آیا درد کمر هنگام فعالیت جنسی با جراحی خوب می شود؟

برای افرادی با بیماری دژنراتیو ستون فقرات، عمل جراحی یک راه موثر در کاهش درد کمر هنگام فعالیت جنسی می باشد. تاثیر جراحی بر روی این درد می تواند به مراتب بیشتر از روش های درمانی غیر جراحی باشد. در این مقاله در رابطه با یک تحقیق انجام شده در ارتباط با درد کمر هنگام فعالیت جنسی صحبت می کند.


فعالیت جنسی یکی از ملاحظات مهم برای اکثر بیمارانی است که با مشکل دژنراتیو ستون فقرات و تنگی نخاع دست و پنجه نرم می کنند. درمان های مبتنی بر عمل جراحی می توانند علاوه بر کاهش درد و ناتوانی ستون فقرات، منجر به بهبود درد بیماران در فعالیت های جنسی شوند.

عمل جراحی ستون فقرات و کاهش ضریب درد در فعالیت های جنسی

محققان اطلاعات مربوط به حوزه SPORT (آزمایش و بررسی خروجی درمان های مربوط به ستون فقرات) را مورد بررسی قرار داده اند. در این تحقیق بیمارانی که دژنراتیو ستون فقرات یا تنگی نخاع را تجربه می کردند به شکل رندم برای درمان عمل جراحی و همچنین روش های غیر از جراحی انتخاب شدند.

تنگ شدن کانال نخاع و یا ایجاد فشار بر روی ستون فقرات می تواند منجر به کمر درد، درد ناحیه پا و یا علائم دیگری شود. در تحقیقی که توسط حوزه SPORT انجام شد، افرادی که در روش های اولیه غیر جراحی بهبودی برایشان حاصل نشد، این شانس را پیدا کردند که با عمل جراحی به درمان وضعیت خود بپردازند.

در بررسی پاسخ به پرسشنامه های تحقیق، حدود 30 درصد از بیماران اعلام کردند که کارکرد جنسی برای آن ها مسئله مرتبط و مهمی نیست. این بیماران که میانگین سنی بالایی داشتند (حدود 63 الی 70 سال)، اکثرا زن بوده و ازدواج نکرده بودند. همچنین در بیشتر آنان مشکلات مفصلی دیگری نیز وجود داشت.

از 825 بیماری که اعلام کردند کارکرد جنسی برای آن ها مرتبط و مهم است، 531 نفر تحت عمل جراحی خاصی قرار گرفتند ( فشرده سازی نخاعی یا فیوژن ستون فقرات ) و برای 294 نفر از درمانی بدون نیاز به جراحی استفاده شد. قبل از شروع درمان، 55 درصد بیماران اعلام کردند که در فعالیت های جنسی خود، درد کم تا متوسطی را تجربه می کردند.

سه ماه پس از عمل جراحی، کمتر از 20 درصد بیماران هنوز هم درد را در زندگی جنسی خود تجربه می کردند. در طرف مقابل، حدود 40 درصد بیمارانی که بدون عمل جراحی درمان شده بودند هنوز هم در فعالیت جنسی خود احساس درد داشتند.

این بهبود در زندگی جنسی تا چهار سال پس از عمل جراحی پایدار باقی ماند و برای بیمارانی که تحت عمل فشرده سازی نخاعی قرار گرفتند به مراتب بیشتر از بیمارانی بود که عمل فیوژن ستون فقرات بر روی آن ها انجام شد.

تحقیق SPORT به نحوی طراحی و اجرا شد که بتواند مزایای عمل جراحی را نسبت به روش های غیر جراحی در بیمارانی با مشکلات فقراتی خاص و مشخص نشان دهد. نتایج قدیمی تر در بیمارانی با مشکل دژنراتیو ستون فقرات و تنگی نخاع نشان داده بودند که کاهش درد و بهبود کارکرد افراد در صورت انجام عمل جراحی محسوس تر خواهد بود.

درد مزمن کمر دارای مشکلات منفی و شناخته شده ای در کارکرد جنسی افراد است که می تواند کیفیت زندگی را تحت الشعاع خود قرار دهد. در همین زمینه تحقیقات متنوعی انجام شده بود که نشان دادند کارکرد جنسی در بهترین حالت به کمک عمل جراحی کمر بهبود پیدا می کند.

این پژوهش جدید اولین پروژه ای بود که تعداد زیادی از بیماران را در جامعه آماری خود مورد بررسی قرار داد و عمل جراحی بر روی آنان انجام شد. همچنین اولین بار در تحقیق SPORT از یک گروه که عمل جراحی در آن ها انجام نشده بود جهت مقایسه نتایج و جمع بندی استفاده شد.

منبع: sciencedaily

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکرمی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر بنده الان چند سالی هست که بدن درد دارن یعنی دستها پاهاشون درد میگیره ومیگن بیحث میشه چند دفعه هم به دکتر هم مراجعه کردیم گفتن دیسک کمر وگردن دارین نباید کارهای سنگین انجام بدین ولی کار شوهر بنده تاسیساتی سنگین هستش نمیتونه هم کارنکنه میخواستم راهی هست که خوب شه یاباید عمل انجام بدن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید کدام پماد برای درد دیسک کمر خوبه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد
 • تصویر کاربرمومنی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام
  برادر من سال ۹۴ به علت تصادف کمرش پلاتین گذاشته شد
  تمام مدت درد شدید داره و نمیتونه به کاراش برسه و سر پا طولانی مدت نمیتونه بایسته و ... خیلی اذیتش میکنه پلاتین میخواستم بدونم میشه پلاتین رو خارج کرد از کمرش بدون اینکه پلاتین دیگه ای گذاشته بشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرخدیجه چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲۷ سالمه از چند ماه پیش کمر درد گرفتم وقتی راه میرم درد ندارم ولی تا یه چیز بر میدارم وزنشم ۳ یا چهار کیلو باشه تا چند شب از درد کمر پا نمی خوابم بنظرتون من دیکس کمر دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرالناز پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام‌ آقای‌ دکتر‌
  من‌ دیسک‌ کمر‌ دارم‌ الان‌ دردش‌ خیلییی‌ شدید‌ شده‌ طوری‌ که‌ بیشتر‌ از‌ ۱‌ ساعت‌ نمیتونم‌ بشینم‌ دکتر‌ هم‌ برای‌ ۳‌ ماه‌ بعد‌ وقت‌ داده‌ ، تو‌ این‌ مدت‌ من‌ واقعا‌ نمیتونم‌ این‌ دردو‌ تحمل‌ کنم‌ دکتر‌ دیگه‌ ای‌ هم‌ نیست‌
  میشه‌ شما‌ دارویی‌ معرفی‌ کنید‌ که‌ دردشو‌ تو‌ این‌ مدت‌ کم‌ کنه‌
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام جوانی ۳۸ساله که دچار پارگی دیسک کمر شده ام درد شدیدی در پای چپ وکمر دارم وراه رفتن برایم سخت شده.۲۰روز است که استراحت کرده ام کمی بهبود پیدا کرده ام ولی هنوز درد در پا وکمرم دارم دکتر مشهد ودو دکتر در نیشابور گفتن باید عمل کنم وپلاتین بگذارم مهره ۴و۵ به شما دسترسی ندارم لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرحمیدرضا یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من 48سال سن دارم حدود 2 ماه قبل بدون هیچ علامت درددرگردن یا بی حسی دردست وپا ناگهان دچار حالتی شبیه تشنج شدم که البته کاملا هشیار بودم ولی سمت چپ بدنم دچاراسپاسم شدید شد که تابه امروز هم هرزمانی که این شوک عصبی به من وارد میشود دست چپ ومخصوصا پای چپم تحت انقباض شدید عضلانی قرار میگیرد وبه مدت نهایتا یک دقیقه این فشارروی قسمت چپ بدنم هست نتیجه ام آر آی تنگی کانال نخاعی گردن بین مهره 3 و4 تشخیص داده شده لازم هست عرض کنم چند دقیقه قبل از این حالت متوجه شروع شوک عصبی میشدم وگاهی باریختن ٱب سرد روی صورتم مانع شوک وانقباض دردرآور ماهیچه ای میشوم اما مشکل من درحال حاظر سست شدن پای چپ ومشکل حرکتی است پول برای عمل وفیزیوتراپی ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرموسوی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  من 50 ساله دچار دیسک ناحیه ال4و5 هستم که درد پای راستم حدود 2 ماه است ادامه دارد و با استراحت و بهتر شده ولی برطرف نشده.
  با توجه به ام ار ای بفرمایید.
  1. نیاز جراحی دارد یا نه؟
  2. عمل ا ندوسکوپی دیسک یا جراحی؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرمجید دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام من دیسک کمر دارم
  من بیست سال دارم من چهار سال دیسک کمر دارم قبل درد نمی‌کرد ولی الان خیلی کمر درد دارم نمیتونم بیشینم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   پرزشهای داخل سایت
 • تصویر کاربرمسعود دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 6 ماه پیش)تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من 55 سالشه تقریبا سه ماه پیش دچار درد شدید در لگن سمت چپ شدن دکتر تشخیص دیسک کمر داد و براشون ام آره آی و عکس رادیولوژی کمر نوشت با دیدن جواب نظرشو به دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی انحراف ستون فقرات و چسبندگی ستون فقرات بود و این چهارتا عمل رو انجام دادن و برای انحراف ستون فقرات پین کار گذاشتن الان بعد از سه ماه پنجه پای چپ مادر من سری رو داره به دکترش گفتیم ایشون گفتن طبیعیه در ضمن مادر من دچار رماتیسم مفصلی هستند میخواستم ببینم چیکار میشه کرد که این سری کمتر سه ؟
  ممنون میشم اگر محبت کنید جواب بدهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 6 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر