آناتومی مهره های کمر و ستون فقرات

ستون فقرات از چند مهره تشکیل شده و آناتومی مهره های کمر چگونه است؟


 مهره های کمری (Lumbar)

مهره های کمر 5 عدد و بعلت فشار و وزن زیاد بزرگ هستند. در آناتومی کمر ،زوائد عرضی فاقد رویه مفصلی و فاقد سوراخ عرضی هستند. سوراخ مهره ای سه گوش است و از سوراخ مهره ای سینه ای بزرگتر و از سوراخ مهره های گردنی کوچکتر است. تنه مهره ای در کمر درشت و در مقطع کلیوی شکل است. ارتفاع تنه پنجمین مهره کمری در طرف جلو بیشتر از طرف عقب است.

پدیکولها کوتاه هستند. زائده خاری تقریباً افقی چهارگوش و ضخیم می باشند. زوائد مفصلی فوقانی ناودانی و عمودی هستند و در کنار خلفی آنها زائده پستانی Mamillary.procces وجود دارد سطح مفصلی تحتانی محدب و استوانه ای هستند این فرم زوائد اجازه فلکسیون و مقداری اکستانسیون را می دهند اما حرکت چرخش را شدیداً محدود می کنند.

مهره های کمر

زائده مفصلی تحتانی پنجمین مهره از مهره های کمر وسیع و سخت تر است و با زائده مفصلی ساکروم جفت می شود. زوائد عرضی باریک و درازند. در قسمت خلفی تحتانی ریشه آنها یک برجستگی به نام زائده عرضیAccessory process دیده می شود. دارای زائده های عرضی حجیم است که با تمام پدیکول ادامه می یابد و تا روی بدنه مهره کشیده می شود و به رباط Iliolumbar اتصال می یابد لامیناها در مهره های کمری با هم کاملاً فاصله دارند و توسط رباطهای زرد به هم متصلند و از فاصله بین آنها می توان برای Lumber Puncture استفاده کرد.

در ناحیه کمری از قسمت پشتی جانبی، عضله پسواس بزرگ ما بین تنه ها و زوائد عرضی در جلو قرار دارد و بین اینها کمانهای مابین قسمتهای مقعر مهره ای کشیده شده است.

در سطح اولین سوراخ مهره کمری Conus Medullaris نخاع شوکی می باشد و سوراخ بعدی مهره ای شامل cauda equina و مننژ نخاع می باشد. Conus Medularis قسمتی انتهایی نخاع است که در سطح کانال نخاعی L1-L2 خاتمه می یابد و پس از آن رشته های دم اسبی Cauda equina با مننژ نخاع می باشد.

 انحناهای ستون مهره ای

در یک فرد بالغ مذکر طول ستون مهره ای حدود 70 سانتیمتر است که قسمت گردنی حدود 12 سانتی متر، توراسیک 28 سانتیمتر و قسمت کمری 18سانتیمتر. ساکروم و کوکسیکس 12سانتیمتر است. در بانوان طول کل ستون مهره ای حدود 60 سانتیمتر است انحناء ستون فقرات از نیمرخ 4 عدد شامل انحناء گردنی، توراسیک، کمری و لگنی است که دوتای آن اولیه است انحناهای توراسیک و لگنی اولیه می باشند.

از ابتدای دوره تشکیلات جنینی یک انحناء بزرگ با تقعر ونترال وجود دارد. از پنجمین ماه زندگی داخل رحمی، دومین انحناء بازهم با تقعر ونترال در ناحیه ساکروم و کوکسیکس برای جا دادن احشاء لگنی پدید می آید.انحناء گردنی قبل از تولد ظاهر می شود و حوالی ماههای 3 تا 4 بعد از تولد که سر از توراکس بلند می شود انحناء تشدید می شود تا دومین مهره سینه ای امتداد دارد. انحناء کمری در 12 تا 18 ماهگی هنگام شروع راه رفتن پدید می آید که باعث انتقال مرکز ثقل بدن به پاها می شود.

ستون مهره های کمر

این تغییرات در بیومکانیک مهره های کمر ظاهراً عامل بسیار مهمی در ایجاد تغییرات زیاد در نسبتهای جسم مهره ای به دیسکهای بین مهره ای می باشد. بخصوص در مهره کمری پنجم و دیسک زیر آن. بررسی های رادیوگرافیک برروی 195 جنین انسانی با سنین 8 تا 23 هفته نشان داده است که 83% آنها خم گردنی را پیش از شروع استخوان سازی قابل مشاهده داشته اند. همچنین نقش حرکات جنینی را در ایجاد انحناء گردنی قابل ملاحظه دخیل داشته اند.

خم توراسیک به سمت جلو تقعر دارد و از مهره دوم تا دوازده پشتی می رسد. خم کمری به سمت جلو تحدب دارد و در افراد مؤنث بزرگتر است واز آخرین مهره توراسیک تا زاویه لومبوساکرال می رسد و تحدب 3 قسمت آخری این قسمت بیشتر است که این عمدتاً به علت عمق قدامی بیشتر دیسکهای بین مهره ای در این ناحیه است البته شکل خاص جسم مهره ای هم مؤثر می باشد.

مهره های لگن

خم لگنی از مفصل لومبوساکرال تا نوک استخوان کوکسیکس ادامه دارد وتقعر آن قدامی تحتانی است. در قسمت بالای ناحیه توراسیک معمولاً کمی انحناء جانبی وجود دارد که شامل تحدب به راست در افراد راست دست و تحدب به چپ در افراد چپ دست می باشد. در دو مهره آخری کمر ارتباط معکوسی بین سطوح فوقانی و تحتانی جسم مهره ها وجود دارد و اندازه پدیکولها و زوائد عرضی نشان دهنده این است که این 2 مهره کمی از نیروهای فشارنده وارد برستون مهره ها را به لگن منتقل می کنند.

هفتمین مهره گردنی در قسمت انتهایی شیار پشتی گردن لمس می شود و اولین و دومین خارهای پشی نیز معمولاً قابل لمس هستند. زائده خاری یا شوکی مهره سوم پشتی درسطحScapular spine است و خار مهره هفتم در حد زاویه تحتانی استخوان کتف، وقتیکه بازوها آویزان هستند می باشد. زائده خاری مهره چهارم کمری در موازات ستیغ ایلیاک وخارخلفی تحتانی ایلیاک نیز همسطح دومین مهره ساکرال است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرشیرین جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض احترام من از ستون فقراتم عکس سه بعدی انداختم ،و ظاهرا دچار کجی ستون فقرات هستم ولی عکس با عکس های انحراف ستون فقرات متفاوت هستش یعنی مدل csنیست ،نسبت به یک خط قائم و۹۰ درجه کج هست ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،پدرمن ۵۰سالشونه وده سال قبل دیسک۲و۳شون رو عمل کردن وعملشون عالی بودولی الان بعد ده سال دچارپارگی دیسک۲و۳شدندودردشدیدی در پای چپشون به وجود اومد الان یک ماهه عمل کردند دکترشون گف پلاتین نزاشتن،دردخفیفی در پشت کشاله ران وساق هردو پا دارن.ایاطبیعی است یاخیر؟علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   طبیعیه
 • تصویر کاربرآیدین جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من در بازی فوتبال افتادم و با سی تی اسکن مشخص شد زواید مهره کمر L1 و L3 من شکسته.
  جناب اقای دکتر عبدالحسین پور
  من چیکار باید بکنم
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   اگر فقط ان باشد که گفتید مشکلی نیست
 • تصویر کاربرحامد یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مهره L1 کمرم شکسته و پیش شما ویزیت شدم و قرار شد یا عمل کنم یا بریس ببندم که بریس رو انتخاب کردم. ولی فراموش کردم ازتون بپرسم اگه خم نشم و بصورت نشسته کارهای اداری و سبک انجام بدم درصد اینکه شکستگی رفع بشه و احتیاج به عمل نباشه چند درصد هست؟ و اینکه طی چه مدت باید بریس استفاده کرد تا نتیجه گرفت ؟ مرسی از توجهی که دارید. راستی مدارک من در سوال 1140 موجود است.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام :همسربنده نزدیک به ده ماه است که دیسک گردن و تنگی کانال نخاع گردنی خود را در بیمارستان قدس اراک جراحی نموده است و از پروتز استفاده شده اما دو سه هفته ی اخیر درد زیادی دارد ؛بفرمایید علت چیست؟البته از فیزوتراپی هم به مدت 10جلسه استفاده کردند
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش)
   حتما به پرشک محترمتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربراریکا یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من حدود جهل روز پیش جراحی دیسک کردم
  دیستکتومی اما هنوز گز گز و بی حسی پام کاملا برطرف نشده است
  حدودا چه مدت بعد از عمل این حالت کاملا از بین می‌رود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سه ماه
 • تصویر کاربرمریم چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم در گذشته تصادف کرده بود و ستون فقرات آسیب دیده و پیچ و مهره نگذاشته بودن کج جوش خورده الان در سن 62درد کمر خیلی اذیتش میکنه باید چکار کنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   نیاز بحثه جراحی ممکن است
 • تصویر کاربربهار دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ترجمه ام آر آی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   ۸۸۷۵۱۲۳۴
 • تصویر کاربرآرزو چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،اقای دکتر خاله من تو هفته ۱۸ بارداری دچار تصادف شده و مهره ۱۲ کمرش شکسته اما باتوجه به اینکه بچه اولش رو به دلیل سرطان از دست دادحاصر نشد عمل جراحی کنه و بانظر دکترها بدون عمل و با بستن کمربند مرخص شد اما الان بسیار داره ،ایا بنظر شما این دردش ادامه داره،؟نطر شما درمورد وضعیتش چیه؟ما از اراک هستیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)
   پاسخ دادم
 • تصویر کاربردکتر یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشین میخواستم بدونم تعداد مهره های کوکسیکژنال توسط چه عاملی تو انسان ها تعیین میشه براساس تحقیقاتم انسان ها بین ۳ تا ۵ تا مهره کوکسیکژنال دارن حالا چرا برخی ۳ تا چرا بعضی۴تا و بعضی دیگر ۵تا دارن خوشحال میشم اگه جواب بدین🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   اینجا سوالات بیماران پاسخ داده میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر