عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی

عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی از طریق پوستی و بدون بیهوشی (ورتبروپلاستی) برای اولین بار در ایران توسط دکتر حسام عبدالحسین پور انجام شد. در ابتدا در رابطه با این روش درمانی بیماری های دیسک کمر صحبت می کنیم و در ادامه مصاحبه ای با ایشان در این رابطه قرار داده شده است.


ورتبروپلاستی چیست؟

ورتبروپلاستی پروسه درمانی خاصی است که در آن یک سیمان مخصوص به مهره های شکسته فرد تزریق می شود. هدف از این کار تسکین درد نخاعی افراد و بازگشت قابلیت جابجایی و حرکت فرد است.

البته باید بگوییم که تمامی افراد، کاندیدای خوبی برای این پروسه درمانی خاص نیستند. برخی از تحقیقات و پژوهش ها نشان داده اند که ورتبروپلاستی به نسبت دیگر روش های درمانی مزایای کمتری دارد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • استراحت در تخت خواب
 • مسکن های درد
 • آرام کننده های عضلانی
 • بند و کش های خاص کمر
 • فیزیوتراپی

بیماران باید در مورد پروسه درمانی ورتبروپلاستی و ریسک ها و مزایایی که دارد با پزشک معالج خود صحبت کنند. برخی از پزشکان ممکن است این پروسه درمانی را در برخی شرایط خاص پیشنهاد کنند. به عنوان مثال اگر:

 • روش های سنتی برای درمان مهره های شکسته در بدن و درد کمر تاثیری در بهبود وضعیت فرد نداشته باشند
 • فرد با مشکل درد شدید و طولانی مدت مواجه بوده و توانایی حرکت را از دست داده است
 • مهره های شکسته در نخاع منجر به بروز مشکلات جدی و خاصی شده اند که از جمله آن ها می توان به ترومبوز ورید عمیق ، تسریع پروسه پوکی استخوان ، مشکلات تنفسی ، کاهش یافتن قد و مشکلات عاطفی یا اجتماعی.

جراحی دیسک کمر

ریسک های مرتبط با ورتبروپلاستی

پروسه درمانی ورتبروپلاستی در حالت عمومی به خوبی در افراد انجام می شود و عوارض جانبی آن معمولا ضعیف بوده و درصد وقوع آن ها بین یک الی سه درصد است. اما این احتمال وجود دارد که بیماران با ریسک های خاصی از قبیل موارد زیر روبرو شوند:

 • خونریزی
 • از دست رفتن خون
 • شکستگی دنده ها یا استخوان های دیگر در اطراف
 • تب
 • تحریک ریشه عصب
 • عفونت
 • خارج شدن سیمان از داخل استخوان قبل از اینکه بخواهد محکم و سخت شود.

مطلب مرتبط: جراح دیسک کمر

این امکان وجود دارد بهبود یافتن و سخت شدن سیمان پس از تزریق شدن تا چند ساعت به طول بیانجامد و همین امر میزان درد بیمار بیشتر خواهد بود. البته این مشکل به ندرت رخ می دهد و اگر هم اتفاق بیوفتد خیلی زود برطرف خواهد شد.

فراموش نکنید که ممکن است با توجه به شرایطی که دارید با ریسک های دیگری روبرو شوید. بنابراین بهتر است قبل از انجام این پروسه درمانی به خوبی با پزشک معالج خود صحبت کرده و نگرانی های خودتان را به او اطلاع دهید.

نحوه کار ورتبروپلاستی چگونه است؟

قبل از این پروسه درمانی

 • پزشک شما به احتمال زیاد یک آزمایش ایکس ری را تجویز می کند و در کنار آن تاریخچه بیماری های شما را بررسی خواهد کرد. همچنین یک معاینه بدنی انجام می شود تا محل دقیق شکستگی مهره و وضعیت دقیق آن مشخص شود. علاوه بر این ممکن است پزشک معالج از آزمایش ام آر آی و یا سی تی اسکن استفاده کند تا هر چه بهتر اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری نماید.
 • به پزشک خود در مورد تمام داروهای تجویز شده و غیر تجویزی که مصرف می کنید اطلاعات کامل ارائه کنید و در صورت مصرف مکمل های گیاهی حتما این موضوع را نیز به اطلاع وی برسانید.
 • در صورت داشتن سابقه مشکلات مربوط به خون ریزی و یا مصرف داروهای انعقاد خون ، آسپیرین و دیگر داروهای تاثیرگذار بر روی خون ، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید. چرا که لختگی خون یکی از عوامل مهم در پروسه درمانی مورد نظر است.

در حین پروسه ورتبروپلاستی ، پزشک شما:

 • دارو های آرام بخش را جهت آرام بودن شما مورد استفاده قرار خواهد داد و در این صورت در حین پروسه درمانی احساس خوبی خواهید داشت. همچنین ممکن است جهت جلوگیری از درد شدید از بیهوشی عمومی استفاده شود.
 • پزشک شما ممکن است از تصاویر ایکس ری ادامه دار استفاده کند تا به کمک آن ها بتواند به ناحیه مهره شکسته برسد و سوزن مخصوص تزریق را در ناحیه ای که مناسب است قرار دهد. البته این پروسه درمانی به نحوی انجام می شود که بدن شما از تشعشعات در امان باشد.
 • در مرحله بعد ، سیمان مورد نظر به آرامی در داخل مهره مورد نظر تزریق می شود. بسته به این که سیمان به چه شکل وارد مهره شود ، پزشک شما ممکن است از یک تزریق ثانوی استفاده کند تا سیمان به خوبی درون مهره را پر کند.

انجام کیفوپلاستی

پس از پروسه درمان

 • پس از اتمام پروسه درمانی باید حدود یک ساعت بر روی تخت دراز بکشید تا سیمان به خوبی سفت شود. در این حالت باید حتما به پشت خود دراز بکشید.
 • باید به مدت یک تا دو ساعت در اتاقی تحت نظر باشید
 • ممکن است بلافاصله پس از اتمام پروسه درمانی درد شما تسکین یابد اما فراموش نکنید که ممکن است اثر آن ۷۲ ساعت بعد ظاهر شود. پزشک معالج می تواند با دارو های مسکن معمولی به مدیریت و کنترل درد شما کمک کند.
 • پزشک معالج وضعیت درد در بدن شما را ارزیابی کرده و بروز هرگونه عوارض جانبی مربوط به پروسه درمانی را بررسی می کند.
 • ممکن است نیاز باشد تا مدتی کش های مخصوص کمر را ببندید ، اما در اکثر موارد نیازی به انجام این کار وجود ندارد.
 • باید چند هفته پس از پروسه درمانی جهت معاینه به پزشک مراجه نمایید

ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان

نظر دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با ورتبروپلاستی

برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، عمل ورتبر و پلاستی ( ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی ) انجام شد.

دکتر حسام عبدالحسین پور در خصوص جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان گفت: روش جراحی جدید ورتبروپلاستی که در سال 1987 توسط دکتر گالیبرت اختراع و در سال 1993 در آمریکا معرفی شد. در 4 سال اخیر تحول عظیمی در درمان برخی شکستگی های ستون فقرات ناشی از استئوپروز شدید، برخی تومورهای استخوانی و همانژیوم های مهره ای و…بوجود آورده است.

وی افزود: در این روسش درد پشت و یا کمر بیمار تا میزان 90 درصد بلافاصله بهبود می یابد و عوارض آن بسیار کم (کمتر از 3 درصد) می باشد و مرگ و میری تقریباً گزارش نشده است؛ ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان در مقایسه با جراحی های باز مزایای فراوانی دارد که شامل جلوگیری از عفونت کمتر، میزان بهبودی بیشتر، نداشتن عوارض بیهوشی، عدم بستری طولانی بیمار، برگشت سریع بیمار به زندگی عادی، کنترل علائم عصبی بیمار، طی تزریق سیمان به داخل مهره ها می باشد.

این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در ادامه تصریح کرد: طی این روش بیمار تحت بی حسی موضعی در حالیکه با جراح همکاری می کند، روی تخت جراحی به روی شکم می خوابد و از طریق سوزن مخصوص و با هدایت اشعه x، سیمان استخوانی از محل مخصوص وارد مهره های خورد شده می شود و دو ساعت پس از تزریق سیمان بیمار می تواند از بیمارستان ترخیص شود.

همچنین جنس سیمان معمولاً متیل متا کریلات است و روش پرکوتانئوس (از طریق پوستی) که روش اصلی می باشد برای اولین بار در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط بنده انجام شده که دو بیمار 70 و 80 ساله که برای آنها انجام بیهوشی ممکن نبود از این روش بدون هیچ عارضه ای بهره مند شدند.

وی افزود: تزریق سیمان قبل از این سال گذشته در کشور تحت بیهوشی عمومی و بعد از باز کردن پوست و عضلات انجام شده بود که مزایای روش پرکوتانئوس را ندارد و شبیه یک جراحی باز می باشد.

همچنین این روش کاملاً بدون درد و با عوارض بسیار کم می باشد و پنجره ای برای درمان بیماران سراسر کشور مبتلا به شکستگی های مهره ای استئوپروتیک، تومورهای غیر قابل درمان باز کرده است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرغلامرضا جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند ماه ازدرد پا سمت راستم مینالم همه گفتن سیاتیکه تب سنتی رفتم اثر نکرد بعدرفتم دکتر ‌دارو داد وگفت ام ارای بگیر گرفتم دادم گفت دیسکت پاره شده وداره فشار به عصبت میاره تقریبا ۳ماهه به نظرشما عمل کنم چون دکتر گفت عمل کن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من مدت دوسال میباشد که دچار کمردرد شدیدی شدم، ریپورت ام ار آی تنگی و باریکی کانال کمر رو نشون میدهد همچنین بیرون زدگی مهره های c5_6 C6_7
  L4_5 L5_S1 را نشان میدهد.
  لازم به ذکر است در ناحیه لگن و دنبالچه درد زیادی دارم که حرکت و تحرک فیزیکی بدنم را. کاسته، لطفا راهنماییم بفرمایید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربربهزاد یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده آبان ماه امسال زمین خوردم و مهره 11 کمرم دچار شکستگی شد و حدود سه ماه کمربند بستم ولی همچنان کمردرد بودم و علاوه بر اینها وقتی به مدت طولانی می ایستم دچار خمیدگی کمر هم میشوم و با مراجعه به دکتر فرمودند اول فیزیوتراپی و در صورت لزوم تزریق سیمان انجام شود ؛ میخواستم ببینم نظر شما چیست
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بایستی دیده شوید
 • تصویر کاربرجواد جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شمادکترگرامی
  آیاطب سوزنی وحجامت دردرمان اندام هایی که به خاطرآسیب نخاعی فلج شده اندیاضعیف هستندتاثیرداردیانه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من ام ارای گرفتم گفتن پارگی دیسک باید عمل کن میخواستم شما عکس ببینید نظرتون با عمل کردن هست یا میشه درمان دیگری کرد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   به نظر عمل لازم نیست
 • تصویر کاربرعیسی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  خوبم بیشتر وقت ها فقط خشک میشه کمرم همیشه درد هام اول از سمت کلیه ها شروع میشه به به مهر ها میریزه از نشستن طولانی رو زمین رفتن پله... و رانندگی با که دست انداز دارد شروع میشه صبح ها بیدار میشم خوبم
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  ایاشکستگی مهره درکذشته که زمان درازی ازتاریخ ان کذشته باشدباتزریق سیمان امکان پذیراست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 ماه پیش)
   به ندرت بله
 • تصویر کاربرشاهرخی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام5روزه برای اولین بار از ناحیه لگن وران درد شدید دارم وام آرای دادم وجراح مغز واعصاب تشخیص دیسک وتوصیه فیزیو تراپی لیزری وکشش داد وانجام میدم واستراحت میکنم به نطرتان کفایت میکنه جند وقت ادامه بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرستایش یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما سروران
  مادر من در تاریخ ۲ اسفند ۹۹ بعلت پوکی استخوان یکی از مهره های کمرشون شکسته تزریق سیمان انجام دادن و درد کمر و پهلوهاشون ب طور کامل قطع شده ولی وقتی از اتاق عمل اومدن قفسه ی سینشون و سینه ی سمت راستشان درد شدید داره علتش رو میخاستم از آقای دکتر بپرسیم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   طبیعیه
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر هزینه تزریق سیمان برای هر مهره چقدر است ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   برای اطلاع از هزینه ها به بیمارستان مهراد مراجعه کنید تعرفه دستمزد پزشکان در کشور یکسان است
درحال دریافت اطلاعات