بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

1- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

2- آرتروز کمر

3- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

1- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 2- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

3- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

2- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

3- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهرامی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مدتها است همسرم از ناحیه انتهایی کمر شکایت دارند و طرف ۲ روز گذشته بشدت از درد و سنگینی پای چپ اذیت هستند
  آیا باید به شما مراجعه کرد یا پزشک با تخصص متفاوت؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش)
   بله به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرپری یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  برادرم ۳۰ ساله است مشکل استئوژنژ ایمپر فکتا داره و چند ستله که درد در ناحیه پایین کمرش اذیتش میکنه چند بار تا حالا مشکل تنفسی پیدا کرده و نفسش بالا نمیاد
  راه درمانش رو بی زحمت بفرمایین ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   بایستی ویزیت شوند
 • تصویر کاربرعلیali یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانم۸۰ساله بادرد درناحیه درکتف و وجود عفونت درمهره۴و۵ ام ار ای چه دستور میفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   بایستی ویزیت شوند
 • تصویر کاربرمحمود چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام حدود چهارماه هست خانمم از درد کمر و پای راست احساس ناراحتی میکنهکه در بررسی های اولیه فیزیوتراپی و اب درمانی تجویز شد و پس از ان با توجه به عدم بهبودی استراحت مطلق و ام آر ای که معلوم شد دچار فتق دیسک هستن خواستم نظر شما را راجع به عمل لیزری سوال کنم و اینکه کلا عمل تجویز میکنید یا خیر
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   نیاز به بررسی و تصمیم گیری دارین
   مراجعه به مطب
 • تصویر کاربرمحمدی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهر بنده 52ساله درد گردن شدید داره mri انجام دادن دکتر گفته مهره های 4و5 و5و6دچار ساییدگی شده وبایدکارنکنن وباتوجه به اینکه خواهرم کارمندهستند امکان پذیر نیست وعملش هم خیلی سخته دکترگفته احتمال فلج شدن داره میخواستم نظرشمارا دراین باره بدونم اگه لطف کنیدراهنمایی بفرمایید.باتشکرفراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   احتمال عوارض به میزان بسیار کم وجود دارد
   عمل ساده ایست
 • تصویر کاربرشیخی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما مادرم در دو قسمت ستون فق ات دارای دو توده درون ستون فقرات و روی نخاع هست نمونه بر آری نشده و نوع آنرا نمی‌دانیم سه تن از جراحان جراحی را ضروری دانسته اند امکان بهبود کامل با جراحی هست؟ آیا خطرناک نیست؟ هزینه درمان چه مبلغی ست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   بایستی دیده شوید
 • تصویر کاربرمجید چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . من از گرگان مزاحم میشم . چند سالی دزشرکت مواد غدایی به کمرم خیلی فشار اوردم و بعد از سه سال کمرم شروع به درد شدید کرد . هر وقت به کمرم فشار میارم یهو میزنه بیرون یعنی کارم تعنیر گاه هست و مجبورم خم شم کار کنم وقتی خیلی فشار میارم انگاز دیسک بزنه بیرن یه صدایی میده و درد شدید شروع میشه . یه چند وقتس اذیت میکنه باز رعایت میکنم بهتر میشه . دکتر رفتم ام ار ای هم گرفتم میگه دیسک اول بیرون زده و سیاتیک رو فشار میده .یک ساله که خیلی خوب شده بود ولی باز با یه کار سنگی زد بیرون . خیلی وضعم بده صبح نمیتونم از رختخواب بلند شم و راه برم با کوچکتریت تکانی درد شدید میگیره . لطفا راهنمایی کنین باید چکار کنم . اگه لازمه بیام تهران مطب ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   بله مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  یک زایعه به اندازه فندق از پشت کمرم پایین زده بیرون و ۲ هفته است اطلا پاهام حسی نداره،لطفا کمکم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   مراجعه به مطب
 • تصویر کاربرFatemeh.۱۳۷۴۰ جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر برای تکمیل سوال قبلم که گفتم ۱۵ سال پیش که ۱۲ سال داشتن از بلندی پرت میشن ومهره چهارم وپنجم شکستن نخاع کامل قطع نشده فقط آسیب شدید دیده ضایع نخاع شدید،داخل کمرش پلاتیته از سینه به پایین هیچ حسی نداره پاها وکمرش کج شدن توروخدا اقای دکتر اگه امیدی هست واسه عملش که خوب شه بگین تا بیایم خدمتتون خیلی امیدداره باتشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   جواب ارسال شد
 • تصویر کاربرFatemeh جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام نامزد بنده دوازده سال داشته از بلندی پرت میشه وکمرش آسیب میبینه داخل کمرش پلاتین گذاشتن والان ۱۵سال هست که فلج هست از سینه به پایین هیچ حسی نداره توروخدا کمکمون کنید امیدمون رو ناامید نکنید ایا امید واسه خوب شدنش هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   متاسفانه در حال حاضر خیر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر