بیماری پارکینسون و علائم آن

بیماری پارکینسون اکثرا در افراد با سن بالا بوجود می آید. بیماری پارکینسون از جمله بیماریهای پیشرونده دستگاه خارج هرمی است که نمای بالینی آن در استراحت، سفتی و کندی در حرکت مشخص می شود. این بیماری در سنین بالاتر بیشتر است اما در جوانان هم دیده می شود، شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان می باشد.

این بیماری در اثر از بین رفتن سلول های ترشح کننده ماده ای به نام دوپامین رخ می دهد. افزایش نسبت استیلکولین به دوپامین، در غده های قاعده ای مغز، موجب علائم ترمور (لرزش)، سفتی عضلات و کندی در حرکت بیمار می شود. در ادامه مطلب علائم بیماری پارکینسون را توضیح خواهیم داد.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون (PD) نوعی اختلال حرکتی است که می تواند بر توانایی انجام کارهای معمول و روزانه تأثیر بگذارد. این یک بیماری مزمن و پیشرونده است، به این معنی که علائم با گذشت زمان بدتر می شوند. این بیماری با رایج ترین علائم حرکتی خود، لرزش (نوعی لرزش موزون)، یا سفتی عضلات و کندی حرکت (که برادی کینزی نامیده می شود) مشخص می شود. اما همچنین در علائم غیر حرکتی از جمله مشکلات خواب، یبوست، اضطراب، افسردگی و خستگی ظاهر میشود.

علت بیماری پارکینسون چیست؟

کاهش سلول های قسمتی از ساقه مغز به نام جسم سیاه، علت اصلی این بیماری است. کار این سلول ها ترشح ماده ای به نام دوپامین است. با کاهش این سلول ها، ترشح این ماده در مغز نیز کاهش میابد.

علائم بیماری پارکینسون چیست؟

تشخیص پارکینسون در شما یا نزدیکانتان، می تواند کاری دشوار باشد. در ادامه 10 نشانه ی این بیماری را بررسی می کنیم. هیچ کدام از این نشانه ها، به تنهایی نباید دلیل نگرانی باشد. اما در صورت داشتن تعداد بیشتر این نشانه ها، باید برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.

متخصص ستون فقرات

✔️ رعشه

رعشه یا لرزش در انگشتان، دست یا چانه، مخصوصاً در زمان استراحت، یکی از اولین نشانه های پارکینسون است، و برای اطمینان باید به پزشک مراجعه کنید. لرزش بعد از ورزش سنگین، تحمل استرس بالا یا آسیب دیدگی یا مصرف بعضی از داروها، امری طبیعی بوده و نیاز به نگرانی نیست.

✔️ کوچک شدن دستخط

در صورت اینکه شما متوجه کوچکتر شدن دستخط یا در هم رفتن حروف نوشته شده توسط خود، شده اید، این امر (میکروگرافی) می تواند بر اثر پارکینسون باشد. گاهی اوقات، دستخط بر اثر کهولت سن و سفت شدن دست، یا ضعیف شدن چشم تغییر می کند، که نیاز به نگرانی نیست.

✔️  از دست دادن بویایی

در صورت دشواری در فهم بوی بعضی از غذا ها مثل موز، خیارشور یا شکر قرمز، بهتر است با پزشک در مورد احتمال پارکینسون مشورت کنید. حس بویایی، در پی بعضی از بیماری ها قطع می شود، که ارتباطی به پارکینسون ندارد و نیاز به نگرانی نیست.

علائم پارکینسون

✔️ مشکلات راه رفتن و حرکتی

آیا بدن، دست و پاهای شما احساس خشکی دارد؟ آیا دیگران متوجه شده اند که در هنگام راه رفتن، دستان شما دیگر مثل قبل تاب نمی خورد؟ اگر این خشک شدن، با کمی حرکت از بین نرود، می تواند نشانه ی پارکینسون باشد. خشکی و درد در شانه، پهلو و مچ پا (احساس گیر کردن پا در زمین) هم از اولین نشانه های پارکینسون است. در صورت آسیب دیدگی یا بیماری مثل آرتروز، بدن دچار خشکی و درد مشابه خواهد بود، که نیاز به نگرانی نیست.

✔️ یبوست

یکی از اولین نشانه های پارکینسون، یبوست است. این مشکل در اثر دیگر عوامل مثل کم آبی، مصرف بعضی از داروها، یا دیگر بیماری ها هم اتفاق می افتد.

یبوست

✔️  نازک یا آرام شدن صدا

آیا صدای شما آرام یا نازک شده است؟ با وجود اینکه ممکن است شما فکر کنید گوش دیگران ضعیف شده است، اما این امر می تواند یکی از علائم پارکینسون باشد. بعضی از ویروس های قفسه سینه، می تواند باعث تغییر موقتی صدا شود.

✔️  اخم ناخواسته

آیا چهره ی شما، بی دلیل عصبانی، جدی یا افسرده به نظر می رسد؟ این امر می تواند به علت بیماری پارکینسون باشد. مصرف بعضی از داروها هم سبب بروز تغییرات ناخواسته ی چهره، به صورت موقتی می شوند.

✔️  غش و سرگیجه

احساس سرگیجه و یا غش کردن، می تواند نشان آمدن پایین آمدن فشار خون و بیماری پارکینسون باشد. اگر این سرگیجه، به طور مکرر و دائمی نباشد، ربطی به پارکینسون ندارد.

سرگیجه

✔️ کج یا خم ایستادن

یکی از علائم پارکینسون که سایرین در مورد شما متوجه می شوند، کج یا خم شدن قامت شما است. در صورت آسیب دیدگی، درد یا بیماری، شما ممکن است در صاف ایستادن دچار مشکل شوید. همچنین بیماری های استخوانی هم می تواند سبب این مشکل شود.

✔️ مشکل در خواب

آیا در هنگام خواب عمیق، تکان می خورید؟ یا حرکات درون رؤیای خود را واقعاً انجام می دهید؟ گاهی اوقات، همسر شما متوجه این عادت های جدید می شود. حرکات شدید در هنگام خواب، یکی از علائم پارکینسون است. تکان خوردن در خواب، مخصوصاً خواب سبک می تواند هر از گاهی اتفاق بیفتد، و نیاز به نگرانی نیست.

اختلالات خواب، نوعی بیماری هستند که روی کیفیت و مدت زمان خواب شما تأثیر گذاشته، و کیفیت زندگی، عملکرد بدن و...را تحت تأثیر قرار می دهند.

از کجا بفهمیم پارکینسون داریم ؟

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد. پزشک شما که تحت شرایط سیستم عصبی (متخصص مغز و اعصاب) آموزش دیده است، پارکینسون را بر اساس سابقه پزشکی، بررسی علائم و نشانه های شما، معاینه عصبی و فیزیکی، بیماری را تشخیص می دهد.

✳️ پزشک شما ممکن است یک اسکن کامپیوتری با انتشار تک فوتونی (SPECT) را پیشنهاد کند که اسکن ناقل دوپامین (DaTscan) نامیده می شود. اگرچه این می تواند از شبهه بیماری پارکینسون حمایت کند، اما علائم و معاینه عصبی شما در نهایت تشخیص صحیح را تعیین می کند و اکثر مردم نیازی به DaTscan ندارند.

✳️ انجام آزمایشات آزمایشگاهی مانند، آزمایش خون را برای رد سایر شرایطی که ممکن است باعث علائم شما شوند، پزشک به شما پیشنهاد دهد.

✳️ آزمایش های تصویربرداری، مانند MRI، سونوگرافی مغز و اسکن PET نیز ممکن است برای رد سایر اختلالات، مورد استفاده قرار گیرد.اما آزمایشات تصویربرداری برای تشخیص بیماری پارکینسون مفید نیستند.

✳️ علاوه بر معاینه شما، پزشک ممکن است کاربی دوپا – لوودوپا، داروی بیماری پارکینسون را به شما تجویز کند. برای نشان دادن فایده باید دوز کافی به شما داده شود، زیرا دوزهای کم برای یک یا دو روز قابل اعتماد نیستند. بهبود قابل توجه با این دارو اغلب تشخیص بیماری پارکینسون را تأیید می کند.

✳️ گاهی اوقات تشخیص بیماری پارکینسون زمان بر است. پزشکان ممکن است با پزشکان متخصص مغز و اعصاب که در زمینه اختلالات حرکتی آموزش دیده اند، ملاقات های منظمی را برای ارزیابی وضعیت و علائم شما در طول زمان و تشخیص بیماری پارکینسون توصیه کنند.

در مواجهه با پارکینسون چکار کنیم؟

– پزشک، برای شما برنامه ای در نظر می گیرد، که معمولاً شامل موارد زیر می شود:

  • مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب
  • مراجعه به یک فیزیوتراپ، پزشک گفتار درمانی یا کار درمانگر
  • مشاوره با مددکار اجتماعی در رابطه با تأثیرات پارکینسون در زندگی آینده ی شما.

– ورزش منظم برای تأخیر در بروز علائم آینده

درمیان گذاشتن بیماری با خانواده و دوستان، برای حمایت های آینده.

درمان بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون درمان قطعی ندارد ولی با استفاده از دارو میتوان علائم آن را کاهش داد. مؤثرترین داروی ضد پارکینسون ال دوپا ( دوپامین) به نام های تجاری Madopar & Sinemet می باشد که تمام علائم بیماری را کاهش می دهد ولی این دارو در دراز مدت عوارضی نیز دارد (5 تا 10 سال بعد از تجویز دارو).

رعایت بعضی نکات ساده و عملی توسط بیماران، مانند رژیم غذایی، فعالیت، و همچنین لباس و کفشهای مناسب باعث می شود که بیمار ضمن هماهنگی بهتر با بیماری، زندگی روزمره را ساده تر سپری نماید.


دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلاره جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ببخشید من ۴ روز پیش بعد و کنکور و یه دعوا پیش اومد که حدود ۲ ساعت و نیم طول کشید از بعد اون دعوا سردرد من اصلا قطع نشده صبح هم که پا میشم دوباره شروع میشه البته مدام هستش ولی زیاد سعی میکنم تمرکزم روی درس و.. باشه تا سردرد این ممکنه میگرن باشه اخه ما اصلا سابقه ارثی و خانوادگی هم نداشتیم این چیه ؟ ممکنه میگرن باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سارینا شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۹سالمه یه مدتی هست وقتی لبخند میزنم یا میخندم اطراف لبمو گونه هام میلرزن می خواستم بدونم از علائم پارکینسونه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر برخوردار جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۲۷ ساله مذکر هستم حدودا ۲ یا سه ماه پیش چند بار اختلال rem یا rbd داشتم به صورت خفیف یعنی هنگام مشت زدن در خواب در واقعیت مشت میزدم و بیدار میشدم و دیگه نداشتم تا تازگی یک بار دوباره پیش اومد برام و تو خواب تکان میخوردم و بدنم تکان میخورد و بیدار شدم
  در حال حاضر علائم حرکتی مثل لرزش ، خشکی و سفتی ندارم و غیر حرکتی مثل یبوست یا بویایی و افسردگی ندارم
  خواستم ببینم احتمال پارکینسون یا دمانس در آینده دارم؟ اگر هست چقدر؟ و اینکه در خانواده سابقه پارکینسون نداریم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر برخوردار جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۲۷ سالمه و مذکر
  حدودا ۲ یا ۳ ماه پیش به صورت خفیف خوابم رو به صورت زنده اجرا میکردم یعنی هنگام مشت زدن در واقعیت مشت میزدم و بیدار میشدم. و دیگه نداشتم تا تازگی دوبارا به صورت خفیف داشتم نه مشت زدن ولی حرکت کردن در رخت خواب و هیچ علائم حرکتی مثل لزرش خشکی یا سفتی و غیر حرکتی مثل یبوست و از دست دادن بویایی ندارم
  خواستم بپرسم در آینده چقدر امکان پارکینسون یا دمانس هست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بصیری یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  برای شنبه اول وقت نوبت میخوام لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ۸۸۷۵۱۲۳۴
 • تصویر کاربر حیدری یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر پدرهمسرم به بیماری پارکینسون مبتلا بود و دائما نوسان فشار خون داشت.پس از مراجعه به دکتر قلب عمل آنژیوگرافی انجام دادند و دوهفته بعد از عمل بتدریج تمام حس های حرکتی خودشان را از دست دادند و متاسفانه فوت کردند، حالا سوال بنده این است آیا برای بیماران پارکینسونی بیهوشی مشکل ایجاد می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  There is a evidence of a delay enhancing in the anterior pituitary gland measuring 12 mm AP 10 mm in the couda cranial and 11 mm in transverse diameters it is in the Lt.side of pituitary gland suggestive of pituitary macroadenoma causing expantion of the pituitary fossa .

  There is evidence extension of the lesion into the suprasellar cistern with no pressure effect over the optic chiasma .

  deviation of the pituitary stalk to the medial of cavernous part of the Lt. ICA .
  درود چ،دکتر گفتن سه تا غده دارن میخواستم بدونم چ نوعی هستن و درمانشون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر fk سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند وقته سردرد شدید دارم اصلا سابقه نداشتم امروز صبحم با حالت تهوع از خواب بیدار شدم میشه بگید چه مشکلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۶ سالمه الان چند ماهه که همش سردرد میگیرم گاهی اوقات هم سرگیجه و سردرد رو باهم میگیرم مخصو۱ا وقتایی که عصبی یا ناراحت میشم سردرد شدید میگیرم همه اطراف سرم مدام درد میکنه میتونه از چی باشه لازمه که به پزشک مراجعه کنم حتی عکسشم انداختم مشکل خاصی نبود الان به نظرتون به پزشک مراجع کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سرور تنشی
  2. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ,محمد پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر 🌹 آقای دکتر من 17 سالمه و پنج سال پیش توده کلیه داشتم و الآن پنج سال درمان شدم الان یه چیزی دقیقا پشت سرم هستش کوچیکه اما سفت ممکنه توده؟ باشه آقای دکتر چی کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات