وظایف جراح ستون فقرات چیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین متخصص و جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

1- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

2- آرتروز کمر

3- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید متخصص ستون فقرات در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

1- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 2- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

3- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح و متخصص ستون فقرات یا دکتر ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

2- جراحی ديسک كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

3- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی ،مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرادی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت اقای دکتر عبدالحسین پوراقای دکتربرای تنگی کانال نخاع باید چکارکنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برای درد لگن هم میشه به شما مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   بستگی داره مربوط به کمر باشه یا هیپ
 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ،میخواستم بدونم شما عمل بسته ستون فقرات انجام میدهید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرروح پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام مادرم کمر درد داشت خیلی تداوی کردیم خوب نشد الان آزمایش گرفتیم میگه یکی از مهره های کمرش پوسیده آیا جراحی خوب میشه.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   احتمالا کیفوپلاستی بازمه مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.مادر من انحراف ستون فقرات دارن همراه با دیسک های متعدد،تنگی نخاع هم دارن به شکلی که کمرشون خم شده و در حرکت خیلی اذیت میشن.عمل کنن خمی و درد کمرشون از بین میره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله انشالله
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرفرزاد چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده ۱۳ سال هست دیسک کمر در ناحیه ال۴ و ال۵ دارم
  تا ۵ ماه پیش مشکل زیادی نداشتم
  اما تحت یه سری کارای نادرست در مدت یک هفته درد شروع و تا الان باهام هستش.
  ام ار ای گرفتم مشخص شد دیسک ال۴ ال۵ من central extrusion داره و سایزش هم کم نیست
  متن ام ار ای نوشته l4 l5 central disc extrusion compromising the spinal canal
  ۱ ماه هست متوجه شدم عضله ساق پای راستم ضعیف شده و الان نمیتونم کل وزنم رو روی پاشنه پای راستم تحمل کنم
  موقع راه رفتن کلا پای راستم به خاطر ضعف ساق شَل میزنه و بعد از چند دقیقه کف جفت پام شروع میکنه گز گز کردن
  ۵ ماه پیش خیلی درد بیشتری در پای چپم حس میکردم و پای راستم مشکل نداشت
  بعد از ۲۰ جلسه فیزیوتراپی و کایروپریکتینگ دردم کم شد اما پای راستم هم شروع کرد درد گرفتن
  الان جفت پام هست اما کمتره.
  دراز کشیدن و نشستن خوبم ولی راه رفتن الان شده پاشنه آشیل من
  بعد از ۵ ماه "زندگی نکردن" تصمیم گرفتم پیگیر جراحی microdiscectomy بشم و تحقیقاتی هم کردم.
  ۶ ماه پیش من دماوند رو برای بار سوم فتح کردم
  وزن متعادل و قد ۱۸۷ و ساختاری ورزشی دارم مدت ۱۶ ساله که ورزش میکنم. بدنسازی کوه نوردی شنا و ...
  سوالی که از شما دارم اینه آیا با توجه به شرایطی که گفتم عمل جراحی تنها گزینه من هست و آیا میتونم به زندگی عادی برگردم?
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر دیر نشده باشه بله
 • تصویر کاربرMohammad دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان همسر من در سال ۹۸ تصادف کرد و تحت عمل جراحی گردن قرار گرفت که پین و پلاک گذاشتن داخل گردنشون و T8 مهر کمر شکستگی داشت که عمل نکردن الان گردنشون خوبه ولی از ناحیه کمر خیلی درد دارن و دکترشون فقط میگه تو وضع خیلی بدی داشتیو الان این هستی خدا رو شکر کن ما هم شکر میکنیم ولی این درد هم خیلی غیر قابل تحمل شده براشون که نمیتونه بشینه اصلا درد در ناحیه دنده ها و پشت آیا شما کمکی بهشون میتونید بکنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدود ۱ سال پیش عمل دیسک مهره چهار و پنج انجام دادم و متاسفانه هنگام خم و راست شدن در همان ناحیه درد دارم جواب ام ار ای براتون فرستادم ممنون دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اشکالی ندارد
 • تصویر کاربرپرستو پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  ببخشيد آقاي دكتر دختر من ١٤ساله هست مشكل اسكوليوز با ٤٢درجه هست وچندين دكتر تشخيص عمل دادن خواستم راهنماييم كنيد
  آيا شما در اين زمينه جراحي مكنيد؟يا اينكه بهترين دكتر در اين زمينه بهم معرفي كنيد
  ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله تشریف بیارید مطب
 • تصویر کاربرپرستو پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  ببخشيد آقاي دكتر دختر من ١٤ساله هست مشكل اسكوليوز با ٤٢درجه هست وچندين دكتر تشخيص عمل دادن خواستم راهنماييم كنيد
  آيا شما در اين زمينه جراحي مكنيد؟يا اينكه بهترين دكتر در اين زمينه بهم معرفي كنيد
  ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر