درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان دیسک مهره ی 4 و 5 صحبت شود.

در ابتدا ویدئویی از دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با دیسک و روش های درمان دیسک کمر آورده شده است.


دیسک کمر چیست؟

در ابتدا به منظور درک بهتر این موضوع توجه شما رو به سخنان دکتر عبدالحسین پور در رابطه با دیسک و بیماری های آن جلب می کنیم.

دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبی L4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

چرا بیرون زدگی دیسک کمری در فضای ۴/۵ و ۵/۱ بیشتر اتفاق می افتد؟

همانگونه که میدانید در بیرون زدگی دیسک از فضای طبیعی خودش علل فراوانی دست به دست هم میدهند. از نوع ژنتیک بدن افراد ، میزان وزن ایشان ، نوع فعالیتهای فیزیکی و شغلی، جنس، تدخین ، و حتی شکل و آرایش آناتومیکی ستون فقرات که در هر فردی با دیگری متفاوت میباشد.

وجود اختلالات حرکتی بین مهره ها و یا بعبارتی لغزش خفیف از عللی است که میتواند میزان احتمال دیسکوپاتی را افزایش دهد. اما در دو ‌فضای پایینی ستون فقرات کمری یعنی L5/S1 و L4/L5 چند نکته مهم وجود دارد که شیوع بیشتر دیسکوپاتی یا بیماری دیسک در این نقاط را توجیه میکند.

اول اینکه دیسک این دو فضا از دیسکهای بالاتر ، بزرگتر هستند و حجم بیشتری دارند ، دیگر اینکه تمامی وزن بالاتر از کمر انسان در نهایت بر روی این دو دیسک قرار گرفته اندو لذا فشار زیادی تحمل میکنند.

سوم اینکه شکل اناتومیک این دو دیسک کمی مورب تر است و احتمال خروج دیسک را بیشتر میکند، چهارم اینکه بیشترین حرکت کمر بین این دو دیسک رخ میدهد و بالاخره اینکه چسبیدن دیسکهای تحتانی به ساکروم که استخوانی بی حرکت است باعث‌ میشود تمام فشار بدن روی این دو دیسک متمرکز گردد.

به این دلایل بیش از ۸۰ درصد دیسکهای بیرون زده در ستون فقرات در فضاهای ذکر شده اتفاق میافتند.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

باید بدانیم که فتق دیسک با پارگی دیسک فرق دارد. بهتری است برای ذاشتن اطلاعات بیشتر به مقاله ی پارگی دیسک کمر مراجعه کنید.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا کمر درد در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان دیسک کمر مهره ی 4و5

در اکثر موارد، درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امانی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.ببخشیددرگزارش ام ار ای من نوشته دیسک دهیدریشن L4_L5همراه بادفیوزدیسک بالژینگ وhizرؤیت شد.وپارسال هم من ام ار ای گرفتم ک وضعیتم فرقی نکرده.مشکلم اینه که نمی تونم طولانی وایستم وطولانی بشینم.خیلی لطف می کنیداگه راهنمایی کنید.ضمنا یک دکترگفته بایدعمل کنی ویک دکترگفت نیازی به عمل نیست والان بلاتکلیفم.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر وتشکر بابت وقتی که برای بیماران میگذارن
  خانمی هستم ۴۶ ساله ونتیجه ام ارای پارگی دیسگ ال۵هست ودرد در قسمت پشت ران دارم دکتر بهم گاباپنتین داده وتجویز چند جلسه لیزر پرتوان داده میخواستم ببینم با اینکار خوب میشم یا به عمل احتیاج دارم ،؟وآیا میتونم پیاده روی کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   احتمالا جراحی لازم ندارید
 • تصویر کاربر فهیمه شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،وقتتون بخیر،،سه هفته پیش مامانم ناگهانی درد شدیدی در کمر داشتن،،ونمیتونن راه برن،،ام ای ار انجام شد،،براتون میفرستم،،ممنون میشم نظرتون بفرمایید،متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Tahereh جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دختری ۲۰ ساله هستم چند سالی میشه که در بعضی مواقع دردی رو از پایین کمرم تا انگشت احساس میکنم که تقریبا یک درد تیز هست.(بعضی هفته ها اصلا درد ندارم و بعضی هفته ها چند روز درد دارم البته درد ها چندروز طول نمیکشن، درواقع با خوردن استامینوفن درد اروم میشه. قبلا از پماد های مالشی استفاده میکردم و خوب میشدم اما الان وقتی استفاده میکنم، به طور موقت خوب میشه و دوباره تقریبا بعد از نیم ساعت درد شروع میشه و استامینوفن استفاده میکنم.)من دانشجو هستم و هر روز چندین ساعت رو به خوندن درس پشت میز میگذرونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۷ ساله با مشکل سه دیسک و سرخوردگی
  الان چند ماهه درگیری شدید با درد دارم و سه دکتر مراجعه کردم با انواع دارو ها و ام ار ای و تست عصب عظله هنوز دردهای من وجود داره و زندگیم مختل شده بیشترین درد من در ال ۵ و اس یک هست که سرخوردگی گرید یک زده شده منتها من وقتی صاف میخوابم یا جابه جا میشم کاملا واضح لغزش مهره ها و درد شدید و احساس میکنم و بیشتر لنگش به سمت پای راستم هست اصلا نمیتونم بشینم همش دراز کش هستم اگر بشینم درد در قسمت پایین باسن تا بالا امانم و میبره متاسفانه گزینه ای برای فرستادن تست و ام ار ای در سایت نیافتم بهرنظر شما من با لیزر و فیزیو و ورزش هنوز دردهام سر جاشه چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربر بصیری یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  برای شنبه اول وقت نوبت میخوام لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   ۸۸۷۵۱۲۳۴
 • تصویر کاربر آرام یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  درد شدید کمر و عدم توانایی حرکت
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آسمان یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام من یکساله دچار کمردرد و درد سیاتیک تا بالای پشت زانو هستم ام آر آی و نوار عصب و عضله هم گرفتم تو این چند روز به من گفتند که مهره 4و 5 دچار مشکل شده و مایع بین مهره ها داره از بین میره من 44 سالم هست. خدمت دو نفر از پزشکان که تخصص درد و روش های غیر جراحی کمر را دارند رفتم هر کدام یک نظری داشتند و الان با نوشتن داروهای دیکلوفناک و ویتامین ب یک سیصد و کپسول آرتولیستیکا و مصرف یک ماهه آیا تاثیر خواهد داشت؟ نیاز به فیزیوتراپی ندارم؟ من خیلی نگرانم آقای دکتر و اصلا نمی خوام کارم به جراحی کشیده بشه آیا پیشنهادی دارید شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقتتون بخیر، من خانمی ۲۶ ساله هستم،مجرد،چند روزی کمردرد شدید داشتم که بعدش بهتر شد،بعد از اون دردی داشتم که به ندرت به ران و بیشتر به باسنم کشیده میشد،به ارتوپد مراجعه کردم و ایشون برام رادیوگرافی نوشتن،بعد از بررسی عکس رادیوگرافی گفتن دیسک دارم. امکانش هست شما هم اون عکس رو بررسی بفرمایید و نظرتون رو بگید؟ و سوال دیگه ام اینکه،من میتونم بدنسازی حرفه ای دنبال کنم با توجه به شرایطم؟دویدن چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر تیموری یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۵ سالمه دیسک ۴و۵ بیرون زده والان نزدیک ۳سال هست پای چپ ام شدید دردمیکنه وزانو درد شدید هم دارم مچ پاهام هم درد میکنه میخواستم ببینم از دیسک کمرم هستش یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات