شکستگی مهره ی T12 و T9

بخش پایینی از ستون نخاعی بدن انسان را با نام مهره های محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت و شباهت آن به مهره کمری است. این بخش ممکن است دچار آسی دیدگی هایی شود که در این مقاله درباره ی شکستگی مهره ی T12 و شکستگی مهره ی T9 صحبت شده است. همچنین علل و علائم ایجاد این بیماری در ناحیه ی قفسه سینه در این مقاله آورده شده است.

شکستگی مهره ی T12 و T9

مهره های تی 9، تی 10، تی 11 و تی 12 ستون فقرات قفسه سینه را در کنار هم شکل می دهند. در مجموع ستون فقرات قفسه سینه از 12 بخش تشکیل می شود که در بین ناحیه گردن و کمر شکل می گیرد. دو مهره ی تی 9 و تی 12 را به عنوان مهره های حرکتی و محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت آن ها و شباهتشان به مهره های کمری است. اعصاب بدن و ستون فقرات این ناحیه از بدن در کنار سایر مهره های فقرات کمک می کنند تا وزن بدن و اندام های آن در کنترل قرار گیرند.

میزان شدت آسیب دیدگی و جابجایی ستون فقرات می تواند میزان شدت آسیب دیدگی فرد و نیز حداکثر بهبود فرد در شرایط مذکور را مشخص کند؛ اینکه از بیمار انتظار داشته باشیم تا چه حد پس از این آسیب دیدگی به حالت قبلی برگردد. آسیب های ستون فقرات قفسه سینه را می توان در دو دسته کامل و ناکامل تقسیم کرد که می توانند یک یا هر دو بخش بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با ستون فقرات گردنی از پایداری بیشتری برخوردار است و دلیل آن نیز مجاورت آن با دنده های بدن فرد است و همچنین معمولا احتمال آسیب رسیدن به این بخش از بدن آنچنان بالا نیست.

آسیب دیدگی های نخاعی T12

علائم آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

بیمارانی که با مصدومیت و یا شکستگی مهره ی T12 و T9 مواجه هستند ممکن است علائم خاصی را تجربه کنند. از جمله این نشانه ها و علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مشکل در کنترل بخش بالایی بدن (بسته به میزان و سطح آسیب دیدگی ستون فقرات و مهره ها)
 • کم شدن و یا از بین رفتن کارکرد در پا ها یا تاب گشت که منجر به فلج شدن پا می شود
 • از بین رفتن قدرت کنترل ادرار و مدفوع
 • کاهش احتمالی توانایی در کنترل بدن و یا عضلات شکم
 • عدم بالانس مناسب و تعادل بدنی در حین نشستن
 • توانایی قرار گرفتن در یک فریم خصوصی و شخصی سازی شده و یا استفاده از پشت بند و عصا در حین راه رفتن

علل آسیب های بخش ستون فقرات قفسه سینه

دلایل مختلفی را می توان در خصوص آسیب رسیدن به مهره های تی 9 و تی 12 ستون فقرات معرفی کرد. اما متداول ترین آن ها شکستگی مهره ی T12 ،تصادفات لوازم نقلیه، مشکلات به دنیا آوردن کودک، تومور، عفونت، پوکی استخوان و تروما هستند.

درمان آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

مانند هرگونه آسیب دیگری که به ستون فقرات وارد می شود، درمان برای آسیب های کم و معمولی به ناحیه قفسه سینه در ستون فقرات به هدف پایدار گذاشتن کارکرد در نواحی سالم و همچنین تشویق کارکرد و حرکت در نواحی آسیب دیده به کار گرفته می شود؛ تا بدین منظور بیشترین بهره وری را از پروسه درمانی داشته و بیمار بتواند قابلیت حرکتی خود را تا حد امکان حفظ کرده و آن را ارتقا بخشد.

از جمله درمان های فعلی برای کسانی که مهره های ستون فقرات قفسه سینه آن ها با آسیب مواجه شده است می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- دارو ها

داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. کم کردن التهاب در داخل و اطراف نواحی آسیب دیده ستون فقرات می تواند احساس سلامت و کارکرد حرکتی در آن جا را حفظ کرده و به ارتقای آن کمک شایانی کند.

2- جراحی

عمل جراحی جهت کاهش فشار بر روی مهره های ستون فقرات و همچنین خارج کردن هرگونه خرد شدگی و بافت های اضافی است که وارد ستون فقرات فرد شده باشند. بیماران ممکن است به فیوژن فقرات نیاز داشته باشند تا ستون فقرات حول مهره های آسیب دیده را پایدار و محکم کنند.

3- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها به منظور تشویق قدرت در نواحی آسیب دیده و ضعیف انجام می شود که توسط ستون فقرات و مهره های آسیب دیده قادر به حرکت مناسب نیستند. فیزیوتراپی حتی برای نواحی سالمی که کارکرد همیشگی خود را حفظ کرده اند مناسب است. تراپی معمولا به بیماران کمک می کند تا پس از آسیب دیدگی ستون فقرات بتوانند کارکرد بافت های بدن و حرکت آن ها را به خوبی حفظ کنند و از کار افتادگی به سراغ آن ها نیاید.

کمر درد

آسیب دیدگی ستون فقرات منجر به چه اتفاقاتی می شود؟

آسیب دیدگی مهره های تی 9 و تی 12 در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه معمولا به دلیل تروما و شکستگی های خاص به وجود می آید (آسیب دیدگی استخوان در نهایت منجر به کوچک شدن و یا افزایش فشار بر روی مهره ها می گردد). تی 11 و تی 12 بخش هایی با انعطاف هستند که در ستون فقرات قرار دارند و در نتیجه در حوادث مختلف، احتمال آسیب دیدگی آن ها به نسبت سایر نقاط بالا تر می رود. همچنین در صورت بروز آسیب دیدگی در دو مهره مذکور، اندام های حرکتی فرد دچار آسیب شده و در کارکرد خود دچار مشکلاتی می شوند.

آسیب دیدگی های ناحیه ستون فقرات قفسه سینه به نسبت مواردی که برای ناحیه کمر از ستون فقرات رخ می دهند شدت کمتری دارند. به کمک درمان مناسب و به موقع بیمارانی که با این نوع آسیب دیدگی مواجه هستند حتی می توانند پس از مدتی به زندگی کاملا عادی بدون هیچ علائم و مشکلات خاصی برگردند. بسیاری از نجات یافتگان معمولا از ویلچیر ها برای زندگی به صورت تکی و بدون وابستگی زیاد استفاده می کنند.

آن ها می توانند از خود محافظت کنند و بدون نیاز به کمک بر روی ویلچیر نشسته و یا از روی آن بلند شوند. هرچه آسیب دیدگی ستون فقرات ناحیه تی 9 و تی 12 پایین تر اتفاق بیوفتد، شدت آن و تاثیرش بر روی اندام های حرکتی افراد کمتر خواهد بود و این افراد حتی می توانند به کمک ماشین های مخصوصی رانندگی کردن را ادامه دهند تا وابستگی کمی به اطرافیان و پرستارها داشته باشند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحامد جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  دکتر جان با تبریک سال نو و خسته نباشید خدمت شما سلام ایا می شود بدون جراحی مشکل لیز خوردگی مهره ستون فقرات را بر طرف کرد مریض مادرم هستن قد ۱۶۰ و وزن ۱۹۰ در شهرستان هستن. بنده از همکاران هستم دوستان ادرس شمارو محبت کردن به بنده دادن ام ار ای مادر موجود هستش 🙏❤️
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   خیر حتما جراحی لازمه
 • تصویر کاربربیمار سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام پدرم۸۸ سالشونهو قبل از عید ۱۴۰۰ توسط شما عمل تزریق سیمان استخوانی داشتند.هفته آخر هم به مطب شما مراجعه داشتند . دردشون خوب نشده ودر این چندروز اخیر درد بیشتر شده ،شبها نمی توانند بخوابند موقع نشستن وبخصوص بلند شدن درد شدید دارند و مرتب از درد ناله می کنندوحتی راه رفتنشون سخت تر از قبل شده ،لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنیم . آیا ممکنه این درد از دیسک باشه و در اینصورت در mri مشخص نبوده که دیسک آسیب دیده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   لطفا ام ار ای حدید بشوند و مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآسمان یکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.من حدود یکسالو چندماه پیش ضربه ای به کمرم دراثرزمین خوردن واردشد اول درد نمیکردداغ بود بعدا دردشدید گرفت ودراین مدت خیلی دردکشیده ام و درد پهلو وتیرکشیدن دردناک به پشت کمر تا نزدیک کتف ام ،یک مدت زیادمهره یا استخوان تحتانی ستون فقرات ام درد میکرد به طوری که درزمین یا صندلی موقع نشستن درد میکرد .من از ترس جراحی وغیره اصلا دکتر نرفتم الان دیگر خسته شده ام ومیخاهم دنبال چاره باشم آقای دکترخواهش میکنم مراراهنمایی کنیدوبگوئید درصورت درمان چه عوارضی دارد.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرارژنگ دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  همسر بنده مهره تی 12وال1ومهره ال4وال5مشکل داره تو نشستن زیاد وز مانی که میشینه موقع بلند شدن بسختی وحالت دولا دولا بلند میشه ودردش از لگن می‌کشه تو بیضه هاش میشه یه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربریاسر پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید با موتور تصادف کردم از کمر سه سانت ضایع نخاع شدم ایا راه درمانی وجود داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
 • تصویر کاربررها جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  کودک 9ساله با ام ار ای تشخیص تومور نخاعی در ستون فقرات داده شد. به گفته پزشک تومور 8 سانت و در جای بدی قرار گرفته است که قرار بر عمل جراحی ست. آیا فقط بیماری مثل اپندیموما است یا میتواند تومور ساده ای هم باشد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بایستی دیده شوند مراجعه کنید
 • تصویر کاربرAysan سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدببخشیدمن الان نزدیک 2۳روزک تصادف کردیم بعدام ارای ک دادم گفتن مهره t11وt12شکستن دکترگفتن کمربندببندم ایا خطرناک شکستن این مهره ها
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله برای ویزیت یا کیفوپلاستی مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسهراب یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام .نزدیک سه ماه و نیم است که بعلت شکستگی دو فقره مهره تی ۱۲ تی ۱.و آسیب دیدن نخاع از محل شکستگی مهره ها .ضمن نزدیک ۷۰جلسه فیزیوتراپی الان با واکر راه می روم ولیکن هردو پاهام وقت شب سرد و مورمور جزیی دارد .علتش چیست و کی می تونم با کمک عصا را برم ....ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام. برادرم ۳۴ ساله و mriگرفتن و دو دیسک ۱۱ و ۱۲پارگی دارند و دکتر گفتن باید عمل کنن و شغلش مددکار کمیته امداد هستش
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام
  آيا افراد مسن ٩٩ساله كي پوكي استخوان دارند ميتوانند عمل جراحي بكنند
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   کیفوپلاستی
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر