ورزش برای دیسک 4 و 5 همراه با شکل

در این مقاله ما به شما چند ورزش برای دیسک 4 و 5 را نشان می دهیم که متوجه شوید چگونه می‌توانند در بهبود درد های مرتبط با بیرون‌ زدگی این دیسک ها به شما کمک کنند. این ورزش ها با روش كايروپركتيك می توانند به بهبود درد، مدیریت استرس و تقويت سلامتي شما كمك کنند.

به این ورزش برای دیسک 4 و 5 ، كشش يا ورزش گربه وحشی يا گربه عصبانی گفته مي شود. اين ورزش ها برای رسیدن به تعادل شيب لگن هستند. كمر خود را به صورت كمان قوس داده تا به شیب پشتی لگن و شكم خود را به داخل فرو ببرید تا به شیب جلویی لگن برسید.

اين ورزش ها را به طور مكرر براي ١٠،٢٠،٣٠ بار انجام دهيد زیرا که برای تحرک مفاصل تحتانی كمر و ديسک های تحتانی و مهره های 4 و 5 بسيار موثر هستند.

تحرک بیشتر به معنای جریان بیشتر مایع به سمت دیسک و آب رسانی بیشتر به داخل آن و در کل به معنای سلامت بیشتر می‌باشد. همچنین این حرکات به کاهش فشار و هرگونه تنش مرتبط با آسیب دیسک‌ و يا صدمه و التهاب مهره‌های تحتانی كمك مي‌کنند.

ورزش های شیب لگنی

اولین کاری که باید در این ورزش دیسک 4 و 5 انجام دهید این است که یک صندلی را بردارید و (مانند شکل ) در لبه آن بنشینید و لگن خود را به سمت جلو و پشت (مانند شکل) حركت دهيد. 

کاری كه قرار است انجام دهيد اين است كه لگن خود را به سمت جلو منحرف كنيد، انگار که شکم خود را به بیرون هل می‌دهید و سپس لگن خود را به سمت عقب انحراف داده و کمر خود را به پشت بچرخانید. پس، لگن خود را به جلو و سپس به عقب حرکت داده و سعی کنید تا جاییکه که می‌توانید کشش ایجاد کنید.

اگرچه آسان به نظر میرسد اما برای بعضی از مردم که مشکلات کمر دارند ایجاد چنین تعادل لگنی به سمت جلو و عقب با کمی تاخیر صورت گرفته یا اصلا نامتعادل است؛ پس نیاز به تمرین دارد.

اگر دستان خود را روی کمر برای هدایت خود قرار دهید بسیار به شما کمک میکند. هدف این است که لگن خود را تا جاییکه میتوانید به عقب و جلو حرکت دهید.

ورزش شیب لگنی در حالت ایستاده

این ورزش در وضعیت ایستاده بوده و یک ورزش شیب لگنی است؛ البته در بعضی از موارد می توان این روش را به صورت نشسته انجام داد.

بايستید و دست های خود را روی لگن قرار دهید( شکل )، به کمر خود قوس داده آن را بچرخانید. این حرکت را ادامه دهید.

این حرکت کاملا حرکت تعادلی ریتمیک لگنی است که به حرکت مایع به داخل دیسک کمک کرده و مواد سالم و مغذی و حیاتی را به دیسک آورده و همچنین باعث کاهش فشار  و حساسیت آن می‌شود.این حرکت بسیار موثر را می‌توان به صورت نشسته هم انجام داد.

حرکات کششی زانو ‌به سینه

این ورزش دیسک 4 و 5 ،حرکات کششی زانو ‌به سینه هستند که به کاهش و بهبود تنش عضلات ناحیه سرینی، باسن، ناحیه تحتانی کمر و عصب های مرتبط با درد های پا و‌ سیاتیک کمک می کنند. 

بنابراین زانوهای خود را به طرف بدن خود بکشید و‌ به‌ مدت ۱۰ ثانیه نگه داشته و برای ۳ بار تکرار کنید. باز هم  در حد آستانه تحمل درد خود این حرکت را انجام‌دهید؛ هیچ وقت کشش یا ورزش هایی که موجب ایجاد یا تشدید درد می شوند را انجام ندهید.

حرکت کششی زانو به سینه را سه بار برای هر پا و هر بار به‌ مدت ۱۰ ثانیه انجام دهید. مورد بعدی، فرم زاویه داده شده به زانو است که به ناحیه لگن و همچنین ناحیه تحتانی کمر کشش خوبی می‌دهد و روش بسیار موثری برای تخفیف تنش در ناحیه تحتانی کمر و همچنین عصب های پا می‌باشد. 

ورزش مکنزی

این ورزش، پروتکل کشش مکنزی است که به کاهش فشار در دیسک های کمری کمک میکند. بدین صورت که رو به شکم دراز کشیده بدن خود را بالا بکشید به صورتی که قفسه سینه از زمین جدا شود؛ آرنج های خود را صاف نگه داشته و آن ها را از زمین جدا نکنید. 

این روش آسان تر است که با ايجاد شكاف در فضای بين مهره‌ای، جاییکه دیسک ها قرار دارند، باعث تخفیف فشار می ‌شود.

این روش چالش برانگیزتر و پیشرفته‌تری است که یک حرکت کششی برای کاهش فشار در ناحیه تحتانی کمر می‌باشد. بازوهای خود را بکشید تا به کشش بهتر و بیشتری برسید.

ورزش کشش کمر

این ورزش بر پایه کشش کمری است.دست های خود را بر روی کمر خود جهت حمایت از آن قرار داده ( در شکل ) به طوریکه بدون ایجاد هرگونه علائم تحریک در کمر یا پاها بتوانید بایستید.

کاری که این ورزش انجام میدهد باز کردن فضای بین دیسک‌ها و رهایی از هرگونه فشار در وضعیت خم شدن است. کشش ایجاد کنید و برای ۱تا ۲ ثانیه خود را نگه داریدو برای ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید. (3:25- 3:33)

نکته ی مهم در انجام ورزش ها

بدانید کلید هر ورزشی این است که آن ها را بدون ایجاد هرگونه تشدید علائم درد کمر یا پاها  و فقط در حد آستانه تحمل خود انجام دهید. اگر احساس درد کردید همانجا ورزش را متوقف کنید.

نکته: این ورزش ها را باید متخصص ستون فقرات برای شما تجویز کند. این مقاله صرفا جهت افزایش آگاهی شماست.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح و متخصص ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرش شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۲سال دارم دردناحیه سمتراست خیلی اذیت میککه عکس برداری کردم نوشته مهرهL4وL5کاهش فضای دیسک درقسمت خلفی رویت میگردد دکتر رفتم میگه سایدگی وپوکی وارتروز داری داروی خاصی ندادن پماد باسیلوکسیب دادن ولی درد دارم خیلی پاهم درد میکنه لگنم خیلی درد داره لطفا راهنمایی کنیدزاهدان هرچی میرم دکتر نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربردخانچی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدودا ۴ماه هست جراحی شدم درقسمت مهره‌های کمری پارگی دیسک وتنگ کانال نخاعی داشتم و خیلی در شدید داشتم بعداز۴۵ روز که یکم تحرک داشتم در طرف چپ از کمر کل سمت چپ درد دارم ومثل قبل میزنه تا پایین پا وساق پا تا رویا ولی به شدت قبل نیست ضمنا بعداز عمل بی اختیاری شدید ادراری پیدا کردم که یکمی بهتر هست این حالتم خواستم ببینم نطر حضرتعالی چی هست ایا دوباره مشکل برام‌پیش امده که این درد سیاتیک دوباره شروع شده ویا طبیعی هست
  کلا در حال استراحت هستم و با اندک نشستنی دردم بیشتر میشه
  تشکر از عنایت شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بایستی معاینه شوید و ام ار ایرجدید بگیرید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من ستون فقرات تی ۱۰"۱۱"۱۲ سکسته ایابادارودرمان میشم یااحتیاج به عمل دارم ایامیتونم به کارهای روز مره ام ادامه بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرقربان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام هیچ عکسی چیزی نگرفتم رفتم دکتر گفت دیسک مهره ۳و۴کمر اسیب داره لطفن ورزش یانرمش مورد نظرتون رو پیشنهاد بدید ممنون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   داخل سایت گذاشته شده
 • تصویر کاربرفرزین پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من رفتم متخصص ارتوپد ام آر آی نشون دادم گفتن دیسک کمر بزرگ داری مهره ۵.گفت کمربند طبی ببند ی ماه دیگ مراجعه کن.امکانش هست بدون عمل خوب شه لطفا جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی دیده شوید ممکن است
 • تصویر کاربرمحسن پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم دچار دیسک گردن و فشار به نخاع و درد در دستها و گردن شده اند و تجویز پزشک متخصص جراحی است با توجه به سن هشتاد سال و مشکل پروستات و کلیه ممنون میشوم اگر بهترین مرکز و روش جراحی ترجیحا در اصفهان و یا تهران را بفرمائید البته پدر کاملا فعال و از لحاظ قلبی و ریوی سالم هستن ، با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من حدود دوهفته است که توسط جنابعالی عمل میکروسکوپی دیسک کمر شدم و طبق دستور شما بعد از یه هفته استراحت مطلق شروع به حرکت نمودم اوایل هیچگونه دردی نداشتم ولی در حال حاضر در پشت ساق پاهایم دارای درد شدیدی شبیه گرفتگی عضله ها هستم همچنین دارای درد شدید در مچ پاهام هستم و دارای درد تیر کشنده در جلو ران پای چپ هم هستم خواهشا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربررضوی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت حضرت عالی
  همسرم لقی مهره کمر داره که الان درد به ناحیه پاهایش ریخته.پیش 2 متخصص رفتیم.هردو تاکید بر 2 هفته استراحت و در صورت عدم بهبود جراحی و کارگزاری پلاتین.میخواستم چنانچه منجر به گذاشتن پلاتین شود ایشان میتوتند توانیی گذشته را باز یابد و ورزش کن یا باردار شود.ممنون میشم راهنمایی کنید.
  در ضمن من شیرازهستم.اگر جسارت نباشه کسی رو تائید می کنید؟ معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بستگی به ظرافت عمل دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر