انواع سردرد های خطرناک از نگاه جراح مغز و اعصاب

همانگونه که میدانید سردرد ها انواع متفاوتی دارند. انقدر متنوع و رنگارنگند که بسیاری از رشته های پزشکی خود را مکلف به درمان بخشی از ان میدانند.

رشته های مختلف تخصصی پزشکی همچون روانپزشکی، نرولوژی، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، چشم پزشکی، فک و صورت و ….به تشخیص و درمان انواع مختلف سردردها پرداخته اند و تمامی تلاش خود را برای درمان انجام داده اند.

اما بدون شک جراحان مغز و اعصاب در حیطه کاری خود با خطرناکترین انواع سردرد سرو کار دارند، انواعی که همه ما از آنها بیشتر از بقیه می هراسیم.


انواع سردرد های خطرناک عبارتند از:

1- سردردهای ناشی از ضایعات فشارنده

این دسته مهم از سردردها با علائمی مثل سردردهای صبحگاهی، تهوع، استفراغ، گاها تشنج و ضعف اندامها خودنمایی میکنند. به علت محل ضایعه انواع علایم هورمونی ،بینایی،رفتاری،شنوایی و … ممکن است وجود داشته باشد.

با معاینه عصبی و خصوصا ته چشم و دیدن ادم پاپی پزشک از ضایعه با خبر میشود و با انجام ام ار ای یا سیتی اسکن معمولا تشخیص مسجل میگردد.

مهمترین این ضایعات تومورهای خوشخیم و بدخیم مغزی مثل مننژیوما و گلیومها، خونریزیهای مغزی، عفونتها و آبسه های باکتریال و قارچی، انواع میستهای مغزی و .. میباشند.

اکثر درمانهای جراحی و با پشتیبانی رادیوتراپی و شیمی درمانی راهگشای بیماران خواهد بود.

2- سردردهای با منشا عروقی

این دسته یکی از انواع سردرد های خطرناک است که به علت خونریزیهای ناشی از بیماریهای عروق داخل مغز بوجود می آید. آنوریسم مغز و مالفورماسیونهای عروقی مادرزادی و اکتسابی در راس این گروه هستند.

همینطور خونریزیهای ناشی از فشار خون ICH از این گروهند. این بیماران پس از تشخیص کلینیکی و رادیولوژیکی بوسیله آنژیوگرافی به تشخیص قطعی میرسند و باروشهای جراحی یا اینترونشن بهبودی میابند.

 

3- سردردهای ناشی از هیدروسفالی

این نوع سردردها در زمینه سایر ضایعات و بصورت ثانویه به تومورها، کیستها، یا انواع خونریزیها ممکن است بروز کند ولی بندرت اولیه و بعلت تنگی در مسیر خروج csf رخ میدهد.

پس از تشخیص کلینیکی و رادیولوژیک جراح با استفاده از کار گذاری شنت و یا اندوسکوپیک ونتریکولوستومی بیماران را درمان میکند.

امروزه با روشهای اندوسکوپ کمک زیادی به این بیماران شده است.خصوصا در نوزادان و کودکان این روش بسیار موثر است.

سردرد های هیدروسفالی

4- پسودو تومور سربری

دسته مهمی از سردردهاست که عمدتا در بیماران چاق بدون وجود ضایعه مغزی و با MRI نرمال رخ میدهد و گاهی بدنبال مصرف داروهای خاص مثل قرصهای ضد بارداری.

علایم ادم عصب چشمی و سردرد و تهوع و کاهش میدان دید کاملا شبیه بیماران دارای تومور مغزیست ولی علت بیماری فقط افزایش فشار csf میباشد.

امروزه با انواع روشهای درمان طبی ، شنت گذاری و فنستراسیون عصب چشم این بیماران درمان میشوند. در صورت عدم تشخیص مناسب کوری در انتظار بیمار است.

5- سردردهای ناشی از ضربه به سر

این نوع از سردرد نه تنها در ضربه های شدید بلکه در ضربات آرام نیز رخ میدهد.

نکته مهم ان این است که در صورت بروز خونریزی سردرد شدید احتمال خونریزی بیشتر را ظرف شش ساعت اطلاع میدهد.

گاهی بیماران پیر با ضربه های خفیف ممکن است پس از یکماه خونریزی تاخیری پیدا کنند و نیاز به تخلیه هماتومهای زیر سخت شامه داشته باشند.

انواع هماتومهای اپیدورال بسیار خوشخیم و انواع هماتومهای ساب دورال بسیار بدخیم و کشنده است.

 

میگرن چیست و راه های درمان آن کدام است؟

6- سردردهای ارجاعی

مهمترین این دسته سردردها ،انواعی از سردرد تیر کشنده و خنجریست که سر وصورت را درگیر میکند. این سردردها بعلت فشار برروی اعصاب کرانیال خصوصا زوج ۵و۷و ۱۰و ۱۱ مغز رخ میدهد.

علت آن فشار عروق و اتتقال ضربان آن بر روی اعصاب ریز مجاورش است. تیک دولورو یا تریژمینال نورالژی ناشی از فشار بر عصب تریژمینال معروف ترین انواع این گروه از سردردهاست.

درمانهای طبی خصوصا کاربامازپین و باکلوفن و درمانهای جراحی خصوصا میکروواسکولاردکمپرسیون از راههای درمان مناسب این بیمارانند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب مدیرگروه جراحی مغز واعصاب دانشگاه آزاد اسلامی پزشکی تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسوگند سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  سوزش انگشتان شست پا وکف دستها را دارم ،،،ام ار ای سر وگردن وکمر انجام دادم ،،که دیسک کمر وگردن داشتم ،،بعضی اوقات صبحها که از خواب بیدار میشوم سردرد وکمی سرگیجه وکمی چشم درد دارم
  ایا با اینکه ام ار . ای مغزم نرمال بود احتمال دارد بیماری خاصی مانند ام اس در مغزم باشد چون گاهی گز گز پاها ویا دستها را دارم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحیدررفعتی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید من یه پسرهستم ده سال قبل به شمال رفته بودم شرجی بودکولربازکردم اومدم ازاون موقعع سردرد شدیدگرفتم رفتم دکتربرام آزمایش نوشته توآزمایشم پرولاکتینم ۴۰۰دلیلش چی می‌تونه باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد خدمت جناب دکتر خیلی معذرت میخوام من کد رهگیری سوال قبلیو نتونستم ذخیره کنم اگه زحمتی نیس یبار دیگه محبت کنید نظرتونو درمورد ام ار ای من بگیدممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعبداللهی پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر سردرد های ناگهانی که تیر کشیدن در یک طرف سر یا با تکان دادن سر ایجاد می شوند که باعث افتادن پلک ها و اب ریزش بینی می شود چه نوع سردردی می تونه باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام‌ ببخشید زخم بخیه‌که فشار بیاد باز بشه خون بیاد بعد اون قسمت بجای لخته خون قرمز لخته زرد باشه عفونته یا چی درضمن علائم عفونت رو هیچکدومش رو ندارم ممنون؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرF.a جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب مادرم۱۵ ساله قرص تگرتول میخوره روزی دو عدد ۴۰۰ الان چون ایرانی میخوره درد شدیدی گرفته ایا میتونه دوز دارو رو بالا ببره و یک عدد ۲۰۰ هم اضافه تر بخوره البته الان کمی قرص خارجی پیدا کرده که خیلی هم گرونه.و روزی دو عدد جدیدا گاباپنتین میخوره و یک عدد باکلفن ۱۰هم میخوره ممنون میشم پاسخ بدین الان دردش خیلی بده شوک الکتریکی گویا بهش وارد میشه در روز چند بار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرطاهریان سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۷۵ ساله هست دیسک کمر ۴و۵ داره ومشکل اصلی ایشون درد پا از زانو به پایین هنگام شب و کف پاهاش سرد هست ولی میگه پاهام اتیش میگیره در ضمن نوار عصب پاهاش نشون داده عصب شماره ۵ تحت فشار هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید
 • تصویر کاربرنسرین یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند ماهی میشه که تقریبا ماهی یکبار سردرد ضربان دار قسمت راست سرم دارم، که سر و صدا و نور بدترش می‌کنه، و این که گاهی ب گوش و اطرافش هم میزنه، و وقتی راه میرم بدتر میشه، آیا میگرن یا تومور دارم؟
  لطفاا راهنمایب کنید😔
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرRoyashahbazi سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام ، آقای دکتر همسر من ۲۳ سالشه تو ۲۱ سالگی عمل متاستاز انجام داده و مشکوک به سرطان بود ، الان حدود دو هفتس سر درد شدید و حالت تهوع داره همچنین گردنش میگیره، احتمال این وجود داره دوباره از نو درگیر شده باشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربراحمدی شنبه ۷ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۱۹سال دارم حدودا ۵سالی میشه که سردرد دارم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم به گفته انها ام ار ای و اسکن مغزی انجام دادم پس از ازمایشات مشخص شد که مشکلی ندارم تمام مسکن هارا مصرف کردم اما هرکدوم به نحوی بعد یه مدت تاثیرشون رو از دست دادن سردرد های شدیدی دارم که از پشت گردن نشات میگیره و تا جلو سر ادامه پیدا میکنه شبهااز خواب میپرم و روز ها از درد نمیدونم چیکار کنم در هفته شاید ۴/۵بار شروع بشه
  خواستم باز دوباره مراجعه کنم به متخصص ولی هزینه هاش بالاس گفتم مشاوره بگیرم ..ممنون میشم کمک کنید
  با سردرد تایپکردم....
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر