ورزش برای دیسک 4 و 5 همراه با شکل

در این مقاله ما به شما چند ورزش برای دیسک 4 و 5 را نشان می دهیم که متوجه شوید چگونه می‌توانند در بهبود درد های مرتبط با بیرون‌ زدگی این دیسک ها به شما کمک کنند. این ورزش ها با روش كايروپركتيك می توانند به بهبود درد، مدیریت استرس و تقويت سلامتي شما كمك کنند.

به این ورزش برای دیسک 4 و 5 ، كشش يا ورزش گربه وحشی يا گربه عصبانی گفته مي شود. اين ورزش ها برای رسیدن به تعادل شيب لگن هستند. كمر خود را به صورت كمان قوس داده تا به شیب پشتی لگن و شكم خود را به داخل فرو ببرید تا به شیب جلویی لگن برسید.

اين ورزش ها را به طور مكرر براي ١٠،٢٠،٣٠ بار انجام دهيد زیرا که برای تحرک مفاصل تحتانی كمر و ديسک های تحتانی و مهره های 4 و 5 بسيار موثر هستند.

تحرک بیشتر به معنای جریان بیشتر مایع به سمت دیسک و آب رسانی بیشتر به داخل آن و در کل به معنای سلامت بیشتر می‌باشد. همچنین این حرکات به کاهش فشار و هرگونه تنش مرتبط با آسیب دیسک‌ و يا صدمه و التهاب مهره‌های تحتانی كمك مي‌کنند.

ورزش های شیب لگنی

اولین کاری که باید در این ورزش دیسک 4 و 5 انجام دهید این است که یک صندلی را بردارید و (مانند شکل ) در لبه آن بنشینید و لگن خود را به سمت جلو و پشت (مانند شکل) حركت دهيد. 

کاری كه قرار است انجام دهيد اين است كه لگن خود را به سمت جلو منحرف كنيد، انگار که شکم خود را به بیرون هل می‌دهید و سپس لگن خود را به سمت عقب انحراف داده و کمر خود را به پشت بچرخانید. پس، لگن خود را به جلو و سپس به عقب حرکت داده و سعی کنید تا جاییکه که می‌توانید کشش ایجاد کنید.

اگرچه آسان به نظر میرسد اما برای بعضی از مردم که مشکلات کمر دارند ایجاد چنین تعادل لگنی به سمت جلو و عقب با کمی تاخیر صورت گرفته یا اصلا نامتعادل است؛ پس نیاز به تمرین دارد.

اگر دستان خود را روی کمر برای هدایت خود قرار دهید بسیار به شما کمک میکند. هدف این است که لگن خود را تا جاییکه میتوانید به عقب و جلو حرکت دهید.

ورزش شیب لگنی در حالت ایستاده

این ورزش در وضعیت ایستاده بوده و یک ورزش شیب لگنی است؛ البته در بعضی از موارد می توان این روش را به صورت نشسته انجام داد.

بايستید و دست های خود را روی لگن قرار دهید( شکل )، به کمر خود قوس داده آن را بچرخانید. این حرکت را ادامه دهید.

این حرکت کاملا حرکت تعادلی ریتمیک لگنی است که به حرکت مایع به داخل دیسک کمک کرده و مواد سالم و مغذی و حیاتی را به دیسک آورده و همچنین باعث کاهش فشار  و حساسیت آن می‌شود.این حرکت بسیار موثر را می‌توان به صورت نشسته هم انجام داد.

حرکات کششی زانو ‌به سینه

این ورزش دیسک 4 و 5 ،حرکات کششی زانو ‌به سینه هستند که به کاهش و بهبود تنش عضلات ناحیه سرینی، باسن، ناحیه تحتانی کمر و عصب های مرتبط با درد های پا و‌ سیاتیک کمک می کنند. 

بنابراین زانوهای خود را به طرف بدن خود بکشید و‌ به‌ مدت ۱۰ ثانیه نگه داشته و برای ۳ بار تکرار کنید. باز هم  در حد آستانه تحمل درد خود این حرکت را انجام‌دهید؛ هیچ وقت کشش یا ورزش هایی که موجب ایجاد یا تشدید درد می شوند را انجام ندهید.

حرکت کششی زانو به سینه را سه بار برای هر پا و هر بار به‌ مدت ۱۰ ثانیه انجام دهید. مورد بعدی، فرم زاویه داده شده به زانو است که به ناحیه لگن و همچنین ناحیه تحتانی کمر کشش خوبی می‌دهد و روش بسیار موثری برای تخفیف تنش در ناحیه تحتانی کمر و همچنین عصب های پا می‌باشد. 

ورزش مکنزی

این ورزش، پروتکل کشش مکنزی است که به کاهش فشار در دیسک های کمری کمک میکند. بدین صورت که رو به شکم دراز کشیده بدن خود را بالا بکشید به صورتی که قفسه سینه از زمین جدا شود؛ آرنج های خود را صاف نگه داشته و آن ها را از زمین جدا نکنید. 

این روش آسان تر است که با ايجاد شكاف در فضای بين مهره‌ای، جاییکه دیسک ها قرار دارند، باعث تخفیف فشار می ‌شود.

این روش چالش برانگیزتر و پیشرفته‌تری است که یک حرکت کششی برای کاهش فشار در ناحیه تحتانی کمر می‌باشد. بازوهای خود را بکشید تا به کشش بهتر و بیشتری برسید.

ورزش کشش کمر

این ورزش بر پایه کشش کمری است.دست های خود را بر روی کمر خود جهت حمایت از آن قرار داده ( در شکل ) به طوریکه بدون ایجاد هرگونه علائم تحریک در کمر یا پاها بتوانید بایستید.

کاری که این ورزش انجام میدهد باز کردن فضای بین دیسک‌ها و رهایی از هرگونه فشار در وضعیت خم شدن است. کشش ایجاد کنید و برای ۱تا ۲ ثانیه خود را نگه داریدو برای ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید. (3:25- 3:33)

نکته ی مهم در انجام ورزش ها

بدانید کلید هر ورزشی این است که آن ها را بدون ایجاد هرگونه تشدید علائم درد کمر یا پاها  و فقط در حد آستانه تحمل خود انجام دهید. اگر احساس درد کردید همانجا ورزش را متوقف کنید.

نکته: این ورزش ها را باید متخصص ستون فقرات برای شما تجویز کند. این مقاله صرفا جهت افزایش آگاهی شماست.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح و متخصص ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهار یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  روشهای درمان لغزندگی مهره۴و۵ چیست باوجود اینکه کارهای روزمره را میتونم انجام بدم ولی موقع پیاده روی وایستادن درد در پای راست وکمر دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربربهار یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر ،ورزش‌هایی که برای مهره ۴و۵ گفتید برای درمان لغزندگی این دوتا مهره هم تاثیر داره وچه مدت باید انجام دهیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام
  علایمی که بیمار ما داره سوزش در سر شانه تا ارنج و ضعف و حالت عصبی که به معده میخوره و معمولا یک طرف بدنش چنین مشکلی داره.دکتر گفته دیسک خفیف هست .یه دکتر دیگه گفته احتمالا مهر های رو هم سوار شدن؟
  ممنن میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحبیبی شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  ایا هنگامی که دیسک به نخاع نزدیک شده باشد با فیزیوتراپی قابل درمان هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من کمرم درد میکرد ام ار ای گرفتم دکتر گفت مهره پنجت یکم فاصله گرفته در اصل مهره پنج یکم به سمت مهره چهار خم شده دکتر گفت برا خیلی ها این فاصله مادرزادی هستش ووقتی ضعیف شدن کمر درد شروع میشه یه ماه دارو ضد التهاب وغضروف ساز مصرف کردم بعد حرکات تقویت کمر انجام دادم الان خدایا شکرخیلی بهترم آیا اگر این حرکات سایت انجام بدم این مهره برمیگرده به حالت قبل یا نه فقط درد اروم میشه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربربیتا دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من 28سالمه چند سال درد کمر داشتم هر دفعه میرفتم دکتر یا می‌گفت لگنت ضعیفه یا می‌گفت عفونت زنان داری الان درد خیلی زیاد شده به سختی میتونم بلند بشم الان که ام ار ای کردم بهم گفتن مهره 4و5دیسکش پاره شده آقای دکتر بنظرتون با دارو وفیزیوتراپی مشکلم حل میشه یا باید عمل کنم بنظر شما چکار کنم میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  من دیسک داشتم
  درمان با تزریق ژل داشتم
  الان بعد از حدود ۱ سال و نیم گردن دردم عود کرده
  دست راستم به شدت درد میکنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   تزریق ژل؟؟؟؟؟؟؟ مراجعه کنید
 • تصویر کاربرramin پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  به تصویر که ارسال کردم نظر کنید و لطفن مشوره دهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ریپورت است تصویر بفرستین
 • تصویر کاربرramin سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  به تصویر که ارسال کردم نظر کنید و لطفن مشوره دهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربرآرمان سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من مهره ۴ و۵ب گفته پزشک درگیره و قسمتی از انگشت کوچک پام تا پاشنم بی حسه کلا و راه رفتنم ی خورده مشکله روز اول و دوم کلان رگ های پام داشت منفجر میشد ولی بعد دوروز خوب شدم درد ندارم فقط بی حسی پا دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات