انواع سردرد های خطرناک از نگاه جراح مغز و اعصاب

همانگونه که میدانید سردرد ها انواع متفاوتی دارند. انقدر متنوع و رنگارنگند که بسیاری از رشته های پزشکی خود را مکلف به درمان بخشی از ان میدانند.

رشته های مختلف تخصصی پزشکی همچون روانپزشکی، نرولوژی، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، چشم پزشکی، فک و صورت و ….به تشخیص و درمان انواع مختلف سردردها پرداخته اند و تمامی تلاش خود را برای درمان انجام داده اند.

اما بدون شک جراحان مغز و اعصاب در حیطه کاری خود با خطرناکترین انواع سردرد سرو کار دارند، انواعی که همه ما از آنها بیشتر از بقیه می هراسیم.


انواع سردرد های خطرناک عبارتند از:

1- سردردهای ناشی از ضایعات فشارنده

این دسته مهم از سردردها با علائمی مثل سردردهای صبحگاهی، تهوع، استفراغ، گاها تشنج و ضعف اندامها خودنمایی میکنند. به علت محل ضایعه انواع علایم هورمونی ،بینایی،رفتاری،شنوایی و … ممکن است وجود داشته باشد.

با معاینه عصبی و خصوصا ته چشم و دیدن ادم پاپی پزشک از ضایعه با خبر میشود و با انجام ام ار ای یا سیتی اسکن معمولا تشخیص مسجل میگردد.

مهمترین این ضایعات تومورهای خوشخیم و بدخیم مغزی مثل مننژیوما و گلیومها، خونریزیهای مغزی، عفونتها و آبسه های باکتریال و قارچی، انواع میستهای مغزی و .. میباشند.

اکثر درمانهای جراحی و با پشتیبانی رادیوتراپی و شیمی درمانی راهگشای بیماران خواهد بود.

2- سردردهای با منشا عروقی

این دسته یکی از انواع سردرد های خطرناک است که به علت خونریزیهای ناشی از بیماریهای عروق داخل مغز بوجود می آید. آنوریسم مغز و مالفورماسیونهای عروقی مادرزادی و اکتسابی در راس این گروه هستند.

همینطور خونریزیهای ناشی از فشار خون ICH از این گروهند. این بیماران پس از تشخیص کلینیکی و رادیولوژیکی بوسیله آنژیوگرافی به تشخیص قطعی میرسند و باروشهای جراحی یا اینترونشن بهبودی میابند.

3- سردردهای ناشی از هیدروسفالی

این نوع سردردها در زمینه سایر ضایعات و بصورت ثانویه به تومورها، کیستها، یا انواع خونریزیها ممکن است بروز کند ولی بندرت اولیه و بعلت تنگی در مسیر خروج csf رخ میدهد.

پس از تشخیص کلینیکی و رادیولوژیک جراح با استفاده از کار گذاری شنت و یا اندوسکوپیک ونتریکولوستومی بیماران را درمان میکند.

امروزه با روشهای اندوسکوپ کمک زیادی به این بیماران شده است.خصوصا در نوزادان و کودکان این روش بسیار موثر است.

سردرد های هیدروسفالی

4- پسودو تومور سربری

دسته مهمی از سردردهاست که عمدتا در بیماران چاق بدون وجود ضایعه مغزی و با MRI نرمال رخ میدهد و گاهی بدنبال مصرف داروهای خاص مثل قرصهای ضد بارداری.

علایم ادم عصب چشمی و سردرد و تهوع و کاهش میدان دید کاملا شبیه بیماران دارای تومور مغزیست ولی علت بیماری فقط افزایش فشار csf میباشد.

امروزه با انواع روشهای درمان طبی ، شنت گذاری و فنستراسیون عصب چشم این بیماران درمان میشوند. در صورت عدم تشخیص مناسب کوری در انتظار بیمار است.

5- سردردهای ناشی از ضربه به سر

این نوع از سردرد نه تنها در ضربه های شدید بلکه در ضربات آرام نیز رخ میدهد.

نکته مهم ان این است که در صورت بروز خونریزی سردرد شدید احتمال خونریزی بیشتر را ظرف شش ساعت اطلاع میدهد.

گاهی بیماران پیر با ضربه های خفیف ممکن است پس از یکماه خونریزی تاخیری پیدا کنند و نیاز به تخلیه هماتومهای زیر سخت شامه داشته باشند.

انواع هماتومهای اپیدورال بسیار خوشخیم و انواع هماتومهای ساب دورال بسیار بدخیم و کشنده است.

6- سردردهای ارجاعی

مهمترین این دسته سردردها ،انواعی از سردرد تیر کشنده و خنجریست که سر وصورت را درگیر میکند. این سردردها بعلت فشار برروی اعصاب کرانیال خصوصا زوج ۵و۷و ۱۰و ۱۱ مغز رخ میدهد.

علت آن فشار عروق و اتتقال ضربان آن بر روی اعصاب ریز مجاورش است. تیک دولورو یا تریژمینال نورالژی ناشی از فشار بر عصب تریژمینال معروف ترین انواع این گروه از سردردهاست.

درمانهای طبی خصوصا کاربامازپین و باکلوفن و درمانهای جراحی خصوصا میکروواسکولاردکمپرسیون از راههای درمان مناسب این بیمارانند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب مدیرگروه جراحی مغز واعصاب دانشگاه آزاد اسلامی پزشکی تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرالنا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یه نوازد ۴ ماهه ونیم دارم که دورسرزمان تولد۳۳بوده والان ۴۴هست وجلوی سرش هنوزنرم هست سونوگرافی ازسرانجام دادم وازمایش کلسیم وتیروئیدوویتامین د گرفتن هیچ کدوم مشکل نداشته ولی دکترعقیده داره هیدروسفالی خفیف داره میخواستم نظرشمارابدانم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربربهزاد پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیماری شنت مغزی دارم اخرین بار سن ۱۰سالگی عمل کردم میخاستم بدونم مدت مشخصی داره براتعویض یانه؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   نه
 • تصویر کاربریگانه دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر مادر من ۸ ماهه کمرش رو جراحی کرده و ۸ تا پلاتین خورده بخاطر تنگی کانال شدید
  حدودا۳ ماه هست که از لگن به پایین بی حس هست ممکن هست بهم بگید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   مراجعه به پزشک جراحشوند
 • تصویر کاربربرکه دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. تومور شوانوما دارم . هفته پیش برای جراحی بستری شدم ولی روز عمل پزشکم متوجه سرماخوردگی در من شد و عمل رو به تعویق انداختن برای بهبودی سرماخوردگی . میخواستم سوال کنم در دوران قاعدگی جراحی مغز انجام میشه و اشکالی نداره؟؟؟ سوال دومم اینه که : با توجه به اینکه تومور روی عصب گوش و شاید صورت قرار دارد . اگر بعد از جراحی صدمه ای به صورت خورده شود با فیریوتراپی صورت به حالت اول برمیگرده؟؟؟ متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)
   خیر
   ضایعه عصبی بر نمیگردد
 • تصویر کاربرعبدالرضا چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر ببخشید پنجشنبه مزاحم شدم دوباره که ام ار ای گردن براد فرستادن تنگی نخاع داشت،خلاصه تعادل نداره،زبانش سنگینی مکنه،بخواد از پله بالا وپایین بکنه باید دستش به نرده باشه،خیلی سخته راه رفتن براش توان نداره،اینم جواب ام ار ای سر هست که امروز جوابش گرفتیم،دکتر ببین چه مشکلی داره،ممنون.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)
   به نرولوژیست یا جراح اعصاب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر