آیا درد کمر هنگام فعالیت جنسی با جراحی خوب می شود؟

برای افرادی با بیماری دژنراتیو ستون فقرات، عمل جراحی یک راه موثر در کاهش درد کمر هنگام فعالیت جنسی می باشد. تاثیر جراحی بر روی این درد می تواند به مراتب بیشتر از روش های درمانی غیر جراحی باشد. در این مقاله در رابطه با یک تحقیق انجام شده در ارتباط با درد کمر هنگام فعالیت جنسی صحبت می کند.


فعالیت جنسی یکی از ملاحظات مهم برای اکثر بیمارانی است که با مشکل دژنراتیو ستون فقرات و تنگی نخاع دست و پنجه نرم می کنند. درمان های مبتنی بر عمل جراحی می توانند علاوه بر کاهش درد و ناتوانی ستون فقرات، منجر به بهبود درد بیماران در فعالیت های جنسی شوند.

عمل جراحی ستون فقرات و کاهش ضریب درد در فعالیت های جنسی

محققان اطلاعات مربوط به حوزه SPORT (آزمایش و بررسی خروجی درمان های مربوط به ستون فقرات) را مورد بررسی قرار داده اند. در این تحقیق بیمارانی که دژنراتیو ستون فقرات یا تنگی نخاع را تجربه می کردند به شکل رندم برای درمان عمل جراحی و همچنین روش های غیر از جراحی انتخاب شدند.

تنگ شدن کانال نخاع و یا ایجاد فشار بر روی ستون فقرات می تواند منجر به درد کمر، درد ناحیه پا و یا علائم دیگری شود. در تحقیقی که توسط حوزه SPORT انجام شد، افرادی که در روش های اولیه غیر جراحی بهبودی برایشان حاصل نشد، این شانس را پیدا کردند که با عمل جراحی به درمان وضعیت خود بپردازند.

در بررسی پاسخ به پرسشنامه های تحقیق، حدود 30 درصد از بیماران اعلام کردند که کارکرد جنسی برای آن ها مسئله مرتبط و مهمی نیست. این بیماران که میانگین سنی بالایی داشتند (حدود 63 الی 70 سال)، اکثرا زن بوده و ازدواج نکرده بودند. همچنین در بیشتر آنان مشکلات مفصلی دیگری نیز وجود داشت.

از 825 بیماری که اعلام کردند کارکرد جنسی برای آن ها مرتبط و مهم است، 531 نفر تحت عمل جراحی خاصی قرار گرفتند ( فشرده سازی نخاعی یا فیوژن ستون فقرات ) و برای 294 نفر از درمانی بدون نیاز به جراحی استفاده شد. قبل از شروع درمان، 55 درصد بیماران اعلام کردند که در فعالیت های جنسی خود، درد کم تا متوسطی را تجربه می کردند.

سه ماه پس از عمل جراحی، کمتر از 20 درصد بیماران هنوز هم درد را در زندگی جنسی خود تجربه می کردند. در طرف مقابل، حدود 40 درصد بیمارانی که بدون عمل جراحی درمان شده بودند هنوز هم در فعالیت جنسی خود احساس درد داشتند.

این بهبود در زندگی جنسی تا چهار سال پس از عمل جراحی پایدار باقی ماند و برای بیمارانی که تحت عمل فشرده سازی نخاعی قرار گرفتند به مراتب بیشتر از بیمارانی بود که عمل فیوژن ستون فقرات بر روی آن ها انجام شد.

تحقیق SPORT به نحوی طراحی و اجرا شد که بتواند مزایای عمل جراحی را نسبت به روش های غیر جراحی در بیمارانی با مشکلات فقراتی خاص و مشخص نشان دهد. نتایج قدیمی تر در بیمارانی با مشکل دژنراتیو ستون فقرات و تنگی نخاع نشان داده بودند که کاهش درد و بهبود کارکرد افراد در صورت انجام عمل جراحی محسوس تر خواهد بود.

درد مزمن کمر دارای مشکلات منفی و شناخته شده ای در کارکرد جنسی افراد است که می تواند کیفیت زندگی را تحت الشعاع خود قرار دهد. در همین زمینه تحقیقات متنوعی انجام شده بود که نشان دادند کارکرد جنسی در بهترین حالت به کمک عمل جراحی کمر بهبود پیدا می کند.

این پژوهش جدید اولین پروژه ای بود که تعداد زیادی از بیماران را در جامعه آماری خود مورد بررسی قرار داد و عمل جراحی بر روی آنان انجام شد. همچنین اولین بار در تحقیق SPORT از یک گروه که عمل جراحی در آن ها انجام نشده بود جهت مقایسه نتایج و جمع بندی استفاده شد.

منبع: sciencedaily

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمسعود دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من 55 سالشه تقریبا سه ماه پیش دچار درد شدید در لگن سمت چپ شدن دکتر تشخیص دیسک کمر داد و براشون ام آره آی و عکس رادیولوژی کمر نوشت با دیدن جواب نظرشو به دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی انحراف ستون فقرات و چسبندگی ستون فقرات بود و این چهارتا عمل رو انجام دادن و برای انحراف ستون فقرات پین کار گذاشتن الان بعد از سه ماه پنجه پای چپ مادر من سری رو داره به دکترش گفتیم ایشون گفتن طبیعیه در ضمن مادر من دچار رماتیسم مفصلی هستند میخواستم ببینم چیکار میشه کرد که این سری کمتر سه ؟
  ممنون میشم اگر محبت کنید جواب بدهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از عمل سمت ه چپ بدنن دچار فلج حسی شده و حدود یک هفته است سمت راست بدنم نیز مبتلا به فلج حسی شده، برای درمان این مسئله چه مدت باید اسراحت میکردم؟ بعد از عمل هنگامی که خسته میشوم ریزش آب بینی نیز دارم و متوجه این قضیه نمیشوم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   چه عملی و کجا انجام دادین
 • تصویر کاربرفلورا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  لطفا درباره تصویرmriنظر و درمان ان را توضیح دهید همسرم با مشخص شدن نتیجه این اسکن بسیاراسترس گرفته است ایا درمان دارویی جواب میدهد با نیازبه عمل جراحی واقدامات دیگردارد؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرحسام چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر.من حدودا ۳ ماه پیش مهره ۵ رو عمل کردم به نام s1 بعد الان چند وقتی هست کمرم درد میکنه دکترم که رفتم خدمتشون فرمودن از خشکی بین مهره هاست.چند روز پیش عکس جدید گرفتم ولی حالا متاسفانه به ایشان دسترسی ندارم.آیا الان که امکان آبدرمانی وجود ندارد دوچرخه سواری و... انجام دهم خشکی بین مهره ها برطرف میشود یا کماکان قرص های مسکن مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   اینگونه درمان از راه دور معنی ندارد بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربراحمدرببعی سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من عمل دیسک انجام دادم پیشتون بعد گفیتن دوتا از مهره های کمرم هم دیسک دارن باید رعایت کنم ایا ورزش های ویلیامز برای من خوب هست یا خیر فیزیو تراپی برم یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   بله حتما
 • تصویر کاربرليلا شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  من سال95 به دليل پارگي ديسك و فلجي پا از زانو جراحي كردم ولي تا به امروز هميشه درد دارم ايا اوزون تراپي كمك ميكند؟من روحيه ام را از دست دادم.همكار شما در دانشگاه ازاد و عضو هيات علمي گروه مديريت هستم.هر روز با درد سركار ميرم و ناميدم از بهبودي...
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   خیر کمک نمیکند
   ویزیت لازم است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر