شکستگی مهره ی T12 و T9

بخش پایینی از ستون نخاعی بدن انسان را با نام مهره های محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت و شباهت آن به مهره کمری است. این بخش ممکن است دچار آسی دیدگی هایی شود که در این مقاله درباره ی شکستگی مهره ی T12 و شکستگی مهره ی T9 صحبت شده است. همچنین علل و علائم ایجاد این بیماری در ناحیه ی قفسه سینه در این مقاله آورده شده است.

شکستگی مهره ی T12 و T9

مهره های تی 9، تی 10، تی 11 و تی 12 ستون فقرات قفسه سینه را در کنار هم شکل می دهند. در مجموع ستون فقرات قفسه سینه از 12 بخش تشکیل می شود که در بین ناحیه گردن و کمر شکل می گیرد. دو مهره ی تی 9 و تی 12 را به عنوان مهره های حرکتی و محرک می شناسند و دلیل این موضوع نیز مجاورت آن ها و شباهتشان به مهره های کمری است. اعصاب بدن و ستون فقرات این ناحیه از بدن در کنار سایر مهره های فقرات کمک می کنند تا وزن بدن و اندام های آن در کنترل قرار گیرند.

میزان شدت آسیب دیدگی و جابجایی ستون فقرات می تواند میزان شدت آسیب دیدگی فرد و نیز حداکثر بهبود فرد در شرایط مذکور را مشخص کند؛ اینکه از بیمار انتظار داشته باشیم تا چه حد پس از این آسیب دیدگی به حالت قبلی برگردد. آسیب های ستون فقرات قفسه سینه را می توان در دو دسته کامل و ناکامل تقسیم کرد که می توانند یک یا هر دو بخش بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با ستون فقرات گردنی از پایداری بیشتری برخوردار است و دلیل آن نیز مجاورت آن با دنده های بدن فرد است و همچنین معمولا احتمال آسیب رسیدن به این بخش از بدن آنچنان بالا نیست.

آسیب دیدگی های نخاعی T12

علائم آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

بیمارانی که با مصدومیت و یا شکستگی مهره ی T12 و T9 مواجه هستند ممکن است علائم خاصی را تجربه کنند. از جمله این نشانه ها و علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مشکل در کنترل بخش بالایی بدن (بسته به میزان و سطح آسیب دیدگی ستون فقرات و مهره ها)
 • کم شدن و یا از بین رفتن کارکرد در پا ها یا تاب گشت که منجر به فلج شدن پا می شود
 • از بین رفتن قدرت کنترل ادرار و مدفوع
 • کاهش احتمالی توانایی در کنترل بدن و یا عضلات شکم
 • عدم بالانس مناسب و تعادل بدنی در حین نشستن
 • توانایی قرار گرفتن در یک فریم خصوصی و شخصی سازی شده و یا استفاده از پشت بند و عصا در حین راه رفتن

علل آسیب های بخش ستون فقرات قفسه سینه

دلایل مختلفی را می توان در خصوص آسیب رسیدن به مهره های تی 9 و تی 12 ستون فقرات معرفی کرد. اما متداول ترین آن ها شکستگی مهره ی T12 ،تصادفات لوازم نقلیه، مشکلات به دنیا آوردن کودک، تومور، عفونت، پوکی استخوان و تروما هستند.

درمان آسیب دیدگی ستون فقرات قفسه سینه

مانند هرگونه آسیب دیگری که به ستون فقرات وارد می شود، درمان برای آسیب های کم و معمولی به ناحیه قفسه سینه در ستون فقرات به هدف پایدار گذاشتن کارکرد در نواحی سالم و همچنین تشویق کارکرد و حرکت در نواحی آسیب دیده به کار گرفته می شود؛ تا بدین منظور بیشترین بهره وری را از پروسه درمانی داشته و بیمار بتواند قابلیت حرکتی خود را تا حد امکان حفظ کرده و آن را ارتقا بخشد.

از جمله درمان های فعلی برای کسانی که مهره های ستون فقرات قفسه سینه آن ها با آسیب مواجه شده است می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- دارو ها

داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب نواحی آسیب دیده ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. کم کردن التهاب در داخل و اطراف نواحی آسیب دیده ستون فقرات می تواند احساس سلامت و کارکرد حرکتی در آن جا را حفظ کرده و به ارتقای آن کمک شایانی کند.

2- جراحی

عمل جراحی جهت کاهش فشار بر روی مهره های ستون فقرات و همچنین خارج کردن هرگونه خرد شدگی و بافت های اضافی است که وارد ستون فقرات فرد شده باشند. بیماران ممکن است به فیوژن فقرات نیاز داشته باشند تا ستون فقرات حول مهره های آسیب دیده را پایدار و محکم کنند.

3- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ها به منظور تشویق قدرت در نواحی آسیب دیده و ضعیف انجام می شود که توسط ستون فقرات و مهره های آسیب دیده قادر به حرکت مناسب نیستند. فیزیوتراپی حتی برای نواحی سالمی که کارکرد همیشگی خود را حفظ کرده اند مناسب است. تراپی معمولا به بیماران کمک می کند تا پس از آسیب دیدگی ستون فقرات بتوانند کارکرد بافت های بدن و حرکت آن ها را به خوبی حفظ کنند و از کار افتادگی به سراغ آن ها نیاید.

کمر درد

آسیب دیدگی ستون فقرات منجر به چه اتفاقاتی می شود؟

آسیب دیدگی مهره های تی 9 و تی 12 در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه معمولا به دلیل تروما و شکستگی های خاص به وجود می آید (آسیب دیدگی استخوان در نهایت منجر به کوچک شدن و یا افزایش فشار بر روی مهره ها می گردد). تی 11 و تی 12 بخش هایی با انعطاف هستند که در ستون فقرات قرار دارند و در نتیجه در حوادث مختلف، احتمال آسیب دیدگی آن ها به نسبت سایر نقاط بالا تر می رود. همچنین در صورت بروز آسیب دیدگی در دو مهره مذکور، اندام های حرکتی فرد دچار آسیب شده و در کارکرد خود دچار مشکلاتی می شوند.

آسیب دیدگی های ناحیه ستون فقرات قفسه سینه به نسبت مواردی که برای ناحیه کمر از ستون فقرات رخ می دهند شدت کمتری دارند. به کمک درمان مناسب و به موقع بیمارانی که با این نوع آسیب دیدگی مواجه هستند حتی می توانند پس از مدتی به زندگی کاملا عادی بدون هیچ علائم و مشکلات خاصی برگردند. بسیاری از نجات یافتگان معمولا از ویلچیر ها برای زندگی به صورت تکی و بدون وابستگی زیاد استفاده می کنند.

آن ها می توانند از خود محافظت کنند و بدون نیاز به کمک بر روی ویلچیر نشسته و یا از روی آن بلند شوند. هرچه آسیب دیدگی ستون فقرات ناحیه تی 9 و تی 12 پایین تر اتفاق بیوفتد، شدت آن و تاثیرش بر روی اندام های حرکتی افراد کمتر خواهد بود و این افراد حتی می توانند به کمک ماشین های مخصوصی رانندگی کردن را ادامه دهند تا وابستگی کمی به اطرافیان و پرستارها داشته باشند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرzahra چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانومی هستم ۴۵ ساله تنگی کانال نخاع مادرزادی شدید دارم درضمن دو دیسک بیرون زده و همچنین بنا به گفته ی پزشکان دوتا از مهره های کمرم لق شده و باید پیچو مهره بشود میخواستم بدونم با این روش میکروسکوپی میتوان تنگی نخاغ و عمل پیچو مهره گذاریو هم انجام داد؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش)
   ممکن است
   بایستی بررسی شوید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یک جوان ۲۰ ساله هستم در اثر افتادن دچار مشکل شدم,در جواب عکس نوشته شده بود اسکولیوز خفیف ولی در جواب MRI نتایج نرمال زده بود الان استرس دارم که ایا اسکولیوز دارم یا خیر تروخدا راهنماییم کنید از استرس خواب ندارم اگه بخوایید جواب MRI واستون بفرستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   بایستی دیده شوید
 • تصویر کاربربید سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دچار شکستگی مهره تی ۱۲شدم و به توصیه دکتر بریس بسته ام
  میزان محدودیت هام رو نمیدونم
  ایا میتونم به چپ و راست بغلطم و به پهلو با بریس بخوابم و ایا میتونم بعد بهبودی ورزش کنم
  یا چقدر میتونم بشینم یا راه برم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه به مطب
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر من ام آرای گرفتم بااین مشخصات میخاستم نظر شمارو بدونم- اشمورل نودودورال اکتازی در مهرههای لومبردیده میشود**دیسک دهیدریشن وbroadbasedدیسک بالجینگ در فضای بین مهرههایL5-S1مشاهده میشود**
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه به مطب
 • تصویر کاربرصالح پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من در يكي از مهره هاي پشتم (بين دو ماهيچه فيله پشتم) يكي از مهره ها بيرون تر از بقيه است ( با انگشت حس ميشود) و درد و سوزش شديد دارد زمانهايي كه كار بدني ميكنم و خم و راست ميشوم
  ممنون ميشوم راهنمايي كنيد كه چه كنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   کاری لازم نیست
 • تصویر کاربرمعصومه پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایاشکستگی مهره های کمردرسالمندان قابل درمان هست یانه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمن شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ب متخصص مغزواعصاب و ستون فقرات و دیسک مراجعه کردیم گفتن ک مهره شکسته و باید عمل بشه MRIانجام شده و جواب رو برایتان ارسال میکنم عاجزانه تقاضا دارم جوابم رو بدید ک احتیاج ب عمل هست یا خیر و چ کاری باید انجام بدهیم برای بهبودی چون بیمار دردش هنگام ایستادن و نشستن شدید و طاقت فرساهست و زندگی عادی وی رو تحت تاثیر قرار داده است
  لازم ب ذکر هست همسرم ٣٢سال داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنند شاید جراحی بسته
   ورتبروپلاستی قابل انجام باشد
 • تصویر کاربرجلال پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا شکستگی مهره T12 بدون جابجایی در خانم ۷۴ ساله بدون جراحی خوب میشود البته شکستگی تقریبا یکطرف مهره خورد شده در اثر زمین خوردن چند مدت طول میکشد تا بتواند راه برود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرToluei دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بین مهره 11 و 13 ستون فقراتم ب شدت درد میکنه بطوریکه حرکت دادن دست راستم و طاق باز خابیدن برام سخت شده لازمه عکسبرداری برم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربرسعداوی دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من برای شنبه وقت دارم پیش شما اتیر آیا نیاز ام آر آی جدید بگیرم؟آم آر آی قبلیم مربوط به ۶ماهه پیشه واینکه باید با جواب باشه ؟چون از اهواز میام و بچه کوچیک دارم نمیتونم زیاد تهران بمونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   احتمالا نیاز نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر