شکستگی مهره ی T12 و T9

بخش پایینی از ستون نخاعی بدن انسان را با نام مهره های محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت و شباهت آن به مهره کمری است. این بخش ممکن است دچار آسی دیدگی هایی شود که در این مقاله درباره ی شکستگی مهره ی T12 و شکستگی مهره ی T9 صحبت شده است. همچنین علل و علائم ایجاد این بیماری در ناحیه ی قفسه سینه در این مقاله آورده شده است.

شکستگی مهره ی T12 و T9

مهره های تی 9، تی 10، تی 11 و تی 12 ستون فقرات قفسه سینه را در کنار هم شکل می دهند. در مجموع ستون فقرات قفسه سینه از 12 بخش تشکیل می شود که در بین ناحیه گردن و کمر شکل می گیرد. دو مهره ی تی 9 و تی 12 را به عنوان مهره های حرکتی و محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت آن ها و شباهتشان به مهره های کمری است. اعصاب بدن و ستون فقرات این ناحیه از بدن در کنار سایر مهره های فقرات کمک می کنند تا وزن بدن و اندام های آن در کنترل قرار گیرند.

میزان شدت آسیب دیدگی و جابجایی ستون فقرات می تواند میزان شدت آسیب دیدگی فرد و نیز حداکثر بهبود فرد در شرایط مذکور را مشخص کند؛ اینکه از بیمار انتظار داشته باشیم تا چه حد پس از این آسیب دیدگی به حالت قبلی برگردد. آسیب های ستون فقرات قفسه سینه را می توان در دو دسته کامل و ناکامل تقسیم کرد که می توانند یک یا هر دو بخش بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با ستون فقرات گردنی از پایداری بیشتری برخوردار است و دلیل آن نیز مجاورت آن با دنده های بدن فرد است و همچنین معمولا احتمال آسیب رسیدن به این بخش از بدن آنچنان بالا نیست.

آسیب دیدگی های نخاعی T12

علائم آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

بیمارانی که با مصدومیت و یا شکستگی مهره ی T12 و T9 مواجه هستند ممکن است علائم خاصی را تجربه کنند. از جمله این نشانه ها و علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مشکل در کنترل بخش بالایی بدن (بسته به میزان و سطح آسیب دیدگی ستون فقرات و مهره ها)
 • کم شدن و یا از بین رفتن کارکرد در پا ها یا تاب گشت که منجر به فلج شدن پا می شود
 • از بین رفتن قدرت کنترل ادرار و مدفوع
 • کاهش احتمالی توانایی در کنترل بدن و یا عضلات شکم
 • عدم بالانس مناسب و تعادل بدنی در حین نشستن
 • توانایی قرار گرفتن در یک فریم خصوصی و شخصی سازی شده و یا استفاده از پشت بند و عصا در حین راه رفتن

علل آسیب های بخش ستون فقرات قفسه سینه

دلایل مختلفی را می توان در خصوص آسیب رسیدن به مهره های تی 9 و تی 12 ستون فقرات معرفی کرد. اما متداول ترین آن ها شکستگی مهره ی T12 ،تصادفات لوازم نقلیه، مشکلات به دنیا آوردن کودک، تومور، عفونت، پوکی استخوان و تروما هستند.

درمان آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

مانند هرگونه آسیب دیگری که به ستون فقرات وارد می شود، درمان برای آسیب های کم و معمولی به ناحیه قفسه سینه در ستون فقرات به هدف پایدار گذاشتن کارکرد در نواحی سالم و همچنین تشویق کارکرد و حرکت در نواحی آسیب دیده به کار گرفته می شود؛ تا بدین منظور بیشترین بهره وری را از پروسه درمانی داشته و بیمار بتواند قابلیت حرکتی خود را تا حد امکان حفظ کرده و آن را ارتقا بخشد.

از جمله درمان های فعلی برای کسانی که مهره های ستون فقرات قفسه سینه آن ها با آسیب مواجه شده است می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- دارو ها

داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. کم کردن التهاب در داخل و اطراف نواحی آسیب دیده ستون فقرات می تواند احساس سلامت و کارکرد حرکتی در آن جا را حفظ کرده و به ارتقای آن کمک شایانی کند.

2- جراحی

عمل جراحی جهت کاهش فشار بر روی مهره های ستون فقرات و همچنین خارج کردن هرگونه خرد شدگی و بافت های اضافی است که وارد ستون فقرات فرد شده باشند. بیماران ممکن است به فیوژن فقرات نیاز داشته باشند تا ستون فقرات حول مهره های آسیب دیده را پایدار و محکم کنند.

3- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها به منظور تشویق قدرت در نواحی آسیب دیده و ضعیف انجام می شود که توسط ستون فقرات و مهره های آسیب دیده قادر به حرکت مناسب نیستند. فیزیوتراپی حتی برای نواحی سالمی که کارکرد همیشگی خود را حفظ کرده اند مناسب است. تراپی معمولا به بیماران کمک می کند تا پس از آسیب دیدگی ستون فقرات بتوانند کارکرد بافت های بدن و حرکت آن ها را به خوبی حفظ کنند و از کار افتادگی به سراغ آن ها نیاید.

کمر درد

آسیب دیدگی ستون فقرات منجر به چه اتفاقاتی می شود؟

آسیب دیدگی مهره های تی 9 و تی 12 در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه معمولا به دلیل تروما و شکستگی های خاص به وجود می آید (آسیب دیدگی استخوان در نهایت منجر به کوچک شدن و یا افزایش فشار بر روی مهره ها می گردد). تی 11 و تی 12 بخش هایی با انعطاف هستند که در ستون فقرات قرار دارند و در نتیجه در حوادث مختلف، احتمال آسیب دیدگی آن ها به نسبت سایر نقاط بالا تر می رود. همچنین در صورت بروز آسیب دیدگی در دو مهره مذکور، اندام های حرکتی فرد دچار آسیب شده و در کارکرد خود دچار مشکلاتی می شوند.

آسیب دیدگی های ناحیه ستون فقرات قفسه سینه به نسبت مواردی که برای ناحیه کمر از ستون فقرات رخ می دهند شدت کمتری دارند. به کمک درمان مناسب و به موقع بیمارانی که با این نوع آسیب دیدگی مواجه هستند حتی می توانند پس از مدتی به زندگی کاملا عادی بدون هیچ علائم و مشکلات خاصی برگردند. بسیاری از نجات یافتگان معمولا از ویلچیر ها برای زندگی به صورت تکی و بدون وابستگی زیاد استفاده می کنند.

آن ها می توانند از خود محافظت کنند و بدون نیاز به کمک بر روی ویلچیر نشسته و یا از روی آن بلند شوند. هرچه آسیب دیدگی ستون فقرات ناحیه تی 9 و تی 12 پایین تر اتفاق بیوفتد، شدت آن و تاثیرش بر روی اندام های حرکتی افراد کمتر خواهد بود و این افراد حتی می توانند به کمک ماشین های مخصوصی رانندگی کردن را ادامه دهند تا وابستگی کمی به اطرافیان و پرستارها داشته باشند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرجمال دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  میشه لطف کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمسعود پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت شما. لطفا بفرمایید در صورت تشخیص شما مبنی بر عمل دیسک و سیاتیک برای بنده . خود شما عمل میکروسککتومی و یا عمل دیسک به وسیله لیزر یا اندوسکوپی رو انجام میدهید؟ در کدوم بیمارستان تهران انجام میشه ؟ و معمولا زمان عمل چه مدت بعد از ویزیت و بررسی ام آر آی خواهد بود؟ ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله
   بیمارستان مهراد
 • تصویر کاربرسالمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعدازچه مدت ازگذاشتن کیج درمهره ۶و۷گردن میتوان رابطه زناشویی داشت؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   یکهفته
 • تصویر کاربرافشار سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. من شخصبت چهل وهفت ساله هستم که حدود یک هفته پبش دچار سقوط ازارتفاع شدم مهره تی12کمرم دچارشکستگی شد. دارند گفت یابد جذاب بشی ولی من انجام ندادم. وتمام ازمایشات راانجام دادم هیچکدام مشگل هاست ندارم وفشار پاهام هم زیاده الان هم کامل درحال استراحت هستم. نظرشما برام مهمه که جذاب لازمه بانه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   دوست عزیز
   بایستی عکسها دیده شود
   معاینه شوید
   تا در اینده عوارضی پیش نیاید
 • تصویر کاربرافشار سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من سخصی هستم چهل وهفت ساله ودراثرپرتاب ازارتفاع حدود چهارمنری دچارشکستگی درمهره تی دوارده شدم ولی عمل جراحی انجام ندادم چون غیراز شکستگی هیچگونه مشکلی ندارم جزاینکه فعلا نمیتونمدروپاهام وایسم البته با کمربند میتونم ولی کمی درد دارم واین اتفاق پنج روزه برام افتاده نظرشما درمورد جراحی چیه.ایا لازمه ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   در صورت شکستگی بالای چهل درصد بایستی جراحی بشوید گاها ممکن است عمل بسته برای شماقابل انجام باشد فکر نمیکنید بهتر است به مطب مراجعه کنید؟
 • تصویر کاربرعلیرضا یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم شکستگی مهره ۱۲ هم و پلاتین جایگزین آن (برای مدتی) آیا جلوی رشد قد رو میگیره ؟ آیا باعث منفی رشد قدی و صفحات رشد قد میشود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   خیر
   حداقل شدتش ریاد نبست
 • تصویر کاربرسيد یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد.مادر من در اثر سور خوردن مهره ١٢ شكسته و متاسفانه ديابت ومشكل كبدي دارن آيا امكان عمل جراهي هستش؟مرسي
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   بله حتما
 • تصویر کاربرشهرام دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند سال پیش تصادف کردم . مهره t12 و t9 شکست. سه ماه از گردن تا انتهای کمرم گچ گرفتن . الان بعد ۴ سال درد وحشت ناکی دارم حتی پشت کتف سمت چپم رگ کلفت شده مثل درد قلنج که نفسم رو میگیره .درد تا چند ماه پیش فقت درد پشت کتفم بود الان با کوچیکترین حرکت کششی تمام بدم درد میکنه . خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۶ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم تقریبا ۷۰ ساله است به دلیل پوکی استخوان بدون هیچ حادثه ایی دچار شکستگی در مهره ۱۱ ستون فقرات شدند
  درد شدید در کمر دارند و به سختی میتواند از تخت با کمک دو نفر پایین بیاید در ضمن در حالت ایستاده بالا تنه به عقب میوفته با اینکه درد داره پزشکش گفته فعلا شرایط جراحی بسته برای تزریق سیمان نداره و با فیزیوتراپیب باید درمان را ادامه دهیم تا جوش بخورد
  سئوال مشخص من از شما اینه ؟ آیا تزریق سیمان به صورت لیزری به شرایط شکستگی هم بستگی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
   بایستی هر چه سریعتر کیفوپلاستی بشوند
 • تصویر کاربرحسینی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  without IV contrast
  Protocols:multiplanar images at different M.R.I sequences
  dorsal spine m.r.i reveals
  1-evidence of old compression fx of the T11 body prior surgery and placement of internal metalic fixators.
  2-Abnormal cord signalintensity from T8-T9 down to the T11-T12 level . (malacic changes?
  posterior displacement f the t11 body causing thecal sac compression.
  bone marrow signal intensity are normal
  با سلام و خسته نباشید
  آیا این فشردگی در t11 نیاز به عمل جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
   مفهوم این ریپورت کلیست
   ویزیت مستقیم لازمه

   حتما به پرشک محترمتون مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر