جراحی آندوسکوپی مغز ،روش ها و کاربردها

اندوسکوپی مغز یکی از روش هایی است که کمتر کسی از مردم هستند که آنرا خوب بشناسند. در این مقاله سعی شده انواع روش ها و کاربرد های جراحی آندوسکوپی مغز به طور کامل آورده شود.


آندوسکوپی چیست؟

به طور کلی اندوسکوپ وسیله ای است که در کنار میکروسکوپ و یا جدا از آن با بزرگنمایی چند برابر به جراح کمک می کند تا بتواند جراحی دقیق تری با عوارض کمتر برای بیمار انجام دهد. 

از زمان ورود اندوسکوپ و میکروسکوپ به حیطه جراحی های مغز و اعصاب میزان عوارض گریبان گیر بیماران به شدت کاهش یافت است و توانایی جراحان برای انجام جراحی های مغز و اعصاب بزرگ افزایش یافته است.

جراحان مغز و اعصاب جوانتر که توانایی استفاده از میکروسکوپ و اندوسکوپ در سال های اخیر پیدا کرده اند؛ میتوانند بیشتر از جراحان قدیمی به بیماران کمک کنند و امروزه بسیاری از جراحی هایی که غیر قابل انجام بوده است توسط این جراحان انجام می شود.

انواع جراحی های آندوسکوپی مغز

به طور کلی دو دسته ی بزرگ جراحی های اندوسکوپی قابل لمس است.

جراحی های از سمت بالای سر

در جراحی هایی که از سمت بالا انجام می شود؛ با سوراخی که در جمجه ایجاد می شود؛ جراح میتواند اندوسکوپ را داخل مغز کند و انواع ونتریکولوستومی ها برای هیدروسفالی ، رزکسیون یا هذف تومور های داخل بطن با یک سوراخ کوچک را انجام دهد.

همچنین جراح میتواند در کنار میکروسکوپ و با کمک گرفتن از اندوسکوپ به جراحی و برداشتن تومور های مغزی و ضایعات عروقی در نواحی که قادر به دیدن توسط میکروسکوپ نیست پرداخته و از این وسیله استفاده کند و آن نواحی را ببیند.

آندوسکوپی مغز از راه بینی

قسمت دوم و عمده ی استفاده از اندوسکوپ زمانی است که بیماران از قاعده ی جمجمه تحت جراحی قرار می گیرند و در ادامه میخواهیم در این رابطه صحبت کنیم.

اندوسکوپ اولین بار توسط جراحان گوش و حلق و بینی انجام شد. در این روش اندوسکوپ از راه بینی وارد جمجمه و کف جمجمه ی بیمار می شود و در آنجا میتوان به تومور های اتموئید و یا دو طرف بینی و چشم قرار دارند دسترسی پیدا کرد.

در مورد تومورهایی که در داخل حفره ی اوربیت و یا چشم هستند و ضایغاتی که روی عصب اپتیک و یا عصب چشم فشار آورده اند با اندوسکوپی بدون باز کردن جمجمه جراح می تواند با فِرِز کردن قاعده ی جمجمه، ریشه های عصبی اپتیک را باز کند و بیماری که در معرض کوری قرار دارد را نجات دهد.

از مهمترین اعمال جراحی اندوسکوپی، جراحی تومور های هیپوفیز است که جراح پس از وارد کردن اندوسکوپ به داخل سینوس اسفنوئید، قاعده ی جمجمه را برمیدارد و در این روش معمولا هیپوفیز تومورال از راه بینی به طور کامل تخلیه می شود و بیمار بعد از 2 الی 3 روز از بیمارستان مرخص می شود؛ بدون اینکه مغز و جمجمه ی آن باز شده باشد.

در ادامه ی این روش می توان با فِرِز کردن و برداشتن قسمت های خلفی تر قاعده ی جمجمه به تومور های نواحی خلفی تر و حتی تومور های نواحی پشت جمجمه دسترسی پیدا کنیم.

مطلب مرتبط: جراحی قاعده جمجمه

اندوسکوپی یکی از مهمترین روش هایی است که به جراحان کمک می کند به نواحی از مغز دسترسی پیدا کنند که تا کنون کسی دسترسی پیدا نکرده است و با اندوسکوپ روز به روز به ارزش جراحی های مغز و اعصاب اضافه شود.

 

جراحی مغز

مزایای جراحی آندوسکوپی مغز چیست؟

جراحی آندوسکوپی مغز مزایای بسیاری برای بیماران به همراه دارد. این نوع جراحی نسبت به سایر روش های جراحی باز کمتر تهاجمی است، دوره بهبودی سریع تری دارد و درد کمتری را برای بیمار ایجاد می کند.

در حالی که سابقه پزشکی، سن، وضعیت و سایر عوامل در نتیجه عمل جراحی آندوسکوپی مغز نقش دارند، در اینجا برخی از مزایای رایج مربوط به این روش آمده است:

عوارض و خطرات جراحی آندوسکوپی از طریق بینی چیست؟

هر عمل جراحی بزرگ خطراتی را به همراه دارد. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، بدون مشکل بهبود می یابند، اما عارضه ممکن است ایجاد شود. خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

بسته به وضعیت پزشکی خاص شما ممکن است این روش خطرات دیگری را نیز به همراه داشته باشد. قبل از عمل حتماً در مورد هرگونه نگرانی با جراح خود صحبت کنید.

مراقبت های بعد از اندوسکوپی مغز

مراقبت های بعد از آندوسکوپی مغز

پس از عمل ممکن است بینی و سینوس های شما را با بانداژ ببندند و معمولاً یک هفته پس از عمل برداشته می شوند. برای پزشک خود اطلاع دهید. بیشتر افراد 1 تا 2 روز را در بیمارستان پس از جراحی بستری می مانند.

پس از ترخیص، داروهای تجویز شده را مصرف کنید و تمام دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید. اگر در مورد نحوه مصرف داروهای تجویز شده یا در صورت بروز هر یک از موارد زیر دچار سردرگمی هستید، با پزشک خود تماس بگیرید:

تیم مراقبت های پزشکی شما ممکن است دستورالعمل های دیگری را درمورد آنچه باید پس از عمل انجام دهید، توضیح می دهند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضایی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من 30 ساله. دارای گلیوم ساقه مغز هستند.در قسمت پونز
  خواستم سوال کنم ایا امکان جراحی و برداشتن تومور هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   در حد بیوپسی فقط
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  برای برداشتن تومور عصب اپتیک آیا از روش آندوسکوپی میتوان استفاده کرد یا حتما باید جراحی عمل باز انجام شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمحمدعلی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 22 سالمه و تومور در قسمت پونز مغز دارم قسمت ساقه مغز میخواستم بدونم احتمال درمان هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرKamran جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  خواهرم از قرص وارفارین استفاده میکنه چون ایشون بیماری لخته ریه داشتن . دکتر جراح گفتن باید یک هفته قبل از جراحی این قرص متوقف بشه. الان ایشون در وضعیت بدی قرار دارن به طوری که بینایش ضعیف شده و نمیتونه راه بره. ممنون میشم آقای دکتر راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مدت یکماهه که برای بار دوم عمل کردم تو بیمارستان فیروزگر تهران ، درد شدید توی پای چپم داشتم مثل دفعه قبل تنگی کانال داشتم ،الان برام پلاتین گذاشتن روی مهره ۴و ۵ و اس ۱
  ولی مشکل من اینه بعد از عمل پای راستم همون درد قبل از عمل پای چپم رو داره ولی خفیف تر و این درد توی حالت خوابیده نشون میده خودشو و این نگرانم کرده
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   بهتر میشوید
 • تصویر کاربرنازی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دخترم 12 سالشه حالت های تشنجی دارد سه سال هست که دارو مصرف میکنه ولی کنترل نشده ام آر آی کیست مادر زادی نشون داده آیا این حالت ها مال همین کیسته با آندوسکوپی درمان میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   بله ممکن است
 • تصویر کاربرسحر یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید آیا عمل هیپوفیز از طریق بینی به دلیل بزرگ شدن با بیهوشی کامل انجام میشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربررصا پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پسری 15 ساله دارم بدنبال تغییر خلق و خوی غیر عادی به سمت پرخاشگری و یک وسواس در فحش دادن سی تی اسکن از مغز وی بعمل آمد نتیجه نشان از کدورت در سلول های چپ سینوس اسفنوئید و
  ضایعه خوش خیم کیست کوچک 9 میلی متری در قیمت چپ استخوان پیشانی دیده می شود.
  خواهشمندم بفرمائید میتوان با جراحی از طریق آندوسکوپیی درمان شود یا بوسیله دارو راه درمان دارد.
  و بعد از عمل اختلال در عملکرد مغز باقی می ماند یا نه با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   بله ممکنه.

 • تصویر کاربرپریا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جراحی آندوسکوپی مغز از راه بینی برای برداشتن تومور هیپوفیز، چه نوع بیهوشی داره ؟ بیمار چه مدت بعد از عمل قادر به صحبت کردنه ؟ بیهوشی موضعی یا عمومی.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   بیهوشی عمومی ومعمولا پس از بیدار شدن بلافاصله توانایی صحبت کردن دارد
 • تصویر کاربرمسعود چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم دچار بیماری هیدروسفالی شده واز عوارض ان رنج میبرد ایا شما با عمل ایشان به صورت اندوسکپی بطن مغز و یا گذاشتن شنت کدام را پیشنهاد میدهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   اندوسکوپی در ابتدا
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر