ریکاوری ومراقبتهای بعد از جراحی تومور هیپوفیز

دوره نقاهت و بهبود پس از انجام پروسه جراحی تومور هیپوفیز به طور کلی به دو بخش مختلف تقسیم می شود. مرحله اول بهبود در بیمارستان و مرحله بعدی آن پس از مرخص شدن از بیمارستان و مراقبت در خانه می باشد. در این مقاله نکات مهمی در رابطه با مراقبت ها ی بعد از جراحی تومور هیپوفیز و علائم بهبود آن آورده شده است.


بهبود و نقاهت در بیمارستان

در ساعات اولیه و روز های اول پس از انجام عمل جراحی، پرستاران بخش دقت خاصی به برخی علائم و موارد خاص در شما خواهند داشت؛ تغییراتی که در بینایی ایجاد می شود، میزان ورودی مایعات و در مقابل تولید ادرار توسط بدن و هر گونه مایعی که از بینی خارج می شود.

به محض این که بیمار از حالت بی هوشی مربوط به جراحی تومور هیپوفیز خود خارج می شود، از او می خواهند تا فعال باشد.

این موضوع در چند مرحله مختلف اتفاق می افتد. بیمار ابتدا باید بر روی یک صندلی بنشیند و سپس راه برود.

در همین مرحله یک دستگاه خاص با نام اسپیرومتر تشویقی (incentive spirometer) به بیمار داده می شود. از این دستگاه برای کمک به پروسه پاک سازی شش ها و جلوگیری از بروز بیماری خطرناک ذات الریه استفاده می گردد.

کنترل و بررسی مایعات خروجی از بینی

همانطور که گفتیم مایعات خروجی از بینی پس از انجام عمل جراحی هیپوفیز مورد بررسی توسط پرستاران و پزشک معالج قرار خواهند گرد.

از همین رو جهت جمع آوری مایعات خروجی از بینی فرد از یک پوشش خاص بر جلوی بینی بیمار استفاده خواهد شد. از این پوشش خاص تا زمانی استفاده می شود که بیمار نمی تواند در زمان های مورد نیاز این مایعات خروجی را خودش با کمک دستمال جمع کند.

بیمار نباید تا چند هفته پس از انجام این نوع عمل جراحی بینی خود را تخلیه کند. همین کار به ناحیه مورد جراحی فرد امکان بهبود یافتن را می دهد.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

دیگر بیماران ممکن است حس تهوع را در روز اول پس از جراحی هیپوفیز خود داشته باشند. دلیل این موضوع نیز آن است که خون مربوط به ناحیه خاصی که مورد عمل جراحی قرار گرفته است می تواند از طریق بینی و گلو وارد شکم بیمار شود. داروهای ضد تهوع می توانند جهت حل این مشکل به بیمار تجویز شوند.

بیماران ممکن است مصرف مایعات را به محض این که از حالت بیهوشی عمل جراحی خود خارج می شوند آغاز کنند.

اگر فرد در نوشیدن و تخلیه مایعات و آب هیچ مشکلی نداشته باشد؛ می تواند خوردن غذا را نیز کم کم آغاز کند. گاهی اوقات بیماران ترجیح می دهند تا چند روز پس از عمل خود فقط از غذاهای نرم استفاده کنند.

ممکن است برش ایجاد شده برای عمل جراحی در ناحیه زیر لب بالای افراد قرمز و حساس باشد. افرادی که از پروتز های دندانی استفاده می کنند بهتر است تا زمان بهبود این ناحیه از آن ها بهره نگیرند.

بخیه هایی که دو بخش مختلف از ناحیه جراحی را به هم متصل می کنند با گذر زمان از بین خواهند رفت. نیازی نیست که توسط پزشک برداشته شوند.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

سردرد بعد از جراحی تومور هیپوفیز

بسیاری از بیماران تا چند روز پس از عمل جراحی خود حس سر درد و ناراحتی دارند. با این که در حین بستری بودن در بیمارستان داروهایی نظیر تیلنول با کودئین، مورفین یا ویکودین می توانند جهت تسکین درد های فرد توسط پزشک تجویز شوند؛ اما در زمانی که به خانه بروید، استفاده از تمام این موارد امکان پذیر نیست.

بنابراین ممکن است بتوانید با کمک تیلنول های معمولی تا حدی از ناراحتی خود بکاهید.

ممکن است یک محلول نمکی به بیماران داده شود تا به مدت دو تا سه هفته، روزانه چهار بار آن را به درون هر سوراخ بینی خود اسپری کنند.

این کار به مرطوب ماندن ناحیه درون بینی و جلوگیری از خون ریزی و ترک برداشتن کمک شایانی خواهد کرد. همچنین محلول های نمکی در بهبود هر چه سریعتر زخم ها نیز کارساز هستند.

پس از عمل جراحی، بیماران می توانند مصرف دوباره داروهای خود را نیز از سر بگیرند. معمولا به بیماران داروی هیدروکورتیزون (کورتف) داده می شود که در واقع یک هورمون استروید است.

از این هورمون جهت جایگزین شدن آن با کوریزول که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود استفاده خواهد شد. چرا که تولید این ماده معمولا پس از عمل جراحی کاهش می یابد.

مگر این که بیمار پزشک متوجه شود که این هورمون در بدن وی کم شده است، مصرف استروید تا یک هفته پس از عمل جراحی متوقف می شود.

انواع تومور مغز

ادامه دوران بهبود یافتن در خانه

بیشتر بیماران تنها یک تا دو روز پس از عمل جراحی تومور هیپوفیز خود در خانه می مانند. این بسیار مهم است که بیماران زمانی که حس تشنگی دارند حتما مایعات زیادی مصرف کنند.

نوشیدن کمتر مایعات نمی تواند دیابت را کنترل کرده و یا از آن جلوگیری کند و حتی می تواند منجر به مشکل کم آبی بدن فرد گردد. ممکن است از بیماران خواسته شود میزان خروجی ادرار خود در خانه را تا چند روز پس از مرخصی از بیمارستان تحت نظر قرار دهند.

همچنین به بیماران آموزش داده می شود تا مراقب علائم و نشانه های مربوط به تخلیه آبی از راه بینی باشند (خروج مایعات مغز و نخاع از بینی).

بعد از جراحی تومور هیپوفیز ممکن است در دهان خود یک طعم شور را داشته باشید و یا در پشت گلوی خود حس تخلیه آب را تجربه کنید.

اگر بیماری از شرایط خود مطمئن نیست و نگرانی هایی دارد باید حتما با پزشک خود تماس گرفته و علائمش را به وی اطلاع دهد. این شرایط اگر به خوبی درمان نشود می تواند منجر به بروز عفونت در اطراف مغز (منینگیتیس) شود.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

چه مدت بعد از جراحی میتوان اجسام سنگین بلند کرد؟

پس از مرخصی شدن به خانه، بیمار باید تا یک ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز خود از بلند کردن اجسام بیش از 4 الی 8 کیلوگرم اجتناب کند.

بیماران نباید هرگز بینی خود را تخلیه کنند و یا هیچ گونه از بافت ها و کبره های بسته شده روی بینی خود را دستکاری کنند. همچنین باید از زور زدن و فشار آوردن به بینی اجتناب کنند.

اگر به بیماران داروی کورتف (Cortef) تجویز شده است، آن ها باید تا زمانی که پزشک از آن ها خواسته، مصرف این دارو را ادامه دهند.

اگر ناگهان مصرف آن را از بین ببرید ممکن است علائمی نظیر حالت تهوع، سر درد و درد عمومی در بدن مثل بیماری آنفولانزا یا خستگی را داشته باشید.

با این حال اگر بیماران با کاهش دادن میزان هیدروکورتزون مصرفی هر گونه از علائم مذکور را حس کردند؛ باید حتما تغییراتی را در تقویم مصرفی خود ایجاد کنند که این کار نیز در مشورت با پزشک انجام می شود.

قبل از ترک محل بیمارستان، به بیماران گفته می شود که حتما برای وقت های ملاقات بعدی به نزد پزشک خود بروند. عموما، بیماران حدود دو هفته پس از عمل جراحی باید به ملاقات جراح اعصاب و شش هفته پس از آن نیز به ملاقات پزشک متخصص غدد درون ریز بروند.

حدود سه ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز، معمولا از آزمایش ام آر آی برای بررسی نواحی مورد نظر استفاده می شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسینی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بنده اردیبهشت۹۷ آدنوم هیپوفیز عمل کردم بعد عمل نیزوپرد ولووتیروکسین میخوردم بامراجعه به فوق تخصص غدد هیدرو کورتیزون تجویز نمودند ولی بعد از مصرف دوهفته وقتی میخورم تمام بدنم مور مور میشود وتب میکنم احساس سر گیجه دارم ولی با نیزو پرد این مشکلات را ندارم ضمناقطره دزمکس هم استفاده میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   بسته به نظر پزشک معالجشون داره
 • تصویر کاربرRahil جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده چن ماه پیش ازمایش انجام دادم وپرولاکتینم۱۱۷۸ بود بعدش به مدت سه ماه قرص مصرف کردم و ازمایش انجام دادم ۲۵۸ شده بود ولی دکتر گفت ممکن تاثیر قرص باشه و سه ماه بعد مجدد تکرار کنم ازمایش حالا باز ۱۱۷۸ شده ایا نیاز ب جراحی داره بنده خانومی ۲۳ ساله هستم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک مراجعه کنید
   ابتدای ظفر ساختمان افتاب
 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانمی هستم 38 ساله بعلت هورمون رشد بالا یکسال پیش جراحی هیپوفیز انجام دادم و طی این مدت تحت نظر دکتر غدد بودم کلیه آزمایشات من نرمال بو دارو هم مصرف نمیکنم فقط زمانی که عصبی میشم خیلی کم داخل گوش وچشم سمت راستم تیر میکشه سردرد جزیی دارم ونگران بازگشت مجدد تومور هستم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   حتما به پزشک جراحتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعرفانی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر آیا عمل جراحی آکرومگالی از ناحیه سر و نه بینی که منجر به مرگ خواهر ۱۷ ساله بنده در همدان اتفاق افتاد از قصور پزشکی است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   نمیدانم
 • تصویر کاربرمعصومه سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید داییم ۴ سال پیش عمل غده هیپوفیز انجام داده از طریق بینی الان بیشتر اوقات سر درد داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممکن است مربوط به مشکل هیپوفیز باشد
 • تصویر کاربرمحمود پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . آیا بیمار شش هفته پس از جراحی تومور هیپوفیز مجاز به مصرف الکل هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرAHA پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و احترام
  پدرم 60 ساله است و حدود 20 روز پیش تحت جراحی ادنوم هیپوفیز قرار گرفت ولی متاسفانه یک چشم ایشان اصلا بینایی نداره و چشم دیگرون هم کم بینا شده آیا این از عوارض جراحی است و قابل برگشت است یا خیر
  ممنون از پاسخگویی شما بزرگوار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   کجا و با چه روشی جراحی شدین
 • تصویر کاربرارش یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر میخاستم بپرسم من دوبار جراحی غده هیپوفیز از طریق بینی انجام داده ام الان نیاز ب جراحی دارم ایا ازهمان طریق جراحی. بینی میتوانم عمل جعمی انجام دهم یا دیگر نمیشه از طریق بینی باید جمجه بازبشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   با پرشکتون تماس بگیرین
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برادرم 69 ساله در تاریخ 14 مرداد98 ادنوم هیپوفیز عمل کرد بعد عمل دچار ناراحتی گوارشی شده که قبلا نداشت و دقیقا بعد عمل دچرش شده به طوری که مرتب باید دستشویی بره ولی چیزی برای دفع نیست(مدفوع) بعد عمل دکتر ویتامین D و امپول تستوسترون و پنتوس تجویز کرد که فایده ای نداشت بستری کردیم متخصص غدد لوو تیروکسین و پردینوزولون تجویز کرد بازم فایده ای نداشت خواهشا بگید ایا داروی دیگری باید بخوره
  به چه متخصصی مراجعه کنیم؟
  هیچ سابقه ناراحتی گوارشی نداشته دقیقا بعد عمل هیپوفیز دچار شده که فکر میکنیم از به هم ریختگی کارکرد غدد باشه متخصص غدد میگه داروی اون لوو تیروکسین و پردنیزولونه اونها هم فایده ای براش نداره
  لطفا بگید چکار میتونیم براش انجام دهیم
  اگر پزشک خاصی در اصفهان میشناسید معرفی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   به فوق تخصص غدد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحبیب جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من چهار سال پیش(سال۹۴) عمل جراحی ادونوما هیپوفیز انجام دادم و۲۸ جلسه هم پرتو درمانی گرفتم.چهار سال هم هست که زیر نظر دکتر غدد وانکولوژیست هستم.اما متاسفانه چند روز پیش mri کردم ومتوجه شدم دوباره اندازه ان تغییر کرده وبزرگ شده
  میخواستم نظر حضرتعالی را در رابطه با فرایند درمان داشته باشم
  سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)
   احتمالا جراحی براتون لازمه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر