جراحی اندوسکوپی دیسک کمر چگونه است؟

جراحی اندوسکوپی دیسک کمر یکی از روش های جراحی کم تهاجمی است. یعنی نیازی به انجام جراحی های سنگین روی کمر نیست. در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت شده است.

این عمل جراحی را با کمترین میزان تهاجم برای رفع فتق دیسک در مراکز جراحی سرپایی انجام داده می شود. روش‌های جراحی آندوسکوپی ستون فقرات با کمترین میزان تهاجم اجرا می‌شوند. 

روش‌های کم‌تهاجمی جراحی امتیازات بسیار زیادی دارند که روش‌های جراحی ستون فقرات قدیمی فاقد این امتیازات هستند. معمولا پس از جراحی‌هایی که با روش‌های سنتی انجام می‌شوند، باید به مدت طولانی استراحت کرد. 

در ضمن احتمال ابتلا به عفونت و بیماری نیز افزایش می‌یابد. روش‌های کم‌ تهاجمی جراحی میزان خطرهای مرتبط با عمل جراحی را کاهش می‌دهد، مدت زمان استراحت پس از عمل را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که بیشتر بیماران بتوانند بعد از گذشت دو یا سه هفته کار و زندگی روزمره خود را دوباره از سر بگیرند. 

مهم است که قبل از انتخاب جراحی‌ اندوسکوپی دیسک کمر با متخصص جراحی دیسک کمر خود راجع به خطرها و امتیازات این روش جراحی مشورت کنید.

در این روش جراحی هیچ ماهیچه‌ای بریده نمی‌شود، هیج استخوانی برداشته نمی‌شود و هیچ شکاف بزرگی روی پوستتان ایجاد نخواهد شد. به همین دلیل میزان خطر ایجاد زخم، ابتلا به عفونت، خون‌ریزی یا مشکلات حاصل از بی‌هوشی کاهش می‌یابد. 

روش جراحی اندوسکوپی دیسک کمر به عنوان یک روش کنترل درد مداخله‌ای با حداقل میزان تهاجم ابداع شد تا بتوان از طریق آن با کاهش خطراتی که در روش‌های جراحی سنتی وجود دارد؛ به خوبی فتق دیسک را درمان کرد.

از امتیازات جراحی ستون فقرات آندوسکوپی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که جراح فقط باید یک برش نیم سانتی‌متری روی پوست بیمار ایجاد کند. در نتیجه ماهیچه‌ های میان کمر در امان هستند و مدت زمان ریکاوری و میزان خطرات ناشی از عمل جراحی کاهش می‌یابد.

مزایای اندوسکوپی دیسک کمر

عمل جراحی اندوسکوپی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا به فرد، بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود تا او در روند جراحی چیزی حس نکند. پس از بی‌حسی، برشی نزدیک فتق دیسک و در بافت ماهیچه‌ای در قسمت کمر فرد ایجاد می‌شود.

دیلاتوری وارد برش ایجادشده می‌شود تا جراح بتواند از طریق یک لوله فلزی نیم سانتی‌متری زخم را باز نگه دارد و به دیسک دسترسی یابد. سپس دوربین HD / آندوسکوپ وارد برش ایجادشده می‌شود تا جراح بتواند فتق دیسک را به خوبی مشاهده کند و راجع به مواردی که باید خارج شوند، یک ارزیابی کلی انجام دهد.

ابزار میکروسکوپی وارد آندوسکوپ می‌شوند تا بتوان از طریق آن‌ها فتق دیسک را خارج کرد. هر گونه پارگی که در دیسک وجود دارد، برداشته می‌شود و آن‌دسته از عصب ‌هایی که در لایه حلقوی دیسک وجود دارند و در این پارگی‌ها رشد کرده‌اند؛ به وسیله لیزر برداشته می‌شوند.

لیزر ضمن اینکه دیسک را در امان نگاه می‌دارد؛ پارگی‌ها را جمع کرده و می‌بندد. به محض اتمام درمان و جمع کردن پارگی‌ها و خارج کردن دیسک‌های محاط ‌شده در فتق؛ لوله فلزی خارج می‌شود و جراح، برش ایجادشده را می‌بندد.

از امتیازات اندوسکوپی دیسک کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی دیسککتومی

میزان موفقیت این روش چقدر است؟

پژوهش‌های انجام‌شده و منتشرشده و مشاهدات درون‌سازمانی ما نشان می‌دهد که روش جراحی آندوسکوپی  دیسک کمر بسیار موفق بوده است. یکی از پژوهش‌های انجام‌شده وضعیت پس از جراحی گروهی از بیماران را پس از گذشت ده سال بررسی کرده بود و نشان داده بود که بیش از 80 درصد بیماران از نتایج بسیار خوب عمل جراحی راضی بودند و هیچ کدام از آن‌ها از نتیجه عمل جراحی انجام‌شده ناراضی نبودند.

مدت زمان ریکاوری پس از عمل جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

مدت زمان ریکاوری پس از عمل جراحی دیسککتومی آندوسکوپی به نوع شغل بیمار بستگی دارد.

معمولا برای آن‌ دسته از افرادی که کارهای دفتری و پشت‌ میز نشین دارند، دوران ریکاوری حدود دو هفته طول می‌کشد. برای افراد فعال‌تری که یا ورزش‌کار هستند یا در زمان کاری خود باید مدت زمان بیشتری را به فعالیت‌های مختلف ‌بگذرانند؛ مدت زمان ریکاوری بین چهار تا شش هفته است.

در دوران ریکاوری باید به صورت فعال در برنامه‌های فیزیوتراپی شرکت کنید. شرکت در جلسه‌های فیزیوتراپی به ریکاوری سریع‌تر و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند. ممکن است برای برخی بیماران در این دوران، مصرف داروهای مسکن نیز تجویز شود.

مدت زمان ریکاوری بعد از جراحی

مدت زمان جراحی چقدر است؟

مدت زمان انجام جراحی اندوسکوپی دیسک کمر حدود یک ساعت طول می‌کشد. معمولا پس از اتمام این نوع جراحی درد زیادی احساس نخواهید کرد، فقط کمی درد خواهید داشت.حتی لازم نیست نگران بخیه‌ها باشید، برش ایجادشده را می‌توان به راحتی با چسب زخم درمان کرد. 

در مرکز جراحی سرپایی ما مدت زمان ریکاوری حدود یک ساعت زمان می‌برد و پس از آن می‌توانید مرخص شده و به خانه برگردید. 

پس از چه مدت می‌توان دوباره زندگی عادی و کار کردن را شروع کرد؟

در مرحله بعد باید ببینید که بدنتان چگونه به عمل جراحی واکنش نشان می‌دهد. بیشتر بیماران بلافاصله پس از برگشتن به خانه بهتر هستند و پس از گذشت چند روز می‌توانند کارهای روزمره خود را از سر بگیرند. 

توجه به علائم و نشانه‌های پس از عمل و مطرح کردن آن‌ها با پزشک اهمیت دارد چون با مطرح کردن این موارد، می‌توان تعیین کرد که پس از چند روز بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد. 

حتی اگر احساس می‌کنید، حالتان خوب است؛ تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، از بلند کردن چیزهای سنگین پرهیز کنید.

با اندوسکوپی دیسک چه بیماری‌هایی را می‌توان درمان کرد؟

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی دیسک کمر و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلطف یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  به کجا مراجعه کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   88751234
 • تصویر کاربرجواد شنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، سال نو مبارک و پیروز باشید.
  جناب آقای دکتر آیا می توانید فتق دیسک بین مهره ال۵ و اس۱ را از طریق اندوسکوپی انجام دهید و یا اینکه نمی شود و باید از طریق جراحی باز یا میکروسکپی صورت بپذیرد.
  در صورت انجام اندوسکپی لطفن هزینه عمل را اعلام می دارید. با تشکر فراوان جواد طوافی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   از هر راهی قابل انجام است بایستی دید کدامیک برای چه بیماری مناسب تر است
 • تصویر کاربررضا شنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده سال ۹۱ جراحی باز دیسک مهره ĺ4,l5داشتم حدودا یک ماه است که دیسکم دوباره عود کرده و زده به ساق پای راستم MRIگرفتم وبیرون زدگی همان دیسک قبلی می باشد آیا اندوسکوپی برای من جواب می دهد چون متخصص گفته است که باید پلاتین کار شود ممنون از شمت
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرMaryam جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . من دانشجو از خراسان رضوی هستم که از مرداد ۹۹ براثر نشستن زیاد دچار درد والتهاب دنبالچه شدم.چند دوره دارو مصرف کردم و بیست جلسه فیزیوتراپی رفتم و۲۷ اسفند ۹۹ تزریق موضعی امپول دپومدرول به دنبالچه داشتم خواستم تشخیص شما رو نسبت به عکسی که فرستادم بدانم. آیا غیر عمل جراحی راه درمانی هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به دکتر علیپور مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسما دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشیدمن ۲۰روزه ک عمل اندوسکوپی انجام دادم تنگی کانال و آسیب دیدگی مهره ۴و۵ داشتمولی درد جای عملم انقدر شدیده توان بلند شدن هم ندارم هر۶ساعت هم مسکن میخورم میخواستم دلیل درد رو بدونم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرآرمان یکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام. پدرم ۷۹ ساله، درد از کمر وبالای ران سمت راست شروع تا ساق پای راست ادامه دارد. در هیچ نقطه ای از پا بی حسی و گزگز ندارند. بی اختیاری هم ندارند. در حالت خوابیده و نشسته تقریبا درد کم شده و گاهی قطع میشود اما در حالت ایستاده درد شدید و به زور ۱۰ قدم بتوانند راه بروند. در تفسیر MRI به انگلیسی مطالب تخصصی نوشته اند. ایشان را به خاطر سکته قلبی در ۱۳۹۲ ، برای عمل باز و بیهوشی عمومی دارای ریسک گفتند.آیا عمل آندوسکوپی و کمتر تهاجمی برای ایشان قابل انجام است؟ متن تفسیرMRIرا نیز حضورتان ارسال کردم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرسلیم شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز و گرامی
  من دوتا از دیسک های کمرم ال3 و ال4 نیاز به عمل داره در حال حاضر درد ندارم ولی خشکی در کمرم حس میکنم که باعث شده زیاد نتونم راه برم ضمن اینکه تنگی کانال هم دارم. مزاحمتون شدم سوال کنم هزینه این عمل چقدر میشه؟ آیا شما لوازمی که بکار می‌برید رو برای بیمه و در دفتر بیمه من می‌نویسید تا بتونم از بیمه هزینه رو دریافت کنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۴۱ ساله هستم دیسک گردن داشتم الان حدود ۱۰ روز هست که گردنم شدید درد گرفته بعد از مراجعه به پزشک مغز واعصاب و خوردن مسکنها همچنان درد دارم پزشک گفت که نخاع تحت تاثیر قرارگرفته و باید به پزشک جراح ارجاع پیدا کنم خواستم نظر شما رو در این رابطه بدونم متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعباس سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آیا اندسکوپی برای دیسک گردن هم انجام میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرمهسا سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  قسمت پایینی گردن مهره ستون فقرات برآمدگی داره مشکل چیه ؟؟ روش درمان ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   نرماله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر