ریکاوری ومراقبتهای بعد از جراحی تومور هیپوفیز

دوره نقاهت و بهبود پس از انجام پروسه جراحی تومور هیپوفیز به طور کلی به دو بخش مختلف تقسیم می شود. مرحله اول بهبود در بیمارستان و مرحله بعدی آن پس از مرخص شدن از بیمارستان و مراقبت در خانه می باشد. در این مقاله نکات مهمی در رابطه با مراقبت ها ی بعد از جراحی تومور هیپوفیز و علائم بهبود آن آورده شده است.


بهبود و نقاهت در بیمارستان

در ساعات اولیه و روز های اول پس از انجام عمل جراحی، پرستاران بخش دقت خاصی به برخی علائم و موارد خاص در شما خواهند داشت؛ تغییراتی که در بینایی ایجاد می شود، میزان ورودی مایعات و در مقابل تولید ادرار توسط بدن و هر گونه مایعی که از بینی خارج می شود.

به محض این که بیمار از حالت بی هوشی مربوط به جراحی تومور هیپوفیز خود خارج می شود، از او می خواهند تا فعال باشد.

این موضوع در چند مرحله مختلف اتفاق می افتد. بیمار ابتدا باید بر روی یک صندلی بنشیند و سپس راه برود.

در همین مرحله یک دستگاه خاص با نام اسپیرومتر تشویقی (incentive spirometer) به بیمار داده می شود. از این دستگاه برای کمک به پروسه پاک سازی شش ها و جلوگیری از بروز بیماری خطرناک ذات الریه استفاده می گردد.

کنترل و بررسی مایعات خروجی از بینی

همانطور که گفتیم مایعات خروجی از بینی پس از انجام عمل جراحی هیپوفیز مورد بررسی توسط پرستاران و پزشک معالج قرار خواهند گرد.

از همین رو جهت جمع آوری مایعات خروجی از بینی فرد از یک پوشش خاص بر جلوی بینی بیمار استفاده خواهد شد. از این پوشش خاص تا زمانی استفاده می شود که بیمار نمی تواند در زمان های مورد نیاز این مایعات خروجی را خودش با کمک دستمال جمع کند.

بیمار نباید تا چند هفته پس از انجام این نوع عمل جراحی بینی خود را تخلیه کند. همین کار به ناحیه مورد جراحی فرد امکان بهبود یافتن را می دهد.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

دیگر بیماران ممکن است حس تهوع را در روز اول پس از جراحی هیپوفیز خود داشته باشند. دلیل این موضوع نیز آن است که خون مربوط به ناحیه خاصی که مورد عمل جراحی قرار گرفته است می تواند از طریق بینی و گلو وارد شکم بیمار شود. داروهای ضد تهوع می توانند جهت حل این مشکل به بیمار تجویز شوند.

بیماران ممکن است مصرف مایعات را به محض این که از حالت بیهوشی عمل جراحی خود خارج می شوند آغاز کنند.

اگر فرد در نوشیدن و تخلیه مایعات و آب هیچ مشکلی نداشته باشد؛ می تواند خوردن غذا را نیز کم کم آغاز کند. گاهی اوقات بیماران ترجیح می دهند تا چند روز پس از عمل خود فقط از غذاهای نرم استفاده کنند.

ممکن است برش ایجاد شده برای عمل جراحی در ناحیه زیر لب بالای افراد قرمز و حساس باشد. افرادی که از پروتز های دندانی استفاده می کنند بهتر است تا زمان بهبود این ناحیه از آن ها بهره نگیرند.

بخیه هایی که دو بخش مختلف از ناحیه جراحی را به هم متصل می کنند با گذر زمان از بین خواهند رفت. نیازی نیست که توسط پزشک برداشته شوند.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

سردرد بعد از جراحی تومور هیپوفیز

بسیاری از بیماران تا چند روز پس از عمل جراحی خود حس سر درد و ناراحتی دارند. با این که در حین بستری بودن در بیمارستان داروهایی نظیر تیلنول با کودئین، مورفین یا ویکودین می توانند جهت تسکین درد های فرد توسط پزشک تجویز شوند؛ اما در زمانی که به خانه بروید، استفاده از تمام این موارد امکان پذیر نیست.

بنابراین ممکن است بتوانید با کمک تیلنول های معمولی تا حدی از ناراحتی خود بکاهید.

ممکن است یک محلول نمکی به بیماران داده شود تا به مدت دو تا سه هفته، روزانه چهار بار آن را به درون هر سوراخ بینی خود اسپری کنند.

این کار به مرطوب ماندن ناحیه درون بینی و جلوگیری از خون ریزی و ترک برداشتن کمک شایانی خواهد کرد. همچنین محلول های نمکی در بهبود هر چه سریعتر زخم ها نیز کارساز هستند.

پس از عمل جراحی، بیماران می توانند مصرف دوباره داروهای خود را نیز از سر بگیرند. معمولا به بیماران داروی هیدروکورتیزون (کورتف) داده می شود که در واقع یک هورمون استروید است.

از این هورمون جهت جایگزین شدن آن با کوریزول که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود استفاده خواهد شد. چرا که تولید این ماده معمولا پس از عمل جراحی کاهش می یابد.

مگر این که بیمار پزشک متوجه شود که این هورمون در بدن وی کم شده است، مصرف استروید تا یک هفته پس از عمل جراحی متوقف می شود.

انواع تومور مغز

ادامه دوران بهبود یافتن در خانه

بیشتر بیماران تنها یک تا دو روز پس از عمل جراحی تومور هیپوفیز خود در خانه می مانند. این بسیار مهم است که بیماران زمانی که حس تشنگی دارند حتما مایعات زیادی مصرف کنند.

نوشیدن کمتر مایعات نمی تواند دیابت را کنترل کرده و یا از آن جلوگیری کند و حتی می تواند منجر به مشکل کم آبی بدن فرد گردد. ممکن است از بیماران خواسته شود میزان خروجی ادرار خود در خانه را تا چند روز پس از مرخصی از بیمارستان تحت نظر قرار دهند.

همچنین به بیماران آموزش داده می شود تا مراقب علائم و نشانه های مربوط به تخلیه آبی از راه بینی باشند (خروج مایعات مغز و نخاع از بینی).

بعد از جراحی تومور هیپوفیز ممکن است در دهان خود یک طعم شور را داشته باشید و یا در پشت گلوی خود حس تخلیه آب را تجربه کنید.

اگر بیماری از شرایط خود مطمئن نیست و نگرانی هایی دارد باید حتما با پزشک خود تماس گرفته و علائمش را به وی اطلاع دهد. این شرایط اگر به خوبی درمان نشود می تواند منجر به بروز عفونت در اطراف مغز (منینگیتیس) شود.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

چه مدت بعد از جراحی میتوان اجسام سنگین بلند کرد؟

پس از مرخصی شدن به خانه، بیمار باید تا یک ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز خود از بلند کردن اجسام بیش از 4 الی 8 کیلوگرم اجتناب کند.

بیماران نباید هرگز بینی خود را تخلیه کنند و یا هیچ گونه از بافت ها و کبره های بسته شده روی بینی خود را دستکاری کنند. همچنین باید از زور زدن و فشار آوردن به بینی اجتناب کنند.

اگر به بیماران داروی کورتف (Cortef) تجویز شده است، آن ها باید تا زمانی که پزشک از آن ها خواسته، مصرف این دارو را ادامه دهند.

اگر ناگهان مصرف آن را از بین ببرید ممکن است علائمی نظیر حالت تهوع، سر درد و درد عمومی در بدن مثل بیماری آنفولانزا یا خستگی را داشته باشید.

با این حال اگر بیماران با کاهش دادن میزان هیدروکورتزون مصرفی هر گونه از علائم مذکور را حس کردند؛ باید حتما تغییراتی را در تقویم مصرفی خود ایجاد کنند که این کار نیز در مشورت با پزشک انجام می شود.

قبل از ترک محل بیمارستان، به بیماران گفته می شود که حتما برای وقت های ملاقات بعدی به نزد پزشک خود بروند. عموما، بیماران حدود دو هفته پس از عمل جراحی باید به ملاقات جراح اعصاب و شش هفته پس از آن نیز به ملاقات پزشک متخصص غدد درون ریز بروند.

حدود سه ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز، معمولا از آزمایش ام آر آی برای بررسی نواحی مورد نظر استفاده می شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمود پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . آیا بیمار شش هفته پس از جراحی تومور هیپوفیز مجاز به مصرف الکل هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 روز پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرAHA پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و احترام
  پدرم 60 ساله است و حدود 20 روز پیش تحت جراحی ادنوم هیپوفیز قرار گرفت ولی متاسفانه یک چشم ایشان اصلا بینایی نداره و چشم دیگرون هم کم بینا شده آیا این از عوارض جراحی است و قابل برگشت است یا خیر
  ممنون از پاسخگویی شما بزرگوار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 روز پیش)
   کجا و با چه روشی جراحی شدین
 • تصویر کاربرارش یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر میخاستم بپرسم من دوبار جراحی غده هیپوفیز از طریق بینی انجام داده ام الان نیاز ب جراحی دارم ایا ازهمان طریق جراحی. بینی میتوانم عمل جعمی انجام دهم یا دیگر نمیشه از طریق بینی باید جمجه بازبشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با پرشکتون تماس بگیرین
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برادرم 69 ساله در تاریخ 14 مرداد98 ادنوم هیپوفیز عمل کرد بعد عمل دچار ناراحتی گوارشی شده که قبلا نداشت و دقیقا بعد عمل دچرش شده به طوری که مرتب باید دستشویی بره ولی چیزی برای دفع نیست(مدفوع) بعد عمل دکتر ویتامین D و امپول تستوسترون و پنتوس تجویز کرد که فایده ای نداشت بستری کردیم متخصص غدد لوو تیروکسین و پردینوزولون تجویز کرد بازم فایده ای نداشت خواهشا بگید ایا داروی دیگری باید بخوره
  به چه متخصصی مراجعه کنیم؟
  هیچ سابقه ناراحتی گوارشی نداشته دقیقا بعد عمل هیپوفیز دچار شده که فکر میکنیم از به هم ریختگی کارکرد غدد باشه متخصص غدد میگه داروی اون لوو تیروکسین و پردنیزولونه اونها هم فایده ای براش نداره
  لطفا بگید چکار میتونیم براش انجام دهیم
  اگر پزشک خاصی در اصفهان میشناسید معرفی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   به فوق تخصص غدد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحبیب جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من چهار سال پیش(سال۹۴) عمل جراحی ادونوما هیپوفیز انجام دادم و۲۸ جلسه هم پرتو درمانی گرفتم.چهار سال هم هست که زیر نظر دکتر غدد وانکولوژیست هستم.اما متاسفانه چند روز پیش mri کردم ومتوجه شدم دوباره اندازه ان تغییر کرده وبزرگ شده
  میخواستم نظر حضرتعالی را در رابطه با فرایند درمان داشته باشم
  سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   احتمالا جراحی براتون لازمه
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر عبدالحسین پور
  من حدود یک ماه ونیم پیش درد کمر گرفتم که بعد 3 هفته مراعات خوب شد.
  حدود یک هفته قبل مجدد کمر درد گرفتم که اصلا نمیتونستم حرکت کنم که الان بعد گذشت 5 روز خیلی خوب شده و درد بسیار ناچیزی حس میکنم
  پیش دکتر طب کار رفتم که ایشون با معاینه گفتن مهره 3 و 4 پارگی دیسک داره و لگن انحراف داره که برام ام ار ای و عکس نوشتن از ستون فقرات که پیوست نتیجش رو براتون فرستادم.که اینجوری که متوجه شدم مهره l5-s1 هستش
  میخواستم ببینم این موضوع قابل حل بدون عمل جراحی هستش و کی میتونم مزاحم شما بشم
  واقعا ترسیدم با صحبت هایی که این دکتر فرمودن.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممکن است جراحی لازم باشد یا نباشد
   ۸۸۷۵۱۲۳۴
   تماس بگیریر
 • تصویر کاربرزهرا جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مادر من هفته گذشته عمل ادنوم هیپوفیز داشته
  امکانش هست آنتی هیستامین مصرف کنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   از جراحتون سوال بفرمایید
 • تصویر کاربرSakh چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چهار سال پیشدرناحیه کمر درد و التهاب داشتم با مراجعه به پزشک و mriمشخص شد اسپوندیولیستوزیس دارم و مشکل دیسک.الان بیشتر از دوماهه درد مزمن گرفتم با تکان خوردن حس میکنم مهره کمرم میشکنه. درد طوری شده که بی حسی پام زیاد شده حالتی مثل تیرکشیدن در باسنم دارم و در خوده مهره کمرم. توانایی نشستن ندارم وقتی راه میروم بشدت درد دارم. حتی راه رفتن معمول باعث سوزش جاهای مختلف پام و بویژه زیر زانوم میشه که سوزشش فقط با دیکلوفناک برطرف میشه. البته سلکسیب هم مصرف کردم احساس بی حسی در کمرم دارم . ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   ورزش کنید
  2. تصویر کاربرSakhجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)
   نمیتونم اصلا. قبلا با ورزشاو فیزیوتراپی خوب بود. الان حتی وقتیم میشینم حس میکنم الان کمرم میشکنه. توانایی هیچ کاریم ندارم. یعنی یه لحظه کاری انجام میدم از کمر میفتم. بنظرتون درجه جابجاییم زیاد نشده یا تنگی نداده؟
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   مراجعه به مطب
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرفرزاد یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام. آقای دکتر شکستن مهره t12 کمر باعث بی اختیاری ادرار می‌شود یا خیر. اگر می‌شود چجوری آزمایش باید بدم یا طور دیگریست لطفا توضیح دهید باتشکر ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربرامیری دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا شما در بیمارستان تریتا عمل جراحی انجام می‌دهید یا خیر ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر