وظایف جراح ستون فقرات چیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین متخصص و جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

1- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

2- آرتروز کمر

3- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید متخصص ستون فقرات در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

1- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 2- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

3- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح و متخصص ستون فقرات یا دکتر ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

2- جراحی ديسک كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

3- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی ،مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآرین جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  درود.وقت بخیر.آیا پیاده روی برای تقویت عضلات کمر مفید است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرزینب یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین ببخشید من سه سال پیش خ کمرم درد میکرد رفتم دکتر گفت دیسک کمر خفیف دارم نباید برم سرکار منم دیگه سرکار نرفتم ولی از اون موقع تا حالا همیشه و هر روز درد دارم یعنی جوری که هر روز به ی پا میزنه و نمیتونم راه برم کلا بیرون مسافرت یا مهمونی نمیتونم زیاد بشینم فوری شل میشم از سه سال پیش هم دیگه دکتر ارتوپد نرفتم ولی هر روز درد دارم خیلی در ضمن ۳۰ سال دارم و ۳ تا بچه که از شوهرم هستن فقط کار خونه انجام میدم خیلی ممنون اگه کمکم کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرشراره سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  روز بخیر اقای دکتر
  خانمی ۶۶ ساله هست چند ساله کمر درد دارم که وقتی شدید بود باشیاف مسکن تسکین پیدا میکرد الان مدتی است که وقتی می نشینم یا دراز‌میکشم موقع حرکت درد کمر طوری هست که انگار نخاع ام میخواد قطع بشه از شدت درد کمرم قفل میکنه لطفا بفرمایید مشگل بنده چیه ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرامرز سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقتتون بخیر خانومم بخاطر تنگی نخاع یکبار لیزر درمانی کرده الان کمرش درد می کنه ام آرای جدید گرفته میگن بایدپیاده روی کنه ولی کمرش دردمیکنه نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربربهمن سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من طبق ام اری تنگب کانال ودیسک4و5که دارم منجر به پارگی دیسک شده واینکه درد کمرم خوب شده بعضی موقع دردش به پام میزنه به نطر شما چیکار باید انجام بدم لطفاراهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرصادق جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ده روزی هست کمردردشدید دارم ام آرای دادم دیسکم پاره شده دکتر عمل تشخیص داده لطفا راهنماییم کن ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرparasto پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آیا پارگی دیسک صددرصد نیاز به عمل جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرارغوان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من ۳۹ سالمه و سفالگر هستم، کارم تقریبا مشکله، جدیدا در منطقه گودی کمرم احساس درد میکنم که با پیاده روی تشدید میشه، میخوام ورزش شروع کنم که عضلاتم محکم بشه ، میتونم پیاده روی و نرمش شروع کنم؟ یا شنا؟ چه ورزشی مناسبه که بدتر نکنه اوضاع کمرم رو؟روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی و ۳۰ دقیقه نرمش مناسبه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   هر سه مناسبه ورزش کرال پشت بهترینه
 • تصویر کاربربی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام پدر من حدود ۵۰ سال داره و قبلا مشکل دیسک کمر داشته اما عمل نکرده بود چون گفته بودند نیازی نداره اما چندین بار مشکل های کوتاهی براش پیش میومد مثل سر مازدگی کا باعث خشک شدن کمر میشد و انجام حرکات سنگین این طور اتفاقات اما با چند روز استراحت خوب میشد اما این بار برای پوشیدن جوراب پاش رو بالا اورد و همونجا دیگا نتونست پاش رو پایین بیاره اما با کمی گذشتن زمان تونست به اتاق و روی تخت بره الان سه روزه که روی تخته و نمیتونه بایسته البته تلاش زیادی نکرده چون ترس اسیب زدن داشتیم به نظر شما با استراحت بهتر میشه مثل همه دفعات قبلی یا اسیب جدیه؟البته به گفته خودش کمی بهتر از دو روز قبلیه اما باز هم به راحتی نمیتونه بلند شه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمیثم یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر دوست بنده قبلا فوتبالیست بودند که در تصادفی مهره c4-c5 اسیب میبیند الان ایشون به کل بدنش از کار افتاده امکان درمانش وجود دارد؟ایا خوب میشه ؟تغییرات مثبتی داشته در چند ماه اخیر
  میشه راهنمایی بکنید برای درمان بهتر ؟عکس از گردنشون هم بارگزاری کردم خدمتتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
درحال دریافت اطلاعات