آناتومی مهره های کمر و ستون فقرات

ستون فقرات از چند مهره تشکیل شده و آناتومی مهره های کمر چگونه است؟


 مهره های کمری (Lumbar)

مهره های کمر 5 عدد و بعلت فشار و وزن زیاد بزرگ هستند. در آناتومی کمر ،زوائد عرضی فاقد رویه مفصلی و فاقد سوراخ عرضی هستند. سوراخ مهره ای سه گوش است و از سوراخ مهره ای سینه ای بزرگتر و از سوراخ مهره های گردنی کوچکتر است. تنه مهره ای در کمر درشت و در مقطع کلیوی شکل است. ارتفاع تنه پنجمین مهره کمری در طرف جلو بیشتر از طرف عقب است.

پدیکولها کوتاه هستند. زائده خاری تقریباً افقی چهارگوش و ضخیم می باشند. زوائد مفصلی فوقانی ناودانی و عمودی هستند و در کنار خلفی آنها زائده پستانی Mamillary.procces وجود دارد سطح مفصلی تحتانی محدب و استوانه ای هستند این فرم زوائد اجازه فلکسیون و مقداری اکستانسیون را می دهند اما حرکت چرخش را شدیداً محدود می کنند.

مهره های کمر

زائده مفصلی تحتانی پنجمین مهره از مهره های کمر وسیع و سخت تر است و با زائده مفصلی ساکروم جفت می شود. زوائد عرضی باریک و درازند. در قسمت خلفی تحتانی ریشه آنها یک برجستگی به نام زائده عرضیAccessory process دیده می شود. دارای زائده های عرضی حجیم است که با تمام پدیکول ادامه می یابد و تا روی بدنه مهره کشیده می شود و به رباط Iliolumbar اتصال می یابد لامیناها در مهره های کمری با هم کاملاً فاصله دارند و توسط رباطهای زرد به هم متصلند و از فاصله بین آنها می توان برای Lumber Puncture استفاده کرد.

در ناحیه کمری از قسمت پشتی جانبی، عضله پسواس بزرگ ما بین تنه ها و زوائد عرضی در جلو قرار دارد و بین اینها کمانهای مابین قسمتهای مقعر مهره ای کشیده شده است.

در سطح اولین سوراخ مهره کمری Conus Medullaris نخاع شوکی می باشد و سوراخ بعدی مهره ای شامل cauda equina و مننژ نخاع می باشد. Conus Medularis قسمتی انتهایی نخاع است که در سطح کانال نخاعی L1-L2 خاتمه می یابد و پس از آن رشته های دم اسبی Cauda equina با مننژ نخاع می باشد.

 انحناهای ستون مهره ای

در یک فرد بالغ مذکر طول ستون مهره ای حدود 70 سانتیمتر است که قسمت گردنی حدود 12 سانتی متر، توراسیک 28 سانتیمتر و قسمت کمری 18سانتیمتر. ساکروم و کوکسیکس 12سانتیمتر است. در بانوان طول کل ستون مهره ای حدود 60 سانتیمتر است انحناء ستون فقرات از نیمرخ 4 عدد شامل انحناء گردنی، توراسیک، کمری و لگنی است که دوتای آن اولیه است انحناهای توراسیک و لگنی اولیه می باشند.

از ابتدای دوره تشکیلات جنینی یک انحناء بزرگ با تقعر ونترال وجود دارد. از پنجمین ماه زندگی داخل رحمی، دومین انحناء بازهم با تقعر ونترال در ناحیه ساکروم و کوکسیکس برای جا دادن احشاء لگنی پدید می آید.انحناء گردنی قبل از تولد ظاهر می شود و حوالی ماههای 3 تا 4 بعد از تولد که سر از توراکس بلند می شود انحناء تشدید می شود تا دومین مهره سینه ای امتداد دارد. انحناء کمری در 12 تا 18 ماهگی هنگام شروع راه رفتن پدید می آید که باعث انتقال مرکز ثقل بدن به پاها می شود.

ستون مهره های کمر

این تغییرات در بیومکانیک مهره های کمر ظاهراً عامل بسیار مهمی در ایجاد تغییرات زیاد در نسبتهای جسم مهره ای به دیسکهای بین مهره ای می باشد. بخصوص در مهره کمری پنجم و دیسک زیر آن. بررسی های رادیوگرافیک برروی 195 جنین انسانی با سنین 8 تا 23 هفته نشان داده است که 83% آنها خم گردنی را پیش از شروع استخوان سازی قابل مشاهده داشته اند. همچنین نقش حرکات جنینی را در ایجاد انحناء گردنی قابل ملاحظه دخیل داشته اند.

خم توراسیک به سمت جلو تقعر دارد و از مهره دوم تا دوازده پشتی می رسد. خم کمری به سمت جلو تحدب دارد و در افراد مؤنث بزرگتر است واز آخرین مهره توراسیک تا زاویه لومبوساکرال می رسد و تحدب 3 قسمت آخری این قسمت بیشتر است که این عمدتاً به علت عمق قدامی بیشتر دیسکهای بین مهره ای در این ناحیه است البته شکل خاص جسم مهره ای هم مؤثر می باشد.

مهره های لگن

خم لگنی از مفصل لومبوساکرال تا نوک استخوان کوکسیکس ادامه دارد وتقعر آن قدامی تحتانی است. در قسمت بالای ناحیه توراسیک معمولاً کمی انحناء جانبی وجود دارد که شامل تحدب به راست در افراد راست دست و تحدب به چپ در افراد چپ دست می باشد. در دو مهره آخری کمر ارتباط معکوسی بین سطوح فوقانی و تحتانی جسم مهره ها وجود دارد و اندازه پدیکولها و زوائد عرضی نشان دهنده این است که این 2 مهره کمی از نیروهای فشارنده وارد برستون مهره ها را به لگن منتقل می کنند.

هفتمین مهره گردنی در قسمت انتهایی شیار پشتی گردن لمس می شود و اولین و دومین خارهای پشی نیز معمولاً قابل لمس هستند. زائده خاری یا شوکی مهره سوم پشتی درسطحScapular spine است و خار مهره هفتم در حد زاویه تحتانی استخوان کتف، وقتیکه بازوها آویزان هستند می باشد. زائده خاری مهره چهارم کمری در موازات ستیغ ایلیاک وخارخلفی تحتانی ایلیاک نیز همسطح دومین مهره ساکرال است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیام چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خانمم بارداره تو ۲۵ هفته هستند تو سنوگرافی رویت شده که مهره های ستون فقرات جنین از هم فاصله دارند و گفتند که در حین به دنیا اومدن بچه بلافاصله باید عمل جراحی بشن خواستم بپرسم آیا خطری در این عمل جون بچه رو تهدید میکنه یا نه ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   بله ممکنه
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من دوجلسه پیشه تون اومدم وادرس دادین برم واسه عمل پیش اقای دکترفرشاد نکویی رفتم پیش شون و ایشون گفتن با عمل درست میشه ...ولی به حرفی که میزنن اعتماد ندارم لطفا خودتون اگه میتوانید عمل کنید بیام پیش خودتون ....
  لطفا کمکم کنید اقایی دکتر بین دوراهی موندم....
  09129723360برزنونی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعباس شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرم ام آر آی گرفته از کمرش دکتر تووو شهرستان بهش گفته حتما باید عمل بشه وگرنه فلج میشه میخواستم بدونم میتونم ام آر آی مادرمو بیارم خدمتتون ینظر شمارو در این باره بدونم من مقیم تهرانم ولی مادرم شهرستانه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   بله حتما به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر
  دکتر خارها خیلی برجسته دارم که بغیر از خم شدنم بصورت ایستاده نیز قابل لمس وشمارش هستند،وکمر درد بسیار شدیدی بعد از ایستادن یا نشستن (بدون تکیه دادن)پدید می آید با اینکه اندامی لاغر دارم
  لطفا نام علمی این پدیده چیست و آیا درمان دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   علایمی که ذکر کردین طبیعی است
 • تصویر کاربر....A چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .خانمی 37 ساله هستم.
  با فتق دیسک گردن و درد در ناحیه گردن ،کتف و دست راست تا آرنج دارم ولی هیچگونه خواب رفتگی ، بی حسی ،مرمر کردن و سوزن سوزن شدن ندارم.
  لطفا نظر تون رو بگید.ممنون..
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   معاینه عصبی لازم است

    

 • تصویر کاربرسبحان پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  عرض ادب و احترام
  زمان دقیق شکستگی مهره کمر از روی سی تی اسکن امکان پذیر می باشد؟
  آیا امکان دارد متخصص با دیدن شکستگی مهره کمر که زمان آن دو سال پیش بوده است آن شکستگی را تایید و پزشک قانونی نیز گواهی برای فرد صدمه دیده صادر کند؟
  برقرار باشید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   بدرجاتی بله
   نیاز به ام ار ای هم هست

 • تصویر کاربرسوگی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 10 روز پیش عمل باز تنگی کانال ال 4،ال 5، انجام دادم قبل عمل کل پای راستم بی حس و مور مور میشد چند روز بعد عمل انگشتان پای راستم دوباره شروع به گز گز کردخیلی ناراحت و نگرانم ایا دوباره دیسک کمرم عود کرده یا که عادی است؟ لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   خیر عادیست

 • تصویر کاربرMasuwm پنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خسته نباشید. من مادرم ۷۵ سال دارد. مهره پایین کمرش شکسته بود و در اثر عمل تزریق سیمان ، یکی از پاهش بعد از عمل از زانو به پایین بی حس شد ، الان یک ساله که پاش بی حسه و خیلی دکتر بردیم اما فایده ای نداشت ، یک دکتر فوق متخصص گفت عصب پاش ضعیف شده ، اما هیچکدوم راه درمان قطعی ندادند ، روحیه مادرم هم اصلن خوب نیس ، راه درمانی نداره آقای دکتر ؟!
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   پرتبروپلاستی بایستی در دست افراد با مهارت بالا انجام شود و هر چند لیک سیمان از عوارض ان است ولی معمولا علامت عصبی ایجاد نمیکند. اگر علامت عصبی بدهد بایستی توسط جراح باز شود
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا تنگی کانال راه حل آندوسکوپیک دارد؟بیمارخانم ۷۰ ساله با درجاتی از پوکی استخوان است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   تنگیهای مختصر در زمینه دیسکهای پاره شده را با اندوسکوپ و میکروسکوپ میتوان جراحی کرد ولی تنگیهای وسیع را خیر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر