زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

مدت زمان بهبودی مورد نیاز بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات (اسپاینال فیوژن)، مراقبت‌های بعد از عمل را خیلی مهم می‌کند. در حالی که میزان موفقیت جراحی فیوژن ستون فقرات برای تثبیت 2 یا تعداد بیش‌تری از مهره‌های مجاور و امکان بازگشت به سطح فعالیت‌های طبیعی، بسیار بالا است، اما به هر حال زمان بهبودی بر اساس عوامل مختلف، متفاوت است.

این عوامل شامل وسعت جراحی، سایر مشکلات پزشکی و چگونگی رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی است.


زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

بیش‌تر افراد می‌توانند حدود 2 تا 4 روز پس از جراحی فیوژن نخاع کمری (در صورت وجود سایر افراد در خانه) از بیمارستان به خانه برگردند. حدود دو هفته بعد از جراحی، وقتی آثار داروهای اوپیوییدی (مخدر) از بین رفت، افراد می‌توانند رانندگی را از سر بگیرند.

به طور معمول حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا فرد بتواند به اداره برگردد یا کارش را نشسته و بدون تحرک شروع کند، اما بازگشت به فعالیت هایی فیزیکی تر ممکن است 3 ماه یا بیش تر طول بکشد.

با وجودی که نام این روش جراحی، فیوژن یعنی خشک‌کردن است، اما ستون فقرات طی روش فیوژن ستون فقرات کمری واقعاً خشک و کاملاً بی‌حرکت نمی‌شود.

در عوض، در طول این عمل جراحی، یک گرافت یا پیوند استخوان یا جایگزین در ستون فقرات قرار می‌گیرد که رشد استخوان بین مهره‌های مجاور را تسهیل می‌کند تا در نهایت یک استخوان تشکیل شود؛ این فرآیندی است که معمولاً حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. استخوان جدید باعث ثابت شدن ستون فقرات در آن بخش خواهد شد.

پیچ و مهره‌ها، پلاک‌ها و میله‌هایی ممکن است در طول جراحی در ستون فقرات کاشته شوند تا ضمن ثابت شدن آن قسمت، استخوان بهبود یابد و محکم شود. استخوان بیش از 12 تا 18 ماه بعد از عمل همچنان به رشد و استحکام ادامه می‌دهد.

بسیاری از افراد با فیوژن تک-سطحی حدود 6 ماه پس از عمل قادر به بازگشت به همه‌ی فعالیت‌ها هستند – حتی فعالیت‌های قدرتی مانند وزنه‌برداری یا کارهای ساختمانی – بعضی از بیماران هم حین بهبودی، از بریس استفاده می‌کنند که حرکت را محدود می‌کند.

ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

عوامل کند شدن زمان بهبودی چیست؟

اگرچه به طور معمول 3 تا 6 ماه بعد از جراحی طول می‌کشد تا مهره‌های مجاور به یک استخوان ثابت جوش بخورند، ولی روند بهبودی و جوش خوردن ممکن است در بعضی از بیماران به دلایل زیر طولانی‌تر شود:

 • استفاده از سیگار یا دیگر فرآورده‌های نیکوتینی (که شامل سمومی هستند که رشد استخوان را متوقف می‌کنند)
 • چاقی و پوکی استخوان
 • بیماری‌های مزمن خاص مثل دیابت
 • سوء تغذیه
 • افسردگی
 • استفاده‌ی قبلی و طولانی‌مدت از داروهای اوپیوییدی قبل از جراحی
 • استفاده از داروی پردنیزون

عوامل دیگری هم می‌تواند باعث کند شدن روند بهبودی شود. به عنوان مثال، فعالیت‌های پرخطرتر (مانند خم شدن، بلند کردن یا پیچش) در اوایل بهبودی ممکن است منجر به تاخیر در بهبود شود یا باعث شود به جراحی دومی هم نیاز باشد.

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

بیش‌تر بیماران به محض هوشیار شدن بعد از عمل، دچار درد و خواب‌آلودگی یا رخوت هستند. درد شدیدتری معمولاً تا چند روز بعد از عمل ادامه دارد که برای کنترل این درد، به طور منظم از داروهای مسکن تجویزی استفاده می‌شود. این داروها یا به صورت وریدی یا تزریق در عضله‌ی بازو یا پا مصرف می‌شوند.

گاهی اوقات هم از پمپ ضد درد تحت کنترل بیمار (PCA) استفاده می‌شود؛ به این صورت که خود بیمار با کنترل این پمپ، می‌تواند داروی بی‌حسی و ضد درد دریافت کند. همچنان که میزان درد کاهش پیدا می‌کند، داروهای ضد درد یا مسکن خوراکی برای فرد تجویز خواهد شد.

ممکن است پس از جراحی فیوژن، آزمایش‌های خون دوره‌ای برای فرد درخواست شود. برای مثال، چون طی جراحی خون زیادی از دست می‌رود، باید هموگلوبین خود کنترل شود تا مبادا سطح اکسیژن خون افت پیدا کند. ممکن است آزمایش‌های خون دیگری هم برای فرد تجویز شود.

بعد از جراحی این امکان وجود دارد که برای تسهیل تنفس فرد، از اکسیژن استفاده کنند و همچنین، مانیتوری برای کنترل ضربان و ریتم قلب هم پس از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل فیوژن

راه رفتن و تحرک بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

تنظیم وضعیت صحیح ستون فقرات پس از جراحی به منظور به حداقل رساندن فشار روی ستون و کاهش ریسک اختلال در روند بهبودی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیماران هر روز با کار درمانگرها و فیزیکال‌ تراپیست‌ها کار می‌کنند تا ایمن‌ترین و کم‌خطرترین راه‌های لباس پوشیدن، نشستن، ایستادن، راه رفتن و شرکت در سایر فعالیت‌ها را بدون ایجاد فشار اضافی روی کمر یاد بگیرند. حتی بیرون آمدن از رختخواب هم، به خاطر اجتناب از پیچش ستون فقرات، به تکنیک خاصی – معروف به مانور غلتیدن (log-rolling) نیاز دارد.

در برخی موارد، فیزیکال‌ تراپیست ممکن است به بیمار توصیه کند که از واکر برای ثبات حرکتی استفاده کند. در ضمن، کار درمانگر یا فیزیکال‌ تراپیست هم کمک می‌کنند تا تجهیزات پزشکی – در صورت نیاز فرد در خانه – برای وی مهیا باشد.

بسیاری از افراد به دنبال کفش‌های بدون بند محکم برای بیمارستان هستند، چون جراحان و کارمندان بیمارستان بیماران را ترغیب می‌کنند که هرچه سریع‌تر بعد از عمل، از جا بلند شوند و کمی راه بروند.

بریس کمر چیست؟

برخی از بیماران برای محدود کردن حرکت در ستون فقرات به یک بریس پشتی مجهز شده‌اند. پوشیدن یک تی‌شرت مناسب و راحت یا یک تاپ بدون آستین زیر بریس، می‌تواند باعث راحتی بیش‌تر پوست شود و از سوزش و تحریک پوستی – مثلاً راش یا تاول – جلوگیری کند.

مرخص شدن از بیمارستان بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

در طول مدت اقامت در بیمارستان، پیشرفت هر فرد توسط کارکنان کنترل می‌شود. در این‌جا به برخی از معیارها اشاره می‌شود که معمولاً بیماران باید قبل از ترخیص از بیمارستان و به منظور بهبودی در منزل، به آن‌ها دست پیدا کنند:

 • درد باید با داروهای خوراکی، قابل کنترل باشد.
 • بیمار باید بتواند بدون کمک گرفتن، خودش از تخت بیرون بیاید و راه برود.
 • باید بتواند مثانه‌اش را تخلیه کند (باید بتواند خودش از دستشویی استفاده کند).
 • در محل برش جراحی نباید علامتی از عفونت وجود داشته باشد.
 • توصیه‌های عملی برای بهبود از جراحی کمر دریافت کند.

بیمار خودش نمی‌تواند تا خانه رانندگی کند. و اگر فاصله‌ی بیمارستان تا منزل به بیش از یک ساعت رانندگی نیاز دارد، باید در بین راه توقف کوتاهی داشته باشد و کمی راه برود.

فعالیت بعد از فیوژن

محدودیت در فعالیت‌ها بعد از انجام جراحی فیوژن کمری

در اوایل دوران نقاهت جراحی، یک سری محدودیت‌هایی در فعالیت‌ها وجود دارد که باید رعایت شود:

 • خم نشوید. تا شدن قسمت زانو و ران‌ ها مشکلی ندارد و خوب است، اما از کمر خم نشوید (ستون مهره‌ها نباید خم شود).
 • چیز سنگینی بلند نکنید.
 • رانندگی ممنوع. به خاطر حالت خواب‌آلودگی و اثرات جانبی مسکن‌های اوپیوییدی بعد از جراحی‌های سنگین، رانندگی اصلاً توصیه نمی‌شود. همچنین، طی روزهای ابتدایی دوران نقاهت هم نباید رانندگی کنید.

بهتر است از کارهایی که شامل خم شدن یا بلند کردن هستند – از جمله آشپزی، تمیز کردن، لباس شستن، خرید مواد غذایی و مراقبت از حیوانات خانگی – در دوره نقاهت اولیه پرهیز شود. توصیه می‌شود قبل از جراحی در مورد این کارها کمک بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که همیشه قبل از موعد، چند وعده‌ی غذایی آسان، از جمله غذاهای آماده یا مایکروویوی، داشته باشید.

داروهای مسکن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

بعد از مرخصی از بیمارستان، درد احتمالاً همچنان ادامه دارد؛ به همین دلیل، داروهای مسکن و ضد درد تجویز می‌شود. اگر داروی اوپیوییدی (مخدر) تجویز شود، بیمار نباید الکل مصرف کند؛ همچنین نباید با ماشین کار کند یا رانندگی کند، چون چنین داروهایی موجب خواب‌آلودگی و/یا از بین رفتن قدرت تشخیص و داوری می‌شوند.

برای تکمیل عملکرد داروهای مسکن می‌توان از کیسه‌ی یخ یا پانسمان‌های گرمایی هم استفاده کرد، اما کاربرد این موارد باید محدود به 15 تا 20 دقیقه استفاده و حداقل 2 ساعت استراحت باشد، تا پوست آسیب نبیند.

ممکن است مقررات سختگیرانه‌ تری در مورد تجدید نسخه‌ ی داروهای مسکن مخدر اوپیوییدی وضع شود. با توجه به این‌که داروهای مخدر اوپیوییدی برای مدت زمان محدودی تجویز می‌شود، دوز مصرفی باید روزانه کاهش یابد و هدف این است که تا 4 هفته پس از عمل، داروی مخدر را قطع کنید.

برای پرهیز از تأخیر در دریافت دارو، بهتر است که روند دستیابی به داروهای مسکن را با جراح و/یا کارکنان قبل از عمل کاملاً بررسی و مشخص کنید.

نکته: این اعداد و ارقام برای هر فرد مختص به خود است و باید توسط پزشک ویزیت شود. پس این اعداد نمی تواند به تنهایی راهنمای شما باشد.

خوابیدن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

طرز خوابیدن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

در دوره‌ی نقاهت عمل جراحی فیوژن کمر، ستون فقرات حتی هنگام ورود به رختخواب و خروج از آن هم باید مستقیم نگه داشته شود. این روند با استفاده از روش log-roll انجام می شود، که شامل قرار دادن زانوها کنار هم و نگه داشتن مستقیم کمر در حالی است که:

(همچنان که کمر صاف است و زانوها را به هم چسبانده‌اید)

 • لبه‌ی تخت می‌نشینید.
 • سر را به سمت تخت می‌برید و در همین حال، پاها را که از زانو به هم چسبیده‌اند بلند می‌کنید.
 • به پهلو روی تخت قرار می‌گیرید و حالا، و به پشت می‌غلتید. در این حالت، کمر به صورت صاف روی تخت قرار می‌گیرد.

نکات دیگری در مورد خوابیدن:

 • اطمینان حاصل کنید که تختتان برای انجام مانور log-rolling نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه است.
 • از بالشت‌های مختلفی استفاده کنید تا متوجه شوید با کدام احساس راحتی بیش‌تری می‌کنید.

برخی از افراد هم راحت‌ترند که کمی بعد از جراحی کمر، در حالت نشسته یا به حالت نیم‌خیز بخوابند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسولماز یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شمایک هفته پیش عمل باز جراحی دیسک ۴و۵ وپارگی دیسک انجام دادم فقط در حالت خوابیدن روی کمر درد در پای چپم دارم حالت گرفتگی رگ سیاتیک علت چیه ممکن هست عملم ناموفق باشه ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعسل دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من چند سال پیش دچار پارگی دیسک گردن شدم و الان چند روزه از گردن و کتف و دستها دچار درد شدیدم
  ممکنه به مرور زمان آسیب بیشتری به مهره های گردنم وارد شده باشه و الان برای تسکین این درد چکار کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بیمار شمار4760هستم در سوال مطرح شده اشتباه تایپی هست که اصلاح می کنم دیسک ال4و ال5 protrusion و ال5 اس1 اکسترود یا پارگی هست.ممنون از لطف تون .یک ماه پیش هم تزریق ترانس فورامینال کردم یه ماهی دردم کمتر شده بود اما باز بیشتر شده.تنها مشکل من راه رفتن و ایستادن هست که خیلی کم می تونم بایستم یا راه برم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرسمیرا جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر لطف میکنید دکتر عزیز ام ار ای بنده را ببینید ممنونم میگن برون زدگی بین دیسک چهارم پنجم دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسپیده چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر من بعد زایمان پا درد شدید گرفتم که بعد ۶ ماه خوب شد و الان بعد ۴ سال بصورت شدیدتر برگشته و پای راستم خواب رفته اس و درد دارم،میشه طبق ام آرآی لطف کنید بگید که اگه با فیزیوتراپی بهتر میشم عمل نکنم فعلا
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقا دکترضمن تشکر بنده ۳سال قبل ۲مرتبه یکی از دیسک کمر عمل کردم الان ۲ما هست پای چپم وطرف چپ باسنم درد وبیشتر از ده دقیقه نمیتوانم روی پام بایستم درد و رفتگی ساق پام و رانم نمیتوانم بایستم وبه دکتر مراجعه کردم دارو داده استفاده کردم وده جلسه فیزیوتراپی هم رفتم علاجی نشده نمیدانم چکار کنم خواهشمندم راهی جلو پام بگذارید پیشاپیش تشکر میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
 • تصویر کاربرpasha یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر عزیز
  من یک جوان 24 ساله هستم که نزدیک به 9 ماه می باشد که از درد پای چپم رنج می برم...در مرحله بروز بیماری ،بیماری به این صورت خود را نمایان کرد که من یک مدت به صورت خیلی زیاد خود ارضایی می کردم و بیماری بعد از یک بار که داشتم اینکار را می کردم خودش را نمایان کرد به صورتی که نمی توانستم کمرم را راست کنم...الان بنده پیش فییوتراپیست هم رفتم سوزن درمانی هم کردم اما درد پای چپم از بین نرفته و وقتی چند دقیقه سر پا وایسم قوزک پام گز گز میشه ولی درد آن چنانی در ناحیه کمرم ندارم...لازم به ذکر است که من هر بار که زانوم رو جمع می کنم در ناحیه پشت زانوم ناحیه یه منیسک صدای کوچکی می آید...ممنون میشم راهنمایی کنید....تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من ۳۵ سالم عمل جراحی کمر با پلاتین انجام دادم الان یک ماه و نیم میشه درد در کمرم کم ولی پا درد دارم پای چپ ام درد میکنه تا نوک پا میخواستم بدونم طبیعی یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرباقری سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام سال نو مبارک دکتر،چندماه پیش رفتم ام آر آی گفتن دیسک کمر داری مهره s۱ مهره L4و L۵،دنبال درمانهای سنتی رفتم جواب نداد الان باردارم میخواستم ببینم تو تین وضعیت نمیشه کاری کرد بدجورکمردرد پادرد دارم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرحنا جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه هفته پیش یه درد بدی تو ساق پام ایجاد شد بعد دو روز رسید به بالاتر از ساق روی رگ پا درد همین جور بیشتر شد تا رسید به کل پا و امروز زده به سمت چپ کمرم دکتر قلب و عروق چند تا مسکن نوشتن یه بار خوب میشه دوباره شروع میکنه دردش به نظرتون چه نوع دیسکی هست چند سال پیش ام ار ای کردم گفتن دیسکه خفیفه بعد یه دکتر خوب تو کرمان معرفی کنید که من برم پیششون ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات