ریکاوری ومراقبتهای بعد از جراحی تومور هیپوفیز

دوره نقاهت و بهبود پس از انجام پروسه جراحی تومور هیپوفیز به طور کلی به دو بخش مختلف تقسیم می شود. مرحله اول بهبود در بیمارستان و مرحله بعدی آن پس از مرخص شدن از بیمارستان و مراقبت در خانه می باشد. در این مقاله نکات مهمی در رابطه با مراقبت ها ی بعد از جراحی تومور هیپوفیز و علائم بهبود آن آورده شده است.


بهبود و نقاهت در بیمارستان

در ساعات اولیه و روز های اول پس از انجام عمل جراحی، پرستاران بخش دقت خاصی به برخی علائم و موارد خاص در شما خواهند داشت؛ تغییراتی که در بینایی ایجاد می شود، میزان ورودی مایعات و در مقابل تولید ادرار توسط بدن و هر گونه مایعی که از بینی خارج می شود.

به محض این که بیمار از حالت بی هوشی مربوط به جراحی تومور هیپوفیز خود خارج می شود، از او می خواهند تا فعال باشد.

این موضوع در چند مرحله مختلف اتفاق می افتد. بیمار ابتدا باید بر روی یک صندلی بنشیند و سپس راه برود.

در همین مرحله یک دستگاه خاص با نام اسپیرومتر تشویقی (incentive spirometer) به بیمار داده می شود. از این دستگاه برای کمک به پروسه پاک سازی شش ها و جلوگیری از بروز بیماری خطرناک ذات الریه استفاده می گردد.

کنترل و بررسی مایعات خروجی از بینی

همانطور که گفتیم مایعات خروجی از بینی پس از انجام عمل جراحی هیپوفیز مورد بررسی توسط پرستاران و پزشک معالج قرار خواهند گرد.

از همین رو جهت جمع آوری مایعات خروجی از بینی فرد از یک پوشش خاص بر جلوی بینی بیمار استفاده خواهد شد. از این پوشش خاص تا زمانی استفاده می شود که بیمار نمی تواند در زمان های مورد نیاز این مایعات خروجی را خودش با کمک دستمال جمع کند.

بیمار نباید تا چند هفته پس از انجام این نوع عمل جراحی بینی خود را تخلیه کند. همین کار به ناحیه مورد جراحی فرد امکان بهبود یافتن را می دهد.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

دیگر بیماران ممکن است حس تهوع را در روز اول پس از جراحی هیپوفیز خود داشته باشند. دلیل این موضوع نیز آن است که خون مربوط به ناحیه خاصی که مورد عمل جراحی قرار گرفته است می تواند از طریق بینی و گلو وارد شکم بیمار شود. داروهای ضد تهوع می توانند جهت حل این مشکل به بیمار تجویز شوند.

بیماران ممکن است مصرف مایعات را به محض این که از حالت بیهوشی عمل جراحی خود خارج می شوند آغاز کنند.

اگر فرد در نوشیدن و تخلیه مایعات و آب هیچ مشکلی نداشته باشد؛ می تواند خوردن غذا را نیز کم کم آغاز کند. گاهی اوقات بیماران ترجیح می دهند تا چند روز پس از عمل خود فقط از غذاهای نرم استفاده کنند.

ممکن است برش ایجاد شده برای عمل جراحی در ناحیه زیر لب بالای افراد قرمز و حساس باشد. افرادی که از پروتز های دندانی استفاده می کنند بهتر است تا زمان بهبود این ناحیه از آن ها بهره نگیرند.

بخیه هایی که دو بخش مختلف از ناحیه جراحی را به هم متصل می کنند با گذر زمان از بین خواهند رفت. نیازی نیست که توسط پزشک برداشته شوند.

مطلب مرتبط: جراح تومور مغزی

سردرد بعد از جراحی تومور هیپوفیز

بسیاری از بیماران تا چند روز پس از عمل جراحی خود حس سر درد و ناراحتی دارند. با این که در حین بستری بودن در بیمارستان داروهایی نظیر تیلنول با کودئین، مورفین یا ویکودین می توانند جهت تسکین درد های فرد توسط پزشک تجویز شوند؛ اما در زمانی که به خانه بروید، استفاده از تمام این موارد امکان پذیر نیست.

بنابراین ممکن است بتوانید با کمک تیلنول های معمولی تا حدی از ناراحتی خود بکاهید.

ممکن است یک محلول نمکی به بیماران داده شود تا به مدت دو تا سه هفته، روزانه چهار بار آن را به درون هر سوراخ بینی خود اسپری کنند.

این کار به مرطوب ماندن ناحیه درون بینی و جلوگیری از خون ریزی و ترک برداشتن کمک شایانی خواهد کرد. همچنین محلول های نمکی در بهبود هر چه سریعتر زخم ها نیز کارساز هستند.

پس از عمل جراحی، بیماران می توانند مصرف دوباره داروهای خود را نیز از سر بگیرند. معمولا به بیماران داروی هیدروکورتیزون (کورتف) داده می شود که در واقع یک هورمون استروید است.

از این هورمون جهت جایگزین شدن آن با کوریزول که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود استفاده خواهد شد. چرا که تولید این ماده معمولا پس از عمل جراحی کاهش می یابد.

مگر این که بیمار پزشک متوجه شود که این هورمون در بدن وی کم شده است، مصرف استروید تا یک هفته پس از عمل جراحی متوقف می شود.

انواع تومور مغز

ادامه دوران بهبود یافتن در خانه

بیشتر بیماران تنها یک تا دو روز پس از عمل جراحی تومور هیپوفیز خود در خانه می مانند. این بسیار مهم است که بیماران زمانی که حس تشنگی دارند حتما مایعات زیادی مصرف کنند.

نوشیدن کمتر مایعات نمی تواند دیابت را کنترل کرده و یا از آن جلوگیری کند و حتی می تواند منجر به مشکل کم آبی بدن فرد گردد. ممکن است از بیماران خواسته شود میزان خروجی ادرار خود در خانه را تا چند روز پس از مرخصی از بیمارستان تحت نظر قرار دهند.

همچنین به بیماران آموزش داده می شود تا مراقب علائم و نشانه های مربوط به تخلیه آبی از راه بینی باشند (خروج مایعات مغز و نخاع از بینی).

بعد از جراحی تومور هیپوفیز ممکن است در دهان خود یک طعم شور را داشته باشید و یا در پشت گلوی خود حس تخلیه آب را تجربه کنید.

اگر بیماری از شرایط خود مطمئن نیست و نگرانی هایی دارد باید حتما با پزشک خود تماس گرفته و علائمش را به وی اطلاع دهد. این شرایط اگر به خوبی درمان نشود می تواند منجر به بروز عفونت در اطراف مغز (منینگیتیس) شود.

انجام جراحی تومور هیپوفیز

چه مدت بعد از جراحی میتوان اجسام سنگین بلند کرد؟

پس از مرخصی شدن به خانه، بیمار باید تا یک ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز خود از بلند کردن اجسام بیش از 4 الی 8 کیلوگرم اجتناب کند.

بیماران نباید هرگز بینی خود را تخلیه کنند و یا هیچ گونه از بافت ها و کبره های بسته شده روی بینی خود را دستکاری کنند. همچنین باید از زور زدن و فشار آوردن به بینی اجتناب کنند.

اگر به بیماران داروی کورتف (Cortef) تجویز شده است، آن ها باید تا زمانی که پزشک از آن ها خواسته، مصرف این دارو را ادامه دهند.

اگر ناگهان مصرف آن را از بین ببرید ممکن است علائمی نظیر حالت تهوع، سر درد و درد عمومی در بدن مثل بیماری آنفولانزا یا خستگی را داشته باشید.

با این حال اگر بیماران با کاهش دادن میزان هیدروکورتزون مصرفی هر گونه از علائم مذکور را حس کردند؛ باید حتما تغییراتی را در تقویم مصرفی خود ایجاد کنند که این کار نیز در مشورت با پزشک انجام می شود.

قبل از ترک محل بیمارستان، به بیماران گفته می شود که حتما برای وقت های ملاقات بعدی به نزد پزشک خود بروند. عموما، بیماران حدود دو هفته پس از عمل جراحی باید به ملاقات جراح اعصاب و شش هفته پس از آن نیز به ملاقات پزشک متخصص غدد درون ریز بروند.

حدود سه ماه پس از عمل جراحی هیپوفیز، معمولا از آزمایش ام آر آی برای بررسی نواحی مورد نظر استفاده می شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرصبا جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،خسته نباشید.
  ببخشید من به دلیل درد گردن و شانه و دست راست یه ام ار ای دادم میشه لطفکنید تفسیرش کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسمانه جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدت دو هفته است وقتی سر را پایین میگیرم در حد مطالعه، و یا کار فکری میکنم، احساس فشار شدید و سر شدگی در کف سر و سپس ادامه تا پشت سر و گردن و حتی حس سری در صورت و اطراف لبها دارم. و در ادامه حالت سرگیجه و دو دو شدن چشمها و حس فشار در گوشها. از نظر آزمایشات داخلی قند و چربی و .... سالم بودم. احتیاج به مراجعه به شما هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمخمد چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکترباسلام وخداقوت به شماعزیزان که درراه بهبودبیماران بدون هیچگونه منتی انجام وظیفه میکنید میخواستم سوال کنم که خانم بنده حدود 2 هفته است که عمل ادنوم هیپوفیز انجام داده و ادنوم هم خوش خیم بوده الحمدالله ولی دچارسردرد شدید میباشد وهمچنین بعد ازخوردن غذا کف پاهاش مور مور میشود وهمچنین احساس تشنگی زیادی داره ومعمولا چه نوع غذایی این نوع بیماران باید بخورن ایا سردی گرمی مواد غذایی دبطی دارد یاخیر همچنین دچارفشارخون وچربی خون هم میباشند واززمانی که عمل کرده اند فشارخونشان نرمال شده است ایا باز5م قرص قشارخونشان رابخورند یانه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام علیکم
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمن دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. بنده خانم ۳۲ ساله. از سال ۸۸ پرولاکتین بالا دارم ام آر آی شدم و میکرو آدنوم هیپوفیز دارم. طی چند سال سر درد شدید و مورمور شدن سرم داشتم . سال نود و یک پرولاکتین من نرمال شد و بنده سال نود و دو باردار شدم که همزمان کم کاری تیروئید هم داشتم. الان بعد چند سال نرمال بودن پرولاکتین دوباره امسال پرولاکتین زیاد شد و من دوباره کابرگولین مصرف میکنم و لووتیروکسین ۵۰. ام ارآی در نتیجه نوشته ندول مشخص در هیپوفیز دیده نمیشود ولی آسیمتری نسبی دارد و نیمه راست آن حجیم تر است. در ضمن بالا تنه خیلی چاقی دارم و دماغم خیلی بزرگتر از قبل شده و به هیچ وجه نمیتونم لاغر شم. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   دکتر ملک سر ظفر
 • تصویر کاربرZahra شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر
  آقای دکتر مادر دوستم جراحی غده هیپوفیز رو در کرمان انجام دادن، قرار بود از طریق بینی انجام بشه ولی انقدر بزرگ شده بود که عمل باز انجام دادن، از اتاق عمل که به آی سی یو رفتن ضریب هشیاریشون روی ۱۱ بوده ولی چند ساعت بعد فشار مغز بالا رفته و مجبور میشن مجددا عمل کنن، بعد از عمل دوم ضریب هشیاریشون اومده روی ۵، نظر شما چیه؟ شما هیچ راهکاری ندارین؟ ممکنه واقعا دیگه تموم کنن؟ 😔ممنون میشم راهنمایی م کنین.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیرزاد دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود وادب و خداقوت
  خانمی ۳۷ساله هستم ازبندرعباس که ۴سال پیش از طریق بینی تحت جراحی هیپوفیز قرار گرفتم به دلیل کوشینگ الان بعد چهار سال همچنان سردردو سرگیجه دارم و علت رو میگرن میگن پزشکم که داروهای میگرن هم اثر بخش نیستن و وزن و ظاهرم هم اوایل تغییراتی داشت که الان ثابت مونده و بالاست و صورت گرد و پشت گردن برامده است مشکلات گوش درد هم دارم که متخصص حلق و.. میگه سالمم .ازمایشات مربوطه رو هم به موقع انجام میدم هم ادرار ۲۴ساعته و هم خون که چیزی نشون نمیدن خیلی کلافم لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم ایا میتونم با شما جهت بررسی ملاقات داشته باشم ممنون میشم دقیق راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   به دکتر مجتبی ملک ابتدای ظفر مراجعه کنید اگر نیاز به اقدام جراحی داشتید به مم از طریق ایشان مراجعه کنید
 • تصویر کاربرملیکا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من همسرم آخر های اسفند 98 مورد عمل غده هیپوفیز از راه بینی قرار گرفت
  ایشون شغلشون آتش‌نشانی هست
  متاسفانه امروز در حین ماموریت از بالای دیوار افتادن
  البته سرشون به زمین اصابت نکرده
  میخواستم ببینم امکان داره خطری به وجود بیاد در اثر این افتادن یا خیر؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر انشالله
 • تصویر کاربرDr.Mahdi چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت استاد عزیزم
  حقیر اکسترن دانشگاه Nova شهر لیسبون کشور پرتغال هستم.
  بنده سال۹۶ در هانوفر آلمان،موسسه INI مورد جراحی ترانس اسفنوئیدال بعلت میکرو آدنوما قرار گرفتم،الان علائمی از قبیل فشارخون بالا،استریا،گردن بوفالویی و... برگشته است.اما کورتیزول و GH نرمال هست.
  کاندید عمل هستم،۹۰ درصد اساتید عزیز چه در تهران و چه در تبریز ، زحمت جراحی حقیر رو نمیکشن که تو یک بار عمل شدی،عملت ریسکه
  حقیر منت دار میشم اگه راهنماییم بفرمایین.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید ببینمتون
 • تصویر کاربرفرزانه پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر شما دو سال پيش مهره ال٥من رو عمل كردين به نظرتون بارداري مشكلي ايجاد ميكنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرMoslem جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام، وقت بخیر، بیماری داریم 49 ساله ساکن آبادان، حدوداََ 2 ماه پیش عمل جراحی برای خروج تومور انجام داد،تومور خارج شده به تشخیص دکتر از نوع بدخیم و تهاجمی هستش،باید از اسفند 98 پرتو درمانی رو شروع میکردیم، ولی بدلیل وضعیت بوجود آمده در زمان شیوع کرونا نمیتونیم اونو از خونه خارج کنیم،چند روزی هم هستش که روی محل جراحی ورم ایجاد شده، بهترین راهکاری که شما میتونین برای ما تجویز کنید چیه با توجه به امکانات و شرایط موجود؟ مرسی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   بهبودی میابید
   نکران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر