ارتباط علائم فتق دیسک کمر و درد سیاتیک

درد سیاتیک می تواند یکی از علائم بیماری فتق دیسک کمر باشد. در این مقاله در این باره توضیحاتی داده شده است.

فتق دیسک (پاره شده یا لغزیده) زمانی رخ می دهد که دیسک از جای خود خارج شده یا برآمده شود و به عصب ها یا ریشه های عصبی مجاور فشار وارد کند. این نوع آسیب نسبتاً شایع است. 

حرکات تکراری، بلند کردن به شیوه ی نامناسب اشیا، اضافه وزن و آسیب دیدگی با ضربه شدید یا روند پیری می تواند باعث فتق دیسک شود. با افزایش سن، به مرور زمان مستعد آسیب های دیسک می شویم. 

دیسک ها شروع به تحلیل رفتن می کنند: خشک می شوند و می توانند ترک خورده و پاره شوند. علاوه بر این، برخی عوامل ژنتیکی نیز می توانند فرد را مستعد ابتلا به دژنراسیون (انحطاط) دیسک و فتق دیسک کمر کنند.

فتق کدام بخش از ستون فقرات باعث ایجاد درد سیاتیک می شود؟

دیسک های بین مهره ای، مانند بالشتک هایی هستند که بین مهره های ستون فقرات قرار می گیرند. آن ها مانند کمک فنر عمل می کنند و به انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می کنند. 

یک لایه بیرونی قوی به نام آنولوس فیبروزوس یک مرکز نرم به نام نوکلئوس پولپوزوس را احاطه می کند، دقیقاً شبیه یک آب نبات سخت با مرکز نرم می ماند. ستون فقرات به نواحی مختلف تقسیم می شود. 

مهره ها شماره گذاری شده اند و دیسک ها با سطحشان شماره گذاری می شوند. به عنوان مثال، مهره های لومبار (کمر) دارای L1 تا L5 و دیسک ها به شکل L1-L2 ، تا L5-S1 (جایی که ستون فقرات به استخوان خاجی می پیوندد) نامگذاری می شوند.

علت ایجاد فتق دیسک کمر

علائم فتق دیسک کمر و درد سیاتیک

چندین علامت ممکن است نشان دهنده ی فتق دیسک کمر باشند. درد می تواند از یک درد مبهم تا یک درد شدید باشد. درد سیاتیک نوعی درد عصبی خاص است که می تواند ناشی از فشار دیسک دچار فتق، بر روی عصب سیاتیک باشد. 

شما 2 عصب سیاتیک دارید، یکی در هر طرف بدن. عصب سیاتیک از ستون فقرات منشا می گیرد و به سمت پایین ساق پا پا مچ پا امتداد می یابد. 

هنگامی که یک دیسک بیرون زده بر روی عصب سیاتیک فشار وارد می کند، درد از باسن و ران به سمت پایین، زیر زانو و گاهی حتی مچ پا گسترش می یابد. 

ممکن است علائم دیگری مانند بی حسی پا یا مچ پا، احساس گزگز یا سوزش (پارستزی)، اسپاسم عضلانی و یا ضعف، رفلکس های غیرعادی و در موارد شدید از دست دادن کنترل مثانه یا روده (که نشانه ی یک مشکل پزشکی است و نیاز به توجه فوری دارد) ایجاد شوند.

چگونه فتق دیسک کمر تشخیص داده می شود؟

تشخیص با شرح حال و معاینه فیزیکی آغاز می شود. پزشک در مورد علائم شما سوال می کند و برخی حرکات بدن را ارزیابی می کند. 

اگر بالا بردن پای صاف (بلند کردن پا در حالت دراز کشیده) باعث ایجاد درد در پای شما شود، تشخیص فتق دیسک کمر احتمالاً وجود دارد، به ویژه اگر علائم دیگری مانند بی حسی یا پارستزی نیز داشته باشید.

اگرچه استفاده از اشعه ایکس ممکن است به رد سایر شرایط – به عنوان مثال شکستگی – کمک کند، برای تشخیص فتق دیسک کمر به سایر تست های تصویربرداری، مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) نیاز است. 

در تصویر برداری بافت نرم مانند دیسک و اعصاب مشاهده نمی شود. برای تأیید تشخیص فتق دیسک، تست های دیگری مانند تست های هدایت عصب و الکترومیوگرام (EMG) لازم است.

ارتباط سیاتیک و فتق دیسک کمر

میزان شیوع کمردرد و درد سیاتیک چگونه است؟

در حالی که کمردرد یک وضعیت شایع است، اما درد سیاتیک کمتر اتفاق می افتد. تقریباً 80٪ از جمعیت عمومی در برخی موارد کمردرد را تجربه می کنند، اما فقط 2-3٪ از افراد مبتلا به کمردرد در واقع درد سیاتیک دارند.

 • بیشتر موارد فتق دیسک کمر در افراد 30 تا 50 ساله رخ می دهد.
 • شایع ترین سطح فتق در دیسک های L4-L5 و به دنبال آن L5-S1 است.

چه زمانی نیاز به جراحی خواهم بود؟

دیسک های دچار فتق و درد سیاتیک اغلب با مراقبت های مناسب خود به خود بهبود می یابند، مانند مصرف داروهای ضد درد و اسپاسم خوراکی و تزریقی و فیزیوتراپی. 

اگر علائم آن پیشرفت کند و مشکلات عصبی (مانند درد شدید یا بی حسی در پا) شدیدتر شود، یا ضعف در پا یا مچ پا بدتر شود، ممکن است نیاز به جراحی شود.

انواع مختلفی از جراحی های ستون فقرات در دسترس می باشند. نوع مورد نیاز شما به شرایط خاص شما بستگی دارد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح و متخصص ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهروز سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باا سلام اقای دکتر شما گرن منو عمل کردید یک هفته نشد اثار بهبودی و سلامتی در من پیدا شد که دعا گو هستم ولی بیش از دوماه هست که ککمرم رو در نزد دکتر دیگری عمل کردم که بدتر شده . بالطبع نمیخوام نزد اون دکتر برمچون نتیجه نگرفتم . خواهشمندم به عنوان ابتدا به ساکن این جانب را در خصوص کمر پذیرا باشید از اون دکتر هم گله ای ندارم چون توانش در همون حد بوده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  درود اول رفتم متخصص ارتوپد نتونست برام کاری کنه گفت برو دکتر داخلی رفتم ی سری آزمایشات نوشت بازم هیچی روفتم مغز اعصاب ایشون دقیقا برعکس اونا گفتن اونا میگفتن دیسک کمر و فاصله مهره تنگی نخاع نداری فقط تو تمام استخوانهات ی مشکلی هست که رفتم داخلی اونم آزمایش نوشت بازم هیچ ولی مغز اعصاب گفت هم دیسک داری هم مهرهات فاصله داره برو تو آب راه برو خدایی از بس پاسم دادن به همکاراشون خسته شدم پناه آوردم به شما عکس جواب ام ار ای رو فرستادم لطفا بگید پیش چه متخصصی برم که متوجه بشه سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   ام ار ای نرماله
 • تصویر کاربرحبیب شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم مدت 7سال است که به علت پیری نمی توانددیسک کمرخودراجراحی کندواین کارباعث شده که ازناحیه پاهاوهردودست اظهارتالم نمایدواخیراپاهابی حس وبادکرده است درضمن حرکت ایشان ازتختخواب به سختی ودرمواقع ضروری انجام می شود راه درمان بادکردن پاها چیست ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرپری دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۷ سالمه و خانم هستم چن ماه پیش و سیله سنگین بلند کردم بعد از اون به مدت یک ماه درد ناحیه کمر قسمت مهره های آخر داشتم و بعد از اون حالا به مدت۲ ماه هنگام راه رفتن و نشست و برخاست پای چپم خواب میره و گاهی ماهیچه پام میگیره ممکنه دیسک باشه یا درد عصبی است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربردرد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  درد دیسک کمر و سیاتیک ک باهم درگیر هستند چگونه از بین برد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به سایت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعباس پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ، بنده یه عکس ام .آی.آر میفرستم لطف میکنین نظرتون راجع بش بگین و عایا نیاز به عمل داره یا درجه ی پارگیش کمه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکستون کانل نیست
 • تصویر کاربرAmy سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  پسری ۲۶ ساله هستم که در سن ۱۰ روزگی یک غده در کمرم جراحی شده! که در آن ادرار در آن جمع میشذه! و بعد از جراحی در حال حاضر دچار مشکل بی اختیاری ادرار شده ام! که دکتر ها گفتند قابل درمان نیست!! و حالا در انزال خودم احساس مشکل میکنم، گاهی بر اثر اضطراب دچار انزال میشوم، و بیشتر اوقات برای انزال نیازی به دست زدن به الت نیست، ودر طول ۳۰ ثانیه با تنها با مشاهده یا فکر کردن به یک جنس مخالف بدون دست ردن به الت ارضا میشوم، ایا این مشکل همان زود انزالی محسوب میشود، یا از عوارض جراحی است؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   لطفا به متخصص نورولوژی( داخلی اعصاب) مراجعه کنید.
 • تصویر کاربرنیما سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سه ماه پیش وسیله سنگین برداشتم ده روز بعد اون. دست پاهام شروع کرد به گزگز و بی حس شدن چشمم یهو تار شد دست و پاهام میلرزه آیا امکان داره از سیاتیک باشه ؟دکتر گفته از سیاتیکه ولی مگه سیاتیک فقط پاین تنه رو درگیر نمیکنه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
  3. تصویر کاربرنیماشنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   دکتر لطفا راهنمایی کنین چه دکتری برم برا تاری دیدم چشم پزشک رفتم گفت سالمه .مغز اعصابم ک گفت از سیاتیک شرایط العانم ک تاره چشام دست و پاهام میلرزه زود خواب میره.ادرارم رنگش تغییر کرده بیضه هام درد میکنه گاها .تو انزالم احساس بی حسی میکنم پشت سرم کرخت میشه دارو هایی ک دادن اثری نداره العان سه ماه گذشته ام آرای مغز ستون فقرات رفتم سالمه فقط دیسک کمر خفیف گفت داری
  4. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرمیترا سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام وسپاس فراوان
  میترا هستم 48 ساله باسابقه آرتروز چندین ساله شغل پرستار. متاسفانه دوهفته به درد شدید ناحیه گردن کتف وبازو ی راست دچار شدم فکر میکردم آرتروز م عود کرده است دلی درد بسیار شدید بود به دکتر مراجعه وام ار ای انجام دادم وتشخیص دیسک مهره 5 و6 واز بین رفتن فرم طبیعی گردن داده شد. وانجام عمل جراحی
  به شدت از عمل میترسم. آیا با ورزش و مدارا کردن می‌شود عمل انجام ندا د وتوضیحاتی در مورد نحوه عمل ومدت استراحت بعداز آن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام ،وقت بخیر
  من بعد از زایمانم یهو ی دردی از کمر تا پای چپم میگرفت و بعد چند ثانیه خوب میشد یعنی تکون نمیتونستم بخورم...الان دخترم ۴ سالشه و دیگع خوب شدم حدود ۳ ماه رژیم و ورزش سخت داشتم کمر درد و زانو درد دارم ۶ ماهه ورزشو رژیمو کنار گذاشتم از دردش کم شده ولی دردش مداومه و خوب نمیشه...جدیدآ دوطرف بالای رانمم استخونش درد میکنه و مچ پام...تو انگشتای پام احساس ضعف دارم...و واقعا داره اذیتم میکنه...شما میدونید چرا اینجوری شدم و این چیه؟؟؟،
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر