زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

مدت زمان بهبودی مورد نیاز بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات (اسپاینال فیوژن)، مراقبت‌های بعد از عمل را خیلی مهم می‌کند. در حالی که میزان موفقیت جراحی فیوژن ستون فقرات برای تثبیت 2 یا تعداد بیش‌تری از مهره‌های مجاور و امکان بازگشت به سطح فعالیت‌های طبیعی، بسیار بالا است، اما به هر حال زمان بهبودی بر اساس عوامل مختلف، متفاوت است.

این عوامل شامل وسعت جراحی، سایر مشکلات پزشکی و چگونگی رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی است.


زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

بیش‌تر افراد می‌توانند حدود 2 تا 4 روز پس از جراحی فیوژن نخاع کمری (در صورت وجود سایر افراد در خانه) از بیمارستان به خانه برگردند. حدود دو هفته بعد از جراحی، وقتی آثار داروهای اوپیوییدی (مخدر) از بین رفت، افراد می‌توانند رانندگی را از سر بگیرند.

به طور معمول حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا فرد بتواند به اداره برگردد یا کارش را نشسته و بدون تحرک شروع کند، اما بازگشت به فعالیت هایی فیزیکی تر ممکن است 3 ماه یا بیش تر طول بکشد.

با وجودی که نام این روش جراحی، فیوژن یعنی خشک‌کردن است، اما ستون فقرات طی روش فیوژن ستون فقرات کمری واقعاً خشک و کاملاً بی‌حرکت نمی‌شود.

در عوض، در طول این عمل جراحی، یک گرافت یا پیوند استخوان یا جایگزین در ستون فقرات قرار می‌گیرد که رشد استخوان بین مهره‌های مجاور را تسهیل می‌کند تا در نهایت یک استخوان تشکیل شود؛ این فرآیندی است که معمولاً حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. استخوان جدید باعث ثابت شدن ستون فقرات در آن بخش خواهد شد.

پیچ و مهره‌ها، پلاک‌ها و میله‌هایی ممکن است در طول جراحی در ستون فقرات کاشته شوند تا ضمن ثابت شدن آن قسمت، استخوان بهبود یابد و محکم شود. استخوان بیش از 12 تا 18 ماه بعد از عمل همچنان به رشد و استحکام ادامه می‌دهد.

بسیاری از افراد با فیوژن تک-سطحی حدود 6 ماه پس از عمل قادر به بازگشت به همه‌ی فعالیت‌ها هستند – حتی فعالیت‌های قدرتی مانند وزنه‌برداری یا کارهای ساختمانی – بعضی از بیماران هم حین بهبودی، از بریس استفاده می‌کنند که حرکت را محدود می‌کند.

ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات

عوامل کند شدن زمان بهبودی چیست؟

اگرچه به طور معمول 3 تا 6 ماه بعد از جراحی طول می‌کشد تا مهره‌های مجاور به یک استخوان ثابت جوش بخورند، ولی روند بهبودی و جوش خوردن ممکن است در بعضی از بیماران به دلایل زیر طولانی‌تر شود:

 • استفاده از سیگار یا دیگر فرآورده‌های نیکوتینی (که شامل سمومی هستند که رشد استخوان را متوقف می‌کنند)
 • چاقی و پوکی استخوان
 • بیماری‌های مزمن خاص مثل دیابت
 • سوء تغذیه
 • افسردگی
 • استفاده‌ی قبلی و طولانی‌مدت از داروهای اوپیوییدی قبل از جراحی
 • استفاده از داروی پردنیزون

عوامل دیگری هم می‌تواند باعث کند شدن روند بهبودی شود. به عنوان مثال، فعالیت‌های پرخطرتر (مانند خم شدن، بلند کردن یا پیچش) در اوایل بهبودی ممکن است منجر به تاخیر در بهبود شود یا باعث شود به جراحی دومی هم نیاز باشد.

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان

بیش‌تر بیماران به محض هوشیار شدن بعد از عمل، دچار درد و خواب‌آلودگی یا رخوت هستند. درد شدیدتری معمولاً تا چند روز بعد از عمل ادامه دارد که برای کنترل این درد، به طور منظم از داروهای مسکن تجویزی استفاده می‌شود. این داروها یا به صورت وریدی یا تزریق در عضله‌ی بازو یا پا مصرف می‌شوند.

گاهی اوقات هم از پمپ ضد درد تحت کنترل بیمار (PCA) استفاده می‌شود؛ به این صورت که خود بیمار با کنترل این پمپ، می‌تواند داروی بی‌حسی و ضد درد دریافت کند. همچنان که میزان درد کاهش پیدا می‌کند، داروهای ضد درد یا مسکن خوراکی برای فرد تجویز خواهد شد.

ممکن است پس از جراحی فیوژن، آزمایش‌های خون دوره‌ای برای فرد درخواست شود. برای مثال، چون طی جراحی خون زیادی از دست می‌رود، باید هموگلوبین خود کنترل شود تا مبادا سطح اکسیژن خون افت پیدا کند. ممکن است آزمایش‌های خون دیگری هم برای فرد تجویز شود.

بعد از جراحی این امکان وجود دارد که برای تسهیل تنفس فرد، از اکسیژن استفاده کنند و همچنین، مانیتوری برای کنترل ضربان و ریتم قلب هم پس از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل فیوژن

راه رفتن و تحرک بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

تنظیم وضعیت صحیح ستون فقرات پس از جراحی به منظور به حداقل رساندن فشار روی ستون و کاهش ریسک اختلال در روند بهبودی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیماران هر روز با کار درمانگرها و فیزیکال‌ تراپیست‌ها کار می‌کنند تا ایمن‌ترین و کم‌خطرترین راه‌های لباس پوشیدن، نشستن، ایستادن، راه رفتن و شرکت در سایر فعالیت‌ها را بدون ایجاد فشار اضافی روی کمر یاد بگیرند. حتی بیرون آمدن از رختخواب هم، به خاطر اجتناب از پیچش ستون فقرات، به تکنیک خاصی – معروف به مانور غلتیدن (log-rolling) نیاز دارد.

در برخی موارد، فیزیکال‌ تراپیست ممکن است به بیمار توصیه کند که از واکر برای ثبات حرکتی استفاده کند. در ضمن، کار درمانگر یا فیزیکال‌ تراپیست هم کمک می‌کنند تا تجهیزات پزشکی – در صورت نیاز فرد در خانه – برای وی مهیا باشد.

بسیاری از افراد به دنبال کفش‌های بدون بند محکم برای بیمارستان هستند، چون جراحان و کارمندان بیمارستان بیماران را ترغیب می‌کنند که هرچه سریع‌تر بعد از عمل، از جا بلند شوند و کمی راه بروند.

بریس کمر چیست؟

برخی از بیماران برای محدود کردن حرکت در ستون فقرات به یک بریس پشتی مجهز شده‌اند. پوشیدن یک تی‌شرت مناسب و راحت یا یک تاپ بدون آستین زیر بریس، می‌تواند باعث راحتی بیش‌تر پوست شود و از سوزش و تحریک پوستی – مثلاً راش یا تاول – جلوگیری کند.

مرخص شدن از بیمارستان بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

در طول مدت اقامت در بیمارستان، پیشرفت هر فرد توسط کارکنان کنترل می‌شود. در این‌جا به برخی از معیارها اشاره می‌شود که معمولاً بیماران باید قبل از ترخیص از بیمارستان و به منظور بهبودی در منزل، به آن‌ها دست پیدا کنند:

 • درد باید با داروهای خوراکی، قابل کنترل باشد.
 • بیمار باید بتواند بدون کمک گرفتن، خودش از تخت بیرون بیاید و راه برود.
 • باید بتواند مثانه‌اش را تخلیه کند (باید بتواند خودش از دستشویی استفاده کند).
 • در محل برش جراحی نباید علامتی از عفونت وجود داشته باشد.
 • توصیه‌های عملی برای بهبود از جراحی کمر دریافت کند.

بیمار خودش نمی‌تواند تا خانه رانندگی کند. و اگر فاصله‌ی بیمارستان تا منزل به بیش از یک ساعت رانندگی نیاز دارد، باید در بین راه توقف کوتاهی داشته باشد و کمی راه برود.

فعالیت بعد از فیوژن

محدودیت در فعالیت‌ها بعد از انجام جراحی فیوژن کمری

در اوایل دوران نقاهت جراحی، یک سری محدودیت‌هایی در فعالیت‌ها وجود دارد که باید رعایت شود:

 • خم نشوید. تا شدن قسمت زانو و ران‌ ها مشکلی ندارد و خوب است، اما از کمر خم نشوید (ستون مهره‌ها نباید خم شود).
 • چیز سنگینی بلند نکنید.
 • رانندگی ممنوع. به خاطر حالت خواب‌آلودگی و اثرات جانبی مسکن‌های اوپیوییدی بعد از جراحی‌های سنگین، رانندگی اصلاً توصیه نمی‌شود. همچنین، طی روزهای ابتدایی دوران نقاهت هم نباید رانندگی کنید.

بهتر است از کارهایی که شامل خم شدن یا بلند کردن هستند – از جمله آشپزی، تمیز کردن، لباس شستن، خرید مواد غذایی و مراقبت از حیوانات خانگی – در دوره نقاهت اولیه پرهیز شود. توصیه می‌شود قبل از جراحی در مورد این کارها کمک بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که همیشه قبل از موعد، چند وعده‌ی غذایی آسان، از جمله غذاهای آماده یا مایکروویوی، داشته باشید.

داروهای مسکن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

بعد از مرخصی از بیمارستان، درد احتمالاً همچنان ادامه دارد؛ به همین دلیل، داروهای مسکن و ضد درد تجویز می‌شود. اگر داروی اوپیوییدی (مخدر) تجویز شود، بیمار نباید الکل مصرف کند؛ همچنین نباید با ماشین کار کند یا رانندگی کند، چون چنین داروهایی موجب خواب‌آلودگی و/یا از بین رفتن قدرت تشخیص و داوری می‌شوند.

برای تکمیل عملکرد داروهای مسکن می‌توان از کیسه‌ی یخ یا پانسمان‌های گرمایی هم استفاده کرد، اما کاربرد این موارد باید محدود به 15 تا 20 دقیقه استفاده و حداقل 2 ساعت استراحت باشد، تا پوست آسیب نبیند.

ممکن است مقررات سختگیرانه‌ تری در مورد تجدید نسخه‌ ی داروهای مسکن مخدر اوپیوییدی وضع شود. با توجه به این‌که داروهای مخدر اوپیوییدی برای مدت زمان محدودی تجویز می‌شود، دوز مصرفی باید روزانه کاهش یابد و هدف این است که تا 4 هفته پس از عمل، داروی مخدر را قطع کنید.

برای پرهیز از تأخیر در دریافت دارو، بهتر است که روند دستیابی به داروهای مسکن را با جراح و/یا کارکنان قبل از عمل کاملاً بررسی و مشخص کنید.

نکته: این اعداد و ارقام برای هر فرد مختص به خود است و باید توسط پزشک ویزیت شود. پس این اعداد نمی تواند به تنهایی راهنمای شما باشد.

خوابیدن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

طرز خوابیدن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات

در دوره‌ی نقاهت عمل جراحی فیوژن کمر، ستون فقرات حتی هنگام ورود به رختخواب و خروج از آن هم باید مستقیم نگه داشته شود. این روند با استفاده از روش log-roll انجام می شود، که شامل قرار دادن زانوها کنار هم و نگه داشتن مستقیم کمر در حالی است که:

(همچنان که کمر صاف است و زانوها را به هم چسبانده‌اید)

 • لبه‌ی تخت می‌نشینید.
 • سر را به سمت تخت می‌برید و در همین حال، پاها را که از زانو به هم چسبیده‌اند بلند می‌کنید.
 • به پهلو روی تخت قرار می‌گیرید و حالا، و به پشت می‌غلتید. در این حالت، کمر به صورت صاف روی تخت قرار می‌گیرد.

نکات دیگری در مورد خوابیدن:

 • اطمینان حاصل کنید که تختتان برای انجام مانور log-rolling نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه است.
 • از بالشت‌های مختلفی استفاده کنید تا متوجه شوید با کدام احساس راحتی بیش‌تری می‌کنید.

برخی از افراد هم راحت‌ترند که کمی بعد از جراحی کمر، در حالت نشسته یا به حالت نیم‌خیز بخوابند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمانی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من یک پسر ۱۵ ساله هستم که ۲ روزه پشت سرم درد کمی میکند و شدید نیست و چشم هام کمی درد میکند و من خیلی در فضای مجازی هستم و بازی رایانه ای انجام میدهم
  1. تصویر کاربرمانییکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   تا حد ممکن از کامپیوتر و مبایل دوری کنید ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرداوود پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ده روز پیش عمل کورپکتومی مهره ی c6 انجام دادم
  هنوز دست و پاهام کم قدرته و مورمور میشه و قدم هام رو بد برمیدارم
  امروز خودارضایی کردم و در حین انجام این کار توی بدنم یک سری تکان ها و حالت خاصی مثل موج توی بدنم حس کردم
  آیا طبیعیه و ایا ضرر نداره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمصطفی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر.
  مادر بنده ۴ روزپیش تحت عمل جراحی قرار گرفتن و چهارتا از مهره هاشونو پیچ کردن، الان مادرم روی پای راستش کنترل زیادی نداره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرخانم دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام عمل کمر باز داشتم دوماه پیش گاهی درد دارم کار ای شخصی خودم رونمیتونم انجام بدم مهره ۴/۵-۲/۳فیوژن شده عکس خوب بوده ازکی میتونم بدون کمک راه برم واینکه رابطه زناشویی شروع بشه واینکه بریس کمر ببندم تا چه مدتی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادرم عمل فیوژن داشتن
  الان ۱۲ روز گذشته
  و درد مزمن دارن احساس رخوت و خستگی دارن
  در یک حالت بیشتر از نیم ساعت تحمل ندارن چه ایستاده چه نشسته چه خوابیده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  ۴۲روز عمل فیوژن گردن انجام دادم که یکدفعه دچار سرگیجه و تهوع استفراغ شدم داروی وگاباپنتین و دلوکسی کپ میخوردم قطع کردم ودمیترون میخورم تهوع م بهتر شده سرگیجه دارم بخصوص در وضعیت تغیر سر و هنگام بلند شدن از جا خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربركرمي سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خير
  از خوستان تماس ميگيرم
  ١٥سال پيش كمر درد داشتم از يه نقطه كمر در وزش
  خود به خود خوب شد
  بعد از چند سال شروع كردم كاهش وزن و وزش
  دردها شروع شد
  رفتم دكتر عكس نوشت از كل كمر ام ار اي
  يك ديسك خفيف ٤و٥ پايين
  وسط كمر L12كه گفت به نخاع فشار اومده
  و يك خفيف گردن
  دكتر يك سال گذشته درد خيلي در پاها دارم
  بيشتر در سينه و پشت كتف و و سط كمر درد دارم
  بعضي مواقع خوب هستم ولي وقتي ورزش ميكنم درد دارم البته ورزش فيزيوتراب
  دكتر راه ميرم زياد
  مشكلي ندارم فقط نشستن اذيت ميشم
  حتي دو هم ميزنم دود ندارم
  اينجا يك دكتر گفت عمل پلاتين
  يكي ديگه هم گفت فقط رعايت كن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   حتما بایستی معاینه شوید و عکسها را ببینم اگر نمیتوانید مراجعه کنید به دکتر رینعلی در اهواز
 • تصویر کاربرMohammad چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۹ روز عمل دیسک کمر انجام دادم ایا خود ارضایی ایرادی داره؟
  ایا درد میگیره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   خیر مشکلی ندارید
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر بنده تحت عمل جراحی باز کمر در مهره l3.l45قرار گرفتهم در تاریخ 6اردیلهشت بعد از عمل درد های تیر کشنده و. ناتوان کننده پا از بین رفت ولی گز گز کف پای راست و درد های نیش مانند سیاتیکی در نزدیک لگن، مچ پا، ران و ساق و قوزک پا بصورت غیر مداوم دارم، الان درد تو ناحیه لگنی بیشتر هست ایا طبیعی هست؟؟؟ پروتز هم در کمر استفاده شده است....
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   بله طبیعیه
 • تصویر کاربراميري جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار
  پس از انجام تزريق سيمان جهت مهره كمري شكسته شده، چه زماني طول ميكشيد كه درد شديد بيمار كاهش يابد؟
  با تشكر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   بلافاصله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر