کودکان به چه نوع تومور مغزی دچار می شوند؟

کودکان ممکن است به انواع تومور مغزی دچار شوند. در این مقاله سعی شده است مواردی که ممکن است بیشتر در کودکان رخ دهد، آورده شود.

اغلب تومور های کودکان (60 درصد) در گودی خلفی جمجمه به وجود می آیند. شایع ترین تومور ها به ترتیب تعداد بروز مدولو بلاستوما، آستروسیتومای پیلوسیتیک کودکان (JPA)، اپندیموما، گلیومای پونتین ذاتی منتشر (DIPG) و تراتوئید رابدوئید غیر طبیعی (ATRT) هستند.

40 درصد دیگر تومور های مغزی کودکان در نیم کره های مخچه هستند. این تومور ها شامل مواردی همچون آستروسیتوما، گانگلیوما، کرانیوفارینژیوما، تومور نورو اکتودرمال بدخیم محیطی (PNET)، تومور های سلول های ژرمینال، تومور های نورو اپیتلیال دیسمبریوپلاستیک (DNET)، اولیگو دندرو گلیوما و مننژیوما می شوند.

1- گلیوما

رایج ترین نوع تومور مغزی در تمامی سنین گلیوما است. گلیوما ها شامل سلول های گلیال هستند که بافت حمایتی مغز را تشکیل می دهند. دو نوع عمده تومور های گلیال آستروسیتوما و اپندیدوما هستند.

آستروسیتوما

آستروسیتوما ها رایج ترین انواع گلیوما های کودکی بوده و در سیستم عصبی مخصوصا مخچه بروز می دهند. مخچه بخشی از مغز است که وظیفه هماهنگی حرکات ارادی عضلات، حفظ وضعیت بدنی، تعادل و توازن بدن را بر عهده دارد. 

اغلب این تومور ها از طریق جراحی قابل درمان هستند. آستروسیتوما ها می توانند در اعصاب چشمی مخصوصا در کودکان مبتلا به نوروفیبروماتوز بروز دهند. کودکان نیز ممکن است از ابتلا به گلیوما ها در ساقه مغز رنج ببرند.

گلیوما های بدخیم

این تومور ها شامل آستروسیتوما های آناپلاستیک و گلیوبلاستوما ها بوده، امکان بروز در هر جایی از مغز را داشته و بسیار تهاجمی تر از آستروسیتوما ها هستند. این موارد هیچگاه تنها با جراحی درمان نشده و نیازمند برنامه ای ترکیبی از پرتو درمانی و شیمی درمانی هستند.

اپندیموما

این نوع تومور گلیال معمولا از سلول های پوشاننده بطن های مغزی منشا می گیرند. بطن ها حفراتی مغزی و پر از مایع مغزی نخاعی هستند. تومور های گلیال اغلب رشدی آهسته داشته و ممکن است پس از درمان دوباره رشد کنند.

انواع تومور مغزی در کودکان

2- تومور های ترکیبی گلیونورونال

این تومور ها حاوی ترکیبی از سلول های گلیال (اغلب آستروسیت) و نورون ها (سلول های گانگلیون) هستند که در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر بروز می دهند. 

تومور های گلیونورونال با این که در هر جایی از سیستم عصبی بروز می دهند اما بیشتر در مخچه پدیدار می شوند. مخچه بخشی از مغز است که در عملکرد حرکتی و شخصیتی فرد دخالت دارد. در تومور های ترکیبی گلیونورونال جراحی اغلب درمانی موثر است.

گانگلیوگلیوما

رایج ترین نوع تومور های ترکیبی گلیونورونال بوده و معمولا در کودکی یا اوایل نوجوانی بروز می دهند. اغلب این تومور ها خوش خیم هستند که معمولا با جراحی درمان می شوند.

تومور ساب اپاندیمال سلول بزرگ

این تومور ها به ندرت بدخیم بوده و در کودکانی رایج هستند که به یک بیماری ژنتیکی به نام توبروس اسکلروزیس ابتلا دارند.

زانتو آستروسیتومای پلئومورفیک

این تومور ها اغلب خوش خیم بوده و در میان نوجوانان و افراد بالغ جوان بیشترین شیوع را دارند.

چه تعداد تومور مغزی وجود دارد؟

3- تومور های رویانی

تا 25 درصد تومور های سیستم عصبی که در کودکان و شیر خواران یافت می شوند، تومور های متشکل از سلول های نورو اپی تلیال تمایز نیافته هستند. 

هنگامی که سیستم عصبی تشکیل می شود، سلول های نورو اپی تلیال به سلول های عصبی و گلیال (بافت پشتیبان) تمایز می یابند. دو نوع عمده تومور های رویانی به شرح زیر هستند:

تومور نورو اکتودرمال اولیه (PNET)

رایج ترین تومور رویانی است که با وجود بروز متداول آن در مخچه، می تواند در هر جایی از سیستم عصبی بروز دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد تومور را با عنوان مدولو بلاستوما یاد می کنند. پیشرفت های جدید در روش های درمانی، درمان این تومور ها را موثر تر کرده است.

تومور رابدوئید تتراتوئید غیر طبیعی

90 درصد بیماران مبتلا به این تومور ها دارای سن 2 سال یا کمتر هستند. تقریبا 90 درصد این تومور ها در اثر ناهنجاری کروموزوم 22 به وجود می آیند. 

این تومور ها با اینکه معمولا در مخچه بروز می دهند اما می توانند هر جایی از سیستم عصبی را به خود مبتلا کرده و حتی در کلیه های شیرخواران پدیدار شوند. در زمان تشخیص، نزدیک به یک سوم این تومور ها از طریق سیستم عصبی انتشار یافته اند.

تومور های رویانی در کودکان

4- کارسینوما یا پاپیلومای کوروئید پلکسوس

این تومور ها نیز در بطن های مغزی یافت می شوند. تومور های کوروئید پلکسوس خوش خیم یا بد خیم بوده و می توانند در سرتاسر سیستم عصبی انتشار یابند. کارسینوما یا پاپیلومای کوروئید پلکسوس پر از عروق خونی بوده و برداشت آن ها به دلیل خونریزی زیاد دشوار است.

5- تومور های ناشی از بافت های غیر نورو اپی تلیال

حفرات درون جمجمه و ستون فقرات حاوی بافت ها و ساختار هایی هستند که می توانند سبب رشد تومور شوند. برخی از این تومور ها از جمله موارد زیر در کودکان بیشتر پدیدار می شوند:

کرانیو فارینژیوما

این تومور های خوش خیم از بافت به جا مانده از تکامل سر رشد می کنند. از آن جایی که این تومور ها در قاعده جلویی مغز و در نزدیکی غده هیپوفیز و اعصاب چشمی بروز می دهند، می توانند سبب ایجاد مشکلات عصبی و غددی شوند. امکان دارد، جراحی توانایی رفع کامل آن ها را نداشته باشد.

تومور های ناحیه بادامی یا پینه آل

این تومور ها در نزدیکی غده بادامی در قاعده جمجمه به وجود می آیند. رایج ترین نوع آن ها ژرمینوما است که با پرتودرمانی درمان می شود.

6- تومور های مننژیال

مغز و طناب نخاعی با غشا هایی به نام سخت شامه، عنکبوتیه و نرم شامه پوشیده شده اند. تومور های مننژیوما از این غشا ها منشا گرفته و در افراد بالغ شیوع بیشتری دارند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح تومور مغزی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. کمر درد داشتم مراجع کردم دکتر. ام ار ای نوشته. ک گفت یکی از دیسک هات زد بیرون گفت نیاز ب عمل نیست با استراحت جزب میشه 20روز استراحت کردم خیلی بهتر شدم رفتم پیش دکتر فیزیوتراپی نوشت 2روز دارم میرم فیزیوتراپی ک بازم درد یکمی پشت رونم و باسنم درد میکنه نسبتن شدید لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   ریپورت مهم نیست معاینه لازم دارید
 • تصویر کاربرمحبوب جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکتر من پشت سرم یه دفعه متوجه برامدگی شدم و درد شدید دارم اصلا به اون سمت سرم نمیتونم بخوابم سردرد هم دارم همیشه باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرJ یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من میخاستم بگم برا کنکور میخونم و چند روزه سردرد شروغ میشه از کف سرم ب چشمام فشار میاد هوس چیزای شیرینم میکنم این سردرد منو نگران کرده ممکنه از مطالعه باش ممنون اگ جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربراتنا یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام افای دکتر این ام ار ای سر بابامه دکترا گفتن8تا تومور سرطانی وجود داره میگن بابد عمل کنن اونم یه تومور کوچیک که ضرر نداره ایا درسته یا راه دیگری. داره؟ عملشون چطور ممکنه پیش بره خطرناکه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید بایستی ام ار ای دیده شود
 • تصویر کاربرسبحان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپسری ااساله دارن که وکتر براش قرص رهاکین ۲۰۰ واورپ ۱وپرپرانولول۱۰وبی پریدین ۲تجدیز کردن الان سوال من اینه که رهاکین روگفتن نصف کن ایا اشکال نداره؟وباوجود این قرصهاتیک گردنش وپرخاشگریش خوب میشه ؟توروخداراهنماییم کنیدخیلی استرس گرفتم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرماه سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دختر عمه تو سرش تومور بد خیم هست همش تشنج میشه دکتر میخواد عملش کنه ایا عملش کنه چیزیش میشه تو رو خدا بگید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم ۱۰سالشه گاهی سردردشدیدکه ۱۰دقیقه طول میکشه بی حال میشه دکتربردیم نوارمغزگرفته گفتن میگرنه نظرشماچیه.لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحمید سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  نوزاد حدود ۵ ماهه در غربالگری آخر بارداری متوجه چند ضایعه درقلب جنین شدیم که به گفته دکتر سونو و قلب مشکوک به این بیماری میشه دو ماهگی اکوی قلب انجام شد که ظاهرا ضایعات رشدی نداشتند و بنا بر این شد که ۶ ماهگی باز هم تکرار شود به متخصص اعصاب کودکان مراجعه کردیم که گفتند تا ۶ ماهگی باید صبر کنید که با ام آر ای تشیخص داده بشه
  و کنترلهایی که بیشتر موکول کردند به ۶ ماهگی به بعد لطفا راهنمایی بفرمائید خیلی پریشان و ناراحت داریم پیش میریم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سردرد داشتم سردرد های معمولی بر اثر خستگی یا.... اما یک سالی هست که سرم خیلی بد درد میکنه تیر میکشه و این مختص به جای خاصی از سرم نیست
  چشمام خیلی سیاهی میره و کنترلش دست خودم نیست
  گوشام سوت میکشه
  خیلی بی حالم طوری که میخوام کل 24ساعت روز رو بخوابم
  دستام لرزش گرفته
  نوک انگشتای دست و پام تازگیا سوزن سوزن میشه
  هیچ سابقه خاصی هم ندارم
  این علائم چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحمید سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 1۸ سالمه شیش ماهی هست سردرد صبحگاهی دارم اما خیلی كم بوده تا این چند وقته بیشتر شده،توی اون تایم سردرد که همراه با گردن درد هست حساسیت به نور دارم،بیشترش میکنه که این برام خیلی‌ عجیب بود
  اما چیزی که خیلی اذیتم میکنه خستگی ه، گاهی اوقات با وجود تایم زیاد استراحت باز هم خستم بخصوص خستگی اعضای بدنم مثل پا و دست شنوایی حافظه کوتاه مدتم هم به شدت ضعیف شده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات