خطرات جراحی تومور هیپوفیز

شاید در مواقعی مجبور به انجام جراحی تومور هیپوفیز شوید. هر جراحی در کنار مزیت ها، عوارض خاص خودش را دارد. در این مقاله سعی کردیم به بررسی خطرات جراحی تومور هیپوفیز بپردازیم

عوارض جانبی احتمالی جراحی تومور هیپوفیز چیست؟

جراحی تومور های هیپوفیزی مخصوصا مواردی که از طریق استخوان پروانه ای (اسفنوئید) برداشته می شوند، نتیجه ای عالی داشته و سبب کاهش فشار بر مسیر عصب های بینایی، سیسنوس کاورنوس و هیپوتالاموس می شود. 

آسیب قابل توجه عملکرد بویایی در نتیجه جراحی اندوسکوپیک هیپوفیز از طریق استخوان پروانه ای، به تازگی در یافته های بالینی بیشتر شده است. 

یک مطالعه دریافت که آسیب بافت های بینایی در این جراحی ها در اثر برداشتن ناحیه پر عروقی (septal flap) است که به بافت غنی از اعصاب گیرنده بویایی، خون رسانی می کند. 

پزشک قبل از جراحی باید بیمار را از خطرات جراحی تومور هیپوفیز آگاه کند. در این مطالعه، هیچ پیشنهادی در زمینه تکنیک های جایگزین و دارای امکان حفظ این گیرنده های بویایی بررسی نشد. 

جراحی ترانس فرونتال نیز با عوارض بیشتری همراه است. با اینکه در جراحی هایی که توسط جراحان ماهر انجام می شود عوارض جراحی اندک اند و احتمال خطرات جراحی تومور هیپوفیز کمتر است؛ اما این عوارض می توانند شامل نمونه های زیر باشند:

تومور هیپوفیز در مغز

هیچ فرایند جراحی بدون خطر نیست. عوارض معمول هر گونه جراحی شامل خونریزی، عفونت، تشکیل لخته خون و واکنش به ماده بیهوشی است. عوارض اختصاصی مرتبط با جراحی غده هیپوفیز که در بالا نام برده شد به طور مفصل تری در ادامه به آن پرداخته می شوند.

فقدان یا تاثیر بر روی دید

در حین جراحی، امکان دارد کیاسمای بینایی آسیب بیند. در صورتی که مشکلات بینایی قبل از جراحی وجود داشته باشند، امکان دارد کاهش فشار وارد شده بر عصب ها سبب احیای عملکرد طبیعی بینایی نشود. احتمال دارد تومور آسیبی دائمی به عصب وارد کرده باشد.

آسیب به غده هیپوفیز

این آسیب می تواند در 5 تا 10 درصد مواقع برای آدنوما های بزرگ (ماکرو آدنوما) بروز دهد. امکان دارد پس از انجام عمل جراحی درمان جایگزینی هورمون هایی همچون کورتیزول، هورمون تیروئید، هورمون رشد، استروژن یا تستوسترون الزامی باشد.

دیابت بی مزه

این بیماری در اثر آسیب به لوب خلفی غده هیپوفیز ایجاد می شود. از آنجایی که در دیابت بی مزه، کلیه ها نمی توانند به اندازه کافی ادرار را غلیظ کنند، فرد تشنگی شدید و دفع مکرر ادرار را تجربه می کند. 

این اثر معمولا موقتی بوده و از 1 تا 3 روز به طول می انجامد. دیابت بی مزه می تواند با مصرف دارویی به نام دسموپرسین استات (DDAVP) کنترل شود. داروی یاد شده به صورت اسپری بینی یا قرص در دسترس می باشد. احتمال بروز دیابت بی مزه دائمی نادر بوده و با مصرف دارو کنترل می شود.

دیابت بی مزه از عوارض تومور هیپوفیز

نشت مایع مغزی نخاعی

مایع احاطه کننده مغز می تواند از طریق یک سوراخ در سخت شامه جمجمه به بیرون نشت کند. در یک درصد جراحی های اسفنوئیدال (استخوان پروانه ای)، بروز ترشحات آبکی شفاف از بینی، در پشت حلق یا بلع مکرر دیده می شود. در این موارد، ممکن است برای انسداد سوراخ نشت مایع به انجام جراحی نیاز باشد.

مننژیت

به عفونت پرده مننژ گفته شده که اغلب در اثر نشت مایع مغزی نخاعی به وجود می آید.

احتقان سینوسی

اندکی چسبندگی بافتی می تواند سبب تشکیل بافت جوشگاه (اسکار) شده و جریان هوای عبوری از بینی را مسدود کند.

بد شکلی و خونریزی بینی

این بد شکلی در اثر چسبندگی یا برداشت استخوان صورت گرفته و با انجام جراحی ترمیم می شود. خونریزی مداوم از بینی پس از انجام جراحی تنها در کمتر از یک درصد بیماران بروز می دهد. امکان دارد برای درمان این عارضه نیاز به انجام جراحی باشد.

سکته مغزی

شریان های کاروتید و سینوس های کاورنوس که در هر دو طرف غده هیپوفیز قرار دارند می توانند در حین جراحی آسیب دیده و سبب انسداد جریان خون به مغز شوند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسدالله جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  بردار من ۱۱ ماه میشه که گیرفتار بیماری شده دکترا یکیش میگن گیلن باره یکیش میگه نوروپاتی یکیش میگه درگیر مغز و اعصاب عضلات یکیش میگه انسفالیت آخرین کسی که بما گفت دکتر نفیسی متخصص مغز و اعصاب انسفالیت اتوایمیون اما نگفت چقدر زمان میبره خوب بشه اگه تشخص ایشان درست باشه قرصش به این بیماری هیچ ارتباطی نداره پریدنزولون ۵۰ نصف روزی یدونه گاباپنتین ۳۰۰ صبح و شب باکلوفن ۲۵ صبح شب فقط این سه تا قرص هستش میخواستم ببینم شما ها میتوانید ی کمکی بمن بکنید من اهل افغانستان هستم در حال حاضر سکونتم تهران هست اول برج ۱۱ ۹۹ بینایشم از دست داد اگه میتوانید کمکم کنید برادرم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   شانس بهبودی دارند به پزشک معالجشان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خانم جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من گاهی اوقات درد شدیدی درگودی کمر دارم پایین ترین نقطه کمر به صورت دایره کوچک انگاری غذاهای با طبع سرد زیاد میخورم کمر درد میگیرم علت چیه سوزش ادرار هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیمردان جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پارگی دیسک مهره۴.۵ شما عمل رو پیشنهاد میدین یا استراحت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شتاو چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر من سمت چپ سرم سر میشه مور مور میشه سمت چپ سرم از پشت انگار یه چیزی حالت ضربه ای به سرم میزنه نزدیک به یک سال و نیم اینجوریم حتی شانه هام و دست چپم بعضی مواقع سر میشه وقتی خومو یکم خسته میکنم یا پیاده روی میکنم سرم بیشتر اذیتم میکنه ام ارای و ام ار بی دادم ام ارای مشکلی نداشت فقط ام اربی یه چیز مشکوک درقیمت سینوس سمت چپ معلوم نیست چیه بردم پیش دکتر احسان علی محمدی ودکتر سمند فانی یه چیزی شبیه خون رسانیت کم دکتر محمدی گفت ۱۷درصد از مردن دنیا اینجورین تو هم جز او ۱۷ درصدی ولی دکتر خیلی خسته شدم از شرایط خوردم دیگه نمی دونم چیکار کنم خواهشن راهنمایم کنید فقط کم خونی هم دارم ایا لازم به ام ارای مجدد نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهیا یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من تمور هیپوفیز داشتن فروردین ماه از طریق آندوسکوپی عمل شدن.سردرد وسرگیجه حالت تهوع دوباره شده مثل قبل خیلی درد میکشه فراموشی هم داره به نظر شما دلیل این علائم بعدازگذشت 3ماه ازعمل چی میتونه باشه؟
  واینکه توگوگل خودش سرچ کرده میگه طول عمر من3تا 5ساله آیا درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربر مهیا یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من تمور هیپوفیز داشتن فروردین ماه از طریق آندوسکوپی عمل شدن.سردرد وسرگیجه حالت تهوع دوباره شده مثل قبل خیلی درد میکشه فراموشی هم داره به نظر شما دلیل این علائم بعدازگذشت 3ماه ازعمل چی میتونه باشه؟
  واینکه توگوگل خودش سرچ کرده میگه طول عمر من3تا 5ساله آیا درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر 🌹 دقیق پشت سرم یه چیز سفت هستش کوچیک اما خیلی سفته پنج سال پیش هم سرطان کلیه داشتم که خوب شدم یعنی چی می‌تونه باشه آقای دکتر اون چیز سفت ممکنه توده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نادیا جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر خسته نباشید من سردرد های عجیبی دارم که تا الان که ۱۴سالمه نداشتم و هرروز بیشتر و بیشتر میشود واینکه سرگیجه هم دارم و اینکه سرگیجه و وقتی از جایم بلند میشم میافتم و حالت تهوع هم حدودا دو سه ماه پیش داشتم و حالت تهوع هم بی دلیل بود و از سر مسمومیت غذایی هم نبود و اینکه فراموشی هم دارم و بیشتر چیز هارو فراموش میکنم و عصبانی هم میشم و زود از کوره در میرم و با دیگران دعوا میکنم و از دستشان ناراحت میشم اگه میشه بهم کمک کنین و بگین چیکار کنم ؟‌؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام عرض میکنم خدمتتان آقای دکتر عبدالحسین پور بزرگوار
  اگراجازه بفرمایید سوالی ازخدمتتان داشتم
  بنده امروز هنگام عطسه کردن جلوی انجام عطسه رو گرفتم
  که در همان لحظه درد شدیدی در سرم ایجاد شد
  که تا امروز بعد از گذشت یک روز همچنان
  این درد وجود دارد
  ممنون میشوم بنده را راهنمایی بفرمایید امکان دارد آنورسیم باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ، ضمن تشکر از پاسخگویی شما
  برای کاهش یا از بین بردن استرس چه راهکاری پیشنهاد میدید ؟
  با توجه به نکاتی که در مقاله شما در بالا اشاره شده غیر از جراحی کورتیزول که عوارض زیادی در پی داره ، راه دیگه ای وجود نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   ورزش کنید موسیقی ارام کوش کنید
درحال دریافت اطلاعات