انواع و علائم گلیوما مغز را بیشتر بشناسید.

گلیوما می تواند بر روی تمام سنین تأثیر بگذارد؛ اما بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شود. گلیوما در مردان کمی بیشتر از زنان اتفاق می افتد. درجات مختلفی از گلیوما وجود دارد که نشان دهنده میزان رشد و تهاجم آنها است. این گروه از تومورها شامل گلیوبلاستوما می باشد. علائم گلیوبلاستوما ممکن است شبیه به سایر گلیوم ها باشد.


گلیوما چیست؟

گلیوما یک نوع متداول تومور است که در مغز ایجاد می شود. حدود 33 درصد از کل تومورهای مغزی گلیوما هستند؛ که از سلول های گِلیالی که سلول های عصبی موجود در مغز را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند ، از جمله آستروسیت ها ، الیگودندروسیت ها و سلول های اپندیمال ، منشا می گیرند.

گلیوما تومورهای مغزی درون محوری نامیده می شوند زیرا در درون ماده مغز رشد می کنند و غالباً با بافت طبیعی مغز آمیخته می شوند.

انواع مختلف گلیوما

گلیوما ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها پرداخته می شود.

1- آستروسیتوما

آستروسیتوما تومورهای سلول های گِلیال هستند که از سلول های بافت همبندی به نام آستروسیت ها تشکیل شده و شایعترین تومور اصلی مغزی درون محوری هستند که تقریبا نیمی از تمام تومورهای اولیه مغز را تشکیل می دهند. آن ها اغلب در مخ (قسمت بزرگ و بیرونی مغز) ، و همچنین در مخچه (واقع در پایه مغز) یافت می شوند.

آستروسیتوما می تواند در بزرگسالان یا کودکان ایجاد شود. آستروسیتوماهای درجه بالا، به نام گلیوبلاستوما مولتی فرم، بدخیم ترین تومورهای مغزی هستند.

علائم گلیوبلاستوما اغلب با علائم سایر گلیوما ها مشابه است. پیلوسیتیک استروسیتوما ، گلیوما درجه پایین در مخچه است که به طور کلی در کودکان یافت می شود. در بزرگسالان ، آستروسیتوما ها در مخ شایع تر است.

گلیوماهای ساقه مغز (همچنین به نام گلیومای نفوذ یافته در مغز یا DIPG نیز نامیده می شود) تومورهای نادری هستند که در ساقه مغز یافت می شوند. معمولاً به دلیل موقعیت دور دستشان ، جایی که با بافت طبیعی مغز درآمیخته و بر عملکردهای ظریف و پیچیده این ناحیه کنترل می کنند؛ نمی توان آن ها را جراحی کرد.

این تومورها بیشتر در کودکان در سنین مدرسه رخ می دهد که در آن ها بیشترین تعداد مرگ و میر کودکان در اثر تومورهای اولیه مغز مسئول هستند.

انواع گلیوما

2- اپاندیموما

اپاندیموما از سلول های اپندیمال که در بطن ها یا در کانال نخاعی قرار دارند توسعه می یابد. اپاندیموما نادر است و فقط 2 تا 3 درصد از تومورهای اولیه مغز را شامل می شود. با این حال، حدود 8 تا 10 درصد از تومورهای مغزی در کودکان را تشکیل می دهند و بیشتر در افراد کوچکتر از 10 سال نیز تأثیر می گذارد.

محل شایع اپاندیموما در کودکان در نزدیکی مخچه است؛ جایی که تومور می تواند جریان مایع مغزی نخاعی را مسدود کرده و باعث افزایش فشار داخل جمجمه ای (هیدروسفالی انسدادی) شود. این تومورها به دلیل جریان مایع نخاعی می توانند در قسمت های دیگر مغز یا نخاع نیز گسترش یابند ( متاستاز قطره ای).

مطلب مرتبط: هیدروسفالی

گلیومای مختلط (که به آن الیگو آستروسیتوما نیز گفته می شود) از بیش از یک نوع سلول گلیال تشکیل می شود. تشخیص آن ها به عنوان یک نوع تومور مجزا بحث برانگیز است و ممکن است با غربالگری ژنتیکی بافت تومور مشخص شود. این تومورها اغلب در مخ یافت می شود و بیشتر در مردان بالغ دیده می شود.

3- الیگودندرو گلیوما

الیگودندروگلیوما از الیگودندروسیت ها، سلول های بافتی پشتیبان مغز تشکیل می شود و معمولاً در مخ یافت می شود. حدود 2 تا 4 درصد از تومورهای اولیه مغز را الیوگودندرو گلیوماها تشکیل می دهند. آن ها بیشتر در جوانان و افراد میانسال و بیشتر در مردان مشاهده می شود.

تشنج یک علامت بسیار رایج این گلیوماها (50 تا 80 درصد بیماران) است و همچنین سردرد، ضعف یا مشکل در گفتار نیز در این افراد وجود دارد. الیگودندروگلیوما معمولاً پیش آگهی بهتری نسبت به اکثر گلیوما های دیگر دارد.

درمان تومور گلیوما

4- گلیومای مسیر اپتیک

گلیومای مسیر اپتیک نوعی تومور با درجه پایین است که در عصب بینایی یا کیاسما یافت می شود، در جایی که اغلب به اعصاب اپتیک نفوذ می کنند، که پیام هایی را از چشم به مغز می فرستند.

احتمال ایجاد این تومور در افراد مبتلا به نوروفیبروماتوز بیشتر است. گلیومای عصب بینایی می تواند باعث از بین رفتن بینایی و مشکلات هورمونی شود؛ زیرا این تومورها اغلب در پایه مغز که کنترل هورمونی را انجام می دهد، ایجاد می شوند. گلیوما های مؤثر بر عملکرد هورمون ها ممکن است به عنوان گلیومای هیپوتالاموس نیز شناخته شوند.

علائم گلیوما چیست؟

گلیوما با ایجاد فشار بر روی مغز یا نخاع باعث ایجاد علائمی می شود. از جمله شایع ترین علائم گلیوبلاستوما عبارتند از:

 • سردرد
 • تشنج
 • تغییر شخصیت
 • ضعف در بازوها ، صورت و پاها
 • بی حسی
 • اشکال در گفتار

علائم دیگر شامل:

 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن بینایی
 • سرگیجه

علائم گلیوبلاستوما و سایر علائم گلیوما به آرامی ظاهر می شوند و ممکن است در ابتدا خفیف باشند. بعضی از گلیوماها علامتی ایجاد نمی کنند و ممکن است به صورت اتفاقی تشخیص داده شوند.

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما

تشخیص گلیوما شامل موارد زیر است:

شرح حال از سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی: این مورد شامل سؤالاتی در مورد علائم بیمار ، سابقه بیماری های قبلی فرد و خانوادگی بیمار است.

معاینه عصبی: این معاینه بینایی ، شنوایی ، گفتار ، قدرت ، احساس ، تعادل ، هماهنگی ، رفلکس ها و توانایی تفکر و به یاد آوردن را آزمایش می کند.

پزشک ممکن است چشم شما را معاینه کند تا تورم ناشی از فشار بر روی عصب بینایی شما چک کند . این تورم – ادم پاپی – نشانه ای است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اسکن مغز: تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) و توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن ) ، که از کامپیوترها برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز استفاده می کنند، رایج ترین اسکن هایی هستند که برای تشخیص تومورهای مغزی استفاده می شوند.

بیوپسی: این روش با برداشتن یک نمونه کوچک از تومور برای معاینه در زیر میکروسکوپ انجام می شود. بسته به محل تومور ، بیوپسی و برداشتن تومور ممکن است در یک زمان انجام شود. اگر پزشکان نتوانند بیوپسی انجام دهند ، تومور مغز را تشخیص داده و بر اساس نتایج دیگر آزمایش ، یک برنامه درمانی را تعیین می کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهتاب یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر بند ۲۵ سالمه بعضی وقتا یه طرف سرم تیر می‌کشه یه طرف سمت چپ بعد میره سمت راست ام آرای انجام دادم گفتن موج داره تو مغزت حافظه کوتاه مدت هم دارم میگرن هم دارم فقط میگرن هم دارم جای نگرانی هستش همو ن موج که صحبتش کردم ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 روز پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرS_x سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید نامزد من حدود 15 ماه پیش خیلی عصبی میشد و یکبار که عصبی شد بیناییشو از دست داد و با ام ار ای و... متوجه تومورعصب بینایی ایشون شدیم اما خیلی کوچیک بود تومور و دکتر برای 6 ماه دیگه دوباره ام ار ای رفت وقتی رفتیم رشد خیلی کمی داشت دکتر گفت تومور گرید2 هسته که رشد بسیار پایینی داره و دارو داد و گفت دوباره سال دیگه بیاین و چند سال دیگه بزرگتر شد جراحی کنید ... اقای دکتر من خیلی نگرانم ایا ممکنه نامزدم خوب شه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   بله انشالله
 • تصویر کاربرمهناز جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من سه سال پیش عمل دیسک کمر کردم و نخاع الان پلاتین تو کمرم جابجا شدن آیا دوباره عمل میشوم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمسعود جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام.بیماری دارم که سال ۹۶ برای تمور گلیوما جراحی شده.وبعد از جراحی دوره رادیوتراپی و شیمی درمانی رو گذارنده.۲ماه قبل با mri انجام شده تو بیمارستان مهراد متوجه رشد تمور در ناحیه دیگری شدیم.برای جراحی یا گامانایف در خارج از کشور نیاز به ویزیت داریم.تقاضای وقت ویزیت دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   با شماره ۸۸۷۵۱۲۳۴ تماس بگیرید
 • تصویر کاربریوکا جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  بعد از انجام یکسری ازمایش بهم گفتن که ادنوم هقپوفیز دارم و باید جراحی کنم میخواستم بدونم امکانش هست که جراحی نکنم؟من امسال کنکور دارم و میترسم که نتونم درس بخونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام حدود هشت ماه است که سردرد های میگرنی شدیدی دارم به نور و صدا و استرس شدیدا سردرد بروز مینکد.گاها حس یک ثانیه ای شبیه به خاموشی مغز دارم در هفته یک یادوبار دارم و انواع سردرد خوشه ای و تنشی و میگرنی در جهات مختلف را هر روز و اواخر بصورت دایم دارم .علایم بیخوابی گاها حس تهوع صبح و بی حسی در ساعد سمت راست رادارم.کندی هضم و فراموشی کلمات در گفتارهای علمی و سرگیجه درهنگام بلند شدن سریع از زمین نیز دارم. دارو فقط آسپرین و سیر و جعفری و گلگاوزبان و انواع آنتی هیستامین ها مانند متفورمین ژلوفن دیکلوفناک بعضا میخورم . شدیدا هم مشتاق مرگ هستم و هراسی از آن ندارم .ولی نمیدام حدودا اگر شفای الهی نباشد جقدری فرصت دارم . ممنون .ضمنا شدیدا شدیدا زودرنج و دم دمی و پرخاشگر نیز شده ام.👻🤒😇
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربررها یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام

  مادر من تومور مغزی گلیوبلاستومای مولتی فرم بین دو نیمکره مغز داره تشخیص پزشک از روی سیتی اسکن با تزریق بود امکان داره تشخیص اشتباه باشه

  در ضمن سردرد های مادرم خیلی کم. هست
  بیشتر ضعف پا و کاهش حافظ و لرزش دست داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   معمولا صحیح است
 • تصویر کاربرآرتین شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام .دوهفته میشه یه حالت مور مور درد خفیف در پشت و بالای سرم بیشتر شبها داخل رختخواب شروع میشه گوش سمت راست درد داره .قرس فشار خون مصرف میکنم.علت چه میتونه باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحسن یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمیخواستم بپرسم شوهرم دیسکش پاره شده چ کارباید کنیم برای بهبودش حتما باید عمل بشه یاراه حلی هست برای درمانش ب جز عمل!!لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرجواد پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.چندروزپیش ازجنابعالی دررابطه بابرادرم که تصادف کرده بودومهره ال2شکسته شده ونخاع آسیب دیده بودسوالی پرسیدم که بعداز10ماه که ازتصادف میگذردهنوزمچ پاهایش تکان نمی خورد.بنابرگفته ی شماباپزشک معالج هم صحبت کردم ایشان گفتندفقط فیزیوتراپی روادامه بدهید...
  جنابعالی راهکاربهتری سراغ ندارید.خواهشمندم راهنمایی بفرماییدواقعاشرایط سختی داریم...
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
  2. تصویر کاربرجوادچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام شمادرست میفرمایید.ولی نخاعی هافرصت محدودی برای درمان دارند.اگرراهکاردیگری وجودداردخواهشمندم راهنمایی کنید.واقعاشرایط سختی داریم
  3. تصویر کاربرجوادچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام.شمادرست میفرمایید.ولی همانطورکه میدانیدنخاعی هافرصت محدودی برای درمان دارند.اگرراه دیگری وجودداردخواهشمندم راهنمایی بفرمایید
  4. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   متاسفانه در حال حاضر راهی وجود ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر