انواع و علائم گلیوما مغز را بیشتر بشناسید.

گلیوما می تواند بر روی تمام سنین تأثیر بگذارد؛ اما بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شود. گلیوما در مردان کمی بیشتر از زنان اتفاق می افتد. درجات مختلفی از گلیوما وجود دارد که نشان دهنده میزان رشد و تهاجم آنها است. این گروه از تومورها شامل گلیوبلاستوما می باشد. علائم گلیوبلاستوما ممکن است شبیه به سایر گلیوم ها باشد.


گلیوما چیست؟

گلیوما یک نوع متداول تومور است که در مغز ایجاد می شود. حدود 33 درصد از کل تومورهای مغزی گلیوما هستند؛ که از سلول های گِلیالی که سلول های عصبی موجود در مغز را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند ، از جمله آستروسیت ها ، الیگودندروسیت ها و سلول های اپندیمال ، منشا می گیرند.

گلیوما تومورهای مغزی درون محوری نامیده می شوند زیرا در درون ماده مغز رشد می کنند و غالباً با بافت طبیعی مغز آمیخته می شوند.

انواع مختلف گلیوما

گلیوما ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها پرداخته می شود.

1- آستروسیتوما

آستروسیتوما تومورهای سلول های گِلیال هستند که از سلول های بافت همبندی به نام آستروسیت ها تشکیل شده و شایعترین تومور اصلی مغزی درون محوری هستند که تقریبا نیمی از تمام تومورهای اولیه مغز را تشکیل می دهند. آن ها اغلب در مخ (قسمت بزرگ و بیرونی مغز) ، و همچنین در مخچه (واقع در پایه مغز) یافت می شوند.

آستروسیتوما می تواند در بزرگسالان یا کودکان ایجاد شود. آستروسیتوماهای درجه بالا، به نام گلیوبلاستوما مولتی فرم، بدخیم ترین تومورهای مغزی هستند.

علائم گلیوبلاستوما اغلب با علائم سایر گلیوما ها مشابه است. پیلوسیتیک استروسیتوما ، گلیوما درجه پایین در مخچه است که به طور کلی در کودکان یافت می شود. در بزرگسالان ، آستروسیتوما ها در مخ شایع تر است.

گلیوماهای ساقه مغز (همچنین به نام گلیومای نفوذ یافته در مغز یا DIPG نیز نامیده می شود) تومورهای نادری هستند که در ساقه مغز یافت می شوند. معمولاً به دلیل موقعیت دور دستشان ، جایی که با بافت طبیعی مغز درآمیخته و بر عملکردهای ظریف و پیچیده این ناحیه کنترل می کنند؛ نمی توان آن ها را جراحی کرد.

این تومورها بیشتر در کودکان در سنین مدرسه رخ می دهد که در آن ها بیشترین تعداد مرگ و میر کودکان در اثر تومورهای اولیه مغز مسئول هستند.

انواع گلیوما

2- اپاندیموما

اپاندیموما از سلول های اپندیمال که در بطن ها یا در کانال نخاعی قرار دارند توسعه می یابد. اپاندیموما نادر است و فقط 2 تا 3 درصد از تومورهای اولیه مغز را شامل می شود. با این حال، حدود 8 تا 10 درصد از تومورهای مغزی در کودکان را تشکیل می دهند و بیشتر در افراد کوچکتر از 10 سال نیز تأثیر می گذارد.

محل شایع اپاندیموما در کودکان در نزدیکی مخچه است؛ جایی که تومور می تواند جریان مایع مغزی نخاعی را مسدود کرده و باعث افزایش فشار داخل جمجمه ای (هیدروسفالی انسدادی) شود. این تومورها به دلیل جریان مایع نخاعی می توانند در قسمت های دیگر مغز یا نخاع نیز گسترش یابند ( متاستاز قطره ای).

مطلب مرتبط: هیدروسفالی

گلیومای مختلط (که به آن الیگو آستروسیتوما نیز گفته می شود) از بیش از یک نوع سلول گلیال تشکیل می شود. تشخیص آن ها به عنوان یک نوع تومور مجزا بحث برانگیز است و ممکن است با غربالگری ژنتیکی بافت تومور مشخص شود. این تومورها اغلب در مخ یافت می شود و بیشتر در مردان بالغ دیده می شود.

3- الیگودندرو گلیوما

الیگودندروگلیوما از الیگودندروسیت ها، سلول های بافتی پشتیبان مغز تشکیل می شود و معمولاً در مخ یافت می شود. حدود 2 تا 4 درصد از تومورهای اولیه مغز را الیوگودندرو گلیوماها تشکیل می دهند. آن ها بیشتر در جوانان و افراد میانسال و بیشتر در مردان مشاهده می شود.

تشنج یک علامت بسیار رایج این گلیوماها (50 تا 80 درصد بیماران) است و همچنین سردرد، ضعف یا مشکل در گفتار نیز در این افراد وجود دارد. الیگودندروگلیوما معمولاً پیش آگهی بهتری نسبت به اکثر گلیوما های دیگر دارد.

درمان تومور گلیوما

4- گلیومای مسیر اپتیک

گلیومای مسیر اپتیک نوعی تومور با درجه پایین است که در عصب بینایی یا کیاسما یافت می شود، در جایی که اغلب به اعصاب اپتیک نفوذ می کنند، که پیام هایی را از چشم به مغز می فرستند.

احتمال ایجاد این تومور در افراد مبتلا به نوروفیبروماتوز بیشتر است. گلیومای عصب بینایی می تواند باعث از بین رفتن بینایی و مشکلات هورمونی شود؛ زیرا این تومورها اغلب در پایه مغز که کنترل هورمونی را انجام می دهد، ایجاد می شوند. گلیوما های مؤثر بر عملکرد هورمون ها ممکن است به عنوان گلیومای هیپوتالاموس نیز شناخته شوند.

علائم گلیوما چیست؟

گلیوما با ایجاد فشار بر روی مغز یا نخاع باعث ایجاد علائمی می شود. از جمله شایع ترین علائم گلیوبلاستوما عبارتند از:

 • سردرد
 • تشنج
 • تغییر شخصیت
 • ضعف در بازوها ، صورت و پاها
 • بی حسی
 • اشکال در گفتار

علائم دیگر شامل:

 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن بینایی
 • سرگیجه

علائم گلیوبلاستوما و سایر علائم گلیوما به آرامی ظاهر می شوند و ممکن است در ابتدا خفیف باشند. بعضی از گلیوماها علامتی ایجاد نمی کنند و ممکن است به صورت اتفاقی تشخیص داده شوند.

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما شامل موارد زیر است:

شرح حال از سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی: این مورد شامل سؤالاتی در مورد علائم بیمار ، سابقه بیماری های قبلی فرد و خانوادگی بیمار است.

معاینه عصبی: این معاینه بینایی ، شنوایی ، گفتار ، قدرت ، احساس ، تعادل ، هماهنگی ، رفلکس ها و توانایی تفکر و به یاد آوردن را آزمایش می کند.

پزشک ممکن است چشم شما را معاینه کند تا تورم ناشی از فشار بر روی عصب بینایی شما چک کند . این تورم – ادم پاپی – نشانه ای است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اسکن مغز: تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) و توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن ) ، که از کامپیوترها برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز استفاده می کنند، رایج ترین اسکن هایی هستند که برای تشخیص تومورهای مغزی استفاده می شوند.

بیوپسی: این روش با برداشتن یک نمونه کوچک از تومور برای معاینه در زیر میکروسکوپ انجام می شود. بسته به محل تومور ، بیوپسی و برداشتن تومور ممکن است در یک زمان انجام شود. اگر پزشکان نتوانند بیوپسی انجام دهند ، تومور مغز را تشخیص داده و بر اساس نتایج دیگر آزمایش ، یک برنامه درمانی را تعیین می کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحانیه یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام بیمار ما ۶۳ساله.۱ هفته پیش با علائم قفل شدن فک و لرزش بدن بستری شدن.توی ام آر آی تشخیص آنوریسم مغزی دادن و الان اجازه عمل خاستن.با توجه به اینکه توی این یک هفته هییچ علائمی نداشتن نمیشه بدون جراحی بیماری رو کنترل کرد?
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بایستی به دکتر قربانی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرnima جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  بعد از اعلام سکته مغزی خفیف MRI انجام شده و بعد از یک ماه گذشت زمان دوباره MRI انجام شد
  که انجام دادیم هردو گزارش رو فرستادم خدمتتون old و new
  میخوام بدونم دقیقا چه اتفاقی افتاده البته این mri برای پدرم هست و پدرم در حال حاضر هیچ علائم خاصی نداره
  پیشاپیش سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربر:عصومه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من خانم ۴۵ ساله هستم به علت کمردرد به دکتر مراجعه کردم و ایشون ام آی ار برام نوشتم و ب هم گفتن که یه مهره کمرم هموژیون هست ودارو دادن من دارو ها رو که مصرف کردم اصلا بهتر نشدم الان یک ماه که ضعف شدید پاها اذیتم میکنه و بجایی رسیده که داره سر میشه ودوباره دکتر ارتوپت رفتم وگفتن که دارم فلج میشم وبرای ادامه درمان شما چه دکتری پیشنهاد میکنید شبها خواب ندارم وقتی میخوابم بدترم بیشتر پاهام در موقع خوابیدن بیحس میشن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرMahsa پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقتتون بخير
  من پدرم نزديك ٣/٤روز هست كه از عمل جراحي ديسك گردنشون ميگذره به خاطر درد بسيار زياد دست اين عمل رو انجام دادن اما الان بعد از ٣/٤روز دستش بيحس هست ميخواستم بدونم مشكل چيه؟!طبيعه يا نه؟!
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   خیر طبیعی نیست
 • تصویر کاربراحسان شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و احترام خدمت شما
  سال جدید تبریک عرض می کنم
  عارضم خدمتتون جناب دکتر
  بنده برج 6 سال 95
  عمل برداشت تومور مغزی انجام دادم در حال حاضر بنده 30 سالمه
  جواب پاتالوژی
  الیگودندرو گلیوما اناپلاستیک گرید3 میباشد
  30 جلسه پرتو درمانی هم انجام دادم
  از شما خواهش دارم که لطف کنید و بفرمایید
  معمولا این نوع تومور بعد چند سال عود میکنه
  و عمر مفید فرد حدودا چقدر است
  واقعیت میخوام یک چشم انداز از آینده برای خودم ترسیم کنم
  ممنون میشم اگر لطف کنید و جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربرمجتبی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده ۲هفته پیش دچار لکنت زبان شد وبعداز یک روز تکلم خود را ا دست داد بعد از انجام عکسای ام آر آی مشخص شد در سرتومور وجود داره ولی متاسفانه به دلیل تعطیلی های عید وبیماری کرونا به هیچ‌دکتر و درمانی نتونستیم دست پیدا کنیم.تومور را داخل مغز تشخیص دادن آیا راه درمانی وجود داره. آقای دکتر بی زحمت شما راهنمایی بفرمایین چیکارکنیم.
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   میتوانید ام ار ای خود را بفرستید ؟
 • تصویر کاربرنویدم پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من نزدیک دوماه پیش بود که توام با کاهش میل جنسی دچار یبوست شدید شدم لازم به ذکر هست که علائم تقریبا همزمان با تزریق فقط یک عدد کورتون شروع شد و من افسردگی و اضطراب زیادم داشتم قبل از اینا. بخاطر یبوست شدید گاهی فقط یک وعده غذایی میخوردم من ۲۱ ساله و ۵۷ کیلو وزن دارم ضربان قلب من تا ۱۲۵ هم گاهی بالا میره به مرور احساس میکردم میل جنسیم داره به حالت عادی برمیگرده که دو هفته پیش صبح زود طبق معمول با اضطراب زیاد از خواب بیدار شدم و بعد مدتی شروع کردم به فعالیت های روزانه و فقط ناهار خوردم مدتی بود حالت تهوه داشتم از قبل که شبش خواستم غذا بخورم ولی مواجه با غذا باعث تهوع من شد ولی چیزی بالا نیاوردم ولی بشدت بدنم دچار ضعف و بیحالی شد بشکلی که تاصبج دچار لرزش و احساس سرما شدم و بدنم لرزید تا صبح پزشک گوارش مراجه کردیم وکلینیدیوم سی و پرانانول تجوبز کرد (بعد اون چند روز با دیدن غذا حالت تهوع بهم دست میداد و اوق میزدم بعدش احساس بهتری داشتم و میتونستم غذامو بخورم ولی چتد روز شدیدا بی حس حال بودم و ضعیف بودم و الان پرش عضلانی و کسالت و گاهی کرختی جسمی در نقاط مختلف بدنم دارم و بطور کامل میل جنسی و علاقه هامو از دست دادم گاهی شب ها با ضربان بالا و عرق سرد بیدار میشم یا چشمای اشک الود و خوابم پریشان شده .(((مدتیه تهوع ندارم و غذا خوردنم بهتر شده از یبوست شدید در اومدم ولی گاهی اسهال دارم خیلی زود خسته میشم و شبا زود میخوابم بعد یک یا دو ساعت خواب ممکنه با عرق سرد و اضطراب و ضربان بالا بیدار بشم و میل جنسیم از دست دادم ولی نسب به اون شب کسالت شدیدم کمتر شده و بیشتر فعالم شدیدا به همه چی بی علاقه شدم و حواس پرتی دارم.
  ازمایش خون و ct شکم و لگن و بیضه هم بخاطر درد بیضه دادم ولی چیز خاصی یافت نشده و همه چی نرماله گاهی گزگز های موقتی در بدم احساس میکنم و دچار تغیرات خلقی شدم خیلی نگرانم ایا ممکنه من به نوعی بیماری مغزی مانند تومور و یا... شده باشم؟؟؟؟؟؟
  خیلی شدید نگرانم لطفا کمکم کنید ایا ممکنه به مرضی خطرناک مغزی دچار شده باشم؟؟؟ شبا بیشتر از همه احساس ضعف میکنم در ضمن نعوض درخواب دارم ولی نعوض و تحریک جنسی ندارم من چیکار کنم خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   نه مشکل مهمی ندارین
   به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشد من پایین کمرمم یکی از مهره هام دهیراته است وقتی زیاد کار میکنم درد میکنه ایا میشه درمانش کرد یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)
   بله

   مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر