درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان دیسک مهره ی 4 و 5 صحبت شود.

در ابتدا ویدئویی از دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با دیسک و روش های درمان دیسک کمر آورده شده است.


دیسک کمر چیست؟

در ابتدا به منظور درک بهتر این موضوع توجه شما رو به سخنان دکتر عبدالحسین پور در رابطه با دیسک و بیماری های آن جلب می کنیم.

دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبی L4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

چرا بیرون زدگی دیسک کمری در فضای ۴/۵ و ۵/۱ بیشتر اتفاق می افتد؟

همانگونه که میدانید در بیرون زدگی دیسک از فضای طبیعی خودش علل فراوانی دست به دست هم میدهند. از نوع ژنتیک بدن افراد ، میزان وزن ایشان ، نوع فعالیتهای فیزیکی و شغلی، جنس، تدخین ، و حتی شکل و آرایش آناتومیکی ستون فقرات که در هر فردی با دیگری متفاوت میباشد.

وجود اختلالات حرکتی بین مهره ها و یا بعبارتی لغزش خفیف از عللی است که میتواند میزان احتمال دیسکوپاتی را افزایش دهد. اما در دو ‌فضای پایینی ستون فقرات کمری یعنی L5/S1 و L4/L5 چند نکته مهم وجود دارد که شیوع بیشتر دیسکوپاتی یا بیماری دیسک در این نقاط را توجیه میکند.

اول اینکه دیسک این دو فضا از دیسکهای بالاتر ، بزرگتر هستند و حجم بیشتری دارند ، دیگر اینکه تمامی وزن بالاتر از کمر انسان در نهایت بر روی این دو دیسک قرار گرفته اندو لذا فشار زیادی تحمل میکنند.

سوم اینکه شکل اناتومیک این دو دیسک کمی مورب تر است و احتمال خروج دیسک را بیشتر میکند، چهارم اینکه بیشترین حرکت کمر بین این دو دیسک رخ میدهد و بالاخره اینکه چسبیدن دیسکهای تحتانی به ساکروم که استخوانی بی حرکت است باعث‌ میشود تمام فشار بدن روی این دو دیسک متمرکز گردد.

به این دلایل بیش از ۸۰ درصد دیسکهای بیرون زده در ستون فقرات در فضاهای ذکر شده اتفاق میافتند.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

باید بدانیم که فتق دیسک با پارگی دیسک فرق دارد. بهتری است برای ذاشتن اطلاعات بیشتر به مقاله ی پارگی دیسک کمر مراجعه کنید.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا ناحیه پایینی کمر در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان دیسک کمر مهره ی 4و5

در اکثر موارد، درمان بیرون زدگی دیسک 4و5 هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر۱۳۷۱اکبر سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام حدود ۲۰ روزه درد ناحیه باسن دارم ام آر آی گرفتم بین مهره L4 L5دیسک کمی ورم کرده دکتر رفتم دارو داده مصرف میکنم دردم ساکت شده کارم یه کم سنگین میخواستم بدونم میتونم به کارم ادامه بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرکاروانی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام حدود یکماهه که درد ناحیه باسن دارم و گاهی اوقات در پشت پای چپ زانو به پایین دردر دارم ام ار ای گرفتم و دیسک ۴ و۵ از ۳ فضا جابجا شده و قرص غضروف ساز و سلکسیب مصرف میکنم و ۲ عدد امپول دپومدرول عضلانی هفتگی زدم حال درد کمی بهتر شدم و درد پام خیلی خوب شده ولی دردباسن بازهم سراعم میاد مخصوصا وقتی خودرو کلاج دار سوار میشم ایا این داروهارو ادامه بدم و نیاز به استراحت مطلق هست یا خیر
  ممنون از مساعدتتون اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر درد پای چپ دارید عمل لازمه
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۲۷ سالمه کارم نسبتا هم سنگینه هم سبک مشکل بیرون زدگی دیسک پیدا کردم در کمر L5 مهره پایین ی مدت رفتم فیزیوتراپی بهتر شدم ولی بازم درد دارم چیکار کنم ک مثل روز اول شه لطف میکنید اگه جواب بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   کارتون رو سبک کنین و ورزشهای داخل سایت
 • تصویر کاربراحمدی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  چند ماه قبل در محل کار دچار کمر درد شدید شدم و نتونستم کار کنم پیش دکتر متخصص رفتم فرستادن برای ام ار ای جواب ام ار ای مشکل در مهره l4و l5 بود دکتر گفتند حتما باید عمل بشه ولی بخاطر ترس از عمل این کارو نکردم الان بعد گذشت ۵ ماه کمر درد برگشته ولی نع یه شدت اول ولی درد دارم هنوز
  میخاستم بدونم راهی وجود داره بغیر از عمل یا حتما عمل لازمه ؟
  ممنون بابت وقتی که میزارید عکس ام ار ای هم فرستادم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمحمدامین دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مهر l4 وl5 روی هم سر خوردن و l5اومده جلو تر آیا میشه بدون عمل درمان کرد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرگلی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  جناب دکتر من مدتی بود پای چپم درد میکرد ب دکتر مراجعه کردم برام ام ار ای نوشت انجام ک دادم گفت مهره ۵ ی کمی زده بیرون
  چیکار انجام بدم ک برگرده سرجاش ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسمیرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  خانمی ۲۸ساله هستم ۵ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم مهره ۴.۵. دردها همچنان کم نشده دوباره MRI رفتم گفتن بیرون زدگی مهره ۴و۵متوسط دارم الان دردها خیلی شدیدکمر وپا را دارم بی حسی پا خیلی زود خسته میشم بی اختیاری ادرار هم دارم لطفا من رو راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟ آیا بازم باید جراحی انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله حتما
 • تصویر کاربرسمیرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  من خانمی ۲۸ساله هستم که ۵ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم اما همچنان درد داشتم که دوباره MRI رفتم گفتن بیرون زدگی مهره ۴.۵متوسط دارم الان درد پای شدید کمر درد بی اختیاری ادرار هم دارم بی حسی پا راه درمانم چیه ایا بازم باید جراحی انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله حتما
 • تصویر کاربرسمیرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  من ۵ماه پیش عمل دیسک کمر کردم مهره های ۴.۵ الان دوباره mriدادم نوشته بیرون زدگی متوسط ۴.۵ دارم درد هام خیلی شدید به طوری که نشستن و بلند شدن و راه رفتن خیلی برام سخته بی اختیارز ادرار دارم درد کمر و پا رو دارم الان باید چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربررفعت پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  عرض سلام آقای دکتر ،حدود 7ماه پیش دردی از قسمت کمرم شروع شد و من با وجودی که شاغل هستم و باشگاه هم میرفتم و ورزش ایروبیک انجام میدادم اما به محض شروع درد ورزش رو قطع کردم و فقط پیاده روی میکردم دردم رفته رفته بیشتر شد تا جاییکه باسن و پشت پاهامو هم. تا مچ پاها درگیر کرد به پزشک متخصص مراجعه کردم و آن آرآی گرفتم معلوم شد دیسک 4و5گفتن که کلیه جایی داشته وداروهایی تجویز شد که چون گفتن داروها اضافه وزن میاره اصلا استفاده نکردم و متحمل درد تا حال شدم الان درد از قسمت کمرم باسنهای و بیشتر پای چپمو تا مچ پا درگیر می‌کنه بطوریکه نمیتونم و بزور صبحها از رختخواب پا میشم وبتد از یکی دو ساعت کم میشه ،،،آیا امکان درمان غیر از جراحی وجود داره؟یا با روشهای اوزون درمانی و اپیدورال قابل درمان هست یانه؟ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله ممکن است
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر