بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

۱- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

۲- آرتروز کمر

۳- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

۱- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 ۲- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

۳- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

۲- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

۳- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرابراهیم چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده یک سال پیش مهره های 4و5 عمل داشتم ولی بهتر که نشدم بدترم شدم خیلی درد دارم کمرم تا 45درجه هم خم نمیشه پیش هر دکتریم که میرم میگه هیچی نیس واقعا موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   حتما به پزشک جراحتون مراجعه کنید. ایشان مراحل عمل شما را کامل تر میدانند. توصیه من آب درمانی میباشد.

 • تصویر کاربرشاهین چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  من مهره 4و 5 تضخیص داده شد که یه مقدار کممی بیرون زده شده که چون احساس کردن قسمت سمت چپ بدنم درد داشتم عضلم و بعضی اوقات میزد به پام تشخیص دادن که بیرون زدگی داره بین مهره 4و5 حالا میخواستم بینم چه درمانی انجلام بدم اگه خونگی باشه بهتره
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   نیاز به معاینه دارید.

 • تصویر کاربرمحمدی چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 43 ساله می باشم که از تابستان امسال درد در ناحیه باسن داشتم و این درد تا ساق پا منشر میشد چند بار به دکتر مراجعه نمودم ولی نتیجه ای نگرفتم تا بالاخره ام ار ای دادم و الان دکتر میگه باید عمل کنی چون لغزندگی مهره ال 5 و اس 1 را داری و نیاز به پیچ و مهره در کمر داری .ومن از این عمل بسیار میترسم به پیوست گزارش ام ار ای خود را براتون میفرستم لطفا کمکم کنید با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   عمل جراحی شما اگر صحیح انجام شود با بهبودی بالا و عوارض کم است. نگران نباشید

 • تصویر کاربرHany سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقاي دكترعبدالحسين پور مادر بنده ٦٢ساله حدودا دو هفته پيش عمل سي دي گذاري كمر انجام داده مشكل تنگي كانال و ديسك كمر داشت به خاطر مشكل قلبي ٤تا٥روز روي پا حركت نكرد بعد از حل شدن مشكل قلبي مرخص شده منتها درد شديدي در ران چپ داراد و موقع راه رفتن زانوي همون پا بعضي وقتها خالي ميكند اصطلاحا و موقع بلند شدن از جايي به تنهايي نميتواند ميخواستم ببينم ايا اين طبيعي است يا خير و ايا راهي وجود دارد كه درد رو كاهش داد و زانو را تقويت كرد وايا عمل درست انجام نشده؟ممنون از راهنماييتون
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   معمولا موقتی است و با فیزیوتراپی برگشت میکند

 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای دکتر میخواستم بدونم برای چکاپ و ارزیابی ستون فقرات آیا حتما باید از پشت بام پرت شده باشم یا دردهای شدید یا تصادف تا شما عکس برداری انجام بدید یا اگر کسی خودش مشکوک به انحراف یا مشکلی در ستون فقراتش باشد با مراجعه به شما میتواند درخواست عکس برداری و چکاپ کامل ستون فقرات کند ؟ آیا شما با درخواست مراجعه کننده ارزیابی کلی را برای چک آپ انجام میدهید ؟
  با سپاس فراوان
  ممنون میشم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   خیر. حتما بایستی در معاینه علایمی داشته باشید تا نیاز به عکس داشته باشد. با در خواست بیمار ام ار ای نوشته نمیشود

 • تصویر کاربرمیلاد دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر چند ماهی است دچار درد کمر شده ام و درد بصورت مقطعی می‌باشد و به لگن و پشت ران راست هم دردو احساس میکنم که ام ار ای دادم و تشخیص دکتر پاره شدن دیسک l5-s1 می‌باشد و گفته میبایست عمل کنی جواب mri مینویسم لطفا بفرمایید بدون عمل جراحی مشکل من قابل درمان هست یا خیر؟
  l4-l5 and l5-s1 disk are dehydrated and show diffuse bulge with impression on thecal sac and neural foramina in both sides. retrolistheis of body of l5 is seen
  1. تصویر کاربردوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام
   دوست عزیز یافته های ام ار ای به تنهایی برای جراحی کردن یا نکردن کفایت نمیکند
   اما اگر درد شدید و غیر قابل کنترل دارید از عمل جراحی ساده ای که در پیش دارید اجتناب نکنید

 • تصویر کاربرمطهره جمعه ۷ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، همسرم چند ماعی است دچار درد کمر شده که با ام ار ای و سی تی دکترشون گفتن عمل لازم داره ب دلیل اینکه مهره 5 به مهره 4 چسبیده مادرزادی و تمام فشار رپی مهره 4 است و اسیب دیده ، از نظر شما هم نیاز ب عمل است یا میتوان با درمانهای دیگه بهبود به دست بیارن
  1. تصویر کاربرجمعه ۷ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   احتمالا عمل جراحی لازم نباشد
   مگر اسپوندیلولیستزی داشته باشند
   بهتر است مراجعه کنید

 • تصویر کاربرجهانگیر دوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سنم ۳۷می باشد چند سالی سردرد های شدیدی دارم از ناحیه گردن که منجربه سردرد میشم ویه مدتی هست هر دوتا دست هم درد میکنه
  1. تصویر کاربردوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش)

   بهتره با ام ار ای گردن و مغز مراجعه کنید

 • تصویر کاربرنجمه دوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. همسرم دیسک کمر داره. الان ۲۰ روزه خیلی درد داره و میگه پای چپش یخه. روی پاهاش نمیتونه بایسته. درد از باسن تا زرد پی پاهاش کشیده میشه. میگه پاهاش یخه. تقریبا تو شومینه میخوابه ولی باز میگه پاهاش یخه. پیش دکتر پرو پکتیک هم رفتیم ولی تو استخر هم نمیتونه راه بره. آیا باید ورزش کنه؟ یا عمل و عمل با لیزر هم باز جراحی داره؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۳ دی ۹۷( 4 هفته پیش)

   دوست عزیز
   بیمار شما ممکنه جراحی میکروسکوپی لازم داشته باشه به نظر نمیاد برای جراحی با لیزر یا کایروپراکتیک مناسب باشند.
   بهتره قبل از دیر شدن مراجعه کنید.
   فیلم و بحث جراحی دیسک در کانال را بخوانید و گوش دهید .

 • تصویر کاربرحجت چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وقت بخیر مادرم مشکل دیسک کمر دارد میخواستم بدونم آیا احتیاج به عمل دارد یا نه؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   جهت معاینه با مطب تماس بگیرید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر