بستن کمربند بعد از جراحی دیسک

سوال بسیاری از مردم این است که آیا بستن کمربند طبی بعد از جراحی و یا به خاطر مشکلات ستون فقرات مفید است یا خیر. در این مقاله پاسخ داده شده است.

متخصص ستون فقرات ممکن است کمربند طبی را برای شرایط مختلفی تجویز کند. برای مثال، پزشک ممکن است کمربند طبی را برای درمان اسکولیوز که انحنای جانبی ستون فقرات می باشد، توصیه کند. 

همچنین آنها ممکن است بستن کمربند کمربند طبی را برای کمک به بهبود بیمار پس از جراحی دیسک کمر تجویز کنند. همچنین ممکن است خود شما یک کمربند طبی بخرید تا در هنگام بلندکردن جعبه های سنگین در محل کار، از مفصل لومبوساکرال (دیسک بین مهره‌ای S1-L5) پشتیبانی و مراقبت کنید.

در هر مورد، بستن کمربند طبی به معنای بهبود سلامت ستون فقرات و کاهش کمر درد و مشکلاتی در آینده است. برای بسیاری از بیماران، یک کمربند طبی، یک راه حل غیرتهاجمی برای درمان کمر درد می باشد.

اگر متخصص ستون فقرات یک کمربند طبی، که ارتز نیز نامیده می شود، برای شما تجویز کرده است، احتمالاً از تأثیر آن در زندگی خود شگفت زده خواهید شد. 

ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا به پوشیدن کمربند طبی عادت کنید، اما پیش از آنکه متوجه شوید، تبدیل به بخشی از زندگی روزانه ی شما می شود. 

پوشیدن کمربند طبی، همچنین به حفظ نگرش مثبت شما کمک می کند و باعث می شود به یاد داشته باشید که بستن کمربند طبی به معنای کمک به شما برای لذت بردن از سلامتی در طولانی مدت است. پزشک شما می تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و در طول فرایند از شما پشتیبانی کند.

پوشیدن صحیح کمربند طبی، شما را از عملکرد مطلوب آن مطمئن خواهد کرد. به طور مشابه، مراقبت از کمربند طبی، آن را در شرایطی عالی حفظ خواهد کرد و اثر بخشی آن را تا حد امکان افزایش خواهد داد. 

در این مقاله ما به شما نکاتی را در مورد پوشیدن کمربند طبی و مراقبت از آن ارائه خواهیم داد تا از نتیجه موفقیت آمیز آن لذت ببرید.

بستن کمربند طبی برای فشار کمتر به کمر

در چه مواردی بستن کمربند تجویز می شود.

غیر از موارد بالا، دیگر شرایطی که بستن کمربند طبی برای آنها مفید است عبارتند از:

کمردرد و بستن کمربند طبی

نکات لازم برای پوشیدن یک کمربند طبی

پزشک شما در مورد نحوه ی بستن کمربند طبی به شما آموزش خواهد داد. بسیار مهم است که کمربند خود را به طور صحیح بپوشید تا مؤثر واقع شود. 

برخی از کمربندها، مانند مواردی برای شکستگی، ممکن است نیاز باشد که 24 ساعت روز پوشیده شوند. گرچه، اغلب درآوردن کمربند برای مدت زمان کوتاهی جهت حمام کردن یا نفس کشیدن پوست، مانعی ندارد.

اکثر افراد با کمربند طبی خود مشکلی ندارند، اما ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی داشته باشند. پزشک شما ممکن است تا زمانی که به کمربند خود عادت کنید، برنامه ی روزانه ای را برای استفاده از آن به شما توصیه کند. 

برای مثال، کودکی که مبتلا به اسکولیوز می باشد، ممکن است در روز اول، به مدت دو ساعت از کمربند طبی استفاده کند و در انتهای هفته، ممکن است، در تمام مدت تجویز شده آن را بپوشد.

1- از دیگران کمک بخواهید

پوشیدن یا درآوردن برخی از کمربندهای طبی، مخصوصا اگر مشکل کمر درد دارید، بدون کمک بسیار دشوار است. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در صورت امکان به شما کمک کنند.

نحوه ی بستن کمربند طبی

اگر کسی در اطراف شما نیست که به شما کمک کند، شما می توانید بستن کمربند طبی را با استفاده از یک صندلی، بدون فشار آوردن به کمر خود انجام دهید.

کمربند را با بالهای باز روی صندلی قرار دهید و سپس روی صندلی بنشینید به طوری که بالها در اطراف شما قرار بگیرند. سپس، در حالیکه بالها را گرفته اید و آنها را می بندید بلند شوید، با این روش دیگر نیازی نیست که دست خود را برای رسیدن به پشت سر خود بکشید.

اگر شما از کمربندهایی که از جلو باز می شوند استفاده می کنید؛ می توانید خود به تنهایی آن را بپوشید گرچه در ابتدا ممکن است نیاز به کمک پیدا کنید. 

برای انجام این کار، با کمربند باز شده از جلو که به صورت آزادانه در اطراف شما قرار گرفته، روی تخت بنشینید. سپس دراز بکشید و به طور صحیح بدن خود را در کمربند قرار دهید. 

نوارها را از طریق سگک ها بکشید و آن را قفل کنید، این کار را از پایین شروع کنید. هنگامی که بدانید که کمربند به طور صحیح در جای خود قرار گرفته، می توانید لباس بپوشید. کمربند را تا جایی که امکان دارد محکم ببندید، چرا که یک کمربند شل می تواند موجب ناراحتی و ساییدگی پوست شود.

کمک از دیگران برای بستن کمربند طبی

2- یک لباس، زیر کمربندطبی بپوشید.

پوشیدن یک لباس زیر کمربند طبی، از تحریک شدن پوست جلوگیری می کند. لباسی را انتخاب کنید که:

3- پوست خود را تمیز نگه دارید.

یک کمربند طبی طوری طراحی شده است که محکم بسته شود، بنابراین طبیعی است که متوجه نقطه های قرمزی در جایی که کمربند فشار وارد می کند، شوید. با این حال، مطمئن شوید که پوست تمیز از به وجود آمدن تاول یا تحریک شدن پوست در زیر کمربند جلوگیری می کند.

هر روز پوست زیر کمربند را بشویید تا از تجمع آلودگی خلاص شوید. پس از فعالیت یا در ادامه روز خود، از دستمال مرطوب کودک برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید. 

اگر متوجه شدید که پوست شما، بیش از نیم ساعت است که تبدیل به رنگ صورتی شده است، ممکن است نیاز باشد که پزشک شما کمربند را تنظیم کند.

4- از الکل تمیز کننده استفاده کنید.

پوست شما در جایی که کمربند بیشترین فشار را وارد می کند، سفت می شود. مالیدن الکل می تواند به سفتی پوست کمک کرده و از شکسته شدن و یا تحریک شدید پوست جلوگیری کند. 

تمام کاری که نیاز است انجام دهید، زدن الکل به بخشی از پوست است که با کمربند تماس پیدا می کند. تنها در زمانی که پوست سفت می شود، نیاز است از الکل استفاده کنید، که این اتفاق معمولا دو تا سه هفته بعد از شروع پوشیدن کمربند رخ می دهد.

خود داری از زدن لوسیون زیر کمر

5- از استفاده از لوسیون زیر کمربند خودداری کنید.

بسیار مهم است که تا حد امکان، پوست زیر کمربند طبی را خشک نگه دارید. رطوبت بیش از حد می تواند موجب تحریک پوست شما و ایجاد زخم شود. به همین دلیل، از استعمال کرم ها، لوسیون ها و پودر ها روی پوست زیر کمربند خودداری کنید. 

شما می توانید، در صورتی که به الکل حساسیت دارید، از نشاسته ذرت روی پوست خود استفاده کنید.

6- همیشه طبق تجویز کمربند طبی پوشید.

بسته به شرایط و نوع کمربند طبی تجویز شده، پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی و چگونه کمربند طبی را بپوشید و بسیار مهم است که دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا کمربند طبی شما مؤثر باشد. پزشک شما به شما خواهد گفت:

7- روی کمربند طبی، لباس های آزاد بپوشید.

بسیاری از کمربندها را می توان به راحتی زیر لباس ها پنهان کرد. شما هنوز می توانید استایل خود را با وجود کمربند حفظ کنید، گرچه، پوشیدن یک لباس آزاد، به طور معمول راحت تر است.

8- در هوای خنک بمانید.

برخی از بیماران ادعا می کنند که ماندن در هوای مطبوع، بستن کمربند طبی را راحت تر می کند. سعی کنید وقتی که هوای بیرون بسیار گرم است، هوای داخل خانه را تا حد ممکن خنک نگه دارید.

دلیل بستن کمربند طبی

9- مثبت فکر کنید.

اگر احساس می کنید که تضعیف روحیه شده اید، به خاطر داشته باشید که کمربند به معنای بهبود سلامت و زندگی شما می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که حمایت زیادی برای شما وجود دارد تا در این مسیر به شما کمک کند. وقتی که صحبت از مشکلات کمر می شود، شما تنها نیستید.

پوشیدن یک کمربند طبی، تغییری در شخصیت شما ایجاد نمی کند، اما بر روی اینکه چه کسی خواهید شد، تأثیر خواهد گذاشت.

در این موارد با پزشک خود تماس بگیرید

کمربند طبی باید اندازه ی شما باشد، اما به اندازه ای تنگ نباشد که موجب درد، کبودی یا مسائل دیگر شود. اگر هر یک از شرایط زیر را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید ممکن است نیاز به تنظیم کمربند خود داشته باشید.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح دیسک کمر در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآتنا جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پنجاه روزه عمل دیسک کمر ۴ ۵ کردم علان کمرم کج شده است ایا با استراحت و ورزش کردن خوب می شوم ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرامید جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  کمربندی ک برا بعد از عمل دیسک کمر تجویز شده رو موقع خواب باید ببندم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرMina شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یه ماهه دیسک کمرعمل کردم وپلاتین گذاشتم کی میتونم برم استخر یا دریاوایا عمل کردن اگه دکتر دستوربده بایدحتماانجامش داد.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله بروید
 • تصویر کاربرآرسام یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دکتر خسته نباشد

  اقایي دکتر من با موتور تصادف کردم مهره 12 و 13 و 9 آسیب دیده ک مهره 12 شکسته کامل و عمل کردم حدودا 15 روزي میشه دردم کمتر شده اقایي دکتر کی به بهبودي کامل میرسم و میتونم پشت فرمون بشینم

  سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشادی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرمن ۴ماه پیش عمل دیسک ۴ و ۵ انجام داده است،تا کنون سی جلسه فیزیوتراپی انجام داده و یه سری ورزش هم برای خانه انجام میدهد،میخواستم بدونم آیا باز هم فیزیوتراپی لازمه؟؟در چه صورت باید دوباره فیزیوتراپی بروند؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمحمدمهدی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ما یه هفته پیش با متر داشتیم میرفتیم بعد یه چاله جلومون سبز شد مار رفتیم داخل چاله الان کمرم درد داره ناحیه مهره t5t4الان چیکار کنم دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیرحسین یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت تون بخیر میشه لطف کنید راهنمایی کنید من پارسال جراحی اسپوندیلولیزیس و تخلیه دیسک L5s1انجام دادم و 6 تا پلاتین برام گذاشتن چند وقته کمر دردم و هنگام حرکت کمرم تیک تیک صدا میده به دکترم مراجعه کردم گفتن دوتا از پلاتین های پایین شکسته باید جراحی بشه ممنون میشم اگه بگید عملش سخته یا نه و مدت زمان استراحت بعدش بگید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعلیرضا جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  من 3سال هست عمل جراحی کرده وژله بین ستون فقرات گذاشتم الان دو ماه هست درد باسن وروی پاه می ایستم بعداز 5دقیقه ماهیچه های پا جپ و باسن سمت چپ درد و تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد ده جلسه فیزیوتراپی کرده ام خوب نشدم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررقیه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باسلام. سه دیسک گردنم پاره شده آیا ترمیم می‌شود یا حتما عمل دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرایراندوست دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. آقای دکتر توضیحاتی درباره ناراحتی پدرم که طبق MRI تنگی کانال نخاعی دارد را خدمتتان عرض میکنم
  بیمار ۷۰ ساله، با سابقه جراحی قلب باز (۸ سال قبل)، مشکل اصلی در قسمت نشیمنگاه (باسن) و پشت ران و عضلات پشت پا که بعد از چند دقیقه راه رفتن عضلات سفت میشن و راه رفتن سخت میشه و باید بشینن حتمن.
  گزگز در پاها کم است و اگرچه از ناراحتی شکایت دارد اما تا حدی فعلا قابل تحمل است.
  پیشنهاد شما چیست؟ آیا فیزیوتراپی میتواند کمک کننده باشد؟ یا جراحیهای غیرتهاجمی؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   فکر نمیکنم عمل لازم باشد
درحال دریافت اطلاعات