بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان این بیماری صحبت شود.


دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبیL4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا ناحیه پایینی کمر در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان بیرون زدگی دیسک 4و5

در اکثر موارد، درمان هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهنام دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم ببینم جواب ام ار ای که گرفتم چیه هر کجا رفتم هر کی یه چیز میگه نمی‌دونم دیگه از درد چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 روز پیش)
   لطفا به مطب مراجعه کنین
   ام ار ای بدی ندارین
 • تصویر کاربرمژگان دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  ایا بیرون زدن ۴ دیسک کمر و ۴ دیسک گردن نیاز به جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 روز پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرصادق جمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز.
  بنده ۱۲ روز از جراحی دیسک گردنم گذشته. (عمل از جلوی گردن بوده ) اکنون دردهای شدیدی در پشت گردن دارم. آیا طبیعی است؟ ضمنا بنده قبلا به علت بیماری (opll) دوبار جراحی مهره های گردنی داشته ام.
  ممنون میشوم پاسخ بدهید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربراحمدربیعی سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من دوماه بیشتره عمل پارگی دیسک انجام دادم پیش شما الان بعداز دوماه وقتی یکم خم میشم درد میکشه تو پای سمت راستم مثل قدیم دلیلش چیه باید بیام مطب یا باید کاری کنم هفته ای دو بار هم استخر میرم راه میرم ولی این درد بازم نگرانم میکنه میشه بپرسم باید چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   استخر ادامه یابد
 • تصویر کاربرامید سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر جان خودتون ترزیق پودر سیمان رو انجام میدین؟
  هزینه ش چقد میشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهسا یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ايا سرخوردگي مهره ٥ كمر ميتواند به جز عمل جراحي باز درمان ديگري داشته باشد؟
  ممنون ميشم پاسخ داده و راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خدا قوت....
  بنده قبلا ورزش کشتی انجام می‌دادم والان 40 ساله هستم. سال قبل منزل رو نوسازی کردیم و حجم کار بسیار زیاد بود. از ابتدا امسال وقتی چهار زانو می نشستم برای صرف غذا مفصل لگن از سمت راست درد می‌گرفت که وقتی از جای خود بلند میشدم پای سمت راستم کمی می‌لنگد. دو ماه پیش mra گرفتم گفتن دیسک ال 5 وال 4زده بیرون از اون موقع من تمام حرکات استاندارد مربوط به کمر و دیسک رو انجام دادم ولی تغییری حاصل نشده و گاهی درد به بالای زانوی راستم منتقل میشه. لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه به متخصص
 • تصویر کاربرسامان پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در 98/05/24 با بلند کردن وزنه سنگین ، گرفتگی و درد کمرم شروع شد و تا 98/06/26 بهتر شدم ولی در این تاریخ درد پای چپم شروع شد که mri انجام دادم که نتیجه آن بیرون زدگی دیسک کمر با اثر کیسه تکال در سطوح L4-S1 دیده شد . الانم در کمر هیچ دردی ندارم و فقط وقتی می ایستم پای چپم از ران تا پایین پا تیر می کشد . بایستی حتما کمرم را عمل کنم یا خیر ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   نیاز به معاینه دارید
 • تصویر کاربرصبا دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من با یک عطسه به این درد مبتلا شدم انگار مهره آخر که همون دنبالچه هست شکسته باشه خیلی درد میکنه به خصوص وقتی از حالت نشسته میخوام بلند بشم، و عطسه یا سرفه میکنم. ام آر آی انجام دادم گفتن دیسک بین 4و5 بیرون زدگی داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه حضوری
 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت جناب آقای دکتر حسام عبدالحسین پور
  من حدود 5 ماه که پا سمت راستم سر میشد تا 15 روز پیش که از شدت درد و سر شدن پا به پپزشک طبی ورزشی رفتم و برای من نا ماساژ و نرمش هایی در منزل تجویز کردند ولی من از شدت درد به پزشک دیگری مراجعه کردم و ایشون احتمال دادن رماتیسم باشه و طی انجام آزمایش و چک آپ کامل جواب منفی بود و من اینبار به پزشک مربوط مغز و اعصاب و ستون مراجعه کردم برای من MRI دادن و جواب مشخص کرد که مهره 4 و 5 پاره شده و تنگی کانال نخاع دارم و نظرشون عمل باز بود و بهم گفتند که باید رادیوگرافی فقرات کمری روبرو و نیمرخ انجام بدم و بعد از جوابش عمل کنم
  ولی من بازم چند روز بعد به دکتر فوق تخصص مراجعه کردم که نظرشون بدونم ایشون گفتند دیسک 4 و 5 بیرون زدگی داره و یکماه استراحت استخر و چند حرکت دادن و گفتند بع از یکماه مجدد برم و اگر عمل خواست با لیزر عمل میکنند ولی اگه تنگی کانال نخاع همچنان بود باید برای اونم عمل باز بشم من از شما تقاضا دارم که یه راهنمایی بهم بکنید و نظرتون در مورد وضعیت من بگین با تشکر .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر