شکستگی مهره ی T12 و T9

بخش پایینی از ستون نخاعی بدن انسان را با نام مهره های محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت و شباهت آن به مهره کمری است. این بخش ممکن است دچار آسی دیدگی هایی شود که در این مقاله درباره ی شکستگی مهره ی T12 و شکستگی مهره ی T9 صحبت شده است. همچنین علل و علائم ایجاد این بیماری در ناحیه ی قفسه سینه در این مقاله آورده شده است.

شکستگی مهره ی T12 و T9

مهره های تی 9، تی 10، تی 11 و تی 12 ستون فقرات قفسه سینه را در کنار هم شکل می دهند. در مجموع ستون فقرات قفسه سینه از 12 بخش تشکیل می شود که در بین ناحیه گردن و کمر شکل می گیرد. دو مهره ی تی 9 و تی 12 را به عنوان مهره های حرکتی و محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت آن ها و شباهتشان به مهره های کمری است. اعصاب بدن و ستون فقرات این ناحیه از بدن در کنار سایر مهره های فقرات کمک می کنند تا وزن بدن و اندام های آن در کنترل قرار گیرند.

میزان شدت آسیب دیدگی و جابجایی ستون فقرات می تواند میزان شدت آسیب دیدگی فرد و نیز حداکثر بهبود فرد در شرایط مذکور را مشخص کند؛ اینکه از بیمار انتظار داشته باشیم تا چه حد پس از این آسیب دیدگی به حالت قبلی برگردد. آسیب های ستون فقرات قفسه سینه را می توان در دو دسته کامل و ناکامل تقسیم کرد که می توانند یک یا هر دو بخش بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با ستون فقرات گردنی از پایداری بیشتری برخوردار است و دلیل آن نیز مجاورت آن با دنده های بدن فرد است و همچنین معمولا احتمال آسیب رسیدن به این بخش از بدن آنچنان بالا نیست.

آسیب دیدگی های نخاعی T12

علائم آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

بیمارانی که با مصدومیت و یا شکستگی مهره ی T12 و T9 مواجه هستند ممکن است علائم خاصی را تجربه کنند. از جمله این نشانه ها و علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مشکل در کنترل بخش بالایی بدن (بسته به میزان و سطح آسیب دیدگی ستون فقرات و مهره ها)
 • کم شدن و یا از بین رفتن کارکرد در پا ها یا تاب گشت که منجر به فلج شدن پا می شود
 • از بین رفتن قدرت کنترل ادرار و مدفوع
 • کاهش احتمالی توانایی در کنترل بدن و یا عضلات شکم
 • عدم بالانس مناسب و تعادل بدنی در حین نشستن
 • توانایی قرار گرفتن در یک فریم خصوصی و شخصی سازی شده و یا استفاده از پشت بند و عصا در حین راه رفتن

علل آسیب های بخش ستون فقرات قفسه سینه

دلایل مختلفی را می توان در خصوص آسیب رسیدن به مهره های تی 9 و تی 12 ستون فقرات معرفی کرد. اما متداول ترین آن ها شکستگی مهره ی T12 ،تصادفات لوازم نقلیه، مشکلات به دنیا آوردن کودک، تومور، عفونت، پوکی استخوان و تروما هستند.

درمان آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

مانند هرگونه آسیب دیگری که به ستون فقرات وارد می شود، درمان برای آسیب های کم و معمولی به ناحیه قفسه سینه در ستون فقرات به هدف پایدار گذاشتن کارکرد در نواحی سالم و همچنین تشویق کارکرد و حرکت در نواحی آسیب دیده به کار گرفته می شود؛ تا بدین منظور بیشترین بهره وری را از پروسه درمانی داشته و بیمار بتواند قابلیت حرکتی خود را تا حد امکان حفظ کرده و آن را ارتقا بخشد.

از جمله درمان های فعلی برای کسانی که مهره های ستون فقرات قفسه سینه آن ها با آسیب مواجه شده است می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- دارو ها

داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. کم کردن التهاب در داخل و اطراف نواحی آسیب دیده ستون فقرات می تواند احساس سلامت و کارکرد حرکتی در آن جا را حفظ کرده و به ارتقای آن کمک شایانی کند.

2- جراحی

عمل جراحی جهت کاهش فشار بر روی مهره های ستون فقرات و همچنین خارج کردن هرگونه خرد شدگی و بافت های اضافی است که وارد ستون فقرات فرد شده باشند. بیماران ممکن است به فیوژن فقرات نیاز داشته باشند تا ستون فقرات حول مهره های آسیب دیده را پایدار و محکم کنند.

3- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها به منظور تشویق قدرت در نواحی آسیب دیده و ضعیف انجام می شود که توسط ستون فقرات و مهره های آسیب دیده قادر به حرکت مناسب نیستند. فیزیوتراپی حتی برای نواحی سالمی که کارکرد همیشگی خود را حفظ کرده اند مناسب است. تراپی معمولا به بیماران کمک می کند تا پس از آسیب دیدگی ستون فقرات بتوانند کارکرد بافت های بدن و حرکت آن ها را به خوبی حفظ کنند و از کار افتادگی به سراغ آن ها نیاید.

کمر درد

آسیب دیدگی ستون فقرات منجر به چه اتفاقاتی می شود؟

آسیب دیدگی مهره های تی 9 و تی 12 در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه معمولا به دلیل تروما و شکستگی های خاص به وجود می آید (آسیب دیدگی استخوان در نهایت منجر به کوچک شدن و یا افزایش فشار بر روی مهره ها می گردد). تی 11 و تی 12 بخش هایی با انعطاف هستند که در ستون فقرات قرار دارند و در نتیجه در حوادث مختلف، احتمال آسیب دیدگی آن ها به نسبت سایر نقاط بالا تر می رود. همچنین در صورت بروز آسیب دیدگی در دو مهره مذکور، اندام های حرکتی فرد دچار آسیب شده و در کارکرد خود دچار مشکلاتی می شوند.

آسیب دیدگی های ناحیه ستون فقرات قفسه سینه به نسبت مواردی که برای ناحیه کمر از ستون فقرات رخ می دهند شدت کمتری دارند. به کمک درمان مناسب و به موقع بیمارانی که با این نوع آسیب دیدگی مواجه هستند حتی می توانند پس از مدتی به زندگی کاملا عادی بدون هیچ علائم و مشکلات خاصی برگردند. بسیاری از نجات یافتگان معمولا از ویلچیر ها برای زندگی به صورت تکی و بدون وابستگی زیاد استفاده می کنند.

آن ها می توانند از خود محافظت کنند و بدون نیاز به کمک بر روی ویلچیر نشسته و یا از روی آن بلند شوند. هرچه آسیب دیدگی ستون فقرات ناحیه تی 9 و تی 12 پایین تر اتفاق بیوفتد، شدت آن و تاثیرش بر روی اندام های حرکتی افراد کمتر خواهد بود و این افراد حتی می توانند به کمک ماشین های مخصوصی رانندگی کردن را ادامه دهند تا وابستگی کمی به اطرافیان و پرستارها داشته باشند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربیتا جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  خانم 69 ساله با شستگی مهره 12و دیسک مهره 4و5
  دکتر میگه باید تزریق سیمان بشن والا فلج میشن ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله بایستی توسط فرد ماهر انجام شود مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهرداد جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  ۴ ماه پیش توی تصادف به کمرم ضربه وارد شد و چون داخلیم دچار عفونت شدم برای کمرم دکتر نرفتم فکر نمیکردم آسیب دیده باشم اما واقعا ۲ ماه نتونستم تکون بخورم حالا بعد ۴ ماه mri و سیتی اسکن دادم میگن مهره t12 کمرم شکسته و کاهش ارتفاع داشته دکتر گفت کمربند ببندم تا ۳ ماه حالا میخواستم بدونم آیا مهره کمرم شکستگیش ترمیم میشه یا نه ؟؟؟؟؟ آیا امکان فلج شدنم هست ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر فوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتور ایا مهره ۱۲ به نخا نزدیک است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتور ایا مهره ۱۲ به نخا نزدیک است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  حدود ۶ ماه پیش به طور ناخواسته شانه سمت راستم قوز برداشته رفتم دکتر متخصص ارتوپد عکس گرفتم و متوجه شدم مهره t9 آسیب دیده حالا دکتر تجویز کمربند کرده گفت ۶ماه کمربند ببند بعد از ۶ماه دوباره بیا تا ببینم بهتر شده یا نه بنظر شما مراحلی که گفته ۶ماه کمر بند و کاردرمانی کن صحیح هست یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربررخبین یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  واگر عمل جراحی صورت پذیر چند درصد عمل موفقیت آمیز خواهد بود و باعث می شود که مثل یک فرد عادی راه برود وازولیچراستفاده نکند
  واگر عمل جراحی انجام نشود چه اتفاقاتی و درسی چه مدت برای فرد بوجود می آید و آرامی تواند با ورزش و راههای فیزیوتراپی فرد به زندگی عادی خود ادامه دهد تز پاسخگویی شما کمال تشکر دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام شکستکی مهره ستون فقرات دارݥ دکتر بهم کفته باکمربند راه برو الان بعد دوهفته ازعمل برم خانه ایا ازپله بالا برم خطر که نداره یاخودم جابه جل میکنم ژاه میرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرکاوه شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدودا دو سال میشه که عمل کردم و تقریبا یک ماه میشه که دست و پا و حتی گاهی اندام تناسلیم بی حس میشه خواستم ببینم دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربررسول سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وقت تون بخیر من 10 ساله دچار آرتروز کمر رنج میبرم ؛بین دو مهره t9 t10 کمرم فاصله افتاده چه توصیه میکنن ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربربهرام چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز.
  اقای دکتر بنده طی چند باری که mri انجام دادم و ب گفته پزشکان با بیرون زدگی مهره های c.t.lمواجه شدم.یه جیز من رو بیشتر نگران کرده و تون هم اینه که من ب صورت طاق باز دراز میکشم.کافیه در حد خیلی کوچیک بخوام کمرم رو تکون بدم دقیقا وسط کمرم دچار قلنج همراه با درد ایجاد میشه.و یا ب صورت جنین ب پهلو باشم با نفس دم و بازدم که ریه پر از اکسیژن میشه همون قلنج ب صورت در رفتگی رگ یا جابجایی رگ همراه با درد ایجاد میشه گاه اینور مهره گاهی هم سمت راست .در حال چرخشه این درد.ممنون میشم ب سوال بنده جواب بدید و من رو از این نگرانی که هر ثانیه چه تو کار یا منزل بهش فکر میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۵ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات