بیرون زدگی دیسک 4و5 ( L4وL5 )

2 عدد از مهم ترین مهره های ستون فقرات، مهره های 4و5 می باشد که فتق این دو مهره یا به زبان ساده تر بیرون زدگی دیسک 4و5 میتواند دردی را برای بیمار به همراه داشته باشد. در ادامه سعی شده است که در رابطه با علت و راه درمان این بیماری صحبت شود.


دیسک های کمری 4 و 5 ( L4وL5 )

ستون فقرات در ناحیه پایینی کمر ساختاری فوق العاده پیچیده دارد. مهره های 4 و 5 پایین ترین مهره ها در این قسمت از ستون فقرات هستند و به همراه دیسک متصل به خود، مفاصل، اعصاب و بافت های نرم عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند.

از جمله این عملکرد ها می توان به حمایت از قسمت بالایی بدن و امکان پذیر کردن حرکت در جهت های مختلف اشاره کرد.

با این حال، این بخش با توجه به تحمل بار سنگین و محدوده انعطاف پذیری که دارد در معرض ابتلا به درد ناشی از آسیب و یا تغییرات دژنراتیو نیز می باشد.

تغییرات دژنراتیو، تغییراتی هستند که در اثر فرسوده شدن ناشی از استفاده در طول زمان به وجود می آیند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مهره L4 می تواند بر روی مهره L5 لغزیده، ریشه عصب را تحت فشار قرار داده و سبب ایجاد درد پا (درد سیاتیک) یا ناحیه پایینی کمر شود.

2- امکان دارد، دیسک بین مهره های L4 و L5 فرسوده شده یا به فتق ابتلا یابد که در این صورت به درد احتمالی پا و یا ناحیه پایینی کمر منجر می شود.

3- دو مفصل به نام مفاصل فاست دو مهره L4 و L5 را در پشت ستون فقرات به یکدیگر وصل می کنند. امکان دارد این مفاصل به آرتروز (استئوآرتریت) ابتلا یافته و یا انجام حرکاتی غیر طبیعی را ممکن سازند.

4- یک عصب از پشت و میان مهره های 4 و 5 گذشته و به عنوان بخشی از عصب سیاتیک از درون کانال نخاعی تا به پشت هر کدام از پا ها امتداد می یابد.

این عصب ریشه عصبیL4  نام دارد. در صورتی که پروتئین های التهابی درون دیسک برجسته شده و با این عصب تماس پیدا کنند و یا هر چیزی این عصب را تحت فشار قرار دهد، دردی در سرتاسر عصب منتشر می شود که رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک نام دارد.

دلایل درد مهره های L5 و L4

مشکلات رایج ناحیه پایینی کمر که سبب ایجاد درد در این ناحیه می گردند شامل موارد زیر می شوند:

1- فتق دیسک بین مهره های L5 و L4

رایج ترین محل بروز فتق دیسک بین مهره های  L4 و  L5 یا بین مهره های  L5 و  S1 است. زیرا این موارد وزن زیادی را تحمل کرده و محدوده حرکتی گسترده ای دارند.

هنگامی که دیسک به فتق ابتلا می یابد، قسمت داخلی آن بیرون آمده، با عصب نزدیک به خود تماس پیدا کرده و سبب ایجاد دردی می شود که در ناحیه پایینی کمر و یا پا ها انتشار می یابد.

2- بیماری دژنراتیو (فرسایشی) دیسک بین مهره های L5 و L4

در صورتی که دیسک بین مهره های L5 و L4 فرسوده شود، دردناک شده و سبب ایجاد درد سیاتیک یا درد ناحیه پایینی کمر می شود.

3- اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌ های L5 و L4

ضعیف شدن استخوان ها، مفاصل و رباط های ستون فقرات می تواند به سر خوردن مهره L4 بر روی L5 منجر شده و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. این پدیده موجب ایجاد درد پا و علائم دیگر می شود.

علاوه بر آن، برخی بیماری های ناحیه پایینی کمر می توانند بر سطوح مختلفی از ستون فقرات از جمله L4  و  L5 تاثیر گذار باشند. آتروز یا استنوزیس ستون فقرات عوامل رایج بروز درد پا یا ناحیه پایینی کمر در افراد بالای 60 سال هستند.

درمان بیرون زدگی دیسک 4و5

در اکثر موارد، درمان هر گونه مشکل در ناحیه  L4 و L5 با راه حل های غیر جراحی شروع خواهد شد. تنها در صورتی جراحی در نظر گرفته می شود که درد شدید بوده، سبب ناتوانی شده و به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز ۶۲ ساله هستم
  حدود ۴ هفته از درد کم و پاها نمی توان براحتی راه بروم
  ۳ سال پیش تشخیص تنگی کانال نخاع و فتق دیسک L5S1 و تنگی در سایر مهرهای لومبار داده شد دکتر بیمارستان آتیه کاندید جراحی باز دادند اما حالا. بعد از سه سال پزشک دیگر پیشنهاد. PLDD دادند چکار کنم راهنمایی فرمایید موجب امتنان است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   درمان تنگی کانال
   Pldd
   نیست

 • تصویر کاربرسميرا دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،من ٢٦ سالمه و بيرون زدگي ديسك مهره ٤و٥ دارم،فقط در كمرم احساس درد ميكنم و به مدت طولاني بيشتر از چند دقيقه نميتونم پياده روي داشته باشم،موقع نشستن هم درد دارم،ممنون ميشم اگه راهنمايي كنين كه نياز به عمل دارم يا خير.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   خیر
   بایستی معاینه شوید
   ممکن است درمان طبی یا جراحی لازم باشد

 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من عمل ۲۸سالمه و عمل باز بیرون زدگی ۴و۵انجام دادم و الان بعد از دروز هنوز تو پای راستم دردی شبیه سیاتیک دارم خیلیم شدیده ایا طبیعیست یا .......ممکنه کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   ممکنه طبیعی باشه.

 • تصویر کاربرحمید دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم حدود ۷۰ سال مهره t12دچار شکستگی شده بدون تصادف و یا افتادگی احتمالا پوکی استخوان ۳ ماه گذشته بهبود پیدا نکرده آیا روش درمانی تزریق سیمان جنابعالی برای ایشان مفیده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   انشالله دیر نشده باشه

 • تصویر کاربرسامان سه شنبه ۱۴ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیرون زدگی دیسک مهره ۴ و۵ دارم دکتر گفته جراحی کنم خودم نمی خوام ولی خیلی درد دارم بیستر در لگن و ساق پای چپ و شب تا صبح می خوابم صبح به رور متونم بلند شم ممنون مش
  م راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   دوست عزیز
   از نظر پزشکی وقتی اندیکاسیون حراحی دارید یعنی جراحی لازم است ولی شاید بتوان برای شما روش مینیمال انوازیو انجام داد

 • تصویر کاربرمرضیه پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.پدر من۶۴ سالشه. مهره های t9 و l2 شکستن.بدون دلیل..نه تصادف کرده نه افتاده.فقط راننده کامیون بوده یکم کارای سنگین میکرده.در همین حد.دکترا شک دارن به توده..هنوز جوابی ندادن.میشه لطفا شما نظرتونو بگید..خیلی نگرانیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله
   بهتره بیوپسی و کیفو بشه.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر