکانیکى بدن کمک کند.

جراحی باز ستون فقرات در مقایسه با روش های حداقل تهاجمی

در حالی که بازیابی يا ريكاورى کامل پس از یک عمل جراحی فتق دیسک کمر ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد، بهبودی پس از یک روش حداقل تهاجمی، معمولا سریعتر و آسان تر است . این بازیابی کوتاه مدت به طور عمده به این دلیل است که روش های كم تر تهاجمی نیازی به برش های بزرگ و اختلال عضلانی که در جراحی باز ستون ايجاد مى شود، نياز ندارد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرMahmoodreza یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من از سال۸۲کمردرد گرفتم.ام ار آی انجام دادم گفت مهره L5وS1دیسک خفیف داره و نیاز به عمل نداره.تا اینکه دوسال پیش درد کمرم به قدری شدید بود که دیگه تحمل نداشتم.رفتم دکتر گفت این دردها برای ۲۰سال بعده ولی الان سراغت اومده.الان به قدری شدید شده که قسمت سمت چپ کمرم دقیقا به موازات مهره های وسط کمر چنان دردی میگیره که احساس میکنم کمرم میخواد از هم جدابشه.یعنی وقتی نشستم و میخوام بلند بشم اگه این درد بیاد سراغم نه میتونم برگردم به حالت نشسته نه میتونم صاف وایسم.دردش غیر قابل تحمله.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۲ روزه عمل دیسک کمر انجام دادم ولی الان هم احساس میکنم هر لحظه کمرم میخواد رگ به رگ بشه ی لحظه میخوام کمی تند راه برم نمیتونم درد کمر هنوز دارم باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   حتما به پزشک جراحتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهره سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 58 سال سن دارند به علت شکستگی در مهره ها و قوز پشتی چندین متخصص متفق القول کیفو پلاستی را پیشنهاد دادند ولی به علت هزینه بالای عمل قراره در دو بیمارستان تامین اجتماعdarvishiی(میلاد و فیاض بخش ) به علت محدود بودن تجهیزات قراره هر کدام دو مهره را سیمان تزریق کنند ایا این جراحی و مواد در همه بیمارستانها حتی خصوصی یکسان می باشد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   اصلا وسیله مهم نیست
   جراحی که اکسپرت باشه اونجا وجود دارد !؟
   عمل ساده ای نیست
 • تصویر کاربرطالبی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترشوهر من چند سالی میشه که گردنش درد میکنه دکتر میره یه مدت خوب میشه ولی بازم شروع میکنه. الان حدود یک سال که اصلا خواب نداره گردنش به خصوص شبا درد میکنه ام ار ای که داد دیسک گردن نشون داد و دکتر چند سری دارو داد ولی بهتر نشد به نظر شما چیکار کنیم.ایا بایدعمل بشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکتر مدت 5 روز از عمل جراحی لامینکتومی و دیسکتومی در 4.6و3.4انجام دادم درد قبلی ازبین رفته ولی بعضی وقتهتا درد مچ پا وخالی کردن لگنها تیر کشیدن لگن هنگام بلند شدن وراه رفتن دارم میخواستم چکار کنم چگونه از ستون فقرات خود مراقبت کنم ممنون میشم جواب دهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   حتما شنا کنید
 • تصویر کاربرایمان پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پنج شنبه هفته قبل بیمارستان مهراد عملم کردین .از دیروز پشت پای چپم بی حس تر شده .درد همراه با تیر کشیدن هم زیادتر شده .ممنونم ازتون دکتر .دیسک l5و s1عمل کردین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   اگر شدت یافت مراجعه بشه
 • تصویر کاربراحمد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من هفته قبل عمل جراحی کردم اما پای راستم بی حس هست و اکثر وقت ها پای راستم درد میگیره خواستم دلیلش رو بدونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)
   طبیعیست بهبودی مییابید
 • تصویر کاربرنگار یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چگونه میتوانم عکس ستون فقرات را ارسال کنم تا نظرتان را در مورد عکس بگویید. با توجه به اینکه خوزستان هستم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   از طریق سایت
 • تصویر کاربرشهلا چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، ۶ روز از عمل اورژانسی پارکی دیسک می گذرد. تا امروز خوب بودم ولی امروز حس می کنم کمی پاهام دچار درد و گزگز شده است. دیشب کمی سر پا بودم. آیا طبیعی است ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرپازوکی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  3تامهره راپلاتین گذاشتم قبل عمل سری وبیحسی داشتم یک پام الان سه ماه ده روزاست هنوزدردکمروسرسه زیادترازعمل توریاست که اززانوهم سروهم پوستش سفت وحالته برق گرفتی داره تاکی زمان میبره خوب شه خبلی اذیت مشوم. لطفلاراهنمای کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
   بهتر میشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر