ورزش برای بهبود فتق دیسک کمر (7 مورد)

طبق ارزیابی و تحقیقات انجام شده، روش های متعددی برای بهبود فتق دیسک کمر وجود دارد. تمریناتی که در آن پیش بینی می شوند تا درد مرکزی بدن که به نواحی دیگر پخش می شود را محدود کنند. در این مقاله به بیان 7 ورزش برای بهبود فتق دیسک کمر پرداخته شده است. اگر این تمرینات منجر به افزایش درد شوند بهتر است انجام آن ها را متوقف کرده و به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.


1- رفع فشار ستون فقرات

کاربرد این تمرین

حرکت مخصوص کشش ستون فقرات باید اولین گامی باشد که جهت درمان دیسک برآمده و یا بیرون زده خود امتحان کنید؛ چرا که می تواند یک فضای مناسب بین ستون مهره ها ایجاد کند و در نتیجه فشار از روی دیسک برداشته می شود.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • از یک میله، بالای در یا هر چیزی که بتوانید از آن آویزان شوید استفاده کنید و به بدن خود اجازه دهید آویزان شود.
 • به مدت 30 ثانیه در این حالت بمانید و سه دست از این حرکت را انجام دهید.
 • جهت جلوگیری از بروز هرگونه اسپاسم باید به آرامی از این حالت خارج شوید.
 • این موضوع منجر به بروز هیچگونه دردی نمی شود. با این حال در صورت تجربه درد در حین این تمرین پیشنهاد می کنیم انجام آن را متوقف کرده و تمریناتی که در ادامه معرفی می کنیم را بررسی کنید.

1-Spine-decompression

2- کشش در حالت ایستاده

کاربرد این تمرین

این حرکت می تواند به خوبی تمامی کارهایی که در روزمره خود انجام می دهید ( نظیر قوز کردن کمر ) را برگرداند. از آنجایی که بیشتر مشکلات فتق دیسک و بیرون زدگی آن مربوط به حالت نامناسب بدن یا انعطاف پرتکرار ستون فقرات است، این حرکت کمک می کند تا دیسک بدن شما به حالت خنثی خود برگردد.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • این تمرین را با ایستادن در حالت مناسب شروع کنید. حالا دو دست خود را در دو طرف از ناحیه پایینی کمر قرار دهید. حالا به کمک قدرت دست های خود ناحیه باسن را رو به جلو و ستون فقرات را به سمت عقب هدایت کنید. این کشش بدن را با گردن خود نیز دنبال کنید به نحوی که نگاه شما به سمت سقف باشد.
 • کار را با 10 تکرار در دو الی سه دست آغاز کنید
 • این حرکت مخصوصا برای زمانی مناسب است که قصد دارید پس از مدتی نشستن پشت میز به خود استراحت دهید.
 • این حرکت معمولا منجر به بروز دردی نمی شود. اما اگر در حین انجام تمرین احساس درد داشتید، حتما آن را متوقف کرده و به سراغ تمرین هایی که در اینجا اشاره کرده ایم بیایید.

2-Stadning-extensions

3- حالت نیمه کبری ( کشش ناحیه کمر )

کاربرد این تمرین

این ورزش یکی از انواع ورزش برای بهبود فتق دیسک کمر میباشد. حرکت کششی نیمه کبری به کشیدن دیسک به سمت عقب و مرکز دیسک بین مهره ای فرد کمک کرده و فرد کم کم بهبود پیدا می کند.

هدف از انجام حرکات کششی پر تکرار، تمرکز بر روی علائم و درد مرکزی است. بدان معنا که درد پای مورد نظر که به نواحی پایین تر منتشر می شود باید دوباره به بالا و نزدیک کمر برگردد. در نتیجه این اتفاق درد فرد کاهش خواهد یافت.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • این حرکت را با دراز کشیدن بر روی شکم خود آغاز نمایید. در حالی که ناحیه پایینی کمر هنوز در ارتباط با زمین باشد، از آرنج خود کمک بگیرید و بخش بالایی بدنتان را به سمت بالا ببرید.
 • این وضعیت بدنی را به مدت ده الی پانزده ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت قبلی ( درازکش بر روی شکم) برگردید.
 • کم کم مدت زمانی که بدن را در حالت نیمه خم می برید افزایش دهید و به 30 ثانیه برسانید. سعی کنید این حرکت کششی را ده بار تکرار کنید.
 • در ابتدا ممکن است نتوانید به خوبی قرار داشتن در این وضعیت را تحمل کنید، پس حتما آن را با دقت و شکیبایی آغاز نمایید. اگر احساس درد دارید به سراغ تمرینات دیگر بروید.

3-Half-Cobra-Pose

4- حرکت تمام کبری ( کشش پیشرفته )

کاربرد این تمرین

ایده اصلی و هدف ما از این حرکت مشابه با تمرین قبلی ( حالت نیمه کبری ) است. این حرکت کششی پیشرفته کمک می کند تا دیسک به سمت مرکز بین مهره ای برگردد و در نتیجه آن شاهد بهبود علائم و درد فرد خواهیم بود.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • پس از این که در حرکت نیمه کبری موفق و حرفه ای شدید، امکان این که به سراغ حالت پیشرفته تر از آن بروید فراهم می شود. این تمرین را با دراز کشیدن بر روی شکم خود آغاز کنید. در حالی که بخش پایینی کمر و باسن را بر روی زمین نگه می دارید، بدن خود را به کمک دست ها به سمت بالا ببرید.
 • به مدت ده ثانیه در این حالت باقی بمانید. سعی کنید ده تکرار برای آن انجام دهید.
 • در نهایت سعی کنید برای مدت زمان بیشتری ( بین 20 تا 30 ثانیه) در این وضعیت باقی بمانید.
 • در صورت داشتن هرگونه درد در این تمرین، بهتر است از انجام آن صرف نظر کنید. به جای آن می توانید به سراغ گزینه های دیگر لیست ما بروید.

4-Full-Cobra-Pose

5- کشش در حالت چهار دست و پا ( Cat-Cow)

کاربرد این تمرین

این ورزش برای بهبود فتق دیسک کمر یکی از محبوب ترین تمرینات کششی برای مشکل فتق دیسک کمر است و با ترکیب کردن دو حرکت مختلف یوگا توانایی تسکین فشار روی دیسک بیرون زده افراد را دارد.

با انجام این حرکت می توانید فضای بین مهره ای در ستون فقرات خود را افزایش دهید. همچنین به کمک این تمرین میزان انعطاف و حرکت ستون فقرات افزایش می یابد که در نهایت درد ناشی از فتق دیسک را کاهش داده و سرعت بهبود فرد را بالا می برد.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • این حرکت را با قرار گرفتن در حالت چهار دست و پا آغاز کنید. تنفس کرده و اکسیژن را در داخل ریه های خود ببرید و اجازه دهید شکم شما به سمت زمین افتادگی پیدا کند. در این حالت باید نگاهتان به سمت سقف باشد.
 • سپس بازدم کرده و ستون فقرات خود را در هوا بچرخانید. در این حالت باید دست های خود را به سمت زمین فشار دهید و گردن خود را کمی خم کنید تا نگاهتان به پای خود باشد.
 • این حرکت را در قالب دو الی سه دست با ده تکرار انجام دهید.

5-Cat-Cow

هدف از تمرین های ششم و هفتم تثبیت و تراز کردن ستون فقرات است تا در آینده با مشکل فتق دیسک کمر مواجه نشوید.

6- حرکت فیله کمر ( Bird Dog)

کاربرد این تمرین

این تمرین به تقویت و تثبیت ناحیه پایینی کمر و عضلات عمیق ستون فقرات کمک می کند. این کار به داشتن یک وضعیت بدنی مناسب و جلوگیری از بروز فتق دیسک کمر در آینده کمک شایانی خواهد کرد.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • کار را در حالی که دست ها در زیر شانه ها و زانوها در زیر باسن باشند آغاز کنید.
 • دست چپ خود را بالا برده و آن را به سمت جلو ببرید تا با بدن هم راستا شود. به صورت همزمان پای راست خود را به سمت عقب بکشید تا با بدن هم راستا شود.
 • به مدت دو الی سه ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس بدن را به حالت عادی برگردانید.
 • حالا این حرکت را برای دست راست و پای چپ انجام دهید.
 • حرکات دو طرف در دو الی سه دست 10 تایی انجام می شوند
 • مطمئن شوید که سر، گردن و کمر شما در حالت خنثی و مناسب باشند تا فشار روی گردن به حداقل خود برسید.

6-Bird-Dog

7- حرکت پلانک

کاربرد این تمرین

این حرکت با تقویت عضلات عمیق ستون فقرات به تغییر وضعیت باسن در ناحیه مناسب کمک می کند.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

 • کار را با دراز کشیدن بر روی شکم و در حالی که ساعد بر روی زمین قرار گرفته باشد آغاز کنید.
 • حالا بدن خود را به سمت بالا حرکت دهید به طوری که فقط ساعد و انگشتان پا با زمین در ارتباط باشند.
 • ابتدا بهتر است برای ده ثانیه در این وضعیت بمانید اما با گذر زمان سعی کنید مقدار را به 30 ثانیه افزایش دهید و دو الی سه دست انجام دهید.
 • مطمئن شوید که کمر در وضعیت ثابت و خنثی باقی بماند.

7-Plank

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرتضی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر قبلا هم مزاحم شما شدم و با توجه به شرح حال فرمودید شنا و استخر بهترین راه می باشد امروز ریپورت ام آر آی رو گرفتم میفرستم خدمتتون ممنون میشم نظر گرانبهای شما رو هم داشته باشم ممنون.درضمن من الان تقریبا ۶ روز از اولین درد کمر میگذره ولی الان خدا رو شکر هیچگونه دردی ندارم و دارو هم مصرف نمیکنم که پزشک اینجا قبل از ریپورت گفتن پارگی دیسک داری باید چند ماه مراعات کنی و چون درد نداری فعلا عمل نیاز نیست .سن ۳۵ قد ۱۸۶ و مرد می باشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   مشکلی نیست اگر درد ندارید
 • تصویر کاربراحمدرببعی دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پیش شما جراحی کردم میخواستم بدونم بستن کمربند طبی برای کمر خوبه یا سعی کنم نبندم الان۱ساله عمل کردم و بعضی وقت ها کمر درد دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر لازم نیست
 • تصویر کاربرZahra پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم پارگی دیسک داره که دکترا گفتن عصب سیاتیک پای چپش رو ضعیف کرده و پای چپش لاغر شده و دوتا بیرون زدگی دیسک هم داره خواستم بدونم به جراحی نیازه یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. چند سال پیش با گردن درد شدید به پزشک مراجعه کردم که بعد از ام ار آی مشخص شد دیسک شدید و گرفتگی کانال شدید نخاعی دارم.بعد از فیزیوتراپی خوب شدم و یکی دو دکتر گفتن عمل کنم و یکی دو نفر گفتن چون مشکل خاصی نداری عمل لازم نیست.نظر شما چیه آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر اثر فشاری روی نخاع دارید یعنی عمل لازمه
 • تصویر کاربرحامد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من با توجه به تشخیص شما مهره L1 کمرم شکسته و باید به مدت 2 ماه بریس ببندم و از اول بهمن بستم. اما شما گفتید بعد 2 ماه بیا دوباره عکس بگیر که ببینیم جوش خورده یا نه.
  حالا سوال من اینجاست که پایان 2 ماه میشه اول عید. خواستم بدونم کی باید بیایم برای ویزیت دوباره با توجه به اینکه تعطیلات و موضوع ویروس کرونا در پیش داریم.
  ممنون میشم اگه بگید که درصد ترمیم مهره شکسته با بریس چقدر هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   شنبه این ده مراجعه کنید عکس بگیریم
 • تصویر کاربرMarjaneh چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من دو ماه پيش عمل كمر داشتم پيش خودتون خيلي الان خوب و راحتم فقط يه مشكل هست كه صبح ها با يه تكون إدرار من خارج ميشه يا اينكه نشستم بعد كه ميخوام بلند بشم خروج ادرار دارم. ميشه راهنمايي كنين لطفا من چكار كنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   ربطی به عمل کمر نداره
   افتادگی مثانه دارید
 • تصویر کاربرلیندا سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر به من گفته دیسک ۴ و پنجم متورم شده، عمل نمیخواد، با فیزیوتراپی و راه رفتن در اب هم خوب میشه. ده جلسه رفتم فیزیوتراپی فقط دردم به سوزش تبدیل شد در اب هم که راه میرم کمرم می سوزه . الان بیشتر از ده دقیقه بشینم کمرم. درد میگیره و همش باید بخوابم تا اروم باشه. صبح ه‍ا که بیدار میشم هیچ دردی ندارم ولی به محض راه رفتن بیش از بیست دقیقه پای راستم سوزن سوزن میشه و نشستن حداکثر پنج تا ده دقیقه درد دارم.
  از چهار ماه پیش مشکلم شروع شد. آیا همین درمانها رو ادامه بدم؟ قرص ضد التهاب و ب۱ ۳۰۰ هم خوردم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   فکر میکنم زودتر ویزیت لازم است
   قبل از عید مراجعه کنید
 • تصویر کاربرگلناز سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  بهترین شکل خوابیدن بعد از جراحی دیسک از نظر شما کدام است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   محدودیتی ندارید
   دمر مناسب نیست
 • تصویر کاربروحید سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  پدر من 64سالشه ومشکل کلیه هم داره و اوره و کراتین کلیه هاش بالاست و هردارویی نمیتونه استفاده کنه .
  چندماهی است که پادرد شدید داره که با تجویز دکتر ام آر ای گرفته شد . دوتا از پزشکان شهرستان تشخیص دادن دیسک کمر هست و یکی میگه نیاز بعه عمل داره و یکی میگه با دارو و استراحت حل میشه . تهران که اوردم و عکس ها رو نشون دادم پزشک گفت سرخوردگی مهره داره و دیسک نیست . خواستم بدونم توی این همه نظرات مختلف باید چیکار کنم . عمل سرخوردگی مهره عمل سختیه یا ن . بیمار بعد عمل مثل عمل دیسک تواناییش توی راه رفتن و کارهای روزمره از دست میده یا ن میتونه بصورت عادی کارهاش رو خودش انجام بده . ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
   عمل سرخوردگی مثل جراحی دیسک اعمال جراحی روتین هستند
   بشرطی که خوب انجام شوند
   بهتر است عکسهای ساده تکمیلی اخذ شود ویزیت شوید
 • تصویر کاربرGandom یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . الان دوماه که جراحی دیسک انجام دادم . درد در کمر و حالت برق گرفتگی دارم . علتش چیست؟و اینکه میخواستم بدونم میتونم ورزش سبک انجام بدم یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)
   طبیعیست
   شنا کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر