انواع و علائم گلیوما مغز را بیشتر بشناسید.

گلیوما می تواند بر روی تمام سنین تأثیر بگذارد؛ اما بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شود. گلیوما در مردان کمی بیشتر از زنان اتفاق می افتد. درجات مختلفی از گلیوما وجود دارد که نشان دهنده میزان رشد و تهاجم آنها است. این گروه از تومورها شامل گلیوبلاستوما می باشد. علائم گلیوبلاستوما ممکن است شبیه به سایر گلیوم ها باشد.


گلیوما چیست؟

گلیوما یک نوع متداول تومور است که در مغز ایجاد می شود. حدود 33 درصد از کل تومورهای مغزی گلیوما هستند؛ که از سلول های گِلیالی که سلول های عصبی موجود در مغز را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند ، از جمله آستروسیت ها ، الیگودندروسیت ها و سلول های اپندیمال ، منشا می گیرند.

گلیوما تومورهای مغزی درون محوری نامیده می شوند زیرا در درون ماده مغز رشد می کنند و غالباً با بافت طبیعی مغز آمیخته می شوند.

انواع مختلف گلیوما

گلیوما ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها پرداخته می شود.

1- آستروسیتوما

آستروسیتوما تومورهای سلول های گِلیال هستند که از سلول های بافت همبندی به نام آستروسیت ها تشکیل شده و شایعترین تومور اصلی مغزی درون محوری هستند که تقریبا نیمی از تمام تومورهای اولیه مغز را تشکیل می دهند. آن ها اغلب در مخ (قسمت بزرگ و بیرونی مغز) ، و همچنین در مخچه (واقع در پایه مغز) یافت می شوند.

آستروسیتوما می تواند در بزرگسالان یا کودکان ایجاد شود. آستروسیتوماهای درجه بالا، به نام گلیوبلاستوما مولتی فرم، بدخیم ترین تومورهای مغزی هستند.

علائم گلیوبلاستوما اغلب با علائم سایر گلیوما ها مشابه است. پیلوسیتیک استروسیتوما ، گلیوما درجه پایین در مخچه است که به طور کلی در کودکان یافت می شود. در بزرگسالان ، آستروسیتوما ها در مخ شایع تر است.

گلیوماهای ساقه مغز (همچنین به نام گلیومای نفوذ یافته در مغز یا DIPG نیز نامیده می شود) تومورهای نادری هستند که در ساقه مغز یافت می شوند. معمولاً به دلیل موقعیت دور دستشان ، جایی که با بافت طبیعی مغز درآمیخته و بر عملکردهای ظریف و پیچیده این ناحیه کنترل می کنند؛ نمی توان آن ها را جراحی کرد.

این تومورها بیشتر در کودکان در سنین مدرسه رخ می دهد که در آن ها بیشترین تعداد مرگ و میر کودکان در اثر تومورهای اولیه مغز مسئول هستند.

انواع گلیوما

2- اپاندیموما

اپاندیموما از سلول های اپندیمال که در بطن ها یا در کانال نخاعی قرار دارند توسعه می یابد. اپاندیموما نادر است و فقط 2 تا 3 درصد از تومورهای اولیه مغز را شامل می شود. با این حال، حدود 8 تا 10 درصد از تومورهای مغزی در کودکان را تشکیل می دهند و بیشتر در افراد کوچکتر از 10 سال نیز تأثیر می گذارد.

محل شایع اپاندیموما در کودکان در نزدیکی مخچه است؛ جایی که تومور می تواند جریان مایع مغزی نخاعی را مسدود کرده و باعث افزایش فشار داخل جمجمه ای (هیدروسفالی انسدادی) شود. این تومورها به دلیل جریان مایع نخاعی می توانند در قسمت های دیگر مغز یا نخاع نیز گسترش یابند ( متاستاز قطره ای).

مطلب مرتبط: هیدروسفالی

گلیومای مختلط (که به آن الیگو آستروسیتوما نیز گفته می شود) از بیش از یک نوع سلول گلیال تشکیل می شود. تشخیص آن ها به عنوان یک نوع تومور مجزا بحث برانگیز است و ممکن است با غربالگری ژنتیکی بافت تومور مشخص شود. این تومورها اغلب در مخ یافت می شود و بیشتر در مردان بالغ دیده می شود.

3- الیگودندرو گلیوما

الیگودندروگلیوما از الیگودندروسیت ها، سلول های بافتی پشتیبان مغز تشکیل می شود و معمولاً در مخ یافت می شود. حدود 2 تا 4 درصد از تومورهای اولیه مغز را الیوگودندرو گلیوماها تشکیل می دهند. آن ها بیشتر در جوانان و افراد میانسال و بیشتر در مردان مشاهده می شود.

تشنج یک علامت بسیار رایج این گلیوماها (50 تا 80 درصد بیماران) است و همچنین سردرد، ضعف یا مشکل در گفتار نیز در این افراد وجود دارد. الیگودندروگلیوما معمولاً پیش آگهی بهتری نسبت به اکثر گلیوما های دیگر دارد.

درمان تومور گلیوما

4- گلیومای مسیر اپتیک

گلیومای مسیر اپتیک نوعی تومور با درجه پایین است که در عصب بینایی یا کیاسما یافت می شود، در جایی که اغلب به اعصاب اپتیک نفوذ می کنند، که پیام هایی را از چشم به مغز می فرستند.

احتمال ایجاد این تومور در افراد مبتلا به نوروفیبروماتوز بیشتر است. گلیومای عصب بینایی می تواند باعث از بین رفتن بینایی و مشکلات هورمونی شود؛ زیرا این تومورها اغلب در پایه مغز که کنترل هورمونی را انجام می دهد، ایجاد می شوند. گلیوما های مؤثر بر عملکرد هورمون ها ممکن است به عنوان گلیومای هیپوتالاموس نیز شناخته شوند.

علائم گلیوما چیست؟

گلیوما با ایجاد فشار بر روی مغز یا نخاع باعث ایجاد علائمی می شود. از جمله شایع ترین علائم گلیوبلاستوما عبارتند از:

 • سردرد
 • تشنج
 • تغییر شخصیت
 • ضعف در بازوها ، صورت و پاها
 • بی حسی
 • اشکال در گفتار

علائم دیگر شامل:

 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن بینایی
 • سرگیجه

علائم گلیوبلاستوما و سایر علائم گلیوما به آرامی ظاهر می شوند و ممکن است در ابتدا خفیف باشند. بعضی از گلیوماها علامتی ایجاد نمی کنند و ممکن است به صورت اتفاقی تشخیص داده شوند.

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما شامل موارد زیر است:

شرح حال از سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی: این مورد شامل سؤالاتی در مورد علائم بیمار ، سابقه بیماری های قبلی فرد و خانوادگی بیمار است.

معاینه عصبی: این معاینه بینایی ، شنوایی ، گفتار ، قدرت ، احساس ، تعادل ، هماهنگی ، رفلکس ها و توانایی تفکر و به یاد آوردن را آزمایش می کند.

پزشک ممکن است چشم شما را معاینه کند تا تورم ناشی از فشار بر روی عصب بینایی شما چک کند . این تورم – ادم پاپی – نشانه ای است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اسکن مغز: تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) و توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن ) ، که از کامپیوترها برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز استفاده می کنند، رایج ترین اسکن هایی هستند که برای تشخیص تومورهای مغزی استفاده می شوند.

بیوپسی: این روش با برداشتن یک نمونه کوچک از تومور برای معاینه در زیر میکروسکوپ انجام می شود. بسته به محل تومور ، بیوپسی و برداشتن تومور ممکن است در یک زمان انجام شود. اگر پزشکان نتوانند بیوپسی انجام دهند ، تومور مغز را تشخیص داده و بر اساس نتایج دیگر آزمایش ، یک برنامه درمانی را تعیین می کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عیسی جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام.بنده ۳۴ساله هستم وحدود۱۰ساله دیسک کمرومیگرن دارم. وازازهمون زمان دچارضعف عمومی وعدم تعادل درنیم تنه پایین بودم وازیک دقیقه شروع شدوالان تمام وقت وضعف عمومی کامل عدم تعادل سردردعدم بلع خواب وگیجی کل روز.نفرت ازنورتکلم وتحرک وتقریبامرده شدم.علت ان راپزشکان اطراف ما تشخیص ندادند.باوجودضعف مالی شدید.ایاشمانیازی به مراجعه به پزشک بااین علل واحتمال تومورهست.باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خورشید یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام مدتی هست دقیقا به جای مشخص سمت راست پشت سرم درد میکنه حتی نفس می کشم درد پشت سرم و احساس میکنم تومور.دارم من از زندگی کردن بیزارم اگه درمان نکنم.راحت میگیرم آخه نه پولشو دارم نه کسی که مریض بشم پرستاری کنه برای همین نمیخوام درمان کنم زود میمیرم یا زمان میبره آیا همراه بادرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام لطفا کمکم کنید خدا خیرتون بده انشاالله .دخترم دو سال و سه ماهشه. تقریبا از دو سه ماهگی چنگ به سرش (یعنی پشت گوش هاش سه چهار سانت اونورتر) میزنه و رگ قرمز به شکل مارپیچ داخل چشمش پیدا شد .که جدیدا چشم دیگش هم رگ داره و رگهای داخل هر دو چشمش بیشتر هم شده ، انتهای بعضی از اونها لکه طوسی رنگ داره . لکه طوسی تنها و بدون رگ هم داره.
  واسه دندون در اوردن خیلی اذیت میشد و از چهار ماهگی تند تند دندون در میاورد و الان کامل ه دندونهاش توی دو سالگی.
  چیزی که نگرانمون کرده و دکترا جواب درستی نمیدن اینه که ؛ وقتی هر کدوم از دندونهاش دیگه وقت جوونه زدنش بود ، یه مایع کرم رنگ و شبیه چرک یا عفونت خارج میشد از محل سفیدی دندان که زیر لثه دیده میشد و یه تکه زائده گوشت مانند شبیه بافت لثه ، خودم با موچین میکشیدم و درش میاوردم . یک پزشک گفت لثه ش التهاب داره و با دارو دادن باز هم تاثیری نداشت و یک پزشک دیگه گفت طبیعیه و کیست رویشی هست. و یکی هم گفت گوش هاش میخارن و حساسیت داره( آخه لکه های صورتی روی پوستش دیده میشه گاهی مخصوصا با خوردن کیوی)
  جدیدا دخترم دست به دو طرف پیشانی یعنی بالای ابرو هاش و محل رویش موهاش میزنه و توی خواب یکم بیقراره و خوابش سبک شده.و دست به لپ هاش هم میزنه و میگه درد.ولی دندون هاش سالمن فقط یکم لکه قهوه ای وسط دندون های آسیاب ش دیدم.
  لطفا بگید طبیعیه این مدل دندون در اوردن و رگ داخل چشم هاش و دست زدن به پشت گوش و پیشانیش؟و باید چیکار کنم؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربر امیرعباس سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام ۱۶ سالمه چن روزه سردرد خفیفی در سمت چپ سرم دارم گاهی هم سمت راست درد میگیره احساس فشار در سرم دارم بعضی وقتا هم دست و پاهام مور مور میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام همسرم سال 93عمل جراحی کرده، تو بررسی سالیانه یک کیست مشاهده چیکار میشه کرد نیاز به جراحی داره واقعا نگران هستم با توجه به اینکه یک بچه 18ماهه دارم و خانومم چندماه قرص تشنج نمیخوره
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربر نیکو سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  من ی مدت سر درد میگیرم ک ب چشمام میزنه اول فکر کردم بخاطر کرونایی بوده ک دارم ولی خ وقته هس ک از کرونام گذشته و جوری تیر میکشه ک غذا ام میخورم درد میگیره سر و چشمم و اینکه تو خواب هم سرگیجه میگیرم و از شدت سر گیجه و حالت تحوو از خواب میپرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این نوع تومور چند درصد خوشیمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   احتمال زیاد
 • تصویر کاربر زهرل سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام، من ب دلیل عقب افتادن پریودم متوجه شدم ک پرولاکتینم بالاس، این بین دچار ی سری حمله ها مثل بی حالی،غش و تهوع هم شدم، کابرگولین مصرف کرم اما با کم کردن دز دارو باز هم پرولاکتینم عود کرد ، بعد ام از ای متوجه شدم میکروادنوم ۵ میل دارم
  دکترم گفته باید در بالا ینی هفته ای ۱ قرص مصرف کنم، و گفتن تا یائسگی باید قرص بخورم
  آیا با عمل مشکلم حل میشه؟ چون میل جنسیمم بسیار کم شده
  و تیرویدمم مشکل پیدا کرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   خیر مشکل غدد دارید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  شش ماه پیش پیش شما عمل کردم خداخیرتون بده همه دردام رفع شده الان میخوام ببینم چه نرمش وحرکتهایی مفید و کامشان مضرهستن من سرخوردگی مهره L5.S1 داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   نیاز به پیاده روی دارید
 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر بند ۲۵ سالمه بعضی وقتا یه طرف سرم تیر می‌کشه یه طرف سمت چپ بعد میره سمت راست ام آرای انجام دادم گفتن موج داره تو مغزت حافظه کوتاه مدت هم دارم میگرن هم دارم فقط میگرن هم دارم جای نگرانی هستش همو ن موج که صحبتش کردم ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات