بهترین جراح ستون فقرات در تهران کیست؟

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از درد ناحیه ستون فقرات خود رنج می برید. برای درمان این بیماری ها باید به جراح ستون فقرات و یا متخصص جراحی مغز و اعصاب مراجعه کرد.

انواع بیماری های مرتبط با ستون فقرات

در وهله ی اول قبل از رفتن به دنبال بهترین جراح ستون فقرات ،دانستن و آشنایی با انواع بیماری هایی که به نوعی به ستون فقرات و آسیب های ناشی از آن مرتبط است، بسیار مهم می باشد. اگر کمردرد دارید، این نشانه ای بر وجود نوعی بیماری در ناحیه ستون فقرات است. دانستن انواع بیماری ها در این حوزه می تواند به شما آگاهی بیشتری دهد. در ابتدا به بیان این بیماری ها می پردازیم.

انواع بیماری ستون فقرات به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

1- ديسک – فتق (ديسک با بيرون زدگی ديسک)

2- آرتروز کمر

3- آسیب دیدگی مهره ها

بیماری ستون فقرات

طبیعتا تشخیص این که به کدام یک از بیماری های بالا دچار هستید، کاری است که باید پزشک متخصص در این زمینه انجام دهد. ممکن است این پزشک، ارتوپد یا جراح ستون فقرات باشد. انتخاب بهترین جراح ستون فقرات در این زمینه بسیار مهم است چرا که ستون فقرات،  حساس ترین قسمت بدن است که با تمام بخش های دیگر در ارتباط است.

انواع تخصص های مغز و ستون فقرات

1- جراح مغز و اعصاب

گروهی از جراحان، جراحان مغز و اعصاب هستند که عموما پزشکانی هستند که در زمینه بیماری های استخوانی، متخصص هستند و در جراحی های مربوط به سیستم های عصبی تخصص دارند. به طور کلی جراح مغز و اعصاب در زمینه ی درمان بیماری های مربوط به مغز، نخاع، ستون فقرات، عروق داخل و خارج از جمجمه؛ تخصص دارد.

 2- جراح ارتوپدی

متخصصین ارتوپد متخصصین بیماری های استخوانی و یا پزشکان عمومی هستند که اضافه بر آن، یک دوره چندین ساله را در زمینه ی جراحی بیماری های اسکلتی گذرانده اند. به طور کلی این جراحان می توانند در زمینه تشخیص آرتریت، آسیب های ورزشی و شکستگی به بیمار کمک کنند.

3- جراح ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

جراح ستون فقرات

شما زمانی که به جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.

در نهایت اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد. این جراحی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جراحی تومورهای مغزی و نخاعی

جراح مغز برای درمان تومورهای مغزی از سه روش استفاده می کند که این روش ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی که در اغلب موارد جراحی، به عنوان اولین گزینه درمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

2- جراحی ديسك كمر، گردن، پشت

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی وجود دارد. این روش ها عبارتند از جراحی دیسک کمر لامینکتوم، جراحی میکروسکوپک، جراحی اندوسکوپیک، جراحی با دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش، جراحی لیزری و درمان های طبی

3- جراحی برای کاهش فشارهای وارد بر روی عصب

اگر فضای بین استخوان هایی که نخاع را تشکیل داده اند کم شود، باعث فشار بر روی نخاع می گردد. این فشار باعث فشار اضافی بر روی عصب می شوند. نتیجه ی این تنگی کانال نخاعی، مور مور شدن بعضی اندام ها از جمله انگشتان پا و دست، درد و حتی بی حسی است. برای درمان، جراح ستون فقرات سعی می کند که به کمک جراحی، فشار وارد بر نخاع را بردارد.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات را چه کسی انجام می دهد؟

بر خلاف گذشته، دو نوع جراحی –جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی- تحت عنوان جراحی ستون فقرات در نظر گرفته می شدند. از آن جا که ستون فقرات بخش مرکزی ساختار اسکلتی بدن و سیستم عصبی بدن (انسان) است، بخش مهمی برای هر دو نوع عمل جراحی یاد شده در بالا است.

بسیاری از جراحان هر دو نوع عمل جراحی یاد شده؛ زیر تخصص خاصی برای درمان یک نوع خاص از شرایط، مانند دیسک های فتق و یا شکستگی های ستون فقرات دارند، یا ممکن است در بیماران کودکان و اطفال متخصص باشند.

جراحان ارتوپدی معمولا در درمان ضعف های ستون فقرات واجد شرایط هستند، در حالی که جراحان مغز و اعصاب معمولا برای درمان مشکلات در طناب نخاعی واجد شرایط هستند. مهمترین تفاوت بین هر جراح، سطح تجربه آنها با روش خاصی است که شما آن را انجام داده اید است

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست؟

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهران پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  پدر بنده ۵۰سالشونه و هیچ بیماری خاصی هم ندارن و ورزشکار هم بودن
  ولی دچار تنگی کانال نخاعی شدن و مدت طولانی این موضوع پیش اومده براشون و چندین معاینه انجام دادن و برخی از دکترها بیارید راحت بگم پاس دادن به بعدی مارو
  اینطور ما حس میکنیم که پدرمون دیگه نمیتونه وضعیتش بهتر باشه با عملکرد بعضی از دکترها الان یک دکتری گفته من میتونم مسئولیت عملش به عهده بگیرم به شرطی که عکسی که میگیرید چیزی باشه که من تشخیص میدم
  الان هم گفتم و خواستم نظر شمارو جویا بشم
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   مراجعه کنید
   کمکی از من بربیاد انجام میدم
 • تصویر کاربرریحانی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرم با درد کمر و احساس بی حسی پا به دکتر مراجعه کردن.پس از ام آر آی تشخیص عمل جراحی دادن.شما هم نظر میدین?
  عکساشون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربرمینا پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام درد ناحیه دنبالچه که به گودی کمرم هم میزنه به طوریکه میخوام بلند بشم باید فشاری به ناحیه انتهای ستون فقرات وارد کنم تا راحتتر بلند بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   ورزشهای سایت را انجام بدین
 • تصویر کاربرمحمدی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من خانمي 24ساله که 8ماه پیش در تصادف دچار شکستگی مهره کمر شدم و پاهام حس نداشت نميتونستم پاهامو حرکت بدم.ولی الان حسشون برگشته و یک کم میتونم حرکت بدم. فیزیوتراپی انجام ميدم.از شما ممنونم اگر کمک و راهنمایی کنید که زودتر بتونم راه برم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   بهتر است براساس معاینه و عکس صحبت کنیم
   فکر نمیکنید ؟
 • تصویر کاربربهار پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانم 38 ساله هستم دچار تنگی کانال شدید هستم برای لیزر درمانی و اوزون تراپی مراجعه کردم اما پزشکان گفتن برای من مناسب نیست من بی نهایت از جراحی باز میترسم آیا شما عمل آندوسکوپی دیسک کمر انجام میدهید ؟؟؟من دچار پارگی دیسک هم هستم . در هنگام نشستن و خوابیدن خوبم ولی وقتی راه میرم پای چپم میسوزه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   بله همه انواع حراحی دیسک را انجام میدهیم
 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 1 سال پیش به دلیل تنگی کانال نخاع و درد ناگهانی شدید کمر مورد عمل اورژانسی قرار گرفت.الان فقط میتونه فقط با واکر راه بره.اونم با سختی.و ادرار و مدفوعش هم غیر ارادی شده.ممنون میشم اگه چاره ای سر راه ما قرار دهید.با تشکر از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرنیلوفر یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید من سال گذشته تحت جراحی اوزون ترابی قرار گفتم به دلیل تنگی کانال نخاعی وبیرون زندگی دیسک ولی بعد از چند ماه درد های من با نسبت بیشتر تا جایی که در راه رفتن مشکل پیدا کردم حالا از شما کمک خواستم راهنمایی کنی چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حسین۳۲ساله ازسنندج هستم.۱سال پیش ام ار ای گرفتم دیسک داشتم.الان هم دیسک گردن دارم.چندروزپیش سمت چپ کتفم قفل شدبطوریکه باکمک دست راستم دست چپم روبالا می آوردم الان بهترشده.چندروزقبلش حین استراحت سمت راست گردنم قفل شدبطوریکه نمیتونستم یک سانت بچرخونم وبا آمبولانس به بیمارستان اعزام کردن.رفتم پیش متخصص مغزواعصاب سنندج ام ار آی رونشونش دادم گفتن دیسک گردنم ازبالادیسک گرفتم وفعلانیازی به عمل نیست وچندتاقرص نوافن پیاسیدین۳۰۰وکلردیازپوکساید۵ به همراه یک زل برام نوشت وگفت بعداز۲۰روزدیگه پیشش مراجعه کنم الان ازناحیه گردن.پاشنه پای چپ وراست وگودی کمروپشت ران پای چپمدخیلی احساس دردمیکنم نمیدونم چکارکنم لطفاراهنماییم کنید.درصمن چه وقت میتونم برای معاینه خدمت برسم ممنون میشم برای ۱۱تیربهم نوبت بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرمجید یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب. ایا پارگی دیسک بدون عمل باز درمان میشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرمصطفي یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  يا سلام
  پدرم عمل جراحی باز و پلاتین در قسمت مهره های 3و4و5 انجام داد ولی عملش موفق نبوده لطف میکنید به ما وقت ملاقات بدهید؟
  احمدی از اهواز
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر