علت کمردرد در سنین بالا چیست؟

احساس درد و ناراحتی در ناحیه کمر، علامت شایع بسیاری از بیماری های اسکلتی و غیراسکلتی است.


ولی ارزیابی پزشکی برای یافتن مواردی که حائز اهمیت بوده یا نیاز به اقدام فوری پزشکی دارند، باید انجام شود.

اهمیت کمردرد از چند جهت مورد توجه است.

 • هزینه اجتماعی سالانه بالا
 • علایم مربوط به کمر شایع ترین علت ناتوانی در بیماران کمتر از 45 سال می باشند.
 •  50 درصد از کارگران بالغ هرسال دچار آسیب کمر می شوند.

تقریبا 1% جمعیت به علت کمردرد دچار ناتوانی مزمن هستند.

علل کمردرد

ضربه

ضربه به کمر می تواند به صورت رگ به رگ شدن(Sprain) و یا شکستگی مهره باشد، رگ به رگ شدن کمر ناشی از بلند کردن جسم سنگین، افتادن به زمین یا کشیدگی ناگهانی عضلات کمر( مثلا در تصادفات) باشد که در اینجا درد محدود به کمر می باشد.

شکستگی مهره ها

شکستگی مهره ها در بیماری های پوکی استخوان شدید، سرطانهای متاستاتیک، مصرف کورتونها و پرکاری تیروئید و پرکاری پاراتیروئید با ضربه های خفیف و یا حتی بدون ضربه هم ممکن است رخ دهد.

دیسک کمری

معمولا با درد کمر که به پا انتشار پیدا می کنند، مشخص می شود.

استئوآرتریت ستون فقرات

بیماران غالبا دردی دارند که با حرکت افزایش می یابد و با سفتی و محدودیت حرکتی همراه است.

اسپوندیلیت انکیلوزان

بیماران غالبا مردان زیر 40 سال هستند. کمردردی که با استراحت بدتر می شود و با فعالیت تسکین می یابد مشخصه این بیماران است.

کمردرد در جوانانتنگی مجرای نخاعی

کمردردی که با لنگش کاذب همراه هست، اغلب حاکی از تنگی کانال نخاعی است.

بیماری های تخریبی مهره ها

از قبیل تومورها ( اولیه یا متاستاتیک، عفونتهایی مثل مالاریا، سل و …) و پوکی استخوان می توانند مهره ها را درگیر کنند.

درد ارجاعی از بیماریهای احشایی

بیماری های معده و روده و دستگاه تناسلی بعضی اوقات می توانند باعث کمردرد شوند.

بیماری های روانی

بسیاری از مبتلایان به کمردرد مزمن( بیشتر از 3ماه)، ممکن است دچار افسردگی، اختلال اضطراب و ناخوشی روانی باشند. ضربه های روحی کودکی از جمله سوءاستفاده فیزیکی و جنسی می تواند باعث کمردرد مزمن شود.

درد وضعیتی کمر

در بسیاری از مبتلایان به درد مزمن کمر، درد آنها مربوط به وضعیت های نامناسب نشستن، ایستادن و کارکردن می باشد. که دردشان با استراحت برطرف می شودو در اینها ورزشهای تقویت کننده عضلات کمر و شکم موثر می باشد.

استئوپروز

 

پوکی استخوان

استئوپروز شایع ترین بیماری متابولیک استخوانی است که معمولا تا زمانی شکستگی رخ ندهد بدون علامت است. شکستگی های مهره اغلب با استرس اندکی مانند عطسه، سرفه و یا خم شدن به جلو رخ می دهند.شکستگی های مهره ای یکی از شایع ترین عوارض ناشی از استئوپروز است. که سالانه بیش از 1 میلیون بیمار را در جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

که شکستگی های مهره ها ناشی از استئوپروز حداقل 50% از شکستگی های ناشی از استئوپروز در جهان را شامل می شوند.تاثیر پوکی استخوان به طور فزاینده ای با پیرشدن جمعیت به رسمیت شناخته شده است.که در جهان تقریبا 20% از جمعیت مسن بالای 70 سال و 16% از زنان(پس از یائسگی) از شکستگی های کمپرسیون مهره ناشی از استئوپروز رنج می برند.

از 50 سالگی، 1 از هر 2 زن و 1 از هر 5 مرد در ریسک شکستگی مهره در طول زندگی هستند.شکستگی های کمپرسیون مهره (ناشی از استئوپروز)، به طور معمول علت هر 2 نوع کمردرد حاد و مزمن، دفورمیتی مهم ستون فقرات، ناتوانی جسمی و کاهش کیفیت زندگی و همینطور افزایش ریسک شکستگی های مهره در آینده و میزان مرگ و میر است.

بیشترین شکستگی ها در ناحیه توراسیک و توراکولومبار اتفاق می افتد و اغلب stable هستند.درمان های مختلف و رایج با هدف کاهش دادن درد، تثبیت کردن مهره ها و برگرداندن تحرک به بیمار انجام می گردد. کیفوپلاستی از راه پوست، یک روش درمانی مطمئن و موثر برای شکستگی های جسم مهره ناشی از استئوپروز است.

در کیفوپلاستی، یک بالن داخل جسم مهره گذاشته می شود تا باد کند و ایجاد یک حفره نماید تا بدین ترتیب ارتفاع جسم مهره اصلاح شده و اجازه تزریق کم فشار سیمان داده می شود. همچنین کیفوپلاستی برای اصلاح ناهنجاری کیفوز و کمک به ایجاد تراز ستون فقرات طراحی شده است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربِیک جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام:جنابعالی از اندک پزشکانی هستید که جواب میدهید اکثرا با عرض معذرت آفتابه لگن ۷دست شام و نهار هیچی برای جواب سلام پول باید داد نمی گم حقشان نیست ولی.. بیماران بالای ۶۰سال را اگر بسیا متمول باشند تحویل میگیرند بیمه تکمیلی SOS هم که قبول ندارند میدانم هزینه مطب به آن گرانی منشی مالیات آب برق گاز ودیگر...خود جنابعالی فکر نکنم موافق این رویه باشید برای دیگر انسانها هم ارزش قائل بشن مال کهن سالان از مرگ ترسی نداریم از دست و پا افتادن و بچه‌های امروزه خود بهتر میدانید خدا هیچ آفریده اش را محتاج غیر نکند و همه را بی نیاز از کمک غیر آقای دکتر درد و ناراحتی که بچه نوجوان جوان و پیر نمیشناسد کسی هست که تحمل درد شدید را داشته باشد کاش ما هم به حساب بیاییم اگر برای خودشان هم این مهم پیش آید؟! خدا را هم در نظر بگیرند از روش آنها روحمان هم بهم می ریزه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام بنده حقیر جانبازورزمنده هستم میخواستم ببینم موج انفجار که در زمان جنگ مجروح شودم سن و سال بالا ۵۴سالمه گاهی کمردرد دارم وخبلی زرج مبکشم علت چیست ابا اعصابووران ربطی به کمر دارد خودم جند متری پرتاب به اسمان وبه زمبن خوردم ولی دبگر چبزی بادم نمباد اقای دکتر ممنون میشم اگر راهنمابی بفرماید کمسبون پزشکی برابم زده تروما به کمروکمر درد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا به متخصص نورولوژی( داخلی اعصاب) مراجعه کنید.
 • تصویر کاربرهاشمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام. از حدود یکماه پیش مادر بنده در سن 72 سالگی، بدون ضربه و افتادن به تشخیص پزشکان رشت با ام آر آی دچار شکستگی مهره T 12 و فشردگی 50 درصد شده. کنسر، سل استخوانی، نارسایی کبد و کلیه بررسی شد و هیچکدام وجود نداشت، و تشخیص بر شکستگی به دلیل پوکی استخوان و فعالیت سنگین گذاشته شد. بیمار یک هفته برس بسته و روزانه قرص گاباپنتین 300 و اکسی کدون صبح و شب هر بار یک عدد مصرف میکنه اما کما کان از درد زیاد شکایت میکنه. سوال: پزشک ما در رشت شما رو برای جراحی ورتبروپلاستی معرفی کردن، آیا این عمل بصلاح هست؟ و آیا برای ویزیت اول بیمار همراه ما باشه یا با مدارک خدمت برسیم کافی است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرنوری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  پدرم ۸۴ ساله تقریبا ۱۰ سال پیش عمل دیسک انجام داد خوب بود تا یک سال پیش دوباره درد گرفت با دوا درمون ولی مدت چهار ماه هست از درد حتی گاهوقتی نمیتونه غذا بخوره ام ارای انجام داد میکن ۵ تا از مهرهاش مشکل نداره بنظر شما میتونه عمل کنه چون هم خودش اذیت هست هم ما لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  از جای بخیه خون میاد ایا مشکلی داره
  بعد از پانسمان خون بیرون زده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   فردا صبح بیمارستان مهراد اطاق عمل مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من حدود ۱۲ روز پیش عمل جراحی باز دیسک کمر داشتم
  قبل عمل من به سمت چپم یکم خم شده بودم که بعد عمل هم حین کاملا مشهوده و وقتی با دستم میخواهم لگنم را صاف کنم درد شدیدی از کمرم احساس میکنم
  این موضوع خیلی نگرانم کرده که نکنه مشکل جدیدی در لگنم بوجود آمده که مرتبط به دیسک کمرم نباشه!؟
  راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   نه انشالله
 • تصویر کاربرمرتضی شنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  دکتر برای فتق دیسک در ناحیه ی توراسیک t45 و t67 شما لیزر رو پیشنهاد میدید یا دیسکوژل؟ دکتر شکرچی گفتند اون قسمت رو تاحالا لیزر نکردم لیزر از ۸ ب بالا میشه. حالا به نظرتون من چه کنم دیسکوژل تزریق کنم یا لیزر؟
  تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   هردوتاش نادرسته
   دبسکوژل رسما کلاه برداریه
   و لیزر مصرفش اندک است
   اگر کسی میخواد انجام بده بگین بنویسه شما خوب میشین
   بعد انجام بدین
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام مادر اینحانب ۸۳ ساله طبق ام آر آی انجام شده تنگی کانال نخاع دارد و از درد در ناخیه کمر و پاهها واقعا کلافه و بشدت نارحت می باشد پیش پزشک جراح مغز و اعصاب بردیم گفتند باید عمل شود ولی بعضی ها گفتند سن بالا است و عنل جراحی اندیکاسیون ندارد لذا با تزریق دارو به ناحیه نخاع یکبار درمان انحام و مدت کوتاهی خوب بود البته بعذاز این اقدام درمانی سرکیجه ایشان تشدید و یکبار نیز بعلت سقوط دآار شکستکی استخوان ران شد و عمل نمود لطفا راهنمایب بفرمایید که برای تسکین درد ایشان چه اقداماتی انجام دهیم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   معاینه لازم ایت
 • تصویر کاربرامین سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  مشکل چیست دکتر البته بنده سئوال را درست مطرح نکردم وضعیت مادر من به لین شدت نیست ولی ایشون پای راستش رو روی زمین میکشه زیاد نمیتونه راه بره و خسته میشه و درضمن تعادل زیاد هم نداره یعنی زیاد سرپا نمیتونه خودش رو نگهداره و میخاد بیفته البته قبل از عمل هم این مشکل را داشت اما نه به این شدت میخاستم بدونم آیا به خاطر عوارض عمل بوده یا دیر عمل کردن الان هم فیزیوترامی میکنه راستش از جواب شما بدجوری ترسیدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   لطفا مراجعه به پزشک جراح
 • تصویر کاربرهادی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من ۲۲ سالمه و ۳ ماه پیش به خاطر پارگی دیسک بین مهره های L4و L5 عمل باز انجام دادم و درد های قبل از عملم کاملا برطرف شده فقط گاهی اوقات جای عمل درد دارد به نظر شما از چه مدت دیگه میتونم به کارم ادامه بدم در ضمن کار من پتروشیمی هست و نسبتا کار سنگینیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر