بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

1- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

2- آرتروز کمر

3- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

1- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 2- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

3- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

2- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

3- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرشریف جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من دو مهره کمرم در اثر زمین خوردن شکست و بفاصله هر کدام ۴ سال بعدم عمل دوم که یکسان پیش بوده از روز اول بعد عمل در پای چپمن درد دارم و بمحص راه ضمناً مهره چهارم می هم ترک داشته که دکترم حین عمل متوجه ترک میشود و آن را پیچ میکندولی یکسال است که در پای چپمن درد شدید دارم و نه میتوان راه بروم وجه روی صندلی بنشینم .لطفا من را راهنمایی کنید .که از این درمانشان سوز نجات پیدا کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   بایستی سی تی اسکن مهره هایی که سیمان دارند بشوید
 • تصویر کاربرعبدالرضا جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر،پدرم از پارسال خردادماه اندک اندک تعادلش بهم میخورد تا اینکه پیش دکتر مغز واعصاب بردیم ام ار ای از سر وگردن وشکم و.........حتی یک هفته بیمارستان کرمانشاه بستری بود چندتا آزمایش و عکس،ام ار ای،و.....وحتی آزمایش از مایع نخاع کمرش گرفتن،دکترها گفتن ام اس که نیست سکته هم نکرده فقط بدشانسی آورده که اینجوره،،خلاصه نتیجه نگرفتیم وپدرم الآ دیگه بدتر شده،تعادل نداره وقتی راه میره،اصلآ نمیتونه پاشو جلو پا بزاره«همون گردوبشکن»کنه،زبانشم سنگینی مکنه،توان راه رفتن نداره،،تا اینکه چند روز پیش ی دکتر داخلی رفتیم نگاه ام ار ای گردنش کرد گفت نخاع گردنش تنگ شده ام ار ای پارسال بود،،حالا ام ار ای جدید گرفتیم جوابش میفرستم خدمتد دکتر تورابخدا ی راهنمایی کن،،ولی دکتر کمرش یا گردنش اصلآ درد نمکنه،،یعنی این تعادل میتونه مال تنگی نخاع باشه.جوابم بده ممنونم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   بله ممکن است
   معاینه لازمه
 • تصویر کاربرمهیار جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده آقا با گروه خونی AB + مغز استخوان خودم رو میفروشم ۳۴ سالمه نیاز شدید به پول دارم کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   به بانک خون در بیمارستان امام مراجعه کنید
  2. تصویر کاربرمهیارجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   تشکر اگر کلیه .کبد.ریه هم کسی خواست حتما اطلاع بدید ممنون میشم ۰۹۱۱۵۶۰۶۱۲۴
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   مربوط به این سایت نمیباشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراحمد جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بیمار در تصادف از ناحیه گردن ضربه خورده طبق گفته دکتر میگوید من عمل میکنم ولی فلج شما نظر خودتان را بدهید و اگر راه دارد راه انتقال مریض را به تهران به ما بگویید هوشیاری مریض الان۶هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام دوست عزیز
   با امبولانس کد دار همه مریضها بشرط رضایت پزشک قابل انتقالتد
   منتها با توجه به تعطیلیهای در پیش تصمیم گیری کنید
 • تصویر کاربرسیما جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دختری ۶ ساله دارم که از کودکی گردنش به یک طرف بیشترمتمایل بود به توصیه پزشک ام ارای گرفتیم متوجه شدیم که دوتا ازمهره های گردن به هم چسبیده هستند،حالا باتوجه به مشکل دخترم برای درمان به چه پزشک و تخصصی باید مراجعه کنیم واینکه آیا قابل درمان هست ؟با تشکر ازشما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   متخصص جراحی اعصاب کودکان
 • تصویر کاربرفرشاد جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر -خانومم بعد اسباب کشی حدود دوهفته هست کمر درد داره یه تایم خوبه ی تایم دردش بیشتر میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   بهتر است ام ار ای شوند
 • تصویر کاربرمرادپور یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید شهریور 97 از پله های خونم سر خوردم و بعد از اون دچار درد شدید شدم و رفتم ام آر آی گرفتم و دکتر طب فیزیکی رفتم ولی ایشون چند دوره فیزیوتراپی تجویز کردن کمی بهتر شدم ولی بعد مدتی دچار دردهای شدید شدم به نحوی که نمیتونم بشینم و درد تا کف پاهام کشیده میشه و کلا پاها و کمرم دچار خشکی شدیده و درد دارم خواستم قبل از ویزیت حضوری نظرتون رو بدونم . سپاسگزارم بابت پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   بهتره ام ار ای بشین
   و سپس معاینه
   به جراح اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با اهداء سلام
  آقای دکتر مادر بنده 65 سال سن دارند و از درد کمر رنج میبرن و ام آر آی که انجام دادند دکتر بهشون گفته دیسک کمر دارین ولی پوکی استخوان هم دارین و الان نمیتونن درست راه بروند. میخواستم ببینم میشه عمل کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   پوکی استخوان اگر پیشرفته باشه مشکل زاست
   بهتره معاینه شوند
 • تصویر کاربرhashemi شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دوسال پیش خودشما تو بیمارستان بوعلی جراحی کردم و الان دردم دباره شروع شده دکتر رفتم گفتن دیسک دوباره زده بیرون و لغزندگی دارید میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمانا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام از ۱۲ سالگی در ناحیه کتف قوز داشتم آیا راهی برای اصلاح قوز بوسیله جراحی در ناحیه کتف وجود داره ؟ بواسطه تغییر شکل استخوانهای کتف و اضافه شدن گوشت بصورت غیر معمول در ناحیه کتف راههای بستن قوز بند و سعی در صاف نگه داشتن کمر نتیجه بخش نبوده .سن ۴۳ سال -جنس زن_ وزن۶۴ کیلو-
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر