درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان دیسک مهره ی 4 و 5 صحبت شود.

در ابتدا ویدئویی از دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با دیسک و روش های درمان دیسک کمر آورده شده است.


دیسک کمر چیست؟

در ابتدا به منظور درک بهتر این موضوع توجه شما رو به سخنان دکتر عبدالحسین پور در رابطه با دیسک و بیماری های آن جلب می کنیم.

دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبی L4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

چرا بیرون زدگی دیسک کمری در فضای ۴/۵ و ۵/۱ بیشتر اتفاق می افتد؟

همانگونه که میدانید در بیرون زدگی دیسک از فضای طبیعی خودش علل فراوانی دست به دست هم میدهند. از نوع ژنتیک بدن افراد ، میزان وزن ایشان ، نوع فعالیتهای فیزیکی و شغلی، جنس، تدخین ، و حتی شکل و آرایش آناتومیکی ستون فقرات که در هر فردی با دیگری متفاوت میباشد.

وجود اختلالات حرکتی بین مهره ها و یا بعبارتی لغزش خفیف از عللی است که میتواند میزان احتمال دیسکوپاتی را افزایش دهد. اما در دو ‌فضای پایینی ستون فقرات کمری یعنی L5/S1 و L4/L5 چند نکته مهم وجود دارد که شیوع بیشتر دیسکوپاتی یا بیماری دیسک در این نقاط را توجیه میکند.

اول اینکه دیسک این دو فضا از دیسکهای بالاتر ، بزرگتر هستند و حجم بیشتری دارند ، دیگر اینکه تمامی وزن بالاتر از کمر انسان در نهایت بر روی این دو دیسک قرار گرفته اندو لذا فشار زیادی تحمل میکنند.

سوم اینکه شکل اناتومیک این دو دیسک کمی مورب تر است و احتمال خروج دیسک را بیشتر میکند، چهارم اینکه بیشترین حرکت کمر بین این دو دیسک رخ میدهد و بالاخره اینکه چسبیدن دیسکهای تحتانی به ساکروم که استخوانی بی حرکت است باعث‌ میشود تمام فشار بدن روی این دو دیسک متمرکز گردد.

به این دلایل بیش از ۸۰ درصد دیسکهای بیرون زده در ستون فقرات در فضاهای ذکر شده اتفاق میافتند.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

باید بدانیم که فتق دیسک با پارگی دیسک فرق دارد. بهتری است برای ذاشتن اطلاعات بیشتر به مقاله ی پارگی دیسک کمر مراجعه کنید.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا کمر درد در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان دیسک کمر مهره ی 4و5

در اکثر موارد، درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمجتبی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتروقت بخیرکمرم خیلی دردمیکنه مخصوصا زده ب پای چپم ازبالاتاپایین حتی انگشاتم احساس میکنم خردشدن ام ارای انجام دادم دکترگفته مهره ۴ و۵زده بیرون واب کمرت کم شده ب نظرشما چکارکنم لطفاراهنمایی کنیدممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمجتبی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتروقت بخیرکمرم دردمیکنه خیلی مخصوصازده ب پای چپم ازبالا تاپایین ام ار ای انجام دادم دکترگفتن مهره ۴و۵زده بیرون واب کمرت کم شده ب نظرشما چکارکنم لطفاراهنمایی کنیدممنون میشم درددارم خیلی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  دکتر من حدود چهار ماهه که به minimal disc bulging l4 l5 مبتلا شدم و از آن زمان تا به حالا درد کمر و سیاتیک دارم علی رغم آنکه همکاران شما اصرار دارند که هیچ مورد خاصی نیست لیکن من درد می کشم و فعالیت روزانه ام به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرآرین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، من پیش دکتر رفتم و از عکس تشخیصش این بود که بیرون زدکی مهره L4 میباشد، همین دکترسال قبل گفت سریعاعمل جراحی و امسال گفتن برو استراحت کن ، الان شدیدن درد دارم ، بعضی وقتها بندرت درد به پای راستم تیر میکشه، اما بیشتر همون نقطه سقل بدن که مهره چهار و پنج هست خیلی گرم میکنه و احساس میکنم زغال روشن تو مهره ام هست، نمیدونم چکار کنم ،خیلی میترسم از عمل، پیشنهادتان چی هست، ممنونم خداخیرت بده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرقاسمی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام. مدت دوماه درد شدید کمر و سنگینی کمر و کشیدگی درد در باسن و پاها
  در صورت خم شدن به سختی میتونم سرپا وایسم. جواب ام ار ای خدمتتون ارسال میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من ۷ سال پیش عمل دیسک دو طرفه انجام دادم ولی بعد سه چهار ماه بعد دوباره درد کمرم شروع شد که متوجه شدم که دوباره دیسک دارم الان یه ماه هستش که خیلی دوباره کمر درد دارم و پای چپ م هم تورم داره و درد طوری که نمی تونم زیاد راه برم و بدون کمربند طبی که عمل کرده بودم داده بودن بدون اون نمی تونم راه برم هر جا میرم میگن باید عمل بشین میخاستم نظر شما رو هم بدونم ممنون میشم لطف کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمونا سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام
  دیسک کمر دارم و باردار هم هستم خیییلی زیاد اذیت میشم و دولا دولا راه میرم. چیکارکنم چه مسکنی میتونم بخورم تو بارداری؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدیه پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بیزحمت میشه جواب عکس ام آر آی رو ببینید نظر بدید خیلی اذیت میشم درد در قسمت پایینی کمر سمت راست و به لگن و تا ران و قسمت پایینی پا میزند
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشیداگه امکانش هس درباره ام ار ای من یه نظری بدین فقط درد پای چپ دارم دردشم زیاد نیس که نشه تحمل کرد آیاورزش و فیزیوتراپی بهودپیدا میکنه یا باید جراحی شم؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   کامل ارسال کنید
 • تصویر کاربرسمیرا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بیرون زدگی دیسک کمر ۴ و ۵دارم راه درمانش چیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر