شکستگی مهره ی T12 و T9

بخش پایینی از ستون نخاعی بدن انسان را با نام مهره های محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت و شباهت آن به مهره کمری است. این بخش ممکن است دچار آسی دیدگی هایی شود که در این مقاله درباره ی شکستگی مهره ی T12 و شکستگی مهره ی T9 صحبت شده است. همچنین علل و علائم ایجاد این بیماری در ناحیه ی قفسه سینه در این مقاله آورده شده است.

شکستگی مهره ی T12 و T9

مهره های تی 9، تی 10، تی 11 و تی 12 ستون فقرات قفسه سینه را در کنار هم شکل می دهند. در مجموع ستون فقرات قفسه سینه از 12 بخش تشکیل می شود که در بین ناحیه گردن و کمر شکل می گیرد. دو مهره ی تی 9 و تی 12 را به عنوان مهره های حرکتی و محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت آن ها و شباهتشان به مهره های کمری است. اعصاب بدن و ستون فقرات این ناحیه از بدن در کنار سایر مهره های فقرات کمک می کنند تا وزن بدن و اندام های آن در کنترل قرار گیرند.

میزان شدت آسیب دیدگی و جابجایی ستون فقرات می تواند میزان شدت آسیب دیدگی فرد و نیز حداکثر بهبود فرد در شرایط مذکور را مشخص کند؛ اینکه از بیمار انتظار داشته باشیم تا چه حد پس از این آسیب دیدگی به حالت قبلی برگردد. آسیب های ستون فقرات قفسه سینه را می توان در دو دسته کامل و ناکامل تقسیم کرد که می توانند یک یا هر دو بخش بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با ستون فقرات گردنی از پایداری بیشتری برخوردار است و دلیل آن نیز مجاورت آن با دنده های بدن فرد است و همچنین معمولا احتمال آسیب رسیدن به این بخش از بدن آنچنان بالا نیست.

آسیب دیدگی های نخاعی T12

علائم آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

بیمارانی که با مصدومیت و یا شکستگی مهره ی T12 و T9 مواجه هستند ممکن است علائم خاصی را تجربه کنند. از جمله این نشانه ها و علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مشکل در کنترل بخش بالایی بدن (بسته به میزان و سطح آسیب دیدگی ستون فقرات و مهره ها)
 • کم شدن و یا از بین رفتن کارکرد در پا ها یا تاب گشت که منجر به فلج شدن پا می شود
 • از بین رفتن قدرت کنترل ادرار و مدفوع
 • کاهش احتمالی توانایی در کنترل بدن و یا عضلات شکم
 • عدم بالانس مناسب و تعادل بدنی در حین نشستن
 • توانایی قرار گرفتن در یک فریم خصوصی و شخصی سازی شده و یا استفاده از پشت بند و عصا در حین راه رفتن

علل آسیب های بخش ستون فقرات قفسه سینه

دلایل مختلفی را می توان در خصوص آسیب رسیدن به مهره های تی 9 و تی 12 ستون فقرات معرفی کرد. اما متداول ترین آن ها شکستگی مهره ی T12 ،تصادفات لوازم نقلیه، مشکلات به دنیا آوردن کودک، تومور، عفونت، پوکی استخوان و تروما هستند.

درمان آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

مانند هرگونه آسیب دیگری که به ستون فقرات وارد می شود، درمان برای آسیب های کم و معمولی به ناحیه قفسه سینه در ستون فقرات به هدف پایدار گذاشتن کارکرد در نواحی سالم و همچنین تشویق کارکرد و حرکت در نواحی آسیب دیده به کار گرفته می شود؛ تا بدین منظور بیشترین بهره وری را از پروسه درمانی داشته و بیمار بتواند قابلیت حرکتی خود را تا حد امکان حفظ کرده و آن را ارتقا بخشد.

از جمله درمان های فعلی برای کسانی که مهره های ستون فقرات قفسه سینه آن ها با آسیب مواجه شده است می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- دارو ها

داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. کم کردن التهاب در داخل و اطراف نواحی آسیب دیده ستون فقرات می تواند احساس سلامت و کارکرد حرکتی در آن جا را حفظ کرده و به ارتقای آن کمک شایانی کند.

2- جراحی

عمل جراحی جهت کاهش فشار بر روی مهره های ستون فقرات و همچنین خارج کردن هرگونه خرد شدگی و بافت های اضافی است که وارد ستون فقرات فرد شده باشند. بیماران ممکن است به فیوژن فقرات نیاز داشته باشند تا ستون فقرات حول مهره های آسیب دیده را پایدار و محکم کنند.

3- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها به منظور تشویق قدرت در نواحی آسیب دیده و ضعیف انجام می شود که توسط ستون فقرات و مهره های آسیب دیده قادر به حرکت مناسب نیستند. فیزیوتراپی حتی برای نواحی سالمی که کارکرد همیشگی خود را حفظ کرده اند مناسب است. تراپی معمولا به بیماران کمک می کند تا پس از آسیب دیدگی ستون فقرات بتوانند کارکرد بافت های بدن و حرکت آن ها را به خوبی حفظ کنند و از کار افتادگی به سراغ آن ها نیاید.

کمر درد

آسیب دیدگی ستون فقرات منجر به چه اتفاقاتی می شود؟

آسیب دیدگی مهره های تی 9 و تی 12 در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه معمولا به دلیل تروما و شکستگی های خاص به وجود می آید (آسیب دیدگی استخوان در نهایت منجر به کوچک شدن و یا افزایش فشار بر روی مهره ها می گردد). تی 11 و تی 12 بخش هایی با انعطاف هستند که در ستون فقرات قرار دارند و در نتیجه در حوادث مختلف، احتمال آسیب دیدگی آن ها به نسبت سایر نقاط بالا تر می رود. همچنین در صورت بروز آسیب دیدگی در دو مهره مذکور، اندام های حرکتی فرد دچار آسیب شده و در کارکرد خود دچار مشکلاتی می شوند.

آسیب دیدگی های ناحیه ستون فقرات قفسه سینه به نسبت مواردی که برای ناحیه کمر از ستون فقرات رخ می دهند شدت کمتری دارند. به کمک درمان مناسب و به موقع بیمارانی که با این نوع آسیب دیدگی مواجه هستند حتی می توانند پس از مدتی به زندگی کاملا عادی بدون هیچ علائم و مشکلات خاصی برگردند. بسیاری از نجات یافتگان معمولا از ویلچیر ها برای زندگی به صورت تکی و بدون وابستگی زیاد استفاده می کنند.

آن ها می توانند از خود محافظت کنند و بدون نیاز به کمک بر روی ویلچیر نشسته و یا از روی آن بلند شوند. هرچه آسیب دیدگی ستون فقرات ناحیه تی 9 و تی 12 پایین تر اتفاق بیوفتد، شدت آن و تاثیرش بر روی اندام های حرکتی افراد کمتر خواهد بود و این افراد حتی می توانند به کمک ماشین های مخصوصی رانندگی کردن را ادامه دهند تا وابستگی کمی به اطرافیان و پرستارها داشته باشند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسلیمی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . سال پیش تجربه عمل باز دیسک کمر L5 داشتم متاسفانه بعد از یک سال دوباره دیسکم زده بیرون چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)
   دوباره جراحی کنید
   ۱۵ درصد عود وجود دارد
 • تصویر کاربراحمد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایادرمان وجوددارده براله شدگی شدیددرمهرهای کمری تی ۱۱ وتی ۱۲ کنترل حرکتی وادرارمدفوع ومیل جنسی ایا راه درمانی وجوددارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   پاسخ دادم
 • تصویر کاربراحمد جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایادرمان وجوددارده براله شدگی شدیددرمهرهای کمری تی ۱۱ وتی ۱۲ کنترل حرکتی وادرارمدفوع ومیل جنسی ایا راه درمانی وجوددارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   فعلا خیر ولی امکانش در اینده هست
 • تصویر کاربرامیر یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز بنده 27 سالمه خیلی هم لاغرم ده ساله که دچار ارتروز ستون فقرات شدم مهره تی 10 قفسه سینه ام آسیب جدی خورده حتی موقع عطسه درد شدید دارم راه درمان پیشنهادیتون چیه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرهمایونفر سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  مادر من با داشتن ۶۲ سال سن به تازگی گردن درد دست دردو ... عکس گرفتن و گفتن باید عمل گردن انجام بده؛ دوسال پیش عمل رحم انجام داده و دیابت داره
  عمل دوباره براش سنگین نمیشه ؟؟؟؟؟ حالا چون قند داره یا بیهوش بشه کلا این عمل خطرناک نیست؟؟؟؟ این مورد با قرص و دارو حل نمیشه؟ من بسیار نگران هستم ممنون از پاسخوگویی شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیر انجام بدین
   متخصص بیهوشی و بیمارستان خوب
 • تصویر کاربرRoshi چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود خدمت دکتر عزیز. بنده در یک حادثه کارگاهی دچار کمپرس ۴٠ درصدی مهره 11 و فشردگی مهره بالاتر و پایین‌تر تی 11 شده ام. در حال حاضر عارضه نخاعی خودادراری و درد یا درد در ناحیه پا ندارم و کاملا میتونم بدون مشکل راه برم ولی با کمربند تی ال اس اُ. دکتر جان به نظر شما باید پلاتین گذاری کنم یا با همین کمربند و استراحت خوب میشم. دکتر عزیز خواهش میکنم توصیه های لازم رو بهم بفرمایید حتی برای خواب. چون توی خواب هم کمربندمو در نمیارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   حتما نیاز به ویزیت
   دیدن عکس و ام ار دارید
 • تصویر کاربرسرآبادانی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، پزشک روماتولوژیست من بعد از انجام عمل کیفوپلاستی برام داروی پوکی استخوان زولدرونیک اسید تجویز کردن ، صلاح میدونید تزریق کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   حتما
 • تصویر کاربرzahra چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانومی هستم ۴۵ ساله تنگی کانال نخاع مادرزادی شدید دارم درضمن دو دیسک بیرون زده و همچنین بنا به گفته ی پزشکان دوتا از مهره های کمرم لق شده و باید پیچو مهره بشود میخواستم بدونم با این روش میکروسکوپی میتوان تنگی نخاغ و عمل پیچو مهره گذاریو هم انجام داد؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممکن است
   بایستی بررسی شوید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یک جوان ۲۰ ساله هستم در اثر افتادن دچار مشکل شدم,در جواب عکس نوشته شده بود اسکولیوز خفیف ولی در جواب MRI نتایج نرمال زده بود الان استرس دارم که ایا اسکولیوز دارم یا خیر تروخدا راهنماییم کنید از استرس خواب ندارم اگه بخوایید جواب MRI واستون بفرستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
   بایستی دیده شوید
 • تصویر کاربربید سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دچار شکستگی مهره تی ۱۲شدم و به توصیه دکتر بریس بسته ام
  میزان محدودیت هام رو نمیدونم
  ایا میتونم به چپ و راست بغلطم و به پهلو با بریس بخوابم و ایا میتونم بعد بهبودی ورزش کنم
  یا چقدر میتونم بشینم یا راه برم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   مراجعه به مطب
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر