عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی

عمل جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی از طریق پوستی و بدون بیهوشی برای اولین بار در ایران توسط دکتر حسام عبدالحسین پور انجام شد.

برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، عمل ورتبر و پلاستی ( ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان استخوانی ) در هفته اخیر انجام شد.

ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان

دکتر حسام عبدالحسین پور در خصوص جراحی ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان گفت: روش جراحی جدید ورتبروپلاستی که در سال ۱۹۸۷ توسط دکتر گالیبرت اختراع و در سال ۱۹۹۳ در آمریکا معرفی شد. در ۴ سال اخیر تحول عظیمی در درمان برخی شکستگی های ستون فقرات ناشی از استئوپروز شدید، برخی تومورهای استخوانی و همانژیوم های مهره ای و…بوجود آورده است.

وی افزود: در این روسش درد پشت و یا کمر بیمار تا میزان ۹۰ درصد بلافاصله بهبود می یابد و عوارض آن بسیار کم (کمتر از ۳ درصد) می باشد و مرگ و میری تقریباً گزارش نشده است؛ ترمیم مهره های ستون فقرات با سیمان در مقایسه با جراحی های باز مزایای فراوانی دارد که شامل جلوگیری از عفونت کمتر، میزان بهبودی بیشتر، نداشتن عوارض بیهوشی، عدم بستری طولانی بیمار، برگشت سریع بیمار به زندگی عادی، کنترل علائم عصبی بیمار، طی تزریق سیمان به داخل مهره ها می باشد.

این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در ادامه تصریح کرد: طی این روش بیمار تحت بی حسی موضعی در حالیکه با جراح همکاری می کند، روی تخت جراحی به روی شکم می خوابد و از طریق سوزن مخصوص و با هدایت اشعه x، سیمان استخوانی از محل مخصوص وارد مهره های خورد شده می شود و دو ساعت پس از تزریق سیمان بیمار می تواند از بیمارستان ترخیص شود.

همچنین جنس سیمان معمولاً متیل متا کریلات است و روش پرکوتانئوس (از طریق پوستی) که روش اصلی می باشد برای اولین بار در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی سمنان توسط بنده انجام شده که دو بیمار ۷۰ و ۸۰ ساله که برای آنها انجام بیهوشی ممکن نبود از این روش بدون هیچ عارضه ای بهره مند شدند.

وی افزود: تزریق سیمان قبل از این سال گذشته در کشور تحت بیهوشی عمومی و بعد از باز کردن پوست و عضلات انجام شده بود که مزایای روش پرکوتانئوس را ندارد و شبیه یک جراحی باز می باشد.

همچنین این روش کاملاً بدون درد و با عوارض بسیار کم می باشد و پنجره ای برای درمان بیماران سراسر کشور مبتلا به شکستگی های مهره ای استئوپروتیک، تومورهای غیر قابل درمان باز کرده است.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلیرضا دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  من از ارومیه مزاحمتون شدم استاد گرانقدر ، اطلاعات میخواستم درخصوص نحوه اقدام جهت عمل ورتبرو پلاستی بر روی مادرم که بعلت پوکی استخوان مهره اولشون طبق نتایج ام ار ای تقریبا متلاشی شده و در حال حاضر بسیار دردناک و تقریبا زمین گیر هستند و از توانایی بدنیشون به مقدار زیادی کاسته شده است . سنشون ۷۷ ساله و از لحاظ جسمانی هم بسیار ضعیف شدن . لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید .
  بل سپاس فراوان
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱( 1 هفته پیش)

   سلام
   در مورد اطلاعات کامل در سایت فیلم و مطلب گذاشته شده است مطالعه بفرمایید .
   اما از نظر سنی اگر دیر نشده باشد میتوان بدون بیهوشی کار مادرتان را انجام داد .این عمل موضعی بسیار کم عارضه است و مخصوص بیماران سنین بالای ۷۰ سال میباشد فقط زمان بسیار مهم و تعیین کننده است در اسرع وقت مراجعه کنید .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر