آیا درد پشت نشان دهنده ی تومور ستون فقرات است؟

آیا درد پشت نشان دهنده ی تومور ستون فقرات است؟ افرادی که کمردرد شدید دارند، ممکن است در جستجوی این مسئله باشند که این درد می تواند نشانه ای از سرطان ستون فقرات باشد یا خیر. در حالی که اکثر کمردردها ارتباطی با سرطان یا تومور ندارند، اما بهتر است این مورد حتما چک شود.

کمر درد شدید

تومور نخاعی، به رشد غیر طبیعی سلول های داخل ستون فقرات گفته می شود. این تومورها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیرسرطانی (خوش خیم) باشند. تومور سرطانی از سلول های غیرطبیعی تشکیل شده، که به طور غیرقابل کنترل تقسیم می شوند و می توانند از طریق خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا کنند.

تومورهای ستون فقرات 2 نوع کلی دارند:

احساس درد سرطان نخاع چگونه می باشد؟

هنگامی که کمردرد ناشی از تومور سرطانی ستون فقرات باشد، به طور معمول به حالت های زیر احساس می شود:

علائم درگیری ستون فقرات کمری در بیماری های سرطانی

چگونه سرطان نخاع می تواند منجر به کمردرد شود؟

تومور در ستون فقرات ممکن است به حالت های زیر باعث درد در کمر شود:

سیر تومور نخاعی سرطانی

سرطان به احتمال زیاد با افزایش سن بروز می کند. افراد بالای 50 سال یا افرادی که سابقه سرطان داشته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور نخاعی سرطانی می باشند.  سرعت رشد تومور نخاعی سرطانی، بسته به نوع آن متفاوت می باشد. یک تومور ممکن است نسبتاً کوچک باشد و در ستون فقرات قرار داشته باشد، یا ممکن است از طریق خون یا لنف از ناحیه دیگری از بدن، گسترش یافته باشد. اگر تومور نخاعی سرطانی درمان نشود، احتمالاً ادامه خواهد یافت و تهدید کننده زندگی شود.

تومور نخاعی

در مواردی که بیمار توانایی تحمل جراحی را نداشته باشد یا سرطان وی پیشرفته باشد، ممکن است به جای برداشتن تومور، برای کاهش درد و راحت ماندن، توصیه به مراقبت های حمایتی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فرد دچار کمردرد غیرقابل توجیه ای شود، که با وجود استراحت و یا مراقبت از خود، برای چند هفته ادامه داشته باشد، ممکن است این فکر را دز ذهن او به وجود آورد که آیا درد پشت من نشان دهنده ی تومور ستون فقرات است یا خیر؟ پس بهتر است برای حل این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

کمردرد شدیدی که در فعالیت های روزمره تداخل ایجاد می کند یا هر کمردردی که با علائم خطر مانند حالت تهوع یا کاهش وزن همراه باشد، نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارد. افرادی که در حال حاضر مبتلا به سرطان هستند یا سابقه ی سرطان دارند، باید هر گونه کمردردی را سریعاً به پزشک اطلاع دهند.


دکتر حسام عبدالحسین پور

متخصص جراحی مغز و اعصاب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسولماز سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدود دو ماه هستش کمر درد داشتم همش دکتر مراجعه میکرد امپول مسکن میدادن یکم بهتر میشودم الان ا هفته است موندم زمین پای چپ درد شدید بی حس شد نمیتوانم از جام تکان بخورم ام اری هم رفتم گفت دیسک کمر داری بایستی دارو مصرف کنی ولی اصلان خوب نشودم دردم هم خیلی شدید هر چی مسکن امپول قرص میخورم اروم نمیشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمرتضی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من هفت یا هشت ساله که دیسک کمر دارم تا حالا با استخر رفتن و مراعات خوب الان یه ماهی هست که قسمت ران پاهام بی حس شده کمر دردم هم شروع شده باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۶ سالمه دیسک بین مهرهl5 و s1 بیرون زده و درد در کمر و لگن و پا ها رو دارم رفتم دکتر برام فیزیوتراپی و لیزر نوشته اما بخاطر هزینش نتونستم برم چون کارگر ساده کارخانه آجرم می خواستم بدونم حرکات کششی برای بازگشت دیسک هست که خونه بتونم انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربراقتدار چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام بعضی از همکاران شما نظرشان در مورد این عمل این است که چون مقداری از دیسک برداشته میشود وب دیسک هم کم میشه لذا دیسک در این محل باریک شده وبعدا دوباره موجب تنگی کانال همان مهره یا مهره دیگر میشه لطفاً نظرتان را بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   به فیلمها و مطالب کانال مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر