عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی

عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی از طریق پوستی و بدون بیهوشی برای اولین بار در ایران توسط دکتر حسام عبدالحسین پور انجام شد.

برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، عمل ورتبر و پلاستی ( ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی ) در هفته اخیر انجام شد.

ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان

دکتر حسام عبدالحسین پور در خصوص جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان گفت: روش جراحی جدید ورتبروپلاستی که در سال 1987 توسط دکتر گالیبرت اختراع و در سال 1993 در آمریکا معرفی شد. در 4 سال اخیر تحول عظیمی در درمان برخی شکستگی های ستون فقرات ناشی از استئوپروز شدید، برخی تومورهای استخوانی و همانژیوم های مهره ای و…بوجود آورده است.

وی افزود: در این روسش درد پشت و یا کمر بیمار تا میزان 90 درصد بلافاصله بهبود می یابد و عوارض آن بسیار کم (کمتر از 3 درصد) می باشد و مرگ و میری تقریباً گزارش نشده است؛ ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان در مقایسه با جراحی های باز مزایای فراوانی دارد که شامل جلوگیری از عفونت کمتر، میزان بهبودی بیشتر، نداشتن عوارض بیهوشی، عدم بستری طولانی بیمار، برگشت سریع بیمار به زندگی عادی، کنترل علائم عصبی بیمار، طی تزریق سیمان به داخل مهره ها می باشد.

این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در ادامه تصریح کرد: طی این روش بیمار تحت بی حسی موضعی در حالیکه با جراح همکاری می کند، روی تخت جراحی به روی شکم می خوابد و از طریق سوزن مخصوص و با هدایت اشعه x، سیمان استخوانی از محل مخصوص وارد مهره های خورد شده می شود و دو ساعت پس از تزریق سیمان بیمار می تواند از بیمارستان ترخیص شود.

همچنین جنس سیمان معمولاً متیل متا کریلات است و روش پرکوتانئوس (از طریق پوستی) که روش اصلی می باشد برای اولین بار در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط بنده انجام شده که دو بیمار 70 و 80 ساله که برای آنها انجام بیهوشی ممکن نبود از این روش بدون هیچ عارضه ای بهره مند شدند.

وی افزود: تزریق سیمان قبل از این سال گذشته در کشور تحت بیهوشی عمومی و بعد از باز کردن پوست و عضلات انجام شده بود که مزایای روش پرکوتانئوس را ندارد و شبیه یک جراحی باز می باشد.

همچنین این روش کاملاً بدون درد و با عوارض بسیار کم می باشد و پنجره ای برای درمان بیماران سراسر کشور مبتلا به شکستگی های مهره ای استئوپروتیک، تومورهای غیر قابل درمان باز کرده است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحمید جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  درمورد تنگی کانال نخاعی ناشی از ضخیم شدن لیگمانها و بیرون زدگی دیسک ایا استفاده از سیمان استخوان میتواند جایگزین پیچ وپلاک شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرHkh جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دختر خانم ۱۵ ساله در اثر زمین خوردن دچار درد بسیار شدید در ناحیه ساکروم است . قادر به نشستن نیست در حالت خوابیده به پشت درد شدید دارد اما خوابیده به پهلو درد کمتر می شود عکس رادیولوژی ضمیمه است . آیا دنبالچه شکستگی دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   واضح نیست به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامید جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود،من تقریبا ۳ماه عمل دیسک کمر داشتم مهره sl4وsl5 بدون پیچ و پلاک ،ولی گاها دردهایی نظیر دردهای گذشته در کمر و کشاله رانهام احساس میکنم و دارم ،استخر هم هفته ای ۳مرتبه میرم ،ایا امیدی ب قطع شدن دردها هست؟ایا امکان داره دردها تا۶ماه همراه من باشن،و راه رفتن در اب چند دقیقه در هر جلسه استخر باید باشه،ممنونم از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   محدودیتی ندارین
 • تصویر کاربربهار دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بیمار پارکینسون مرد ۶۹ ساله با سابقه سکته مغزی و هموگلوبین پایین زمین خورده و ام ار آی شکستگی یا فرکچر L1 نشان داده است.
  احتمال تومور هم در اسکن استخوان داده شده است. ورتبروپلاستیی یا کیفوپلاستی توصیه می فرمایید؟ سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  بعد از تست ام ار ای مشخص شد یکی از مهره کمر مادرم خالی شده همکار شما اعلام کردند شاید پوکی استخوان یا تومور باشد و گفتند که با سیمان استخوانی قابل در مان میباشد لطفا" راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید
   ممکن است کیفوپلاستی لازم باشد
 • تصویر کاربررضا شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم 25ساله دوران سربازی را طی میکنه دچار همانژیوم ستون فقرات شده گفتند تا 80‰پیشرفته است لطفا بفرمائید چه اقداماتی باید انجام بدیم نگران هستیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرgharib پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب شایان .ایا فاصله ای که بین مهره های3و 4و 5 ایجاد شده میشود بدون عمل جراحی ترمبم شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرخاتون دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بک خانم ۴۷ساله هستم براور سفوط بهمن یک مهره کمرم ترک ورداشته ایا لازم است تزریق سیمان یا با ایتراحت وکمربند بهبود پیدا می کند
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بستگی به شرایط ویزیتتون دارد

 • تصویر کاربرفرهاد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید،جناب دکتر عبدالحسین پور،پدر بنده ۴ سال پیش به علت حاددثه ای دچار شکستگی در مهره های سینه ای شدند و مورد عمل پلاتین گذاری قرار گرفتند همچنین مهره L5 و L4 شکستگی کوچکی در قاشقی یا همان facet joint شدند از یک طرف. آیا عمل تزریق سیمان برای این نوع شکستگی که مسئله بدنه اصلی مهره نیست و در قسمت ورتبرا میباشد امکان پذیر است یا خیر لطفا توضیح دهید.شکستگی
  با تشکر.
  ضمنا طبق عکس شکستگی به اندازه شاید ۱ سانت یا کمتر میباشد.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   خیر
   متاسفانه

 • تصویر کاربرمرتضي شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام از بالا ايوان پرت شده پايين مهره كمرش شكسته عمل شده نخاع هم اسيب ديده فقط انگشت پاهاش تكون ميخوره ايا قطع نخاع شده يا درمان داره!؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   معاینه لازم است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر