بیماری پارکینسون و علائم آن

بیماری پارکینسون اکثرا در افراد با سن بالا بوجود می آید در این مقاله به این  موضوع اشاره شده است.

بیماری پارکینسون از جمله بیماریهای پیشرونده دستگاه خارج هرمی است که نمای بالینی آن در استراحت، سفتی و کندی در حرکت مشخص می شود؛ این بیماری در سنین بالاتر بیشتر است اما در جوانان هم دیده می شود ،شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان می باشد. این بیماری در اثر از بین رفتن سلول های ترشح کننده ماده ای به نام دوپامین رخ می دهد. افزایش نسبت استیلکولین به دوپامین در غده های قاعده ای مغز موجب علائم ترمور ،سفتی عضلات و کندی در حرکت بیمار میشود.

علائم بیماری پارکینسون

پارکینسون مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی می باشد. این علائم عبارتند از:

1- لرزش

این لرزش در حالت طبیعی و استراحت شخص وجود دارد و با ایجاد هیجان تشدید میگردد، لرزش ایجاد شده شبیه شمردن دانه تسبیح است

2- سفتی اندامها

در مراحل اولیه بیماری، سفتی اغلب در عضلات تنه، به خصوص گردن و شانه ها ظاهر می شوند. بیمار در یک حالت مشخص خمیده به جلو که چانه ها به طرف سینه، پشت خمیده به جلو است قرار دارد و اندام فوقانی در آرنج و اندام تحتانی در زانو ، خمیده میباشد.

3- کندی حرکات

بیمار مبتلا به پارکینسون به طور مشخص و واضح در شروع و انجام کلیه حرکات کندی دارد، مثل حرف زدن لباس پوشیدن، پلک زدن، نوشتن و …کندی و عدم حرکت مهمترین علامت ناتوان کننده در بیماری پارکینسون است.

4- اختلال در راه رفتن

بیمار هنگام راه رفتن بصورت خمیده به سمت جلو حرکت میکند و تمایل به افتادن به جلو دارد. شروع حرکت برای بیمار مشکل است، در ابتدا با قدمهای کوتاه حرکت میکند و به تدریج سرعت قدم برداشتن او بیشتر میشود.

5- علائم دیگر

سایر علائم همراه شامل افسردگی ، اختلال گوارشی مثل یبوست ، درد ، و کرامپ های عضلانیی و … میباشد.

بیماری پارکینسون

علت بیماری پارکینسون چیست؟

کاهش سلول های قسمتی از ساقه مغر به نام جسم سیاه، علت اصلی این بیماری است. کار این سلول ها ترشح ماده ای به نام دوپامین است. با کاهش این سلول ها ترشح این ماده در مغز نیز کاهش میابد.

درمان بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون درمان قطعی ندارد ولی با استفاده از دارو میتوان علائم آن را کاهش داد. مؤثرترین داروی ضد پارکینسون ال دوپا ( دوپامین) به نام های تجاری Madopar & Sinemet می باشد که تمام علائم بیماری را کاهش می دهد ولی این دارو در دراز مدت عوارضی نیز دارد (5 تا 10 سال بعد از تجویز دارو).

رعایت بعضی نکات ساده و عملی توسط بیماران مانند رژیم غذایی، فعالیت ، و همچنین لباس و کفشهای مناسب باعث می شود که بیمار ضمن هماهنگی بهتر با بیماری، زندگی روزمره را ساده تر سپری نماید.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر