مراقبت های پس از جراحی فتق دیسک کمر

جراحی فتق دیسک کمر مانند همه ی جراحی ها نیازمند مراقبت هایی پس از آن است که به افزایش میزان تاثیر گذاری آن کمک می کند. در این مقاله به مراحل ریکاوری و مراقبت های بعد از آن پرداخنه می شود.


جراحی فتق دیسک کمر در هر شکل معمولا براى حذف قسمتى یا تمام دیسک بین مهره اى پاره شده در گردن يا پشت برای از بین بردن فشار بر روى نخاع یا ریشه عصب انجام مى شود. از آنجا که جراحی فتق دیسک کمر بر روی ستون فقرات سیستم پیچیده از بافت عصبی، استخوان ها، دیسک ها، عضلات، رباط ها و تاندون ها که از سیستم عصبی محافظت می کنند و به شما کمک می کنند تا ثابت بمانید و حرکات مختلفی را انجام دهید- انجام مى شود ، ريكاورى موفقیت آمیز براى بهبود کیفیت زندگی شما ضرورى است .

مراحل ابتدایی ريكاورى بعد از جراحی فتق دیسک کمر

در مراحل اولیه بعد از هر عمل جراحی فتق دیسک کمر، پزشک ممکن است درمان های بسيارى را برای کمک به شما در فرآیند ريكاورى توصیه کند. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

مزاقبت های بعد از جراحی فتق دیسک کمر

1- استراحت

اگر عمل جراحی باز ستون فقرات انجام داده ايد، یک روش بسیار تهاجمی که نیازمند برش های بزرگ و اختلال عضلانی است، احتمالا چند روز اول پس از جراحی فتق دیسک کمر در بیمارستان بسترى خواهيد ماند. اگر روش كم تر تهاجمی را تجربه کرده باشيد، پس از آن نيازى به بسترى ماندن در بیمارستان نداريد، اما از شما خواسته می شود كه در خانه استراحت كنيد.

2- مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی

اين دارو ها احتمالا بخش بزرگی از بهبودی شما هستند زیرا ممکن است به کاهش التهاب در ناحیه آسیب گردن یا پشت و کاهش درد کمک کنند.

3- اجتناب از فعالیت هایی شامل بلند کردن، چرخاندن یا خم شدن

محدود کردن این فعالیت ها می تواند به کاهش فشار در ناحیه آسیب دیده ستون فقرات و تسريع بهبودی كمك كنز.

4- تمرینات آرام و یا شركت در جلسات فیزیوتراپی

هنگامی که قادر باشید، ممکن است از شما خواسته شود چندین بار در طول روز پیاده روی کنید و در طول زمان به شدت میزان تمرینات خود افزایش دهید. در صورت لزوم، ممکن است از شما خواسته شود که با یک متخصص فیزیوتراپی کار کنید، که می تواند با انجام تمرینات خاص به شما در بهبود مکانیکى بدن کمک کند.

جراحی باز ستون فقرات در مقایسه با روش های حداقل تهاجمی

در حالی که بازیابی يا ريكاورى کامل پس از یک عمل جراحی فتق دیسک کمر ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد، بهبودی پس از یک روش حداقل تهاجمی، معمولا سریعتر و آسان تر است . این بازیابی کوتاه مدت به طور عمده به این دلیل است که روش های كم تر تهاجمی نیازی به برش های بزرگ و اختلال عضلانی که در جراحی باز ستون ايجاد مى شود، نياز ندارد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرستاره شنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید،آقای دکتر من ۳ پیش عمل دیسک کمر مهره ی ۴و ۵ انجام دادم که به علت پارگی دیسک بود و پای چپم هم سر شده بود،الان هنوز سری پا را دارم و موقع ایستادن پام سفت و سنگین میشه و گاهی هم مچ پا به پایین ورم میکند،سونوگرافی هم انجام دادم و رگ های پام مشکلی نداشتن،تا الان ده جلسه فیزیوتراپی رفتم میخام بدونم برای بهبود کلی مشکلات پام باید جلسات بیشتری شرکت کنم؟؟ چه روش دیگه ای وجود دارد؟ آیا ورم پام هم با فیزیوتراپی بهتر می‌شود؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید ،متشکر🌺
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرحسنی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۸ سالدارم خانم هستم ..کمرم سمت چ بشدت درد داره وهر وقت شروع میشه پام هم خشک وبی حس میشه تا یخ میزارم یه سالتی دردش آروم میگره ولی بازم این درد میاد سراغم تا حرکت دارم خوبم همین که میام بشینم نمیشه باید چکار کنم ممنونم از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۱ فروردین ۰( 2 روز پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرج یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  دیسک کمر بالافقت ورم می‌کنی. درد داری پا فقت ماهیچه دردراری زیاد راه می رم درد می کنی آیا بدون عمل دورست میشی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررحیمه شنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر مهره چهار و پنچم جابه جا شده تنگی نخاع دارم گودی کمرم دارم حالا روز ب روز بدتر میشه ناحیه گردنمم درد میکنه به نظرتون امیدی به خوب شدن هس و میتونم با این وضع بچه بدنیا بیارم؟!
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررامین دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سمت چپ صورت و دستم مورمور میشه ودست چپم مور مور شده و پام کرخ میشود علائم چیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسنا سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادر من حدود بیست روز پیش جراحی ستون فقرات داشتند ودرکمرش قطعه وپیچ مهره گذاشتن قبل عمل درد کمر ودرد پا داشتند وپاشون باریک وضعیف شده بود اما بعد عمل درد در ناحیه پا خییلی شدید شده این درد ها عادی هست وتا کی ادامه دارد آیا این عمل موفقییت آمیز بوده؟ممنون میشم اگر پاسخ بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  دکتر جان من دیسک کمر و گردن دارم.ولی بابت کمرم مشکل حادی نداشتم مدرس زبان هستم پیوسته ۴ تا ۵ ساعت پشت میز میشینم.یک هفته هست که پای چپم کلا بی حس میشه.دو سه ردز درد شدید از باسن تا پایین پام داشتم با ماساژ و پماد ...توب شد ولی بی حسی همچنان ادامه داره پریروز بیضه و الت تناسلیم هم حتی بی حسی شد شدیدا طوریکه اصلا نعوظ نشدم حتی با تحربک.البته استرس و ترس داشتم پس از فائق شدن بر استرسم نعوظ شدم .ولی تا حدودی بی حسی در الت و بیضه ام وجود داره.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرسانی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۴ ساله هستم سال ۹۸ به علت پارگی دیسک دو و سه جراحی شدم پیچ و پلاک تو کمرم هست دقیقا بعد یک سال با درد کمر و بی حسی و سوزش باسن و درد شدید پا ام آر ای انجام دادم دکتر گفتن دیسک ۵ پاره شده فقط گفتن استراحت کن قرص گاباپنتین دادن و... الان نزدیک ۱ماه خوابیدم به محض بلند شدن دردام شروع میشه کار روزمررو نمیتونم انجام بدم به نظر شما چیکار کنم جراحی کنم دوباره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرلیلا پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن لغزندگی مهره دارم ویکی از مهره ها بهم گفتن سر خورده آیا بدون عمل باز قابل درمان هست؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرامان یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و درود دکتر عزیز و گرامی من 43 سالمه و متاسفانه بعلت در رفتگی مهره 4 عمل باز انجام دادم و ظاهرا مهره 7و8 نیز فاصله پیدا کرده بودن بدلیل گذشت زمان و آسیب دیدگی به تشخیص دکتر عمل باز انجام دادم و با گیچ و مهره فیکس کرده و بعد از عمل دو روز دست و پام بی حس بود و بعد از آن درد شدید در ناحیه زانو به پایین احساس میکنم و الان پنج روزه بستری هستم لطفا راهنمایی کنید دوران نقاهت رو به چه صورت سپری کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بیمارشما بهتر است سریعتر به پزشک معالج مراجعه کند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر