بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان دیسک مهره ی 4 و 5 صحبت شود.

در ابتدا ویدئویی از دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با دیسک و روش های درمان دیسک کمر آورده شده است.


دیسک کمر چیست؟

در ابتدا به منظور درک بهتر این موضوع توجه شما رو به سخنان دکتر عبدالحسین پور در رابطه با دیسک و بیماری های آن جلب می کنیم.

دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبی L4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

چرا بیرون زدگی دیسک کمری در فضای ۴/۵ و ۵/۱ بیشتر اتفاق می افتد؟

همانگونه که میدانید در بیرون زدگی دیسک از فضای طبیعی خودش علل فراوانی دست به دست هم میدهند. از نوع ژنتیک بدن افراد ، میزان وزن ایشان ، نوع فعالیتهای فیزیکی و شغلی، جنس، تدخین ، و حتی شکل و آرایش آناتومیکی ستون فقرات که در هر فردی با دیگری متفاوت میباشد.

وجود اختلالات حرکتی بین مهره ها و یا بعبارتی لغزش خفیف از عللی است که میتواند میزان احتمال دیسکوپاتی را افزایش دهد. اما در دو ‌فضای پایینی ستون فقرات کمری یعنی L5/S1 و L4/L5 چند نکته مهم وجود دارد که شیوع بیشتر دیسکوپاتی یا بیماری دیسک در این نقاط را توجیه میکند.

اول اینکه دیسک این دو فضا از دیسکهای بالاتر ، بزرگتر هستند و حجم بیشتری دارند ، دیگر اینکه تمامی وزن بالاتر از کمر انسان در نهایت بر روی این دو دیسک قرار گرفته اندو لذا فشار زیادی تحمل میکنند.

سوم اینکه شکل اناتومیک این دو دیسک کمی مورب تر است و احتمال خروج دیسک را بیشتر میکند، چهارم اینکه بیشترین حرکت کمر بین این دو دیسک رخ میدهد و بالاخره اینکه چسبیدن دیسکهای تحتانی به ساکروم که استخوانی بی حرکت است باعث‌ میشود تمام فشار بدن روی این دو دیسک متمرکز گردد.

به این دلایل بیش از ۸۰ درصد دیسکهای بیرون زده در ستون فقرات در فضاهای ذکر شده اتفاق میافتند.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

باید بدانیم که فتق دیسک با پارگی دیسک فرق دارد. بهتری است برای ذاشتن اطلاعات بیشتر به مقاله ی پارگی دیسک کمر مراجعه کنید.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا ناحیه پایینی کمر در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان دیسک کمر مهره ی 4و5

در اکثر موارد، درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهسا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطف می کنید توضیح بدین که این عمل چه خطراتی دارد؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمهسا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطف می کنید توضیح بدین که این عمل چه خطراتی دارد؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  به مدت دو هفته است از درد کمر رنج میبرم گفتن فتق دیسک دارم ۱۵ جلسه فیزیوتراپی و لیزر شدم و یک مرحله هم تزریق اوزون انجام دهدم اما شرایطم تغییر نکرده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربراسماعیل سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ظاهراً مهره 4و5 من بیرون زدگی داره و انگشتان پای راستم رو خیلی نمیتونم بیارم بالا پیشنهاد شما برای درمان چی هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرتقیزاده چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر عزیز سلام.76 ساله ام حدود 20 سال قبل بی حسی انگشت شصت پاها و به تدریج تا مچ پا شروع شد 5 سال پیش کمرم درد گرفت و با آمپول و استراحت خوب شد. 3 سال قبل سیاتیک پای راست از باسن تا انگشتان پا سه ماه عذابم داد مدتی بعد درد شدید از انگشتان تا ساق هر دو پایم را در گیر کرده است درد و اسپاسم و سوزن سوزن شدن و راه رفتن عذابم میده. گزارشMRI فتق دیسک L4-5 , L5-S1 و سرخوردگی خفیف L4 روی L5 و bilateral foraminal narrowing را بیان می کند. به متخصصین متعدی مراجعه کرده ام تشخیص ها متفاوت است.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرSeghi دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن یک ماهه عمل دیسک کمرانجام دادم و پاهام اززانو ب پایین احساس سردی بی حسی دارم ..موقع بلندشدن پام تیرمیکشه و دردش خیلی شدیدع..وخیلی عصبی میشم و باید خیلی پیچو خم شم تا دردم خوب شه و کمرم بعضی وقتا قفل میکنه میشع راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   اب درمانی
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر من عکسهای mri را خدمتتان ارسال میکنم زحمت بکشید نگاه کنید ببینید وضعیت مهره های چهار و پنج من چگونه است. تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   وضعیتتان خوب است
 • تصویر کاربرSima پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۳ ماه پیش پارگی دیسک ۴ و ۵ داشتم.بعد از چند هفته پای راستم در گیر شد که با مشاوره متخصص درد ،تصمیم به بلوک عصبی گرفتن.درد کمر و پای راستم خیلی بهتر شد... اما بعد از چند هفته پای چپم شرول به درد کرد.عصب سیاتیکم از باسن تا پایین پا شروع به بیحسی و درد کرد..با مراجعه به دکتر و تجویز ناپروکسن و گاباپتین ،برام استراحت مطلق ۲ هفته ای تجویز کرد.به با توجه به اینکه من امکان مراجعه حضوری به مطب شما بزرگوار رو ندارم، این روش درمان برایم جوابگو خواهد شد یا نه.سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   حتما ویزیت لازم دارید
 • تصویر کاربرmehdi پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من چند سالی هستش که دیسک دارم و درد شدیدی رو همیشه دارم خواستم ببینم راه حلی برای مشکل من وجود داره یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   ویزیت شوید
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید چون کد پیگیری قبلی را یاداشت نکرده بودم و امکان پیگیری نداشتم مجدداً سوال را ارسال می کنم
  با سلام و احترام خدمت جنابعالی و تشکر از شما
  پدر بنده با 64 سال سن و وزن حدودآ 90 کیلو (اضافه وزن دارند )بعلت درد پایین کمر - کشاله ران و همچنین کمی بی حسی بالای زانو به پزشک مراجعه نمودند که جواب ام ار آی ایشان به شرح زیر می باشد لطفا راهنمایی فرمائید آیا عمل جراحی لازم هست و یا خیر چون پزشک ایشان توصیه به عم کرده اند و برای مشاوره به جراح ارجاع داده اند . ممنون از وقتی که میگذارید
  grade I listhesis at the level of L4-L5
  LT lateral disk extrusion with inferior extension at the level of L2-L3
  adequate diameter of the canal and neural foramina
  conus medullaris appears normal
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   لیستزی دارید مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر