انواع تومور مغزی کدامند؟

تومور مغزی ضایعه ایست فشارنده كه بعلت افزایش غیر نرمال سلول ها در مغز تشكیل می شود. انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم در داخل مغز ممكن است بوجود بیاید. در این مقاله سعی شده است در رابطه با انواع تومور مغزی بیشتر صحبت شود.


انواع سرطان های مغز

بر اساس گفته انجمن ملی تومور های مغزی، بیش از 120 نوع تومور مغزی وجود دارد. برخی تومور های مغزی مانند گلیوبلاستوما مولتی فورم بدخیم بوده و می توانند به سرعت رشد کنند. دیگر انواع تومور های مغزی همانند مننژیوما رشد آهسته داشته و در دسته خوش خیم جای می گیرند.

تومور مغزی خوش خیم عموما از بافت أولیه مغز سرچشمه می گیرد مثل مننژیوما، اما تومور مغزی بدخیم می تواند منشاش از بافت مغز باشد و یا به علت متاستاز از سایر ارگان ها به مغز بوجود بیاید. میزان سرعت رشدسلول های تومور، جنس تومور و محل قرار گرفتن آن تأثیر شدیدی در سرنوشت بیمار و طول عمر وی میگذارد.

تومور های مغزی اولیه در سلول های مغز تشکیل شده و بر اساس نوع سلول یا محل اولیه پیدایش طبقه بندی می شوند. برای نمونه، آستروسیتوما در سلول هایی ستاره ای شکل به نام آستروسیت تشکیل می شود. تومور های هیپوفیزی نیز در غده هیپوفیز مغز یافت می شوند.

رایج ترین تومور های مغزی اولیه گلیوما نام دارد که از بافت گلیال (پشتیبان) منشا می گیرد. نزدیک به یک سوم تمامی تومور های مغزی اولیه و دیگر تومور های سیستم عصبی از سلول های گلیال منشا می گیرند. صرف نظر از تومور های مغزی، سرطان می تواند خوش خیم و محدود بوده یا به دیگر نواحی سیستم عصبی مرکزی از جمله طناب نخاعی، ستون فقرات و اعصاب محیطی انتشار یابد.

سرطانی که در طناب نخاعی یا ساختار های اطراف آن به وجود می آید، سرطان نخاعی نامیده می شود. اغلب تومور های نخاع تومور هایی متاستاتیک هستند که از نخاع به دیگر نواحی بدن نیز انتشار می یابند.

آیا تومور های مغزی سرطانی هستند؟

بسیاری از تومور های مغزی سرطانی هستند. برای مثال، بیش از نیمی از تمامی گلیوما های تشخیص داده شده در افراد بالغ از نوع گلیوبلاستوما بوده اند. گلیوبلاستوما نوعی بسیار تهاجمی از سرطان مغز است.

اپندیموما و الیگودندروگلیوما انواعی از تومور های مغزی هستند که می توانند بدخیم باشند. با این حال، تمامی تومور های مغزی سرطانی نیستند.

مطلب مرتبط: جراحی تومور مغزی

بسیاری از مننژیوما ها ،کرانیوفارینگوما ها و تومور های هیپوفیزی خوش خیم هستند. به همین دلیل نیز تشخیص کامل و دقیق تومور مغزی بسیار اهمیت دارد. با این حال، باید در نظر داشت که حتی تومور های خوش خیم نیز می توانند به بافت مغز آسیب رسانده و سبب ایجاد عوارض جانبی از جمله سردرد، خستگی، دو بینی و تاری دید شوند.

بنابراین، حتی در صورت سرطانی نبودن یک تومور مغزی، دریافت درمان مناسب و به موقع برای سلامت فرد ضروری خواهد بود.

تصویری از جراحی اندوسکوپیک تومور هیپوفیز

علائم تومور مغزی

علائم مهمی كه بیمار ممكن است با ان به پزشك مراجعه كند به شرح ذیل است:

 • سردرد جدید و یا تغییر در نوع سردردی كه بیمار از گذشته داشته است.
 • سردردهای شدید و شدت یابنده
 • تهوّع و استفراغ
 • اختلالات بینایی مثل دوبینی،تاری دید
 • كاهش حس یا حركت در اندام ها
 • اختلالات تعادلی
 • اختلالات صحبت كردن
 • كاهش هوشیاری
 • تغییرات شخصیتی
 • تشنج خصوصا انواع جدید انن
 • اختلالات شنوایی

برای دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با علائم تومور مغزی به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: علائم تومور مغزی

تومورهای اولیه مغزی به شرح ذیل می باشند:

تومور مغزی

انواع تومور مغزی

١-گلیوما

٢-مننژیوما

٣-اكوستیك شووانوما

٤-تومورهای هیپوفیز

٥- مدولو بلاستوما

٦-كرانیو فارنژیوما

در ادامه در رابطه با انواع تومور های مغزی بیشتر صحبت شده است.

گلیوما

یکی از انواع تومور مغزی آستروسیتوما است.آستروسیتوما، شایع ترین نوع تومور سیستم عصبی مرکزی، در هر جایی از مغز یا طناب نخاعی به وجود آمده و از سلول هایی کوچک و ستاره ای شکل به نام آستروسیت منشا می گیرد. آستروسیتوما ها در افراد بالغ اغلب در مخ (cerebrum) یا بزرگترین بخش مغز بروز می دهند.

مخ جهت دریافت اطلاعات پیرامون و تعیین نحوه واکنش بدن به آن ها از اطلاعات حسی استفاده می کند. مخ همچنین توانایی صحبت کردن، حرکت، احساسات، خواندن، تفکر و یادگیری را کنترل می کند.

گلیوما های ساقه مغز نوعی از آستروسیتوما ها هستند که در ساقه مغز تشکیل می شوند. ساقه مغز بسیاری از عملکرد های حیاتی مانند دما، فشار خون، تنفس، گرسنگی و تشنگی را کنترل می کند. علاوه بر آن، این بخش پیام هایی را از بدن به مغز ارسال می کند.

ساقه مغز پایین ترین بخش مغز بوده که مغز و طناب نخاعی را به یکدیگر متصل می کند. درمان تومور های این ناحیه می تواند دشوار باشد. اغلب گلیوما های ساقه مغز آستروسیتوما هایی با درجه بالا هستند.

گلیوبلاستوما مولتی فورم نوعی تهاجمی از تومور سیستم عصبی مرکزی است که رشدی سریع داشته و در بافت پشتیبان مغز تشکیل می شود. این تومور به نام های گلیوبلاستوما، GBM و آستروسیتومای درجه 4 نیز شناخته می شود. گلیوبلاستوما ها می توانند در هر لوبی از مغز پدیدار شوند اما معمولا در لوب های گیجگاهی و پیشانی تشکیل می شوند. این نوع تومور اغلب، افراد بالغ را مبتلا می سازد.

مننژیوما

مننژیوما در سلول های غشای احاطه کننده مغز و طناب نخاعی به وجود می آید. مننژیوما ها یا تومور های مننژ نزدیک به 15 درصد تومور های درون جمجمه ای را تشکیل می دهند. بسیاری از این تومور ها خوش خیم (غیر سرطانی و با سرعت رشد پایین) هستند.

برخی از این تومور ها نیازی به درمان فوری نداشته و امکان دارد به مدت چندین سال تشخیص داده نشوند. مننژیوما ها معمولا با جراحی برداشته شده و اغلب در زنان 30 تا 50 ساله تشخیص داده می شوند.

بهترین جراح تومور مغزی

صرف نظر از آستروسیتوما ها، تعدادی از تومور های اولیه مغز و دیگر تومور های سیستم عصبی مرکزی وجود دارند که از سلول های گلیال منشا می گیرند. این تومور ها شامل موارد زیر می شوند:

اپندیموما

این تومور ها اغلب در پوشش بطن ها، فضا های درون مغز و اطراف طناب نخاعی تشکیل می شوند. با اینکه اپندیموما ها می توانند در هر سنی به وجود آیند اما این تومور های مغزی سرطانی در کودکان و نوجوانان شیوع بیشتری دارند. اپندیموما یک تومور رایج طناب نخاعی نیز می باشد.

الیگودندریوما

الیگودندریوما ها در سلول های تولید کننده میلین به وجود می آیند. میلین پوششی از جنس چربی است که از سلول های عصبی در مغز و نخاع محافظت می کند. این تومور ها بسیار نادر بوده، معمولا در مخ پدیدار شده، سرعت رشدی آهسته داشته و معمولا به بافت های مغزی اطراف خود انتشار نمی یابند.

این تومور های مغزی اغلب در افراد بالغ و میان سال بروز می دهند. اغلب نتایج بهبودی از این تومور ها نسبت به آستروسیتوما ها بهتر است.

گلیوما های ترکیبی معمولا از دو نوع سلول یعنی الیگودندروسیت و آستروسیت تشکیل می شوند. این نوع تومور مغزی اغلب در مخ تشکیل می شود.

تومور های هیپوفیزی

تومور های هیپوفیزی توده هایی هستند که در هیپوفیز تشکیل می شوند. هیپوفیز غده ای کوچک به اندازه یک نخود است که در درون جمجمه، در قاعده مغز و بالای راه های هوایی بینی قرار دارد.

غده هیپوفیز هورمون هایی را تولید می کند که سطوح دیگر هورمون های ترشح شده توسط غدد درون ریز را در سراسر بدن کنترل می کنند. به همین دلیل، این غده نقشی مهم در کنترل فعالیت های کلیدی بدن و سیستم هورمونی ایفا می کند.

غده هیپوفیز از 4 بخش تشکیل شده است:

لوب قدامی (جلویی)، خلفی (پشتی) و ناحیه میانی که بین این دو قرار گرفته است. این دو لوب عملکردی مستقل از یکدیگر دارند. همچنین، غده هیپوفیز حاوی یک پایه است که آن را به مغز میانی متصل می کند.

مغز میانی شامل تالاموس، هیپوتالاموس و اپی تالاموس می شود. اغلب تومور های هیپوفیزی در لوب قدامی شکل گرفته و بروز آن ها در لوب خفی بسیار نادر است. غده های هیپوفیزی 9 تا 12 درصد از کل تومور های مغزی اولیه را تشکیل می دهند.

اکثریت غالب تومور های هیپوفیزی آدنومای هیپوفیز می باشند. آدنومای هیپوفیز، تومور خوش خیمی است که به خارج از جمجمه انتشار نمی یابد. حتی در صورتی که این تومور ها سرطانی نباشند اغلب سبب بروز مشکلات سلامتی دیگری می شوند. این تومور ها در نزدیکی مغز قرار داشته و می توانند غده هیپوفیز را به تولید بیش از حد هورمون وادار کنند.

طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان های هیپوفیزی (کارسینوم های هیپوفیزی) بسیار نادر بوده و تنها چند صد مورد از آن ها در ایالات متحده به ثبت رسیده است.

آز آنجایی که سرطان های هیپوفیزی و آدنوما های خوش خیم در زیر میکروسکوپ بسیار شبیه به یکدیگر هستند، کارسینوما ها اغلب تنها پس از انتشار به دیگر بخش های بدن تشخیص داده می شوند.

مطلب مرتبط: جراحی تومور هیپوفیز

و اما دیگر تومور های مغزی. تعدادی از تومور های مغزی وجود دارند که از بافت گلیال مغز منشا نمی گیرند. این تومور ها عبارتند از:

کارسینوفارینگوما

کارسینوفارینگوما ها در ناحیه ای از مغز در نزدیکی غده هیپوفیز و هیپوتالاموس تشکیل می شوند. این تومور های مغزی معمولا خوش خیم هستند. با این حال، گاهی اوقات امکان دارد این تومور ها بدخیم تلقی شوند زیرا می توانند بر روی هیپوتالاموس فشار وارد کرده، به آن آسیب رسانده و عملکرد های حیاتی آن را تحت تاثیر قرار دهند.

از جمله این عملکرد های حیاتی می توان به دمای بدن، گرسنگی و تشنگی اشاره کرد. کارسینوفارینگوما ها اغلب در کودکان، نوجوانان و افراد بالای 50 سال بروز می دهند.

تومور های سلول های زایا از سلول های جنسی در حال رشد (اسپرم یا تخمک) به وجود می آیند. رایج ترین نوع تومور سلول های زایا در مغز ژرمینوما می باشد. صرف نظر از مغز، تومور های ژرمینوما می توانند در تخمدان ها، بیضه ها، قفسه سینه و شکم نیز تشکیل شوند. اغلب تومور های سلول های زایا در کودکان بروز می دهند.

تومور های ناحیه پینه آل (صنوبری، اپی فیز)

این تومور ها در داخل یا اطراف غده پینه آل تشکیل می شوند. این غده کوچک در مرکز مغز قرار داشته و وظیفه تولید هورمون ملاتونین را بر عهده دارد. این هورمون نقشی کلیدی در چرخه خواب و بیداری ایفا می کند. این تومور های مغزی سرطانی می توانند به سرعت (پینئوبلاستوما) یا به آهستگی (پینئوسیتوما) رشد کنند.

به دلیل دشوار بودن دسترسی به ناحیه پینه آل، برداشتن این تومور ها به سطح بالایی از تخصص در جراحی نیاز دارد. مدولابلاستوما ها تومور هایی هستند که از سلول های عصبی مخچه منشا گرفته و سرعت رشد بالایی دارند. مخچه در ناحیه پشتی و پایینی مغز قرار داشته و حرکات، تعادل و وضعیت قرار گیری بدن را کنترل می کند. این تومور ها اغلب در کودکان و افراد جوان یافت می شوند.

لنفوما های اولیه سیستم عصبی مرکزی در بافت لنفی مغز یا نخاع تشکیل می شوند. این نوع از تومور ها معمولا در افرادی یافت می شوند که سیستم ایمنی آن ها تضعیف شده است.

تومورهای ثانویه از کدام نقاط به مغز وارد میشوند؟

تومورهای ثانویه مغز اغلب در بیمارانی كه سابقه ی بیماری سرطانی در بدن دارند مشاهده می شود. این نوع تومورها شایع تَر از تومورهای أولیه ی مغز در بالغین می باشدو در اصطلاح به آنان متاستاز مغزی نیز میگویند. شایع ترین تومورهای ثانویه مغز عبارتند از:

١-سرطان پستان

٢-سرطان كولن

٣-سرطان كلیه

٤-سرطان ریه

٥-سرطان پوست(ملانوما)

مطلب مرتبط: مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

مهمترین فاكتورهایی كه احتمال ابتلا به انواع تومورهای مغزی را افزایش می دهند شامل :

 • تماس با أشعه ی إیكس
 • سابقه ی فامیلی تومور مغزی

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحمید یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سردردهای میخی وپراکنده
  سردرد زیر پرس بودن ملاج انگاری آب جوش ریختن داخل سرم،ویبره های صدا دار درسرم
  حالت تهوع ریفلاکس،معده
  اختلالات بینایی،خالی شدن سرم وعدم تمرکز،به حرف کسی نمیتوانم گوش بدم
  از دست دادن انرژی،حافظه بلندوکوتاه مدت
  مشکل در حفظ تعادل بدن
  مشکلات گفتاری ورفتاری
  سردرگمی در امور روزمره
  تغییر شخصیت ودست خط یا رفتار،مشکلات شنوایی،لکنت زبان

  قدرت درک شرایط انسانها ورفتارشان،انزال زود رس،باز نشدن معقدومثانه برای تخلیه

  انگاری مغزم دستور تخلیه نمیده،معقدبه جای این که باز بشه بسته میشه

  بنده مرد سخت کوش۳۹ساله متاهل۲۰سالی است اسیر دکترها برای تشخیص بیماریم
  سایرعلائم هارا یادآوری نکردم ترسیدم،دچار شک بشوید،

  کانال تلگرامی دارم فقط دیالوگ مینویسم

  ⚽@Dialogiist_Legionnaire✍️
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب اقای دکتر
  بنده یه ماه است که عمل دیسک کمر مهره ۴.۵ عمل کردم بدون پیچ مهره بعد از یک ماه نزدیکی داشتم روز بعد کمی درد کمر احساس میکنم در صورتی که قبلا نداشتم .گزگز پام یه کم زیاد تر شده ایا چیز نگران کننده هست یا نه بنظرتون باید جیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربررادین یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من ۲۲ سالمه در اسکی پرت شدم و دکترا گفتن عصب حرکتی پاهام دمه اسبیم کاملا قطع شده کنترل ادرار و مدفوع رو نداره الان هم گاهی وقتا خیلی کم احساس سرما پاهام رو حس می کنم ولی خیلی کم و احساس درد هم حس می کنم آیا میتونم دوباره راه برم؟چقدر زمان می بره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   انشالله در اینده ممکن است
 • تصویر کاربرGH یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من18سالمه. چند وقتي متوجه شدم برأي كنترل صرع بأيد عمل اميگدالوهايپوكامپكتومي رو انجام بدم أيا عمل سختيه؟؟ چند وقت بعد از عمل خوب خوبم و ميتونم كارامو خودم انجام بدم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله بسیار در خطره
 • تصویر کاربرامینی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امینی هستم اول دی ماه ۹۹ عمل گردن از پشت انجام دادم بعداز ۲۵ جلسه فیزبوتراپی هنوز دست چپم کار نمیکندو سوزن سوزن میشود وقدرت نداردوهیچ کاری نمتوانم بادست چپم انجام دهم بنا به تشخیس دکتر باید ۱۰ جلسه دیگر برای دست چپم فیزیوتراپی انجام دهم لطفا به من بفرماید خوب میشوم ضمااینجانب مرد ۶۴ ساله هستم متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله حتما ورزش ادامه دهید قطعا بهبودی پیدا میکنید
 • تصویر کاربرمعصومه یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۴ سالمه تقریبا یک ماهه ریز موی شدید دارم که چتد جای سرم کاملا خالی شده برای این ریزش مو قرص hair_vitمصرف میکنم ولی تاثیر زیادی نداشت و الان یک هفته اس که سردرد شدید سرگیجه و حالت تهوع و خستگی دارم شبا بیشتر میشه هیچ قرص و مسکنی هم خوب نمیکنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   متخصص پوست
 • تصویر کاربرAtefe چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه و حدودا دو سه سالی هست که تو ازمایشام پرولاکتینم بالاست ماه گذشته ام ار ای رفتم و تو ریپورت نوشته شده که ماکروآدنوم دارم هنوز پیش دکترم نرفتم و خواستم اینجا بپرسم که واسه بهبودی حتما باید جراحی انجام بشه یا با دارو کنترل میکنن؟ احتمال اینکه بگن جراحی لازمه چقده؟
  چون من تو شهرستانم خواستم نظر شمارو بدونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمصی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من با سری ناگهانی سمت چپ صورت ودست راست به پزشک مغزواعصاب مراجعه کردم وپس از mri تشخیص دادن توده مننژیومای تمپورال دارم وبایستی به جراح مغزواعصاب مراجعه کنم وفکر هرجیزی رو میکردم جز تومور نگرانم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسینا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. لطف میکنید این جواب ام آر آی رو مطالعه بفرمایید و من رو راهنمایی کنید؟ چکاری یاید انجام بدم؟ ممنون میشم
  An ovoid extra-axial (45x25mm)CSF signal pouch in the left middle cranial fossa is seen ,
  suggesting arachnoid cyst .
  No evidence of demyelinating process is seen .
  Otherwise the 4th ventricle is midline. There is no evidence of midline shift no mass effect. The size of
  ventricular system and sulcal pattern is within the range of normal for patient's stated age.
  There is no evidence of acute intraparanchymal hemorrhage no significant extra-axial collections are
  noted flow voids are maintained whitin the intranal carotid arteries bilaterally as well as within the
  vertebrobasilar system.
  No abnormalities are seen in basal ganglia, corpus callosum or thalamus. The brain stem and
  cerebellum show no abnormal signal intensity. The sella and pituitary gland are grossly normal. The
  CPA areas appear normal. The visualized paranasal sinuses and mastoid air cells are well developed
  and the orbital contents are unremarkable.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   حتما مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحاتمی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرمن ۴۴سالشه یک ماه پیش جراحی مغزانجام دادن تومورخوش خیم دراپی فیر مغزشون داشتن که یه قسمت توموربه بینایش آسیب میزدجراحی کردن اون قسمتشوبرداشتن ویه قسمتش ماندآیا این قسمت باقی مانده خطری برای سلامتیشون داره وماهیت تبدیل شدن به بدخیمی وداره یانه؟ممنون میشیم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   انشالله نه ولی حتما به پزشکشون مراجعه کنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر