درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان دیسک مهره ی 4 و 5 صحبت شود.

در ابتدا ویدئویی از دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با دیسک و روش های درمان دیسک کمر آورده شده است.


دیسک کمر چیست؟

در ابتدا به منظور درک بهتر این موضوع توجه شما رو به سخنان دکتر عبدالحسین پور در رابطه با دیسک و بیماری های آن جلب می کنیم.

دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبی L4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

چرا بیرون زدگی دیسک کمری در فضای ۴/۵ و ۵/۱ بیشتر اتفاق می افتد؟

همانگونه که میدانید در بیرون زدگی دیسک از فضای طبیعی خودش علل فراوانی دست به دست هم میدهند. از نوع ژنتیک بدن افراد ، میزان وزن ایشان ، نوع فعالیتهای فیزیکی و شغلی، جنس، تدخین ، و حتی شکل و آرایش آناتومیکی ستون فقرات که در هر فردی با دیگری متفاوت میباشد.

وجود اختلالات حرکتی بین مهره ها و یا بعبارتی لغزش خفیف از عللی است که میتواند میزان احتمال دیسکوپاتی را افزایش دهد. اما در دو ‌فضای پایینی ستون فقرات کمری یعنی L5/S1 و L4/L5 چند نکته مهم وجود دارد که شیوع بیشتر دیسکوپاتی یا بیماری دیسک در این نقاط را توجیه میکند.

اول اینکه دیسک این دو فضا از دیسکهای بالاتر ، بزرگتر هستند و حجم بیشتری دارند ، دیگر اینکه تمامی وزن بالاتر از کمر انسان در نهایت بر روی این دو دیسک قرار گرفته اندو لذا فشار زیادی تحمل میکنند.

سوم اینکه شکل اناتومیک این دو دیسک کمی مورب تر است و احتمال خروج دیسک را بیشتر میکند، چهارم اینکه بیشترین حرکت کمر بین این دو دیسک رخ میدهد و بالاخره اینکه چسبیدن دیسکهای تحتانی به ساکروم که استخوانی بی حرکت است باعث‌ میشود تمام فشار بدن روی این دو دیسک متمرکز گردد.

به این دلایل بیش از ۸۰ درصد دیسکهای بیرون زده در ستون فقرات در فضاهای ذکر شده اتفاق میافتند.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

باید بدانیم که فتق دیسک با پارگی دیسک فرق دارد. بهتری است برای ذاشتن اطلاعات بیشتر به مقاله ی پارگی دیسک کمر مراجعه کنید.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا ناحیه پایینی کمر در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان دیسک کمر مهره ی 4و5

در اکثر موارد، درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرصادق جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  درود به دکتر عزیز
  حدودا یک سال هست درد کمر و پای چپ دارم که بعد از ام ار ای که گرفتم نشان داد دیسک ال 5 دارم و درد کمر داشتم حدود 3 یا 5 ماه بعد شدید تر شد که الان به پای سمت چپم زده و درد حالت تیر کشیدن از باسن سمت چپ تا پاشنه پا دارم وقتی چند قدم ور میدارم درد شدید تر میشه خیلی دکتر رفتم همه مسکن دادن که حتا یک روز یکی از دکتران عزیز در یک روز 7 عدد مسکن بهم تزریق کردن و هیچ تاثیری نداشت خواهشمند هستم راهنمایی و جهت درمان چه کاری باید بدم با تشکر از مهر و مهربانی شما.
  سن 31 سال دارم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
 • تصویر کاربرصفدری جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام اگه میشه نظرتونو در مورد گزارش ام آر آی بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربربهمن سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید یک عکس برای شما ارسال کردم چطور باید درمان شود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   عمل لازمه
 • تصویر کاربرکاوه دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من33 سالم هست، مدت یک سال هست که بطور مداوم درگیر درد و درمان با دارو و فیزیوتراپی و ورزش هستم بخاطر فتق دیسک 4 و 5،وزنم رو توی این یکسال با اینکه استراحت های طولانی داشتم 10 کیلو با رژیم غذایی کاهش دادم، درد همچنان آزار دهنده و زمین‌گیر میکنه، تغییر سبک زندگی هم کمکی به کاهش ذره ای درد توی این یکسال نکرده و من مدام درگیر این درد کمر و پاها هستم،متخصصین با دیدن MRI فقط و فقط تجویز دارو و فیزیوتراپی و استراحت می‌کنند. اما کماکان التهاب و درد کمر باست و پاها پا برجاست بعد از یک سال. ممنون میشم نظرتون رو بدونم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام من جواب ام آر ای را بردم پیش دکتر گفتن پارگی دیسک چار و پنج دارید باید برید فیزیوتراپی و ورزش پیلاتس، اگ اینجور پیش بره سه سال دیگ عین پیر زنا میشید، منظورشون را نفهمیدم گف خیلی داغونه، حالا چه کار باید انجام بدهم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرید دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۳۰سالم توناحیه باسن درد دارم توعکسم فتق دیسک دارم خیلی ضعیف میشه راهنمایی بکنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفهیم یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام ۵سال پیش زایمان سختی داشتم بعد زایمان کمر درد شدیدی داشتم رفتم ام آر آی دکتر گفت دیسک خفیف گرفتی
  چند وقت بود وقتی رو زمین مینشستم موقع بلند شدن از جام چند لحظه دولا راه میرفتم تا کمرم صاف بشه
  یک ماه پیش کمر دردشدید گرفتم نمیتونم از جام بلند شم رفتم دکتر ام آر آی نوشتن دکتر گفت دیسک پاره شده مهره هم یک سانت جابجا شده گفتن باید جراحی کنم ونیاز به پلاتین هست تا مهره رو سرجاش فیکس کنه
  میخواستم بپرسم آیا با ورزش وفیزیوتراپی ولیزر قابل درمان هست یا نه حتما باید جراحی باز انجام بشه
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرپریناز سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام شرمنده اقای دکتر من رفتم دکتر گف دیسک دازی تومهره ۵ شدید هس من ۲۲ سالمع چیکار کنم عکس ام ارای یو بفرستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفراز جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر لطفا این جواب ام ار ای من است مشکلش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
  2. تصویر کاربرفرازسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر لطفا بهم بگید چه دارویی مصرف کنم چون درد دارم بچه عشایرم دسترسی ندارم به دکتر لطفا بهم بگید چه کار کنم
  3. تصویر کاربرفرازسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر بهم بگید چه دارویی مصرف کنم چون درد دارم بچه عشایرم دسترسی به دکتر ندارم لطفا بگید چه کار کنم
  4. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر علامت دیگری ندارید شیاف دیکلوفناک
  5. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۳ سالمه ۳ سالی بود ب خاطر درد کمر و کش آوردن منیسک زانو دردی زیادی تحمل می کنم بنده بیمارستان ارتش تهران عمل لیزر کردم ولی بعد از ۴ماه بهتر نشدم همون درد اولی را دارم لطفا راهنمایی کنید مرسی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر