تفاوت علائم بیماری دیسک کمر با گردن

در این مقاله در رابطه با علائم و دردهایی که ممکن است به دلیل بیماری های دیسک گردن و یا کمر باشد صحبت شده است. با ما همراه باشید

دیسک ستون فقرات دژنراتیو (تحلیل رفته) همیشه منجر به درد یا علائم دیگر نمی شود. از آنجا که خود دیسک عصب درونی کمی دارد؛ درد معمولاً هنگامی رخ می دهد که دیسک تحلیل رفته بر روی سایر ساختارهای ستون فقرات (مانند عضلات ، مفصل یا ریشه های عصبی) تأثیر بگذارد.

درد ناشی از بیماری دیسک عموماً از دو عامل اصلی ناشی می شود:

1- التهاب

پروتئین های التهابی می توانند در اثر تخریب دیسک از فضای داخلی دیسک بیرون بیایند و باعث تورم در ساختار ستون فقرات اطراف شوند. این التهاب می تواند باعث ایجاد فشار عضلانی، اسپاسم عضلانی و حساسیت موضعی در کمر یا گردن شود. 

اگر ریشه عصبی ملتهب شود، درد و بی حسی ممکن است به بازو و شانه (به نام رادیکولوپاتی گردن )، یا به باسن یا پا ( به نام رادیکولوپاتی کمر ) انتشار یابد.

2- بی ثباتی حرکتی کوچک غیر طبیعی

معمولاً تخریب لایه بیرونی دیسک ( آنولوس فیبروزوس ) منجر به حرکات کوچک و غیر طبیعی بین مهره ها می شود که با نرم نگه داشتن و پشتیبانی از دیسک کاهش می یابد. 

این حرکات کوچک می توانند باعث ایجاد کشش و تحریک عضلات اطراف، مفاصل و یا ریشه های عصبی شوند؛ زیرا این قطعه ستون فقرات به تدریج ناپایدار تر می گردد و باعث ایجاد درد های متناوب و شدیدتری می شود.

عوامل ایجاد درد در دیسک

علائم مشترک در بیماری دیسک کمر و گردن

بیماری دیسک بیشتر در ستون فقرات گردن یا کمر رخ می دهد، زیرا این نواحی از ستون فقرات بیشترین حرکت را دارند و بیشتر مستعد سایش و پارگی هستند.

بارزترین علامت بیماری دیسک فرسایش یافته، درد کم و مداوم در اطراف دیسک است که گه گاه شدیدتر می شود.

برافروختگی درد می تواند مربوط به فعالیت های اخیر و استرس غیر طبیعی بر روی ستون فقرات باشد، یا ممکن است ناگهان و بدون دلیل بروز کند. اپیزودهای درد بین چند روز تا چند هفته قبل از از بین رفتن کامل یا کم شدن درد ادامه پیدا می کنند.

سایر علائم شایع بیماری دیسک فرسایش یافته عبارتند از:

میزان درد مزمن- که به آن به عنوان درد پایه گفته می شود- بین افراد کاملاً متغیر است و از تقریباً بدون درد و یا فقط کمی تحریک ناخوشایند، تا درد شدید و ناتوان کننده متغیر است.

علائم بیماری دیسک کمر و گردن

علائم رایج بیماری دیسک کمر

به طور خاص شناسایی و توصیف علائم می تواند منجر به تشخیص دقیق تر و برنامه درمانی مؤثر شود. کمردرد معمولاً با ترکیبی از علائم زیر مشخص می شود:

1- درد

درد در ناحیه کمر معمولاً به صورت سوزشی و بی حسی توصیف می شود. این نوع درد می تواند با اسپاسم عضلانی خفیف یا شدید، تحرک محدود و درد در باسن و لگن همراه باشد.

2- دردی که به باسن، پاها و مچ پاها انتشار می یابد

گاهی اوقات کمر درد شامل یک احساس سوزش، سوزن سوزن شدن یا بی حسی است که به ران، مچ پا و پا، که به آن سیاتیک نیز گفته می شود، انتشار می یابد. سیاتیک در اثر تحریک عصب سیاتیک ایجاد می شود و معمولاً فقط در یک طرف بدن احساس می شود.

3- دردی که بعد از نشستن طولانی مدت بدتر می شود

نشستن باعث فشار بر روی دیسک ها کمردرد می شود. پیاده روی و کشش می توانند کمر درد را به سرعت کاهش دهند، اما نشستن مجدد ممکن است باعث بازگشت علائم شود.

4- دردی که هنگام تغییر موقعیت بهتر می شود

بسته به علت اصلی درد، برخی وضعیت ها راحت تر از سایر وضعیت ها خواهند بود. به عنوان مثال، با تنگی نخاع راه رفتن به طور معمول ممکن است دشوار و دردناک باشد، اما خم شدن به سمت جلو ممکن است درد را کاهش دهد. چگونگی تغییر علائم با تغییر موقعیت می تواند به شناسایی منبع درد کمک کند.

5- دردی که پس از بیدار شدن از خواب بدتر شده و با حرکت بهتر می شود

بسیاری از افرادی که کمردرد را تجربه می کنند، دردشان اول صبح شدیدتر است. با این حال، پس از بلند شدن و حرکت کردن، علائم برطرف می گردند. 

درد در صبح به دلیل سفتی ناشی از استراحت طولانی مدت، کاهش جریان خون با خواب و احتمالاً کیفیت تشک و بالشت های مورد استفاده است.

البته روش های دیگری نیز وجود دارد که افراد کمردرد را تجربه می کنند. کمردرد در هر فرد متفاوت است و عوامل زیادی بر کیفیت و شدت درد از جمله سلامت روانی و عاطفی، استرس مالی یا ورزش و سطح فعالیت تأثیر می گذارند.

تشخیص بیماری با متخصص ستون فقرات می باشد، بنابراین حتما با دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علائم بیماری دیسک کمر

علائم و نشانه های درد گردن (دیسک گردن)

درد گردن معمولاً شامل یک یا چند مورد از علائم و نشانه های زیر است:

1- خشکی گردن

درد و دشواری در حرکت گردن، به ویژه هنگام تلاش برای چرخاندن سر از یک طرف به طرف دیگر.

2- درد تیز

این درد ممکن است در یک نقطه موضعی باشد و ممکن است مانند سیخ زدن یا نیش باشد. این نوع درد به طور معمول در ناحیه تحتانی گردن ایجاد می شود.

3- درد عمومی

این ناراحتی معمولاً در یک قسمت یا ناحیه وسیعی از گردن احساس می شود و به صورت ناراحتی و گرفتگی توصیف می شود نه تیزی.

4- درد رادیکولار

این درد می تواند در امتداد یک عصب از گردن به شانه و بازو انتشار پیدا کند. شدت آن می تواند متفاوت باشد و این درد عصبی ممکن است مانند سوزش احساس شود.

5- رادیکولوپاتی گردن

نقص های عصبی- مانند مشکلات رفلکس، احساس یا قدرت- به دلیل فشرده شدن ریشه عصب ممکن است در بازو دیده شود. رادیکولوپاتی گردن ممکن است با درد رادیکولر نیز همراه باشد.

6- اشکال در محکم گرفتن یا بلند کردن اشیاء.

اگر بی حسی یا ضعف در بازو یا انگشتان شما ایجاد شود، ممکن است ناتوانی در بلند کردن اشیا رخ دهد.

7- سردرد

گاهی اوقات تحریک در گردن می تواند بر عضلات و اعصاب متصل به سر تأثیر بگذارد، که شامل سردرد تنشی و نورالژی اکسیپیتال (پس سری) می باشد.

علائم بیماری دیسک گردن

علائم بیماری دیسک گردن چگونه شروع می شود؟

درد گردن به طور معمول به یکی از روش های زیر پیشرفت می کند:

 • به آرامی با گذشت زمان. درد گردن ممکن است به صورت خفیف شروع شود و یا فقط پایان یک روز کاری ایجاد شود، اما ممکن است با گذشت زمان عود کند و بدتر شود.
 • بلافاصله به دنبال آسیب دیدگی. به عنوان مثال، درد گردن می تواند بلافاصله پس از حادثه با دوچرخه یا خوابیدن ناخوشایند روی گردن شروع شود.
 • تأخیر در واکنش پس از آسیب دیدگی. علائم درد و گرفتگی گردن، مانند پس از تصادف رانندگی، ممکن است ساعت ها یا چند روز پس از وقوع حادثه شروع شود. برخی از آسیب های گردن با گذشت زمان می توانند بدتر شوند.
 • ناگهان و بدون علائم قبلی. گاهی اوقات درد گردن می تواند بدون هیچ دلیل واضحی در یک روز عادی شروع شود.

علائم درد دیسک گردن ممکن است ثابت باشند، سریع از بین بروند، یا به طور متناوب بازگردند. برخی فعالیت ها یا حرکات مانند عطسه یا سرفه می توانند درد را بدتر کنند.

تشخیص بیماری دیسک کمر و گردن

روند زیر به طور معمول برای تشخیص بیماری دیسک تحلیل رفته استفاده می شود:

1- شرح حال پزشکی که شامل جزئیات علائم فعلی و گذشته ی مربوط به درد گردن یا کمردرد می باشد از بیمار گرفته می شود، از جمله هنگام شروع درد، تکرر درد، شدت درد و تأثیر آن بر تحرک. 

شرح حال پزشکی ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد خواب و عادتهای غذایی، میزان ورزش و سطح فعالیت و نحوه کاهش یا بدتر شدن علائم توسط فعالیت یا وضعیت بدن نیز باشد.

2 یک معاینه فیزیکی انجام می شود که ممکن است شامل بررسی حس در امتداد ستون فقرات به دلیل ناهنجاری ها، تست رفلکس و یا طیف وسیعی از تست های حرکتی باشد که شامل خم شدن ستون فقرات به جلو، عقب یا طرفین باشد.

3- ممکن است در برخی موارد انجام تصویربرداری برای یافتن یا تأیید تشخیص نیاز باشد. اسکن ام آر آی معمولاً برای فرسایش دیسک مورد استفاده قرار می گیرد، که می تواند کمبود آب در دیسک، شکاف در دیسک یا فتق دیسک را نشان دهد. 

کمبود آب در دیسک ممکن است به عنوان یک دیسک سیاه دیده شود، زیرا در اسکن ام آر آی تیره تر به نظر می رسد.

راه های تشخیص بیماری های دیسک کمر و گردن انواع مختلفی دارد. برای دانستن این مطالب روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام. مدت یک ماه هست که مهره های کمر (بین دوکتف)موقعی که سرم رو به پایین یا طرفین میچرخانم و وقتی که تکیه به پشتی میدهم درد میگیره.لطفا راهنمایی کنید ‌.مچکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام. مدت یک ماه هست که مهره های کمر (بین دوکتف)موقعی که سرم رو به پایین یا طرفین میچرخانم و وقتی که تکیه به پشتی میدهم درد میگیره.لطفا راهنمایی کنید ‌.مچکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرزارع سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام، من سه ماهه که درگیر دیسک گردن هستم، فیزیوتراپی هم رفتم ولی احساس تنگی نفس دارم اگر ناراحت بشم یا به چیزی فکرکنم حالم بدتر میشه میشه راهنمایی کنید، ولی دردم کمتر شده با فیزیو تراپی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر
  بنده حدود 80 روز پیش عمل جراحی پارگی دیسک L5S1 و سرخوردگی مهره L4L5 و L5S1 انجام دادم که 6 عدد پلاتین کار گذاشتن. دردهای قبل عمل که در ناحیه سمت راست کمر و باسن و پا داشتم کاملاً برطرف شده ولی درد سمت چپ در ناحیه باسن و نزدیک ساق پا که قبل عمل نداشتم الان دارم. آیا درد درناحیه سمت چپ که قبلاً نداشتم ولی الان دارم طبیعیه و برطرف خواهد شد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرکرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر بنده الان چند سالی هست که بدن درد دارن یعنی دستها پاهاشون درد میگیره ومیگن بیحث میشه چند دفعه هم به دکتر هم مراجعه کردیم گفتن دیسک کمر وگردن دارین نباید کارهای سنگین انجام بدین ولی کار شوهر بنده تاسیساتی سنگین هستش نمیتونه هم کارنکنه میخواستم راهی هست که خوب شه یاباید عمل انجام بدن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسمیه سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیراقای دکتر بنده خانمی هستم ۳۹ساله چندسالی هست کمر درد دارم والان ۷ماهی هم هست که دردکمرم به پای چپم زده پام از باسن تا نو انگشتانم سر میشه وشدید درد میکنه هنگام نشستن داخل کمرم ازدرد میسوزه ام ار ای ونوار عضله رفتم گفتن که سرخوردگی مهره ودیسک وتنگی کانال دارم از نظر شما نیاز به عمل هست یانه ممنونم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   خانم سمیه احتمال دادرد جراحی لازم باشد ولی معاینه مهمتر است مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام حدود دو ماه پیش با درد گردن و درد در دست چپ که تا انگشتان دستم ادامه داشت با گرفتن ام آر آی و رفتن پیش متخصص گفتن که دیسک خفیف گردن داری فعلا نرمش کن الان به مدت دو روز هست درد گردنم به سمت بالا اومده ولی درد دستام خیلی کم شده و میشه گفت که اصلا درد در دستم ندارم وای دو طرف گردنم خیلی درد داره نشانه چیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   الحمدولله خوب هستید
 • تصویر کاربرساغر یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من نزدیک ی دوماه هست ک دستهام البته انگشتام بیشتر سمت جپ خواب میرن و البته میگرن دارم البته سوزش شدید کف پا و داغ شدن و سوزن شدن کف پاهام هم هست الان سه هفته س ک سرکسجه بهش اضافه شده از قبل هم کمر قسمت بالای باسن درد داشتم ک موقع خواب اذیتم میکرد و ازدرد و خشک شدنش شبا بیدار میشم الان چندروزه که پاهام ضعف عجیبی دارن و همش احساس میکنم ک خواب رفتن و مور مور میکن البته انگشت و کف پاهام دکتر مغز و اعصاب رفتم هم ام ار ای نو شتم هم نوار عصب ولی بخاطر کرونا نوبت ام ار ای رو انداختن برای 27/12میخاستم ببینم تشخیص شما چی هست البته دکترمکپسول گاباپنتن300و قرص توپیرامات25 و پرانول10تجویز کردن و چهار هفته س ک میخورم ولی تاویر چندانی در وضعیتم بوجود نیومده ممنون میشم راهنماییم کنید اینکه میتونه دیسک کمر و گردن باشه چون خواهر ام اس داره استرس دارم ک ممکنه منم مبتلا شده باشم میگرن شدید دارم تقریبا سردردهام روزانه و شدسد هستن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربردنیز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر وقتتون بخیر و ممنون ازینکه وقت میذارین.اقای دکتر من قبلا برا مشکل کمرم باهاتون مشورت کردم .درخصوص بیماری لایزیس کمر و‌سیاه شدگی مهره برام جراحی صلاح دیدن.و من شرایط عمل رو فعلا ندارم .میخاسم بدونم با مصرف قرصای غضروف ساز حل میشه مثلا کپسول آراپیس؟؟؟و سوال دومم اینه که من درد شدید تو پای راستم دارم دردای تیر کشنده که به زانو و مچ پامم درگیر کرده و همچنین انگشتام.این از سیاتیکه یا از کمرم .یا میترسم که علائم ام اس باشه.لطفا راهنمایی کنین ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیر ولی با استراحت بهتر میشوید
 • تصویر کاربرفراز چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند روز هست کمرم درد می کنه بعد الان پای راستم هم درد اومده آمپول متوکاربامول زدم فایده نداشت خواسستم ببینم باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   اگر مشکل حرکتی نداید استراحت کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر