لقی مهره کمر چیست و چه علائمی دارد؟

لقی مهره کمر بیماری است که در برخی جوان ها پدید می آید. در این مقاله سعی شده است در رابطه با این بیماری صحبت شود.

لقی ستون مهره یا اسپوندیولیز نوعی بیماری ستون فقرات است که می تواند دردناک باشد. این بیماری یک مشکل در ارتباط بین مهره ها است، استخوان هایی که ستون فقرات را تشکیل می دهند. 

لقی مهره کمر می تواند به علت شکستگی یا ترک خوردگی در تروما های سبک، اغلب پس از آسیب های مکرر در حین ورزش باشد.

لقی ستون مهره به عنوان “نقص پارس” نیز شناخته می شود؛ زیرا استخوانهای کوچک ستون فقرات به نام پارس اینترارتیکولاریس تأثیر می گذارد.

آیا لقی مهره کمر همان سرخوردگی ستون فقرات است؟

1- لقی و سرخوردگی مرتبط هستند اما یکسان نیستند.

2- سرخوردگی ستون فقرات هنگامی ایجاد می شود که یک مهره روی محل خود بر روی مهره زیرین خود به جلو می لغزد.

لقی مهره کمر دلیل اصلی سرخوردگی مهره کمر است، زیرا ترک مهره ممکن است باعث لغزش استخوان شود.

این بیماری چقدر شایع است؟

طی تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شده است، این بیماری حدود 3٪ تا 7٪ آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری در کودکان و نوجوانان، به ویژه در افرادی که در ورزش هایی مانند ژیمناستیک یا فوتبال شرکت می کنند، شایع تر است. 

کشش بیش از حد ستون فقرات، اما عدم انعطاف پذیری (خم شدن به سمت داخل) می تواند منجر به ترک های جزئی در مهره ها شود.

بیماری لقی ستون فقرات

عوامل ایجاد لقی در ستون فقرات

اگر لقی مهره کمر داشته باشید، به طور معمول در بخشی از مهره به نام پارس اینترارتیکولاریس ضعف دارید. این قطعه نازک، استخوان مفاصل وجهی را به یکدیگر متصل می کند که مهره ها را مستقیماً در بالا و پایین به هم متصل می کند و یک واحد را ایجاد می کند که اجازه حرکت ستون فقرات را می دهد. این ترک ها اغلب شکستگی پارس نامیده می شوند.

در حالی که ما علت دقیق این ضعف را نمی دانیم؛ اما ژن های شما ممکن است در این امر نقش داشته باشند. ممکن است مهره های شما در زمان تولد نازک باشند، که در معرض خطر بیشتری برای شکستگی پارس قرار می گیرید. 

ضربه تکراری به ناحیه کمر – به عنوان مثال، با ورزش یا فعالیت های دیگر – می تواند پارس اینترکولاریس را ضعیف کند.

علائم لقی ستون فقرات چیست؟

ممکن است لقی مهره کمر علامتی ایجاد نکند. کمردرد شایع ترین علامت آن است. درد کمر اغلب ویژگی های زیر را دارد:

علائم اغلب در هنگام جهش رشد نوجوانان ظاهر می شوند. سن معمول تشخیص، 15 تا 16 سال است ( در خانم ها کمتر می باشد).

عوامل ایجاد درد در دیسک

تشخیص لقی در ستون های مهره

یک تست پزشکی مهم که در تشخیص لقی ستون فقرات ( اگرچه کاملاً قطعی نیست)، مانور هایپراکستنشن یک پا است ( که به آن تست امتداد یک طرفه یا تست میشلیس نیز می گویند). 

بیمار باید روی یک پا، در موقعیتی که بیش از حد ستون فقرات کمر را کشش می دهد؛ قرار بگیرد. سپس باید حرکت را در سمت مخالف تکرار کند. اگر این تست درد ایجاد کند، می تواند نشان دهنده لقی ستون مهره فعال باشد.

در صورت مشکوک شدن به لقی مهره کمری، تصویربرداری با نماهای قدامی ( جلو)، خلفی (عقب) و جانبی( اطراف) می تواند تشخیص را تأیید کند. 

عکس با اشعه ایکس با دید مورب می تواند به تشخیص لقی های که یک طرفه باشد یا دو طرفه باشد کمک کند. سرانجام، برای تشخیص قطعی بیماری، اسکن استخوان یا ام آر آی مورد نیاز باشد.

برای هر فرد جوانی که کمردرد دارد، بیماری زمینه ای نیز باید به عنوان یکی از دلایل احتمالی کمردرد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، دیابت و سرطان اولیه یا متاستاتیک می توانند باعث کمردرد شوند و باید قبل از تشخیص قطعی اسپوندیلولیز رد شوند.

روش های درمان چیست؟

معمولاً پزشک از روش های غیر جراحی برای درمان لقی ستون فقرات استفاده می کند. مراقبت شما ممکن است شامل داروها، ورزشهای اصلاحی و فیزیوتراپی باشد. در مواردی، جراحی ضروری است. در هر صورت این وظیفه ی جراح ستون فقرات است که این موارد را تشخیص دهد.

روشهای درمان غیر جراحی

اهداف درمان شامل کاهش درد، بهبودی شکستگی و کمک به شما برای بازگشت به کارهای روزمره می باشد. ممکن است برای احساس آرامش کامل لازم باشد چند هفته تا چند ماه از رژیم درمانی پیروی کنید. درمان ها عبارتند از:

درد در دیسک کمر

روش جراحی برای درمان لقی مهره کمری

برخی از افراد برای تثبیت ستون فقرات به عمل جراحی نیاز دارند. جراحی ترمیم پارس شکستگی، پارس را بدون نیاز به انجام همجوشی ستون فقرات (جایی که جراحان دو مهره را با هم فیوز می کنند و یک استخوان را تشکیل می دهند) برطرف می کند.

در ترمیم پارس، جراحان بافت اسکار را از ناحیه شکستگی برمی دارند و دو طرف شکستگی را تثبیت می کنند که اغلب از یک قطعه استخوان از قسمت دیگر بدن استفاده می کنند. پس از جراحی احتمالاً نیاز به توانبخشی دارید تا بتوانید به عملکرد عادی کامل خود بازگردید.

امروزه با روشهای نوین جراحی بیماران بلافاصله پس از جراحی توان راه رفتن و پس از سه ماه توانایی ورزش کردن را می یابند و میتوانند به فعالیتهای سنگین بپردازند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی دیسک کمر و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  درود جسارتا ۲ ماهه که پارس بین مفصلی دچار ترک شده در نتیجه سر خوردگی Grade1/5 حاصل شد و درد فقط در محل سر خوردگی دارم هیچگونه علائمی در دوپا ندارم فیزیوتراپی تنس لیزر انجام شده ورزش کایروپرکتیک انجام میدم از انجاییکه بدنسازی کار میکنم چه کنم ترمیم زودتر حاصل شود متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   حتما جراحی
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام
  من یک پسر ۱۳ ساله دارم که بعلت شکستگی پای چپ متخصص اورتوپد مراجعه کردم وهمچنین معاینه ستون فقرات انجام شد ودر عکسی که گرفته شد موارد زیر مشهود شد:
  لور دوز ستون مهره های لومبارافزایش یافته است.spondylolysthesisگرید ۱ مهرهL5بر رویS1دیده نی شود. فرورفتگی درend-olateفوقانی بادی مهرهL2دیده می شود. فاصله دیسک بین مهره ای L4-L5مختثری کاهش یافته به نظر میرسد . در صورت وجود علایم بالینی mriجهت بررسی بیشتر توصیه میشود.
  اقای دکتر پسر من پس من کمر درد یا گرفتی در ساق پا ندارد ایا مشکل حادی پیدا کرده وراه درمان ان چیست؟
  آقای دکتر پسرم بسیار نگران است دیگه نباید فوتبال یا والیبال بازی کند ؟
  آقای دکتر لطفا من را راهنمایی بفرمایید من خیلی نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پرویز شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتربنده سه هفته قبل عمل جراحی نزدشماانجام دادم بدلیل دیسک دردومهره ولقی دریه مهره هنوزپنجه پای راستم کمی مور مورمیشود وسمت چپ قسمت جراحی هنگام حرکت بسمت چپ وراست درد میگیره ویاوقتی میخوام جوراب بپوشم کمرم انعطاف نداره وراحت نیستم درد عارضم میشودآیابه مرورخوب میشم ایاشما توصیه ای برام دارید متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بله خوب میشوید
 • تصویر کاربر کیانا شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مشکلی توی راه رفتن ندارم فقط دیسک کمر دارم وکمرم درد میکنه در صورتی که کار کنم این درد شروع میشهدکتر تشخیص لقی مهره ۴و۵رو داده به نظرتون باید عمل کنم یا با استراحت خوب میشع
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سلیم یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام.هزینه جراحی آندوسکوپیچقدر است.آیابیمه ن مسلح پوشش دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربر دنیز یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من دیروز برای درد کمرم مراجعه داشتم به پزشک مغز و اعصاب ایشون با توجه به ام ار ای بنده یه مدل عکس برداری نوشتن که خم شده به جلو و خم شده به عقب بود این عکسا.گفتن لغزش مهره داره و مادرزادیه.گفتن که تنها راهش جراحیه ولی رعایت نکنی برمیگرده.با توجه به اینکه من بچه شیرخواره دارم توصیه شما به عمل هست یانه .30سالمه .و درد شدیدی در کمر و مچ و زانوی پای راستم دارم.ایا این مشکل از ورزش شدید من بوده یا واقعا مادرزاده
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقا من مهر سوم سر خورد ومهرهای چهار وپنجم لغزش دارد وقتی راه میروم پاهایم درد می کند وگزگز می‌کند من الان دارم آمپول کلسی تونین استفاده می کنم آیا با دارو درمان می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   خیر جراحی لازمه
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام حدودا 40 سال دارم به گفته پزشک لقی مهره 4 و 5 دارم سمت چپ روی جیب شلوارم درد دارم فقط همین یه قسمت از بدنم درد داره کسی که این مشکل داره نیاز به فیزیو تراپی و یا به ورزش خاصی باید انجام بده مسکن میتونم مصرف کنم ممنون تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من از'اسفند ماه دچاز درد شدید در ناحیه لگن و کمر شد که ام آر آی انجام دادیم گفتن مهره های کمرش مو برده و تنگی کاتال نخاع شدید داره .وبا مراجعه به شیراز و تشخیص دکتر خون مادرم چون پوکی شدید دارن گفتن باید مهره ها l1 تا l5 باید سیمان گرفته شود .با اینکه دوماه از اون تازیخ که درد شدید داشت می ذره و هنوز دردش کم نشده می تونه این عمل انجام یده .ممنون میشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   احتمالا دیر شده
 • تصویر کاربر واندلیو سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من رفیقم بعضی از این علائم را دارند و فکر میکنن که تومور مغزی دارن آیا باید به دکتر مراجعه کند و چه دکتری ؟.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   بله
  2. تصویر کاربر واندلیو پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و خسته نباشید ببخشید باز مزاحم میشم من وقتی صبح بیدار میشم سرم تیر می کشه و نمیتونم‌ بلند شم تا چند دقیقه و هنگامی که میخندم یا سرفه میکنم باز سرم تیر می کشه این ها عادی ان یا غیر عادی همیشه نه بیشتر اوقات همین جوری هستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   غیر عادی هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات