روش های تشخیص دیسک کمر و گردن چگونه است؟

فرایند های تشخیص دیسک کمر و گردن شامل طیفی از روش ها می شوند که در آن ها دیسک کمر به عنوان منبع درد شناسایی می گردد. همچنین، در این روش ها آناتومی و نحوه بروز درد بررسی می شود.


بررسی سابقه پزشکی و علائم خاص

فرایند تشخیصی معمولا با تهیه سابقه پزشکی و بررسی علائم حاضر شروع می شود. بررسی کامل علائم شامل موارد زیر خواهد شد:

1- محل درد: در این مورد علاوه بر بررسی محدود بودن درد به ناحیه گردن یا کمر درد، انتشار آن به بازو یا پا مشخص می شود.

2- توصیفی از احساس درد: درد می تواند به صورت تیز، چاقو مانند، همراه با سوزش یا مبهم و مداوم بیان شود.

3- افزایش درد: آیا با فعالیت های خاص یا قرار گیری در وضعیت های بدنی متفاوت و یا انجام درمان ها مقدار درد در محل افزایش می یابد یا خیر؟

جمع آوری یک سابقه پزشکی کامل می تواند بسیاری از بیماری های احتمالی ایجاد کننده درد را شناسایی کرده یا وجود آن ها را رد کند.

یک سابقه پزشکی می تواند شامل اطلاعاتی درباره مشکلات عود کننده سلامتی، تشخیص های گذشته، درمان های قبلی و میزان تاثیرگذاری آن ها شود.

اطلاعات مربوط به عادات ورزشی، تغذیه ای و خواب نیز معمولا تهیه می شوند.

معاینه دیسک کمر

ارتباط دیسک گردن و سرگیجه چیست؟

معاینه فیزیکی برای تشخیص دیسک کمر و گردن

معاینه فیزیکی جهت تشخیص درد دیسک می تواند شامل یک یا بیش از یکی از موارد زیر شود:

1- لمس

لمس برخی ساختار ها می تواند به شناسایی منبع درد کمک کند. برای مثال، بدتر شدن درد در هنگام اعمال فشار بر روی ستون فقرات می تواند بیانگر حساسیتی باشد که توسط آسیب دیدگی دیسک به وجود آمده است.

2- آزمون های حرکتی

آزمون هایی که محدوده حرکتی ستون فقرات را ارزیابی می کنند؛ می توانند شامل خم کردن گردن یا نیم تنه به سمت جلو، عقب یا دو طرف بدن شوند. علاوه بر آن، بدتر شدن درد با بالا بردن یک پا در جلوی بدن می تواند بیانگر فتق دیسک در ستون فقرات ناحیه پایینی کمر باشد.

3- قدرت عضلانی

امکان دارد، جهت ارزیابی قدرت عضلانی و همچنین بررسی فشردگی ریشه عصب توسط دیسک مبتلا به فتق یک معاینه عصبی انجام شود. آزمون قدرت عضلانی می تواند شامل نگه داشتن بازو ها یا پا ها در جلو یا دو طرف بدن شود تا این اعضا از نظر رعشه، آتروفی عضلانی یا دیگر حرکات غیر عادی بررسی گردند. آتروفی عضلانی به از دست دادن یا کاهش توده عضلانی گفته می شود.

4- تست رفلکس (آزمون واکنش غیر ارادی)

تحریک ریشه عصب می تواند واکنش هایی را در پا یا بازو ایجاد کند. در تست رفلکس به وسیله یک چکش مخصوص بر روی نواحی مشخصی ضربه زده می شود. ضعیف بودن یا عدم وجود واکنش می تواند بیانگر فشردگی ریشه عصب در ستون فقرات باشد.

برخی آزمون های معاینه فیزیکی می توانند در تایید یا رد تشخیص بیماری هایی استفاده شوند که علائمی مشابه با موارد گزارش شده در سابقه پزشکی دارند.

مطلب مرتبط: پارگی دیسک کمر

آزمایشات تشخیصی برای تشخیص دیسک کمر

امکان دارد جهت تایید وجود مشکل در دیسک و یا کسب اطلاعات بیشتر، انجام یک آزمایش تشخیصی درخواست شود. از جمله این اطلاعات می توان به محل دیسک مبتلا به فتق و ریشه های عصبی تحت فشار اشاره کرد. آزمایشات تشخیصی می توانند شامل موارد زیر شوند:

1- CT اسکن یا میلوگرام

در تصویر برداری CT اسکن، به وسیله اشعه ایکس از بدن یک تصویر ثبت شده و کامپیوتر این تصویر را به نمایی چند مقطعی از ستون فقرات تبدیل می کند.

گاهی اوقات، در حین یک CT اسکن، یک آزمایش میلوگرام نیز انجام می شود که در آن رنگی خاص به درون نواحی مورد نظر تزریق می شود تا جزئیات بیشتری از ساختار های ستون فقرات بدست آید.

2- تصویر برداری MRI

تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک ارزیابی دقیق و حساس از ساختار و اعصاب ستون فقرات ارائه می کند که شامل توازن و نحوه قرار گیری، ارتفاع، مقدار آِب و نمای کلی دیسک می شوند.

3- دیسکوگرام

در صورت در نظر گرفتن درمان جراحی، جهت تعیین دیسک مبتلا به درد انجام آزمایش دیسکوگرام توصیه می شود. در این آزمایش، رنگی خاص به درون دیسک تزریق می شود تا در اثر فشار اضافی ناشی از آن، درد دیسک دوباره بروز کند.

لازم به ذکر است که یافته های بدست آمده در تصویر برداری MRI یا دیگر آزمایش های تشخیصی، خود یک تشخیص به شمار نمی آیند.

جهت اینکه علت درد به طور دقیق شناسایی شود باید یافته های معاینه فیزیکی و بررسی علائم با یافته های بدست آمده از MRI یا دیگر آزمایش های تشخیصی همخوانی داشته باشند.

تنها در این صورت است که صرف نظر از نوع بیماری می توان یک برنامه درمانی موثر تجویز کرد. نوع بیماری می تواند شامل فشردگی عصب توسط دیسک مبتلا به فتق، درد دیسک ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک یا دیگر بیماری ها باشد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر
  داخل گزارش ام آر آی کمر بنده نوشته شده دی هیدراته شدن دیسک بین مهره ای، بعضی اطبا میگن این حالت خطرناکی هست و دیسکو از بین میبره، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ارزشی ندارد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام علیکم آقا دکتر, من یک سوال داشتم :بین مهره L5وS1 کمی از فاصله معمولی تنگ تر شده و یکی از این مهره ها کمی تیز شده( Wirbelkörperrände ) یا به اصطلاحی کمی خشک شده, این ایا مشکل خاصی داره و باید درمان بشه و فاصله تنگ شده مهرها با ورزش درمان میشه ? متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر عبدالحسین پور،
  من حدود پنج سال پیش خدمت شما عمل دیسک کمر را انجام دادم. اما چند وقتی است که احساس میکنم ستون فقراتم دچار انحراف شده است. همچنین یکی از شانه هایم بالاتر از شانه دیگرم است.
  ممنون میشوم مرا راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر.
  پدر بنده 69 سالش هست و سابقه عمل دیسک گردن دارند.حدود سال 84.عللاوه بر دیسک گردن دیسک کمر دارند.حدود دو سال پیش تشنج داشتند.الان دارند دارو تشنج و جلوگیری از انسداد عروق مغزی به همراه داروی جلوگیری از آلزایمر مصرف میکنند.چون در حافظه پدرم تاثیر گذاشته است.چند سالی است مخصوصا بعد از تشنج مشکل ضعف حرکتی دارند به طوری که وقتی میخوان بعد از مدتی نشستن بلند بشن به سختی بلند میشن و قدمهایشان کوتاه و عدم تعادل دارند.به یکی از همکاراتون که مراجعه کرده بودیم فرمودند مشکل دیسک کمرشان چندان حاد نیست و علت این مشکلات وجود لکه یا خون مردگی(یا همچین چیزی)در نخاع گردنشان است که ناشی از ضایعه دیسک گردنشان است و ضعف حرکتی و حرکت مثل ربات به همین علت است.میخواستم نظر شما دکتر را هم بدانم و ببینم از دیسک گردن است یا کمر و آیا عمل جایز است یا نه چون زندگیشان را با مشکل همراه کرده است.عکس های MRI خدمت شما پیوست میگردد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  آقای دکتر .من پارگی خفیف دیسک ال ۱و ال ۲ دارم ولی درد سدید در پاها و ...ندارم ولی دکترا میگن باید زود عمل باز بشی چون ممکنه بدون هیچ علایم بالینی دچار بی اختیاری اداری و مدفوع و ...بشی ...نظر شما چی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   ضایعه عملی ندیدم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلامدتو عکس امارای نشان داده دوتا از دیکس ۴ ،۵ پاره شوده کار نمی کنم خوبم ولی تا میرم سر کار دوباره مگیره ممنون مشوم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام،من سي تي دادم دیسک c5-c6 از نظر ارتفاع کاهش یافته و برآمده است.
  يه دوره درمان انجام دادم خوب شد اما الان بعد از ٣ ماه دوباره با انجام ورزش بدنسازي سوزش گردنم و درد در ناحيه كول برگشت،پيشنهاد شما براي درمان چيست كه بتونم دوباره ورزش كنم و وزنه بزنم چون فقط ٣٠ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  حدود8ماه عمل باز انجام دادم و پیچ کردم. ولی بعداز8ماه هیچ بهتر نشدم. در بیشترش ه ونمیتونم سرکارم برم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربر مهیار سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من سه ماهی کمرمو عمل کردم پلاتین خوردم میتونم بعد این سه ماه حجامت تو کتفم انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   !!!
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما بزرگوار.من مدتی هست کمر درد دارم (گودی کمرم)تا اینکه چند روزی هست که دردش بیشتر شده به نظر شما احتمال هست دیسک پاره شده باشه.چون شنیدم اگه دیسک کمر پاره شده باشه دردش به پا یا بازو میزنه ولی من ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات