جراحی آندوسکوپی مغز ،روش ها و کاربردها

اندوسکوپی مغز یکی از روش هایی است که کمتر کسی از مردم هستند که آنرا خوب بشناسند. در این مقاله سعی شده انواع روش ها و کاربرد های جراحی آندوسکوپی مغز به طور کامل آورده شود.


آندوسکوپی چیست؟

به طور کلی اندوسکوپ وسیله ای است که در کنار میکروسکوپ و یا جدا از آن با بزرگنمایی چند برابر به جراح کمک می کند تا بتواند جراحی دقیق تری با عوارض کمتر برای بیمار انجام دهد. 

از زمان ورود اندوسکوپ و میکروسکوپ به حیطه جراحی های مغز و اعصاب میزان عوارض گریبان گیر بیماران به شدت کاهش یافت است و توانایی جراحان برای انجام جراحی های مغز و اعصاب بزرگ افزایش یافته است.

جراحان مغز و اعصاب جوانتر که توانایی استفاده از میکروسکوپ و اندوسکوپ در سال های اخیر پیدا کرده اند؛ میتوانند بیشتر از جراحان قدیمی به بیماران کمک کنند و امروزه بسیاری از جراحی هایی که غیر قابل انجام بوده است توسط این جراحان انجام می شود.

انواع جراحی های آندوسکوپی مغز

به طور کلی دو دسته ی بزرگ جراحی های اندوسکوپی قابل لمس است.

جراحی های از سمت بالای سر

در جراحی هایی که از سمت بالا انجام می شود؛ با سوراخی که در جمجه ایجاد می شود؛ جراح میتواند اندوسکوپ را داخل مغز کند و انواع ونتریکولوستومی ها برای هیدروسفالی ، رزکسیون یا هذف تومور های داخل بطن با یک سوراخ کوچک را انجام دهد.

همچنین جراح میتواند در کنار میکروسکوپ و با کمک گرفتن از اندوسکوپ به جراحی و برداشتن تومور های مغزی و ضایعات عروقی در نواحی که قادر به دیدن توسط میکروسکوپ نیست پرداخته و از این وسیله استفاده کند و آن نواحی را ببیند.

آندوسکوپی مغز از راه بینی

قسمت دوم و عمده ی استفاده از اندوسکوپ زمانی است که بیماران از قاعده ی جمجمه تحت جراحی قرار می گیرند و در ادامه میخواهیم در این رابطه صحبت کنیم.

اندوسکوپ اولین بار توسط جراحان گوش و حلق و بینی انجام شد. در این روش اندوسکوپ از راه بینی وارد جمجمه و کف جمجمه ی بیمار می شود و در آنجا میتوان به تومور های اتموئید و یا دو طرف بینی و چشم قرار دارند دسترسی پیدا کرد.

در مورد تومورهایی که در داخل حفره ی اوربیت و یا چشم هستند و ضایغاتی که روی عصب اپتیک و یا عصب چشم فشار آورده اند با اندوسکوپی بدون باز کردن جمجمه جراح می تواند با فِرِز کردن قاعده ی جمجمه، ریشه های عصبی اپتیک را باز کند و بیماری که در معرض کوری قرار دارد را نجات دهد.

از مهمترین اعمال جراحی اندوسکوپی، جراحی تومور های هیپوفیز است که جراح پس از وارد کردن اندوسکوپ به داخل سینوس اسفنوئید، قاعده ی جمجمه را برمیدارد و در این روش معمولا هیپوفیز تومورال از راه بینی به طور کامل تخلیه می شود و بیمار بعد از 2 الی 3 روز از بیمارستان مرخص می شود؛ بدون اینکه مغز و جمجمه ی آن باز شده باشد.

در ادامه ی این روش می توان با فِرِز کردن و برداشتن قسمت های خلفی تر قاعده ی جمجمه به تومور های نواحی خلفی تر و حتی تومور های نواحی پشت جمجمه دسترسی پیدا کنیم.

مطلب مرتبط: جراحی قاعده جمجمه

اندوسکوپی یکی از مهمترین روش هایی است که به جراحان کمک می کند به نواحی از مغز دسترسی پیدا کنند که تا کنون کسی دسترسی پیدا نکرده است و با اندوسکوپ روز به روز به ارزش جراحی های مغز و اعصاب اضافه شود.

 

جراحی مغز

مزایای جراحی آندوسکوپی مغز چیست؟

جراحی آندوسکوپی مغز مزایای بسیاری برای بیماران به همراه دارد. این نوع جراحی نسبت به سایر روش های جراحی باز کمتر تهاجمی است، دوره بهبودی سریع تری دارد و درد کمتری را برای بیمار ایجاد می کند.

در حالی که سابقه پزشکی، سن، وضعیت و سایر عوامل در نتیجه عمل جراحی آندوسکوپی مغز نقش دارند، در اینجا برخی از مزایای رایج مربوط به این روش آمده است:

عوارض و خطرات جراحی آندوسکوپی از طریق بینی چیست؟

هر عمل جراحی بزرگ خطراتی را به همراه دارد. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، بدون مشکل بهبود می یابند، اما عارضه ممکن است ایجاد شود. خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

بسته به وضعیت پزشکی خاص شما ممکن است این روش خطرات دیگری را نیز به همراه داشته باشد. قبل از عمل حتماً در مورد هرگونه نگرانی با جراح خود صحبت کنید.

مراقبت های بعد از اندوسکوپی مغز

مراقبت های بعد از آندوسکوپی مغز

پس از عمل ممکن است بینی و سینوس های شما را با بانداژ ببندند و معمولاً یک هفته پس از عمل برداشته می شوند. برای پزشک خود اطلاع دهید. بیشتر افراد 1 تا 2 روز را در بیمارستان پس از جراحی بستری می مانند.

پس از ترخیص، داروهای تجویز شده را مصرف کنید و تمام دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید. اگر در مورد نحوه مصرف داروهای تجویز شده یا در صورت بروز هر یک از موارد زیر دچار سردرگمی هستید، با پزشک خود تماس بگیرید:

تیم مراقبت های پزشکی شما ممکن است دستورالعمل های دیگری را درمورد آنچه باید پس از عمل انجام دهید، توضیح می دهند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهیار پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما داخل بیمارستانهای دولتی عمل میکنید یاخصوصی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   بیمارستان مهراد تهران خصوصی
 • تصویر کاربرباران سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر شوهر من یک هفتست تصادف کرده. رگهای عصبش پاره شده. از کمر به پایین بی حسه.و بی اختیاری ادرار و مدفوع داره. الانم نیاز شدید جنسی داره.میخواستم بپرسم باید چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر ارکشن دارند از دست استفاده کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. اگربیماری تومور بدخیم در ناحیه سمت راست مغز داشته و با جراحی خارج شده باشد. این عمل دلیل بر محجوریت او می باشد یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرAhmadi سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من یه دختر ۱۴ ساله هستم
  ببخشید من حدود یکی دوسال هست که سر درد دارم و خیلی هم اذیتم نمی کرد فقط سمت راستمو درگیر می کرد و سمت راست سرم درد می کرد ولی تقریبا از اوایل خرداد ماه سمت چپ سرم درد میکنه و با چشمام هم تار میبینه،و گاهی هم معده ام درد میکنه،اشتهامم کمی کمتر شده،خیلی اوقات استخونای سمت چپ بدنم مثل زانو و کتفم درد می کنه،حالت تهوع دارم،معمولا با سردرد بدنم داغ میشه و عرق می کنم اما همچنان سردم میشه،
  به نظرتون دلیلش چی میتونه هست؟
  ممنون میشم اگه پاسخمو بدید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربررامبد دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  س در صورت نشت مایعه مغز چه راهکاری وجود داره اندوسکوپی انجام میدن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربررامبد دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  س در صورت نشت مایعه مغز چه راهکاری وجود داره اندوسکوپی انجام میدن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرلیلی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر حسام عبدالحسین پور، متخصص مغز واعصاب، من 20 سال می شه،میگرن شدید وسینزیت دارم اعصابم هم خیلی ضعیفه، پیش خیلی از متخصصین اعصاب رفته ام، ولی ذره ای خوب نشده ام، دیگه دارو هم برام اثر نمی کنه، با داروهای خواب هم، خوابم نمی بره، این روزها سردرد امانم را بریده، سردرد خیلی شدید، استفراغ، تپش بیش از حد قلب، اضطراب، دلشوره، خستگی بیش از حد،سرگیجه، بی حوصله گی، ضعف و ناتوانی، گردن درد،
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   به دکتر ازاریانس بیمارستان تهران مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضایی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام همسر من 30 ساله. دارای گلیوم ساقه مغز هستند.در قسمت پونز
  خواستم سوال کنم ایا امکان جراحی و برداشتن تومور هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   در حد بیوپسی فقط
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام
  برای برداشتن تومور عصب اپتیک آیا از روش آندوسکوپی میتوان استفاده کرد یا حتما باید جراحی عمل باز انجام شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمحمدعلی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من 22 سالمه و تومور در قسمت پونز مغز دارم قسمت ساقه مغز میخواستم بدونم احتمال درمان هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر