جراحی آندوسکوپی مغز ،روش ها و کاربردها

اندوسکوپی مغز یکی از روش هایی است که کمتر کسی از مردم هستند که آنرا خوب بشناسند. در این مقاله سعی شده انواع روش ها و کاربرد های جراحی آندوسکوپی مغز به طور کامل آورده شود.


آندوسکوپی چیست؟

به طور کلی اندوسکوپ وسیله ای است که در کنار میکروسکوپ و یا جدا از آن با بزرگنمایی چند برابر به جراح کمک می کند تا بتواند جراحی دقیق تری با عوارض کمتر برای بیمار انجام دهد. 

از زمان ورود اندوسکوپ و میکروسکوپ به حیطه جراحی های مغز و اعصاب میزان عوارض گریبان گیر بیماران به شدت کاهش یافت است و توانایی جراحان برای انجام جراحی های مغز و اعصاب بزرگ افزایش یافته است.

جراحان مغز و اعصاب جوانتر که توانایی استفاده از میکروسکوپ و اندوسکوپ در سال های اخیر پیدا کرده اند؛ میتوانند بیشتر از جراحان قدیمی به بیماران کمک کنند و امروزه بسیاری از جراحی هایی که غیر قابل انجام بوده است توسط این جراحان انجام می شود.

انواع جراحی های آندوسکوپی مغز

به طور کلی دو دسته ی بزرگ جراحی های اندوسکوپی قابل لمس است.

جراحی های از سمت بالای سر

در جراحی هایی که از سمت بالا انجام می شود؛ با سوراخی که در جمجه ایجاد می شود؛ جراح میتواند اندوسکوپ را داخل مغز کند و انواع ونتریکولوستومی ها برای هیدروسفالی ، رزکسیون یا هذف تومور های داخل بطن با یک سوراخ کوچک را انجام دهد.

همچنین جراح میتواند در کنار میکروسکوپ و با کمک گرفتن از اندوسکوپ به جراحی و برداشتن تومور های مغزی و ضایعات عروقی در نواحی که قادر به دیدن توسط میکروسکوپ نیست پرداخته و از این وسیله استفاده کند و آن نواحی را ببیند.

آندوسکوپی مغز از راه بینی

قسمت دوم و عمده ی استفاده از اندوسکوپ زمانی است که بیماران از قاعده ی جمجمه تحت جراحی قرار می گیرند و در ادامه میخواهیم در این رابطه صحبت کنیم.

اندوسکوپ اولین بار توسط جراحان گوش و حلق و بینی انجام شد. در این روش اندوسکوپ از راه بینی وارد جمجمه و کف جمجمه ی بیمار می شود و در آنجا میتوان به تومور های اتموئید و یا دو طرف بینی و چشم قرار دارند دسترسی پیدا کرد.

در مورد تومورهایی که در داخل حفره ی اوربیت و یا چشم هستند و ضایغاتی که روی عصب اپتیک و یا عصب چشم فشار آورده اند با اندوسکوپی بدون باز کردن جمجمه جراح می تواند با فِرِز کردن قاعده ی جمجمه، ریشه های عصبی اپتیک را باز کند و بیماری که در معرض کوری قرار دارد را نجات دهد.

از مهمترین اعمال جراحی اندوسکوپی، جراحی تومور های هیپوفیز است که جراح پس از وارد کردن اندوسکوپ به داخل سینوس اسفنوئید، قاعده ی جمجمه را برمیدارد و در این روش معمولا هیپوفیز تومورال از راه بینی به طور کامل تخلیه می شود و بیمار بعد از 2 الی 3 روز از بیمارستان مرخص می شود؛ بدون اینکه مغز و جمجمه ی آن باز شده باشد.

در ادامه ی این روش می توان با فِرِز کردن و برداشتن قسمت های خلفی تر قاعده ی جمجمه به تومور های نواحی خلفی تر و حتی تومور های نواحی پشت جمجمه دسترسی پیدا کنیم.

مطلب مرتبط: جراحی قاعده جمجمه

اندوسکوپی یکی از مهمترین روش هایی است که به جراحان کمک می کند به نواحی از مغز دسترسی پیدا کنند که تا کنون کسی دسترسی پیدا نکرده است و با اندوسکوپ روز به روز به ارزش جراحی های مغز و اعصاب اضافه شود.

 

جراحی مغز

مزایای جراحی آندوسکوپی مغز چیست؟

جراحی آندوسکوپی مغز مزایای بسیاری برای بیماران به همراه دارد. این نوع جراحی نسبت به سایر روش های جراحی باز کمتر تهاجمی است، دوره بهبودی سریع تری دارد و درد کمتری را برای بیمار ایجاد می کند.

در حالی که سابقه پزشکی، سن، وضعیت و سایر عوامل در نتیجه عمل جراحی آندوسکوپی مغز نقش دارند، در اینجا برخی از مزایای رایج مربوط به این روش آمده است:

عوارض و خطرات جراحی آندوسکوپی از طریق بینی چیست؟

هر عمل جراحی بزرگ خطراتی را به همراه دارد. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، بدون مشکل بهبود می یابند، اما عارضه ممکن است ایجاد شود. خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

بسته به وضعیت پزشکی خاص شما ممکن است این روش خطرات دیگری را نیز به همراه داشته باشد. قبل از عمل حتماً در مورد هرگونه نگرانی با جراح خود صحبت کنید.

مراقبت های بعد از اندوسکوپی مغز

مراقبت های بعد از آندوسکوپی مغز

پس از عمل ممکن است بینی و سینوس های شما را با بانداژ ببندند و معمولاً یک هفته پس از عمل برداشته می شوند. برای پزشک خود اطلاع دهید. بیشتر افراد 1 تا 2 روز را در بیمارستان پس از جراحی بستری می مانند.

پس از ترخیص، داروهای تجویز شده را مصرف کنید و تمام دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید. اگر در مورد نحوه مصرف داروهای تجویز شده یا در صورت بروز هر یک از موارد زیر دچار سردرگمی هستید، با پزشک خود تماس بگیرید:

تیم مراقبت های پزشکی شما ممکن است دستورالعمل های دیگری را درمورد آنچه باید پس از عمل انجام دهید، توضیح می دهند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنیلوفر جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیرخواهرزاده ی من الان هشت ماه دچار تومورمغزی بدخیم هستن مدولوبلاستوما گریدچهار عمل شده شنت گذاشت عملشم خوب بود ولی متاسفانه بخاطر دلایلی سه ماه بیمارستان بستری شدبعدازسه ماه پرتودرمانی را شروع کرده الانم داره شیمی درمانی می شه قبل از پرتودرمانی یک بارتومورش عود کرده بودن سن خواهرزاده من ۸سالش می خواستم بدونم درمان قطعی داره مدولوبلاستوما دکترش گفته ممکن درمان قطعی بشه ایادرسته این حرف
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربررها جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۴سالمه
  وقتی بلند میشم سرم گیج می‌ره چشام سیاه میشه رفتم دکتر گفت کم خونی دارم الان یه ماه است سرم درد می‌کنه بالای ابرو هام بالای گوشم بالای گردنم آیا میشه از هندزفری باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرصبا سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام.
  بنده به سندرم کیاری و هیدروسفالی مبتلا هستم با علایم کم . اولویت یا عمل کدام یک است؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید احتمالا هیدروسفالی
 • تصویر کاربرنادیا پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بگم من ۲ماه سردرد عجیبی دارم و اینکه سرگیجه و وقتی از جایم بلند میشم میافتم و اینکه سرم به شدتی درد میکنه که شب ها هم خوابم نمیبره و با قرص هم خوب نمیشه و اینکه فراموشی هم دارم و فکر میکنم یکم طبیعی نیست واسه من که ۱۴ سالمه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرصدیقه جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده چندساله آرتروز گردن و دیسک کمر و الآنم حدود دو ساله که تنگی کانال نخاعی دارم درمانهای خانگی و چندین دکتر رفتم و فیزیوتراپی و ورزش و مصرف دارو بازم از ناحیه کمر درد دارم لذا جواب ام آر ای رو میذارم ببینید و لطفاً راهنمایی کنید سنمم 56ساله ساکن مازندران شهرستان ساری هستم اگه دکتری هم توی شهرمون معرفی کنید حاذق باشه ممنون میشم . سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنحوان جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی ۳۵ ساله هستم حدود پنج سال است سردردهای شدید دارم که همراه با اختلال دید هست به این شکل که اجسام متحرک را دنباله دار میبینم و همیشه دوران قاعدگی نامنظم داشتم و یک دوره ده ساله نازایی ثانویه را هم گذرانده ام
  آیا علایم نیاز به پیگیری دارد؟احتمال وجود تومور هیپوفیز را چند درصد میبینید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک متخصص غدد مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربررها جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام
  بیمار76 ساله مبتلا به تومور گلیو بلاستوما به دلیل اینکه تومور در جای حساس مغز بود عملش نکردن ومتاسفانه دوچار تشنج شد و مجاری ادرار یش بسته شده ایا احتمال اینکه مشکل مجاری ادرار ی بر طرف بشه هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   بله انشالله
  2. تصویر کاربررهاچهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر ممنون از دلداریتون
   پزشک معالج بیمارستان همش میگه منتظر بهبود نباشید از این بدتر هم میشه
   ایا واقعا همینه ؟
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   به هر صورت گلیوبلاستوم بیماری پر خطریست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 18 سالمه حدودا چند سالی میشه گاهی اوقات ناگهانی به صورت چند ثانیه دست راستم حالت شک بهش وارد میشه من ترسیدم و ام آر آی با تزریق انجام دادم رفتم دکتر برام نوشت من ترس از ام اس داشتم از مغذم ام آر آی گرفتن بعد جواب که دادن دکتر گفت مشکل مغذی نداری و فقط علت استفاده زیاد از کیبورد و گوشی این اتفاق برات میفته ولی من باز یکم ترس دارم میخواستم از شما بپرسم ببینم مشکلی هست یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرهستی جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام
  دکتر مادر من حدود یکماه هست آندوسکوپی جهت بیماری هیدروسفالی یا همون nphانجام داده بعد از عمل و خوردن داروها مدت ده روز بی‌حال و خواب بودن تادکتر داروها رو قطع کرد بجز رهاکین که گفت حالا باید بخوره ولی مادر من بعد از عمل بعضی چیزا رو فراموش می‌کنه که قبل عمل اینطور نبود
  خواستم بدونم عوارض داروهای خوب میسه؟
  داروهای که بعد عمل خورد فنو فتئن.رهاکین.فکسوفنادین.ممکورس.ممانتین.
  ضمنا مادر من قرص کم کاری تیرویید لوتروکسین و قرص فشار هم میخوره و خفیف آسم هم داره
  ممنونم از راهنمایی شما خیلی خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام . جناب دکتر درخصوص کیست های ناحیه پینه آل بنده در mri تشخیص کیست در ناحیه پینه تل برام داده شده که اکثر جراحان گفتن کیست csf در ناحیه پینه آل نیازی به جراحی نداره. ولی کلا دو ساله زندگی بنده مختل شده از ۲۴ ساعت شاید یک ساعت فقط سردرد فوق شدید نداشته باشم سردردی که در خواب هم همراهم هست هیچ مسکنی حتی به تعداد زیاد درد رو کم نمیکنه سطج ملاتونین خونم بشدت کاهش پیدا کرده و کلا نظم و ساعت درونی خوابم مختل شده گ سطح تستسترون و کورتیزول و ... هم بشدت کاهش پیدا کرده . اگر حتی جراحیش ریسک هم داشته باشه حاضر به پذیرش ریسکش هستم . خواستم نظر شمارو بدونم. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
درحال دریافت اطلاعات